Katwijk lacht als laatste in prestigestrijd RCL FAALT TEGEN DEBUTANT ALTEN A (0-0) LISSER BOYS NA 2-0 5ZEGE ALLEEN AAN KOP KATWIJK STRUIKELT OVER KOUDEKERK (0-2) LUCHT VOOR TER LEEDE GEHEEL OPGEKLAARD Van Rooyen "Ik zal nog lang aan dit doelpunt terugdenken" MAANDAG 26 NOVEMBER 1979 SPORT LEIDERDORP - En weer leek kop loper RCL in een turbulente slotfase aan het langste eind te zullen trekken. In de thuisbeurt tegen debutant Altena dacht voorstopper David Brand de zaak vlak voor tijd te beslissen. Bij een 0-0 stand legde hij op zo'n 25 meter afstand van het Brabantse doel z'n hele ziel en zaligheid in een verwoestende uithaal. Doelman Hoek leek ver slagen maar de bal spatte van de onderkant van de lat terug in het veld. Invaller Cees Ruis mikte in de rebound tot opluchting van alles wat Altena heette juist iets te hoog. Weg kans en 0-0 derhal- "Wanneer die bal er in was gegaan dan hadden we te veel van het goede gekregen", zo realiseerde men zich na afloop in het RCL- kamp. En zo was het, want de Leiderdorpers slaagden er, be halve in de wederom levendige slotfase, geen moment in om het jeugdige Altena echt in verle genheid te brengen. Integendeel, ze mochten zelfs blij zijn bij de doelwisseling niet op een on overbrugbare achterstand te zijn gezet. om te constateren hoe hun favo rieten zaterdagmiddag vergeefs naar de goede vorm van de afge lopen weken liepen te zoeken. Van attractief aanvallend spel was dan ook geenszins sprake. Aanvallende bedoelingen strandden reeds in het midden rif. Daar waar normaliter RCL's grote kracht ligt faalde het trio Van Duyn-Van der Bijl en Braat in aanvallend opzicht nadruk kelijk. Veelvuldig balverlies was het gevolg. Nu ook het loopwerk beneden de maat bleef was het al snel duide lijk dat de lijstaanvoerder in de eerste klasse a kwetsbaar was. Trainer Huguenin besefte dat terdege en kwam, nadat de snel le Altena-spitsen Jan van Hoven en Bert Verschoor enkele goede kansen hadden laten liggen, na een goed half uur de dug-out uit zetten om zijn pupillen tot een grotere inzet te manen. "Geen paniek", zo riep Jan van Duyn zijn trainer vervolgens toe waarop deze reageerde met "O.k. maar er moet wel meer ge lopen worden". Van Duyn trok zich deze kritiek, die voor het hele elftal was bedoeld, per soonlijk aan en stapte zonder blikken of blozen van het veld. Uiteraard zal Van Duyn deze week zijn impulsieve daad te genover zijn medespelers moe ten verantwoorden. Deze voel den zich door hun spelbepaler namelijk, om met het pupulaire duo Koot en Bie te spreken, be hoorlijk op de pik getrapt getui ge hun eenstemmige: "Dat kan toch niet, hij laat de boel zomaar barsten". Het moreel van de thuisploeg kreeg door dit incident een knauw en Van Duyn's vervanger en naamgenoot, Johan van Duin, deelde in de malaise. Kortom, RCL was rijp voor een afstraf fing, welke de ploeg echter be spaard bleef omdat Altena niet de moed kon opbrengen om massaal richting Bram Brandt te trekken. Altena bleef daarom, ook in de tweede helft, hopen op individueel succes van de fleg matieke Van Hoven en Ver schoor. IJdele hoop zoals zou blijken, al scheelde het een paar keer akelig weinig. Tekenend voor de offensieve filo sofie die oefenmeester Hugune- nin uitdraagt was het feit dat hij ondanks het falen van zijn ploeg in aanvallend opzicht halver wege de tweede helft toch een verdediger inwisselde voor een extra-middenvelder. Cees Ruis kwam Rob van der Zwan ver vangen en met vier aanvallend ingestelde middenvelders per ste RCL er zowaar een slotoffen- sief uit. Eindelijk profiteerde de ploeg van de ruimte die ontstond omdat Altena voor de bewaking van topscorer en amateurinterna tional Bennie Heemskerk dik wijls drie man