AZC VERPLETTERT ZIJL/LGB (10-5) Blom boekt in feite twee zeges Foreholte imponeert trotters bluft koploper volgen Volewij ckers: 15-8 ALPHEN AAN DEN RIJN - In een bikkelhard en traditiegetrouw emotionele polo-derby tegen het Leidse Zijl/LGB heeft AZC/Uni- que keihard toegeslagen. De Al- phense ploeg, die door de teleur stellende uitschakeling in de Europa Cup en het daaruit voortvloeiende vertrek van coach Geurtsen bijzonder kwetsbaar was geworden, tilde zichzelf in mentaal opzicht weer aan de top van de nationale competitie. De Leidenaars wer den in een foutenfestival van de eerste orde naar een even on voorspelbare als vernietigende 10-5 nederlaag gespeeld. Het echte AZC stond zaterdag avond in een uitverkocht zwem bad De Dillen weer op. De problemen van dit moment maakten van AZC een getergde formatie, die met een vuist vol klasse en routine een forse dreun uitdeelde aan alle sceptici. Ook rivaal Zijl/LGB, dit seizoen toch tot de outsiders in de titelsstrijd gerekend, bleef versuft achter. "We hadden er echt op gerekend vanavond een punt te pakken", vertelde Jan Jaap Koorevaar, met drie doelpunten de schotvaardig- ste Leidenaar, onthutst. Hoewel hij terecht veel kritiek uitstortte over de arbiters Goose en Jans sen - "in het begin stuurden ze snel iemand het water uit, daarna lieten ze de teugels helemaal va ren, hetgeen inconsequent was" - stak Koorevaar net zo terecht de hand in eigen boezem. "We raa- ken geïrriteerd, maar we hebben de zaak ook geforceerd, waardoor niet eigen spel kwa- Zijn volgende constatering - "de uitslag is geflatteerd, een marge van twee doelpunten was juister geweest" - klopte eveneens. Want in het zeer woelige Djllen-water weerde Zijl/LGB zich met steeds grovere acties toen het verlies onafwendbaar werd. Stan van Belkum contra Ton Buunk en broer Alex van Belkum contra Gijze Stroboer maakten duidelijk dat ook de affaire rond het natio nale zevental nog steeds uitge vochten diende te worden. Al met al speelde zich een uitermate boeiend, hard en enerverend ge vecht af, waarin de arbiters slechts bij vlagen de leiding had den. Koorevaar zette de Alphenaren in de eerste periode op een 0-1 ach terstand, maar AZC profiteerde driemaal van een man meer situa tie door doelpunten van achter eenvolgens Buunk, Stroboer en De Hey: 3-1. Opnieuw Koorevaar bepaalde de tussenstand na vijf minuten op 3-2. In de tweede rondgang schoot Ed van Es knap 4-2 binnen en scoorde Stan van Belkum uit een strafworp 4-3. De rivalen gaven elkaar tot dan wei nig toe. In de derde periode verloor Zijl/ LGB echter het contact. Stroboer tekende voor 5-3. Stan.van Bel kum zal vervolgens schoten op de doellijn blijven steken en door doelman Meijer gestopt. Ook AZC had het even moeilijk: een meerderheid werd niet benut. Zijl/LGB begon evenwel het hoofd te verliezen. Alex van Bel kum kreeg het aan de stok met Jan Jaap Korevaar scoort 3-2, keeper Ronald Meijer is kansloos. AZC won de belangrijkste strijd tegen De Zijl met ruime cijfers: 10-5. Stroboer, waardoor de tratie even verslapte en Buunk middels een snelle uitval kon scoren: 6-3. Pal daarop schoot Eric Noordegraaf 7-3 binnen. De Leidse ploeg wankelde flink - coach Rob Schouten vervoegde zich frequent woedend bij hoofd- scheidsrechter Goose, d ie hem na afloop te verstaan gaf dat een dergelijke handelwijze een vol gende keer "een bon zou opleve ren" - maar keerde nog eenmaal terug in de wedstrijd. Een door Verboom veroorzaakte strafworp leverde voor Stan van Belkum geen problemen op en in de be ginfase van de vierde periode werd het 7-5 door Koorevaar. Toen Van Belkum naar de kant verdween zette Van Es op 8-5 en aanvoerde Ton Buunk