Er wordt te weinig aan cultuur gedaan 'Woonwagengezin door heen en weer gesleep gedegradeerd tot zwervers' _eidse( agenda -2^ Bezwaren tegen komst van nieuw taxibedrijf Toneelvereniging opent expositie Familie Van der Werf wil alsnog standplaats in Voorschoten VRIJDAG 23 NOVEMBER 1979 VOORSCHOTEN/DEN HAAG - "De gevoeligheden van de Voorschotense bevolking ten aanzien van de woonwa genbewoners betreur ik ten zeerste, vooral omdat het de boventoon voert tijdens de behandeling van deze zaak". Zo besloot de commissaris van d£ Koningin in Zuid-Holland gis termiddag de beroepszaak Haagse Provinciehuis tegen de weigering van burgemeester en wethouders van Voorschoten om het gezin van de heer S.J.G. van der Werf met zijn woonwagen binnen de grenzen van deze ge meente te laten staan. Eerder had de gemeente Voorscho ten een verzoek van de woonwa genbewoners om op het parkeer terrein aan de Treubstraat te mo gen blijven staan, afgewezen. In augustus kreeg de gemeente ove rigens gelijk van de afdeling rechtspraak van de Raad van Sta te en kon worden overgegaan tot het wegslepen van de woonwa gen. Onjuiste zaak Van der Werf heeft nu beroep aan getekend bij Gedeputeerde Sta ten (het dagelijks bestuur) van Zuid-Holland. Zijn raadsman mr. Kalkman noemde het gistermid dag aan het begin van de behan deling van dit beroep een onjuis te zaak dat de woonwagenbewo ners door het eindeloze heen en weer gesleep werden gedegra deerd tot zwervers. "Nadat ze uit Leiden werden veijaagd en een bebost parkeerterrein in Voor schoten als standplaats hadden gekozen, joeg Voorschoten ze op haar beurt weer weg. Desnoods moet de provincie maar ingrij pen, er moet in elk geval een ein de komen aan de uitzichtloze po sitie van de woonwagenbewo ners. Dat zou bijvoorbeeld kun nen door een tijdelijke nood- standplaats in te richten, in af wachting van de toekomstige standplaatsen die Voorschoten wil gaan aanleggen" zo stelde Kalkman voor. Namens de gemeente sprak me vrouw mr. Kieft-Karreman over een aanzienlijke overlast die de woonwagenbewoners de bevol king van Voorschoten zou geven. "Van der Werf heeft zijn woon wagen midden tussen de huizen op een parkeerplaats gezet, waar hij twintig parkeerplaatsen in be slag neemt, 's Zomers is het uit zicht misschien wel beschermd door de begroeiing, in de winter is echter alles kaal", meende me vrouw Kieft die zei dat de ge meente een stroom van klachten had binnen gekregen over onder meer het afval in het struikgewas en het bezoek dat de woonwa genbewoners van hun familie plus woonwagens had gehad. Slechte keuze "In Voorschoten zijn geen voorzie ningen. Van der Werf heeft ei genmachtig zichzelf van water voorzien en heeft de electriciteit afgetapt van het noodslachthuis. De plek is een slechte keuze van hem geweest en het risico moet hij dan ook maar zelf dragen". Eerder had zij er al op gewezen dat zijn komst (jaren geleden) uit Roze licht in Dorpsstraat om energie te besparen vrijdag Archieffoto van de standplaats van de woonwagens in Voorschoten. Minister Gardeniers van CRM liet vorige week weten dat een gemeente zoveel mogelijk moet proberen een dergelijk gezin op te vangen totdat een vaste standplaats is verkregen. Zij vindt dat het verwijderen van een woonwagengezin zoals dat in Voorschoten is gebeurd, moet worden voorkomen als dat maar enigszins mogelijk is. het noorden van Noord-Holland naar de Randstad al een onver standig keus was geweest omdat hier de kampen overvol zijn. "Dat terwijl elders in het land genoeg ruimte is op de kampen". In haar betoog zei zij dat van een bijzon dere band met de gemeente Voorschoten geen sprake was. Van der Werf had dit aangevoerd in zijn beroep bij GS. "Hij is door zijn beroep van scharenslijper niet gebonden aan Voorschoten. Verder heeft hij eerst in Den Haag en Leiden gestaan, maar omdat het hem niet beviel is hij naar Voorschoten gekomen". Vanuit Voorschoten is hij weer zo'n vier keer op aandrang van de gemeente vertrokken, de laatste