inschakelde. En kele benauwde ogenblikken voor het doel van Arie Hoek wa ren het gevolg met als hoogte punt een fraaie vrije trap van Heemskerk en die spetter op de onderkant van de lat van David Brandt. De volkomen rechtvaardige 6-0 bleef evenwel intact. JAAP VISSER 0 KATWIJK - Het 'Pact van Katwijk' werd in Rijnsburgse kringen meesmuilend aanvaard als een gewapende vrede. Waar immers in eerste aanleg de 0-2 zege van de gemeen teraadsleden uit het bloemendorp op de Katwijkse nota belen gretig door Rijnsburgse Boys werd opgepakt als een morele steun voor de grote slag om het regionale prestige met Quick Boys, bleek die winst achteraf niet meer waard dan een schamele troostprijs. Quick Boys-Rijnsburgse Boys 1-0. Rijnsburg huilde, waar het tevo ren nog had gelachen. Twee crea tieve acties op rij doorbraken dë eentonigheid van de streekhap- pening, waarin de angst voor een LISSE - Zaterdag was het voor de Lisser Boys een grootse dag. Niet alleen werd het bezoekende DOTO met 2-0 verslagen, bovendien kwam men, mede dankzij de door concurrent Nieuw Lekkerland bij Excelsior M. 11 opgelopen nederlaag, aan kop van de zaterdag tweede klasse B. jS Toch hebben de Lissenaren geen gemakkelijke middag gehad. Zeker in de eerste helft moesten alle zeilen bijgezet worden om een sterk aanvallend S£ DOTO in bedwang te houden. Dit was vooral te wijten aan een slecht 1S' functionerend middenveld dat onvoldoende in staat bleek deze aan- valsdrift af te stoppen. Keer op keer waren de beide vijandelijke backs in r de gelegenheid vrijelijk op te komen om met gevaarlijke voorzetten in de Lissese defensie voor verwarring te zorgen. Het begin van de tweede helft gaf een gelijke situatie te zien, totdat de tot dan toe weinig opvallende Ed Langereis de tijd gekomen achtte om zijn n stempel op het spel te drukken. Had deze somtijds briljante voetballer in r" de vijfde minuut nog op jammerlijke wijze een droomkans om zeep geholpen, nu knalde hij de bal (60ste min.), na een goede voorzet van de hard werkende Gert-Jan v. d. Valk, hard in de touwen. Vijf minuten later was het opnieuw raak. Ditmaal nam hij een door Wim Sluymer genomen a vrije trap op de borst aan om vervolgens de bal, onder de vallende keeper door, in het net te schuiven. 11 KEES VAN DER HOEVEN LEIDEN - Een weinig succesvol weekeinde voor de twee 'Leidse' verte genwoordigers in de derde klasse zaterdag. Katwijk struikelde met 0-2 over Koudekerk, terwijl SIZO in het duel tegen KMVZ ook met lege handen achterbleef. De Hillegommers verloren met 1-2 van de Amster damse ploeg Katwijk - Koudekerk: 0-2 Een hard werkend maar slecht voetballend Katwijk wist zich in feite geen enkele serieuze scoringskans te scheppen. Katwijk speelde veel te ge haast en leed daardoor erg veel balverlies. Koudekerk daarentegen kwam vaak gevaarlijk door met goed uitgevoerde counters. In de twin tigste minuut nam Koudekerk wat onverwacht de leiding. Zeven minu ten na rust viel de beslissing. Arnold Boers verspeelde de bal en Koude kerk kwam op 0-2. De Katwijkers drongen nog wel aan maar echte overtuiging ontbrak bij de pupillen van trainer Van der Zeeuw. SIZO - KMVZ: 1-2 SIZO, dat zaterdag met vijf invallers aan de start verscheen, blijft kansloos op de laatste plaats. De Hillegomse equipe verloor verdiend met 1-2. Pas vijf minuten voor tijd viel de winnende treffer voor de Amsterdammers. Ed Doeleman tekende voor het SlZO-doelpunt. SASSENHEIM - De lucht is weer helemaal opgeklaard voor Ter Leede. Het bezoekende NSC werd zaterdag met 3-1 opzij gezet, terwijl concur rent GWV ten onder ging bij VVOG. Ter Leede had met NSC meer moeite dan nodig was. Al voor de rust bleek dat de defensie van de Nijkerkers als los zand aan elkaar