Ambtenaren woedend Blijven van Nederlanders in Libanon zaak Kamer Leidse HCG heeft weer kans op milj oenenorder Meer lijn nodig in opleiding journalistiek Kamerleden vrezen voor commerciële televisie via de kabel Verleden Utrechtse commissaris was bekend Kabinet is bijna ldaar met belastingvoorstel ZATERDAG 24 NOVEMBER 1979 DEN HAAG (GPD) - Voortzetting van de Nederlandse deelname aan de UNIFIL-troepenmacht in Libanon zal alleen gebeuren indien een „duidelijke" meerderheid van de Tweede Kamer het hiermee eens is. DEN HAAG (GPD) - PvdA en CDA zijn verontrust over de plannen van het bedrijf Del ta-Kabel om via het Sluisse tv-kabelnet commerciële te levisie in Nederland te in troduceren. De CDA'ers Scholten en H. de Boer en hun PvdA-collega Kosto wil len dat minister Gardeniers van CRM, geassisteerd door staatssecretaris Smit-Kroes (verkeer en waterstaat), haar veto uitspreekt over een eventueel verzoek van Delta- Kabel. Zij hebben hun opvatting neergelegd in vragen die de bewindsvrouwen mondeling in de Kamer moeten komen beantwoorden. Dat gebeurt waarschijnlijk donder dag. Delta-Kabel exploiteert in het Zeeuwsvlaamse Sluis een zogenaamd sternet, dat de aansluitcrs een keus moet gaan bieden uit zo'n vijftien, voornamelijk buitenlandse programma's. Het Luxem burgse RTL is commerciële van de programma-aanbie ders. Delta-Kabel tapt de programma's af van het ka belnet van het Belgische Brugge. Het grootste probleem voor CDA en PvdA vormt de in troductie van commerciële televisie in Nederland: Del ta-Kabel is immers van plan om via de Nozema-straal- zender in Sluis commerciële tv de rest van Nederland in te sturen. Daarmee zouden de Nederlandse zuilen er een geduchte, zowat de gehele dag programma's uitzen dende concurrent bijkrij- gen. CDA en Pvda vragen van mi nister Gardeniers en me vrouw Smit of het klopt dat de PTT Delta-Kabel al enke le technische adviezen heeft gegeven over de manier waarop er via de straalzen der gewerkt moet gaan wor den. Dit zei premier Van Agt gisteren op zijn wekelijkse persconferentie. Binnenkort zullen de ministers Van der Klaauw (buitenlandse zaken) en Scholten (defensie) hierover gaan praten met de be trokken vaste kamercommis- Van Agt verklaarde dat VN-secre- taris-generaal Waldheim inmid dels formeel om een verlenging van de Nederlandse aanwezig heid in Libanon heeft gevraagd. Het gaat hierbij in eerste instantie om de periode van maart tot juni volgend jaar. Dit is nodig omdat Nederland heeft toegezegd tot maart troepen te zullen leve- Maar naar verwachting zal de Vei ligheidsraad binnenkort beslui ten UNIFIL voor een halfjaar, tot juni, te verlengen. Vandaar dat Nederland zich spoedig zal moe ten uitspreken voor de periode tot juni. Een eventueel positief besluit op het huidige verzoek zal volgens de premier niet vooruit lopen of een precedent scheppen voor een verdere verlenging van de deelname aan UNIFIL na juni 1980. Van Agt benadrukte dat secretaris generaal Waldheim om verlen ging van de Nederlandse deel name had gevraagd, omdat de troepen hun werk bijzonder goed verrichten. Van Agt haalde hier voor een uitspraak van Waldheim aan, waarin deze zei „dat het de tachement zijn werk daar meer dan voortreffelijk doet." Derge lijke geluiden hadden de regering ook al meerdere keren zowel per soonlijk als indirect vanuit het VN-hoofdkwartier in Libanon bereikt. Het wereldberoemde merk "His Masters Voice" was gisteren in levende lijve te zien op de Utrechtse nostalgische beurs "Trouvaille" die tot en met maandag in de Julianahal wordt gehouden. De bijbehorende gramophone kost overigens 4,5 duizend gulden. En daar heb je vandaag de dag toch al een aardige disco-toren voor. UTRECHT (GPD) - De positie van de Utrechtse hoofdcommissaris van politie, C. F. van Doesburg, staat voor het college van B en W niet ter discussie. Dit heeft het college meegedeeld in een ver klaring aan de gemeenteraad naar aanleiding van de publika- ties in het Utrechts Nieuwsblad over het verzwegen oorlogsver leden van Van Doesburg. B en W schrijven dat er geen feiten naar voren zijn gebracht die niet bekend waren toen de bevoegde zuiveringsinstantie over Van Doesburg heeft geoordeeld. Vol gens het college waren bij de be noemingen en bevorderingen van de Utrechtse politiechef in de loop der jaren alle gegevens over het gedrag van Van Doesburg in de oorlog.