Gromyko waarschuwt NAVO voor nieuwe kernwapens Iran betaalt zijn schulden niet Ontvoering Oetker maandag voor rechter Britse hoge commissaris verlaat Zambia Ook in India betogingen tegen bezetting in Mekka Denemarken wil uitstel beslissing Openlijk verzet tegen Roemeense partijleider Gerechtelijk onderzoek bij Le Canard Enchainé ZATERDAG 24 NOVEMBER 1979 Spectaculair geval in Westduitse misdaadgeschiedenis BONN - Een van de meest specta culaire gevallen in de Duitse misdaadgeschiedenis wordt met ingang van maandag door de rechtbank behandeld. Het gaat om de ontvoering van Richard Oetker, zoon van de puddingfa brikant, die tegen een losgeld van het recordbedrag van 21 miljoen mark werd vrijgelaten. Dat was midden december 1976. De toen 25-jarige Oetker was tijdens zijn tweeëneenhalve dag durende ge vangenschap zo mishandeld, dat hij nu nog zeer veel pijn lijdt en zich alleen maar met krukken kan voortbewegen. De officier van justitie is van me ning dat de 37-jarige bedrijfslei der Dieter Z. het brein is achter de „meest perfecte misdaad" van de laatste jaren. Dat deze bleke, schuwe man dit criminele mees terstuk alleen heeft geleverd, gelooft ook het openbaar minis terie niet. Mededaders zijn echter niet gevonden. Dieter Z., die sinds januari van dit jaar in voor arrest zit, bestrijdt dat hij bij de ontvoering van Oetker betrokken was. Zijn advocaten zijn van me ning dat de zeven bladzijden tel lende dagvaarding zoveel open laat, dat de verdachte op veel punten het voorrecht van de twij fel dient te genieten. Niettemin zijn er tal van aanwijzin gen, en ook nog vier getuigen, d ie tegen de in Joegoslavië geboren Z. spreken. Hij zou bijvoorbeeld bij een bank een biljet van 1000 mark, afkomstig van het losgeld, als betaling hebben gegeven. Zijn merkwaardig dure levenswijze acht het openbaar ministerie slechts verklaarbaar met behulp van „het losgeld". Ook een hond speelt een rol. Richard Oetker heeft verklaard dat hij tijdens zijn ontvoering heeft horen blaffen. In de omgeving van Z.'s werk plaats was destijds een voortdu rend blaffende hond aanwe zig. Richard Oetker werd op 14 decem ber in München-Freising gekid napt toen hij de universiteit ver liet waar hij bouwkunde stu deerde. Onder bedreiging van een revolver moest hij in een combi-busje. Hij werd vervol gens geboeid in een houten kist van 1,60x0,60x0,70 m. opgeslo ten. Zijn boeien waren aangeslo ten op stroom. De ontvoerde stu dent kreeg één keer - waar schijnlijk onopzettelijk - een stroomstoot,waardoor hij voor zijn leven invalide werd. Gedurende het onderzoek naar zijn ontvoerders, waarvoor overigens een speciaal commando was ge vormd, heeft Richard Oetker en kele keren mensen als daders geindentificeerd. Later bleek dat dan niet juist. Het enige dat van de kidnappers echt is gezien, is namelijk, aldus Die Zeit, een hand. Toen Oetkers broer het losgeld, dat in biljetten van 1000 mark was opgeborgen in een aluminium koffer, moest overhandigen, werd hij in een kelder naar een stalen deur gedi rigeerd. Die kon maar van één kant worden opengemaakt. Een zwarte hand greep door de deu ropening naar de koffer en trok die weg. Daarna klapte de deur dicht", aldus de broer, die toen door vele rechercheurs werd ge schaduwd. KOPENHAGEN (DPA) - De Deense regering wil op de NAVO-conferentie in de cember in Brussel voorstellen de aangekondigde beslissing over de stationering van nieuwe atoomraketten in West-Europa een halfjaar uit te stellen. Dit heeft de Deense minister van buitenlandse zaken Kjell Olesen gisteren meegedeeld op een fractie vergadering van de regerende Deense sociaal-democrati sche partij. Volgens Olesen zou de NAVO in dat halve jaar onderhande lingen met de Sowjet-Unie moeten beginnen over terug dringing van de atoombewa pening. (Van onze correspondent Hans Amersz) BONN - De minister van buitenlandse zaken van de