FC Utrecht en Keizer helpen Feyenoord GEMAKKELIJK AVONDJE AJAX AZC benadert Nico van Dam AZ zet Roda weer met beide benen op de grond Scorebord Topscorers (LAANDAG 26 NOVEMJ Kerkrade (GPD) - Roda JC staat weer met beide benen op de grond. Sprokkelde de Lim burgse ploeg in vier competi tieduels acht punten bijeen, gistermiddag moest de briga de van Bert Jacobs nederig buigen voor AZ'67 dat veel sterker was dan de 1-2 zege doet vermoeden. Het dat Kees Kist gisteren zijn dag niet had en Jan Jongbloed wel. Voor rust kreeg de AZ-spits drie opge legde kansen, maar de 39-ja- rige Jongbloed kwam even zo vaak als winnaar uit de bus. ,Jiet had na drie kwartier be keken moeten zijn", mompel de George Kessler later. De Alkmaarse coach had het ge lijk aan zijn zijde. Roda JC speelde een erg slechte eerste helft met als opvallend zwak ke schakels Meuser en (vooral) Broeks. Ton Marijt verwaar loosde bovendien zijn hoofd taak (Kist bewaken) en Pierre Vermeulen kon zijn glanzen de solo's en doelpunten van de afgelopen weken niet conti nueren. Voeg daarbij dat de „nieuwe" libero Theo de Jong niet voldoende rust kon geven in de achterste linie en de Alkmaarse winst is ver klaard. AZ '67 speelde beslist geen grootse partij, hoefde dat ook niet te doen tegen deze tegen stander. Roger Schouwenaar liet na een kwartier de eerste treffer aantekenen na een pass van Kist. Schouwenaar liep zijn opponent Degens er volledig uit en deze keer was Jongbloed werkelijk kansloos. De Alkmaarders lieten de bal het werk doen, boden zich va ker aan dan de Limburgers, etaleerden veel meer techniek en-Spelbos voerde zijn job als voorstopper (tegen Nannin- ga) hard maar degelijk uit. Roda-tainer Bert Jacobs over die eerste helft waarin zijn ploeg er niet aan te pas kwam: „Toen wij op achterstand kwamen, wist onze voorhoede te weinig dreiging te ontwik kelen. Zoiets moet eigenlijk, thuis voor eigen publiek mo gelijk zijn". Jacobs liet ook na rust de gepas seerde Bregman op de wissel bank. Mogelijk dat De Jong vanuit het middenveld voor wat meer druk had kunnen zorgen, een druk die de Deen Nielsen niet wist te forceren. Toen Nygaard in de zestigste minuut via een kopbal de stand naar 0-2 uitbouwde (de complete Kerkraadse defensie keek verbaasd toe) leek er geen vuiltje meer aan de lucht. Maar zeven minuten la ter was er natuurlijk Dick Nanninga die uit een voorzet van invaller Dierix hard in kopte buiten bereik van Eddy Trey tel: 1-2. De wedstrijd was vanaf dat moment weer open en einde lijk nam Roda het heft in han den. AZ, nog steeds zonder Jan Peters, hield het hoofd niet koel en raakte onnodig in paniek. De Limburgse ploeg speelde echter te onsamen hangend om de gelijkmaker te forceren. Dat zou trouwens ook volledig tegen de veldver- j houding in zijn geweest. AZ, dat enorm had opgezien te gen deze krachtmetinghoefde niet alle zeilen bij te zetten om het zwakke Roda aan de kant te zetten. Bert Jacobs ver klaarde de nederlaag simpel: ,Als je een aantal wedstrij den op rij wint, wil dat nog niet zeggen dat je grandioos voetbalt. Wij hebben daar door wel een hoop vertrouwen opgedaan, maar concrete dingen blijven hetzelfde". En onder die concrete dingen verstaat Bert Jacobs waar schijnlijk een gebrek aan sta biliteit en kwaliteit op een aantal plaatsen. SPORT MAASTRICHT (GPD) - Niet alleen het 2-0 verlies tegen Ajax, maar n.eer nog de manier waarop dat gebeurde, maakte duidelijk dat MVV moei lijke tijden tegemoet gaat. In het zeer matige duel met de Amsterdam mers durfden de Maastrichtenaren slechts heel even de verdedigende stellingen te verlaten. Verder gaven ze de bezoekers alle gelegenheid rustig het spel te