Raadsleden in clinch over verhuizing SSR Buurt- en clubhuizen tegen fusie Geen inspraak opleggen Gastkolom Beijen (PPR) woedend op mevrouw Koning (PvdA) Meer duidelijkheid over f otobeleid bij politie gevraagd Oplossing Reitzstraat? 1 I VRIJDAG 23 NOVEMBER MlIJI ENFB-demonstratie De afdeling Leiden van i» ENFB (Echte Nederlandse Fietsersbond) gaat morgen de Leidse binnenstad een monstratie houden tegen de onveiligheid van de wielrij der. Op enkele plaatsen in de stad onder meer bij de Harte- brugkerk en op het Stadhuis plein zullen aan het publiek overlijdensberichten worden uitgedeeld van de laatste vei lige fietser. Bovendien zullen ter plaatse lijkredes worden uitgespro ken waarin het toenemep.de autogebruik en de geringe fietsvoorzieningen onder de aandacht worden gebracht Bazaar-Rommel markt De stichting Buurthuis in de Professoren-, Burgemeester- en Rijndijkbuurt houdt van avond en morgen een bazaar en rommelmarkt in het buurt huis aan de Du Rieustraat 4 De opbrengst is bestemd vooi de financiering van de overi ge activiteiten in het buurt huis. De bazaar is vanavond geopend van 19 tot 22 uur ei morgen van 10 tot 15 uur. D< toegang is gratis. Bingo-avond In het clubhuis "Klein Matilo aan de Zaanstraat 126 wordt vandaag een bingo-avond gehouden. De avond is be stemd voor personen ouder dan 16 jaar. Aanvang 20 uui Vogeltentoonstelling De Leidse vogelvereniging "De Vogelvrienden" houdt dit weekeinde voor de 29ste maal een tentoonstelling. Dat ge beurt in het Cultureel Cen trum aan de Prinses Marij- kelaan 4 in Voorschoten. Op de tentoonstelling zullen geveer 400 vogels van eigena ren uit de hele Leidse regio te bewonderen zijn. Daaronder zijn zang-, kleur- en pos tuurkanaries. tropische vo gels en parkieten. De ope ningstijden van de expositie zijn: vrijdag van 20 tot 22 uur, zaterdag van 10 tot 20 uur en zondag van 12 tot 18 uur. Extra koopavonden Rondom de feestdagen zullen de winkels in Leiden tijdens een aantal koopavonden geopend mogen zijn. Extra koopavon den mogen gehouden worden op 28 en 30 november (op 29 november is de normale koopavonden op 3,4,19 en 21 december (20 december is de normale koopavond Wat de openstelling overdag be treft mogen de winkels onbe perkt geopend zijn tussen 5 en 18 uur op 29 en 30 november, 3 4,5,20,21,24,27,28 en 31 de cember alsmede op 2$, 4 ja nuari 1980. Op 1,22 en 29 de cember mogen de winkels open zijn van 5 tot 17 uur. Verkooptentoonstel ling In het bejaardencentrum "Ro- bijnzicht" aan het Robijnhof 1 wordt morgen een verkoop tentoonstelling gehouden van kunstnijverheidsartikelen uit de derde wereld. De expositie wordt georganiseerd in sa menwerking met de Stichting Abal (Afzetbevordering van Artikelen uit landen in ont wikkeling). Abal inporteert vooral traditionele, hand- vervaardigde artikelen. De tentoonstelling is geopend van 10 tot 12 uur en van 13 tot 1530 uur. Nicaragua-avond Morgenavond organiseren het Nicaragua Kommitee Leiden enhet Leids Vrijetijdscen trum een avond uit solidari teit met het bevrijde volk van Nicaragua. De avond wordt geopend met een film over de wederopbouw van Nicara gua. Daarna zullen vier Leid se groepen, De Eenheid, de Onderste Steen, de Grote Bluf en Touchwood) belangeloos optreden. De avond wordt ge houden in het LVC-gebouw aan de Breestraat 66 en de en treeprijs bedraagt vijf gul den. Aanvang 8 uur. Wandeltocht De wandelsportvereniging "Zuid-West" organiseert morgen een Sint Nicolaas- wandeltocht. Tussen 9 uur en 1430 uur kan er gestart wor den bij 't Parlement aan de Nieuwe Rijn 52. De afstanden zijn 5,10 en 15 kilometer. Ie dere deelnemer ontvangt een medaille en een speculaaspop. Het inschrijfgeld bedraagt twee gulden per persoon. Bazaar In de Rudolf Steinerschool aan de Cesar Franckstraat 9 wordt zaterdag van 930 tot 16 uur een bazaar gehouden. Er worden zelfvervaardigde ar tikelen verkocht waaronder houten speelgoed. Verder voe ren kinderen een toneelstuk op en wordt er muziek ge maakt. 