"Studenten en jongeren moeten zélf betalen Leicfse agenda Vier jubilarissen bij Leiderdorpse mavo Discipline van Orlando strijkkwartet een begrip LEGERUNIFORMEN-BOEK IN LEIDEN UITGEREIKT "Traan op tompoes" kostelijk toneelstuk "MAND VOL WATER" GEEN VRIJBLIJVEND AMUSEMENT LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Witte Singel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f43,05 Kwartaalabonnement Per post f60,90 Jaarabonnement fl60,70 Jaarabonnement per post f232,10 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten. Leidse stichtingen voor kamerbewoners in clinch met Rijnland over milieuheffing ZATERDAG 24 NOVEMBER 1971 z LEIDEN - De Stichting Huisvesting Werkende Jongeren en de Stichting Leidse Studentenhuisvesting liggen in de clinch met het Hoogheemraadschap van Rijnland. Inzet is de vraag wie de verontreinigingshetïingen voor de woonruimten van deze stichtingen moet betalen: de bewoners of de stichtingen zelf. Rijnland heeft zich op het stand punt gesteld dat de stichtingen als een bedrijf moeten worden beschouwd en dus de heffingen moeten betalen, die dan maar in de huur aan de bewoners (stu denten en werkende jongeren) moeten worden doorberekend. De stichtingen zijn het daar niet mee eens en zijn in beroep gegaan bij de provinciale besturen van Zuid-Holland en Noord-Holland. De gedeputeerden Noorland en Hoek van Dijke namens Zuid- Holland en de gedeputeerden Van Dis en IJ ff namens Noord- Holland hoorden gisteren in Den Haag de betrokken partijen. „Rariteiten" Mr. Linskens, voorzitter van de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren wees gisteren op een aantal „rariteiten" die zich in de ze kwestie hebben voorgedaan. Zo blijkt het totale bedrag waar over de stichting wordt aangesla gen hoger te zijn dan de som van de bedragen die zouden moeten worden betaald als de bewoners individueel zouden worden aan geslagen. Ook is het gebeurd dat sommige bewoners van zowel het Veerhuis als de Rijnoeverfiat toch een per soonlijk aanslagbiljet hebben gekregen. Gingen ze daartegen in beroep, dan kregen ze van Rijn land te horen: het is in orde, want de Stichting heeft al betaald. Wie niet in beroep is gegaan en direct heeft betaald, heeft dat dus ten onrechte gedaan. Verder wees Linskens op de situa tie dat de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren de heffing moet betalen voor haar fiatge bouw aan de Vierlinghlaan, maar dat bij een identiek gebouw van de Leidse Woningstichting, even verderop aan de Smaragdlaan, de bewoners individueel worden aangeslagen. De Stichting Huisvesting Werken de Jongeren is er niet in geslaagd om de heffing in de huur door te berekenen: een poging daartoe stuitte op verzet van een aantal bewoners, die de Leidse rechts winkel hadden ingeschakeld. Het gevolg is dat de stichting in fi nanciële moeilijkheden dreigt te komen omdat er binnen het bud get voor de heffing (over bijvoor beeld 1979 is een aanslag van 18.000 gulden binnengekomen) geen dekking is. Maar ook principieel verwierp Linskens de gedachte dat de stichting een bedrijf zou zijn en dus als zodanig zou moeten wor den aangeslagen. Met name de nieuwbouwwoningen van de stichting zijn geheel zelfstandig; bewoners hebben geen gemeen schappelijke voorzieningen. Volgens ir. Plomp, secretaris rentmeester van het Hoogheem raadschap van Rijnland, bevindt het bezit van de stichting zich in het grensgebied met aan de ene kant „normale" woningen en aan de andere kant hotels, kamerver- Zaterdag Leiden - Robijnzicht - Robijnhof 1, ver koop derde wereld-artikelen van 10-12 en van 12-15.30 uur. Leids Vrijetijdscentrum - Breestraat 66, Nigaragua-avond, 20 uur. ENFB - Hartebrugkerk, 14 uur, "uit vaart van de laatste veilige fietser". Sanders - Levendaal/hoek Korevaar- straat, antiekmarkt, 9.30-17 uur. Micro-theater Imperium - "Huize Bella Mira", 20.30 uur. Schouwburg -" Rigoletto", opera van Verdi, 20.15 uur. LAK-theater - 20.30 uur, Nederlands Danstheater, "De Springplank". Voorschoten - 16.30 uur, tentoonstelling