Iraanse luchtmacht paraat Plan voor economische ontwikkeling Z-Afrika ARABISCHE TOP BLIJFT TEGEN CAMP DAVID' Uitwijzing van Shaka uitgesteld rm Massa-ontslag onder zwarte Zuidafrikaners Antwoord op Amerikaanse vlootbewegingen Carrington doet voorstel voor staakt-het-vuren Traangas in Braziliaans parlement VAGINA 9 (Van onze correspondent Karl Breyer) JOHANNESBURG - Meer dan 250 van de machtigste en meest in vloedrijke Zuidafrikaanse eco nomen, zakenlieden en academi ci kwamen gisteren in Johannes burg bijeen om samen met de volledige Zuidafrikaanse rege ring overleg te plegen over een revolutionair plan van minister president Pieter Wilhelm Botha, voor de economische ontwikke ling van Zuidelijk-Afrika. In een bijna een uur durende toe spraak luisterden miljonairs als Harry Oppenheimer, Anton Ru pert en anderen naar Botha's strategie tegen - wat hij noemde - de marxistische bedreiging in Afrika, die geen ruimte meer laat voor individuele vrijheid en daarmee ook niet voor economi sche ontwikkeling voor iedereen. De Zuidafrikaanse minister-pre sident vroeg de invloedrijke za kenlieden hem te helpen zijn plan te ontwikkelen om aan iedereen in Zuidelijk-Afrika werkelijke vrijheid te bieden, aan allen ma teriële welstand te geven en het levenspeil van de gehele bevol king in dit gebied te verho gen. Hij beloofde omgekeerd aan de in dustrie de oprichting van een „ontwikkelingsbank voor Zui delijk-Afrika" volgens het voor beeld van de Wereldbank; een gelijke verdeling van alle ont wikkelingsprojecten in dit ge bied; investeringen in arbeids-in- tensieve ontwikkelingsprojec ten; vermindering van belasting en een zo klein mogelijke inter ventie van de staat in de vrije markteconomie. Hij wil op de eerste plaats een dynamischer ontwikkeling in de thuislanden, zodat deze gebieden eveneens kunnen profiteren van „de enor me vooruitgang in Zuid-Afri- ka". De historisch genoemde gebeurte nis vond plaats achter gesloten deuren en duurde feitelijk de ge hele dag. Meer dan zestig journa- Lsten en televisieteams uit En geland, Frankrijk, de Bondsre publiek en Zuid-Afrika woonden achteraf een persconferentie van minister-president Botha bij. PORT ELIZABETH (AP) - Een Zuidafrikaans rubberbedrijf heeft gisteren 625 zwarte werknemers ontslagen die een staking had den georganiseerd om de erkenning van hun vakbond af te dwin gen. Een dag eerder waren er op de fabriek van Ford Motor Company 700 ontslagen gevallen onder de zwarte werknemers, omdat zij het werk hadden neergelegd na indiening van een lijst met grieven die zich voornamelijk concentreerden rond de ver stoorde betrekkingen met hun blanke collega's. De zwarte werknemers bij de Ford-fabriek hebben daarnaast voor de tweede achtereenvolgende dag de kantine-voorzieningen ge boycot. Zij eisen dat hun blanke collega's grievende opmerkin gen over hen terugnemen. De sociale onrust bij de rubberfabriek van de General Tyre and Rubbercompany was aangewakkerd door het recente ontslag van twee zwarte werknemers wier weder-in-dienstneming werd geëist. De bedrijfsleiding heeft laten weten niet in onderhande lingen te willen gaan voordat het werk wordt hervat. Ford maakte bekend dat nieuwe sollicitaties van de ontslagen werknemers in overweging zullen worden genomen. (Van onze redactie buitenland) TEHERAN/RIAD/WASHINGTON - De Iraanse leider ajatollah Chomeini heeft gisteren in een televisietoespraak gezegd dat hij de studenten in de Amerikaanse ambassade niet in de hand kan houden wanneer de VS militair zouden in grijpen. In dat geval zullen de 49 Amerikaanse gijzelaars worden gedood, aldus Chomeini. De Saoedische koning Chaled heefl zijn Marokkaanse collega Hassan gisteren meegedeeld dat de be zetting van de grote moskee in Mekka is afgelopen. De lezing er van is dat Saoedische militairen dinsdagavond de nog overgeble ven 30 gewapende (vermoedelijk sjitische) moslims overvielen. Zij hielden een groot aantal bede vaartgangers in gijzeling. Eerder