Nog steeds kans >p gezamenlijke EG-ministers botsen weer met parlement In Nederland leven we in een paradijs akbeweging en werkgevers opraken met elkaar iflatie zal sprong naken naar 7procent 16 Markt berichten Wim Wamsteeker verlaat Industriebond FNV NDAG 26 NOVEMBER 1979 5 EN HAAG (GPD/ANP) - Deze week zal de beslissing fallen of werkgevers en werknemers tot een paar af spraken kunnen komen over het arbeidsvoorwaarden beleid voor volgend jaar. Vandaag zullen de twee groot ste vakcentrales van het land, FNV en CNV, zich buigen jver de vraag of er aanknopingspunten zijn voor een Samen met de werkgevers te voeren beleid. Morgen 5oen de werkgeversorganisaties dat. (ANP) - De inflatie in Nederland zal een sprong maken 4.3 procent dit jaar naar 7 Dat is een vol procent meer dan waar de regering reke- mee hield in de miljoenen nota die in september werd ge presenteerd. Dit staat in een rap port van de Europese Commissie, 'het dagelijks bestuur van de EG, ^Üat aanstaande donderdag en _2N HAAG (GPD) - Vliegen op Europese lijnvluchten is te duur. Dat vindt de Consumentenbond, lie een jaarretour Amsterdam- Stockholm van 1368 vergelijkt een retourvlucht Amster York, waarvoor maar 393 moet worden betaald. de Consumentenbond lig- niet alleen de verhoudingen lussen Europese vluchten en in tercontinentaal verkeer scheef, ook binnen Europa zijn er ver schillen van meer dan 100 voor afstanden die vrijwel gelijk zijn. LEERRAPPORTEN "in hedenmorgen 7 uur vrijdag zal worden besproken door de staats- en regeringslei ders van de EG landen die dan in Dublin vergaderen. De economische situatie voor de negen EG-landen, ziet er niet rooskleurig uit. De economische groei die dit jaar nog 3.1 procent was, zal volgend jaar niet meer dan gemiddeld 2 procent bedra gen. Het gevaar dat het economi sche groeitempo zelfs mog lager zal zijn dan 2 procent neemt steeds meer toe. Er is een drei ging van verdere olieprijsstijgin gen. De inflatie in de negen EG landen zal stijgen van gemiddeld 8.3 pro cent tot 9 procent en de werk loosheid, waarvan de groei dit jaar tot staan gebracht was, zal opnieuw toenemen. Ze zal groeien van gemiddeld 5.6 pro cent tot 6.2 procent. Volgens de commissiecijfers zal de werkloosheid in Nederland gelijk blijven (4.3 procent), maar de economische groei in ons land zal dalen van 2.6 procent dit jaar tot 2.25 procent volgend jaar. Volgens de Europese Commissie moet de EG zich volgend jaar in de eerste plaats concentreren op bestrijding van de inflatie. Ze Het is de bedoeling dat de voorzit ters van werkgevers en werkne mersorganisaties woensdag weer bijeenkomen om van elkaar te horen wat het gezamenlijke be leid heeft opgeleverd. Afgelopen zaterdag hebben partij en met elkaar gesproken over de loonontwikkeling, arbeidstijd verkorting en het verschil tussen vraag en aanbod op de arbeids markt. Een nieuw gegeven bij dit gesprek was het aanbod van het kabinet de loon- en inkomsten belasting te verlagen, zodat de koopkracht volgend jaar tot en met de jaarinkomens tot 32 dui zend gulden samen met een loon stijging van een half procent blijft gehandhaafd. Werkgeversvoorzitter Van Veen karakteriseerde het informele overleg als "het opnemen van een tussenstand". Doel van het over leg was te komen tot een inventa risatie van de mogelijkheden en onmogelijkheden, vulde FNV- voorzitter Wim Kok hem aan. "We streven naar een verkleining van de verschillen van inzicht en hebben gekeken welke verschil len onoverkomelijk zijn", aldus Kok. Niemand wenste zaterdag inzicht te geven in de stand van zaken. Beide partijen volstonden met de opmerking dat nu eerst met de achterbannen moet worden overlegd. Voorzitter van de christelijke werkgevers S. J. van Eijkelenburg merkte daarbij op: "De grootste moeilijkheid blijft risterdam geheel bew. 6 5 0 Bilt zwaar bew. 6 5 0 geheel bew. 5 4 0 1de geheel bew. 6 4 01 idhoven half bew. 6 5 0 ;n Helder geheel bew. 8 6 01 geheel bew. 6 5 0 geheel bew. 4 3 0 Issingen geheel