van het "Hollandse landschap", Jan van de Velde, in galerie "De Keuning". Wassenaar - 20 uur "Jeroenhuis", uit voering van de accordeon-vereniging DVS. Zondag Leiden - Anna Paulownastraat - LPC- duivententoonstelling, 10-17.30 uur. LAK-theater - Levendaal 150, 15 uur, kindervoorstelling Lijn Negen: "Fanfa re". Schouwburg - "De kleine prins", door het Puppentheater "Bratislava" (CSSR), 14.30 uur en 20.15 uur. Middelweg 19c - kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel: 125802. Volkshuis - Haarlemmerstraat 73b, Femke, ontmoetingscentrum voor vrouwen, 13-16 uur. Artsen Leiden - Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 v.m. tot zondag 24 uur, waargenomen door de volgende artsen: Wijk 1 (Morswegkwar- tier, noord-binnenstad, Noorderkwar tier en Groenoord), H. Jasperse, Witte Singel 74, tel 124961. Wijk 2 (Kooi en Merenwijk) H. Meyer, Stokroos 1, tel: 122133. Wijk 3 (Waard, Professoren wijk, Tuinstadwijk en zuid-binnenstad) J. Stolk, Burggravenlaan 16, tel: 125820. Wijk 4 (Zuid-west en Haagwegkwartier), tot zo 8 uur v.m. A. van Rijn, Melissetuin 5, tel: 210797/zo vanaf 8 uur v.m. W. Schellekens, Paganinistraat 24, tel: 764035. Leiderdorp - P. van 't Woud/L. Midden dorp, Hoofdstraat 40. tel: 410070. Oegstgeest - Held, Marelaan 36. tel: 152255. Voorschoten - za 34, C. H. Meijer, Rouc- cooppark 13, tel: 2439, zo 25, F. Koop- mans, R. Wagnerlaan 69, tel: 6352. L. Lempers, Churchilllaan 13, Voorhout, tel: 02522-10140. Apotheken De avond-, nacht- en zondagdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 23-30 nov, door apo theek Herdingh en Blanken, Hogewoerd 171, tel: 120502. Apotheek Beker, Lijt- weg4, tel: 155482. Indien het na 11 uur's avonds niet meer mogelijk is om met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men uitsluitend voor spoedgevallen van een taxi, tel: 122444, gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel: ten/ioorden van de Rijn 134604. tel: ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude RD - Ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, tel: 410131, spreekuur ma t/m do van 14-15 uur. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v. d. Waalslaan, tel: 4641. Warmond - Zr. R. Koster, Helmstraat 43, tel: 02523-3398. Dierenartsen Leiden - Weekendregeling dierenartsen Muurling/Roest/Helder, G. Roest, Haaghuishof 5, Leiderdorp, tel: 890405. Weekendregeling dierenartsen Krol/van Gool/Vestjens. J. Vestjens, Rijn en Schiekade 23, tel: 144323. B. Broer, Bos- huizerlaan 26, tel: 764058. De vier mavo-jubilarissen met hun iri de bloemen gezette echtgenoten. huurbedrijven en bejaardencen tra. „Het is maar waar je de grens legt". Verbazing De kans is groot dat de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren van de provinciale besturen ge lijk krijgen. Ambtelijke adviezen wijzen in die richting; de gedepu teerden konden bovendien op sommige momenten nauwelijks hun verbazing verbergen over de redenering van Rijnland, te meer daar fiatverhuurders als beleg gers of pensioenfondsen niet op dezelfde wijze als de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren worden behandeld: in deze ge vallen worden de bewoners wel individueel aangeslagen. Voor de Stichting Leidse Studen tenhuisvesting geldt een soort gelijk verhaal als voor de Stich ting Huisvesting Werkende Jon geren. Zij het dat voor deze stich ting nog meer geldt dat het ver loop onder de bewoners groot is, zoals van de kant van Rijnland werd gesteld, met allerlei admi nistratieve moeilijkheden van dien. Gedeputeerde Noorland: „Dat is alleen maar een prakti sche opmerking". LEIDERDORP - K en O liet het Orlando-Strijkkwartet optreden: de heren Parkanyi, Oberdorfer, Erblich, Metz. Een door en door ervaren ensemble, dat treffend heldere partituurbeelden projec teert, uitbeeldt dus, zodat de rou- tineuse luisteraars a.h. w. ook zien of lezen wat ze horen. Ik zou van een Orlando-discipline als begrip willen gewagen, door de bezie ling van de primarius gedirigeer de discipline. Perfect