Raad achter verhoging van tarieven Vrouwen minder in vaste dienst Wóonbooteigenaars vol vertrouwen na overleg Winkeliers klagen nood over stadsvernieuwing Pro Patria mag met wapens de straat op PPR: Winkelwagentjes van de openbare weg Tuin van 'Lakenhal' straks toegankelijk „Lammermarkt kan meer cafés hebben" Zendpiraat drie keer gepakt" Leiden paste verkeerde procedure toe WOENSDAG 21 NOVEMBER 1979 Voeding In het gebouw van de Leidse jongerenvereniging Augusti- nus aan het Rapenburg 24 wordt vandaag een informa tie- en discussieavond gehou den over voeding. Er wordt een dia-serie vertoond onder de titel "voedsel voor alle mensen". Verder zijn er standjes en sprekers van Lek ker Dier, 't Breehuys en Gaialopis. Aanvang 8 uur en toegang gratis. Tussen 5 30 en 730 uur worden vegetarische maaltijden geserveerd. Planten De afdeling Leiden van de Ko ninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde or ganiseert vanavond een le zing in het Rijksherbarium aan de Schelpenkade 6. De heer G. F. G. Smit uit Soest- dijk spreekt over het onder werp "Planten, die eens nader bekeken moeten worden". De bijeenkomst begint om acht LEIDEN - Het Leids Woonschepen Overleg is na een gesprek met wethouder Verboom vol ver trouwen in diens plannen voor een toekomstig woonbotenbe- leid. "Het was een tot onze ver rassing bijzonder prettig ge sprek", vindt woordvoerder J.P. Bakker. "De wethouder heeft alle mogelijke twijfels weggenomen door uitdrukkelijk te zeggen dat hij geen uitstervingsbeleid wil voeren. En dat is voor ons zeer wezenlijk". Er is besloten dat er een ambtelijke nota komt waarin het standpunt van het Leids Woonschepen overleg (LWO) geïntegreerd wordt verwerkt. Over twee we ken begint een geregeld werk overleg tussen de ambtenaren die de nota moeten opstellen en drie mensen van het LWO, dat ko mend voorjaar al moet uitmon den in de nieuwe nota. Verboom wil de zaak afronden voor hij zijn wethouderschap volgend jaar opgeeft. De conceptnota die het LWO eind september langs een omweg ont- ving en waarop het toch vrij veel kritiek had blijkt aldus het LWO niet meer te zijn dan een uiteen zetting van het beleid zoals dat vanaf 1970 is gevoerd, een kap stok waaraan het toekomstige beleid moet worden opgehangen. LWO-woordvoerder Bakker "Het was niet Verbooms bedoeling dat dit stuk al naar buiten was geko men, het was duidelijk niet af. In het gesprek is ons nu gebleken dat er eigenlijk geen punten van tegenstelling zijn tussen hem en ons. In elk geval is alles nog on derwerp van discussie". Bakker wil nog niet ingaan op de inhoud van het overleg, dat is zo met Verboom afgesproken. Wel wordt duidelijk dat het in elk ge val zal gaan om handhaving van de 211 legale plaatsen voor woonboten in Leiden. Het LWO zegt zeker te weten dat ze met Verboom overeenstemming zal weten te vinden over het mogen vervangen of vernieuwen van een oud schip met een schip of on derdelen van buiten Leiden, an ders dan in de conceptnota stond. Ook voor wat betreft de 26 boten langs de Haagweg, waarvan men vreesde dat ze uit Leiden weg zouden moeten, heeft Verboom het LWO duidelijkheid verschaft. Bakken "Er is geen sprake van dat er 26 boten weg moeten. Het is maar van één woonboot be kend dat Noordman de vergun ning heeft opgezegd, dat was op 9 augustus en hij ligt er nu nog. Er is daar een gewoonterecht ont staan en daarom verwachten wij dat die boten daar altijd kunnen blijven liggen. Als Noordman ze kwijt wil zal hij daar minstens een gerechtelijke uitspraak voor no dig hebben". "Los daarvan", vervolgt Bakken "is de dienst voor de Reiniging, Havens en Warenmarkten nu be zig met het verlengen van de be staande publiekrechtelijke ver gunning. Dat is een routinezaak die geen consequenties heeft voor de bewoners". In de formu lieren die de dienst de bewoners daarvoor ter ondertekeninaan- bood staat ook de bepaling dat ze als de reconstructie van de Haagweg en de bouw van de Churchillbrug noodzakelijk ma ken dat ze daar vertrekken geen andere plaats in Leiden kunnen krijgen. Volgens het LWO staat dit in elke vergunning, als: "De vergunninghouder kan aan deze vergunning geen rechten ontle nen ter verkrijging van een ande re ligplaats bü intrekken of ver vallen van deze vergunning". De paniek die is ontstaan wijdt het