's Avonds om kwart over acht is er een cabaret voorstelling. LEIDEN - Buurt- en clubhuizen in Leiden zijn ontevreden over de plannen om de instelling die hun werk begeleidt, de Leidse Jeugd Ac tie (LJA), samen te voegen met de Welzijns- raad (een andere begeleidings-instelling). De kwaliteit van de LJA-begeleiding loopt di rect gevaar, zeggen de clubhuizen. Samen gaan met de Welzijnsraad, een veel groter in stituut, kan volgens de clubhuizen alleen maar betekenen dat de LJA het club- en buurthuiswerk noodgedwongen tekort moet gaan doen. Het verzet van de clubhuizen werd gisteravond naar voren gebracht door Wim Kuin, voorzit ter van het Leids Comité voor sociaal-cultu reel werk. Kuin zegt diverse buurt- en club huizen te hebben geraadpleegd. "In feite be staat de LJA straks niet meer. De begeleiders zullen verdwijnen in de Moloch van de Wel zijnsraad", lichtte Kuin gisteravond toe. Zijn aankondiging dat de club- en buurthuizen nu met eigen ideeën over hun begeleiding zullen komen ontlokte wethouder Tesselaar gisteravond (in een raadscommissie) de op merking; "We wachten af. U bent de zoveel ste in Leiden die acties aankondigt". Concreet zouden de ideeën van de buurt- en clubhuizen er volgens Kuin op neerkomen dat zij hun eigen begeleiding ter hand willen nemen. Dit idee zou overigens nog tamelijk vaag zijn. Ondanks het verzet van de buurt- en clubhui zen (en trouwens ook van de LJA zelf) zal de samenvoeging nu een ruime meerderheid in de Leidse gemeenteraad halen, bleek gister avond. Nadat drie weken geleden het politieke tij al verrassend was gekeerd en het CDA voor stelde om Welzijnsraad en LJA toch maar samen te voegen, wist wethouder Tesselaar daarvoor gisteravond al een uitgewerkt voor stel op tafel te brengen. De strekking daarvan (samenvoeging) is gelijk aan een voorstel van zijn kant dat de gemeenteraad in juni 1978 nog van tafel veegde. Toen werd besloten om Welzijnsraad en LJA apart te laten, hoewel deze wel (in januari a.s.) in één gebouw aan de Breestraat zullen trekken. Hoeven (CPN) blijft tegen de samenvoeging. Mevrouw Ponsen (PSP) noemde Tesselaars voorstel gisteravond "vaag genoeg om mee akkoord te gaan". LEIDEN - Het PPR-raadslid Beij en is gisteravond in grote woede ontstoken over een opmerking die gemaakt werd door het PvdA-raadslid Koning. Me vrouw Koning haalde zich de er gernis van het PPR-raadslid op de hals door te veronderstellen dat Beijen lid zou zijn geweest van de studentenvereniging SSR en om die reden voorstander zou zijn van de verhuizing van de SSR naar een beter pand aan de Breestraat. Zoals bekend wil de studentenver eniging, die momenteel is geves tigd aan de Hogewoerd, verhui zen naar het pand Breestraat 24. In eerste instantie hebben bur gemeester en wethouders afwij zend op dit plan gereageerd maar na aandrang door de studenten vereniging is de verhuizing toch weer in overweging genomen. Gisteravond kwam het plan aan de orde in de raadscommissie voor ruimtelijke ordening. De aanwezige bewoners van de Pie- terswijk keerden zich fel tegen de mogelijke komst van wéér een studentenvereniging naar hun buurt. "We hebben al zoveel last van bars en studentenverenigin gen (Minerva en Augustinus) in de wijk. Nog één erbij is onaan vaardbaar", aldus de bewoners. Omwonenden vrezen vooral de overlast van fietsen die in de Breestraat worden neergezet. Met name rond het Breehuys en Onduidelijkheid ■rond woningen in Beukenschans LEIDEN - Het is nog onduidelijk of de gemeente nog langer een aan tal