(NSB-politieschool in Schalkhaar en de SS-politie-offi- ciersopleiding in Apeldoorn) bij alle bevoegde autoriteiten volle dig bekend. Het vertrouwen in de hoofdcommissaris is volgens B en W volledig in stand geble- Uit het Verre Oosten ADVERTENTIE (van één onzer verslaggevers) LEIDEN, DEN HAAG - De Hol- landsche Constructie Groep HCG (waaronder de HCW en NEM uit Leiden) hoopt zeer bin nenkort weer een miljoenenor der uit het Verre Oosten in de wacht te slepen. Dit is gisteren meegedeeld op een persconfe rentie van de Hollandsche Be ton Groep, waar de HCG deel van uit maakt. Bij de HCG wilde men nog niet meer zeggen dan dat met de op dracht rond de 20 miljoen gulden is gemoeid en het om fabricage van ketels gaat. De Leidse bedrij ven van de HCG zijn direct bij de order betrokken. De verwachting is dat de besprekingen volgende week worden afgerond. Het gaat overigens nog steeds goed met de Hollandsche Beton Groep. Er wordt dit jaar een winst verwacht van 57 miljoen tegen 56,3 miljoen in 1978. Volgens de ramingen zal de omzet van 2480 miljoen vorig jaar stijgen tot 2750 miljoen. De HBG verwacht dat de resultaten over 1980 ongeveer op het peil van 1979 zullen liggen. Het aantal opdrachten .in Neder land nam toe, terwijl dit in het buitenland iets terugliep. Dit laatste komt vooral doordat de tijd van de mammoetorders uit het Midden Oosten mede door de toenemende concurrentie voor bij is. "Het is geen aflopende zaak, maar het is een rustiger vaarwater komen te liggen" aldus de president van de raad van be stuur van de HBG, ir. M. Bijl. Daar staat echter tegenover dat de orders uit het "andere" verre buitenland toenemen. De resultaten van de activiteiten in West Europa buiten Nederland zijn volgens de HBC als gevolg van concurrentie en onderbezet ting "teleurstellend" terwijl de resultaten in het verre buitenland bevredigend worden genoemd. Het aantal medewerkers van de HBG dat vorig jaar 15.500 be droeg, stijgt aanzienlijk. Toch zit ook dit bedrijf over de hele linie (van hoog tot laag personeel) met onvervulbare vacatures. Om koopkracht te handhaven m?M UA 4C. /HDTH n„ Unrrvon/in DEN HAAG (GPD) - De komende belastingverlaging gaat niet ten koste van de sociale uitkeringen. Deze toezegging deed minister president Van Agt gisteren op zijn wekelijkse persconferent ie Vanwege nieuwe bezuinigingsvoorstellen DEN HAAG (GPD) - De ambtena renbonden bereiden harde acties voor, als minister Wiegel (bin nenlandse zaken) in januari zal besluiten de overwerkvergoe dingen van sommige groepen ambtenaren te verminderen. ,,We waarschuwen Wiegel. Als hij de voorstellen niet terug neemt, komt er stront aan de knikker. De groepen die het betreffen zijn be reid om acties te gaan voeren", zegt ABVA-voozitter Jan Dut- man. Hij vindt het een schizofrene situa tie als het kabinet aan de ene kant zegt, dat zwaar en onaangenaam werk ruimer moet worden be loond en aan de andere kant als werkgever de bestaande belo ningen wil gaan verminde- Al enkele jaren heeft de in 1969 in gestelde commissie-Klooster man - de voormalige secretaris generaal van binnenlandse zaken - gestudeerd op de toeslagrege lingen voor overwerk en voor het werk op onaangename uren. De commissie heeft nu o.a. voorge steld om werkzaamheden die van maandag tot en met vrijdag wor den verricht tussen 's morgens 7 en 8 uur en 's avonds tussen 18 en 19 uur niet extra meer te honore ren. Bovendien wil de commis sie-Kloosterman de vergoeding van 40 procent die wordt betaald voor avond- en nachtdiensten van maandag tot en met vrijdag terugschroeven naar 35 per cent. Als verbetering in de bestaande re gelingen wordt voorgesteld om het tarief voor een zaterdagd- dienst te verhogen van 30 naar 35 procent en van een zondags dienst van 45 naar 50 procent. Volgens Jan Dutman blijkt uit de praktijk, dat de mensen