fTeam onderzoekt situatie deel- leerplichtigen 1 9 i 3 Pardoeza definitief dicht h"sliJ 3 Keuze kabel-tv- wordt voorlopig niet uitgebreid Eenmalige tot350 exemplaren beperkte series! ORIGINELE FRIESE SCHEEPJESKLOK Handbeschilderde wijzerplaat met bewegende scheepjes en inscriptie eerste eigenaar i ZATERDAG 24 NOVEMBER 1979 ra DEN 3 LEIDEN - Een soort regeling of in- stantie opzetten waardoor voor «1 partieel leerplichtigen (jongeren die nog twee dagen in de week C naar school moeten), regelmatig de mogelijkheid bestaat om in bedrijven geplaatst te kunnen jq worden, bijvoorbeeld via het ar- L beidsbureau. Dat is het doel waarnaar de heer Heemskerk (sociaal-cultureel werker) en mevrouw Hoolwerff (psycholo ge), samen het Projektteam "Be- geleiding van Partieel Leerplich tigen" vormend, streven. Het projectteam is ingesteld door LEIDEN - Aan de Leidse universi teit zijn geslaagd voor het docto raalexamen Engels: A. Spruijt en J.G. van Strien. Farmacie: M.A. Wouterlood. Kunstgeschiedenis: mevrouw T. Feenstra. Slavisch: mejuffrouw S.M.A. Haase, Biolo gie: mejuffrouw Y.M. Burg. Natuurkunde: J.M. Glasbergen, W.A.J.A. van der Poel, A.J. Wol- thius, R.H. Haring, J.J.G.M. van der Tol, A.J. Bijlsma, G.A. Ver meulen. Fiscaal recht M. van der Ploeg, R. Bothof, mevrouw P.B. Visser, mevrouw S.M. Hoevens en P.G.H. Vincken. Westerse sociologie: mevrouw J.C.A.H.M. Raalte. Frans: E.J. Gunsch. Scheikunde: R.W. Stei- genga en J.C. Vis. Nederlands: mejuffrouw J. van der Pol. Psy chologie: mejuffrouw M.A. van Dijk, P.C. van der Ende, R.J. van der Feen, mejuffrouw J.A.M. van der Maaten, J. Dane en J. van Wijk. Orthopedagiek: C. van Eersel. An- dragogiek: G.A.G. van Raams- donk. Nederlands: mejuffrouw P.J.J. van der Steen. Farmacie: W.J. Timmer, H.C.R. Branden burg, WE.C.E. Wijnands, H.P. Haanraadts en P.B.P.M. Heijda- nus. Geologie: H. Huizinga. Nederlands recht mejuffrouw M. Troost, H.J.J. van Beijeren, L.J.T.M. Nacken, mejuffrouw J.C. Dekker, D.J. Hek, F. den Hengst, mevrouw A.M.P. Vis- Meijer, mejuffrouw F.W. Ver meulen en W.L.F. Prisse. de Werkgroep Leerplicht van de gemeente Leiden, met het doel te onderzoeken hoe het zit met de werkgelegenheid voor partieel leerplichtigen, welke problemen het in dienst nemen van een par tieel leerplichtige voor een werk gever met zich meebrengt en wat daaraan te doen is. Ook tot de taak van het team hoort het be middelen tussen partieel leer plichtigen en werkgevers en het begeleiden van de jongeren in hun werksituatie. Eind mei van dit jaar is het team al met zijn werk begonnen. Eind mei volgend jaar zal het dat werk moeten afronden omdat de sub sidie van het ministerie van so ciale zaken en van de gemeente voor dit project maar voor een jaar wordt gegeven. De Werk groep Leerplicht zou graag zien dat het project daarna kan wor den voortgezet en is daarom nu al bezig met het zoeken van wegen die daartoe zouden kunnen lei den. Het Projektteam heeft zich tot nu toe beziggehouden met de regi stratie van alle partieel leerplich tigen en onderzoek op de Streek school voor Beroepsbegeleidend Onderwijs en het Vormingscen trum voor Werkende Jongeren. Dat onderzoek moet nog worden uitgebreid tot de Bedrijfstechni- sche School en de Vakschool aan het Rapenburg. Ook moet de zaak nog van de kant van de bedrijven worden beke ken. Wel zijn op de Leidse Ba- nenmarkt al ongeveer veertig be drijven benaderd. Dat heeft een tiental vakatures opgeleverd, maar die blijken nauwelijks aan te sluiten bij de vraag van de par tieel leerplichtige werkzoeken den. Tot nu toe is gebleken dat er 1500 partieel leerplichtigen ziin in Leiden, jongens en meisjes van zestien en