bew. 6 5 0 lid Limburg geheel- few. 4 1 0 lerdeen 4 licht bew. 18 12 01 [rcelona licht bew. 15 3 0 srlijn zwaar bew. 6 0 0 irdeaux 3 -0 0 licht bew. 5 4 0 zwaar bew. 3 2 0 onbewolkt 5 -5 0 licht bew. 4 -5 0 :agenfurt 4 -5 0 6 5 8 ssabon onbewolkt 16 5 0 onbewolkt 7 -3 0 inden geheel bew. 12 11 0 ■adrid onbewolkt 12 -4 0 *laga licht bew. 17 8 0 unchen onbewolkt 0 licht bew. -4 onbewolkt 15 7 0 Ho geheel bew. -2 -2 8 trijs half bew; 6 2 0 half bew. 13 3 0 onbewolkt 15 7 0 ockholm 5 4 5 onbewolkt 4 -3 0 onbewolkt 4 -3 0 asa Blanca onbewolkt 19 9 0 1 £s Palmas licht bew. 17 onweer 24 17 9 jnis zwaar bew. 16 8 0 Krant zal 65 cent gaan kosten JAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse Dagbladpers (NDP), de werkgeversorganisatie in de kranten- wereld, vreest dat de krant volgend vindt dat een wezenlijke voor- 7 5 procent duurder val worden waarde voor een op ondersteu- door het invoeren van een btw-tarief van 4 procent voor kranten. Dit zou be tekenen dat een krant met ingang van 1 januari 1980 in de losse verkoop 65 cent gaat kosten, omdat de kranten ook hun vaste kostenstijgingen, ongeveer 3.5 procent, op die datum in de abonne mentsprijzen gaan doorberekenen. De NDP verwacht dat de opheffing van het zogenaamde nultarief voor kran ten, zonder al te grote problemen door de Tweede Kamer zal komen. AMSTERDAM - „Het districtenwerk is het leukste geweest. Terugblikkend moet ik zeggen dat dat toch het meest bevredigend is. De vent of vrouw in de rotzooi, die je eruit helpt. Dan heb je erg directe contacten, sta je het dichtst bij de basis". Dit ze ft federatiebestuurder Wim Wamsteeker (57) van de Industriebond FNV die per 1 januari 1980 op non-activiteit wordt gesteld ten gevolge van het samengaan van de Indus triebonden NKV en NVV. Hij zit nou niet bepaald te pope len om op te stappen en om schrijft zijn vertrek als „ei genlijk te plotseling". Vooral de onderhandelingen in de Raad voor Overleg in de Metaal (ROM) zal hij missen. „Dat ik dat nu niet meer mee zal maken, vind ik heel jam mer", aldus Wamsteeker, die eraan toevoegt altijd erg goed contact te hebben gehad met de voormalig voorzitter Prins van de werkgeversclub in de metaal FME. De huidige FME-voorzitter Ter Hart kan hij niet zo goed plaatsen. Wamsteeker. „Die speelt nu eens de harde jon gen en dan is-ie weer heel reëel". Vooral in het begin heeft Ter Hart volgens hem nogal wat tactische fouten gemaakt door zich voor te doen als de man die het voor de werkgevers wel even zou regelen. Wim Wamsteeker is allerminst van plan zich na zijn „pensio nering" te gaan zitten verve len. Eerst een rustperiode van drie maanden en daarna... Snel somt hij op: „Ik heb erg veel belangstelling voor het werk van Amnesty Interna tional, de Novib en de Unes co. Dan ga ik nog wat in de plaatselijke politiek doen (hij woont in Leiderdorp) en ik wil wat gaan schrijven". Zijn voorkeur gaat duidelijk uit naar Amnesty. Bij schrijven denkt hij overigens niet aan mémoires maar aan kranten rubrieken. Lachend zegt hij: „Ik heb voor mijn afscheid ook alvast een elektrische schrijfmachine gevraagd". In elk geval krijgt hij een taak bij het schrijven van het herden kingsboek dat gemaakt zal worden bij de fusie van de in dustriebonden NKV en NVV. Wim Wamsteeker heeft nooit gesolliciteerd naar de functie van vakbondsbestuurder, maar werd uitgenodigd om bij de vakbeweging te komen werken. Dat gebeurde in de oorlog. De jonge Wim werkte aanvankelijk op een verzeke ringskantoor, maar moest zich melden voor tewerkstel ling in Duitsland. Dat wei gerde hij. Thuis - zijn vader was voorzitter van Mercurius - volgde hij de gesprekken over wat er na de oorlog moest gebeuren. Ook verleende hij wat „hand- en spandiensten" in de vorm van stencilwerk en het rondbren gen van blaadjes. Daaruit re sulteerde uiteindelijk de uit nodiging na de oorlog bij het NVV te komen werken, waar hij zich 20 mei 1945 op 22-jari- ge leeftijd meldde. De eerste vijf jaar hield Wam