op de dag hadden Saoedische militairen al een aantal ongewa pende bezetters overmeesterd en gijzelaars bevrijd. Kranten uit de golfstaten meldden dat deze actie een zeer groot aan tal slachtoffers eiste, de zieken huizen in de stad zouden Overvol zijn. De Saoedische prins Saoed al Feisal zei echter dat er twee doden vielen toen de gewapende moslim dinsdag de wachters bij de moskee overmeesterden. De Saoedische minister van voor lichting Jamani verklaarde gis teravond nog dat zijn regering de zaak "met wijsheid" zou aanpak ken. Hij herinnerde eraan dat in de historie van de islam vaker een aanval op de grote moskee was gedaan. Waarnemers leggen dit echter uit als een poging tot baga tellisering van de affaire om de gematigde bondgenoten in de Arabische wereld en de VS ge rust te stellen. Inmiddels heeft Iran gisteren luchtmachtbases in het zuiden van het land in opperste staat van paraatheid gebracht als ant woord op de Amerikaanse vloot bewegingen in de Perzische Golf. De Sowjet-Unie liet in bedekte termen weten het niet eens te zijn met het Amerikaanse militaire vertoon. In het regeringsblad Iz- vestia schreef commentator Deze werkneemster in een Amerikaanse vlaggenfabriek is druk bezig Iraanse vlaggen in te pakken. In Amerika bestaat op het ogenblik een grote vraag naar Iraanse vlaggen, die bij demonstraties tegen het Iraanse be wind in brand worden gestoken. LONDEN/SALISBURY/LUSAKA (AP/Reuter) - De Britse minis ter van buitenlandse zaken, lord Carrington, heeft gisteren voor stellen gedaan voor een staakt-het-vuren in het conilict in Zim- babwe-Rhodesië, waar de guerrillaleiders van het Patriottische Front volgens de berichten niet al te enthousiast op hebben ge reageerd. Robert Mugabe, een van de twee leiders van het front, zei dat Carrington geen directe besprekingen toestond tussen de guer rilla-beweging en de regering van bisschop Abel Muzorewa. 'Hier gaan wij niet op in. Hij kan naar de hel lopen", zo viel Mugabe uit. Mugabe verklaarde dat de guerrillabeweging geen antwoord zal geven op Can ingtons plan totdat een gezamenlijke bijeenkomst wordt belegd in de nu al 11 weken durende Londense vredescon ferentie. Premier Abel Muzorewa van Zimbabwe-Rhodesië heeft gisteren aangekondigd dat deze week 1.300 politieke gevangenen zullen worden vrijgelaten. Het is echter nog niet duidelijk of zich onder de vrijgelatenen ook gevangenen zullen bevinden, die vastzitten krachtens de staat van beleg. Volgens Amnesty International worden er in de Rho- desische gevangenissen nog 8.000 a 15.000 van dergelijke gevan genen vastgehouden. Ongeveer 50 mensen uit een menigte van meer dan 2000 joelende demonstranten zijn gisteren het terrein van het Britse Hoge Commissariaat in de Zambiaanse hoofdstad Lusaka binnenge drongen, waar zij "doodt de onderdrukkers" riepen en de Britse vlag omlaag haalden. Kondrashov dat "ernstige geva ren Iran bedreigen", waarbij hij refereerde aan de Amerikaanse oorlogsschepen die op weg zijn naar Iran. Het persbureau Tass reageerde gisteravond kritisch op een uitlating van de Israëli sche defensieminister Weizman, dat de VS Iran een ultimatum moeten stellen en de gijzelaars met geweld ontzetten wanneer Teheran geen gehoor zou geven aan de Amerikaanse eis tot vrijla ting. De Iraanse minister van buiten landse zaken Bani-Sadr zei gis teravond in Teheran dat "het Iraanse volk zich tot de laatste druppel zal verzetten wanneer de VS tot militaire acties overgaat. Ik hoop echter dat de wereld niet zo gek is te aanvaarden dat een grote mogendheid als de VS Iran aanvalt om vijftig mensen te red den". Nog vijf vrijgelaten Terwijl de dertien begin deze week vrijgelaten gijzelaars (vijf vrou wen en acht zwarte mannen) gis teren in Maryland arriveerden, lieten de bezetters in Teheran vijf niet-Amerikaanse gijzelaars vrij. De vijf zyn afkomstig uit Aziati sche landen. Eén van hen, een Pakistaanse kok, verkoos - al thans volgens de bezetters - in de ambassade te blijven