Dreigement Muzorewa aan Zambia Rabobank S BlUNT VERDEDIGT ZICHZELF Protest tegen economische maatregelen De Arke zomerprogramma's liggen nü bij de Rabobank voor u klaar! Arabieren praten in Tunis over gebruik oliewapen Beieren zond vluchtelingen weer terug „Westen moet zorgen voor afschrikking" boek snel voor het beste eruit is geld en goede raad WOENSHG 21 NOVEMBER 1979 BUITENLAND LONDENReuter) - De voormalige kunstadiseur van koningin Eli zabeth, Jithony Blunt, heeft gis teren open persconferentie zijn werk alSowjet-spion verdedigd. Vorige 'eek werd hij daarvoor uit de ielstand gezet, vijftien jaar nacit hij bij de verantwoor delijke atoriteiten een bekente nis had fgelegd. Blunt zeiiat de diplomaat-spion Guy Brgess hem had overge haald "ot ik de zaak van het anti- fascism het beste kon dienen door hei te helpen bij zijn werk voor dertussen". Blunt gahiet toe een verrader ge weest tffijn en gaf ook geen ver- ontschuJiging. Hij zei: "Dit was een zaalvan politiek geweten te- genoverrouw aan het land, en ik koos voc mijn geweten". "Toen ik me later bewust werd van de juiste feiten inzake Rusland, kon ik niets meer doen door per soonlijke loyaliteit. Ik kon mijn vrienden niet laten vallen". Blunt geeft geen bijzonderheden over de manier waarop hij voor tijdens en na de Tweede Wereld oorlog als Sowjet-agent heeft ge werkt. Premier Thatcher zei vorige week in het parlement dat Blunt in de jaren 1930 op de universiteit van Cambridge naar talenten moest speuren, aan de Russen gegevens moest doorgeven toen hij tijdens de oorlog officier bij de militaire inlichtingendienst was, en Bur gess en Donald MacLean gehol pen heeft in 1951 naar de Sowjet- Unie te vluchten. In zijn verklaring gaf Blunt toe dat hij met de Russen ten behoeve van Burgess had gesproken, maar hij sprak tegen dat hij MacLean ervan op de hoogte zou hebben gesteld dat de Britse ge heime dienst op het punt stond hem te verhoren. Blunt zegt dat hij de benoeming tot kunstadviseur van de koningin slechts na aandrang had aan vaard, omdat hij wist dat er veel werk voor de verzameling te doen was en hij zich ertoe in staat acht te. Nadat het voltooid was werd hem verzocht als adviseur van de koningin aan te blijven. "In 1956 gaf de koningin mij een onder scheiding. Gezegd is dat ik die aanvaard heb. In feite werd ik er als lid van de koninklijke huis houding niet van tevoren van in kennis gesteld, en ik las het als aankondiging in The Times". Een brief waarin hij de onderschei ding wilde teruggeven heeft de betrokken autoriteiten blijkbaar niet bereikt, zei hij. Hij heeft er geen moment aan ge dacht het land te verlaten nadat premier Thatcher de zaak in het parlement had gebracht. Hij zei dat hij niet alles kan meedelen omdat hij nog steeds onder de zwijgplicht van de wet op de offi ciële geheimen valt. "Brieven van voormalige medestudenten en boodschappen van collega's en vrienden geven mij de hoop dat ik in staat zal zijn mijn werk als kunsthistoricus weer op te vat ten". In een vraaggesprek voor de televi sie zei BLunt later bitter te be treuren wat hij had gedaan. Op de Anthony Blunt. vraag hoe hij zich rekenschap van zijn daden als Sowjetspion gaf zei hij: "Ik kan alleen maar zeggen dat ik volgens mijn geweten han delde, en ik betreur bitter wat ik heb gedaan". (Van onze correspondent Karl Breyer) JOHANNESBURG - Het bewind van Muzorewa en Smith in Ziibabwe-Rhodesië heeft gedreigd met keiharde ver- geldigsmaatregelen tegen het buurland Zambia, dat dinsdg de totale staat van oorlog