NMB girosparen. „Ze zien je misschien als tuig" NMB Realistische visie op Jevgeni Onjegin De NMB denkt metu mee. Met gemak een heel procent meer rente op uw spaargeld. Ook voor The Gang geen oefenruimte in Leiden DONDERDAG 22 NOVEMBER 1979 VARIA PAGINA 21 door Sjak Jansen Elke ochtend, steevast om tien uur, ga ik de stad en regio in, op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor "Publiek", kunt u tot klok slag tien aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. Schriftelijke reacties zijn ook zeer welkom. ADVERTENTIE Geen 4':% maar 5'rente! Stuur mij meer informatie over girosparen bij de NMB Open voor mij een girospaar rekening [^Aankruisen wat gewenst is. Ik heb een betaalrekening ja/nee Rek.nr.: I I I I I I I Coupon Girosparen bij de NMB is misschien wel de makke lijkste manier om wat geld op zij te leggen. Het enige dat u nodig heeft is een bank- of girorekening. Bij de NMB of bij een andere instelling. Voor de bedragen die u wilt sparen, schrijft u dan ge woon een girootje uit. Doe het op de post en de rest gaat van zelf. Geld opnemen is al even simpel. Via een speciaal op nameformuliertje schrijft de NMB het dooru gewenste be drag van uw girospaarreke- U krijgt alle gewenste informatie over NMB girosparen wanneer u deze coupon in een gesloten en velop zonder postzegel opstuurt naar de NMB, Antwoordnummer 131,1000 PA Amsterdam. ning weer over op uw gewone bank- of girorekening. U kunt dus altijd vrij over uw geld be schikken, tot f 5.000,- per maand. Bovendien krijgt u 1% méér rente dan op een gewone spaarrekening. Geen 4 '/2% zo als gebruikelijk, maar 5'/:%! Mooi meegenomen. Eén voorwaarde echter: de eerste inleg dient ten min ste tweehonderdvij füg gulden te bedragen. Naam: Adres: Postcode: Woonplaats: Datum:I I Handtekening: (bij minderjarigen moet onder of voogd mede ondertekenen) LD 3 NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK g Het is dinsdagavond half negen. Vanuit een oud pand aan de Leidse Hogewoerd denderen de deunen van de Brood-hit 'Saturday Night'. Hier moet het zijn. Daar achter die pikdonkere deur. Ik druk op de bel. Schrik van het lugubere geluid. Nog maar eens. Plotseling is het stil. Bladstil! Dan gestommel, voetstappen. Geklik van Mexicaanse laarzen. Iemand die voorzichtig met samengeknepen ogen door een flinterdun gordijn loert. Goed volk of woorden van gelijke strekking, fluister ik. En nadat de gluurder zich ervan heeft overtuigd dat de kust wel degelijk veilig is, opent hij schichtig de piepende deur. En jawel hoor, als ik het niet dacht, hij is het. Hij, die de deur opent, is Herman We gaan in Breestraat muziek maken Wacht even, niet Herman Brood hoor, maar Herman Teleng, zanger van Leidens jongste rockformatie 'The Gang'. Zwijgzaam maant hij me mee te komen naar achteren. Slaakt dan een zucht van ver lichting. „Ik dacht dat het de kit weer was", zegt hij nog nauwelijks bekomen van de schrik. „Net zo als zondag middag. Kwamen ze ons waarschuwen dat we wat zachter moesten spelen." Op eikaars lip We schuifelen door een aarde donker vertrek naar een ka mertje van nog geen vier bij vier meter, waar inmiddels weer muziek uit de luidspre kers schalt. Het is een bandje van The Gang waarop de jon gens de Police-stampers 'So lonely' en 'Message in a bott le', gevolgd door 'Rebel Re bel' van David Bowie naspe len. Ze hebben die nummers opge nomen in hetzelfde krappe lokaaltje, waarin zij op zon dagmiddag en dinsdagavond (tot tien uur) oefenen. Tot hun grote blijdschap overigens. Want ook al zitten ze daar op eikaars lip, zie in Leiden maar eens andere oefenruimte te krijgen! „Een hopeloze zaak", zeggen zowel Ron Barning (basgi taar), als Stef van Ekdom (sologitaar), als Frank Mostert (drums), als Herman Teleng. Deze laatste: „We hebben zelfs tot voorbij Rijswijk ge zocht. Bij diverse tuinders gevraagd of we - ook al is het in die dingen berekoud - niet in een kas mochten oefenen. Maar niks hoor." Ron: „Ik ben heel Leiden afge lopen. Op het stadhuis ge weest. Bij de Leidse Jeugdac- tie, bij club-en buurthui zenmaar forget it. Overal bot gevangen! Zeker veertig advertenties gezet maar alle moeite voor niks. Oefenruim te voor amateurgroepen, zo als wij, is er stomweg niet!" Logisch dat The