"Hotel schept meer werk in Leiderdorp "Harde acties als soldij snel wordt betaald niet Angst voor uitholling functie schoolhoofden leidse agenda Geenverkoop goedkope woningen Wethouder Bezemer over invulling Elisabethhof Zwembad assenaac nieuw- of verbouw? A Burgerlijke 99 stand Muramatsu-kwintet met knappe verklankingen 99 VAljliNA Z -MH fa Mil »'^SB ^PBwgeaisgnw^iiV^'Ci'afligy MAANDAG 26 NOVEMBER\N WASSENAAR - De woning bouwverenigingen in Wasse naar voelen evenals burge meester en wethouders niets voor de verkoop van wo ningwetwoningen. De staatssecretaris had eerder al zijn ongerustheid uitge sproken over het feit dat de laatste tijd steeds meer wo ningwetwoningen worden verkocht. De Wassenaarse Bouwvereeni- ging wijst erop, dat door ver koop van woningwetwonin gen het aantal goedkopere huurwoningen zal dalen en dat de woningzoekenden die minder goed bij kas zitten daar het slachtoffer van zul len worden. Er zijn ook prak tische bezwaren ten aanzien van een eventuele grote op knapbeurt en onderhoud. De woningbouwvereniging St. Willibrordus schrijft, dat er onder de huurders van wo ningwetwoningen geen be langstelling voor koop van hun woningen zou bestaan. Gezien de grote behoefte aan goedkopere woningen en het feit dat er de laatste jaren geen woningwetwoningen werden gebouwd in Wassenaar, kan het bestuur van de bouwver eniging zich niet veroorloven een eventuele verkoop te sti muleren. Over het antwoord, dat moet worden gegeven op het ver zoek van de staatssecretaris, is er binnen het college van burgemeester en wethouders geen eenstemmigheid. Een deel van het college zou wil len dat de raad voorlopig nog niet zal meewerken aan de verkoop van woningwetwo ningen. Een ander deel van het college staat op het stand punt dat niet nu al een uit spraak behoeft ie woiden ge daan. Burgemeester en wethouders hebben de kwestie eerst voorgelegd aan de commissie Technische Diensten uit de gemeenteraad, alvorens de raad te vragen een uitspraak te doen. De commissie zal deze aangele genheid bespreken in een openbare vergadering op dinsdagavond 27 november om 19.30 uur in het raadhuis. In deze vergadering geldt het spreekrecht voor belangstel lenden en belanghebbende ingezetenen. WASSENAAR - Over de toekomst van de zwemgelegenheid in Wassenaar zal binnenkort een beslissing moeten worden ge nomen door de gemeenteraad. De vraag is of het bestaande bad noet worden verbouwd, of dat er nieuwbouw moet komen op de zelfde plaats of nieuwbouw bij de sporthal aan de Dr. Mans- veltkade. Zaterdag waren de Wassenaarse raadsleden in de gelegenheid zich door de raad van beheer van het Wassenaarse sportfondsen- bad te laten informeren over de toekomst van het bad. Verschil lende leden van de raad van be heer hielden een inleiding, waarna de raadsleden het bad konden bezichtigen. Het zwembad, dat in 1956 werd geopend, was het eerste zwem bad dat in Nederland na de oor log werd gebouwd. In de eerste jaren van zijn bestaan vervulde LI het bad een regionale functie. In de eerste jaren kreeg het 350.000 bezoekers per jaar te verwerken. Door de opkomst van modernere baden is het aantal bezoekers nu teruggelopen naar minder dan 200.000 bezoekers per jaar. "Het bad is verouderd, er zal dus iets moeten gebeuren", werd za terdag gezegd. "De beslissing is aan de gemeenteraad". Zoals bekend heeft de gemeente raad enige tijd geleden besll een advies te vragen aan het viesbureau Arnhem (doch onderneming van de He maatschappij) over de b vestingsplaats van een nieui .vernieuwd zwembad. Het vies van dat bureau zal wor voorgelegd aan de raad van heer van het Wassenaarse sp fondsenbad. Daarna zal de r een beslissing kunnen neme LEIDERDORP - "We moeten het woon- en werkverkeer uit Leiderdorp zo dicht mogelijk bij elkaar zien te bren gen. Wanneer we een hotel met een beperkte conferentie- ruimte in het Elisabethhof bouwen, stijgt het aantal