die juist in de week van maandag tot en met vrijdag op onaangename uren diensten draaien, zwaar zullen worden getroffen door de voorgestelde maatregelen. De voorgestelde regeling geldt nu alleen nog voor het personeel van alle rijkdiensten. „Het is echter gebruik, dat als zo'n regeling wordt ingevoerd, dat de minister de provincies en gemeenten ver zoekt het voorbeeld te willen vol gen. Dan worden niet alleen de bewakers in gevangenissen, douanebeambten, verpleegkun digen in overheidsziekenhuizen, politiemensen, militairen, post en treinbeambten getroffen, maar ook de mensen werkzaam bij de elektriciteitscentrales en het openbaar vervoer. Dan zullen ook deze mensen bij de acties worden betrokken", aldus een woedende Dutman. ABVA en KABO hebben berekend dat door de aangekondigde maat regelen een voorsorteerder bij de PTT er f670 gulden per jaar op achteruit zal gaan, een expedi teur bij de PTT f 850, a trcinexpe- diteur f 900 en een besteller f 600. Bewakers bij Justitie zullen door de nieuwe regeling dan zo'n f 80 a f90 per maand moeten missen. „Wanneer Wiegel de zaak toch doorzet, zullen in eerste instantie een aantal rijksdiensten in groot gevaar komen. En als hij ook de provincies en gemeenten aans poort zijn voorbeeld te volgen, gaan we over het gehele land ru moerige tijden tegemoet", aldus Dutman. In beroep bij Raad van State DEN HAAG - De mogelijkheid om in beroep te gaan bij de afdeling rechtspraak van de Raad van State verdient volgens het kabinet de voorkeur boven een beroep op de Kroon. De ministerraad heeft hierover gisteren een uitspraak gedaan. De door de ministers goedgekeurde richtlijnen zullen vooral van belang zijn voor toekomstige wetsontwer pen. De richtlijnen zijn bedoeld als aanwijzingen voor de departemen ten. De regel* hebben betrekking op beroepen die kunnen worden ingesteld tegen beslissingen van de overheid op plaatselijk, regionaal of landelijk niveau. Het kabinet heeft nu een principe-besluit genomen om beroepen bij de Raad van State te verkiezen boven de mogelijkheid in beroep te gaan bij de Kroon om redenen van rechtsbescherming. Vol gens het kabinet loopt de juiste weg voor een beroep via de wel admini stratieve rechtspraak overheidsbeslissingen (AROB). nadat de ministerraad definitief tot de verlaging besloten had. Dit weekeinde zullen minister An- driessen (financiën) en staatsse cretaris Nooteboom de laatste hand aan het wetsontwerp leg gen. Premier Van Agt wilde niet ingaan op vragen op welke wijze de overheids uitgaven dan wel ver minderd zullen worden. Hij ver klaarde dat de belastingverlaging minder zal kosten dan de f300 miljoen, die minister Albeda (so ciale zaken) noemde. De verla ging van loon- en inkomstenbe lasting zal ten goede komen aan alle inkomens rond f32.500 (mo daal), maar waar de boven- en de ondergrens komen zei Van Agt niet. Minister Andriessen heeft het ka binet gistermiddag vijf verschil lende varianten' voorgelegd waarmee de koopkracht voor de modale inkomens zou kunnen worden gehandhaafd. Het uit eindelijke voorstel zal naar alle waarschijnlijkheid uit een com binatie van deze mogelijkheden bestaan. Van Agt wees erop dat de ministerraad slechts de con touren van het uiteindelijke voorstel had aangegeven. Nader overleg in het weekeinde was daarom nodig. Elk van deze voorstellen leidt in ie der geval tot een verhoging van het netto-inkomen van f70 in 1980 voor iemand die f32.500 verdient. „U ziet, het gaat om hele kleine bedragen, om de cijfers achter de komma", aldus Van Agt. De belastingverlaging komt in ieder geval ten goede aan alle inkomenstrekkers in de betrok ken groep, zei Van Agt. Dat zou betekenen dat zowel werkenden als ontvangers van een uitkering van de verlaging profiteren. De belastingverlaging zal op 1 ja nuari ingaan voor diegenen, die in de inkomstenbelasting vallen. Voor dc loonbelasting, die on middellijk van het loon wordt af gehouden, komt deze datum te snel. Voor deze groep gaat de be lasting in per 1 april, maar zal dan in de laatste negen maanden van het volgend jaar wat hoger zijn dan wanneer invoering op 1 ja