hing. Bij de geringste pressie geraakten de NSC verdedigers volledig in paniek. Toch werd de eerste helft bij een 1-1 stand afgesloten. De rood-gelen verzuimden namelijk de tegenpartij onder de benodigde druk te zetten, terwijl de NSC-tegenstoten niet van gevaar waren ontbloot. In de 15e minuut kwam NSC verrassend op voorsprong. Uit een corner kon stopper Henk v.d. Akker de bal ongehinderd inkoppen. Iedereen dacht dat het leder naast zou gaan, doch via de binnenkant van de paal stuiterde de bal in het doel (0—1). Dertien minuten later scoorde de thuisclub een fraaie gelijkmaker. In de buurt van de corriervlag wipte Jan van Harskamp de bal op, waarna de spits omhaalde en Nico v.d. Fange in kon tikken. Vlak voor rust miste Wim Kosters de beste kans door de bal naast een lege goal te koppen. In de tweede helft nam Ter Leede de thuisclub wel in de tang. De winst liet nog enige tijd op zich wachten. Pas in de 75ste minuut scoorde Jan v. Harskamp uit een corner van Klaus Gode (2-1Vijf minuten later bracht Pieter v.d. Plas zijn team in veilige haven. Na een chaotische scrimmage kon hij de bal in het doel werken (3-1). RUUD DOBBELAAR KATWIJK - Als B en W van Katwijk ooit mochten over wegen de reinigingsheffing in de badplaats te verhogen, dan kan dit college de gebeurte nissen rond de met zoveel emo ties geladen derby tussen Quick Boys en 'buur' Rijns burgse Boys als voornaamste argument voor dit besluit aanvoeren. Voor de ogen van de raadsleden en burgemees ter Bos werd voor het duel een stortvloed van closetrollen en papiersnippers op het veld gegooid. Kortom de mensen van openbare werken zullen deze week overuren moeten maken om het veld weer 'speelklaar' te krijgen. Met een opstootje na het Quick Boys-doelpunt als enige dis sonant verliep het duel buiten de lijnen overigens ordelijk. Ook bij de spelers waren de ge- KATWIJK - Han Breedijk neemt na tien jaar bestuurder van Rijnsburgse Boys te zijn geweest aan het einde van het seizoen afscheid van deze club. De RBB-secretaris, on derwijzer van beroep, heeft een nieuwe betrekking ge vonden in Eindhoven. Ook buiten het veld gingen Katwijk en Rijnsburg even in de slag. Na enkele schermutselingen werd ook daar de vrede gete kend moederen na afloop niet ver hit. Martin Toet, bijvoorbeeld, die er niet aan te pas kwam tegen zijn bewaker Fred Eys- berg, was aan de ene kant he vig teleurgesteld "Door de polarisatie tussen Katwijk en Rijnsburg had ik vanmiddag juist wat willen doen voor ons dorp"). Aan de andere kant kon hij ook wel begrip op brengen voor Eysbergs situa tie. "Want bij FC Den Haag kreeg ik ook altijd opdracht om spelers te schaduwen. Maar het is natuurlijk wel jammer dat dat ook in het amateurvoetbal wordt ge daan", meende de amateurin ternational. In het Quick Boys-ka mp was het vanzelfsprekend dolle vreug de. En daar was ook alle reden toe, want buiten de 1-0 winst maakte Joep den Hollander na vier maanden een ge slaagde rentree. Voor de ogen van de ongeveer 5500 toe schouwers viel hij al na twee minuten in voor Wim van der Plas. "Het was een lekker binnenko- mertje, die zege hé? En ik had het geluk dat ik direct in de wedstrijd kwam, maar dat zal wel komen door mijn rou tine", oordeelde de Quick Boys-ausputzer. Tevredenheid ook bij Kees van Rooyen, de maker van de eni ge treffer. "Het was niet mijn mooiste doelpunt, maar wel een goal die blijft hangen. Onbeschrijfelijk wat er door me heen ging toen ik scoorde", glunderde de dienstplichtig militair. HERMAN POOS nederlaag lang, erg lang op de schouders van de 22 acteurs drukte. Waarin de dreiging van een ingedeukt blazoen zoveel mogelijk werd afgewend door uitsluiting van risico's; originali teit al dan niet bewust werd inge