ar beidsplaatsen binnen onze gemeentegrenzen. De Leiderdorpers zouden dan in aanmerking komen om in het ho tel te werken zodat de stroom au to's die 's morgens en 's avonds in en uit de gemeente vertrekt niet nog groter wordt. Of je maakt driebaanswegen óf je stopt files door extra werk in je eigen ge meente te creëren". Dit zegt wethouder Bezemer (PvdA) uit Leiderdorp, die de af gelopen tijd druk doende is met de invulling van het gebied ten oosten van het Elisabethzieken- huis. De plannen om daar het dis trictsbureau van de rijkspolitie te bouwen zijn rond. Evenals de bouw van een onderkomen voor "Philadelphia" waar dubbel ge handicapte kinderen worden verpleegd. Onbekend "Op dit moment is het heel ruw schatten geweest dm erachter te komen hoe de Leiderdorpse be volking in elkaar zit en hoe ze is opgebouwd. Als je rekent dat één op de drie mensen werk heeft of zoekt, weet je dat Leiderdorp 6000 tot 7000 mensen heeft die tot de beroepsbevolking mogen worden gerekend. Maar het aan tal arbeidsplaatsen is eveneens onbekend. We zijn daarom zelf maar gaan rekenen en hebben in formatie opgevraagd bjj het Eli- sabethziekennuis, het Rijnlands Instituut voor Ondernemerson derwijs, de Gading, de Touwfa- brieken, over onze ambtenaren op het gemeentehuis, het onder wijs, de middenstand, noem maar op". "Bij elkaar denk ik dat wij zo'n 3000 tot 3500 arbeidsplaatsen hebben. Het gemeentebestuur streeft er naar om een evenwicht te bren gen in de verhouding arbeids plaatsen en arbeid. Het mooiste zou zijn een volledige werkgele genheid in Leiderdorp, alhoewel, ik weet dat zo'n 80 procent toch buiten de gemeente blijft wer ken", aldus de Leiderdorpse wethouder. Wethouder Bezemer op de plek die eventueel in aanmerking zou kunnen komen voor de bouw van een hotel in de gemeente: de Elizabethhof, met op de achtergrond het ziekenhuis. Bezemer: "Ofje maakt driebaanswegen óf je stopt files door extra werk in je eigen gemeente". "Het eigen wonen en werken is een proces dat is begonnen met de eis van economische gebondenheid bij het afgeven van een woonver gunning. Zo beperk je het foren senverkeer tot een minimum: je bindt de mensen als het ware door hun werk aan het dorp", zegt Bezemer, die daarmee de verspilling van energie, werk en kapitaal wil terugdringen. "Want het is toch een belachelijke zaak dat mensen die bijvoorbeeld in Den Haag wonen naar Am sterdam op en neer rijden terwijl er evenveel mensen uit Amster dam elke dag naar Den Haag rij den om hun werk te verrichten. Nieuwe commissie begeleiding vakleerkrachten VOORSCHOTEN - Er is in Voor schoten een commissie ingesteld die de vakleerkrachten moet gaan begeleiden. De commissie-welzijn is bang dat deze nieuwe commissie een uit holling betekent van de functie Burgemeester Van der Haar houdt rust VOORSCHOTEN - Op medisch advies is burgemeester J. van der Haar genoodzaakt tot nader order rust te houden. Deze mededeling bereikte vrijdagavond de ge meenteraadsleden. Zaterdag morgen werd er na de commis sievergadering van welzijn en onderwijs een en ander over ge praat. Wethouder Marselis, die thans als burgemeester moet op treden, verklaarde dat de burge meester intensief bezig was met het voorbereiden van de begro tingsbehandeling. Een heel dik ke map met antwoorden op even tuele vragen heeft de burgemees- terovergedragen aan de wethou der. Algemeen zijn de fractie-voorzit ters het er over eens dat vooral wethouder Marselis een geweldi ge druk krijgt bij de komende be grotingsvergaderingen. De zeer uitgebreide portefeuille van de wethouder met tal van onder werpen, die discussie mogelijk en soms noodzakelijk maken en daarnaast het voorzitterschap van de vergadering vragen om noodmaatregelen. Ook ditmaal zijn er raadsleden, die denken aan het benoemen van een vierde wethouder. Algemeen wordt verwacht dat burgemeester J. van der Haar niet meer in functie zal