kwam in de chaotische slotfase met doel punten aan de wens van het Al- phense publiek ("tien, tien") te gemoet. Buunk sloot het duel af met een juweel van een treffer. Vanaf de midvoorpositiè kogelde de AZC-aanvoerder de bal van behoorlijke afstand achterwaarts langs een kansloze doelman Uit- tenhout: 10-5. "Hans, Hans, Hans". In de interim- coach Hans 't Hart vond het le gioen de figuur om de teurgkeer van AZC te vieren. "Een ouder wetse partij", glom de van speler tot coach gepromoveerde AZC- er, die overigens onmiddellijk plaats maakt voor de nog gezoch te opvolger van Geurtsen. "Wij konden maar op één manier aan deze wedstrijd beginnen: Kei- en keihard werken en die jongens van Zijl/LGB geen kans geven. Dat is gebeurd. Ik vind overigens dat de Zijl te hard gespeeld heeft. Zij hebben een betere ploeg dan vorig jaar en met de mensen die nu in het water liggen hebben ze die hardheid niet nodig. De risi co's die zij tenslotte genomen hebben, zijn door ons goed uitge buit". WIM VAN WANROOY heeft duidelijk revanche ge- >r de monster neder laag eerder deze week tegen HZC/De Robben. De Meeuwen uit Amsterdam werd het slacht offer van de Leidse dadendrang en werd met maar liefst 14-2 ver slagen. Tweede klasser Katwijk won na een zeer spannende wed strijd met 6-5 van Breda. Ook DKD kwam tot winst* Poseidon werd met 7-5 verslagen. LZ'86 heeft zaterdagavond tegen het zwakke de Meeuwen krachtig uitgehaald. De Amsterdammers kunnen op dit moment geen team op de been brengen dat op hoofdklasse niveau kan mee draaien. De conditie van vrijwel alle spelers was zo slecht, dat er na de eerste periode nauwelijks meer sprake was van een wed strijd. Daarbij komt nog dat ook de zwemsnelheid beneden peil is. Deze factoren verklaren de zo hoog uitgevallen Leidse over winning. In de eerste periode kon de Meeuwen nog redelijk bijblij ven. Alleen Joop Siera (samen met Jan Bakker topscorer) wist uit een man meer situatie de ove rigens redelijke Meeuwen keeper Jan Koekenbier te verschalken. In de volgende perioden ging de Leidse doelpunten machine pas goed draaien. De LZ voorwaart- sen maakten dankbaar gebruik van de hun geboden ruimte en bouwden de score regelmatig uit. Het kat en muis spelletje dat nu werd opgevoerd eindigde na de periodestanden van 5-1 en 9-1 in een eindstand van 14-2. LZ'86 coach Gijs v.d. Leden na afloop van deze week van uitersten (een\ 14-3 nederlaag tegen de Robben en nu dus een 14-2 overwinning): "Na de nederlaag tegen de Rob ben was de Meeuwen natuurlijk een ideale tegenstander om het zelfvertrouwen weer op peil te brengen. Zonder overdreven op timistisch te zijn mag ik nu toch wel veronderstellen dat we ons in de hoofdklasse kunnen handha ven". LZ topscorers: Jan Bakker en Joop Siera (ieder 3), Muusse en Elzenga (ieder 2). Tweede klasser Katwijk heeft het zeer moeilijk gehad tegen Breda. De Katwijkers speelde m de be ginfase nogal onzorgvuldig, met als gevolg veel onnodig balver lies. De snelle Bredase ploeg maakte hier dankbaar gebruik van en nam een 3-0 voorsprong. Daarop werden de Katwijkers eindelijk wakker en na de derde periode was de stand wee gelijk (4-4). In het spannende laatste kwart vochten de Katwijkers naar de overwinning: 40 secon den voor tijd was een strafworp beslissend (6-5). Topscorer Hans van Duyvenvoorde (4x). DKD won van Poseidon uit Rid derkerk. de eerste periode werd afgesloten met een 1-1 stand. DKD schakelde toen over naar een hogere versnelling. De Rid derkerkers bleven het antwoord schuldig. Eindstand 7-5. Topsco rers: Harry v. Hove 4, Enno Dreef 2, Rob Wouters 1. De Zijl/LGB dames verloren op nieuw. Ditmaal was de VuuFsche te sterk. Dat het "slechts" 9-2 werd was vooral te danken aan het uitstekend»- keep» n win Wil- ma Sassen. Leidse treffers R. On derwater en M. Neuteboom. De James van LZ'86 behaalden een belangrijke overw'r.ning op het Amsterdamse DOK. Ook nu konden de Leidse dames hun overwicht weer niet in duidelijk cijfers uitdrukken. Door deze 3-2 overwinning zijn de Leidse da mes in de middenmoot beland. Doelpunten Astrid Witing (2.