A rum 7 Injectie-versie van de 132 thans topmodel van Fiat De herfst is weer voorbij DE HOND SPROET Voor de boekenplank TVR 3000: exclusieve Britse kar "Test 3" door Fred van der Vlugt. Uitgegeven door Wereld op Wielen - Ton Thies Productions in Den Haag (f.12.50). Met het "heerlijk avondje" en de feestdagen in het vooruitzicht komen de gebundelde autogegevens weer in de boekwinkels. In groten getale kan men er dan die autogidsen tegenkomen. Ook de vooral door zijn televisiewerk bekend geworden autojournalist Fred van der Vlugt dingt op dit vlak al jaren mee naar de publieke gunst. Zijn boekwerk onder de korte maar krachtige titel "Test" is nu voor de derde maal op de toonbanken verschenen. Achter die titel schuilen zo'n 25 geschreven "portretten" van auto's, waarvan de meeste pas in het afgelopen jaar grip op de Nederlandse markt hebben gekregen. Op zijn bij ingewijden overbekende wijze vertelt Van der Vlugt (met hulp van onder anderen Rudolph Polvliet, Jan Warning en Mike Bienfait) over die wagens. Zijn geschreven autopraatjes zijn sterk en kleurrijk gebundeld in "Test 3". "Autovakanties 1980" door Koen Aartsma (in samenwerking met Autovisie). Uitgegeven door Fonorama in Amersfoort, (f.15.-). In een begeleidend briefje schrijft de redactie van het weekblad Autovisie (dat ons dit boekje ter recensie aanbood) dat de auto- reizigers een vergeten groep vormen in het pakket aanbiedingen van toeristische uitgaven. Men kan vraagtekens zetten bij zo'n algemene opmerking maar het is een feit dat bus-en vliegreizen het leeuwedeel uitmaken van de programma's van de reisbureaus. Om commerciële redenen heel begrijpelijk, maar het is natuurlijk niet in verhouding met het percentage Nederlanders dat per auto op weg naar de zon gaat. Daarom kan een boekje als Koen Aartsma nu in samenwerking met Autovisie heeft samengesteld er best bij. Tien gebieden in acht Europese landen worden uitvoerig beschreven. De auteur zegt dat een gezin met twee kinderen op die plekken voor drieduizend gulden een leuke vakantie kan hebben. Alleen... de keus uit tien plekjes, waarvan er één bijvoorbeeld zeer diep in Italië ligt en dus heel ver weg, is niet bijster groot. Boven- diep, het is al vaker gebeurd dat zulke als "rustig" aangeprezen plekjes na de publicatie niet meer zo rustig zijn. Maar wie nog op zoek is naar de bestemming van zijn autovakantie kan wellicht eens kijken of er in dit boekjes iets van zijn gading is te vinden. Het is in elk geval prettig duidelijk geschreven en de algemene adviezen zijn de prijs al waard. Dit is de "TVR 3000 Taimar", een Britse sportwagen die wordt aeimvorteerd door B.V. NIMAG in Leidschen- dam, de tak van Louwman en Parqui (Toyota) die vooral bekendheid heeft verworven door de verkoop van Suzuki- motorfietsen. Maar sinds kort brengt dat Ja panse merk ook auto's.op de Nederlandse markt. Onder meer een klein pittig sport- wagentje. En dat kwam bij NIMAG in vertrouwde han den, want dit bedrijf impor teert al sinds jaar en dag de vooral bij de liefhebbers be kende Morgan-automobielen. Daar is dan nu de TVR bij ge komen. Ook zo'n exclusief Brits merkje. Ontsproten aan de activiteiten van een zekere Trevor Wilkinson, die met meer enthousiasme dan mid delen na de oorlog voor zich zelf een sportwagentje bouw de. Die eerste "TVR" (de let ters zijn afkomstig van Wil kinsons voornaam Trevor) verkocht hij aan een neef, waarna hijzelf meteen begon aan een nieuwe en betere ver sie. Zo groeide een klein bedrijfje, dat zich met vaak vallen en opstaan een plaatsje heeft kunnen veroveren in het selec te groepje van min óf meer zelfstandige fabrikanten van handgemaakte "liefhebbers auto's", die in feite alleen nog maar in Engeland zijn te vin den. TVR concentreerde zich hoofd zakelijk op een sportwagen in wat h^t