ruild voor zekerheid. Het gevolg was dat de 5500 Nieuw Zuid-gangers zaterdagmiddag voornamelijk werden onthaald op een achtervolgingsrace van elkaar ijverig najagende koppels. Het behoeft derhalve geen be toog dat de ruimte voor een oor spronkelijke voetbalactie hoogstzelden aanwezig was; de wedstrijd was hoofdzakelijk ge lardeerd met creatiefarme ingre diënten. De voetballers bekom merden zich nagenoeg niet om een gedegen aanvalsopbouw; maar al te vaak was 'weg-is-weg' het parool. Pas nadat Nico Kuyt en Kees van Rooyen die lijn na een goed kwar tier in de tweede helft hadden doorgesneden, ja toen werd er iets zichtbaar van de 'spieleri- sche' capaciteiten van de amu sementsverzorgers. Toen moest RBB de bewakingsdiensten wel staken, bloeide het duel eniger mate op. Omdat enerzijds de Rijnsburgers zich inspanden voor een wanhopige jacht op de gelijkmaker en aan de andere kant Quick Boys daardoor de gelegenheid kreeg tot het onder nemen van tegenacties. De op voering werd er door verleven digd, zonder dat die overigens ooit naar imposante hoogte reik te. Daarvoor vormden de rivali- teitsbelangen, die hoe dan ook op het spel stonden, een té zware last voor de deelnemers aan het ge beuren. Want hoezeer Arie La gendijk en Herman Wijnands hun pupillen ook op het hart hadden gedrukt dat "deze wed strijd er ëén van de velen" was, in het veld werd die gemeenschap pelijke aansporing tot kalmte ge negeerd en regeerde de nervosi teit. Al spoedig werd zaterdagmiddag duidelijk dat Quick Boys en Rijnsburgse Boys vooral niet wensten te verliezen. In dat kader paste de toegepaste tactiek aan weerskanten, dieer voornamelijk op was gericht om de aanvals- aanvoer te ondermijnen. De bei de spelmakers, Nico Kuyt bij Quick Boys en Martin Toet bij RBB, werden geconfronteerd met permanente schaduwen die werden belichaamd in Gert Ou- wersloot en Fred Eysberg. Met name die laatste kweet zich zo plichtsgetrouw van zijn cipier- staak, dat Toet uiteindelijk volle dig uit de wedstrijd werd ge speeld. "Eysberg heeft Toet als een terrier gestoord prees Arie Lagendijk zijn pupil later. "Maar dan blijven er bij ons nog wel 9 man over om het spel te maken, maar dat gebeurde domweg niet", kritiseerde Herman Wij nands zijn volgelingen. De anders zo schotvaardige Rijns burgse frontlijn, waarin Perfors halverwege de tweede periode werd ingewisseld voor Piet Haasnoot en de op links gepos teerde Henk v.d. Zwan werd in gepakt door Arie Haasnoot, raak te door die ontwikkeling geïso leerd. Het vroege verlies van rechtervleugelverdediger Wim v.d. Plas (hoofdwond na een bot sing met Van der Zwan) kon me de daardoor bij Quick Boys moei teloos met enkele mutaties (Joep den Hollander vierde na een sle pende enkelblessure een ge slaagde rentree als libero; Arie Haasnoot rechtsback en Freek Rienks voorstopper) worden op gevangen. In aanvallend opzicht slaagden de Katwijkers er overi gens al evenmin in potten te bre ken. Slechts Teun v.d. Plas wist bij tijd en wijle zijn directe oppo nent Cas Zwaan nog weieens af te troeven, voor het overige bleef ook de Rijnsburgse defensie de situatie meester. Het begrip uit gespeelde kansen had zaterdag middag in Katwijk dan ook een nauwelijks bekende klank, de doelrijpe 'incidenten' sproten vooral voort uit balverlies en toe val. Dat stramien werd 16 minu ten na rust doorbroken door Nico Kuyt en Kees van Rooyen. Op dat moment raakte Kuyt even 'los' van bewaker Gert Ouwersloot. Met een splijtende crosspass werd militair international Kees van Rooyen bediend, die vervol gens Anne Ouwersloot uitspeel de en juichend Katwijks presti gewinst mocht binnenhalen. Zei Quick Boys-voorzitter en Kat wijks gemeenteraadslid Wim Schaap; "Ik vind het nu