controleren. En dat terwijl Ajax, vooral na de rust, ver onder de normale vorm bleef. Lerby maakt gebruik van de ont reddering in de MVV defensie en scoort 2-0. Geen wonder dan ook dat het lange tijd uitermate stil was in de altijd zo rumoerige Geusselt. MVV trok de manschappen terug op eigen helft, met uitzondering van de ac tieve Schapendonk en liet gewil lig het aanvalsgeweld van de Am sterdammers over zich heen gaan. Angst overheerste bij de thuisclub en die instelling verras te de bezoekers. Leo Beenhak ker. „Wij hadden een agressief MVV verwacht. Normaal is het hier lastig spelen, en na de matige wedstrijd tegen Sparta dacht ik dat MVV zich tegen ons wel wilde revancheren, maar het verwachte offensief bleef uit". En zo was het exact. Aiax dicteerde ROTTERDAM - Er zullen maar weinig hulptrainers in Nederland rondlopen, die zoveel krediet ge nieten bij de spelers van een A- team als Clemens Westerhof. Nog maar net een maand geleden baarde de assistent-coach van Feyenoord opzien met zijn boude voorspelling dat UEFA-Cupte- genstander Malmö wel even met 4-0 zou worden opgerold in Rot terdam. Een wolkbreuk van kri tiek ontlaadde zich in die dagen boven zijn hoofd, maar de voet ballers lieten hem niet in de steek en maakten het orakel waar, tot groot genoegen van Westerhof, die hem daarvoor uitvoerig com plimenteerde. Gisteren kon de Arnhemmer van geboorte de werknemers in de Kuip andermaal bedanken. Bij Eintracht vol zelfvertrouwen FRANKFORT - Eintracht Frank furt ziet de thuiswedstrijd van woensdag tegen Feyenoord in het toernooi om de ÜEFA-beker vol zelfvertrouwen tegemoet. De frankforters wonnen zaterdag voor de competitie met 3-0 van 1. FC Köln en nemen nu in de Bun- desliga de derde plaats in. De ra zendsnelle rechterspits Tscha maakte twee doelpunten. De derde treffer kwam op naam van Karger. In de verdediging maak te Nachtweih een goede indruk. Hij is er mede verantwoordelijk voor dat Eintracht de defensie al wekenlang gesloten houdt. Een benutte strafschop van Bochum vormde daarop een uitzondering. Het commentaar van trainer Friedel Rausch liet aan duide lijkheid niets te wensen oven "Wijhebben vandaag tegen 1. FC Koln vanaf het begin getoond wie hier de baas is". Eintracht Frankfurt speelde zater dag in de volgende opstelling: Funk., Neuberger, Muller, Gru- ber, Nachtweih., Nickel, Körbel, Grabowski, Tscha, Karger en Hölzenbein. In de 78e minuut werd Karger vervangen door Lot- termann. De wedstrijd Eintracht- Feyenoord wordt geleid door de Engelsman Hunting. De Frans man Vautrot arbitreert de return. zijn eredivisiedebuut in de dug out, waarin hij plaats moest ne men omdat Vaclav Jezek door griep werd thuisgehouden, ble ken de Feyenoorders bereid er juist voor hem een schepje bo venop te doen. Zijn „smeekbede" vooraf („Laat me niet afgaan, maar bewijs dat ik niet alleen goed kan voorspellen") werd verhoord. In tegenstelling tot twee voorgaande gelegenheden werd de generale repetitie voor een midweeks duel op Europees niveau nu wel eens met royale cij fers besloten. Het opvallend makke FC Utrecht werd met een 3-0 nederlaag re tour gezonden. „Omdat er toch meer motivatie was", aldus de gelegenheidsaanvoerder Notten. „Voor Westerhof". Als dank hield Westerhof nader hand zijn ploeg de hand boven het hoofd met de opmerking dat er goed was gevoetbald. Een con statering die wel enige nadere verklaring behoefde, nu er eerder van het tegendeel sprake was geweest met dat rommelige spel en dat vele balverlies. De stand-in corrigeerde zichzelf dan ook snel. „Er is hard gewerkt en in deze situatie is er ook goed gespeeld, want we hebben de angel uit de ploeg van Utrecht gehaald". Die eer