fabriekje zelf "de middenklasse" noemt, hoewel de hier afgebeelde Taimar met zijn 45.000 gulden toch wel erg hoog in die klasse zit. (Maar ja, dat is de coupé-ver sie, voor "slechts" veertig mille heeft men al een stan daard TVR 3000). Voor motor en transmissie gaf men steeds de voorkeur aan bestaande produkten (bij voorbeeld van MG of Ford), maar de kunststof carrosse- riën kregen een geheel eigen en steeds herkenbare vormge ving. Mede door die herken bare oervorm is de TVR ei genlijk een tijdloze "klassie ker" geworden. De ongeveer negentig werkne mers bouwen in het fabriekje zo'n 400 TVR's per jaar. Ze hebben alle hetzelfde onder stel met een 3 liter zes cilinder Ford-motor voorin en ach terwielaandrijving. Ver krijgbaar als coupé of als ca briolet. Als topsnelheid wordt opgegeven ongeveer 200 kilo meter per uur. Wie bereid is voor iets bijzon ders een fiks bedrag neer te tellen kan dus in Leidschen- dam terecht. Fiat heeft het modellengamma naar boven afgerond met een injectie-versie van de tweeli ter 132. Het wordt langzamer hand een uitgebreid oeuvre. Men kon de 132 al kopen met een 1600 of 2000 cc benzine motor of met een dieselmotor van twee of tweeënhalve liter inhoud. Nu is daar ook nog een injectiemotor bijgeko men. Fiat heeft gekozen voor het Bosch L-Jetronicsysteem. Daardoor heeft de motor een groter vermogen gekregen (122 pk). En dat resulteert naast meer pit in een hogere topsnelheid: 175 kilometer per uur. Maar volgens de fa briek is deze injectiemotor ook zuiniger dan de normale tweeliter, zelfs zo'n 15 pro cent. De 132-injectie wordt leverbaar met een vijf-versnellingsbak of met een automaat. In Italië is de verkoop intussen be gonnen, in de exportlanden moet men tot omstreeks de jaarwisseling wachten. Van de prijzen weet nog niemand Iets.. Terreinwagen Fiat heeft voorts ook een ver nieuwde terreinwagen uitge bracht. De Nederlandse im- portrice Leonard Lang in Amsterdam zal graag pogen een graantje mee te pikken op die groeiende markt. Het wa gentje heet "Campagnola". Het is naar keuze verkrijgbaar met een benzine- of diesel motor. Ook over de prijs van dit "alles- kunnertje" is nog niets be kend, maar het zal beslist geen vriendenprijsje worden. "Het is een concurrent onder de allergrootsten op dit ge bied. En de prijs zal er naar zijn" zegt men in Amsterdam. De formule voor de nieuwe Campagnola was: in het ter rein sterk en betrouwbaar en op de weg het comfort van een personenauto. Men re- Het is herfst, herfst, herfst de specht die van de kou in de bomen kerft Tik, tik, tik, tik, tik in de hete zomer stond er een bos in de fik. De bladeren vallen in het rond, en komen dan met een smak op de grond. Rood, geel, groen en dan valt er weer een blad, boem. De herfst is weer voorbij de kinderen op school zijn reuze blij Maar één was er niet bij, mijnheer Winter want het werd weer winter. Erwin Nieboer (10 jaar) Hoflaan 341, Leiden. Christel Verberg Grotuislaan 23 Leiderdo^ 9 jaar Daar staat een dog hij is wat log. Zullen we die dog nemen? Vraag het aan de oppasser. hij staat daar hokken te zemen. De oppasser zegt: „dat is goed". De hor. J heeft zwartbruin haar, Fiats verbeterde terreinwagen Campagnola. kent daarbij op een markt die zowel kopers uit de beroeps sfeer (bosbeheer en bouwwe reld bijvoorbeeld) op het zwa re terrein als vrijetijds-men- sen (vissers en jagers) omvat. Voor kinderen van 4-12 jaar. elke zaterdag in deze krant. Inzendingen (met vermelding van naam. adres, leeftijd) naar. Kinderrubriek "De Klepperdoos" Witte Singel 1 en hij heet sproet. De andere honden kunnen niet mee, maar wij hebben sproet. Hoezee! Willeke v.d. Mey (10 jaar) Goudenregenpl. 18 Rijnsburg Wim Kroon (8 jaar), Commandeurslaan 25, Katwijk aan den Rijn

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 35