zeventien jaar die in hun elfde leerjaar zitten. Zij moe ten twee dagen per week naar school en mogen drie dagen wer ken. Driekwart daarvan blijkt echter nog volledig dagonderwijs te volgen. Twintig procent zit op de streekschool en de rest zou zich op een vormingsschool moe ten laten inschrijven. Het eerste probleem is dat dat niet altijd ge beurt. Het Projektteam heeft ech- Varkensmarkt Al jarenlang worden wij, bewoners van de Varkensmarkt, geteisterd door een enorme parkeerover last. Al die jaren lang is er geen parkeerbon uitgedeeld. Al ja- H" renlang moeten de bewoners let terlijk over auto's heenklimmen om hun huis in en uit te komen. Al jarenlang BLIJKEN er bij de gemeente plannen te liggen om iets aan die overlast te doen. Al die jarenlang doet de gemeente er niets aan. Dan doen we het zelf, dachten we. Een jaar geleden begonnen we met het maken van een verbete ringsplan. Alle bewoners deden mee, kwamen met ideeën, lever den kritiek. Met onze plannen gingen we diverse keren voor overleg naar de heer Piret op het stadsbouwhuis. Na een half jaar hadden we voor elkaar wat de gemeente in jaren niet lukte: er lag een kant en klaar verbeteringsplan voor de Var kenmarkt. Met tekeningen, foto's van de hopeloze situatie en hand tekeningen van de bewoners stuurden we het plan in mei op naar de gemeente. Die hoefde het alleen nog maar uit te voeren. Maar dacht u dat dat gebeurde? Nee hoor. Nu, een halfjaar later, hebben we nog niet eens ant woord gekregen. Na eindeloos opbellen hoorden we uiteindelijk dat de heer Waal eerst maar eens moest gaan kijken of er geld voor het plan was. Terwijl het plan door B W niet eens besproken is. Terwijl erover gepraat wordt om (tegen de zin van bewoners en winkeliers aldaar) miljoenen in de Lange Mare te smijten. De bewoners van de Varkensmarkt zijn het zat. Ze zijn het zat om hun straat en trouwens de hele buurt, als varkensstal te laten gebrui ken. Ze zijn het zat om vriendelijk te overleggen met ambtenaren, als dat toch niets uithaalt. Ze zijn het zat om eindeloos op te moeten bellen. Ze vinden het geen stijl dat ze na al hun werk niet eens een behoorlijk antwoord krijgen. De bewoners van de Varkensmarkt weten dat er maar een paar auto's nodig zijn om de straat en des noods de hele buurt autovrij te maken. Maar de bewoners van de Varkensmarkt houden het liever netjes en doen dus nogmaals een vriendelijk doch dringend be roep op wethouder Waal om hen daarbij te helpen. Anneke Stakenburg Varkensmarkt 5 Leiden. Inspraak ter gekozen voor die jongeren die "van goede wil zijn", die de twee dagen onderwijs dus volgen. Bij het Vormingscentrum bleek 53% van de meisjes en 44% van de jongens (vijftig in totaal) geen werk te hebben. Oorzaken daar van zijn onafgemaakte opleidin gen, minimale scholing, geen duidelijk beeld van wat ze willen en soms, maar beslist niet altijd, bleken ook de twee dagen school een belemmering bij het vinden van werk. Op de Streekschool vo.or Beroeps begeleidend Onderwijs ziet het er een stuk rooskleuriger uit. Van de 160 leerlingen die tot nu toe ondervraagd zijn hebben er twaalf geen werk, dat is 8l/2%. In de bouw- en metaalsector heeft haast iedereen werk, in de kan toor- en horecasector ligt het iets moeilijker. De conclusie is vol gens het Projektteam logisch, omdat er voor de leerlingen van de streekschool veel meer wordt gedaan aan arbeidsbemiddeling. Ze hebben ook een veel duidelij ker beroepskeuze gemaakt. Hier vormen de twee dagen school ab soluut geen belemmering, met name omdat een werkgever sub sidie krijgt als hij iemand met een leerovereenkomst aanneemt. Het trefcentrum "Pardoeza" dat zal worden