Sowjet-Unie, Andrei Gromyko, heeft de NAVO gewaarschuwd niet over te gaan tot het produceren en stationeren van kernwapens voor de middellange afstand. Als dat wel ge beurt, dan is de Sowjet-Unie niet meer bereid te onderhandelen over wapenbeheersing in Euro pa. Gromyko, die gisteren zijn drie daags bezoek aan de Bondsre publiek in Bonn afsloot, zei dat de situatie zich door de invoering van nieuwe kernwapens zou verscher pen en dat er een nieuwe wapen wedloop onstaat. Ook de MBFR- onderhandelingen over troepen- BOEKAREST (Reuter) - Een voormalig communistisch func tionaris heeft op het partijcon gres in Boekarest zich publieke lijk verzet tegen de herkiezing van de Roemeense leider Nicolae Ceausescu tot secretaris-gene raal van de Roemeense commu nistische partij. Zoiets is nog nooit voorgekomen. Constantin Pirvulescu die tot 1960 deel uitmaakte van het leider schap van de partij, stond plotse ling op, beschuldigde de Roe meense leider van ondemocra tisch gedrag en pleitte voor ver anderingen. Hij zei tot de vele aanwezigen dat hij eerder toe stemming had gevraagd zich tot het congres te richten, maar dat dit verboden was. Daarop vroeg hij weer het woord. Toen dat door Ceausescu was toegestaan, beschuldigde hij de president ervan persoonlijke be langen boven die van zijn land te stellen. De uitbarsting kwam op de slotdag van het twaalfde partijcongres waarop verwacht was dat Ceau sescu eenstemmig voor een nieuwe iermijn van vijf jaar zou worden gekozen. Pirvulescu zei dat het congres niets anders was dan een verzameling mensen die zich druk maakten om de herverkiezing van de par tijleider en dat men de proble men van het land had verbloemd. De voormalige minister van bui tenlandse zaken George Maco- vescu, lid van het centraal comité van de partij, beschuldigde Pir vulescu van verraad van de partij en van verlies van het contact met het heden. vermindering in Europa zouden zeer gecompliceerd worden. Gro myko liet er geen twijfel over be staan dat het Warschau-pact en de NAVO ten opzichte van de midde- lange-afstandsraketten een „geheel andere taal spreken". In Bonn zijn de uitlatingen van de Sowjet-minister met zorg ter ken nis genomen, omdat hier tot voor kort de indruk bestond dat de Sowjets hoe dan ook bereid zouden zijn om te onderhandelen. Tijdens een inleiding van een half uur maakte Gromyko, die niet van af papier sprak, duidelijk hoe zijn land over de bewapeningsproble- matiek denkt. Hij zei dat de Sowjets niets liever willen dan praten over een vermindering van het aantal raketten. Maar, zo voegde hij daar aan toe, dat moet dan nu, direct, ge beuren en niet nadat de NAVO een besluit heeft genomen over de sta tionering van welke nieuwe raket ten dan ook. „Wij willen bij onderhandelingen niemand onze wil opdringen", al dus Gromyko, „wij willen dat er naar een oplossing wordt gezocht die voor beide partijen aanvaard baar is". Volgens de Sowjet-minister zijn de Russische SS-20-raketten in feite „niets nieuws". Het gaat hier om een „gewone modernisering waar we al vijfjaar mee bezig zijn, en die het bestaande machtsevenwicht volstrekt niet verstoort", zo zei hij. Gromyko heeft in Bonn duidelijk gemaakt dat Moskou goede be- (Van onze correspondent) LUSAKA - De Britse hoge commissaris in Zambia, Sir Leonard Allinson, is gisteren uit Lusaka naar Londen teruggeroepen na dat meer dan 2000 demonstranten het gebouw van het Britse hoge commissariaat hadden bestormd en ruiten en deuren stuk geslagen. Begeleid door de Zambiaanse politie, trokken de betogers daarna door de straten van Lusaka. Zij schreeuwden ..Britten ga naar huis". Een groep journalisten werd aangevallen, waarbij een Amerikaanse journalist zwaar werd mishandeld. De demonstraties volgden op de uitspraak van de Britse hoge commissaris waarin hij de eis van Zambia dat Londen schade vergoeding moet betalen voor de door Rhodesié