SGP wil christelijke bibliotheek uitkammen Voor een massief eike salontafel ga ie naar Meubelfabriek Oisterwijk. Het systeem heeft de mens in de tang Meubelfabriek Oisterwijk Bestuur: Wij moeten het hele culturele veld bestrijken Generaal Von Meyenfeldt voor IKV-kernen in Friesland Oorlog en speelgoed toonaangevend in eiken ft VRIJDAG 23 NOVEMBER 1979 Een commissie binnen de Staatkundig Ge reformeerde Partij in Barneveld heeft voorgesteld, de plaatselijke christelijke openbare bibliotheek te sluiten om het boekenbestand "fundamenteel te kunnen herzien". Dit bestand verdient het predi kaat "christelijk" niet, meent de commis sie. Bovendien is er over de hele linie een schrijnend tekort aan lectuur voor de "re formatorische bevolkingsgroep". De ge- constateerdë "geestelijke milieuvervui ling" echter is punt 1 waarover de SGP- commissie de fiolen van haar toorn uitstort. JAN WOLKERS is volledig present in de christelij ke bibliotheek van Barnveld. De wet zegt dat een bibliotheek het hele culturele veld moet bevatten. En daaraan wil het bestuur voldoen. De onderzoekers zijn al in maart 1976 stevig aan het werk ge gaan. Hun bevindingen resul teerden na drie maanden in een vertrouwelijk rapport, dat het bibliotheekbestuur werd ter hand gesteld. Omdat een briefwisseling met het bestuur hierover niet het door de SGP-commissie gewenste resultaat had, werd midden 1977 een tweede onderzoek ingesteld om na te gaan of er sinds 1976 iéts in het boeken bezit ten goede was veran derd. In het deze week aange boden rapport wordt met droefheid gesignaleerd dat dit niet het geval is. Uitgangspunt van de commis sie was dat het boekenbe stand "de toets van Gods Woord onvoorwaardelijk moet kunnen doorstaan". Een beperkt aantal boeken dat aan die norm niet voldoet acht de commissie, speciaal voor studiedoeleinden, wel noodzakelijk, mits er maar voldoende "bestrijdende lec tuur" tegenover staat. "Maar boeken die een godslasterlijk, zedenbedervend of gezags ondermijnend karakter heb ben dienen zonder meer te worden geweerd". Zeer gevaarlijk De SGP-ers zijn heel systema tisch te werk gegaan. Eerst kwamen de tijdschriften aan de beurt. Toen volgden de studieboeken, de ontspan ningslectuur, de jeugdboe ken en de discotheek. Veel tijdschriften kunnen de ioets niet doorstaan, conclu deerden de onderzoekers, die wat hun geloofsopvattingen betreft zitten in de strenge hoek van de "gereformeerde gezindte". Bladen met een re formatorische overtuiging zochten zij tevergeefs. De studielectuur is "onrustba rend eenzijdig". Niet- christelijke en anti-bijbelse boeken zijn er volop. Christe lijke boeken over dezelfde onderwerpen en studies over "specifiek gereformeerde" zaken worden node gemist. Het meeste komt van neutrale of linkse uitgevers. De mo derne theologen zijn ook ruimschoots aanwezig. Re formatorische schrijvers zijn "pijnlijk" absent. Vrij positief zijn de censors over de letterkundige werken. Wel ontbreken letterkundige stu dies vanuit en over het refor matorische volksdeel. Ge zagsondermijnende en on christelijke lectuur vonden de mannen - vrouwen kwa men er uiteraard niet aan te pas - in de jeugdafdeling. "Zeer gevaarlijk, omdat de jeugd nog onvoldoende kri tisch is en gemakkelijk te beïnvloeden". Op het ogenblik wordt in Bar neveld al druk gewerkt aan de voorbereidingen voor een "reformatorische biblio theek". Die zal, met dit on verbloemde rapport in de hand, wel spoedig van de grond komen. Twee vuren De heer