afgebroken om plaats t maken voor winkels, kantoren en appartementen. J J bijna LEIDEN - De sluiting van het uni versitair trefcentrum Pardoeza" aan de Doezastraat is definitief. De exploitant heeft meegedeeld dat binnenkort tot sluiting zal worden overgegaan. In feite was voortzetting van de exploitatie onmogelijk geworden omdat het pand onlangs is verkocht. Exploitant Van Asperen: "Het was al enige tijd te verwachten, dat de burgemeester de openingstijden zou terugschroeven. Dat negatie ve besluit is nu gevallen. Tot dus ver mocht Pardoeza op alle dagen tot 3 uur geopend zijn voor leden van de Leidse universitaire ge meenschap, die in het bezit wa ren van een lidmaatschapskaart. Buiten het weekeinde wordt nu slechts ontheffing van het nor male sluitingsuur verleend tot 1 uur 's nachts". En daarmee is volgens Van Asperen de ken merkende formule die bij Par doeza bestond vervallen. Het be drijf zal worden geliquideerd en voor het personeel is inmiddels een ontslagvergunning aange vraagd. "Pardoeza" heeft in zijn huidige opzet gefunctioneerd vanaf 1967. Het was een ontmoetingscen trum voor allen die bij het univer sitaire leven in Leiden betrokken waren. Zoals wij vorige maand reeds berichtten is voor het ter rein een plan ontworpen dat voorziet in de bouw van winkels, kantoren en appartementen. Dat ontwerp is gemaakt door het Leidse architectenbureau Kro- LEIDEN - De keuze van program ma's die via de kabeltelevisie worden uitgezonden zal op korte termijn niet worden uitgebreid. Volgens het dagelijks bestuur dat zaken rond de mast in Oegstgeest regelt heefteen uitbreiding grot» financiële en technische conse quenties. Wel zal in het voorjaar worden be gonnen met een reeks metingen om te kijken of ontvangst van Engelse en Franse tv-program- ma's mogelijk is. Wat de Belgi sche uitzendingen betreft pikt de mast in Oegstgeest tot dusver al leen de zender Schoten op. Die zendt tot acht uur het programma van BRT 1 en daarna van BRT II uit. Technisch is het wel mogelijk het signaal van de zender Wavre op te vangen die beide netten volledig uitzendt, maar de ont vangst is vaak minder goed door de grotere afstand en de storing van andere zenders. Verlies Leidse nen NZH ijna 3,2 min. LEIDEN - De expolitatie van de Leidse buslijnen door de NZH heeft het afgelopen jaar een ver lies opgeleverd van bijna 3.2 miljoen gulden. De stadslijn 13/14 zorgde voor het grootste verlies namelijk ruim een mil joen. Lijn 41 en 60 kosten vorig jaar ruim zes ton, en lijn 31 bijna 5 ton. De tekorten op het stadsver voer worden in eerste instantie door de gemeente aan de NZH betaald maar krijgt Leiden weer terug van het rijk. ADVERTENTIE Op dinsdag 20 november stond in het artikel „Huizen in Derde Ha- verstraat mogen gesloopt" in de ze krant de volgende passage: „De PSP is systematisch bezig om de indruk te wekken dat dit college bezig is de inspraak af te breken", een uitspraak van wet houder Waal. Met deze uitspraak wekt de wet houder de indruk, dat de in spraak van de burger in Leiden al een zodanig niveau bereikt heeft, dat er iets af te breken valt. In spraak in Leiden betekent in de meeste gevallen niet meer dan wat gepriegel in de marge: een stopcontact vijf centimeter ho ger, een andere kleur dakpan, et cetera. Elk buurtcomité, elke projectgroep die al eens betrokken is geweest bij bestemmingsplannen en der gelijke, zou interessante verhalen kunnen vertellen over de wijze waarop het begrip inspraak in de praktijk (niet) werkt. En natuur lijk weet de wethouder dat. Het is je reinste struisvogelpolitiek om van het PSP-raadslid Jos van der Putten te verlangen dat hij aangeeft waar de inspraak