schroten stevent op record af Sihanouk wil hulp voor Cambodja Oostduitse schaatssters tonen grote sprintkracht EZQ2H BQüud Damtiental van LDG zonder veel moeite langs ADC: 7-9 VAN DE HOORN EN VAN SCHIE IN HOOFDROLLEN Daarom: "Khmer-volk moet tot elke prijs worden gered Uitnodiging voor een voorlichtingsavond over aandelenopties Weer aanslagen in Brazilië SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT ie SIDEN - "Ik had mezelf wijsgemaakt dat ik zelfvertrou wen had". Dat was de simpele verklaring van snelwan- velaar Nico Schroten nadat hij gisteren op de kunststof- ;l jaan in het Leidse Hout een nieuw Nederlands record e>ver 50 kilometer had laten afdrukken. il s.lidenaar Schroten, zich altijd wat T bescheiden en relativerend op stellend ten opzichte van zijn ei- e gen prestaties, kon er echter niet s anderuit met tevredenheid terug te blikken op zijn recordprestatie van 4 uur 31 minuten en 17 se- AV Holland-atleet scherpte daarmee het record, dat hij sinds vorig jaar oktober al met 4 uur 36 tninuten en 11 seconden op zijn naam had staan, met zo'n vijf mi- »rnuten aan. En dan te bedenken °dat de weersomstandigheden in *-de Leidse Hout gisteren allesbe halve ideaal waren. Er woei een llgure wind toen starter Eli Ver- 9mond de zes deelnemers 's mor- 8gens om tien uur voor hun een- 8zame avontuur over 125 baan- 6ronden wegschoot. 4echts drie van de zes deelnemers zouden de finish halen. Naast de' 45-jarige Schroten, die nog steeds harder gaat en de concur- rentie elk jaar op grotere afstand zet, imponeerde Dirk Maassen van de Brink. De 31-jarige Lei- denaar, evenals Schroten lid van de AV Holland, draaide zijn 1 rondjes over het algemeen ook vrij soepel wat resulteerde in een verbetering van zijn persoonlijk record met ruim elf minuten tot 4 uur 38 minuten 47 seconden, niet ver van het oude nationale re cord. et Holland-tweetal nam direct na het startsignaal het initiatief. Maassen van de Brink hield Schroten dè eerste twintig kilo meter uit de wind en zorgde voor een hoog tempo. Toen achtte Schroten het moment rijp om de kop over te nemen. Het tempo bleef hoog en de tussentijden van de Holland-tandem op 25 en 30 kilometer wezen uit dat een re cord er nog steeds dik inzat. ferveus imiddels had de Nederlandse jeugdrecordhouder op de tien kilometer. Haarlemmer Frank van Ravensbergen, de strijd na 25 km enigszins amechtig opgege ven. De Haarlemmer had in een poging om de 'Hollanders' in de beginfase bij te benen duidelijk iets teveel van zichzelf gevergd. Ook Leeuwardenaar Imco van de Wal staakte na 30 km de strijd. Toen vervolgens Rotterdammer Rob Kemna ook aanstalten maakte om uit de baan te stappen werden de aanwezigen in de Leidse Hout wat nerveus omdat het reglement voorschrijft dat bij het voltooien van de recordpres tatie nog minstens vier atleten in de baan dienen te zijn. Een ver kleumde en zeer vermoeide Kemna was zo sportief om zijn rondjes te blijven 'slenteren' tot dat Schroten zijn 50 km had vol- Jshockeyers oten Canada »ARIJS - De Nederlandse ijshoc key ploeg speelt zijn eerste wed strijd in het Olympisch toernooi van Lake Placid op dinsdag 12 februari tegen Canada. Twee da gen later volgt het duel tegen de Sowjet-Unie. Voorts treedt Ne derland achtereenvolgens aan tegen Japan, Polen en Finland. Nederland is ingedeeld in groep 1. In groep 2 komen Noorwegen, Tsjechoslowakije, West-Duits- land, Roemenië, Zweden en de Verenigde Staten uit. Deze inde ling is via een "gewone loting" tot stand gekomen, zodat de Sowjet- Unie en Tsjechoslowakije, twee favorieten voor de Olympische ti tel, elkaar niet reeds in de groepswedstrijden zullen ont moeten. tooid. Op dat moment was Kem na nog niet aan de 40 km toe. Vermoeidheidsverschijnselen in de laatste tien kilometer waren bij Nico Schroten nauwelijks waarneembaar. Hoewel zijn ron detijden langzaam maar zeker te rugliepen (Schroten: "Ik heb me zelf op een