H. J. Burgerhart, secre taris van de christelijke bibliotheek, zei ons dat het bestuur het SGP-rapport se rieus zal doornemen en er voorzover mogelijk en rede lijk het oor aan zal lenen. "Maar het is natuurlijk wel duidelijk dat deze mensen niet in alles hun zin kunnen krijgen". "In zekere zin is het bestuur blij met dit onderzoek. Er blijkt in elk geval uit, dat er belang stelling is voor de bibliotheek en dat men bereid is ons kri tisch te begeleiden. Dat kan nooit kwaad". Dat de christelijke bibliotheek, die nu tien jaar bestaat, in een brede behoefte voorziet, blijkt al uit een paar cijfers. Ongeveer 25 procent van de bevolking in Barneveld en Voorthuizen is er lid van. Het percentage lezers ligt nog belangrijk hoger. De uitle ningen vertonen elk jaar weer een stijgende lijn. Burger hart: "Wij bereiken méér mensen dan alleen de cultu rele bovenlaag". Het boeken bezit in Barneveld omvat 25.000 exenplaren, terwijl het filiaal in Voorthuizen er zo'n 15.000 telt. Een verantwoord beleid uitzet ten is voor het bestuur geen eenvoudige opgave, maar het doet er, als men de heer Bur gerhart mag geloven, wel al les aan. "Het is voor ons moeilijk, van boek tot boek na te gaan wat er zoal binnen komt. Je moet zoiets als be stuur ook aan de deskundi gen kunnen overlaten. Je staat altijd tussen twee vuren: tussen wat de wet vraagt en wat het bestuur wenst. En de bibliotheekwet vraagt nu eenmaal datje het hele cultu rele veld bestrijkt. Het is een moeilijke, zo niet onmogelij ke zaak alleen die lectuur op te nemen waar je met z'n allen voor honderd procent achter staat". Overigens kreeg het bestuur van de bibliotheek altijd nul op het rekest als het probeer de iemand uit het SGP-mi- lieu in zijn kring op te nemen. Eenheid "Al zou je helemaal voldoen aan wat het SGP-rapport vraagt, dan blijf je nóg de discussie houden over wat aanvaard baar is of niet, of wat nog nét aanvaardbaar is". Het bestuur vormt op het ogen blik een, wat de heer Burger hart. noemt, 'behoorlijke een heid". Er zitten mensen in uit hervormde, gereformeerde en rooms-katholieke kring en van de burgerlijke gemeente. "Wij zijn ervan overtuigd, dat de provinciale bibliotheek centrale, waarvan wij de boe ken betrekken, rekening houdt met onze wensen". Maar de wensen van het be stuur zijn niet de eisen van de SGP. En dat zal de christe lijke bibliotheek van Barne veld weten. De tegenhanger op "reformatorische grond slag" is in aantocht. Opnieuw heeft een beperkte groep zich het van oorsprong weidse begrip "reformato risch" toegeëigend om eigen denkbeelden liet waarmerk van echte christelijkheid en bijbelse zuiverheid te geven. S. J. DE GROOT PAGINA 23 Schillebeeckx ziek. Professor Schillebeeckx heeft van zijn Jok ter het dringende advies gekre gen volledig rust te houden. In verband hiermee moest de hoogleraar al zijn afspraken voor de komende dagen afzeggen, waaronder een spreekbeurt aan de katholieke universiteit van Nijmegen en een op een demon stratie van het Interkerkelijk Vredesberaad en de katholieke vredesbeweging "Pax Christi" in Utrecht. Van het medische onderzoek in de komende dagen zal het afhangen of de dokter professor Schille beeckx zal toestaan, midden de cember naar Rome te gaan voor het gesprek met drie theologen van de Congregatie voor de Ge loofsleer over zijn omstreden boek. Beroepingswerk. Hervormde kerk: beroepen te Zevenhoven K. B. A. Kielder Zuidwolde (Dr.), te Kamerik M. B. van den Akker Rijssen, te Goes C. van Ooijen Breda, te Alphen aan den Rijn T. Tijsma Ootmarsum, te Geertrui- denberg-Hooge Zwaluwe-Made A. Spaargaren Hoorn, te Berg ambacht Tj. de Jong te Doorn spijk, die bedankte voor Maar tensdijk; aangenomen naar Burgh (Z.) kandidaat A. J. Baas Arnsberg (West-Duitsland). Gereformeerde Kerken: beroepen te Harlingen G. Torenbeek Gramsbergen, te Giessendam- Nederhardinxveld F. de Jonge Dokkum; aangenomen naar Brussel (Verenigde Protestantse Kerk van Belgie) H. van Tilburg Zwartsluis. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Drachten W. G. de Vries Haren, te Ulrum- Houwerzijl H. A. Strating te Lan- gerak. Vespers. In de parochiekerk De Menswording te Leiderdorp wordt op de zondagen 2, 9, 16 en 23 december 's avonds om 7 uur een adventsvesper gehouden. Het algemene thema is: "Het ge loof van de profeten". Voor 2 de cember is als thema gekozen: "Hemel op aarde" (medewerking van het koor van de Jozefkerk, Leiden); 9 december "Leven en dood stel ik u voor, de zegen en de vloek" (medewerking van het ei gen koor); 16 december. "Gods- verduistering" (medewerking van het Hartebrugkoor, Leiden); 23 december Een mens hoeft niet alleen te zijn" (medewerking van het eigen koor). (Van onze redactie geestelijk leven) De voorstanders van modernisering van kernwapens zijn simpelweg uit op voortzetting van de westerse superiori teit. Dat is een verkeerde benadering. Zeker voor een christen. Generaal M. H. von Meyenfeldt, gouverneur van de Koninklijke Militaire Akademie in Breda, zei dat deze week in Bergum (Friesland), waar enkele kernen van het Onderweg Interkerkelijk Vredesberaad hem hadden uitgenodigd voor deelneming aan een gesprek over de kernbewape ning. Koop vooral geen oorlogsspeel goed. Die aansporing komt van de organisatie "Terre des Hom mes", die zich onder meer inzet voor kinderen in de Derde We reld en voor hulp aan vluchtelin gen. "Juist in de speelgoedsector", zegt "Terre des Hommes" in een ver klaring, "worden veel artikelen verkocht die oorlog en geweld aantrekkelijk doen schijnen. Kinderen hebben recht op het beste dat men hun kan geven. Dit speelgoed valt daar beslist niet onder. Het is niet stimulerend voor de fantasie, noch voor de groei naar zelfstandigheid en het sociale gedrag van het kind. Kin deren worden door dit speelgoed ruw en agressief en raken afge stompt waardoor ze later een ge vaar voor de democratie kunnen worden". "Terre des Hommes" doet behalve op ouders en opvoeders ook een beroep op de speelgoedfabrikan ten. Zij zouden moeten afzien van het maken van zulk speelgoed. In Osnabrück (West-Duitsland) is onlangs de verkoop van oorlogs speelgoed bij gemeenteverorde ning verboden. "Terre des Hom- mes".zou willen dat alle gemeen tebesturen dit voorbeeld volg den. Lezing. Vanavond om 8 uur spreekt in de Lokhorstkerk te Leiden (Pieterskerkstraat 1) de heer W. J. Ouweneel uit De Bilt over "De toekomst van de we reld", in het kader van een lezin gencyclus over het thema "Waar heen zijn wij op weg"?. "Ik pleit er dan ook voor", zo ver volgde de generaal, "dat we stap pen doen om van deze weg af te komen. De belofte om in geen ge val als éérste kernwapens te ge bruiken is het minste dat we kunnen bieden. Verder denk ik aan gedemilitariseerde zones in Europa en aan wat het IKV voor stelt: beginnen met een stuk ontwapening". Niet nodig Volgens de generaal, die binnen het CDA de tegenstanders van mo dernisering van de kernbewape ning aanvoert, zijn nieuwe raket ten helemaal niet nodig. "Er is