actief in i vrije tijd 5Laatste veilige ïetserhegraven aanbieding "Artiestenspul" viert lustrum feest in Leiden LEZERS SCHRIJVEN Wintersport Palesüna-week In het kader ran de landelijke Palestina-week wordt van daag in het Leidse Volkshuis aan de Apothekendijk 33 een informatieavond gehouden over de PalestijnenDe avond wordt geopend met een korte inleiding waarna de film "De Palestijnen" van Johan van der Keuken wordt vertoond. Na de pauze spreekt Somad Sallonim, een Palestijnse vrouw en treedt het cabaret "Geen bezoek, geen bloemen" op. De toegang 15 gratis. Aan vang 8 uur. Kernbewapening De afdeling Leiden van D'66 belegt vandaag een dis- cussieavond met als thema "Defensie en kernbewape ning". De inleider is Laurens Jan Brinkhorst, lid van de Tweede-Kamerfractie en de fensiespecialist. De bijeen komst wordt gehouden in het Parlen.ent aan de Nieuwe Rijn 52 en begint om 2030 uur. De toegang is vrij. Geneesmiddelen De patientenraad van het ge zondheidscentrum in de Me- renwijk organiseert vandaag een dia-avond over het gebe- ruik van geneesmiddelen. Dat gebeurt onder het motto "Ge neesmiddelen een gif of een gave?". Enkele veel gebruikte medicamenten zullen aan de orde worden gesteld. Tevens wordt algemene informatie gegeven over toediening, houdbaarheid enz. De discus- siezal worden geleid dooreen apotheker. De bijeenkomst wordt gehouden in het kerke lijke centrum "De Regen boog". Aanvang 20 uur en toegang vrij. Poolse film Vanavond wordt in het Kijk- huis aan de Vrouwenkerk- koorstraat 17 een film ver toond van de Poolse regisseur Andrej Wajda. De film is geti teld "As en diamant" en werd in 1958 gemaakt. Het is de laatste film van een trilogie over de jongere Poolse genera tie die is opgegroeid in de oorlog. Er zijn twee voorstel lingen: een om acht uur en een om kwart over tien. Toe gangsprijs 450. 'Dante Alighieri De afdeling Leiden van Dante Alighieri organiseert van daag een lezingavond in "Ta- berna" in Oegstgeest. De heer G. Battistottiverbonden aan de Europese school in Bergen- Bmnen, zal ene gedicht be spreken van Umberto Saba (1883-1957), en tegelijk iets over de culturele achtergrond van Triest vertellen. De bij eenkomst begint om acht uur. LAFV-jaarvergadering De Leidse Amateurfotografen Vereniging houdt vanavond de jaarlijkse algemene leden vergadering. Dat gebeurt in gebouw '"t Bruggehoofd" aan de Steenschuur. Naast de ge bruikelijke jaarverslagen cal er een bestuursverkiezing zij nen worden de activiteiten van het afgelopen jaar onder de loep genomen. De vergade ring begint om acht uur. I ndonesië-lezing In het kader ran de maande lijkse lezingcyclus van de In- donesie-werkgroep in Leiden zullen Anke Niehof en Hein Jurdaan vanavond spreken over hun antropologische on derzoekservaringen op het eiland Madoera. Het tweetal verbleef op het eiland van 1977 lot 1979 De bijeenkomst wordt gehouden in het Mu seum voor Volkenkunde aan de Steenstraat 1 en begint om acht uur. Het plaatsen van brieven van ven mening onderschrijft, lezers betekent niet dat de Brieven kunnen van redac- redactie de daarin weergege- tiewege worden ingekort Peuterspeelzaal Gaarne wil ik van de mogelijkheid gebruik maken een nadere toe lichting te geven op het verslag van deze krant van afgelopen vrijdag en het standpunt van de CDA-fractie inzake de opname van ouders in besturen van peu terspeelzalen. Zoals ook uit drukkelijk gesteld in de desbe treffende vergadering van de raadscommissie onderwijs heb ben wij uiteraard geen bezwaar - vinden het zelfs wenselijk - dat ouders zijn vertegenwoordigd in een dergelijk bestuur. Waar ik echter op heb gewezen is het feit dat instellingen op le vensbeschouwelijke basis, en uat kan een christelijke instelling zijn, van hun bestuursleden ver langen