steeker zich bezig met docu mentatie en schreef speeches en rapporten, wat hij na vijf jaar voor gezien hield. Vanaf 1950 bekleedt hij drie jaar lang een functie in de Cen trale Bond van Transportar beiders, waarna hij overstapt naar de Algemene Neder landse Metaal bedrijfsbond (ANMB). Willem begint in Utrecht als districtsbestuur der en is vervolgens vanaf 1959 zes jaar districtshoofd in Eindhoven. Van Utrecht en Eindhoven zegt hij nu: „Mijn mooiste tijd". Bijscholing De werkgelegenheid in de in dustrie ziet hij de komende jaren nog wel afnemen ten gevolge van de technologi sche ontwikkelingen. Dat proces wordt zijns inziens nog versneld door de politiek van de werkgevers in de laat ste tien jaar. „De bijscho lingsmogelijkheden binnen de bedrijven zijn afgebroken. De werkgevers laten op dit terrein veel, te veel lig gen". Hij kan zich voorstellen dat je tegenwoordig als ouder tegen je kind zegt: uitkijken hoor; niet zomaar in de industrie gaan werken. Dat beeld geldt trouwens voor de hele geïn dustrialiseerde wereld en daarom vindt Wamsteeker het VNO-dossier over de problematiek op de arbeids markt ook grotendeels „waanzin". Vooral voor de door het VNO voorgestane invoering van een grotere scheiding tussen de inkomsten van loontrek kers en uitkeringsgerechtig den vindt hij nergens op slaan. „Kijk", voert hij aan, „naar de kranten in Italië, En geland en Frankrijk! Die staan bol van de verhalen over de verschillen op de ar beidsmarkt, terwijl nou uit gerekend in die landen de verschillen tussen loontrek kers en uitkeringsgerechtig den aanmerkelijk groter zijn dan bij ons. Wat willen de werkgevers nou eigenlijk be togen?" Mobiliteit Wel is Wamsteeker het met de werkgevers eens dat de mo biliteit (het willen reizen of verhuizen voor een baan) van de gemiddelde Nederlander te wensen over laat. „Ja, men is niet bereid zestig tot zeven tig kilometer te verhuizen. De gebondenheid aan de woonsi tuatie is erg groot!". Lachend voegt hij eraan toe: „Die van vakbondsbestuurders is daarentegen erg groot. Ze worden van hot naar her ge stuurd". Volgens Wamsteeker is het on begrijpelijk dat de werkge vers zich zo verzetten tegen arbeidstijdverkorting. Het huidige kabinet deelt die me ning. Hij redeneert dat werk lozen en mensen die ziek zijn geworden door de belabberde arbeidsomstandigheden en ploegendiensten toch moeten worden betaald. Dus aan het kostenaspect kan hij niet zo zwaar tillen. „Ik heb menig werkgever dan ook de vraag voorgelegd: waarom plannen jullie het niet?" Inmiddels zit de in de lopende onderhandelingen over de arbeidsvoorwaarden 1980 door d»1 FNV neergelegde twee-procentseis de Indus triebond FNV niet zo lekker. Wamsteeker daarover. „Maar dan moet je aan de andere kant toch ook wel oog hebben voor de huidige situatie. Wij leggen al zo'n zes jaar het ac cent op matiging en de ver wezenlijking van immateriële zaken. Nou, daar zien de le den niet erg veel van; zo is er bijvoorbeeld nog steeds geen VAD". Paradijs Aan de andere kant is Wim Wamsteeker onmiddelijk be reid te relativeren, getuige zijn opmerking: „In vergelij king met de rest van de we reld leven we hier in Neder land nog steeds in een para dijs". „In Latijns-Amerikaanse lan den heb ik ongelooflijke el lende gezien. Armoede op de televisie stinkt niet. Nee, dan moet je er tussendoor lopen. Toen ik daar liep, schaamde ik me echt rot". Foto's van de door hem bezochte krotten wijken durfde hij om die re den eenvoudig niet te nemen. „Als je dat ziet, zou je eigen lijk moeten zeggen: jongens, stoppen in die industriële we reld en helpen!" Daarom is Wamsteeker ook een groot voorstander van de overheveling van bepaalde industrieën, zoals de textiel, naar ontwikkelingslanden. Maar niet op de manier, waar op het nu vaak gaat. Scham per merkt hij op: „Een paar mensen werken daar voor een hongerloon en de winsten gaan naar ons. Nee, staatkun dig kolonialisme bestaat niet meer. Daar is het economisch kolonialisme voor in de