kwam vooral Roger Albert- sen toe. Bij absentie van een compleet middenveld (Jansen en Van Til waren geblesseerd, Stafleu is geschorst en verder moest ook Van Deinsen met een kuitkwetsuur aan de kant wor den gehouden) ingepast naast Troost en Notten, schakelde Al- bertsen zijn directe tegenstander Van Hanegem goeddeels uit. Zo danig zelfs dat de Noorse interna tional ook Friedel Rausch was opgevallen. De spionerende trai ner van Eintracht Frankfurt, woensdag UEFA-Cuptegenstan- der van Feyenoord, dichtte niet alleen Van der Korput „wereld klasse" toe, maar toonde zich eveneens verbaasd over „het goede spel van die nummers 15 (Troost) en 16 (Albertsen)". Het lag overigens niet alleen aan het werk van laatstgenoemde, dat Van Hanegem met een figuran tenrol genoegen moest nemen in de partij die door goals van Wijn stekers en Petursson (zeer du- De foto wijst het uit: Utrecht-speler Ton du Chatinier heeft zijn onreglementaire actie ten opzichte van Jan -de zestienmeterlijnen ingezet. De Feyenoord-spits laat zich echter binnen die lijnen vallen en de veraf Tjr" geeft de Rotterdammers een strafschop cadeau. De Kromme kon dat ook zijn mede spelers verwijten en dan vooral de verdedigers. Die speelden Feyenoord danig in de kaart met hun veel te trage opbouw, waar door de Rotterdammers alle ge legenheid kregen vroegtijdig te storen. Gevolg van die aanpak was dan weer dat vanuit de Utrechtse defensie louter „lange ballen" werden verzonden over het middenveld heen. De wat te ruggetrokken spelende Van Veen en Van Hanegem, normaal toch de belangrijkste aanspeel punten, werden daardoor zelden in het spel betrokken. Het had de irritatie van Van Hanegem zoda nig gewekt, dat hij zich ten slotte beperkte tot het „hangen" aan de linkerkant. „Want ik ben niet te beroerd om te lopen, maar ik wil ook wel een beetje voetballen. Nu kon dat niet; het leek wel of er een boete op stond om mij de bal toe te spelen. Ik waande me af en toe in Engeland als ik die ballen langs zag vliegen". Wel creëerde FC Utrecht zich met die speelwijze in de tweede helft een veldoverwicht, maar het ef- ALPHEN AAN DEN RIJN - Nico van Dam is door AZC/Unique benaderd om George Geurtsen op te volgen als trainer/coach. Zaterdagavond na de wedstrijd AZC-Zijl/LGB is er een gesprek geweest tussen de Hagenaar en het bestuur van de Alphense vereniging. Van Dam, op uitnodiging van AZC aanwezig in het zwembad De Dillen, staat niet afwijzend tegenover het ver zoek. "Maar om het een tijd te doen heb ik het echt te druk", reageerde hij. "Ik ben wel bereid om een club, welke dan ook, even uit de brand te helpen. Ik ken namelijk het probleem in Nederland, dat het niet eenvoudig is om een goede begeleider voor een ploeg te vinden. Ik heb ook wel een beetje met de club te doen. YVant voor het polo is het een goede zaak als AZC bij de top blijft. Maar nogmaals, ik ambieer geen functie op langere termijn bij AZC." Van Dam heeft bedenktijd gevraagd, omdat hij als bestuurslid van de KNZB belast is met de opleidingen binnen de bond. "Bedenktijd die wij hem best willen geven omdat we zijn probleem ook best begrijpen", aldus AZC-voorzitter Ard In- derMaur. De Alphense club heeft eerder al oud-international Wim Ilermsen benaderd, maar deze Koudekerker kon zich niet vrijmaken omdat hij bezig is met het schrijven van een proef schrift. Ondanks zijn vertrek bij AZC heeft George Geurtsen zaterdag in Zeist toch een gesprek gehad met bondscoach Ivo Trumbic en Rob Toet, vice-voorzitter van de KNZB. Een en ander naar aanleiding van de controverse rond het Nederlands team. Tij dens het twee uur durende onderhoud zijn de verhoudingen tussen Trunibic en Geurtsen