hun doelstellingen te on derschrijven. Ook in de peuter speelzalen worden uiteraard alle kinderen toegelaten voor wie plaatsingsmogelijkheid bestaat, ongeacht de traditie of levensbe schouwing waarin zij worden op gevoed. Indien de plaatselijke overheid door middel van een subsidie verordening een dergelijk be stuur zou dwingen ouders op te nemen die deze doelstellingen niet kunnen of willen onder schrijven wat mijns inzien hun goed recht is, dreigt de identiteit van een dergelijke instelling te moeten verdwijnen om voor de noodzakelijke subsidie in aan merking te komen. Dit is voor mij een ontoelaatbaar overheidsingrijpen en in die zin heb ik aangekondigd met een voorstel te komen de verorde ning op dat punt te wijzigen. Ellen van Dee, raadslid CDA, Lekstraat 138, Leiden SSR-lid De lezers van deze krant worden soms uitvoerig voorgelicht over de onderlinge ruzies van gemeen teraadsleden. Ze hebben er dan recht op ook de achtergronden te kennen. Het verloop van de woordewisse- ling die ik met het raadslid me vrouw Koning had werd in de krant van vrijdag vrij aardig weergegeven. Ook de directe aanleiding werd uit het verslag wel duidelijk: ik maakte me nog al boos over haar beledigende suggestie dat ik me bij mijn standpuntbepaling zou laten lei den door een studentenvereni ging waarvan ik Ud zou zijn ge weest Uit reacties is me gebleken dat één ding nog moet worden opgehel derd: of ik nu wel of geen lid van de vereniging SSR ben geweest. Ik ben nooit lid van SSR geweest, en ik heb er ook geen familie zit- Laurens Benen, raadslid PPR, Vree wijkstraat 9, Leiden Schipbreuk Boot In deze krant van zaterdag stond in de laatste alinea van het verhaal over scheepswerf Boot, dat deze werf de enige dwarshelling bezat in Leiden. Dit is niet waar. Een collega van de heer Boot. de scheepswerf van Gebr. Tijssen heeft al meer dan 50 jaar een dwarshelling in Leiden. Deze helling is niet verouderd en functioneert nog steeds uitste kend. (Door redaktie bekort). W C. Tussen. Meidoornstraat 15 Leiden. 3Ben Cramer en echtgenote de winnaars LEIDEN - Tot in de kleine uur- esl( tjes hebben bekende Neder- het landse artiesten uit de radio- loch en tv-wereld vannacht in Ho- He liday Inn in Leiden gefeest b om de overwinning van de iem zanger Ben Cramer en zijn Iet vrouw te vieren. Man en wor vrouw Cramer wonnen giste- van ren ieder een wisselbeker, die sp door sinterklaas werd uitge- Je r reikt ter gelegenheid van een ime "sportdag voor artiesten". Tevens werd het eerste lus trum van "Artiestenspul '79" gevierd. Ben Cramer moest zijn eerste plaats delen met de acrobaat Berluson. De "sportdag" voor artiesten werd op de terreinen van de voetbalvereniging DOCOS gehouden. De artiesten, on der wie onder anderen Johan Boskamp, IJf Blokker (Ba- rend Servet) en Ben Cramer, p®!: moesten onder het toeziend •hte van voetbalscheidsrech- imp ter Leo van der Kroft onder boa meer hun krachten meten op luis de onderdelen boogschieten, htei 100 meter sprint, verspringen bas en penaltyschieten. J^jDe show-bizz-leider Ron an Brandsteder en zijn zojuist htei verworven vrouw Patty, van der de zanggroep LUV, konden teer niet bij de sportdag aanwezig lam zijn omdat ze "plotseling naar Duitsland moesten". B< .B. De artiesten die wel waren ko- nne men opdagen kregen het gis- as e In de middaguren werd op het terrein van Holiday Inn een rolstoelrace gehouden. teren echter zwaar te verdu ren. "Er zijn al veel blessu res", zei de zanger Ben Cra mer tijdens de lunch. "Dat komt door de kou", was het verrassende antwoord. "Vooral de dij- en de kuit spieren moeten het ontgel den. Zelf heb ik een achilles peesblessure". De moraal en de conditie waren volgens de zarijger goed, maar de fysio therapeut Joop Oonk (ooit gehuwd met Willeke Alberti) kwam echter handen te kort om de spieren van de deel nemers weer wat soepeler te maken. Het "artiestenspul" bestaat vijf jaar. "Het is bedoeld om in onze vrije tijd onder andere te voetballen voor liefdadige doeleinden", zegt Ben Cra mer. Hij was toen één van de oprichters van artiestenspul. "Liefdadigheidsinstellingen kunnen ons voor vijfhonderd gulden huren. Dat geld is voor de reis- en verblijfskosten. Er zijn wel eens wedstrijden waarbij zo'n dertig tot vijf en dertig duizend gulden wordt opgehaald", zegt hij. 