\) en Monique v. Leeuwen DIRK KLOOS t RP Markt in Hf» slntfa^p een van ravnn eorcte klaQ«e-becrinnen P/T .PlnPfl LEIDEN - Nijssen Trotters blijft koploper SVOB in de eerste divisie goed volgen. Gisteravond werd van het sterke BC Markt dat bij voorbeeld maar met mi nimaal verschil van SOVB en Jumpers had verloren, gewonnen, 84-95. BC Markt in de slotfase zijn twee sterke Amerikanen (Van Cleef: "Ze bepalen voor 80% de prestaties van het team") moest verliezen. De Utrechtse Amerikaan maakte zich zo kwaad over een persoonlijke fout van tegenstander Hans Pley dat hij en de Trotter-speler uit het veld werden gestuurd. Het was het enige negatieve incident in dit duel. rayon eerste klasse-begrippen P/Leiden een bijzonder hoge score. Hij was dan ook grotendeels verant woordelijk voor de 70-92 over winning van zijn ploeg op het in de onderste regionen verkerende Dunckers. Met de rust stonden de Hilversummers al met dertien punten verschil (32-45) achter. LEIDEN - Foreholte kwam gisteren in de sporthal in Sassenheim tot een gaaf partijtje handbal waar Volewijckers totaal geen raad mee wist. De Am sterdamse gasten, die in het verleden al hadden ge toond niet over goede hoekverdedigsters te be schikken, bleken daar al eerder zwakker dan ster ker te zijn geworden en verloren nu 15-8. Dat is hen in deze wedstrijd duur te staan gekomen. Met name Ma- riette Siera moet zich gisteren als een vogel in de lucht hebben ge voeld zoveel vrijheid werd haar in de hoeken van het veld gelaten. Zij kwam dan ook aan een top- score van vier speldoelpunten met als fraaiste treffer een break out met de rechterhand afge maakt. Maar het zou tever gaan om de centrale verdedigster van Foreholte alle lof voor de zege toe te schrijven, zij het dat zij daarin gisteren met haar productie wel een groot aandeel had. Tot de op vallende speelsters behoorden stellig ook Karin Zonneveld en Marjan Mens. Foreholte speelde tot grote tevre denheid van het thuisfront weer eens zoals men de "groenen" in het verleden zo vaak heeft zien spelen, bewust van eigen kun nen. Misschien is dat, meer nog dan de goede totaalpresentaties van de ploeg, de basis geweest van de glanzende winst op Vole wijckers, dat vorige week nota- bene koploopster HMS aftroefde 'De Voorhoutse treffers kwamen van Mariette Siera, Nel Geer- lings, ieder 4, Marjan Mens en Ka rin Zonneveld, ieder 2 en Hannie Boskamp, Iet Verdegaal, Mar- greet van Velzen, ieder 1. HVS moest gisteren wederom een nederlaag incasseren. In de sporthal in Leidschendam was het Haagse Wings de pupillen van Jan Mackaay met 11-7 (rust 5-3) de baas. De Stompwijkse ploeg is nog niet op haar normale spelni- veau terug, maar het herstel is duidelijk zichtbaar. Vooral de fensief sloot het na een overigens weinig hoopgevend begin (0-2) goed. De tweede helft (rust 5-3) gaf een vrijwel gelijkopgaande strijd te zien, waarbij de Haagse ploeg alle zeilen diende bij te zet ten om gevaar te voorkomen. Voor HVS scoorden Sjanie Waayer en Lenie van der Bosch (beiden 3x), en Marijke Luyten (strafworp). In de landelijke derde divisie heeft Oase de eerste plaats op de rang lijst verspeeld aan Westlandia, dat met 9-8 in de meerderheid bleef. Westlandia ging daverend van start en nam een 5-1 voor sprong. Oase herstelde