om voor de achterblijvers te koken. De fana- tiek-religieuze studenten her haalden gisteren hun dreige ment, dat zij alle 49 Amerikaanse gijzelaars zullen doden en de am bassade opblazen, wanneer Ame rika tot geweld overgaat. Bani- Sadr verklaarde dat de gijzelaars niet wegens spionage zullen worden berecht, wanneer Ame rika de sjah aan Iran uitlevert. Gisteren kwam het in een aantal overwegend islamitische landen tot anti-Amerikaanse demon straties. In de Turkse stad Izmir kon de politie een bestorming van het Amerikaanse consulaat door een stenengooiende menig te voorkomen. Demonstraties waren er ook in de Indiase deel staat Kashmir en Dacca, de hoofdstad van Bangladesj. Amerika heeft gisteren een deel van zijn ambassadestaf in de Pa- kistaande hoofdstad Islamabad geëvacueerd. De Pakistaanse re gering heeft zijn excuses aange boden voor de bestorming van de ambassade, woensdag. Het ge bouw is praktisch met de grond gelijk gemaakt; de achtergeble ven Amerikaanse diplomaten werken nu in een aantal noodge- bouwtjes. Denemarken heeft zijn diplomatiek personeel uit Tehe ran teruggetrokken. Soortgelijke maatregelen worden overwogen door een aantal Westeuropese landen, waaronder Nederland. De KLM blijft nog wel op de Iraanse hoofdstad vliegen, maar de toestellen zullen vanwege de gespannen situatie niet in Tehe ran, maar in de Griekse hoofd stad Athene een nachtstop ma ken. De dertien gijzelaars die werden vrijgelaten uit de bezette Amerikaanse ambassade in Teheran arriveerden gisteren op de luchtmachtbasis An drews in de Verenigde Staten. Het Amerikaanse congreslid Geor ge Hansen heeft gisteren tever geefs geprobeerd contact met de bezetters in de ambassade te krij gen. Zij weigerden met hem te spreken, ondanks zijn introduc tie "ik kom namens het Ameri kaanse volk, niet namens de re gering". Hansen sprak wel in formeel met Bani-Sadr. Naafloop wilde hij weinig kwijt, maar ont kende wel een door de PLO in Tunis verspreide verklaring, dat Iran de gijzelaars zal vrijlaten, wanneer Washington de sjah uit Amerika zet. De Iraanse autori teiten hebben me verteld dat hiervan geen sprake is, aldus Hansen. De Republikeinse senator Richard Schweiker verklaarde dat vol gens zijn informatie de sjah Ame rika op korte termijn zal verlaten, na behandeld te zijn vandaag V) TUNIS - De tiende Arabische top conferentie in Tunis is gister avond beëindigd. De gebeurte nissen in Mekka hebben het overleg van de 21 Arabische staatshoofden en regeringslei ders niet kunnen verstoren. Het politieke resultaat van de top is moeilijk te meten: de aangeno men resoluties zijn geheim. Uit de slotverklaring valt evenwel op te maken dat de Arabieren heb ben gekozen voor consolidatie van hun positie en voor handha ving van de status-quo in Zuid- Libanón. In het slotcommuniqué bevestig den de Arabieren niet alleen de besluiten van de vorige Arabi sche top, die van Bagdad, maar in Tunis is een „geheel nieuwe stra tegie" geformuleerd, die gericht is op „het versterken van de Ara bische positie op politiek, eco nomisch en sociaal terrein in het kader van het Arabisch-Israëli- sche conflict". In de wandelgangen van de confe rentie werd dit vertaald in termen van een veroordeling van de Amerikaanse Midden-Oosten- politiek, een voortzetting van de enigszins in het slop geraakte Eu ro-Arabische dialoog, vervolgens meer economische steun aan en politieke samenwerking met Afrika, en een nieuwe toevlucht tot de Verenigde Naties om daar de Palestijnse zaak verder te be pleiten. Bovendien willen de Arabieren hun informatie op in ternationaal niveau die tot nu toe altijd gebrekkig is geweest en het altijd heeft moeten afleggen te gen de perfect werkende pro-Is raëlische pressiegroepen in het Westen gaan verbeteren. Dit alles betekent dat de Arabiefen met hernieuwde kracht de Egyp- tisch-Israëlisch-Amerikaanse Midden-Oosten vredesformule, de zgn. Camp-David-akkoorden, te lijf willen gaan. Men blijft zich dus verzetten