'De vijfhonderd gulden die wij voor een dergelijke wedstrijd vangen gaat in een pot. En één keer per jaar gaan wij van de geld een dagje uit en maken van de gelegenheid gebruik de krachten met elkaar te me ten. Natuurlijk zal ik vandaag winnen", zei de zanger tijdens de lunch. Hij bleek over pro fetische gaven te beschikken. Eerder op de dag was het on derdeel boogschieten en het penalty-schieten aan de beurt geweest. Het was een koude en natte geschiedenis en de belangstelling van het publiek was dan ook gering: slechts een aantal kleine kin deren kon door hun ouders de deur worden uitgewerkt en een handje vol volwassenen hield het thuis kennelijk niet meer uit. 's Middags, toen de sportieve activiteiten van het DOCOS- terrein naar Holiday Inn wer den verlegd, werd het wat drukker. Dat was volgens sommige artiesten ook geen wonder, want die middag werd de rolstoelrace verre- doSIDEN - Onder grote be langstelling van het win- telende publiek is zater- lagmiddag vanaf de Har- ebrugkerk aan de Haar- emmerstraat de symboli- >che uitvaart gehouden Éan de Laatste Veilige 'ietser. Geheel in over- enstemming met de wen sen van de overledene J^verd het stoffelijk over- anden voor edarokkanen ;n, CIDEN - B en W gaan in principe °j^ikkoord met het opknappen van enkele panden aan de Willem- altraat en de Prins Hendrikstraat ten behoeve van huisvesting voor de 'de Leidse Marokkanen', de hui- io^dige Morspoort-bezetters. Het djgeld voor de opknapbeurt zou af komstig moeten zijn van de rijks- Spjsubsidie voor één- en tweeper soonshuishoudens (regeling en,Van Dam). m welke panden het precies gaat wil de gemeente nog niet kwijt, omdat de inspraakprocedure voor de buurtbewoners pas na de definitieve B en W-beslissing 1 dgaat beginnen. Eerst zal de raads- ^commissie volkshuisvesting en .Q^daarna de gemeenteraad over het Lijvoorstel moeten besluiten. *hADVERTENTIE kinder schot niet met rouwwa- gens, maar per bakfiets naar de laatste rustplaats gebracht. De demonstra tieve uitvaart was een actie van de ENFB (de Echte Nederlandse Fietsers Bond). "Toch nog onverwacht is hij tot on ze grote droefenis in de steeds toenemende verkeerschaos lang zaam ten onder gegaan. De roe keloosheid waarmee de mens vandaag de dag auto's koopt en gebruikt is hem teveel gewor den", stond op de overlijdensbe richten die tijdens de actie aan het winkelende publiek werden uitgedeeld. Volgens de ENFB loopt het met het verkeer en met name met de auto op een verschrikkelijke manier uit de hand. De uitvaart moet dit illustreren. "De overledene is overigens niet de enige wielrijder die aan het autogeweld ten onder ging", zegt de belangenvereni ging van de fietsers. "Cijfers spreken boekdelen; meer dan de helft van het aantal verkeers slachtoffers in Leiden zijn (brom) fietsers en voetgangers". „De weg is een slagveld geworden, waarop fietsers en voetgangers het onderspit moeten delven. Gebleken is dat de auto te hard rijdt en te hard is, zoals de overle dene heeft ondervonden". De demonstrerende fietsers willen dan ook dat de maximumsnel heid in de stad en op het platte land wordt verlaagd. "Maar omdat weinig autobestuur ders zich hier iets van zullen aan trekken, zal alleen een bord langs