keer is hij weggesleept door de politie. School Van de binding met de school in Voorschoten waarop volgens haar één kind van de familie Van der Werf zat, telde mevrouw Kieft evenmin. "Het kind zat voordien in Leiden op school. Daar beviel het de ouders niet en ze zijn naar Voorschoten vertrokken. Daar heeft het kind maar 11 dagen op school gezeten". De heer en mevrouw Van der Werf bestreden dit. Het ging namelijk niet om het schoolbezoek van één kind, maar van drie kinderen. "Zij zijn in Voorschoten zolang als we daar gestaan hebben op school geweest". Mevrouw Kieft vond dat door het optreden van Van der Werf de werkwijze van de gemeente wordt gefrustreerd. "Daarnaast worden de bezwaren bij de be volking alleen maar groter. We moeten strikt de hand erin hou den door op dit moment de woonwagenbewoners binnen Voorschoten te weigeren. Toela ten betekent een onoverzienbare stroom van bezwaren die door hun lange procedures de realisa tie van de negen standplaatsen in de toekomst in gevaar brengen", aldus de vertegenwoordigster van de gemeente. Leugens Overigens kreeg Voorschoten al driejaar geleden de opdracht om negen standplaatsen binnen de bebouwde kom te maken. Tot nu toe is het gemeentebestuur nog steeds niet verder dan een plan voor in totaal negen wagens. De gemeente heeft namelijk drie plaatsen op het oog waar in de toekomst enkele woonwagens kunnen gaan staan. Het betreft een stuk land bij de Hoflandbrug, bij Allemansgeest en bij de Veur- seweg, vlakbij de Rosenburg- laan. De redenen waarom Voorschoten de familie Van der Werf weg wil hebben noemde mevrouw Van der Werf zelf gistermiddag "alle maal leugens". "Ze willen ons als dieven van stroom afschilderen, maar we hebben de elektriciteit van gemeentewerken via de noodslachtplaats gekregen en voor het water hebben ze nabij gelegen waterpomp aan laten staan. Ze hebben ons notabene zelf aangesloten, zo is het. Aan leugens hebben we niets", zo stelde mevrouw Van er Werf. Haar man voelde zich eveneens door de gemeente in de put ge drukt. "Nou wordt zelfs het be zoek dat ik heb gehad tegen me gebruikt. Dat is toch belache lijk". WASSENAAR - In het Wassenaarse Sportfondsenbad is gisteravond door leden van de amateur-toneelvereni ging "Dialoog" een zogenaamde "meeneemexpositie" geopend. Öp de tentoonstelling zijn werken te zien van ruim twintig kunstenaars uit Wassenaar. Wethouder Dijkstal (tweede van rechts) was ook aanwezig om te bekijken of er onder de aquarellen, zeefdrukken, pentekeningen en vele andere kunstwerken, zaken waren die in aanmerking zouden kunnen komen voor aankoop door de gemeente. De expositie is morgen en overmorgen nog te bezichtigen van 11.00 uur tot 17.00 uur. WASSENAAR - "Wij kunnen het werk voldoende aan". Met deze woorden verdedigde de heer Van der Schoor het standpunt van enkele Wassenaarse taxibedrij ven tegen de komst van een nieuw taxibedrijfje gistermiddag voor een afdeling van Gedepu teerde Staten (het dagelijks be stuur van de provincie) in het Provinciehuis in Den Haag. De gemeente Wassenaar heeft de heer Abbink een vergunning verleent voor het vervoer van personen in twee taxi's. De drie taxibedrijven B. Tax, Deyl Tax en de Firma Kiers en Zn. proteste ren tegen de komst van een nieuw taxibedrijfje. Zij zijn van mening dat door de uitbreiding van het aantal taxibedrijven een versnippering van de vervoers capaciteit met taxi's in de hand wordt gewerkt. Zij zijn dan ook eerder voorstander van ont plooiing van de bestaande be drijven dan het toelaten van een nieuw bedrijf. Gemeentewoordvoerder Versluis voerde gistermiddag in Den Haag aan dat er helemaal geen uitbrei ding van het aantal taxibedrijven in Wassenaar heeft plaatsgevon den met het verlenen van een vergunning. Abbink heeft name lijk in feite de vergunning over genomen van een niet meer be staand taxibedrijf van de heer Beijersbergen die met drie taxi's reed. "Er zijn altijd taxivergunningen verleend voor in totaal 27 taxi's in Wassenaar", aldus