klassiek hadden ze Haydn, Schubert, Ra- vel uitgekozen. Haydn's eerste kwartet uit de werkgroep opus 54 vangt aan met een allegro con brio. Met dyna misch slagvaardig brio zet de eer ste violist daadwerkelijk het ge heel, en als inzet het briljant mar kante aanvangsthema, meesle pend in gang. Een onmiddellijke overwinning. Met een opvolgend langzamer en fluweliger melodie is aan alle dis tinctie-eisen van het kritisch, verwende prinselijke Esterhazy- salon voldaan. Onder het mom LEIDERDORP - Vier jubilarissen en een jubilerende vereniging zorgden gistermiddag voor een drukbezochte bijeenkomst in de aula van de christelijke mavo- school aan de Vossiuslaan in Lei derdorp. Voornaam middelpunt was de oudste jubilaris, D. Groe- neveld, de huidige directeur van de school en veertig jaar werk zaam in het onderwijs. Verder waren er drie 25-jarige ju bilarissen: L.C. Bulens, die al die jaren penningmeester is geweest Menuet mag nu een boerendans gewaagd worden en een finale die, vormelijk correct, een voort gezette ongebondenheid van welsprekend vernuft inhoudt. Schubert's jeugdkwartet in Bes (17 jaar), drijft meermaals op on stuitbare klankstromen, te lang van duur, en heeft ook de boer in z'n Menuet zitten. Het werk draagt met D. 112 een kennelijk nieuwe nummering, - het ver scheen tot hiertoe als opus 168. Voor kwartetspelers een energie vergende kluif. Ravel, die twee jaar over z'n enige kwartet deed, evenaart Haydn wel (die er zes per jaar leverde). Op een nieuwe unieke grondslag. De melodie-impulsen blijven meer klankenflarden, diafaan- impressionistisch, maar dat klankklimaat zelf, door Ravel's geheim om te timbreren en pizzi cato's in te strooien, is betover enden De Dorpskerk was kil en tochtig. KEES VERHOEF van de Vereniging voor Christe lijk Voortgezet Onderwijs in Lei derdorp, C. Verweij, een kwart eeuw lid van het schoolbestuur en A.P. van Dalen, eenzelfde aan tal jaren werkzaam in het onder wijs. bij de hele feestviering werd ook de vereniging zelf in het zonnetje gezet, omdat deze ook al 25 jaar bestaat in leiderdorp. Voorzitter Zwiep van het schoolbestuur ging daar in zijn toespraak tot de jubilarissen nog eens op in. "Onderwijzen kan men op elke school. De jubilerende vereni ging is steeds uitgegaan van de instandhouding van het christe lijk onderwijs. En dat is belang rijk, of, zoals u wilt, een betere waarde". Vechtpartijen LEIDEN - Twee agenten van de Leidse politie zijn de afgelopen nacht licht gewond geraakt bij een vechtpartij bij het universi taire trefcentrum "Pardoeza" aan de Douzastraat. De vechtpartij ontstond even voor sluitingstijd in het café en werd buiten voort gezet. In dezelfde nacht vond er voor de Koets-O-Theek aan de Kruis straat een volgens de politie "enorme veldslag" plaats. De be heerder van de Koets wilde een zestal Leidenaren in de leeftijd van 15 tot 20 jaar geen toegang verlenen tot de dancing. De Lei denaren ontstaken daardoor in grote woede en gooiden fietsen en bromfietsen tegen de deur. De inmiddels toegesnelde politie ging met het zestal en nog een aantal geïnteresseerden op de vuist en wist uiteindelijk het zestal op het politiebureau te krijgen. Bij de twee vechtpartijen liep een aantal agenten schade aan hun uniformen op en werd een portofoon vernield. Prachtig duet van cello en contrabas Het is een weinig gehoorde combi natie: cello en contrabas, maar het klinkt zo onvoorstelbaar mooi, dat men zich afvraagt hoe het mogelijk is dat een duo als Anner Bijlsma en Anthony Woodrow hier niet vaker is opge treden. In elk geval concerteer den deze twee gisteravond voor K. en O. in de kapelzaal waar zij een geestdriftig gehoor vonden. Het zijn twee excellente kunste naars, Anner Bijlsma, wat ner veus, maar wanneer hij zijn con centratie heeft gevonden, met een prachtige toon en een sub tiele frasering. Zo ook Anthony Woodrow, die voor zijn instru ment het beste pleidooi heeft ge houden dat men zich denken kan. Men kent een contrabas nauwe lijks als solo-instrument; de don kere