vernielde brug gen, van de hand had gewezen. De Zambiaanse minister van buitenlandse zaken Wilson Chakulya noemde de reactie van de Britse diplomaat „een belediging voor het Zambiaanse staats hoofd en een bewijs voor het feit dat Engeland met de onwettige regering in Rhodesié samenzweerde om zijn land te chanteren en te vernietigen". De premier van Zimbabwe-Rhodesië, bisschop Abel Muzorewa, is door de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE) verant woordelijk gesteld voor de aanvallen op bruggen en installaties in Zambia. Muzorewa zelf had gezinspeeld op een mogelijk op handen zijnde staatsgreep in Zambia. Zambiaanse dissidenten zouden volgens Muzorewa de bruggen hebben vernield. De affaire kan de verdere gang van zaken bij de Rhodesie-conferen- tie in Londen nadelig beïnvloeden. Het Patriottisch Front heeft inmiddels laten weten dat het maandag niet zal antwoorden op het Britse voorstel om te komen tot een wapenstilstand in Rho desié. Robert Mugabe verklaarde op een persconferentie dat het Patriottisch Front geen wapenstilstand zal afkondigen en dat hij met Lord Carrington niets te maken had. In de Rhodesische hoofdstad Salisbury verklaarde minister-presi dent bisschop Abel Muzorewa dat nieuwe verkiezingen zonder het Patriottisch Front volkomen zinloos zijn. Het lijkt er dan ook op dat alle overeenkomsten van Lancaster-House in Londen op losse schroeven zijn komen te staan. De Zambiaanse ambassadeur mevrouw Chibesakunda zal op 4 december een bezoek brengen aan Nederland. Mevrouw Chibe sakunda, die Londen als standpaats heeft maar ook de Zam biaanse belangen in Nederland behartigt, zal met minister De Koning en met de kamercommissie voor ontwikkelingssamen werking spreken over de problemen die Zambia onderv indt met de export van koper, nu de transportmogelijkheden door Rhode sié onklaar zijn gemaakt. Andrei Gromyko. Bondsrepubliek als de DDR. KemaaKL uai ivZÜSKÜu gucuc uc- t-, 0 trekkingen wenst met zowel de Bondskanselier Schnndt is uitge- PARIJS (Reuter) - Gerechtelijke onderzoekers hebben het ge bouw van het Franse satirische weekblad 'Le Canard Enchaié' doorzocht. Dit gebeurde onder leiding van de rechter van in structie René Cabie die belast is met de zaak van een gewezen ambtenaar van het ministerie van financiën, wie diefstal en schen ding van beroepsgeheim ten laste wordt gelegd. Deze verdachte, de 21-jarige Domi nique Marie, was in het bezit van kopieèn van belastingaangiften van president Valéry Giscard d'Estaing en vooraanstaande in dustriëlen. Ook trof de politie bij hem thuis een lijst met promi nente personen aan. Medewerkers van het weekblad dat de betrokken belastinggegevens had gepubliceerd, verklaarden dat het niet duidelijk was wat het doel was van de huiszoeking. Ge zien het feit dat de schrijfmachi nes en de fotokopieerapparaten nauwlettend werden bekeken, dachten de journalisten dat de a het Amerikaanse consulaat i TEHERAN (ANP) - Iran zal zijn schulden aan het buitenland niet terugbetalen. Dat heeft de Iraan- se minister van buitenlandse za ken, Abolhassan Bani-Sadr, gis teren meegedeeld in een recht streekse uitzending via de radio zender "De Stem van de Islam". Hij zei dat die schulden volgens schatting van de centrale bank ruim vijftien miljard dollar (der tig miljard gulden) belopen. Bani-Sadr, die, sprak tijdens de ge bedsdienst op de Universiteit van Teheran, zei: "Wij zullen deze schulden, die plunderaars zijn aangegaan, niet terugbetalen". Verder liet hij weten dat het eco nomische systeem en het bank- stelsel in Iran zo zullen worden gewijzigd dat zij de Islamitische revolutie ten dienste staan. Een woordvoerder van de Neder- landsche Credietverzekering Maatschappij (NCM) heeft des gevraagd gezegd dat de NCM waarvan de grote Nederlandse banken aandeelhoudsters zijn geen nadelige gevolgen zal on dervinden van een Iraanse maat regel geen