Versluis die er aan toevoegde dat de opmerking van Van der Schoor hem be vreemdde, omdat hij met de ver gunning van Abbink geen problemen zag voor het taxiver voer in Wassenaar. "Ik denk dat Abbink er in elk geval toch een boterham in ziet anders zou hij niet zoveel moeite doen om een vergunning te krijgen". Abbink zelf voegde er aan toe dat hij "niemand in de wielen wil rij den". "Ik heb een garagebedrijf en gebruik het taxivervoer meer als klantenservice. Ik adverteer zelfs helemaal niet. Ik ben er al leen maar mee gebaat als mijn twee taxi's zouden kunnen blij ven rijden", aldus Abbink die het protest van zijn "collega's" na afloop van de vergadering om schreef als "simpele broodnijd". WARMOND - "Ik ben wat teleur gesteld door de licht-roze gloed die de nieuwe lantaarnpalen in de Dorpsstraat uitstralen. Ze had den er beter van die gloeilampjes in kunnen draaien." Dit zei me vrouw Hajonides gisteravond tij dens de rondvraag in de War- mondse commissie voor openba re werken. Haar bezwaren om trent de kleur en ook de sterkte van het licht werden door de heer Spaink van gemeentewerken weggenomen. "We hebben om energie te besparen geen gloei lampen genomen, maar lampen die met minder vermogen meer licht geven," aldus de gemeente ambtenaar. Burgemeester Vreeze zegde in de vergadering toe dat eventuele veranderingen, over bijvoor beeld de plaats van de palen, konden plaatshebben wanneer de herinrichting van de Dorps straat aan de gang zou zijn. De burgemeester toonde zich ver der niet bezorgd over de toene ming van het verkeer door War mond nu de Haarlemmertrek- vaartweg voor al het autoverkeer is gesloten. "Maar ik blijf er op aandringen dat de Haarlemmer- trekvaartweg zo snel mogelijk wórdt verbeterd. Op dit moment gaan er zo'n 2500 auto's door de bebouwde kom. Dat is veertig procent meer dan voor de afslui ting. Het gaat hier om een tijde lijke maatregel en onze wegen kunnen de extra verkeersover last nog wel overbruggen, aldus De Vreeze die hoopt dat in 1981 met de eerste aanzet zal worden begonnen om de Haarlemmer- trekvaart te verbeteren. Oplichter aangehouden VOORSCHOTEN - In Voorschoten is de 29-jarige H. J. M. aangehou den, die verdacht wordt van op lichting (flessentrekkerij) en het onttrekken van door de deur waarder in beslag genomen goe deren. H. J. M. functioneerde als directeur van het bedrijf in che mische produkten Intura BV ge vestigd aan de Rouwkooplaan in Voorschoten. De fraude loopt in de tonnen. Deze oplichtingszaak heeft volgens de politie niets te maken met de fraude van drie directeuren die enkele weken geleden in Voor schoten werden aangehouden. M. is vandaag voorgeleid aan de officier van justitie in Den Haag. Het bedrijf dat zich voornamelijk met de zeepproduktie bezig houdt was sinds kort in Voor schoten gevestigd. De Leidse formatie The Limit zal morgen een optreden verzorgen in de Lindehoeve in Voorscho ten. De aanvang van het optreden is 21.00 uur. Sinterklaas brengt morgen een bezoek aan Warmond. Omstreeks 14.00 uur zal hij per boot in de gemeentehaven aankomen, waarna de goedheiligman een rondrit door het dorp zal maken in een koets. uur, rungo-avona. Durieuxstraat - Bazaar/rommelmarkt, 19-22 uur. Leids Vrijetijdscentrum - Breestraat 66, optreden van drie New-wave-groepen, 21 uur. Cultureel centrum Voorschoten - vogel tentoonstelling, 20 uur. Gebouw LV - Vestestraat, vogelten toonstelling "De Zanger", 20 uur. R.K.-EHBO - met ingang van 15 no vember worden de EHBO-lessen niet! meer gegeven aan het Levendaal in de| "Kijkenborgh MAVO", maar in de St. Josephschool aan de Oppenheimstraat. Micro-theater Imperium - "Huize Bella. Mira", 20.30 uur Schouwburg - "Er valt een traan op de tompoes", van Annie M.G. Schmidt, 20.15 uur. LAK-theater - Levendaal 150, toneel-i groep De nieuwe komedie, "Al gaan de T uniformen uit, de heren blijven vuren", L van Fernando Arrabal, 21 uur. 