gegeven moment wel toegesproken in de trant van "Nou niet gaan sloffen Nico" en dat hielp") bleef de gang er toch voldoende in om een nieuw re cord op de chronometers te doen verschijnen. Maassen van de Brink, die Schroten omstreeks de 30ste kilometer moest laten gaan, kwam ook vrij monter over de streep. Datzelfde kon niet wor den gezegd van Tilburger Martin Brock die het erg moeilijk had en uitkwam op een tijd van 5 uur 19 minuten en 41 seconden. De su prematie van het AV Holland tweetal, dat dit jaar op de natio nale snelwandelkampioen schappen ook al met de ereplaat sen ging strijken, lijkt voorlopig (zeker op de langere afstanden) nog niet in gevaar. - 1 - LEIDEN - In de Zuid-Hollandse hoofdklasse kwamen zaterdag alleen de dammers van KDC in actie. Tegenstander was de potentiële kam- pioenskandidaat uit Rotterdam. Crescendo. De clubs kwamen elkaar uiteindelijk c.p 10-10 tegen. Daarmee was Crescendo kampiocnskandi- daal af. want vanaf dat moment mochten de Rotterdammers zich defini tief de titel toeëigenen. In de Leidsedistricts hoofdklasse ontmoette het Alphense ADC de tweede garnituur van LDG De overwinning ging naar de Leidenaars: 7-9. LDDB-TITEL Bij de strijd om de LDDB-titel beginnen zich in de verschillende poules de krachtsverschillen af te tekenen. In groep 1 gast Huisman aan de leiding, door de derde achtereenvolgende winstpartij, waarvan laatstelijk Van Duiven bode het slachtoffer werd. Van der Zwan zorgde bijna voor een verrassing: zijn dreiging om Passchier op afstand te houden werd echter niet waargemaakt omdat hij de remisemogelijkheid over het hoofd zag en dus moest verliezen. Huisman voert de ranglijst van groep 1 aan, gevolgd door Passchier. In groep 2 gaat Noordoven vóór De Jonge aan de leiding. Noordoven versterkte zijn leiderspositie door onverwacht van van Beelen te win nen. De Jonge versloeg De Jong. In de derde groep is de koppositie voor Spierenburg, die echter een partij meer gespeeld heeft dan naaste belager Fase. Spierenburg kwam tegen hekkesluiter Zwetsloot niet verder dan remise. De Holland-tandem Dirk Maassen van de Brink voorop) en Nico Schro ten passeert de ravitailleringtijdens de 50 kilometer snelwandel race op de Leidse kunststofbaan. LEIDEN - Martien van de Hoorn van de AV Holland en Marian van Schie van De Bataven vertolkten zaterdag tijdens de sterk bezette Floracross in Boskoop hoofdrol len. Van de Hoorn sleepte in zijn eerste cross van dit winterseizoen een fraaie tweede plaats op de 9 km bij de heren (achter Kees van de Heul uit Schoonhoven) in de wacht terwijl Marian van Schie bij de dames, die 3 km moesten afleggen, zelfs met de zege ging strijken. Bij de jeugd waren er Leidse zeges voor Maurice Hunck van De Ba taven (meisjes A) en Cathy van Loon van AV Leiden (meisjes B). Rob Rijpma (Bataven) werd tweede bij de jongens C en sleep te een dag later tijdens de Waran deloop in Tilburg in dezelfde leef tijdscategorie een achtste plaats in de wacht. Opvallend in Tilburg was het lopen van zijn clubge noot Marcel Honsbeek die bij de jongens B tweede werd. Marian van Schie werd zevende bij de dames. De Oostduinenloop, gisteren in Noordwijkerhout, werd een prooi voor Ed van Tilborg van het organiserende NSL. Hij had voor de ruim 10 km 37 minuten 40 se conden nodig en bleef daarmee Bataven-atleet Coos Verhoeven tien seconden voor. WO J. JLulp verlenen aan hen die deze behoeven," is 'n regeltje uit de politiewet dat voor 'n groot deel de taak van de politie bepaalt. Het betekent dat de mensen op de politie kunnen rekenen. Je moet als politieman dan ook daadwerkelijk hulp kunnen bieden. Doe jij dat even? Vergeet 't maar. Niemand doet dat zomaar even. Je hebt er, hoe oud je ook bent, begrip en mensenkennis voor nodig. En niet iedereen heeft dat meteen. EINDHOVEN/BERLIJN/DEN HAAG (GPD/ANP) - Hilbert van der Duim heeft zaterdagavond op de kunstijsbaan van Eindhoven de Brabant Plant