Bremmers moeten na 50 jaar hun boerderij uit h t Geld ontbrak voor studie Nederlands Comm. Cornelisse verlaat politie Een deel van het omstreden boer der ij complex in het Leidse Hout is nu door de gemeente gekocht voor drie ton. Als de plannen van de gemeente doorgaan, zal er binnenkort een natuurinformatiecentrum van gemaakt worden. Mevrouw Bremmer-Roels: "We wonen al meer dan 50 jaar in 'onzi boerderijNu moeten we eruit. Is dat nu democratie?" De Leidse paardentram in de nadagen: de elektrische leidingen hangen al dreigend boven de paardenhoofden. 8 ZATERDAG 24 NOVEMBER 1979 Merkwaardige voorwaarden in contract LEIDEN - Het ziet er naar uit dat de bewoners van de boerderij in de Leidse Hout voor het eind van het jaar zonder pardon op straat wor den gezet. "We zitten met de han den in het haar", zegt een van de bewoonsters, mevrouw Brem mer-Roels. "We kunnen kant norh wal op". De boerderij wordt al meer dan vijf tig jaar bewoond door de familie Bremmer. De gemeente Leiden heeft de grond en de gebouwen gekocht en wil er begin volgend jaar een ambtenaar in huisvesten. De bedoeling is dat er een na tuurinformatiecentrum in komt. "Je hebt altijd je eigen boontjes ge dopt en nu wordt je als een hond de straat op geschopt", gaat zoon S.A. Bremmer jr. verder. "Ik snap niet hoe er mensen uit een boer- derij gehaald kunnen worden, die er hun hele leven hebben ge woond. Er valt hier niets meer te redden. Ik probeer tot mijn emi gratie in april nog een paar maanden met mijn caravan op het terrein van de boerdery te staan. Want ergens anders is geen plaats. Er is nog nooit iets van ge zegd, dat ik hier illegaal in een caravan zit en dat ik al vijf jaar illegaal een boerenbedrijf exploi teer." "Mijn vader heeft destijds zijn ei gen graf gegraven, toen hij het proces-verbaal van schikking ondertekende. Zij hebben mijn vader bang gemaakt met dreige menten, dat hij er uit zou worden gezet als hij 65 jaar zou worden. Nu zijn wij er de dupe van gewor den. Wij zijn de mist in gegaan, omdat alle afspraken in het ver leden mondeling zijn gemaakt. Wij zijn nog naar diverse advoca ten en de rechtswinkel geweest, maar iedereen vertelde dat we geen been hadden om op te staan. Het proces-verbaal van schik king zit juridisch te goed in el kaar." "Door deze overeenkomst hebben ze ons alle rechten ontnomen", gaat S.A. Bremmer verder. "Een pachter heeft toch altijd recht op koop. En als de man komt te overlijden, gaat de pacht toch au tomatisch over op de echtgeno te?". Momenteel wonen er drie gezinnen en één alleenstaande in en om de boerderij. Mochten zij op 1 janua ri 1980 nog niets gevonden heb ben, dan is de kans groot dat zij door de rechterlijke macht zon der pardon op straat worden ge zet. Toen Bremmer jr. de verkoop van de boerderij vorig jaar in de krant las, is hij direct naar de afdeling grondzaken van de gemeente ge gaan. Daar werd een vaag ant woord gegeven. "De boerderij zou onderdeel van de plantsoe- LEIDEN - "Dat ik veel lach en geintjes maak, daar sta ik om be kend hier. Dat weet ik wel. Maar ik ben ook wel eens somber hoor, ik heb wel eens nachten wakker gelegen om een kind dat was doodgereden. En ik lig nog wel eens van bepaalde dingen wak ker. Maar je kunt niet alles op je eigen nek dragen en ik heb altijd gevonden dat ik niet meer schade moet toebrengen dan nodig is, dat ik mijn omgeving moet laten lachen. Glimlachen vooral". Commissaris Cornelisse werd zes tigjaar geleden geboren in Helle- voetsluis. "Op Voorne Putten, het mooiste eiland van Europa" zegt hij. Zijn vader was er com missaris van politie. Cornelisse sluit zijn loopbaan als commissa ris af. Hij heeft de leeftijd bereikt waarop een politieman wordt uitgerangeerd. Cornelisse heeft er veertig jaar opzitten, waarvan vierendertig in Leiden. "Ben je blij dat