plaats gekomen en dat is zo mogelijk nog erger". PIETER GRAF CEES KEIZER VEILING LEIDEN 26-ll-'79 Andijvie 129-154, kroten gek. 100, boe renkool 28-35, gele kool 20, spitskool 63-80, prei 126, spruiten A 101-107, spruiten B 113-120, spruiten C 101, D 111, uien 28-36, witlof 405-410, bloem kool 1x6 310, bloemkool 8 st 235, bloem kool 10 st 160, knolselderij 38-46, peter selie 23-24, selderie 25-28. LEIDEN - Veemarkt, 26 november. Aanvoer 1793 dieren w.o. 1180 slach- trunderen en 613 schapen-lammeren. Prijsnoteringen slachtvee: stieren le kwal. 7.35-/8 - per kg. gesl.gew., stie ren 2de kwal. - 6.90-/7.25, vaarzen 1ste kwal, 7.35-/ 8-, vaarzen 2de kwal. 5.70-ƒ 6.20, koeien 1ste kwal. 6.90-/ 7.90, koeien 2de kwal. 5.80- 6.20, koeien 3de kwal. 5.40-ƒ 5.70, worst koeien 4.50-/ 5.50, extra kwal. en dik- billen 9.—14.25. Gebruiksvee: scha pen 155 --ƒ 195-, lammeren 155— 210.-. Prijsnoteringen: (aanvoer-han- del-prijzen): slachtrunderen: redelijk- redelijk-ietshoger, schapen en lamme ren: redelijk-redelijk-stabiel. Voorstellen om in landbouwbegroting te snoeien verworpen BRUSSEL (ANP/AP) - De Europese minis ters van Financiën hebben het voorstel van het Europese Parlement om aanzienlijk te snoeien in de landbouwbegroting, ver worpen. Nederland dat het besluit van het Europese Parlement wilde respecteren kreeg alleen steun van Italië. Het besluit van de ministerraad voorspelt een nieuwe aanvaring met het in juni rechtstreeks gekozen parlement dat graag wilde zien dat de negen EG landen meer geld gaan besteden aan ontwikkeling en minder aan de opslag van overtollige zui vel- en andere landbouwprodukten. Het Europese Parlement heeft in zijn laatste zitting, op voorstel van de Nederlandse socialist Dankert, een deel van de land bouwuitgaven voor 1980 in een "reserve" geplaatst, met de bedoeling de Europese Gemeenschap te dwingen tot maatrege len die de overproduktie in de landbouw (vooral in de zuivelsector) zouden aan pakken. Frankrijk kwam in de ministerraad met een verklaring waarin doorklonk dat dit land de door het Europese Parlement aange brachte wijzigingsvoorstellen niet wenste te steunen. Het Franse standpunt is dat het parlement geen besluit kan nemen over een zaak, die naar de Franse visie alleen de ministers aangaat. Al eerder had de Franse regering blijk gegeven van haar standpunt dat het parlement met zijn be sluiten inzake de Europese begroting de uitvoerende macht aan zich had getrok ken die alleen de Europese ministerraad toekomt. De gevolgen voor het Europese Parlement, aldus raadskringen in Brussel, kunnen nogal kwalijk zijn. Er lijkt in de Europese raad van ministers van financiën nog wel een tendens aanwezig te zijn om, als het parlement in december een "tweede ron dedebat" over de begroting houdt, wat toe te geven. In hoeverre dat voor het parle ment voldoende zal zijn om voor zichzelf geloofwaardig te blijven, moet worden af gewacht. 153,30 237,00 237,00 230,60 232,50 55,80 160,60 1350.00 67,80 67.50 171,00 171,50 19,40 314.00 1070.00 49,10 35,30 172.00e 189,00 22,00 237.00 195,00 138,60 73,10 SS AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse effectenbeurs begon deze week met een verdeelde stemming. De fluctuaties bleven aan de bescheiden kant. De obli- gaties zaten duidelijk in de lift. De koersverschillen varieerden tussen 1 en 4 dubbeltjes, met een uitschieter van 6 dubbeltjes. De internationals waren rond het middaguur lager met uitzonde ring van Kon. Olie. Dit fonds kon verder oplopen tot 155, een winst van 1,50. Unilever hand haafde zich op 113,90. Hoogo vens zakte 0,80 tot 22,50 en KLM 0.40 op 73,10. Er wordt in de luchtvaartwereld gesproken over het afschaffen van de bilaterale luchtvaartover eenkomsten om de concurrentie te verscherpen, vooral onder Amerikaanse druk. Heineken, Deli en hva moesten met een geringe achteruitgang ge noegen nemen. De scheepvaart daarentegen ging in zijn geheel omhoog.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23