LWO aan het toevallig gelijktijdig gebeuren van het opzeggen van de vergunning door Noordman en het verlengen van de vergun ningeri door de dienst voor Rei niging, Havens en Warenmark ten, die daarmee overigens een achterstand aan het inhalen is. DEN HAAG/LEIDEN - Het Leidse studentenweer- baarheidscorps Pro Patria zal ook in de toekomst by bepaalde gelegenheden ongehinderd in uniform en voorzien van wapens op straat mogen lopen. Dit valt af te leiden uit het antwoord van minister Scholten (defensie) op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Van der Spek (PSP). Pro Patria trad 23 juni van dit jaar op tqr gelegenheid van een reünistenoptocht van stu dentenvereniging Minerva door Leiden. Dit optreden, waarbij de leden van Pro Patria geweren met zich meedroegen, leidde in de ge meenteraad tot vragen aan bur gemeester Vis en tot de vragen van Van der Spek. Volgens het kamerlid had het optreden van Pro Patria "weer de nodige er gernis bü de Leidse bevolking gewekt". Voor dergelijke manifestaties heeft het studentenweerbaarheids- corps volgens de Wet op de Weerkorpsen via de provinciaal militair commandant toestem ming nodig van de minister van defensie, onder opgave van rede nen. Scholten voelt er niet voor om, wanneer h(j in zo'n geval toe stemming heeft gegeven, derden de mogelijkheid te geven om daartegen in beroep te gaan. Van der Spek had hierop aangedron gen. De minister zegt voor een dergelij ke procedure geen aanleiding te zien. Hij wijst erop dat de leden van Pro Patria, die allen ook lid zijn van Minerva, geweren bij zich droegen waarmee niet ge schoten kan worden. De provinciaal militair dant verstrekt de geweren slechts onder voorwaarde dat zij uitslui tend voor ceremoniële doelein den zullen worden gebruikt, al dus de minister. LEIDEN -"In principe ben ik tegen elke tariefsverhoging. Het betekent een grotere last voor de bevolking en dus een verlaging van de koopkracht, die uiteindelijk weer tot grotere werkloosheid leidt". Met die woorden verklaarde het CPN-raadslid Hoeven zich gis teravond in de Leidse gemeente raad (samen met twee PSP- raadsleden) tegen het verhogen van de tarieven voor het ophalen van huisvuil en de Onroerend- Goed-belasting (OGB). Met een PvdA-raadsfractie die vol gens woordvoerder Groos "met grote weerzin" voorstemde be sloot de raad echter om de tarie ven toch op te schroeven. Dat be tekent dat voor het ophalen van vier zakken huisvuil per week een bedrag van 8,65 per maand neergeteld moet worden, en dat komt neer op een verhoging van 17,5 procent. De OGB wordt met vijf procent verhoogd. De nieuw tarieven gaan op 1 januari in. Volgens CDA-woordvoerder Vink moet de eigenaar van onroerend goed in Leiden zeer zwaar in de beurs tasten voor de OGB. Hij is bang dat daardoor in Leiden een ongunstig "vestigingsklimaat" ontstaat. Vink kreeg van wet houder Van Dam (financiën) een toezegging: in een raadscommis sie komt de wethouder met een vergelijking tussen verschillende steden in Nederland wat betreft het "aandeel" van de eigenaar in de OGB. Van Dam legde uit dat een gemeen te als Leiden niet onder een ver hoging van de OGB uit kan, en dat de forse stijging van het tarief voor de vuilophaaldienst onder meer te wijten is aan de toene mende hoeveelheid vuil per ge- Bovendien nemen de kosten van vuilvernietiging ook toe, aldus Van Dam. De verhoging van de vuilophaal-tarieven moet Leiden in 1980 2,2 miljoen gulden extra oplevéren. LEIDEN - Sopraan Henny May en tenor Wim Koopman zorgden gisteren samen met de Koninklijke Militaire Kapel voor het muzikale gedeelte van de NCRV-lustrumavond in de Stadsgehoorzaal. Verder traden de Young Chapel Singers uit Scheveningen op en werd een quiz gepresenteerd, waaraan werd deelgenomen door NCRV-le- den uit de Leidse regio. LEIDEN - Het vertrouwde beeld van winkelwagentjes op de stoep, win kelwagentjes op straat en in sommige gevallen zelfs winkelwagentjes die door de klant worden meegenomen naar huis, zal als het aan PPR- raadslid Beijen ligt uit het Leidse straatbeeld verdwijnen. Op zijn verzoek gaan burgemeester en wethouders uitzoeken of het moge lijk is om in de Algemene Politie Verordening (APV) een verbod op te nemen voor winkelwagentjes op de openbare weg. Tot die openbare weg moet volgens Befien