met Salisbury afkon- digdeHet Zambiaanse leger is volgens president Kaoen- da Kanda staat van opperste paraatheid; alle verloven zijn igetrokken. Muzorewa noemde de uitlatingen van de Zatbiaanse president „een poging om de wantoe- Zuid-Afrika stand n eigen land te verbloemen". President Kaunda i mobilisatie af. ;/TM Zambia kondigde gisteren Kaunda'saankondiging was een reactie grootscheepse militai re actie van het leger van Zim- babwe-thodesië, waarbij een aantal strategisch belangrijke brugge in Zambia werd ver nield. "blgens Muzorewa waren de aanagen echter het werk van guerrill's van Nkomo's ZAPU, één va' de beide in het Patriot tisch 'ront verenigde bevrij- dingsbwegingen. De prerer van Zimbabwe-Rhode- sië, die aan de macht kwam na niet door de VN erkende verkie zingen, zei dat de Zambiaanse president „weer eens een van zijn opwindende, huilende verkla ringen" had afgestoken. „Mocht hij dit keer serieus zijn en Zim- babwe-Rhodesië willen aanval len, dan zullen wij met scherpe vergeldingsmaatregelen ko men", aldus Muzorewa, die dui delijk maakte dat de eerdere aan vallen van zijn leger en lucht macht op Zambiaans grondge- Ook uit Zuid-Afrika kwamen drei gende woorden aan het adres van Zambia. Generaal Magnus Ma- lan, opperbevelhebber van het Zuidafrikaanse leger, zei bij de opening van een wapenfabriek, dat Zimbabwe-Rhodesië een sleutelrol vervult bij de verdedi ging van zuidelijk Afrika. „Als dit land in handen valt van de marxisten (de Zuidafrikaanse term voor het nationalistische Patriottisch Front), wordt Afrika in tweeën gesneden. In dat geval zal Botswana een gemakkelijk TUNIS (PA/Reuter) - In Tunis is gistererie tiende Arabische top- conferetie begonnen met een openingede van de aftredende voorzitt Saddam Hoessein, de preside van Irak. Deze riep de ArabisCe landen op hun positie in het vereldgebeuren te ver sterkerdoor gebruik te maken van hetliewapen. De top i drie dagen duren. De belangikste onderwerpen zijn de onbambare situatie in Zuid- Libano het gebruik van het oliewajn door de Arabische we reld ereen uitbreiding van de strafmjtregelen tegen Egypte. In zijn tcpraak zei Hoessein dat de Araeren hun economische macht loeten gebruiken tegen hen dide "zionistische agres sors" sunen. Hij doelde daar mee ddelijk op de Verenigde Statenlet is echter nog lang niet zeker d op de top een besluit ten gunstean het toepassen van het oliewam zal vallen. Bij de voor- bespreingen, waarbij vooral de radica Arabische landen als Irak e Libië op een dergelijke stap androngen, is namelijk naar \ren gekomen dat met na me Soedi-Arabië zijn beden- kingé heeft. Na zijn tde droeg Saddam Hoes sein voorzitterschap, dat hij uitoefede op de vorige topcon- ferentidn Irak in 1978, over aan de hui<ge gastheer, het Tunesi sche aatshoofd Habib Bour- guiba. eze drong er in zijn rede op aanle Palestijnen alle mid delen tyerschaffen die zij nodig hebbenm hun strijd te kunnen vcortzeen en versterken. Deze hulp ng evenwel niet ten koste gaan vi Libanon, aldus Bour- guiba. Volgens iplomatieke kringen zal de Libiese kwestie waarschijn lijk totjrote moeilijkheden lei den. Lanon heeft namelijk ge- weiger een in de voorbespre- kingenjenomen besluit dat de Palestine guerrillastrijders in het zuen van Libanon mogen blijvente aanvaarden. De Liba nese psident Sarkis eist dat zijn regerirhet zuiden van Libanon weer cder haaf1 controle krijgt, dat dealestijnen hun operaties tegen Israël vanaf Libanees grondjbied staken en dat de PLO hir acties niet meer vanuit