trofee voor he ren all-rounders gewonnen. Hij zegevierde op de 500 meter in 40.37 seconden en op de vijf ki lometer in 7.21.64. Piet Kleine, laatste op de 500 meter, marcheerde op de gebruikelijke wijze mee; onopvallend, maar toch sterk genoeg op de 5000 me ter om niet uit de boot te vallen. Ook Hans van Helden hield de aansluiting in stand, want zyn verlies ten opzichte van van der Duim bedroeg slechts zes secon den: 7.32.43. De door een menis cus-operatie ver achter geraakte Miel Govaert trad zaterdag voor het eerst in dit seizoen aan tegen zijn ploeggenoten. Op beide af standen (500 en 1000 meter) was de Nederlandse sprintkampioen hekkesluiter. De Oostduitse Christa Rothenbur- ger en de Amerikaan Eric Heiden hebben de internationale sprint wedstrijden in West-Berlijn het afgelopen weekeinde beheerst. Christa Rothenburger was op drie van de vier afstanden het sterkst en had in het eindklasse ment bijna drie punten voor sprong op de Sowjetrussische Ljoebov Sadsjikova. De 21-jarige Heiden won twee keer met over macht de duizend meter (gisteren in 1.16.65), maar kwam op de kor te sprint zaterdag en gisteren nogal wat te kort. Toch bleef hij zijn landgenoot Peter Müller in de slotklassering ruim anderhalf punt voor. Bij de dames was vooral de sprint kracht van de Oostduitse deel nemers op de 500 meter opval lend. Zaterdag zorgden Christa ZWEMMEN - Frank Drost van AZPC heeft gisteren in Amers foort het jeugdrecord op de 200 meter vrije slag (25-meterbaan) verbeterd en gebracht op 1 mi nuut 55.9 seconden. Het oude re cord stond op naam van Cees Jan Winkel en bedroeg 1.56,3. Rothenburger, Sylvia Vierkotten en Cornelia Jacob zelfs voor een drievoudige Oostduitse over winning. Toen zorgde Christa Rothenburger met 1.26.70 ook voor een nieuw baanrecord op de kilometer. Nadat zij gisteren ook de derde afstand had gewonnen (de 500 meter in 42.40,0.49 secon den langzamer dan de dag daar voor) kon Christa Rothenburger het rustig aan doen op de tweede duizend meter. Het resultaat was een vierde plaats. Ljoebov Sads jikova kon nu dit onderdeel op haar naam brengen. Van de Nederlandse dameskern ploeg bleek Haitske Valentijn op de korte afstanden het best in vorm zij eindigde als vierde. Door een teleurstellende tiende plaats op de laatste afstand kon de Ca nadese Sylvia Burka langs Haits ke Valentijn glippen. Annie Borckink was behoorlijk goed op dreef op de 1000 meter (gisteren werd zij zelfs derde), maar de an dere Nederlandse kernploegle den kwamen er niet aan te pas. Alie Boorsma heeft in Den Haag de Residentiecup bij de meisjes ge wonnen. Zij volgt daarmee Ria Visser op, die verleden jaar op de Uithoff de beker veroverde. Na haar zege op de 500 meter (44.28), eindigde Alie Boorsma op de 1500 meter als derde. Maria Struick ging op de 1500 meter met de overwinning strijken in 2.22.27, gevolgd door Moniqve Kauffman in 2.22.41. De tijd van Boorsma was 2.22.66. In de eind rangschikking kwam Monique Kauffman op de tweede en Coby Borst op de derde plaats. Bij de jongens legde Hein Vergeer beslag op de eerste plaats, voor Geert Kuiper die tweede werd. Kuiper schreef de 500 meter in 40.98 op zijn naam, terwijl Ver geer op de 1500 meter de snelste tijd liet aantekenen: 2.05.80. Aandelenopties bieden een boeiend scala aan mogelijkheden voor zowel potentiëlekleine, als grote beleggers Wanneer het gaat om bijvoorbeeld extra Inkomen, bescherming en koerswinst. Daarover willen wij u graag binnenkort veel meer vertellen. U bent van harte welkom in Loiden, 10 december 1979 Holiday Inn Leiden, Haagse Schouwweg 10 om 20.00 uur. Wanneer u ons van te voren even van uw komst op de hoogte stelt dan kunnen we daarmee rekening houden, of vraag naar de gratis voorlichtingsbrochure. EI Europese Optiebeurs Postbus 19164 1000 GD Amsterdam tel. 020-262721. tst.121 PAKIJS (AP) - Prins Noro dom Sihanouk is gisteren in Parijs aangekomen aan het begin van