zich ech ter voortreffelijk en met de rust was de Westlandse voorsprong teruggebracht tot 5-6. Onder leiding van Helma van der Geest werd Westlandia onder druk gezet en met nog circa vijf minuten spelen werd de stand 7-7. Een strafworp bracht West landia op 8-7. Direct daarop ver stomde het gejuich van de West landse supporters alweer, 8-8 door Helma van der Geest. Op de valreep kon Westlandia tenslotte toch nog opgelucht ademhalen, 9-8. Voor Oase scoorde Helma van der Geest (5, 2 straf worpen), Gerrie Hogenboom en Lydia van der Poel. MMO had met een zege op het Rot terdamse Snelwiek een met Westlandia gedeelde eerste plaats kunnen bezetten, maar De Hoogmadese ploeg kwam niet verder dan een 7-7 score. Het zag er in de tweede helft overigens wel naar uit dat de winst bij MMO zou blijven. Na 2-2 met de rust nam MMO een 6-3 voorsprong. Twee strafworpen in de slotfase stelden Snelwiek in staat om even voor tijd langszij te komen. Bij MMO was Elly van Leeuwen met drie treffers de beste schut ster. De productie werd verder verzorgd door Helma Volwater (2x), Margreet Volwater en Gerrie van der Meer. In de afdelings eerste klasse incas seerde Northa haar derde neder laag in successie. De Noordwij- kerhoutse formatie liet tegen Velo vooral defensief vele steken vallen en dat leverde de Wate- ringse gasten in totaal vijf straf worpen op: VELO won, na een 6-5 voorsprong met de rust met 12-9. De heren van Olga/Saturnus kwa men gisteren zonder spelen aan de kop van de ranglijst in de af delings eerste klasse. Concurrent Wings werd in een harde wed strijd verdiend geklopt door de Hermes-reserves: 13-14. De he ren van Northa boekten in de af delings tweede klasse een 14-13 winst op EDH dat voortdurend tegen een achterstand heeft moe ten aankijken. De dames van HVV'70 konden hun eerste plaats in de afdelings der de klasse C vasthouden dankzij een voortreffelijk keepende Ai- mee Visser. Met 5-4 (rust 3-0) kwam de Voorschotense ploeg van het veld. De heren van Fore holte verloren in Wateringen na een pittige wedstrijd met 11-13 van Quintus 6. FRANK BONTE De Utrechtse formatie die nog niet zo lang geleden in de hoogste L/Leiden basketbalafdeling uitkwam bleef tot aan de rust de Leidenaars goed volgen (43-38), maar de ploeg van Ben van Cleef werkte als collectief uitstekend in de tweede helft en daarbij kwam dat Luba-forward Geert van Zandwijk, die de afgelopen weken uit vorm was liet tegen de Dunckers een uitstekende indruk achter door 27 punten te maken en dat is voor Volgende week zullen de Leide naars ongetwijfeld op wat meer tegenstand kunnen rekenen als ploeg van Jan van Bemmelen in sporthal Broekplein OSG ont vangt. Een duel waarin de Leidse rayon eersteklasser door winst aansluiting met de top kan krij gen. De dames van Parker Leiden na men afgelopen weekeinde in de Vijf Meihal revanche voor de 70-66 nederlaag die zij eerder in het seizoen tegen de Cangeroes leden. Nu werd in een slaapver wekkende vertoning met 74-38 (40-23) van de Utrechtse meisjes gewonnen. Het feit dat me dekoploper Juventus na het tref fen tegen US naar Leiden kwam om de pupillen van Rob de Vries te bekijken gaf in de tweede pe riode nog enige stimulans om door te blijven gaan. Mardet van Gennip(13), Mman van Schaik (17) en Riad de Wit (20) waren de produktiefste dames aan de Leidse zijde. LEIDEN - Parker Leiden-coach Hennie Blom behaalde in feite een dubbele overwinning. Hoewel hij in het begin van het seizoen na Donar-Leiden opmerkte "De Gronin gers zijn naar ons toegegroeid' en "Als ik naar beide ban ken kijk dan staat de stand 0-0" waren die complimenteu ze opmerkingen aan het adres van collega-coach Chuck Campione