terugkeren. Inmiddels is ook de VUT-regeling van kracht ge worden voor burgemeesters. van de hoofdonderwijzer. Leden van de welzijnscommissie heb ben daarom zaterdag vragen ge steld over het grote aantal com missies dat inmiddels op het ge bied van onderwijs aan het werk is. Wethouder Marselis verzeker de echter dat alle hulpcommis sies voor onderwijs in het leven zijn geroepen op verzoek van de onderwijzers zelf. Er komt aan het eind van dit jaar een scholennota voor Voorscho ten uit. Uit de cijfers van de voorlopige nota blijkt dat veel scholen in Voorschoten kinderen trekken uit wijken die niet in de directe omgeving van de school liggen. Ook blijkt dat een school zeer afhankelijk is van het on- derwijsteam. Een groep goede leerkrachten zorgt voor een zui- gingskracht en dan hebben de ouders het ongemak van een gro tere afstand er graag voor over. Door het afnemen van het leerlin genaantal is er een concurrentie ontstaan tussen de verschillende scholen. Elke school kan een be roep doen op de algemene hulp diensten. In de praktijk blijkt dat de ene school meer behoefte heeft aan "bijzondere leerkrach ten" dan de andere. Omdat verkeer een grote rol blijkt te spelen bij het onderwijs, is er een speciale verkeerscommissie voor het onderwijs. Die commis sie tracht te zorgen voor een goed mogelijkheid voor het kind om naar een school te gaan. In de praktijk blijkt dat de moeders de grote verkeerszondaressen zijn bij de scholen. Moeders zetten hun eigen kinderen met de auto precies af voor een schoolge bouw. Zij houden daarbij veelal geen rekening met verkeersbor den of met andere kinderen. Wethouder Marselis, die thans te vens loco-burgpmeester is, deed de toezegging de politie opdracht te geven om nu eindelijk eens te gaan optreden tegen de vele moeders, "die door hun onver antwoord gedrag andere kinde ren naar het leven staan". Vooral bij de Nutsschool en de Rudolf Steinerschool is het steeds een chaos bij het begin een het einde van de schooltijd. Wethouder Marselis deed de suggestie dat een motie van de gemeenteraad in die zin hem welkom zou zijn. De commissie is verder overtuigd van het nut van de vakantiebe zigheden, maar wil wel graag een specificatie van de noodzakelijk- se kosten. De vakantiebezighe den worden georganiseerd door de gemeente voor die kinderen wier ouders niet op vakantie gaan. Nu kun je in Leiderdorp en met name in het Elisabethhof ar beidsplaatsen maken door kan toren te bouwen. Maar die zijn hier in de toekomst genoeg. Al leen al in Winkelhof zal over een tijdje zo'n 7500 vierkante meter kantoorruimte komen. Ook aan het eind van de Engelendaal komt in het gebouw van De Vleeschmeesters extra te verhu ren kantoorruimte". Ideale voorziening "Wij hebben advies aan de Kamer van Koophandel gevraagd en die vindt het hotel wel passen in de regionale ontwikkeling. En de ontwikkelingskansen voor een hotel bij de afslag van de rijksweg zijn natuurlijk enorm groot. Kijk maar eens naar Holiday Inn in Leiden. Dat ligt óók in een wei land". "Verder hebben bedrijven een hoop bezoekers die op een be paald punt bijeen komen. In Lei derdorp kun je nergens over nachten en moetje voor een con gresruimte helemaal naar Sas- senheim of Leiden, waar nauwe lijks ruimte is. Een makkelijk langs de weg liggend hotel is dé ideale voorziening om mensen bij elkaar te brengen. En het helpt mee het aantal arbeidsplaatsen in Leiderdorp uit te breiden". "Dat doen we op dit ogenblik ook met de huizen. Buitenhof-Oost gaan we overigens snel bebou wen, Buitenhof-Midden gaan we eerst nog achteraan. Het weste lijke gedeelte doen we langzaam aan en zal meer een afbouwen be tekenen van de woningproduk- tie, als appeltje voor de dorst". Tenslotte zegt Bezemer: "Over tien jaar zal Leiderdorp niet meer een slaapgemeente zijn met elke morgen een hoop files van in- en uitrijdend verkeer. Dat is althans de bedoeling". ROEL ZAADNOORDIJK