ook de stoep gerekend worden. Het PPR-raadslid deed zijn voorstel gisteravond in de gemeenteraad, omdat hjj veel overlast verwacht van het "rollend materieel" van de toekomstige Digros-vestiging aan de Langegracht LEIDEN - De tuin van het stedelijk museum De Lakenhal moet openbaar toegankelijk worden tijdens de openingsuren van het museum. Tussen de Lammermarkt (Noordvest) en de Oude Sin gel moet dan een nieuwe "looproute" ontstaan, via de tuin van het museum. PvdA-raadslid Bordewijk deed dit voorstel gisteravond in de Leid se gemeenteraad. Ook stelde Bordewijk voor otn door een aan te leggen "groenstrook" het Energiebedrijf Rijnland (Langegracht) openbaar toegankelijk te maken. Met beide voorstellen van het PvdA-raadslid ging wethouder Waal (ruimtelijke ordening) gis teravond akkoord. LEIDEN - "De Lammermarkt (Noordvest) is geschikt om het aantal cafés daar op te voeren". Dat zei gisteravond WD-frac- tieleider Kuijers in de Leidse ge meenteraad. In zijn kritiek op het bestemmings plan voor Noordvest verpakte Kujjers gisteravond het voorstel, om in de toekomst als het nodig is vier cafés aan de Lammermarkt toe te staan. Burgemeester en wethouders wil len in het bestemmingsplan, waarin de ruimtelijke "toe komst" van Noordvest wordt vastgelegd, het aantal cafés aan de Lammermarkt beperken tot twee. Volgens de WD-woord- voerder wordt de mogelijkheid om een aantal cafés te concentre ren daarmee de das omgedaan. Wethouder Waal (ruimtelijke orde ning) maakte duidelijk dat hij po sitief staat tegenover Kuijer's idee. Méér cafés aan de Lam mermarkt zal dan wel moeten passen in het beleid dat de ge meente Leiden tegenover cafés wil voeren, aldus Waal. Als Kuijers zijn zin krijgt kunnen er in Noordvest in totaal zeven cafés komen: nu zijn dat er vier. Vol gens het ontwerp-bestemmings- plan, waar de raad nog een defini tieve beslissing over moet ne men, zou er één kroeg bij mogen komen. Eventueel zou dat ook een dancing mogen zijn die nu op een andere plaats in Leiden ge vestigd is en daar overlast be zorgt, vinden burgemeester en wethouders. De nieuwe plaats in Noordvest zou dan "uiteraard" wél geschikt moeten zijn. Waanzin Volgens PSP-raadslid Van der Putten is het "waanzin" om "de horeca-overlast van de ene bin- nenstadswijk over te hevelen naar de andere binnenstads- wijk". Meer cafés en een dancing in Noordvest zou volgens de PSP-er de leefbaarheid van de wijk aantasten. Noordvest on dervindt nu al veel overlast van cafés in andere wijken, en ook de sociëteit Quintus geeft overlast, vindt hij. Op zijn beurt stelde Van der Putten gisteravond voor om het huidige aantal cafés te bevriezen. Opk Hoeven (CPN) en Van Zijp (CDA) klaagden gisteravond over Qüintus, een studentensociëteit die het vroegere gebouw van het Katholiek Militair Tehuis op de hoek van de Oude Singel en de Mare in gebruik heeft genomen. De vele lukraak geparkeerde fiet sen zijn de raadsleden een doorn in het oog. Wethouder Waal deed de toezegging om eens te bekij ken of er meer fietsenrekken bij de soos kunnen komen. Over de voorstellen van Kuijers en Van der Putten nam de gemeen teraad gisteravond nog geen be- Emancipatie-onderzoek onder Leids gemeentepersoneel: 11 LEIDEN - Voor de derde keer heeft de politie een illegale zender van 27-jarige bewo ner van de Wisselweg in be slag genomen. Ze ging er op af, aldus een woordvoerder van de poli tie, naar aanleiding van klachten van omwonenden. Dat was ook het geval bij de in beslagname van een illegale zender uit een woning aan de Lammenschansweg, even eens gisteren. LEIDEN - Op papier hebben vrouwelijke werknemers bij de gemeente Leiden dezelfde rechten en plichten als hun mannelijke collega's. In de praktijk echter werken vrou wen niet onder dezelfde arbeidsomstandigheden omdat ze minder vaak (84,6 tegen 71,2 procent) een vaste aan stelling hebben. Tijdelijk aangestelden en "deeltijders" hebben nu eenmaal een slechtere rechtspositie dan de mensen met een volledige dagtaak. (Van c Haagse redacteur) LEIDEN - Dc afdeling Leiden van de Industriebond FNV hield gister avond een jubilaris-avond in het Antonius Clubhuis. Tweeëntwintig leden van de bond werden gehuldigd in verband met hun 60,50,40 of 25-jang lidmaatschap. Op de foto twee vakbondsleden met de langste staat van