de weg niet helpen. Om het au toverkeer langzamer te laten rij den denken we bijvoorbeeld aan hobbels, bochtjes en nauwe doorgangen". De Leidse binnenstad is volgens de fietsersbond vaak één grote file. "Denk maar eens aan de Br.ee- straat. Willen we de openbare weg weer leefbaar maken, dan moeten we zelf bereid zijn hier aan mee te werken. Dit is slechts mogelijk wanneer de automobi listen het rustiger aan willen doen". In Leiden vormt de fiets bijna veer tig procent van de gebruikte ver voersmiddelen. "Omdat de fiets schoon en veilig is, mag dit per centage niet worden uitgedund, zoals helaas gebeurde op dc Haagweg, die te smal voor de au to en de overledene was. De Haagweg behoort net zoals bij voorbeeld de spoorbrug op de Morsweg tot de lijst van hinder lijke verkeerssituaties in Leiden. Denk eens aan de Blauwpoorts- brug, de singels en het fietspad op de Rijnsburgerweg. De ge meente kent ze ook, maar kan er vaak niets aan doen". Ten slotte noemt de ENFB een aan tal knelpunten in Leiden. Rond de Pieterskerk is het 's avonds te donker om veilig te fietsen. Bij onder andere de Lei- derdorpse brug en de Wilhelmi- nabrug moeten fietsers een enorm eind omrijden. Langs gro te wegen, zoals de Voorschoter- weg en de Churchilllaan, vervalt bij een kruispunt ineens de voor rang die een fietser normaal ge sproken zou hebben gekregen. Vanaf de Stationsweg is het sta tion fietsend niet te bereiken. Onder meer bij de Hartebrugkerk werd zaterdagmiddag de lijkrede uitgesproken voor de laatste veilige fietser". JAN WOLKERS IN LEIDEN LEIDEN - "Vervuld van frustraties heeft Jan Wolkers zijn Doods hoofdvlinder de wereld in ge jaagd. Nog voordat de ingehuur de imbecielen van de kritiek zijn pennevrucht door de modder zouden sleuren...". En, "uren ach tereen heeft Wolkers zijn laatste boek gesigneerd of van opdrach ten voorzien. Wolkers gaat zo'n leeg gebaar niet uit de weg: zijn vriendschap is voor 20 gulden te koop", schreef René de Bok in Elseviers Magazine afgelopen week. Ook in Leiden ging de uit Oegst geest afkomstige grutterszoon een dergelijk "leeg gebaar" niet uit de weg. Bij boekhandel Kooijker aan de Nieuwe Rijn stonden enkele tientallen men sen zaterdagmiddag geduldig in de rij om zich voor twee tientjes het nieuwe boek van Jan Wolkers aan te schaffen. Bij de prijs was deze keer inbegrepen dat de al wat dunner in het haar zittende auteur een krabbeltje in het boek zette. Een toeschouwer vond het zaterdagmiddag een "eigenlijk toch wel genante vertoning". den. Een gebeuren dat vol gens Ben Cramer, "de rode draad is die door deze dag loopt. Het is een onderdeel dat nog nooit eerder in het land werd vertoond", zei de vooral bij de dames populaire zanger. "De mensen moeten niet den ken dat we een rolstoelrace houden om invaliden bela chelijk te maken, want dat is helemaal niet zo", zegt Ben Cramer, die eerste werd op dit nummer. "We hebben rol stoelrijders er zelfs bij be trokken". Niet alleen de rolstoelrace, maar ook het boogschieten vond plaats onder het toe ziend oog van rolstoelgangers onder wie de bekende Leidse rolstoel-atleet André Moedig. In de wandelgangen van Holi day Inn was ook herhaalde lijk Leids ereburger Joop Riethoven te signaleren. Hij moest het parcours voor dè wielerwedstrijd uitzetten. "Alles gaat prima", zei de man die ooit de Tour de France naar Leiden haalde, "maar we Een van de onderdelen van "Artiestenspul" vormde het pe naltyschieten De heren Cramer en Alberti kijken geïnteresseerd toe. moeten voor de dames het parcours inkorten tot de helft. Een kilometer is véél te lang", aldus Riethoven, die daarmee aangaf dat er aan de conditie van de deelnemers nog wel het een en ander kon worden gesleuteld.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3