Beiroeaankondigt. sterke druk komen om een marxistisch bewind te accepte ren. Daarna zal de eigenlijke strijd tegen Zuid-Afrika begin nen", aldus Malan. De acties van het leger van Muzo rewa in Zambia hadden tot ge volg dat de hoofdstad Lusaka fei telijk van de buitenwereld werd geïsoleerd Bruggen in de weg- routes naar Tanzania, Malawi en Zimbabwe-Rhodesië werden vernield. Enkele weken eerder had een Rhodesische comman do-eenheid de belangrijke brug over de Chambesihi-rivier op geblazen. Daardoor werd het treinverkeer op de door China gebouwde Tanzam-spoorlijn naar de Tanzaniaanse hoofdstad Dar es Salaam geblokkeerd. Vorige week maakte het bewind van Muzorewa een einde aan de Zuidafrikaanse maïstransporten naar Zambia, door de brug over de Zambesi-rivier af te sluiten. Een deel van de 250.000 ton mms die Zambia van Zuid-Afrika had gekocht om een dreigend voed seltekort op te vangen, wordt nu met vrachtvliegtuigen van de Zuidafrikaanse en Zambiaanse luchtvaartmaatschappijen over gevlogen. Kaunda zei gisteren dat de westerse imperialistische machten bezig zijn de Zambiaanse economie volledig in het slop te helpen in een poging de guerrilla-oorlog in Zimbabwe te internationalise- ren. Engeland heeft begin deze week aangedrongen op spoed bij de Londense onderhandelingen over de toekomst van Zimbabwe, gelet op de gespannen situatie in zuidelijk Afrika. (Van onze correspondent Hans Amesz) BONN - De minister van bin nenlandse zaken van de West- duitse deelstaat Beieren, Ge rold Tandler (CSU), heeft giste ren toegegeven dat ambtenaren van zijn ministerie ten onrechte Oosteuropese vluchtelingen hebben uitgewezen. Het gaat om zes Tsjechen, een Hongaar, een Ethiopiër en een statenloze. Zij hadden bijna allemaal om politiek asiel verzocht. Niette min werden ze, na onzorgvuldig of geen onderzoek, weer over het „ijzeren gordijn" gezet. Tandler verklaarde voor de commissie van juridische zaken van het deelstaatparlement, dat dit .juridisch" in orde was, maar „politiek" verkeerd. Hij zegde toe dat zoiets in de toe komst niet meer voor zal ko men. De schuld voor deze gang van zaken ligt, aldus Tandler, niet bij het ministerie van bin nenlandse zaken. Hij was pas na berichten in de pers inge licht. Regering-Barre overleeft drie moties PARIJS (Reuter) - De Franse rege ring van premier Raymond Barre heeft gisteravond drie moties van wantrouwen in haar beleid over leefd en zich daarbij verzekerd van de steun van haar opstandige Gaullistische partners. Premier Barre had het zware wa pen van de vertrouwenskwestie gesteld om zijn financiële begro ting voor 1980 door de nationale vergadering te krijgen. De Gaullisten die, met het oog op de presidentsverkiezingen over achttien maanden, de goedkeu ring van de begroting hadden te gengehouden met eisen dat danig gesnoeid zou worden in de over heidsuitgaven, bleken uiteinde lijk niet bereid één front te vor men met de communistische en socialistische oppositiepartijen, irvan de moties van wantrou- afkomstig waren. In Israël (Van onze correspondent Jaap van Wesel) JERUZALEM - „Geen geld voor nederzettingen, wel geld voor krotten wijken". Met die kreet werd gistermiddag en -avond op verschillende plaatsen in Jeruzalem op gewelddadige wijze gedemonstreerd tegen de nieuwe economische maatregelen van de nieuwe minister van financiën Hurvitz. Hurvitz heeft een grootscheeps bezuingingsplan afgekondigd. Een bezui nigingsprogramma met een kronkel overigens, want al moet er op het lopende overheidsbudget 5 procent worden bezuinigd, er