je weggaat, vragen ze al tijd. Nou, blij is een groot woord. Ik vind het helemaal niet erg dat ik al die troep straks mis, maar er werken hier ook 206 mensen, en het afscheid daarvan is niet een voudig. Ik geniet van mensen, zo heb ik altijd om de Leidse bevol king gelachen. Ik bespot ze niet maar ik geniet ervan, van hun manier van zeggen en herhalen vaak. Dat nam ik ook vaak op in de revuetjes die ik heb geschre ven voor het politie-toneelgezel- schap. Hij was het liefst Nederlands gaan studeren, maar hoewel vader Meer Leids nieuws zie pagina 7 nendienst worden en er zou wel licht een kinderboerderij van gemaakt worden", aldus Brem- Bremmer jr. exploiteerde toen een gezond boerenbedrijf, maar wist daarna niet meer wat te doen. Op het gemeentehuis zei men niets te kunnen doen. "Voor een boer zonder geld is het onmogelijk in dit land iets nieuws te beginnen. Daarom besloot ik met mijn gezin naar Canada te emigreren. Ik heb nog tien koeien. De melkkoeien heb ik inmiddels verkocht", zegt hy. Dertig jaar Bremmer jr. woont al dertig jaar in de boerderij. De laatste zeven jaar woont hij met zijn gezin illegaal in een caravan, die op het terrein staat. Hij heeft nog nooit een woonvergunning van de gemeen te Leiden gekregen. En hij krijgt geen vervangende woonruimte, omdat hij geen woonvergunning heeft. "Ik woon hier al dertig jaar en ben nog nooit van het erf af geweest. Daarom snap ik niet waarom ik geen woonvergun ning krijg." Mevrouw Bremmer-Roels heeft ook nog niets aangeboden gekre- commissans was, was het geld daarvoor er op geen stukken na, het was in de dertiger jaren. Daarom was het zijn bedoeling om zo snel mogelijk geld te gaan verdienen, hij wilde na zijn HBS via de school voor reserve-offi cieren naar de Koninklijke Mili taire Academie. Maar het liep an- "Ik ben blij dat het niet gebeurd is", zegt hij nu. "Ik ben niet tegen het leger hoor, maar ik heb het idee dat ik beter op mijn plaats ben bij de politie, ik voel me maatschap pelijk meer betrokken. Het is ook variabeler, je komt met meer fa cetten van het leven in aanra king". Na zijn diensttijd en een poosje krijgsgevangenschap is hij min of meer ondergedoken bij de poli- tie-administratie in Woerden, een beetje geholpen door zijn va der. "Je komt thuis volkomen gedesillusioneerd. Wat moet je dan? Je melden voor de opbouw- dienst, dat doe je niet! Het is een hele verstandige oplossing ge weest van mijn vader, ik geloof dat hij dat goed heeft gezien, zo als hij heel veel dingen goed zag. En het ging gesmeerd. Totdat de Duitsers allerlei maatregelen gingen nemen, ze dwongen je een opleiding te volgen en beloofden je koeien met gouden horens, je zou binnen een halfjaar luitenant zijn. Ik heb dat niet gedaan en dat moetje niet zozeer als een presta tie zien". Hij tekende geen loyaliteitsverkla ring, werd ontslagen door de be zetter en dook onder. In '45 kwam hij in Leiden bij de geünifor meerde dienst en werd al snel chef verkeer, wat hij zeventien jaar is geweest. "Een heerlijke taakje was alles tegelijk. Ook een beetje verkeersingenieur. Ik heb gen. In de afgelopen vijt jaar heeft de familie driftig gezocht naar andere woonruimte. Maar zij hebben tot nu toe niets gevon den. De heer v.d. Wiel van de afdeling grondzaken had onlangs een ge- de hele evolutie van het verkeer meegemaakt, heel Zuid-West zien bouwen. Ik had veel meer op straat moeten zijn, de bestuurlij ke taken kluisterden me teveel aan het bureau. Maar ik ging wel altijd zelf bij ongelukken kijken en dat werd geapprecieerd. Je kon als eerste de verantwoorde lijkheid op je nemen en die kon ik wel aan". Inmiddels bevorderd tot hoofdin specteur werd hij daarna chef van de hele geüniformeerde dienst. Hij werd plaatsvervangend commissaris onder korpschef Barends, eerst anderhalf jaar sa men met