buitenlandse schul den meer te betalen. Een woordvoerder van de Algeme ne Bank Nederland bevestigde dat de ABN vorderingen op Iran heeft. Hoeveel dat kon hij niet zeggen. Een woordvoerder van de Amro- bank zei desgevraagd, dat de Am- ro een bescheiden bedrag van enige tientallen miljoenen gul dens aan kredieten en leningen aan Iran heeft uitstaan. De centrale bank van Iran heeft kri tiek geuit op de economische sancties vanwege de Verenigde Staten en gezegd dat de Amen- kanen aan de verliezende hand zijn. Het verbod om olie uit Iran in de VS in te voeren is een zuiver politieke stap, zo heeft de bank in een verklaring laten weten. Het enige gevolg hiervan is een verhoging van de olieprijzen, zo meent de bank. De enigen die er het slachtoffer van worden zijn de Verenigde Staten zelf en hun "kapitalistische en imperialisti sche bondgenoten". CALCUTTA (Reuter) - De bezet ting van de grote moskee in Mek ka is ook in India aanleiding ge worden voor mohammedaanse betogingen. In Calcutta bekogel den ongeveer 3.000 woedende demonstranten het Amerikaanse consulaat. Ook staken zij auto's in brand, waarbij behalve enkele Amerikaanse voertuigen ook de auto van een Franse diplomaat in vlammen opging. Er vielen en kele tientallen gewonden. In Haiderabad stelden de autoritei ten een avondklok in, nadat grote aantallen betogers met brand stichting en plundering van win kels waren begonnen. Terwijl in Calcutta de politie zich beperkte tot het afvuren van traangasgra naten, schoot zij in Haiderabad met scherp. Van de 19 gewonden die in deze zuidelijke stad met een grote mohammedaanse be volkingsgroep vielen, waren er vier door politiekogels getroffen. De aanval op het Amerikaanse con sulaat in Calcutta volgde op op ruiende redevoeringen van plaat selijke leiders van zowel de con- grespartij van oud-premier Indi ra Gandhi als de moslem liga, die samen de betogingen hadden georganiseerd. De Verenigde Staten werden daarbij beschul digd vn 'samenzweing' om onrust te zaaien in het Midden-Oosten. Een poging om ook het Sowjet- consulaat aan te vallen, mislukte doordat de betogers niet door een politiekordon konden breken. Dacca In de straten van Dacca, de hoofd stad van Bangladesj, hebben gis teren opnieuw meer dan 10.000 mohammedanen een betoging gehouden om te protesteren te gen de aanval op de grote moskee in Mekka. Hoewel de ambassadeur van Saoe- di-Arabië had verzekerd dat er geen buitenlandse inmenging was bij de gebeurtenissen in Mekka, riepen de demonstranten anti-Amerikaanse leuzen. De Saoedische regering heeft gis teravond officieel verklaard dat de veiligheidstroepen de situatie in en rond de grote moskee in Mekka volledig onder controle hebben. Ook de laatste bezetters van de moskee zijn gearresteerd. In de verklaring werd voorspeld dat de bezetters streng gestraft zullen worden voor het ontheili gen van de heiligste plaats ter we reld. Overigens bleven veel vra gen onbeantwoord. Men zei niet hoeveel bezetters bij de actie be trokken waren, men deed geen melding van het aantal doden of gewonden en evenmin werd melding gemaakt van de motie ven van de bezetters. Volgens wedsterse diplomaten in Djedda was er tegelijkertijd met de aanval op de moskee, ook ge- Amnestie DDR probeerd een aanval te doen op het graf van de profreet Moham med in Medina. Deze aanslag was echter verijdeld. Volgens niet- bevestigde berichten hadden de aanvallers in Medina geëist dat Saoedi-Arabië een olie-embargo tegen de VS zouden afkondigen. Het Russische persbureau Tass heeft gisteren gemeld, dat Ame rikaanse "commando's" op de luchtmachtbasis Dahran in Sa oedi-Arabië zijn gesignaleerd. Deze leden van "speciale met heli kopters opererende eenheden" waren in burgerkleding en wer den vervoerd met "diverse trans portvliegtuigen van de Ameri kaanse luchtmacht", aldus het bureau. De aanwezigheid van de ze troepen wordt volgens