schijnt wel 10 miljard gulden beschikbaar te zijn voor nederzettingen in de bezette gebieden. Volgens minister Hurvitz „omdat het bouwen van huizen in Judea en Samaria goedkoper is dan in Tel Aviv". De armsten, die het eerst het kind van de rekening dreigen te worden van die bezuinigingsmaatregelen, gingen met de Zwarte Panters, een poli tieke pressiegroep uit de krottenwijken, de straat op en antwoordden met het opwerpen van barricades, het in brand steken van autobanden, met als uiteindelijk resultaat: tien gewonden, onder wie de politiecom- mandant en een uitgebrande politieauto. Burgemeester Koliek veroor deelde de gewelddadige actie, maar steunde de leuze: „Er moet meer geld beschikbaar komen voor de krotten en minder voor nederzettin gen-avonturen". De demonstraties, nog geen 24 uur nadat minister Hurvitz het volk van Israël magere jaren aankondigde, waren een antwoord op de eerste prijsstijgingen onder diens bewind, maar de zoveelste voor de burger. Subsidies op levensmiddelen worden afgeschaft dan wel drastisch be perkt. Zuivelprodukten zijn 100 procent duurder geworden en brood, margarine en olie tussen de 30 en 50 procent. Binnenkort volgen benzi ne, stookolie, elektriciteit, water en openbaar vevoer. De schatkist is leeg. „Vroeger deelden wij het weinige dat wij hadden", is Hurvitz' lijfspreuk, „nu delen wij het vele dat wij niet hebben". De Israëlische economie is ziek. Een inflatie die de 150 procent per jaar nadert en een toenemend tekort op de betalingsbalans, van ruim 4,5 miljard dollar. Er zijn natuurlijk objectieve redenen voor de malaise: stijgende olieprijzen en grote defensielasten, die als gevolg van de vrede met Egypte de komende jaren eerder toe- dan afnemen, doordat Israël nieuwe defen sielinies in de Negev-woestijn moet bouwen. Maar er zijn ook strücturele oorzaken. Israël produceert te weinig in ver houding tot de hoge levensstandaard en heeft een topzware bureaucra tie, waarin een grote mate van verborgen werkeloosheid schuil gaat Bovendien wordt er in de dienstensector redelijk tot goed verdiend. Reden om de veel slechter betalende industrie te mijden. Het gevolg is dat er te weinig en steeds minder geproduceerd wordt, met name door de export-industrieën. Omdat de lonen de laatste jaren zijn blijven stijgen - zelfs meer dan de inflatie - hebben velen het economische bankroet nog niet aan den lijve ondervonden. Minister Ehrlich, de vorige minister van financiën, placht de stijgende overheidsuitgaven zuchtend aan te vullen door het drukken van steeds minder waard wordende ponden. Maar Hurvitz, die de naam heeft een harde doordouwer te zijn, heeft aangekondigd de economie in twee etappes weer wat gezonder te willen maken. De eerste etappe is een drastische bezuiniging op de overheids uitgaven door het afschaffen van voedselsubsidies, het stopzetten van ontwikkelingsprojecten zoals het bouwen van wegen, scholen en zie kenhuizen, en een algemene bezuiniging van 5 procent op de lopende begroting. Plannen die zijn voorganger ook reeds koesterde, maar niet kon uitvoeren vanwege zijn gebrek aan gezag. De tweede en veel ingrijpender fase is het overhevelen van werknemers uit de dienstensector naar de industrie. Dat betreft structurele verande ringen, die des te moeilijker door te voeren zijn omdat, behalve het omschakelingsproces, er bij de industrie tekenen zijn van een op handen zijnde recessie. Het is daardoor allerminst zeker dat de industrie de vrijkomende werknemers kan opvangen, omdat de voortdurend stij