't Parlement - Nieuwe Rijn 52, club voor alleenstaanden, 20 uur. Nieuwe Rijn 20a - NVSH-trefcentrum, open weekendcafé, 21.30 uur. Zaterdag Leiden - Robijnzicht - Robijnhof 1, ver koop derde wereld-artikelen van 10-12 en van 12-15.30 uur. Leids Vrijetijdscentrum - Breestraat 66, Nigaragua-avond, 20 uur. ENFB - Hartebrugkerk, 14 uur, "uit- vaart van de laatste veilige fietser". Sanders - Levendaal/hoek Korevaar- straat, antiekmarkt, 9.30-17 uur. Micro-theater Imperium - "Huize Bella van het "Hollandse landschap", Jan v._. de Velde, in galerie "De Keuning". Wassenaar - 20 uur "Jeroenhuis", uit voering van de accordeon-vereniging Zondag Leiden - Anna Paulownastraat - LPC-1 duivententoonstelling, 10-17.30 uur. LAK-theater - Levendaal 150, 15 uur, kindervoorstelling Lijn Negen: "Fanfa- Schouwburg - "De kleine prins", door het Puppentheater "Bratislava" (CSSR). 14.30 uur en 20.15 uur. Middelweg 19c - kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel: 125802. Volkshuis - Haarlemmerstraat 73b, Femke, ontmoetingscentrum voor 13-16 uur. LEIDERDORP - Burgemeester Van der Have heeft gisteren in de Schep- pingskerk in Leiderdorp de prijzen uitgereikt voor de beste voortuinen van dit jaar. Eén van de prijswinnaars was de heer J. P. Roest (Brunel- kamp), die van de burgemeester een plant aangeboden kreeg. De wissel beker voor de mooiste kleine tuin van dit jaar ging naar de heer Van. Ginkel uit de Hoofdstraat. Artsen Leiden - Voor spoedgevallen wordt de 'weekenddienst van zaterdag 10 v.m. tot zondag 24 uur, waargenomen door de volgende artsen: Wijk 1 (Morswegkwar- tier, noord-binnenstad, Noorderkwar tier en Groenoord), II. Jasperse, Witte Singel 74, tel: 124961. Wfjk 2 (Kooi en Merenwijk) H. Meyer, Stokroos 1, tel: 122133. Wijk 3 (Waard, Professorenwijk, Tuinstadwijk en zuid-binnenstad) J. Stolk, Burggravenlaan 16, tel: 125820. Wijk 4 (Zuid-west en Haagwegkwartier), tot zo 8 uur v.m. A. van Rijn, Melissetuin 5, tel: 210797/zo vanaf 8 uur v.m. W. Schellekens, Paganinistraat 24, tel: 764035. Leiderdorp - P. van 't Woud/L. Midden dorp, Hoofdstraat 40. tel: 410070. Oegstgeest - Held, Marelaan 36. tel: 152255. Voorschoten - za 34, C. H. Meijer, Rouc- cooppark 13, tel: 2439, zo 25, F. Koop- mans, R. Wagnerlaan 69, tel 6352. L. Lempers, Churchilllaan 13, Voorhout, tel 02522-10140. Apotheken De avond-, nacht- en zondagdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 23-30 nov, door apo theek Herdingh en Blanken, Hogewoerd 171, tel 120502. Apotheek Beker, Lijt- weg 4, tel: 155482. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is om met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men uitsluitend voor spoedgevallen van een taxi, tel: 122444, gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel: ten noorden van de Rijn 134604. tel: ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude RD - Ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, tel: 410131, spreekuur ma t/m do van 14-15 uur. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v. d. Waalslaan, tel: 4641. Warmond - Zr. R. Koster, Helmstraat 43, tel 02523-3398. Dierenartsen Leiden - Weekendregeling dierenartsen Muurling/Roest/Helder, G. Roest, Haaghuishof 5. Leiderdorp, tel: 890405. Weekendregeling dierenartsen Krol/van Gool/Vestjens. J. Vestjens, Rijn en Schiekade 23, tel 144323. B. Broer, Bos- huizerlaan 26, tel: 764058. VOORSCHOTEN - Er wordt in Voorschoten te veel aandacht be steed aan sport en te weinig aan cultuur. Deze mening maakte het raadslid mr. Asselman (CDA) gis teravond kenbaar tijdens de ma rathonvergadering van de com missie welzijn en onderwijs. Tij dens deze commissie werd het beleidsplan voor het volgend jaar besproken. De partijen CDA, PvdA en D'66 zeiden dat niet juist te vinden dat 80 procent van, voor cultuur be stemde gelden worden besteed aan sport en slechts 20 procent aan de werkelijk culturele eve nementen. De heer Asselman weet dit aan het gegeven dat de sportverenigingen de weg naar het gemeentebestuur wel weten te vinden en de culturele vereni gingen veel