nuari mogelijk was geweest. In een verloren uurtje alle adressen van vrienden, familie en bekenden noteren mèt postcodes. Daar heb je jaren later nog gemak van. Gébruik 'm goed. pttpost Schillebeeckx na rustperiode toch naar Rome NIJMEGEN (ANP) - Prof. dr. Schillebeeckx heeft van de art sen, die hem behandelen, toe stemming gekregen medio de cember naar Rome te gaan voor het aangekondigde gesprek met drie theologen van de congrega tie voor de geloofsleer. Zij heb ben hem echter verplicht voorlo pig alle afspraken af te zeggen en complete rust te nemen. De Nijmeegse hoogleraar is inmid dels naar familie vertrokken. Op 12 december vertrekt hij naar Rome. Hij wordt vergezeld van prof. dr. B. van Iersel, dekaan van de theologische faculteit van de Nijmeegse universiteit, die het gesprek van prof. Schillebeeckx met de drie Romeinse theologen wil bijwonen. DEN HAAG (ANP)- Als treinen op hun traject onverwacht stil blij ven staan, hebben passagiers recht om te weten waarom dat gebeurt, ook al duurt het opont houd niet zo lang. Dat stelt PvdA- Tweede-Kamerlid Schaapman in schriftelijke vragen aan minister Tuijnman van verkeer en water staat. Aanleiding van haar vragen is de lichte paniek, die afgelopen maandag onder treinpassagiersis uitgebroken, toen hun trein en kele minuten bleef stilstaan bij De Punt, waar enkele jaren gele den de treinkaping door Zuid- Molukkers plaatsvond. Het directorium van de School voor de Journalistiek, v.l.n.r. Piet Ver kaart, Peter Craghs, Wim Schipper en Jan de Vos. UTRECHT - De eens zo fel bevochten democratie op de School voor de Journalistiek in utrecht raakt versleten. Zij is ontaard in een heilloze strijd tussen een groep studenten en docenten, die de vrijheid en zelfverantwoordelijkheid van de student koste wat het kost wil handhaven en een andere groep, die wat meer lijn in het onderwijs wil brengen. Tot deze laatste groep behoort het uit vier personen bestaande directorium van de school. Drie directieleden, onderwijscoördi nator Piet Verkaart, beheerscoordinator Wim Schippers en ad^ junct-directeur Jan de Vos boden hun ontslag aan. Directeur Peter Craghs blijft voorlopig aan. Het directorium heeft vergeefs geprobeerd het onderwijssysteem op de school zo te wijzigen, dat het iedere student garanties biedt voor een gedegen journalistieke vorming. Op dit moment ont breken die garanties volgens Peter Craghs. „Een derde van de studenten neemt niet voldoende aan het onderwijs deel om een goede opleiding te krijgen". Veel studenten, die van het strak geprogrammeerde middelbare onderwijs terecht komen in het SvdJ-systeem van zelfverant woordelijkheid, raken, aldus Craghs, tussen de wal en het schip. De directie krijgt steeds meer alarmerende signalen van eerste jaars, die daardoor in moeilijkheden komen. ..Wij vinden, datje het onderwijssysteem moet richten op de zwakste schakels", zegt Craghs. De directie stelde daarom voor dat deel van het onderwijs, waarin de elementaire kennis en vaardigheid van de journalist wordt bijgebracht, te programmeren, met andere woorden: te verplich ten. „Verplichten" is op de SvdJ een onverteerbaar woord. Het voorstel werd dan ook onmiddellijk van de tafel geveegd door de groep docenten, die zoveel waarde hecht aan zelfverantwoorde lijkheid dat alles wat maar „ruikt" naar programmeren of sturen, wordt afgewezen. Voorspelbaar Langzamerhand zijn de discussies binnen de school over het on derwijssysteem zo voorspelbaar geworden, dat de meeste stu denten en docenten er maar niet meer aan deelnemen. Ze zijn het eindeloze gepraat zat en beperken zich in veel gevallen tot hun eigen studie of onderwijstaak. De Algemene School Vergadering (ASV) speelt een grote rol in het democratisch systeem op de school. Aangezien de vergaderingen echter zelden dOor meer dan vijftig van de vierhonderd studen ten worden bezocht, vraagt het directorium zich af welke be voegdheden nog aan de ASV kunnen worden toegekend. Peter Craghs: „De discussies worden volledig bepaald door een paar „opinionleaders" - voor en tegenstanders van structurering en programmering - die