sonore toon ligt dicht bij die van de cello, waarmee een prach tige klankmenging ontstaat. Maar het verrassende is de be weeglijkheid die Woodrow bin nen de mogelijkheden van zijn instrument bracht. Van het vrij uitgebreide programma heeft vooral het laatste werk, Grande Duetto van Rossini, met het gees tige slotdeel mij in verrukking gebracht. Daaraan vooraf ging een scala van stijlen, van Gabrie- li. Bach, Boccherini naar Bouki- nik en Piatto. Anner Bijlsma speelde van J.S. Bach een cello-bewerking van een niet nader aangeduide fluit- solo, een werk, waarvan, aldus de solist, niet vaststond of het wel oorspronkelijk voor fluit ge schreven was. Hij gebruikte daarvoor een cello met een toe gevoegde snaar, daarmee vir tuoos een lichtheid van timbre bereikend die bewust toch wel de helderheid en beweeglijkheid van de fluit benaderde. Hel was een prachtige avond. Het gebeurt niet zo vaak dat men tot zulke uitbundige toejuichingen overgaat als gisteravond het ge val was. BEP RIJNDERS Uitgever Wybrands Marcussen (links) toont secretaris-generaal Schaepman (midden) het boek over legeruniformenterwijl brigade-gene raal M. G. Woerlee rechtsvan de landmacht toekijkt. LEIDEN - Dankzij een hechte internationale samenwerking van uitgevers uit Engeland, Frankrijk en Nederland is gisteren in Leiden een uniek boekwerk voor krijgshistorici en uniformliefhebbers/verzamelaars uit gekomen. "Battledress" is de titel van dit boek, dat onlangs bij de Walburg Pers in Zutphen van de persen rolde. In het Koninklijk Legermuseum Generaal Hoefer aan de Leidse Pesthuislaan mocht secretaris-generaal Schaep man van het ministerie van Defensie gistermiddag het eerste exemplaar van dit lijvige boekwerk in ontvangst nemen. Het werd hem overhan digd door uitgever W.R. Wybrands Marcussen. In "Batlledres" wordt de ontwikkeling van de uniformen van de grote wereldlegers geschetst vanaf de Europese successieoorlogen tot en met het atoomtijdperk. Niet alleen beschrijft auteur John Mollo methodisch de voornaamste uniformtypen van de laatste eeuwen, ook aan de histo rische ontwikkeling en de psychologie van de militaire uniformen wordt ruime aandacht besteed. Het boek bevat maar liefst 700 speciaal voor deze uitgave door de bekende uniformtekenaar Wilhelm von Halem uit München vervaardigde kleu renillustraties van individuele soldaten. Daarnaast bevat "Batlledress" tal van fraaie kleurenillustraties en afbeeldingen van tekeningen, gravu res en schilderijen. De Nederlandse bewerking en vertaling is verzorgd door mevrouw W.H.E. Zwitzer-Vervaeck terwijl haar echtgenoot, majoor H.L. Zwitzer, het voorwoord voor zijn rekening heeft genomen. Uitgever Wybrands Marcussen noemde bij de presentatie van dit boek werk als reden voor het onvertaald blijven van de titel: "Er was werkelijk geen Nederlandse titel te verzinnen zo krachtig en kernachtig als "Batl ledress". Vandaar". VOORSCHOTEN - Met een bijzonder druk bezochte avond opende de Voorscho- tense vereniging "De Vogel vrienden" gisteravond haar jaarlijks terugkerende ten toonstelling in het cultureel centrum in Voorschoten. De komende twee dagen zullen bijna vijfhonderd gevederde diertjes zijn te bewonderen. De toegang is gratis. Van daag tot 8 uur vanavond en morgen van 12 tot 5 uur is het centrum geopend. Tijdens de tentoonstelling zul len er enveloppen worden verkocht om de kosten van de tentoonstelling te druk ken. Op de foto: de veertien jarige W.F. Taffijn uit Lei derdorp, die jeugdkampioen werd. LEIDEN - Actrice Nell Koppen, die in het door Annie M.G. Schmidt geschreven toneelstuk 'Er valt een traan op de tompoes' de rol speelt van de éénmaal te veel bedrogen Sofie, maakte gis teravond in de artiestenfoyer het Leidse Schouwburgpubliek een compliment voor de luisterdisci pline. Nell Koppen vertelde, dat het op hoog artistiek niveau staand toneelstuk in sommige andere plaatsen het publiek door sommige woordvondsten heen- lachten of weghoestten. Gisteravond in Leiden was daarvan absoluut geen sprake. Een uiterst