niet erg meer, dat wij in de voorwedstrijd van de Rijnsburgse gemeente raadsleden hebben verloren. Die overwinning mogen ze van mij hebben. Is zowel Katwijk als Rijnsburg aan zijn trekken ge komen". Een opmerking die in kringen van Rijnsburgse Boys meesmuilend werd begroet.. GERARD VAN PUTTEN BARENDRECHT - Het onbevredigende van een nederlaag zoals Noord wijk die za terdag tegen Barendrecht leed (1-0) is dat hij tot de categorie onnodigheden moet worden gerekend. Als het om pure voetbalkunde gaat, komen de Barendrechters Noordwijk nauwelijks tot het middenrif, om het zo maar eens uit te drukken. Eerlijke, nijvere werkbijen zijn het, aan wie de glans van het subtiele spel, de flonkerende combinatie, voorbij gaat. Ze worden pas gevaarlijk als het aan de andere kant geposteerde talent zijn mogelijkheden niet gebruikt. En dat was precies wat zaterdag gebeurde. Hoe het strijd verloop er uit had kunnen zien, toonde Noordwijk (overigens zonder Westgeest, Van der Veen, Suttorp en Brö- ring) de eerste tien, twaalf minuten aan. Barendrecht werd in die periode eenvou dig bij de nek gepakt en met de rug tegen de eigen muur gezet. De Barendrechters kwamen in de aanvangsfase nauwelijks de eigen middenlijn over. De Noordwijkse aanval (Van Dijk, Van Kes- teren, Bogers) schiep zich twee fraaie kan sen. Eén na een fraaie rush van Van Dijk op wiens voorzet Bogers en Van Kesteren tegelijk neerstreken waardoor zij elkaar in het vaarwater zaten en één na een mooie actie van Bogers, wiens kogel via de han den van doelman Spermon over vloog. Het leek de ouverture te zijn van een flit sende aanvalspartij. Maar er gebeurde iets heel anders. Iemand trok bij de roodwitten de stekker uit het stopcontact, waarna Noordwijk plotsklaps stroomloos en dus volstrekt macht- en krachteloos doorspeelde. Het was onthutsend om gade te slaan. Trainer John Eelman; "Barendrecht is één van die counterploegjes tegen wie je ei genlijk snel zou moeten scoren. Doe je dat niet en geef je ze lucht, zoals wij deden, dan bijten ze zich vast en ben je nog lang niet van ze af'. Nou, vastbijten deed Barendrecht zich nauwelijks. Acties van betekenis kwamen er niet. (Dortmundt verrichtte voor rust zeggen en schrijve één redding van bete kenis), want de Barendrechters scheen er alles aan gelegen Noordwijk niet in zijn slaap te storen uit angst dat de beer van het eerste kwartier weer zou opstaan. Maar dat zou niet meer gebeuren. Na de hervatting trad Barendrecht wat agressiever op, maar veel om de hakken had het niet. De Noordwijk-defensie mocht dan Van der Veen en Westgeest missen, problemen gaf dat niet. Tio, Sluys, Van Beveren en Spaanderman konden wat Beukers, Van Kempen en De Wilde aan acties voorschotelden best aan, op zijn hoogst werd het aanvallende élan van Westgeest gemist. Nee, de moeilijkheden begonnen in het cen trum waar Karstens, Manuputty en Boot niet echt hun draai konden vinden en in de frontlijn, waar Bogers. Van Kestenn en Van Dijk steeds verder wegzakten. De wissel Van Dijk - Gerlof vermocht daar niets aan te veranderen. De ploeg als geheel sprong ook wel erg zui nig met de energie om. Voetbal bij een miezerig oliepitje. En zo was het wachten op een toevalstreffer en die kwam na een half uur Na CCfl m feite al afgeslagen Barendrechtse aanval- spoging, pikte de opgerukte centrum- speler Roel Benthem de bal in de rechter hoek van het 16-metergebied op en knal de verrassend en laag langs de wat in zijn uitzicht belemmerde Dortmundt Noordwijk trok toen massaal naar voren (zelfs doelman Dortmundt sprintte een paar keer naar de Barendrechtse helft», maar uithalen deed het niets. Het was en bleef 1-0. RUUD PAAUW

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17