verbaal met elkaar op de vuist gaan. Af en toe lijkt het alsof ze een show, een rollenspel opvoeren". Vol gens Jan de Vos zit er totaal geen verandering meer in de discus sie: „Dat is naar mijn mening de dood in de pot voor democratie. Zodra democratie egocratie wordt, moet je gaan nadenken. Onderwijscoördinator Piet Verkaart meent, dat er op de school een onbehoorlijke werksituatie is ontstaan. „Zelfs in meerderheid genomen beslissingen worden door tegenstanders gewoon niet uitgevoerd. Verzoeken van onze kant om informatie worden niet beantwoord". Het heeft de directieleden erg gestoord, dat zij voortdurend met wantrouwen worden geconfronteerd. Voorstellen van hun kant worden bij voorbaat argwanend bekeken. In het afgelopen jaar zijn directie-nota's en -rapporten over reconstruering van het leerplan, een samenhangend personeelsbeleid en vaststelling van eindexamencriteria afgewezen dan wel blijven steken in langdradige besprekingen van allerlei commissies. Leerplan Het leerplan van de School voor de Journalistiek stamt uit 1974 en is een voortvloeisel van de democratiseringsgolf die aan het be gin van de zeventigerjaren zoveel stof deed opwaaien. Toen werd het projectonderwijs ingevoerd en kregen studenten de vrijheid om zelf hun onderwijsprogramma samen te stellen. Directeur Craghs is van mening, dat dit leerplan dringend aanvul ling behoeft onder meer met de opgedane ervaringen. Ook het ministerie van onderwijs heeft meer dan eens op verdere invul ling van het leerplan aangedrongen. Bovendien zit Den Haag, in verband met de oprichting van nieuwe journalistenopleidingen te springen om toetsingsrichtlijnen voor leerplannen. Craghs had graag gezien dat de school in Utrecht daarvoor had kunnen zor gen. Tenslotte bestaat deze opleiding al dertien jaar. Jan de Vos vreest, dat straks een concurrentiestrijd zal ontstaan tussen Utrecht en Tilburg, waar in 1980 de katholieke school voor de journalistiek start. „Ik vind competitie iets onmenselijks. Maar we moeten er wel rekening mee houden", meent hij. De Vos heeft er aanvankelijk bij zijn collega's Verkaart en Schip pers ofl aangedrongen om het ondanks alles nog een tijdje te proberen. Hij ziet naast alle negatieve dingen toch nog enkele lichtpuntjes. „De School voor de Journalistiek is geen puur slechte school", vindt hij. „De niet goed functionerende demo cratie wordt ons dubbel kwalijk genomen, omdat we in het mid delpunt van de publiciteit staan. Daardoor wordt de school vaak onrechtvaardig negatief beoordeeld". Uit de reactie op de ontslagaanvragen van de drie directieleden heeft hij kunnen opmaken, dat veel oud zeer opnieuw pijnlijk wordt gemaakt. „Dat kunnen we niet gebruiken", vindt De Vos. Stages Eèn van de positieve zaken op de school is volgens hem het stage- beleid, waarbij hij als stagecoördinator nauw betrokken is. In het verleden kon de school moeilijk stageplaatsen vinden omdat de stagiaires „met een vinger tikten en hun maatschappelijke ken nis op het nulpunt stond". Nu is dat, aldus De Vos, een uitzonde ring. De stagebegelcidingscommissie, waarin twaalf studenten zitten, heeft namelijk een stagevoorbereidingspakket verplicht gesteld. Daarin zijn de meest elementaire journalistieke vaardig heden opgenomen. Sindsdien staan de deuren van dc kranten volgens De Vos weer open voor stagiaires. Een ander lichtpunt ziet hij in de bereidheid van de onderwijsm- specteur om een paar keer mee te draaien in de onderwijscom missie van de school. Wellicht kan hij als katalysator werken, denkt De Vos. De bestuursraad van de School voor de Journalistiek heeft de drie directieleden gevraagd of zij hun definitieve beslissing uit willen stellen tot dc volgende bestuursvergadering op 20 december. In dc tussentijd gaat de school zich in al haar organen bezinnen op de diverse problemen. De directieleden verlangen een duidelijk antwoord op de vraag of de school vindt dat er meer lijn in het onderwijs moet komen, en of zij vindt dat de democratie zoals die nu functioneert, optimaal is. WILMA MATHEIJ

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9