te kortschiet. De wethouder zat namelijk tijdens commissiever gaderingen, waar de bewoners vertegenwoordigers hun verhaal kwamen doen, aan de andere kant van de tafel. Zijn reacties waren dan vaag of zelfingenomen (denkt de wethouder werkelijk dat de meerderheid van de toehoorders iets van Latijn af weet?) maar zelden duidelijk en/ of behulpzaam. De conclusie van de wethouder was dus onjuist. Wij denken z;elfs niet dat het college de inspraak af breekt. Wie neemt er nu de moei te om een fopspeen, een wassen neus of een zoethoudertje afvte breken? Namens de PSP-fractie, Rob Oostenrijk, fractieassistent, Vierde Binnenvestgracht 18, LEIDEN. (Door redactie bekort). Certificaat van Echtheid Eengenummerdengedagtekend Cer tificaat van Echtheid dat door EBS notarieel is vastgelegd, vergezelt uw klok. Dit vermeldt een omschrijving van de wijzerplaat en uw naam als eerste eigenaar. Uitdrukkelijk isookde garantie opgenomen, dat van heide series slechts 350 exemplaren voor de gehele wereld worden vervaardigd. Deze beperking is vastgelegd in een akte ten kantore van Mr. J. E. Gold- hoorn, notaris te Loenen. Daarnaast vervult het Certificaat de taak van Garantiebewijs voor 2 jaar op het uur werk en Verzekeringsbewijs tegen breuk, brand, diefstal e.d. gedurende 2 jaar. EBS B.V., Vreeland. Reg.nr. 52586 K v K. Utrecht. Weinig dingen in huis dragen zoveel bij aan de sfeer, als de rustige tik van een klok. Met zijn vertrouwde tonen geeft-ie méér aan dan de tijd alleen, is 't een bron van gezelligheid. Zo'n rijk bezit in huis is een Friese staartklok nu ook. Daarbij kunt u kiezen uit de hier afgebeelde Friese scheepjesklok met bewegende scheepjes naarauthentiek model of een echte Friese staartklok, zonder bewegende scheepjes maar met scheepjesschildcring en maan- aanduiding. Beide klokken zijn een sieraad aan de muur, vervaardigd door vadcr-op-zoon klokkenmakers uit hoogwaardige materialen en doorzijn exclusieve vierjaargetijden wijzerplaat met naamsinscriptie van de eerste eigenaar ook bijzonder persoonlijk. Om de waarde ook voor de toekomst te verzekeren, worden er voor de hele wereld slechts 350 van beide Friese klokken vervaardigd. Ouderw ets ambachtswerk als kwaliteits kenmerk Elk van de 350 klokken is een ju weeltje van schoonheid. Vervaardigd in de zelfde klokkenmakerswerkplaatsen als vroegeren met hetouderwetse vak manschap en liefde, die alle mooie dingen kenmerkt. Neem bijvoorbeeld deze Friese scheepjesklok met bewe gende scheepjes. Het hart ervan is een ééndaags met de hand gemaakt ko peren precisie-uurwerk, geheel naar het originele model. Het uurwerk heeft een bel,die elk heel en half uur slaat én een wekker. Met elke slag van de slinger bewegen op de wijzerplaat twee 17c eeuwse scheep jes, die de Hollandse vlag voeren. Rond de massief koperen wijzerplaat zijn de vierjaargetijden gestileerd. De Friese staartklok zonder bewe gende scheepjes kent een acht-daags Westminster uurwerk dat op elk kwar tier slaat. Op de hele uren klinken de zuivere tonen van het 8-gongstaaf speelwerk door uw huis. Door dit melodie-werk is er geen plaats voor bewegende scheepjes,die indit model vervangen zijn dooreen maan-aandui- ding. Diepe houtglans straalt u tegemoet De kast van beide modellen is watje noemt een pronkstuk. In edel massief eiken of gloedvol wortclnoten. De figuren die de kap bekronen zijn gebronste beelden. De ornamenten, het kastsierstuk met Vader Tijd en de kettingen zijn vervaardigd uit massief koper. De gewichten uit koperpijp ge vuld met lood. Met hun hoogte van 143 cm en 41 cm breedte zijn deze Friese klokken met recht klokken van for maat aan uw muur. Belegging die