aandachtig luisterend publiek, op het juiste ogenblik bereid de kundige woordgrapjes van Annie M.G. Schmidt te honoreren met beschaafd gelach, zorgde ervoor, dat de eerder genoemde Nell Koppen, alsmede Trudy Labij (Lenny), Marlies van Alcmaer (Heieen), Wim Kouwenhoven (Ben) en Flip van Duyn (Tim) met zeer veel plezier aan het optreden van gisteravond zullen terug denken. Er was in de vrijwel uitverkochte Leidse Schouwburg sprake van een intrigerende wisselwerking tussen actrices, acteurs en het publiek. Die ontstond eigenlijk spontaan, omdat de tekst van Annie M.G. Schmidt zo ijzersterk is, dat alle eventueel bij het publiek levende vooroordelen t.o.v. de auteur of de tekst on middellijk verdwijnen. Enerzijds is 'Er valt een traan op de tom poes' uitermate geestig, waarbij vooral de met improvisatie (de gevallen beschuit na de pauze) flirtende actrice Trudy Labij met nadruk dient te worden genoemd en anderzijds het thema (de drie hoeksverhouding), dat wellicht voor veel toeschouwers een in voelbaar element in zich droeg. Sommigen noemen dit toneelstuk het beste dat Annie M.G. Schmidt ooit heeft geschreven. Natuurlijk moeten we uiterst voorzichtig zijn met dergelijke min of meer absolute kwalifica ties, maar duidelijk werd gister avond in elk geval, dat het publiek een méér dan kostelijke avond heeft gehad. Resumerend: zonder enig voorbe houd een prachtige toneelavond met vooral Nell Koppen en Trudy Labij in glansrollen. Onbegrijpe lijk overigens, dat deze voorstel ling slechts één avond in de Leid se Schouwburg is geboekt. BERT KOEKEBAKKER LEIDEN - Het was zeker geen vrijblijvend amusement, waar mee de 'Nieuwe Komedie' het publiek gisteravond in het LAK- theater wilde confronteren. In een nagenoeg letterlijke Bertolt Brecht-formulering schrijft re gisseuse Heieen van Meurs in het programmaboek, dat de 'Nieuwe Komedie' het publiek niet wil "laten meeslepen en verdoven", maar "laten meedenken". De epi sche stijl van dit stuk "Een mand vol water", de liederen, de strijd bare muziek, de afwisselende scènes moeten daartoe een bij drage leveren. Of men met deze wijze van theater maken het publiek inderdaad tot nadenken over zijn eigen positie kan aanzetten, is een vraag waar over vele literatuurwetenschap pers op het ogenblik nog heftig debatteren. Afgezien van deze discussie kan gesteld worden dat deze epische toneelvorm menig interessant toneelgebeuren heeft opgeleverd, hetgeen ook zeker voor "Een mand vol water" geldt. De keuze voor deze vorm van thea ter heeft het hele gezelschap vol ledig waar kunnen maken. Met als uitgangspunt het hongerjaar 1566 werden ons uit die tijd scè nes rond de bekende Tijl Uilen spiegel en zijn Nele getoond. Zeer geraffineerd spel van Jan van Eijndthoven als o.a. Tijl en Fran- sijn Menkman als o.a. Nele, die de sfeer het beste wisten over te brengen. Bovendien een prachti ge Lamme Goedzak-vertolking van Adriaan Adriaansen. Niet in de enscenering, die men vrij sterk historisch gekleurd heeft gehouden, rriaar inhoudelijk heeft men bevVust naar een ac tualisering van het thema ge streefd. Zo heeft Tijl zijn rol van "vaderlandse held" verloren en is nu de "tijdloze" rebel, evenals Nele, die haar lijdzaamheid voor een feministische strijdbaarheid heeft verruild. Bij het zien van een toneelstuk volsta je als toe schouwer vaak niet met de let terlijke betekenis, maar zoek je toch naar een diepere zin. Het programmaboekje verwijst in dit verband naar Tijl en Nele als beeldenstormers in symbolische zin: zij doorbreken de verstarde beeldvorming in ons denken, die veranderingen en vooruitgang van onze maatschappij blokke ren. Zoals gezegd heeft men deze opvat ting zonder meer goed op toneel gestalte gegeven. Jammer, dat men in het programmaboekje de behoefte tot actualisering zo ver heeft doorgevoerd, dat men zelfs parallellen trekt naar de huidige situatie in Iran. Theater is geen actualiteitenrubriek; hoeft dat ook niet te zijn! WIJNAND ZEILSTRA

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2