minder. Daarnaast zijn er ook grote groepen die dringend voorzieningen nodig hebben, maar waarschijnlijk geen kans zien om aan de ge meentebei te trekken. Het raadslid Visser (PvdA) sloot zich geheel bij dit betoog van As selman aan en verzocht wethou der Marselis van welzijn, huisves ting en onderwijs om ook eens haast te maken met plannen om de gehandicapten meer moge lijkheden te geven. Wethouder Marselis antwoordde dat het niet de taak van de gemeente is om te onderzoeken of er ergens drin gend hulp nodig is. Bij de sport is er duidelijk een dringend ruim tegebrek en voor de bejaarden komt er een nota, waarin alle problemen op oen rij worden ge zet. Mevrouw Van der Kloes (WD) was ook niet geheel tevreden over de verdeling van de diverse werk zaamheden en zij kreeg de steur van alle fracties toen ze de wet houder verzocht om de culturele werkgroep tot meer activiteit aan te sporen. Wat sportieve recreatie betreft kreeg Marselis de commissie ech ter niet mee met zijn voorstel om weer 100.000 gulden te reserveren voor voorzieningen zoals stenen tafeltennistafels en de aanleg van een rolschaatsbaan. De commis sie wil eerst een onderzoek naar het gebruik van de bestaande mogelijkheden in de wijken. Die voorzieningen blijken namelijk slechts zelden gebruikt te wor den voor het doel 1 dienen. De aanleg van ruiterpaden gaat voorlopig niet door. Die paden kunnen alleen goed functioneren wanneer zij aansluiting kunnen geven op recreatiegebieden in onder meer Wassenaar. L ie aan legmogelijkheden zijn er niet. Toch moet er iets gedaan worden voor de ruiters te paard. Zij ge bruiken thans de voet- en fiets paden en volgend de commissie komen burgemeester en wet houders met geen enkele oplos sing daarvoor. bijzondere enige voor de cultuur, voor 80.000 de Dorp- Hoewel de aandacht gaf aan en keur vertoonde voor werd het voorstel om gulden het carillon i storen met een vierde klok uit te breiden, radicaal afgewezen. Wethouder Marselis had er wei nig moeite mee. De commissie wil nog niet defini tief een besluit nemen over het oude volkstuinencomplex. Het nieuwe complex is vrijwel gereed en even groot als het oude. Uit breiding van het nieuwe comple is voorlopig niet mogelijk omdat geen overeenstemming bereikt kan worden met de pachter van het naast gelegen weiland. De commissie denkt aan de moge lijkheid om het oude volkstui nencomplex eventueel te verde len tussen hockey, voetbal en de volkstuinders. De gemeentelijke voorlichting is het afgelopen jaar niet optimaal geweest en moet beter worden, vindt de commissie. Volgens het beleidsplan berust de voorlich ting bij de loco-burgemeester en de gemeentesecretaris, maar de planmatigheid ontbreekt volgens de commissie. Wethouder Mar selis deed de toezegging in het lste kwartaal van het nieuwe jaar met een notitie te komen. Hij heeft vorig jaar noodgedwongen de voorlichting gekregen, hoewel deze het best gedaan kan worden door een lid van het college dat dagelijks aanwezig is op het ge meentehuis. De burgemeester voelt echter niets voor die taak. De Bloemenwijk krijgt een buurt huis, maar wel vindt het CDA dat de eigen bijdrage van de leden van de buurtvereniging groter moet zijn dan in het voorstel. Het buurthuis mag beslist geen soort buurtcafé worden. De gemeente stelt beschikbaar 18.000,- om het buurthuis neer te zetten en de buurtvereniging moet volgens het voorstel een huurprijs van bijna 1000,- per jaar betalen. Volgens Van Wijk (CDA) kan die huurprijs best wel hoger en moet afgesloten worden voor driejaar. Omdat de commissie gisteravond lang niet is klaargekomen met de behandeling van het beleidsplan voor 1980, zal de vergadering za terdagmorgen om 10.00 uur voortgezet worden LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoon Witte Singel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 43,05 Kwartaalabonnement per post f60,90 Jaarabonnement f 160,70 Jaarabonnement per post f232,10 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2