woningen voor buitenlandse werknemers in het Leiderdorpse complex Beukenschans reser veert. De gemeente is nog bezig met het nemen van een beslissing over herhuisvesting van de Ma rokkanen in Leiden zelf. In af wachting daarvan zouden de Ma rokkanen die nu nog de Mor- spoortkazerne bezet houden naar de Beukenschans vertrekken. B en W willen tot één week na het nemen van die beslissing de ka mers reserveren, maar volgens de stichting Rijn en Lek (voor bij stand aan gastarbeiders) is een groot deel van de bezetters mo menteel met vakantie in Marok ko. Wethouder Verboom wilde giste ren tijdens de commissieverga dering migrantencentra niet zeg gen of de optie nog langer geldig is. H(j meende dat de "ontzet ting" van de Morspoort er door de afwezigheid van een groot aantal bezetters alleen maar makkelij ker op zou worden. De kwestie moet echter eerst in B en W wor den besproken, aldus Verboom. G. Dallinga in Leidse Raad LEIDEN - Niet René Eikerbout maar Geert Dallinga wordt de opvolger van Alphons Ranner in de Leidse PvdA-raadsfractie. Dallinga zal per 1 januari zijn in trede in de raad doen. Wie de vol gend jaar openvallende plaats van Arie Verboom gaat innemen is op dit ogenblik nog niet be kend. De eerstvolgende op de kandidatenlijst is weliswaar Re né Eikerbout, maar volgens frac tievoorzitter Jit Peters heeft deze nog niet definitief laten weten dat hij beschikbaar is voor het raads lidmaatschap Zou Eikerbout af zien van zijn benoeming dan is Joop Maat aan de beurt. Minerva zou het al problemen zorgen. De wijkbewoners kregen vooral steun van het PvdA-raadslid me vrouw Koning die verklaarde dat de Pieterswijk al barstensvol zit met studentensociëteiten en kroegen en dat er daarom geen één meer bij kan. Het PPR- raadslid Beijen daarentegen stond niet onwelwillend tegen over de verhuizing van de SSR naar de Breestraat. Volgens Beij en zou de SSR voor een stuk minder overlast zorgen dan café's of andere sociëteiten. Beijen meende dat SSR een rustige stu dentenvereniging is die niet de mogelijkheden mag worden ont houden die Minerva ook aan de Breestraat heeft. Op dat moment liet mevrouw Ko ning zich ontvallen dat ze wel eens zou willen weten van welke studentenvereniging Beijen lid was geweest. Daarop barstte het PPR-raadslid los: "Nee, nou wordt 'ie mooi. Ik maak ernstig bezwaar tegen de insinuatie van mevrouw JConing dat ik mij bij mijn besluitvorming zou laten leiden door een studentenver eniging waarvan ik lid zou zijn geweest. Ik wil dat mevrouw Ko ning haar verontschuldigingen aanbiedt". Wethouder Waal maakte een onbe tekenend gebaar en trachtte de vergadering voort te zetten. Maar Beijen bleef onverzettelijk: "Me vrouw Koning moet haar insi nuaties voor zich houden. Ik wil dat zij haar excuses aanbiedt". Mevrouw Koning: "Dat doe ik niet". Beijen"Wat heeft het voor zin om dat soort stomme opmer kingen te maken". Het PvdA- raadslid probeerde uit te leggen dat het allemaal niet zo ernstig opgevat moest worden. Beijen fel: "Dat jij altijd maar stomme opmerkingen door de zaal zit te slingeren, dat hoef ik niet te ne- Mevrouw Koning kreeg bijval van de buurtbewoners en na nog wat gemor zag de wethouder toch kans om de vergadering voort te zetten. Een ronde langs de aan wezige raadsleden liet zien dat de WD zich achter het standpunt van mevrouw Koning scharen. Van der Putten (PSP) is met Beij en eens dat de overlast mee zal vallen. Ook Glaubitz (D'66) deelt die mening. Het CDA gaat alleen akkoord als een oplossing wordt gevonden voor het fietsen- probleem. Uiteindelijk besloot de wethouder dat eerst voor het stallen van fietsen onderzocht moet worden. In een volgende vergadering zal de kwestie op nieuw aan de orde worden ge steld. Mevr. Koning. Beijen