gende prijzen er wellicht toe zullen leiden dat er ook in de industrie ontslagen zullen vallen. LONDEN (Reuter) - Oud-minister Henry Kissinger heeft gisteren, in een radio-interview met de Britse omroep BBC gezegd dat boven het Westen een zware dreiging hangt die realiteit kan worden als een nieuwe generatie het in het Kremlin voor het zeg gen krijgt. Tenzij het Westen nu stappen neemt om een voldoende militaire afschrikking te ontwik kelen. Naar Kissinger's mening is de hui dige generatie leiders in het PLO-leider Jasser Arafat maakt een V-teken tegen de fotograaf. Arafat woont de tiende Arabische top-conferentie in Tunis bij. BRUSSEL (ANP) - De negen EG- landen hopen dat volgend jaar in Madrid in beginsel zal worden besloten tot een ontwapenings conferentie van alle 35 landen die hebben deelgenomen aan de con ferentie over Europese veiligheid en samenwerking. Dit blijkt uit een verklaring die gisteren in Brussel is gepubliceerd na over leg over Europese politieke sa menwerking van de ministers van buitenlandse zaken van de landen van de Europese gemeen schap. Volgend jaar zal in de Spaanse hoofdstad worden nagegaan in hoeverre de aanbevelingen van de eerste conferentie, vervat in de zgn slotakte van Helsinki, in de praktijk zijn gebracht. In Madrid zou, aldus de Brusselse verkla- Negen willen ontwapenings conferentie ring, moeten worden onderzocht hoe de voorwaarden zijn voor onderhandelingen over een ak koord over zogenaamde ver trouwenwekkende maatregelen. Ook in de slotakte van Helsinki zijn al aanbevelingen over derge lijke maatregelen opgenomen, als het uitwisselen van waarne mers bij militaire manoeuvres en het van te voren aankondigen van troepenverplaatsingen boven een bepaalde limiet. Dergelijke maatregelen zullen, omdat zij de veiligheid van de sta ten vergroten, voorwaarden scheppen, die later leiden tot een proces van wapenbeheersing en -vermindering binnen hetzelfde geografische kader", aldus de Brusselse verklaring. Dit geogra fisch kader wordt gevormd door de deelnemers aan de conferen tie, dat wil zeggen alle Europese landen minus Albanië plus de Verenigde Staten en Canada. Zowel Frankrijk - in mei 1978 - als de landen van het Warschau-pact - deze zomer in Boedapest - heb ben voorstellen gedaan voor een Europese ontwapeningsconfe rentie. Kremlin doordrongen van de westerse superioriteit. De jonge re generatie, die de Tweede We reldoorlog niet heeft meege maakt en die gewend is aan een hoge stand van de technologie, zou evenals elke onbevooroor deelde waarnemer tot de conclu sie moeten komen dat het macht sevenwicht niet in het voordeel van het Westen is. „Als deze nieuwe leiders in de Sowjet-Unie aan de macht komen, krijgen we met een dodelijk gevaar te kam pen, tenzij we nu maatregelen nemen", aldus Kissinger. Naar zijn mening dient het Westen met toacht te proberen het ver mogen van zijn conventionele strijdkracht te verbeteren. Kissinger acht het zeker dat de At lantische wereld tot het eind van deze eeuw het zwaartepunt van de wereld blijft, terwijl hij met name Japan en China aan belang ziet winnen. Hij houdt er echter rekening mee dat het zwaarte punt in de 21e eeuw in toene mende mate naar de Stille Oce aan verschuift. De ex-minister, die voordat hij chef werd van het ministerie van buitenlandse za ken voorzitter was van de natio nale veiligheidsraad, en nu als ambteloos burger door het leven gaat, acht het zeker dat Europa ook dan een grote betekenis houdt. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9