Gang geen se conde hoefde na te denken toen haar het aanbod werd gedaan van het kamertje aan de Hogewoerd (voor vijf tien tjes per week). Ze gingen er meteen flink tegenaan. Waren wild enthousiast. Totdat zon dag de politie voor hün neus verscheen. Een domper op de feestvreugde. En wat voor eentje. Frank: „Sinds zondag spelen we niet ontspannen meer. Je zit constant in de z.enuwen, want na die waarschuwing van zondag, verwachten we ze eigenlijk elk moment." Pineut Herman: „Vandaar dat geheim zinnige gedoe toen ik zoeven de deur opendeed. Eerlijk waar, als er gebeld wordt, loop ik met knikkende knieën naar die deur toe. Want stel dat ze het toevallig zijn, dan ben je mooi de pineut. Kun je wel dag met je handje zeggen tegen je kostbare installatie." Stef: „Maar neem nou zondag. We speelden echt niet onwijs hard. Dan kun je wel nóg zachter gaan spelen, maar dan heeft het geen zin meer. Als je de gitaar goed wil laten klin ken, een paar akkoorden, zeg maar redelijk wil uittesten, dan moet dat wel hard." Herman: „Bekende Leidse groepen als Catapult en zo, die zijn allemaal onder de pannen. Die zitten in dat we reldje. Maar probeer daar maar es tussen te komen." „Je zult, denk ik, in de lach schieten als ik je vertel dat we zelfs in de Groenoordhal zijn geweest. Er zijn daar genoeg avonden, waarop niets te doen is. Ja toch? Dus hebben wij gevraagd of we er niet mochten oefenen op zo'n avond. Na de veemarkt bij voorbeeld, ja wat kan ons die stank schelen. Als we maar kunnen spelen. Helaas ook daar hetzelfde liedje." Het vervelende is volgens Ron dat wanneer zij weer eens nee krijgen te horen, er maar al te vaak geen reden wordt opge geven. „Het is om moedeloos van te worden. Ze zien je mis schien als tuig!" Iets dat de heer D. de Beer, waarnemend chef bureau beheer gemeen telijke gebouwen, volledig kan aanvoelen. Hij: „Het is een uitzichtloze zaak. Voor ons ook nog on- The Gang met van links naar rechts Stef van Ekdom, Herman Teleng, Frank Mostert en Ron Barning. overzichtelijk omdat de ge bouwen zijn onderverdeeld over de verschillende stich tingen. Buiten dat maakt dat popwezen het er ook niet makkelijker op. Punt één zit je met de geluidsoverlast. Voorts moet je onderscheid maken tussen professioneel en amateur." ,Wat ook meespeelt is dat die beatgroepjes vaak zo gauw uit elkaar vallen. Dan heb je hun net een zaaltje toegewezen en dan.... We hebben het trou wens extra moeilijk omdat de Morschpoortkazerne straks wordt gesloopt. De muziek groepen die daar momenteel oefenen - en dat zijn er nogal wat - moeten we eerst ergens anders zien onder te bren gen." „Ik begrijp die jongens volko men hoor, daar niet van. Een gebouwtje aan de rand van Leiden, dat zou ideaal zijn voor die beatgroepjes. Ten minste geen geluidsoverlast hè", zo oppert De Beer. Intussen zit The Gang er maar mee. En zij vast niet alleen. Herman: „Wij zijn heus niet de enige band in Leiden. Mis schien dat we er met z'n allen iets aan kunnen doen (tel. 768322)." Ron: „Ik heb al gedacht. We gaan gewoon buiten muziek maken. Midden in de Bree straat of zo. Ja je moet toch wat nietwaar?" Frank: „Ja, wie weet staat straks de buurman met een hamer voor de deur om onze hele installa tie tot gruzelementen te beu ken." „Ik ken, geloof ik nog een groep die in hetzelfde schuitje zitten als jullie. Gaya, die vrouwen- rockband", zeg ik. Herman: „Oh ja, is er in Leiden zo'n groep dan. Nou, stuur ze dan maar hier naar toe. Haha- ha.... Nee, even zonder gek heid. Zo melig worden we van deze zenuwentoestand, zie je. Kun je nagaan!" SCHEVENINGEN - Het romanti sche gevoel neemt een centrale plaats in in het oeuvre van Tsjai- kovski en wel in het bijzonder in zijn opera "Jevgeni Onjegin". Het gegeven noodt ook tot romanti sche pasteltinten, ge voels ver heerlijking en zelfs sentimentali teit. T\vee mensen die op beslis sende momenten hun hart voor de ander afsluiten met op de ach tergrond de tragedie van de jonge dichter die door zijn beste vriend in een duel gedood wordt, het is bijna teveel van het goede. De versroman van Poesjkin, waar op de opera gebaseerd is, moet indertijd dan ook menig meisjes- hart sneller hebben doen klop pen. Regisseur Michael Gelliot bewees echter in de produktie van de