hoofdinspecteur Ver zijden en na diens vertrek alleen. Per één juni van dit jaar maakte hij zijn laatste bevordering, die tot commissaris, mee. Twee commissarissen in Leiden, die mogelijkheid is vrij nieuw en heeft te maken met de grootte van het korps en het aantal inwo ners van de stad. Cornelisse: „De mogelijkheid be staat, maar je moet wel worden voorgedragen. En ik vind het fijn dat ze dat hebben willen doen. Financiël maakt het niet veel uit hoor, maar dat is ook niet zo be langrijk. Ik vind dat ik genoeg verdien". Wat het werk betreft maakte het ook niet veel uit. De taken waren al verdeeld en ieder bleef het zij ne doen. Voor Cornelisse bete kende dat ondermeer de behan deling van klachten tegen de po litie. Een zeer tijdrovende zaak, zegt hij. „Het is absoluut onjuist om er van uit te gaan dat wij het allemaal goed doen, een deel van de klach ten is gegrond. Alleen is de vraag wat de oorzaak is van dieeh escalatie. Er worden in opwellin gen dingen gedaan die niet juist sprek met wethouder Waal over "de zaak Maredijk 94". V.d. Wiel vermoedt, dat er niet al te moei lijk over zal worden gedaan. Hij zegt: "Als de heer S.A. Bremmer jr. een briefje aan het college van B en W stuurt met het verzoek om zijn. Net als op twee oktober, toen zijn er op andere plekken dan de Breestraat wel wat onvolkomen heden geweest. Dat een politie man met de emotie nog in de knieën wat te hard is opgetre den". Commissaris Cornelissen vindt het een „beetje verdrietig" dat het ontzag voor de politie zo is afge nomen. „Niet alleen ten opzichte van de politie, op allerlei gebied. Het is onsportief. Ik wil niet al door terugkomen op de bezet tingstijd, maar hij zit me nog wel erg hoog. Toen deed men alles te gen zijn zin toch acuut en goed. Terwijl de gezagsdrager die machthebber was middelen ge bruikte die onsportief waren. Nu weet men best dat men niet wordt doodgeschoten als men iets niet doet en doet het dan maar niet. Dat vind ik niet sportief. Je moet je ten opzichte van elkaar aan de spelregels houden dan heb je er allemaal nut van. Het is ook on sportief omdat het onder het De zuster van mevrouw Brem mer-Roels, mevrouw Bremmer- Cozijn, die ook in de boerderij woont, heeft inmiddels een ad vocaat in de arm genomen. Deze advocaat, mr. E.G. Sprey heeft de gemeente een brief geschre ven waarin hij zegt dat de ge meente bevoegd is om de bewo ners van de boerderij tc laten zitten. Hij vraagt het college de boerderij ook na 1 januari 1980 aan de huidige bewoners te blij ven verhuren. tot zijn emigratie naar Canada nog een poosje met zijn caravan op het terrein van de boerderij te mogen blijven, dan verwacht ik dat dit wel zal lukken. Maar dan moet hij wel de uiterste datum van vertrek erbij vermelden. Over de ontruiming van de overi ge opstallen, moeten wij eerst na gaan wat de actie is geweest van het bureau huisvesting, alvorens tot een besluit te komen. Maar we sturen er niet zonder meer een deurwaarder naar toe", aldus de heer v.d. Wiel. Recreatie Wethouder Waal vindt dat deze zaak met gezond verstand ten uitvoer moet worden gebracht. Hij vertelt: "De lijn van de ge meente is als volgt. We willen voorkomen dat het pand ver dwijnt van de monumentenlijst. Bovendien is het terrein van de boerderij het laatste stukje in de Leidse Hout, dat nog niet in ons bezit was. Het is ook belangrijk voor de groenvoorziening en de recreatie". "Wij hebben echter geen conflict met de familie Bremmer. Daarom is dit soort zaken altijd triest voor een overheid om met harde hand op te treden. Ook al heb je juri disch gezien voor de volle hon derd procent gelijk. Ik hoop, in dien mogelijk, om deze zaak op een normale manier af te wikke len", aldus Waal. "Een negatief aspect in deze zaak, is dat de mensen verkast moeten worden. Zy hebben al die jaren in