voldoende bewapening om tot onderhandelingen te komen. Dat het om een antwoord op de SS-20 van de Russen zou gaan is onzin. Militair gezien zijn een paar hon derd kernwapens al voldoende. We hebben er echter zevendui zend in de Navo". Besiuiten de Navo-landen toch tot een nieuwe stap, dan zal, zo ver wacht de KMA-gouverneur, het antwoord uit het Oosten des te sterker zijn. "We zouden wat meer aandacht moeten besteden aan de signalen uit Rusland. Na tuurlijk zit er achter ieder aanbod een stuk politiek. Maar we horen niet de ondertoon van ernst. De Sowjet-Unie zit in een benarde positie, met grote economische problemen en minderheden on der de bevolking die zich sterk laten gelden. Als de druk op de ketel niet vermindert, kunnen er explosies van komen". Een christen, zo vindt generaal Von Meyenfeldt, moet zich niet door angst laten leiden. N iet de risico's moeten centraal staan in zijn denken maar de opdracht om vrede en gerechtigheid na te stre- "De mens is onderworpen aan de krachten die hem voortdrijven op de huidige weg. Niet de mens be heerst het veiligheidssysteem, maar het systeem heeft de mens in de tang genomen. Er treden politieke, militaire en economi sche krachten op die niet meer in de hand zijn te houden. Zolang we zelf doorgaan op deze weg. zullen we andere landen niet kunnen tegenhouden. Na de christelijke atoombom kwam de communistische en enkele jaren geleden de hindoeistische. De islamitische is waarschijnlijk on derweg". Fel viel Von Meyenfeldt uit tegen het hanteren van dubbele nor men: abortus veroordelen en dit veiligheidssysteem in stand hou den kan, volgens hem, niet sa mengaan. "Hoe kun je in je eigen samenleving in vrede en zonder geweld leven als je de internatio nale betrekkingen regelt door middel van dreiging met de af schuwelijkste vernietiging?" De generaal noemde dit systeem "het produkt van een zieke sa menleving". "We worden opge voed en onderwezen in zelfbe houd en concurrentie". Opvoeding Verandering zag hij beginnen bij opvoeding en onderwijs en dan doorwerken in ons economische systeem en in de democratisering van onze instellingen. En interna tionaal in de bestrijding van ar moede, onderdrukking en racis me. De kerken en andere geeste lijke stromingen kende hij een belangrijke rol toe in dat proces. "Zij kunnen de mensen inspire ren. Moedeloosheid is uit den bo- Een onlangs in Bergum gehouden enquete wees uit dat 73 procent van de plaatselijke bevolking de kernwapens binnen vier jaar uit Nederland weg wil hebben Het IKV gaat nu de politieke partijen ter plaatse hierover benaderen. Door alle tijden heen is massief eiken bij uitstek het materiaal voor leefmeubelen. Stoer, mooiblijvend, eerlijk,warm. En zo blijft het. Zolang er meubelmakers zijn als van Meubelfabriek Oisterwijk. Die alles zelf doen, vanaf selectie van 't hout en ontwerp tot en met 't bouwen en logen van het meubel. Salontafels die het Onze meubelen dragen het middelpunt van gezelligheid zijn. In de eigen brandmerk. Worden bij u thuis vorm die u 't beste ligt: rond, geplaatst door eigen vakmensen, rechthoekig... of liever achtkantig? Met onze eigen zwart-op-wit garantie En zoals al onze tafels gegarandeerd van 12 jaar. vlekvrijdus geen zorgen om een nat glas Als er iets is.we komenKost u of een ongelukje met een bloemcnvaas. niets. Zo doen we dat. Want wij hebben alles zelf in eigen hand. Berkcl (ZH), Noordeindseweg 116, tel. 01891-4670.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23