Nederlandse Operastich ting, die gisteravond opnieuw op het repertoire werd genomen, dat ook een andere benadering mo gelijk en zelfs zeer goed verde digbaar is. Poesjkin heeft het verhaal van de dweepzieke Tatjana en haar aanvankelijk ar rogante Onjegin al een aantal iro nische accenten gegeven en de comprimering ten behoeve van de opera heeft bovendien veel van het lyrisch-beschouwende in feiten omgezet. Gelliot heeft deze lijn doorgetrok ken door overal waar mogelijk de sentimentaliteit om te zetten in realisme, maar werd daarbij wel gesteund door een aantal solisten dat deze benadering als een handschoen paste. Het was lo- Israël en Marokko doen mee aan het songfestival HILVERSUM (ANP) - De Israëli- sche televisie heeft zich bij de Eu ropean Broadcasting Union (EBU) aangemeld voor het Euro visie-songfestival, dat op 19 april 1980 in Den Haag wordt gehou den. Eerder had Israël laten weten dat het niet aan het songfestival zou meedoen omdat 19 april een Is raëlische nationale herdenkings dag is. Wanneer het songfestival op de Israëlische televisie zal worden uitgezonden is nog niet bekend. Voorts hebben zich aangemeld voor het songfestival: België, Denemarken, Finland, Frankrijk, Griekenland, Groot-Brittannië, Ierland, Israël, Italië, Luxem burg, Marokko, Nederland, Noorwegen, Oostenrijk, Portu gal, Spanje, Turkije, West-Duits- land, Zweden en Zwitserland. Linda Esther Gray en Benjamin Luxon in 'Jevgeni Onjegin'. gisch dat Onjegin pas onder de bekoring kwam van deze burger lijke, bijna moederlijke Tatjana toen zij zich tot een rijpe vrouw ontwikkeld had, evenals het lo gisch was dat op dat moment de wilde hartstocht het wint van de tedere lyriek. Ook Lenski, meest al neergezet als een sentimentele, zoetgevooisde dichter en de te genpool van Onjegin, is hier een man van vlees en bloed met een gezonde dosis passie en jaloezie ten opzichte van Tatjana's jonge re zuster. Zijn duel met Onjegin is dan ook geen romantisch idealisme, maar bittere realiteit die alleen met de dood kan eindigen. De duelscè ne, vol overgave en zonder spoor van zoetelijkheid gezongen, vormde trouwens met het slot- duel het hoogtepunt van een uit voering die werd gekenmerkt door een krachtige muzikale uit beelding. De tenor Anthony Rol- fe Johnson was een hartstochte lijke Lenski met een uiterst mu zikale stembehandeling die va rieerde van een fluwelig mezza voce in de vierde scène tot een vastbesloten fatalisme in zijn af- scheidsaria. Benjamin Luxon, die de titelrol een aantal jaren geleden ook al op een VARA-ma- tinee zong, kwam tot een door dachte interpretatie die uitgroei de van cynische gereserveerd heid tijdens de eerste taferelen naar fel realisme in het laatste bedrijf. Bij de Tatjana van de so praan Linda Esther Gray had de meisjesachtige romantiek moe ten plaatsmaken voor een vrou welijke kracht die de vastbeslo tenheid van Tatjana aan het slot alleen maar beter aanvaardbaar maakte. Hierdoor ontstond een verscherpt contrast met de wel meisjesach tige Olga van Reni Penkova, die liet blijken dat lichtzinnigheid en onvolwassenheid bij deze rol hand in hand gingen. De detailafwerking van deze pro duktie bleek uit een markante en pietluttige voedster van Enid Hartle en een door Simon van der Geest met de nodige fatterigheid getypeerde Monsieur Triquet. De kleine maar belangrijke rol van vorst Gremin werd door de bas Dimitris Kavrakos wel mooi ge zongen, maar miste toch het vor stelijke en autoritaire dat Matti Salimenen er bij een vorige gele genheid in wist te leggen. Hans Vonk voelde zich met het Radio Filharmonisch Orkest in deze Tsjaikowski-partituur kennelijk opperbest thuis, maar zijn aan dacht voor de klankrijkdom in de orkestbak ging meer dan eens ten koste van de coördinatie met de toneelhandeling. De decors en kostuums van Heinrich Wendel en Jan Skalicky waren over het algemeen een lust voor het oog, maar in de slaapkamer van Tatja na, ontbrak het toch wel aan in timiteit. "Jevgeni Onjegin" komt morgen avond terug in het Circustheater en is op 30 november, 2, 10 en 17 december te zien in de Amster damse Stadsschouwburg. Op namen van de première zijn he denavond te beluisteren op Hil- PAUL KORENHOF

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 21