OEGSTGEEST - Er bestaat geen wijd en zijd bekend componist die karrevrachten stukken voor vijf dwarsfluiten afleverde. Zo was het een lumineuze inval van het in de Groene Kerk opgetre den Muramatsu-kwintet om zijn naam te verbinden aan die van het Japans fabrikaat Osamu Mu- ramatsu. Het treft het ensemble van Veronica Steinbach, een klinkende Leidse naam. Het concert verliep wat nerveus en begon met niets. Eén van de vijf mankeerde op het appèl. En toen de vijf hun getalsterkte haalden, bleek Loes Kerstens vervangen door Hans Nijnens, overigens geen vreemde in dit milieu. De wachttijd werd na een poos in gevuld door hoogmodern gele genheidswerk. Eerst een fluit- duo van Maderna, die voor zijn twaalftoonsdenken een verrij king vond in de dynamiek van geleidelijk stijgen en dalen op één toon. Muzikaal beslist accep tabel. Vervolgens door Veronica solo op bas-fluit een stuk van Daan Manneke, "Wie ein Hauch! een kleine nachtmuziek". Poging tot verzoening van abstract en romantiek? Het uiteraard laagto- nend instrument lijkt wel zwak begaafd voor de expressie-po tentie, maar geschikt als vijfde in de kwintet-kolonne (als de pic colo meedoet). Ik heb nooit eerder van een bas- dwarsfluit geweten. De hand boeken van Vester en Willenze kennen haar niet. De kromming bij het mondstuk doet denken aan die van een trombone. Moge lijk een Japanse introductie. Er zit iets traags, binnensmonds in de zachtvloeiende monoloog die het gaf. Door hoge stoten, ook schrille, een opvallend contrast met een Trio van Loevendie. Aleatorisch, dat wil zeggen met opengelaten plekken, die de spelers naar onderling goeddun ken moet invullen. Knap gedaan! KEES VERHOEF Man vlucht na opmerkelijk auto-ongeluk LEIDEN - Een opmerkelijk inci dent gisteravond op de Maresin- gel in Leiden. Een auto, waarvan de bestuurder onbekend is gebleven, raakte in een bocht de macht over het stuur kwijt en knalde bovenop een boom. Door de klap raakten enkele on derdelen los en één daarvan vloog door de vooruit van een passerende personenauto die werd bestuurd dooreen 50-jarige inwoner van Exloo. De bestuur der van de eerste personenauto slaagde er in zijn totaal vernielde voertuig te verlaten en de benen te nemen. Dreigement ex-KNIL-krijgsgevangenen bij reünie in Boskoop: BOSKOOP - Als niet vóór maart volgend jaar in het parle ment een beslissing wordt genomen over de uitbetaling van achterstallige soldij aan de ongeveer 35.000 ex-KNIL- krijgsgevangenen, zullen er van die kant harde acties gaan worden gevoerd. Dat dreigement werd afgelopen za terdag uitgesproken op een door de LAO (de Landelijke Actie Or ganisatie ex-KNIL-krijgsgevan genen) georganiseerde reünie. Op 14 december zal een delegatie ex-krijgsgevangenen over deze zaak worden gehoord door een parlementscommissie. Daarbij zullen de ex-KNIL-militairen ei sen dat uiterlijk in februari een kamerdebat over deze zaak wordt gehouden en er een beslissing valt. Mocht de regering daarop niet willen ingaan, dan zullen er „desnoods keiharde acties gaan worden gevoerd," aldus W. H. Jorgboer, voorzitter van de LAO. Volgens hem staan de jongeren, de kinderen van de KNIL-krijgsge- vangenen, al klaar om harde ac ties te voeren. „En als er na de hoorzitting geen kamerdebat komt, dan vrees ik dat we de jon geren niet meer in de hand zullen kunnen houden", aldus H. Har- tog, die deze groep jongeren ver tegenwoordigt. De ex-KNIL-krijgsgevangenen, die een claim van 650 miljoen gulden bij de regering op tafel hebben gelegd (16.500 gulden per ex- krijgsgevangene), hebben er ech ter alle vertrouwen in dat er geen harde acties zullen hoeven wor den gevoerd. „Ik ben ervan over tuigd, en ik ben niet iemand die op de zaken vooruitloopt, dat we deze keer resultaten zullen be halen", zo betoogde ex-KNIL- kapitein R. Westerling. „Onze stemmen zijn doorgedron gen tot de Tweede Kamer en ik heb vrij sterke contacten