niet in de 104 - 82 uitslag van zaterdagavond terug te vinden. tenlast beter in dan zijn collega. Zo wisselde hij al in een vroeg stadium John Washington voor Harry Kip, die zich opvallend ge noeg uitstekend staande hield in het duel waarin de arbiters Van de Willigen en Wessels de fluit heel vaak gebruikten. Vaak tot ergernis van Blom. Al thans, die indruk wekte hij. Ach teraf gezien was hij uiterst tevre den over het optreden van de twee scheidsrechters. "Want", verklaarde hij "ze floten zeer streng in de eerste helft, maar de den dat ook in de tweede periode consequent. Als ze dat niet had den gedaan dan had ik voor rust voor niets al die dingen gedaan". En daarmee doelde hij op )}et feit dat Washington samen mèt zijn landgenoot Giddings meer bui ten dan binnen de lijnen werden gehouden, omdat beiden al snel drie persoonlijke fouten achter hun naam hadden staan. Vanaf de bank konden zij tot de conclusie komen dat Donar ge zien het vertoonde spel in het eer ste kwartier toch tot de betere clubs van Nederland kan beho ren. Vooral Mike Schulz, die we gens een operatie twee weken niet had getraind, imponeerde in die fase. De Amerikaan rechtvaardigde zijn eerste plaats Donars beste man Schulz kijkt toe hoe Woudstra uitroept dat e een overtreding ten opzichte van hem wordt gemaakt. op de reboundersranglijst met 12 rebounds en schoot bovendien in de eerste rondgang vrij zuiver (53,3%). In het tweede bedrijf speelde hij echter door conditiegebrek op een lager niveau. Zijn coach kon hem ook niet de noodzakelijke rust op de bank gunnen, omdat hij in vergelijking met Blom de dreigende foutenlast niet had onderkend. Hoewel ook aan de Leidse zijde twee spelers (Gid dings en Washington) het einde niet haalden zag Campione in de slotfase de een na de ander met vijf persoonlijke fouten het strijdtoneel verlaten. De eerste was John Franken, de enige die van afstand voor Donar scoorde, waarna Jemison (hij is de opvol ger van de al weer vertrokken Tim Evans) en Jim Dijkstra hem volgden. Behalve de spelers ging ook de Donar-coach af toen op een gegeven moment Zwiers 1 kennen gaf dat hij niet meer wi de invallen in de slotfase. Uiteii delijk moest hij negen seconden voor het einde zijn trainingspak toch nog uit doen, omdat Cam pione geen wissels meer tot zijn beschikking had. Een dubbele nederlaag derhalve voor de Ame- Topscorers Leiden: Bruinsma 28, ECruidho! 25, Woudstra 22 Plaat 17. Donar. Schulz 28 Franken 20 punten. HERMAN POOS' Foreholtes Marjan Mens bereid I In de Vijf Meihal werd na de bas ketwisseling (ruststand: 47 - 42) zelfs gespot met de reputatie van Donar en dat was voor een groot deel te danken aan het uiterst merkwaardige wisselen van Campione of misschien beter ge zegd een verdienste van Blom die de Amerikaan elke keer net voor Tot vier minuien aan de rust had Blom gelijk met zijn constatering dat de Noorderlingen dit seizoen kwalitatief beter zijn geworden, maar daarna werkte Leiden bijna een kopie van het duel tegen EBBC af. De ploeg schakelde van man-to-man over naar een zone en evenals de Brabantse formatie moest ook Donar daar het ant woord op schuldig blijven. Als hazewindhonden snelden de pupillen van Blom toen van een 20 - 30 achterstand door naar een 37 - 34 voorsprong. Campione trachtte tevergeefs terug te ko men in de race en gokte dan op zijn lange mensen en het pakken van rebounds en dan weer op zijn kleine mannen en de break. Blom deed rustig aan het spel der coa ches mee, alleen met dit verschil dat hij wel elke keer de juiste mensen wisselde. Bovendien schatte de Amster dammer de dreiging van een fou-

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19