de vrije natuur gewoond. Wij, als overheid, moeten echter trachten om in het kader van de huisves ting een zo goed mogelijke ver vangende woonruimte te vinden. Het is ook niet zo stringent, dat de familie Bremmer straks de eerste de beste vrijgekomen woning krijgt aangeboden. We moeten uiteraard zorgen voor een rede lijke woning", constateert Waal. Wethouder Waal geelt toe, dat net geen normale clausule is ge weest, die de gemeente met de ei genaresse, mevrouw Smulders uit België heeft gesloten. In het koopcontract staat namelijk, dat de gemeente Leiden zich ver plicht om na beëindiging van het recht van bruikleen 31 decem ber 1979 dit recht niet voort te zetten, noch het gekochte via verhuur, verpachting, verkoop of erfpacht uit te geven aan de heren J. en S.A. Bremmer, noch aan hun familieleden. "De verstandhouding tussen de familie Bremmer en de eigena resse moet in het verleden wel bijzonder slecht zijn geweest", besluit wethouder Waal. Me vrouw Smulders wilde trouwens geen enkel commentaar geven. RONALD CRAMA mom gebeurt van democratie en vrijheid. Maar je genietje vrijheid pas als je je houdt aan de voor schriften, doe je dat niet dan schendt je de rechten van een an der". Na zijn afscheid, volgende week vrijdag, blijft Cornelisse gecom- miteerde bij de politie-examens en examinator bij de examens voor rij-instructeurs. Hij blijft ook Sinterklaas voor politie, brandweer, en de Van de Willi- genhof. „Daar mag je oud voor wezen", lacht hij. Maar oud voelt hij zich nog niet, eerder een „kwajongen van zestig". „Ik zie er toch wel tegenop om weg te gaan", zegt hij dan ineens weer heel serieus. „Maar dat moet je maar niet teveel laten uitkomen in de krant". Snel maar trots laat hij nog even foto's van zijn twee kleinkinderen zien en maakt zich dan klaar om een jongeman te ontvangen die een klacht heeft over de politie. MARGA WUIS Tram (1) De aanwezigheid van de tram heeft vele jaren een stempel gedrukt op het Leidse stadsbeeld. Tientallen jaren hebben de "gele" en de "blauwe" zich een weg gebaand door het steeds drukker worden de verkeer in Breestraat, Haar lemmerstraat Hogewoerd en Steenstraat. Om maar eens een paar dwarsstraten te noemen. Op zaterdag 22 november 1879 te tien ure maakten versierde tramwagens hun eerste ritten van het Plantage naar het Station van de Hollandsche IJzeren Spoor weg Maatschappij, reden vervol gens naar de Haven en vandaar terug naar het beginpunt. Uit de inhoud van het boekje - voor een flink deel samengesteld uit ver slagen van het Leidsch Dagblad - blijkt dat het nogal wat voeten in aarde heeft gehad voordat de eer ste paardekrachten door de Sleu telstad zeulden. In de gemeenteraad van die dagen werden heftige discussie gevoerd over de vraag aan wie de conces sie verleend zou moeten worden. Punt was namelijk dat een van de belangstellenden bereid was een bedrag in de gemeentekas te stor ten, als hij werd uitverkoren. En kele raadsleden vonden dat de geïnteresseerden maar tegen el kaar moesten opbieden. In de discussies mengde zich ook de commentator van deze krant. Hij sprak er z'n afschuw over uit dat de raadsleden de negotie lie ten prevaleren boven het alge meen belang. "Als de beruchte Chinezen in onze Indische bezit tingen" liet hij er veelbetekenend op volgen. Tot groot genoegen van de LD-commentator werden het uiteindelijk de heren Crans en Co die de concessie kregen. Een enkel ritje kostte 10 cent en de belangstelling op de eerste zon dag was overweldigend: op -23 november werden er 3683 perso nen vervoerd. Tram (2) Hoe feestelijk en hoopgevend die start ook was, al snel kwamen de problemen en ook de kritiek. Problemen met sneeuwval, die soms zo hevig was, dat de paar den in de stal moesten blijven. Kritiek kwam er van de mensen die vonden dat de paarden teveel afgebeuld