weer heter geworden. Toet noem de het een "goed gesprek" en verwacht dat er binnenkort een gesprek tussen de KNZB en het bestuur van AZC komt over de mogelijke terugkeer van de AZC'ers Ton Buunk, Gijze Stro- boer en Ed van Es in de nationale selectie. fect daarvan was nihil, omdat er ook voorin te weinig met overleg werd gevoetbald. Zelfs toen er met drie, vier spitsen werd aan gevallen, ging „alles nog door het centrum", aldus trainer Berger. „Het moest allemaal te snel, te gejaagd. Een kwestie van onvol wassenheid. We hebben een pe riode gekend dat we uit het niets opeens in de belangstelling kwamen en voor sommige jon gens is het nu moeilijk om stabiel te blijven voetballen". Na de pauze was dat, voor Berger ook de reden om verdediger Koos van Tarnden en vleugelspits Go- zems („Hij heeft niets gepres teerd") te vervangen door Riet veld en Cabo en om zijn ploeg door elkaar te husselen. Het hielp nauwelijks, want de wedstrijd was allang beslist. Via Wijnste kers, die al na drie minuten 1-0 binnenschoof op een vrije trap van de sterke Notten en via Pe tursson, die een vroeg Sin terklaascadeautje van arbiter Keizer mocht uitpakken. Du Chatinier haalde de onopvallen de Jan Peters - hij miste op een meter afstand van het lege doel... - buiten het strafschopgebied onderuit, maar de zacht gezegd wisselvallige spelleider (wel geel voor de protesterende Wildbret, niet voor grove overtredingen) had van vele meters afstand ge constateerd dat die actie binnen de 16 meterlijnen had plaatsge vonden. De penalty leverde Pe tursson geen problemen op, in tegenstelling tot zijn Utrechtse collega Van Veen. Nadat Feyenoord de saaiheid van de tweede rondgang laat had doorbroken met een derde treffer van opnieuw Petursson, slaagde Van Veen er zelfs in twee instan ties niet in Van Engelen van 11 meter te passeren na een onnodi ge handsbal van Brard. De 3-0 bleef daardoor intact, toevallig precies hetzelfde resultaat als Eintracht een dag eerder boekte tegen FC Koln Reden voor Wes terhof om weer op de voorspel lende toer te gaan. „Die twee wedstrijden waren wel met el kaar te vergelijken, dus wordt het woensdag 0-0". PAUL DE TOMBE Van Til niet, im Jansen wèl ROTTERDAM - Wim van Til zal vandaag niet met Feyenoord af reizen naar Frankfurt. De mid denvelder moet het eerste duel in de derde ronde van de strijd om de UEFA-Cup missen, omdat hij zaterdag tijdens de training ern stig aan zijn rechterknie gebles seerd is geraakt. Flankverdediger Jan van Deinsen, die een kuitblessure uit het duel tegen Malmö forceerde in de wedstrijd tegen AZ'67, consul teert vandaag eerst nog een spe cialist. Van diens oordeel hangt af of hij met Feyenoord meegaat. Aanvoerder Wim Jansen zal in Frankfurt wel zijn rentree ma ken. het spel de eerste helft volkomen. Met Zwam born in plaats van Blanker (Beenhakker „Zijn kre diet is nog niet op, maar het is er bij Ton nog niet helemaal uitge komen") en de van een schorsing bevrijde Lerby trokken de Am sterdammers keer op keer ten aanval. Maar erg vloeiend liep het allemaal niet. Jensen liep te zoe ken in de spits, Schoenaker buf felde weer op het middenveld, waar Ruud Krol eveneens te vin den was, de beslissende pass kwam echter niet aan. Dat ge beurde pas in de 16e minuut, toen Tahamata versnelde en Ling in het centrum van de MVV-verde- digi ng aannam en knap langs de kansloze Gerards knalde (0-1). De thuisploeg veerde even op, maar met te weinig overtuiging. Cees Schapendonk stond veelal een zaam in de spits en de enige van wie hij nog een beetje steun kreeg was van Van Bommel. MVV sloot niet aan in voorwaartse richting, waarmee de rustige avond van Schrijvers verklaard is. Toch