klinkt als een klok "Tiid is geld", zo is het ook met deze klok die met elke tik zijn waarde een beetje vermeerdert. Hoeveel méér valt niet exact te zeggen. Maar wel dat eerlijk ambachtswerk schaarser wordt en dat het beperkte aantal van 350 stuks ook meehelpt aan die waarde stijging. Een bezit voor uw leven Voor u in de eerste plaats, maar ook voor uw kinderen later en zelfs uw kleinkinderen. Dat maakt deze klok ken zo waardevol, vooral ook door de exclusiefbeschilderdc wijzerplaat met naamsinscriptie van de eerste eige naar. Friese klokken als deze zijn nergens te koop. Door een exclusieve samenwerking tussen EBS in Vree land en de klokkenmakers in Friesland profiteert u van een rechtstreekse leveringsprijs. Voor de Friese scheep jesklok met bewegende scheepjes be draagt die f2.790,- (incl. BTW) en voor de Friese Staartklok, zonder bewe gende scheepjes maar met maanaan- duiding en speelwerk, f2.490,- (incl. BTW). Deze bedragen kunt u ook in 12 termijnen voldoen. Aflevering, op hangen en afstellen geschiedt gratis. Telefonische informatie: 02943-3944 Intekenformulier Rijke beloning oor prompte betalers Wie binnen 10 dagen na bestel ling het gehele bedrag of de eerste termijn voldoet, belonen wij met een 17-steensZwitsers zakhorloge. I Friese staartklokken in twee uit- j voeringen met vier jaargetijden I wijzerplaat van koperen met naams- I j inscriptie I Uit de omschreven unieke series I van 350 klokken wens ik: I O ex. vandeoriginclcFriese I Staartklok met bewegende scheep- j I jes te bestdien. De prijs van deze J exclusieve klok bedraagt f2.790.- I O ex. van de Friese Staart klok zonder bewegende scheepjes I maar met maanaanduiding en I j achtdaags uurwerk te bestellen. De I prijs van deze bijzondere klok be- i I draagt f2.490,-. Beide bedragen kan ik ook in 12 I termijnen voldoen. Ik kies voor betaling: I O bij aflevering O in 12 termijnen Aflevering alsmede ophangen en afstellen geschiedt GRATIS. Bij de klokonu.ingik een genummerd en gedagtekend Certificaat van Echt- I heid. dal door EBS notarieel is vast- I gelegd, en dal te\enx dient als Ga- i I ranticbcwijs op het uurwerk voor I 2 jaar en als bewijs voor de twee- j jarige verzekering tegen breuk, j brand, diefstal c d. Bij betaling van I het gehele bedrag of de eerste ter- I mijn binnen 10 dagen heb ik recht op een fraai doublé zakhorloge als I geschenk. Tevens ontvang ik een gratis borduursel voor een bijpas- I send klokkcklccdjc. I Op dc wijzerplaat de volgende I j naam schilderen: I (niet meer dan 14 letters) I Intekening beperkt tot 350 stuks Bestelling van één of meer van de om schreven Friese klokken is uitsluitend mogelijk via onderstaand Intekenfor mulier. Dit dient volledig ingevuldaan ons te worden teruggestuurd. Bestellingen worden in volgorde van binnenkomst afgehandeld. Zodra het aantal van 350 in één van de beide series bereikt is, worden verdere or ders binnen deze serie terzijde gelegd. Gratis klokklccdjc. Om de klok volledig pronkklaar te maken, wordt een bijpassend klok- kleedje naar oorspronkelijk patroon als een borduursel GRATIS bij geleverd. Welkom in on/c showroom Eerst dc klokker Dal kan, alle dat zondags). Belt u ons even voor een afspraak 02943-3944of 4499. V\ leiden u dan graag rond in onze show room. I leren straat 60-62 in Brcukelcn. Ook zenden wij u cenklcurcnfotoplusuitgcbrcide informatie op verzoek toe. Voor dc uitvoering van dc ka* ik voor: O Wortclnoten O f Naar s rustig bekijken? an dc weck (ook Postcode: Plaats: I Tel Geboortedatum Handtekening EBS BA Antwoordnumi HfOOZK Vreeland I Series beperkt tot 350 stuf J

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7