werden. In september 1880 gleed eep paard voor de tramwagen uit en werd overreden. De koetsier deed alsof er niets aan de hand was en wilde het gewonde en kreunende paard weer op de been helpen. De poli tie moest er aan te pas komen om te voorkomen dat de reizigers de koetsier te lijf gingen. Zakelyk was net ook allemaal niet zo n succes. De winst die met de Plantage-lijn werd gemaakt, werd weer opgeslokt door de gro te verliezen van de Havenlijn. Die werd dan ook in 1884 opgeheven. Inmiddels was de concessie al in Engelse handen overgegaan. Niet voor lang want in 1886 werd de Leidse Paardcntramweg aange kocht door de Rotterdamsche Tramweg Maatschappij. In verband met klachten werd de frequentte verhoogd, maar het mocht allemaal niet baten. Het aantal reizigers steeg niet. De paardetrams bleven in Leiden rijden tot 1911 en werden toen met even feestelijk vertoon als bij de komst van de paarden vervan gen door elektrische trams. Wie meer feiten en anecdotes over de Leidse paardetram wil lezen kan ik het boekje van harte aan bevelen. Ingrid Moerman verstoutte zich de opmerking te maken, dat de lift beter in de Lakenhal had kunnen staan om gehandicapte mu seumbezoekers in de gelegen heid te stellen de hoger gelegen verdieping te bereiken. Piet Hein Schoute voelde zich op zijn driedelige pak getrapt. Via directeur Wurfbain liet hij Ingrid Moerman weten dat het geen pas geeft om collega-ambtenaren in het openbaar af te vallen. Kijk, als ambtenaar mag je dan een goede pensioenvoorziening heb ben, maar als je dat soort on schuldige dingen niet meer mag zeggen, is er nog veel werk te ver zetten door de ambtenaienbon- den. Het gekke van de hele zaak is dat er ambtenaren zijn die zich van Piet Hein's bedilzicht ook nog iets aantrekken. Schouwburg-direc teur Hans van Dam liet zijn gast- kolom namelijk voor alle zeker heid toch maar even lezen aan zijn baas. In de geschiedenis hebben we een Piet Hein gehad wiens dadeh als groot werden omschreven. Eén ding is zeker zijn naamgenoot treedt niet in zijn voetsporen. L. GLIBBER Commissaris Cornelisse: „Ik heb altijd gevonden dat ikniet meer schade moet toebrengen dan nodig is, dat ik mijn omgeving moet laten lachten. GLIMLACHEN vooral Wanneer je nu over de wandelpro menade in de Haarlemmerstraat loopt kun je nauwelijks voor stellen dat hier eens in twee rich tingen trams hebben gereden en dat ook de ander weggebruikers nog een plaatsje moesten heb ben. Toch ging het Al was het voor de fietsers soms een hache lijke bedoening om bij gladheid de rails te kruisen. Ik heb ten minste wel eens een flinke smak ker gemaakt. Deze week werd ik met de neus op het fenomeen tram gedrukt toen ik een zojuist bij de Leidse uitge verij Brill verschenen boekje in handen kreeg. Het bevat de ge schiedenis van de Leidse paarde- tram op schrift gesteld door J. de Graaf. Al lezend kwam ik tot de ontdekking dat het deze week op de kop af honderd jaar geleden is dat de eerste paardetrams door de Sleutelstad reden. Vrijheid Eerlijk gezegd ben ik blij dat wet houder Piet Hein Schoute m'n "baas" niet is. Want hoewel hij als vertegenwoordiger van de libe rale WD zitting heeft in het Leidse college is er in zijn daden weinig merkbaar van de vrijheid en de blijheid. Zeker niet als het gaat om het optreden van de ambtenaren naar buiten. Het recht dat elke burger in ons land bezit - de vrijheid van meningsui ting - meent hij voor zijn onder horigen aan banden te kunnen leggen.Want anders kan ik het standje dat Piet Hein onlangs liet uitdelen aan Ingrid Moerman, conservatrice bij het museum De Lakenhal, niet zien. In de gastkolom van deze Krant maakte ze een paar kritische op merkingen over een discutabele zaak als de veel te dure goede renlift in het stadhuis.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3