tegen, wat in Tunis wordt genoemd, de eenzijdig Egyptisch-Israëlische vrede, en vooral tegen de voorgestelde be perkte „autonomie" voor de Pa- lestijnen op de door Israël bezette westelijke Jordaanoever en Ga- zastrook. In Tunis is de geïsoleerde positie van de Egyptische president Sa- dat in de Arabische wereld verder onderstreept de aanwezigheid dit keer van de Soedanese presi dent Numeiri en het Somalische staatshoofd Barre die het afgelo penjaar de posilie van Sadat min of meer hebben verdedigd, werd in Tunis als teken van 'totale' ADVERTENTIE voor een galsteenaandoening. Eerder was bekendgemaakt dat de voormalige Iraanse heerser aan kanker leed, maar volgens Schweiker hoeft de medische behandeling na vandaag niet meer in de VS te worden voortge zet. Mexico en Egypte hebben zich bereid verklaard de sjah asiel te verlenen. Volgens de Amerikaanse tv-pre- sentatrice Barbara Walters heeft ex-keizerin Farah Dibah verteld dat de sjah diep bedroefd is over de crisis die zijn verblijf'in de VS heeft aangericht. Hij zou sinds zijn verblijf in de VS nog geen contact met Carter hebben gehad en daar nu naar uitzien. Zonder Amerikaanse medische hulp gaat mijn man dood, aldus Farah Di bah tegen Walters. Hij is nu in staat televisie te kijken en zo nu en dan een bezoeker ontvangen. Nog verkrijgbaar: LEIDEN binnen en buiten de stadswesten van Dr. Ir. H. A. van OERLE De geschiedenis van de stede- bouwkundige ontwikkeling tot aan het einde van de gouden eeuw Het werk bestaat uit 2 delen: Beschrijving: 488 bladz. tekst, met 49 afbeeldingen. Atlas: 62 uitvouwbare kaarten. Prijs 360,- Er komt geen herdruk. Het boek is uniek. Het krijgt t.z.t. ongetwijfeld antiquarische waarde. Een uitgave van E. J. Brill, Leiden Verkrijgbaar bij alle boekhandelaren BOEKHANDEL DE KLER JERUZALEM (GPD/U PI) - Het Is raëlische hooggerechtshof heeft nog geen uitspraak gedaan inza ke de verbanning van de burge meester van Nabloes Basam Shaka. Volgens het hoogge rechtshof moet Shaka eerst in be roep gaan tegen de uitwijzing bij een militair adviescollege. Pas daarna zal zonodig het hoogge rechtshof de zaak-Shaka op nieuw in behandeling nemen. De burgemeester van Nabloes, die in de rechtszaal aanwezig was, kreeg een stormachtig welkom van de publieke tribune, die on der meer was gevuld met enige collega-burgemeesters en zijn familieleden. Buiten het ge rechtsgebouw werd gedemon streerd door linkse en Arabische groeperingen, onder meer een delegatie uit Nabloes, voor de vrijlating van Shaka. Shaka moet in de gevangenis blij ven, want een verzoek om hem in vrijheid te stellen werd afgewe zen. Er waren in en buiten de rechtszaal buitengewoon strenge veiligheidsmaatregelen geno men. Honderden politieagenten bewaakten het gerechtsgebouw. Shaka is nu al zes dagen in honger staking. Hij drinkt alleen water maar ziet er redelijk goed uit. Zijn collega-burgemeesters hebben een beroep op hem gedaan de hongerstaking te beëindigen, maar Shaka heeft daar niet op geantwoord. Uit solidariteit met burgemeester Shaka was er gisteren een alge mene staking op de Jordaan-wes- toeveren in Arabisch-Jcruzalem. Burgemeester Kauwasme van Hebron zei dat er slechts een dag zou worden gestaakt en dat van daag de toestand weer normaal zou zijn. Desondanks hebben de Israëli's strenge veiligheidsmaat regelen genomen in verband met de gebeden die vandaag in de moskee worden gehouden. Het thema van de week is Basam Shaka. Het is al eerder voorgekomen dat politieke activiteiten tijdens het middaggebed op vrijdag in de moskee begonnen. Tc >t nu toe zijn de protesten tegen de verbanning van Shaka opvallend gediscipli neerd geweest. Het is niet of nauwelijks tot geweldplegingen gekomen, behoudens enkele ste nen die naar Israëlische auto's werden gegooid. Premier Menaehem Begin heeft een politieke verklaring betref fende de nederzettingen in het bezette deel van Jordanië opge steld, die hij zondag aan het kabi net wil voorleggen. Volgens de