het bu reau zorgvuldig verborgen ge houden, onder meer doordat hun leden officieel werden gepresen teerd als burgers in dienst van de Saoediarabische oliemaatschap pij Aramco, zo meldde Tass. De Saoedische minister van voor lichting Jamanu heeft gister avond met nadruk ontkend dat er Amerikaanse commandotroepen in Dahran zijn geland. autoriteiten wilden nagaan of de genoemde namenlijst op een ma chine van het weekblad was ge tikt. Le Canard Enchainé is de laatste tijd herhaaldelijk het middelpunt geweest van politieke stormen. Deze maand was dat naar aanlei ding van de zelfmoord van de mi nister van arbeid, Robsrt Boulin, kort nadat het weekblad het een en ander had gepubliceerd over de relaties van de bewindsman met een dubieuze speculant in onroerend goed. Vorige maand drukte Le Canard Enchainé een papier af waaruit zou blijken dat de inmiddels ver dreven keizer Bokassa in 1973 aan Giscard, die toen nog minis ter van financiën was, diamanten had geschonken. Eerder had het blad al de belastingaangiftefor mulieren van Giscard en de vlieg tuigbouwer Marcel Dassault ge publiceerd. Volgens de recher cheurs waren daarvoor dezelfde kopieën gebruikt als later in de woning van Dominique Marie werden gevonden. Deze oud ambtenaar werd vorige maand bij toeval aangehouden bij een verkeerscontrole. Toen zijn au topapieren niet klopten, deed de politie huiszoeking bij hem thuis. Volgens journalisten van het satiri sche blad werd bij het bezoek van de gerechtelijke onderzoekers ook hoofdredacteur Roger Fres- soz ondervraagd. In 1973 werden elektronische deskundigen op heterdaad betrapt toen zij in het toen nieuwe gebouw van het blad afluisterapparatuur aanbrachten. Een koperen plaat met opschrift en een gat in een muur herinne ren aan dit bezoek. Rebellie in Bolivia LA PAZ (Reuter) - Een Boliviaanse generaal is gisteren in opstand gekomen tegen het bewind van mevrouw Lidia Gueiler, de inte rim-president van het land. Ge neraal Luis Garcia Meza, die donderdag zijn ontslag kreeg als opperbevelhebber van het leger, nam de leiding over van de voor naamste kazernes in La Paz. Vol gens de Boliviaanse minister van defensie, kolonel Ayoroa Monta- no, steunt slechts een klein deel van de strijdkrachten de rebelle rende generaal. Ooggetuigen meldden dat binnen de kazernes zwaargewapende soldaten op de been waren. In de poorten van de kazernes waren tanks opgesteld. in BERLIJN (DPA) - In de DDR zijn 11.740 personen vrijgelaten op grond van een door de regering in september afgekondigde amnes tie. Volgens officiële cijfers be vinden zich onder hen 84 West duitsers die inmiddels allen naar de Bondsrepubliek zijn terugge keerd. Naar het officiële Oostduitse pers bureau ADN berichtte is in 35 ge vallen de levenslange gevange nisstraf gewijzigd in 15 jaar hech tenis. De vrijlatingen die op 10 oktober begonnen, zullen lot 15 december voortduren. Levenslang in proces Mountbatten dat de springlading door de schuldigen de avond voor de fa tale ontploffing aan boord was gebracht. Zij was met afstandbe diening tot ontploffing gebracht. Naast Mountbatten zijn nog twee leden van zijn familie en een scheepsjongen om het leven ge komen. De provisionele vleugel van het Ierse Republikeinse Le ger (IRA) heeft de verantwoorde lijkheid voor de aanslag opgeeist. De twee verdachten, die zeiden IkAhUld'8 ZUn' behoren lot de DUBLIN (Reuter) - Rechters in Dublin hebben de 31-jarige Thomas McMahon schuldig be vonden aan de moord op graaf Mountbatten van Birma, de oom van ae ferftsë koningin Elisabeth die op 27 augustus bij de ontplof fing van zijn jacht in de Ierse wa teren om het leven kwam. Een tweede schuldige, de 24-jarige Francis McGirl, werd niet schul dig bevonden aan moord De drie rechters veroordeelden McMahon tot levenslange ge\ an genisstraf. Zij achtten bewezen

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11