LEIDEN - De raadsleden mevrouw Hes (PvdA) en Hoeven (CPN) eisen méér duidelijkheid over het verzamelen van foto's van personen door de Leidse politie. Met het antwoord van burgemees ter Vis, dat de foto's van de de monstranten bij een bezoek van minister Pais aan Leiden (enkele maanden geleden) zijn verzameld voor de opsporing van "even tuele" strafbare feiten, zijn de twee raadsleden niet tevreden. Vis gaf dit antwoord op eerdere schriftelijke vragen van Hoeven. Samen willen Hoeven en mevrouw Hes nu weten, of het verzamelen van foto's door de politie vaker gebeurt Als dat waar zou zijn, zeggen de twee raadsleden dat ze dat een ontoelaatbare uitbreiding van de taken van de politie vin den. Mevrouw Hes en Hoeven willen ook van burgemeester Vis weten op grond van welke be voegdheid de politie foto's van de demonstratie bij het bezoek van Pais heeft verzameld. De politie benaderde na afloop van de demonstratie een aanwezige fotograaf met het verzoek om fo to's. Hoeven en mevrouw Hes vragen nu aan burgemeester Vis, waarom daarbij door de politie om geheimhouding is gevraagd. De twee raadsleden vinden dat het te ver gaat om zoals burge meester Vis zou hebben gedaan, mensen die nog geen enkele be rechting met de daarbij behoren de bewijsvoering achter de rug hebben als mogelijke "crimine len" te bestempelen. Tenslotte vragen de twee raadsle den of, wanneer mensen via een rechtsprocedure vrijspraak of ontslag van rechtsvervolging krijgen, de foto's van deze men sen uit het politie-archief worden verwijderd. CDA-raadslid maakt bezwaar LEIDEN - Peuterspeelzalen mo gen niet gedwongen worden om ouders in het bestuur op te ne men. Dat vindt het CDA-raadslid van Dee. Zij vindt slechte zaak dat de in spraak van ouders in het bestuur als voorwaarde voor een jaarlijk se subsidie (van 16.000 gulden) in een ontwerp-subsidieregeling van de gemeente Leiden is opge nomen. Het CDA-raadslid kon- LEIDEN - De gemeente zal op korte termijn maatregelen treffen om een eind te maken aan de overlast die vrachtauto's van Bol letje veroorzaken tijdens het laden en lossen in de Reitzstraat. Bewoners van de Reitzstraat hebben in een brief aan de gemeente al verschillende keren aandacht gevraagd voor de overlast die wordt veroorzaakt door de aanwezigheid van een pakhuis van Bolletje in hun straat. Een aantal keren per dag wordt de straat tijdens het laden en lossen geruime tijd door bestelauto's geblokkeerd. Buurtbewoners hebben er bij de gemeente op aan gedrongen om vaart te zetten achter de mogelijke verplaatsing van het pakhuis naar elders in de wijk. Het PvdA-raadslid Bordewijk vroeg wethouder Waal gisteravond, in een vergadering van de raadscommissie voor ruimtelijke or dening, om, in overleg met de verkeerspolitie, op korte termijn over te gaan tot het nemen van verkeersmaatregelen. Volgens Bordewijk is de overlast die wordt veroorzaakt in strijd met de wegenverkeerswet. Wethouder Waal zegde toe, na overleg met de betrokkenen, over te willen gaan tot het treffen van maatregelen die gericht zijn op het naleven van de voorschriften. digde dan ook aan een wijzi gingsvoorstel in de gemeente raad te zullen indienen. Volgens het PvdA-raadslid me vrouw Van Dongen moet er een grotere spreiding komen in de "ouderbijdragen" het bedrag dat ouders per halve dag moeten bij betalen om hun kind in één van de 23 Leidse peuterspeelzalen onder te brengen. Dit bedrag is in de ontwerp-regeling op een mi nimum 4,50 per halve dag ge steld, maar volgens mevrouw Van Dongen zijn er zowel ouders die zo'n bedrag niet op kunnen brengen als ouders voor wie dat een schijntje is. In een vergadering van een raads commissie maakten vertegen woordigers van het Leidse Peu- terspeelzaalwerk gisteravond duidelijk nog