wa ren er enkele kleine kansjes, zoals de harde lage schuiver van Bert van Marwijk na een prima schaarbeweging en het schot op de vuisten van Piet Schrijvers van Van Bommel, na een uitste kende 1-2 combinatie met Scha pendonk. Het was echter te wei nig om Ajax ook maar enigszins te verontrusten. Dat deed wel de enkelblessure van Arnesen, ver vangen door Bonsink even voor rust, die overigens geen enkele goede bal van zijn voeten zag ver trekken. Na de pauze zette MVV zijn joker in. Jo Bonfrére, vorig seizoen ge stopt met topvoetbal, maakte zijn rentree bij de Maastrichtenaren en deed dat lang niet onverdien stelijk. Er kwam via hem meer lijn in het spel van zijn ploeg, wat resulteerde in een MW-offen- sief. Uit een van zijn passes kreeg Van de Poppe een vrij veld, maar voordat zijn voorzet aankwam bij Schapendonk was deze al tot corner verwerkt door de Ajax-de- fensie. De gretigheid waarmee Bonfrère speelde, leverde hem overigens een gele kaart op na een overtreding tegen Everse. Bonfrère „Als we er allemaal zo in waren gegaan dan had Ajax niet zo n gemakkelijke avond gehad". Maar dat werd het uiteindelijk wel. MVV viel wel aan, uitge speelde kansen waren er niet. „Te weinig dreiging", stelde Leo Steegman na afloop. „Althans niet voldoende om tot een treffer te komen". Die kwam dan ook niet. Gewoon omdat MVV te angstig bleef han gen en daarmee geen gebruik maakte van de aflatende instel ling aan Amsterdamse zijde. Want Ajax geloofde het allemaal wel, ondanks het feit dat de ploeg vrijwel voortdurend in balbezit was. Veel foute passes gaven de Maastrichtenaren de kans om er af en toe tussenuit te trekken, maar de hoge ballen die voorna melijk naar het hoofd van Bert van Marwijk verzonden werden, leverden geen echt gevaar op. Aan de andere kant gebeurde dat al evenmin. De MVV-verdediging verzette zich stug tegen het licht voetige Ajax-voetbal. Soren Busk leverde weer eens klasse- werk af en waren de Ajacieden eenmaal dicht in de buurt van het MVV-doel, dan was er altijd nog Peter Gerards die op zijn post was. Een kwartier voor het einde nam Ajax definitief afstand. Een voorzet van de uitgebluste Ta hamata werd door de uit zijn doel gekomen Gerards niet voldoende verwerkt. Karei Bonsink schoot de teruggekaatste bal in, de bul ketste weer af, richting Lerby, die genadeloos uithaalde voor 0-2. EREDIVISIE Feyenoord-FC Utrecht 3-0, NEC-Go Ahead Eagles 0-3, PEC/Zwoll^Vitesse 2-1, PSV-NAC 2-0, MVV-Ajax 0-2, FC Den Haag-Excelsior 1-2, Roda JC-AZ '67 1-2, Willem II-Sparta 1-1, FC Twen- te-Haarlem 2-2. Groningen Volendam Cambuur Den Bosch Wageningen 14 7 6 I 20 13 8 3 2 19 14 7 5 2 19 Graafschap 15 8 3 4 Feyenoord AZ '67 PSV Twente Utrecht G A Eagles Excelsior Roda JC Den Haag PEC Zw. Willem II MW Haarlem NEC NAC 2 2 13 2 3 8 22 30-15 20 26- 9 20 28-14 18 28-17 17 21-21 16 21-16 15 23-16 15 23-22 14 21-22 14 16-19 13 16-17 11 17-20 11 14-23 10 15-20 10 17-27 9 18-30 8 15-27 7 8-22 DS Vlaard. Heorenv. SVV Helm. Sp. Vecndam Stand aan kc Wageningen Groningen Volendam 15 6 5 4 17 14 6 4 4 16 14 7 2 5 16 14 5 3 6 13 14 4 3 7 11 14 1 3 10 a tweede periode: 32-14 33-10 22-10 27-13 14-10 27-18 21-11 23-25 19-22 21-23 15-17 19-23 14-23 13-21 17-32 13-31 11-31 17-43 6 3 3 0 9 13-4 5 3 2 0 8 10-1 5 3 117 6 2 EERSTE DIVISIE Veendam-SC Cambuur 0-1, De Gra&f- schap-FC Den Bosch 1-2, Wageningen- FC VVV 7-0. Volendam-1-C Vlaard.n gen 2-0, SC Amersfoort-Helmond Sport 3-5, Telstar-Herarles 1-1, Hee- 1. Petursson (Feyenoord) 15 2 Kist (AZ) II 3 Vermeulen (Roda JC) 9 4. Nanninga (Roda JC) 8 5. Waslander (Excelsior) en Van Kooten (Go Ahead Eagles) 7

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13