een reeks bezoeken aan westerse landen met het doel steun te verwerven voor een nieuwe "bevrijding" van Cambodja. Hij riep be vriende naties op militaire steun te geven, "groot of klein, openlijk of in het geheim". Het vroegere Cambodjaanse staatshoofd verklaarde na zijn aankomst uit Peking op de luchthaven Charles de Gaulle dat hij geen aanspraak maakte op de begeleiding over zijn vaderland. "Ik ben slechts een patriot die ra men met andere patriotten en het Khmer-volk de taak wil volbren- RIO DE JANEIRO (AFP) - Het „eskader des doods" heeft in de afgelopen anderhalve week in de stad Duque de Caxias in de staat Rio de Janeiro zeventien perso nen om het leven gebracht. Van de ondergrondse organisatie maken leden van de politie deel uit, zo hebben de kranten in Bra zilië herhaaldelijk gemeld. Functionarissen van de Braziliaan se politie ontkennen het bestaan van het „eskader" en schrijven de geheimzinnige moorden in en om Rio de Janeiro toe aan misdadi- gersbenden. gen waar iedere Cambodjaanse nationalist zich in deze tragische periode van onze geschiedenis voor geplaatst ziet", zo zei hij. De 57-jarige vroegere vorst ver zocht alle mogendheden "die ui ting hebben gegeven aan hun sympathie voor een vrij Cam bodja" militaire steun van welke aard dan ook te geven aan alle na tionalistische Khmerstrijders. "Dat is de enige manier om ons te ontdoen van de Vietnamezen, die alleen de taal van het geweld spreken", verklaarde Sihanouk. De prins, die in 1970 door generaal Lon Nol werd afgezet en na de val van de Khmer-republiek in 1975 voor enige tijd weer aan het hoofd van de regering terugkeerde, heeft elke mogelijke vorm van samenwerking met de door Chi na gesteunde communisten van de Rode Khmer van de hand ge wezen. Hij wil zonder de com munisten maar samen met de an dere nationalistische groepen in zijn land een gewapende anti- Vietnamese verzetsactie op gang brengen. Sihanouk zei voorstander te zijn van het bijeenroepen van een in ternationale conferentie over Cambodja, maar gaf toe dat zo'n conferentie "in de nabije toe komst niet kan plaats vinden, omdat de landen die in ons ge bied de sleutel tot oorlog of vrede in handen hebben (China en Vietnam), er resoluut tegen zijn". "Zolang het politieke probleem onoplosbaar blijft, geloof ik dat absolute voorrang moet worden gegeven aan het humanitaire probleem", zo verklaarde Siha nouk. "We moeten tot elke prijs het Khmer-volk redden, waarvan nu al meer dan de helft is ver dwenen". De ex-prins dankte de Franse rege ring voor de voedselhulp aan de Prins Sihanouk wordt bij zijn aankomst op het vliegveld Charles de Gaulle in Parijs verwelkomd door m Frankrijk woonachtige landgenoten. Cambodjaanse vluchtelingen en stelde de eis dat de "regering van Heng Samrin en zijn Vietnamese beschermheren er mee akkoord gaan dat de buitenlandse hulp goederen in aanwezigheid van vertegenwoordigers van de do norlanden rechtstreeks wordt verdeeld onder de hongerende en uitgeputte bevolking". Van goed ingelichte zegslieden in Parijs werd vernomen dat Siha nouk in de afgelopen weken vier brieven aan de Vietnamese pre mier Pham van Dong had ge stuurd om voor te stellen onder handelingen over de toestand in Cambodja te beginnen. De brie ven van de prins bleven echter onbeantwoord. Volgens deze zegslieden is Siha nouk kennelijk van plan de Sangkum, het volksboeddhisme nieuw leven in te blazen met de bedoeling nieuwe eengezinsheid te vormen onder het Cambod jaanse volk, dat door tragische burgerstrgd wordt verscheurd. Sihanouk, die vergezeld wordt door zijn vrouw, zijn zoon en zijn vroegere premier, is van plan twee maanden in Frankrijk te blijven, waar hij besprekingen zal voeren met onder meer president Valery Giscard d'Estaing. Daarna staan bezoeken aan West-Duits- land, België, Zweden, de Ver enigde Staten en Engeland op het programma.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 21