steeds ontevreden te zijn ovr het subsidie-voorstel, dat voor alle peuterspeelzalen in Leiden een jaarlijks bedrag van 16.000 gulden betekent. Vooral de grote peuterspeelzalen komen daardoor in moeilijkheden en moeten misschien leidsters ont slaan, zo werd gesteld. Door J. P. v. d. Reijden oud-voorzitter Leidse Sportstichting CDA-raadslid Oegstgeest De hoofdredacteur van dit blad gaat er - naar uit een brief blijkt - vanuit dat diegenen die zijn aangezocht zo' nu en dan een gastkolom te vullen "een grote genegenheid" voor de stad Leiden hebben. Op zichzelf een interessante veronderstelling m.i. waard om de eerste gastkolom mee te beginnen. Stoelen de activi teiten van een lid van de ge meenteraad van Leiden - en kele hunner zullen regelmatig deze kolom vullen - op ge voelsmatige overwegingen, zoals genegenheid er één is, of veel meer op een rationeel verlangen deel te kunnen ne men aan het bestuur van de stad. Ja zelfs wellicht nog veeleer - zoals tegenstanders van de politiek maar al te vaak veronderstellen - op een regulier, onblusbaar, streven naar macht. Handelt een universitaire be stuurder, een andere catego rie van kandidaat-kolom- vullers - profressioneel of niet - uit genegenheid voor de stad als hij de toren op de Witte Singel doet ontwerpen of-te- hoge bouw op de Kaiser- straat? Het zal voor een groot aantal Sleutelstadbewoners moeilijk zijn in deze gevallen genegenheid voor de stad te rug te vinden. Met afgevaardigden uit de cul turele sector komen wij al wat meer in de buurt. Ik vrees ech ter dat vooral de krantenle zers die hervormingen in ons maatschappelijk bestel willen zien aangebracht ernstige twijfel hebben als het gaat om de gevoelens van genegenheid van de vertegenwoordigers van het bedrijfsleven, even eens een groep die voor de gastrubriek is aangezocht. De kolommen die tot dusverre zijn verschenen hebben de twijfel die er t.a.v. de veron derstelling van de hoofdre dacteur kan bestaan niet weggenomen. Degenen die aan de beurt zijn geweest - tenzij ik er een gemist heb wa ren dat tot nu toe louter politi ci - hebben aan de hand van de actualiteit de weg van de confrontatie gezocht. Dat mo ge gezien de Leidse politieke verhoudingen niet zo ver wonderlijk zijn, veel "gene genheid" noch voor elkaar, daar zouden wij denk ik wel even van opgekeken hebben, noch voor de stad kon in hun bijdragen worden terugge vonden. Ik blijf.dus met de veronderstel ling van de hoofdredacteur zitten. Daarbij komt dat ik in het Leidse wereldje de laatste jaren een beetje een vreemde eend in de bijt ben geworden. Vroeger - ach ja in de goeie ouwe tijd - was dat allemaal heel anders. In de Sportstich ting - die toen een bruisende smeltpot van meningen was - deden zich altijd wel dingen voor die de moeite van be spreken in het .openbaar waard waren. Al was het maar de bijna voortdurende discussies met de toenmalige voorzitter van de Volleybal- bond, thans voorzitter - altijd wel haantje de voorste dus - van het Leids City Centrum. Geen gemakkelijk heer in de onderhandelingen maar wel een echte Leienaar die, voor zover ik mij herinner, in die tijd nimmer uit balorigheid een sportveld of een zaal in de uitverkoop heeft aangeboden. Of de discussies met de echte Leienaren uit de voetbalwe reld, met Lugdunum bijv. - waarvan er nog wel wat, net zoals ik overigens, uit de bin nenstad afkomstig waren - over de situering van hun nieuwe velden. Dat vulde ko lommen waar de vonken uit spatten. Het was in de tijd vóór Cruijff, zodat de voet ballers van toen, net zo min als ik, ooit begrepen hebben hoeveel royalties jongens als Ruud Paauw ons eigenlijk onthouden hebben. Wellicht heeft "genegenheid voor de stad Leiden" iets te maken met het echte Leienaar zijn. Maar