met be paalde kamerleden, die zeer sympathiek ten opzichte van on ze actie staan". Ook de andere LEIDEN/LEIDERDORP - Get (Leiden): Eva A. dochter en D Muld M. J. Zonnneveld; Debby E. dochte G. Scheurwater en M.E.Y. Keimp Alinda, dochter van J.P.J. Rozeboo D. Balica; Dennis, zoon van J. Huis en P.J.H. Vermaas; Yvette, dochtei R. den Hertog en H.J. Kreek; Sebas H. zoon van J.J.A. Wijn en R.E.B Veen; Anna M.C.. dochter van J.H. f en M.M.H. de Groot; Sebastiaan I1 dert Johannes, zoon van F.A. van 1 en I.M.J. Bukman; Kirsten, dochtei C.M. Haasnoot en N. Hoek; Sander drik, zoon van F A.J. van den Steer Ommeren en A.H.I.T Krabbendam chard, zoon van J. Chaudron en Schuchhard; Margaretha Esmer. dochter van A.J. Guijt en M.E.J. B< man; Rens Simon, zoon van H.C.B. nubst en A.G.F. Hoogeveen; Anne ke, dochter van J.P.D. Bonefaas e Best; Jan Pieter, zoon van C. Sip van den Enden; Marieke Maria, doe van J.A.M. Bouwmeester en H.1( Stouten; Cor, zoon van W.D. van Gugten en T.S.M. Noort; Dieuwk>' sche, dochter van O. Huiberts en G Nijenhuis; Daan, zoon van T.A. Lai en M.C. Stapper; Jelleke, dochter v: van Rantwijk en M.J.C.M. WUs) Arun, zoon van S.R. Yadava en I. K Suzanne, dochter van W.L. van Del J.H.M. van Munster; Bianca, do< van P.T.W. Brouwer en J. van der 1 Maria Johanna, dochter van A.F. de en L. Kromhout; Eduard ComelisJ manus, zoon van L.W. Coster enl Plugge; Patrick, zoon van D. val Wijngaard en J. Eradus; Heieen, do van W.A. Plaatzer en A.H. van E (Leiderdorp), Sandra, dochter van 1 Witten C. van Os; Annelies, C.S., do<2 van M.H. Lok en E.F.M. Tonino; M; da, dochter van C.W.J. Snel en V, Hoogervorst. Maandag Leiden - Stadhuis - Commissie alge ne bestuurlijke aangelegenheden, 't.Bruggehoofd - Steenschuur 11, a teurfotografie, 20 uur. Leidse rechtswinkel - Noordeinde ma en woe van 10-12.30 uur, di en do 18.30-20.30 uur. Leiden-noord, d stencentrum, Van Hoogendorpst van 19-21 uur. Leiderdorp - Commissie beleidsp ning, finan. en belasting, 20 uur. Voorschoten - Commissie financiër Apotheken De avond-, nacht- en zondagdienst apotheken in de regio Leiden wo waargenomen van 23-30 nov, door a theek Herdingh en Blanken, Hogewo< 171, tel: 120502. Apotheek Beker, L weg 4, tel: 155482. Indien het na 11 uu avonds niet meer mogelijk is om met openbaar vervoer naar de apotheek komen, kan men uitsluitend v spoedgevallen van een taxi, tel: 1224 gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, ten noorden van de Rijn 134604. tel: zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude RD - zondheidscentrum, Berkenkade, I derdorp, tel 410131, spreekuur ma do van 14-15 uur. Voorschoten - Gezondheidscentrum d. Waalslaan, tel: 4641. Warmond - Zr. R. Koster, Helmstraat tel; 02523-3398. sprekers deelden dit optimisme afgelopen zaterdag. Op de reünie was echter geen enkel parlementslid aanwezig, hoewel er 105 uitnodigingen waren ver stuurd. Alleen de PSP had een vertegenwoordiger gestuurd en die betoogde dat zijn partij wil dat de ex-KNIL-gevangenen recht wordt gedaan. Voorafgaande aan de hoorzitting op 14 december zal er 8 december om 11 uur een kranslegging plaatsvinden bij het Van Heutz- monument aan de Apollolaan in Amsterdam, waarna onder het motto: „Onze strijd in het verle den en onze strijd van dit ogenblik" in Boskoop een grote manifestatie zal worden gehou den. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.^ Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor. Witte Singel 1 2311 BG Leidei Postbus 54, 2300 AB, Leide Giro 57055. Voor betaling v« abonnementsgelden uitsli tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 43,C Kwartaalabonnement per post f 60; Jaarabonnement f 160, Jaarabonnement per post f <i32, Losse nummers f 0, Abonnementsgelden bij vo< uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschi ving geen administratie- en cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2