Israëlische radio die dit gisteren bekendmaakte, zou de verklaring bedoeld zijn om de stichting van nieuwe dorpen te vergemakke lijken. Met zijn minister van justit ie, Jitzak Zamir, besprak Begin de juridi sche aspecten van de zaak. Naar de Israëlische radio meldde, zou in de verklaring worden gesteld dat het betrokken gebied - dat Is rael Judea en Samaria noemt niet bezet is. Minister Zamir ver zekerde echter dat de verklaring niet voorziet in een wijziging van de juridische status van West- Jordanië. Arabische solidariteit tegen Sa- dat gezien. Het voorstel van de Iraakse presi dent Saddam Houssein om het Arabisch economisch potentieel in dienst te stellen van de politie ke strijd tegen Israël, werd wel iswaar in Tunis hartelijk begroet, maar waarnemers ter conferentie achtten het vrijwel uitgesloten dat de Arabieren op dit moment er zelfs maar over denken het oliewapen tegen het Westen in stelling te brengen om concessies van Israël af te dwingen of de Palestijnse rechten verder er kend te krijgen. Met de kwestie Zuid-Libanon heeft de top in Tunis duidelijk moeite gehad. De Libanese delegatie onder leiding van president Sar- kis had onomwonden om de ontmanteling van de Palestijnse guerrillabases in Zuid-Libanon gevraagd, omdat deze alleen maar een voorwendsel vormen voor Israëlische bombardemen ten waar Libanon politiek en ma terieel aan kapot gaat. De Pale- stijnen weigerden evenwel zich uit Zuid-Libanon terug te trek ken voordat vast staat dat de PLO op politiek-internationaal terrein een blijvende positie heeft ver- In Tunis is nu een 'compromis' op gelegd, waarmee president Sar- kis zichtbaar ontevreden was, en plo-chef Jasser Arafat zeer inge nomen: het Tunis-slotcommuni- que spreekt van „ondersteuning van het Libanese staatsgezag op een wijze die de voortzetting van het Palestijnse verzet tegen de zionistische vijand garandeert". Wel heeft de PLO in Tunis moe ten beloven alle guerrilla-acties tegen Israël vanaf Libanese bo dem stop te zetten. De Palestijnse aanwezigheid in Zuid-Libanon blyft in principe gehand haafd. Ondanks de 2 miljard dollar die de Arabieren in Tunis aan Sarkis hebben geschonken voor weder opbouw van Zuid-Libanon. blijft de Zuidlibanese kwestie politiek onopgelost. Israël en haar chris ten-rechtse Libanese bondgeno ten zullen de besluiten van Tunis niet verwelkomen - z\j eisen dat de Palestijnen en niet te vergeten de Syrische vredesmacht Liba non verlaten - en zij zullen naar verwacht wordt de militaire strijd tegen de Palestijnen voortzet ten. BRASILIA (AP) - Tijdens een ma rathon-zitting van de beide ka mers van het Braziliaanse parle ment, die leidde tot een reorgani satie van het 15 jaar oude partij systeem. hebben onbekende toe schouwers vanaf de tribune met traangasgranaten gegooid. Volgens de berichten zijn er geen gewonden gevallen, maar de se natoren en afgevaardigden heb ben zich met zakdoeken voor hun neus uit de voeten moeten ma ken. Getuigen zeiden dat veiligheids beambten verscheidene toe schouwers hebben overmeesterd en van de openbare tribune ge leid, waar honderden leden van de elkaar bestrijdende partijen tijdens het 12 uur durende debat onophoudelijk hadden zitten jui chen en zwaaien met spandoe ken. De leden van de regerende natio nale hervormingspartij (Arena) en de oppositionele Braziliaanse democratische beweging voer den een emotioneel debat, maar aan het eind werd het plan van president Joao Figueiredo om het twee-partijensysteem te ver vangen en meer partijen toe te la ten toch goedgekeurd. Het par lement is er nog niet uit hoeveel en welke partijen tot het parle ment moffin loetreden. De oppositiepartij, die een samen bundeling is van onder meer ge matigde en socialistische politici, beweert dat het nieuwe plan om de partijen op te splitsen, een po ging van de regering is om twee dracht te zaaien onder de tegen- ADVERTENTIE Déze wasmachine voor déze prijs

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9