dan stelt zich de uwe vraag: wat is dan wel i echte Leienaar? inds de artikelenreeks enige h tijd terug in het Leidsch v; Dagblad verscheen over oude ri Leidse gezegden en gewoon- d ten is algemeen bekend dat v een vijftig jaar geleden het e< gezegde opgang deed: "er is n maar ene echte Leienaar en 1 dat is de Gijselaar". Dit in de k overlevering met stelligheid v geponeerde gezegde heeft mij d altijd geintrigreerd. Bevat dit g nu wel of niet een kern van z waarheid? "Geen sprake van" zeiden zijn toenmalige j tegenstanders. De Gijselaar dankte volgens hen deze j waardering alleen aan het feit dat hij ieder - in het bij zonder oude vrouwtjes" voeg den deze opponenten er vals aan toe -die zich bij de portier van het stadhuis meldden onmiddellijk naar zijn kamer door liet lopen. Dat kon dan ook makkelijk - luidde de azijnzure verklaring van diegenen die hem weinig na waren - want hij deed verder toch niks behalve wat gezellig kouten met alles wat daarbij fe I hoort, in de ruimste zin des woords) met een vriend, een zekere Prins Hendrik. Als het laatste wel waar is, werpt dat overigens juist vandaag i nieuw licht op 's mans ver diensten (Toch nog eens oplet- ten of De Jong op dit nieuwe gegeven nu wel alert inspeelt). I Waar of niet, de Gijselaar hield aan zijn Leidse optreden dan toch maar een zitbank over op de kruising van Breestraat, Rapenburg en Noordeinde, I waarop in kalmer tijden, J vooral oudere, Leienaren plaatsnamen met eenzelfde, gerechtvaardigde vanzelf sprekendheid als waarmede hun leeftijdsgroep in de vol- j gende generatie, vijf en twin- tig jaar later, de Drees uitke- r a ring inden. Weinig Leienaren kunnen op zo'n eerbewijs - z dat dan ook nog zo blijvend e rustig van aard is - bogen. fc Waar of niet, in elk geval staat v vast dat de Gijselaar niet uit Leiden afkomstig was, zodat r er nog hoop is voor al diege- V nen die niet binnen een kleine Da straal van Mirakelsteeg of c Pieterskerk geboren zijn. Voor hen dus die van buiten f de singels, de vesten, afkom- j' stig zijn. Ja zelfs hoop wellicht voor diegenen die "aange- j slibt" zijn in Leiden, aange- trokken door de beschikbare werkgelegenheid die vroeger in het bijzonder in de Leidse „A industrie te vinden en - thans i - bij de universiteit. i Wat vele lezers vanaf hun ge- boorte bezitten, hl. het Leie- naar zijn, zullen de minder gezegenden onder ons, die niet l bij voorbaat uitverkoren zijn, 1 door hun goede werken moe- i ten verwerven. Tot die laat- sten behoren nogal wat Leidse i notabelen, bestuurders en po- litici. De beste manier voor hen om goed werk te. doen is n.m.m. genegenheid tonen voor de oorspronkelijke bevolking. In i afwachting daarvan beloof ik „I nu reeds in een volgende ko lom op - hun - actuele proble men in te gaan. PJS. Hier alvast een voorschotje: j "De campagnes gericht op het voorkomen van energiever spilling worden ondergraven door de uitvoering van het 1 eenmaal per jaar opnemen E van gas- en lichtverbruik en het afrekenen in gelijke voor- t schottermijnen". Uitspraak j van de Gezinsraad en de Stichting Huishoudelijk Be- heer in het rapport "Konsu- meren Inclusief'. (Een kriti- f— sche beschouwing over het konsument zijn in een kon- sumptiemaatschappij). LEIDEN - Ongedeerd konden de inzittenden deze op de walkant van de Zoeterwoudsesmgel balancerende Volkswagen verlaten om het voertuig met vereende krachten weer op het droge te tillen. De bestuurder, een 19-jarige inwoner van Oegstgeest moest uitwijken voor een andere auto waardoor hij de macht over het stuur kwijtraakte. De auto kwam half in het water, half op de walkant tot stilstand. Balans van dit ongeval. Volks wagen en walkant licht beschadigd.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4