dienst: links G. Carton en naast hem J. Heijningen die beiden de 60 jaar volmaakten. Verder op de foto voorzitter Rietdijk, vice-voorzitter van het bondsbestuur Spijkers en secretaris Zandvliet. LEIDEN - Het ziet ernaar uit dat de Raad van State in tweede instan tie het besluit van B en W om een bouwvergunning voor een stu dentenflat in de Kaiserstraat af te geven, zal vernietigen. Vorige maand besloot de Raad van State al de bouwvergunning te schorsen in afwachting van een definitieve beslissing. Het gevolg is dat de werkzaamheden in de Kaiserstraat voorlopig niet kun nen beginnen. Inmiddels is ook de reden van de schorsing bekend. De Raad van State vindt dat B en W wegens de ingrijpende wijzigingen die het bouwplan in de loop van de tijd heeft ondergaan (het binnenter rein blijft bij nader inzien onbe bouwd) niet hadden moeten vol staan met het wijzigen van de bouwvergunning, maar een ge heel nieuwe vergunning hadden moeten afgeven. Met de daarbij behorende procedure: toestem ming vragen aan het provinciaal bestuur, dat aan bezwaarden eerst de gelegenheid moet geven om hun protesten kenbaar te ma ken. Nu de gemeente naar het voorlopig oordeel van de Raad van State een verkeerde procedure heeft toegepast, is het, aldus diezelfde Raad van State, „in hoge mate twijfelachtig of het bestreden be sluit in stand kan blijven". Dat blijkt uit het rapport van het onderzoek dat sociaal weten schappelijk onderzoekster Eleen Jongeneel hield naar de positie van de vrouw in de gemeentelijke organisatie van Leiden. Een on derzoek waarvoor Eleen van mei '78 tot en met augustus '79 werk zaam was bij de afdeling perso neelszaken van de gemeente en die als aanleiding had een motie die in '76 door de raad werd aan genomen. B en W werden toen gevraagd te onderzoeken in hoe verre er verschillen bestaan tus sen vrouwelijke en mannelijke werknemers bij de gemeente en na te gaan of verder onderzoek naar de oorzaken van eventuele verschillen nodig zou zijn. Daar mee werd de gemeente Leiden spitsafbijter wat een dergelijk onderzoek betreft. Nog niet eer der werd bij andere gemeenten bekeken of vrouwen en mannen inderdaad gelijkwaardig zijn in hun werk. Bij het onderzoek werd gekozen voor een methode waarbij vrou wen zelf over hun werkervarin gen konden vertellen. Daardoor, zo concludeert de onderzoekster. Jan Wolkers signeert in Leiden LEIDEN - Jan Wolkers zal zaterdag van 14.00 tot 17.00 uur bij boek handel Kooyker aan de Nieuwt Rijn in Leiden, zijn nieuwste boek komen signeren. Het boek. "De Doodshoofdvlinder", ver scheen afgelopen zaterdag in de boekhandels. lijken sommige enigszins bewuster in hun werk situatie te zijn geworden. En dat was mede het doel van het onder zoek. Bij de gemeente Leiden werken ongeveer 650 vrouwen waarvan er zo'n 325 werkzaam zijn bij de psychiatrische inrichting Ende geest. Van hen reageerden 100 op de uitnodiging deel n gespreksgroepen. Uiteindelijk deden er 84 daad werkelijk mee. De tien samenge stelde groepen kwamen twee keer bijeen, droegen voor het grootste deel zelf hun onderwer pen aan. Zo kwamen onderwer pen naar voren als uitbreiding van het aantal deeltijdbanen, de rechtspositie plus vervroegde pensionering, kinderopvang, functiewaardering, werving en selectie en loopbaanbeleid. On derwerpen waarop men dieper wil ingaan door de zg. thema- groepen, die volgende maand van start zullen gaan. Deze thema- groepen zullen in de tweede helft van 1980 adviezen uitbrengen aan B en W. Intussen blijkt uit het onderzoek zelf dat het nodig is om de dis criminerende bepalingen ten uit alle rechtspositieregelingen weg te werpen en te bevorderen dat vrouwen vaste aanstellingen krijgen. Bovendien zou de rege ring het kostwinnerschap moe ten onderzoeken en vervangen door een systeem waarin mensen die samenleven niet juridisch af hankelijk van elkaar zijn. De rechtspositie van "deeltijders" zou ook gelijk gemaakt moeten worden aan die van "voltijders". Overigens bleek uit de gespreks groepen dat de vrouwen er niets in zagen zichzelf in een soort uit zonderingspositie te plaatsen; bang als zij waren om zichzelf uit dé markt te prijzen. De vrouwen erkennen de achterstand, vinden dat eraan gewerkt moet worden om die in te halen maar van echte discriminatie is volgens hen geen sprake. LEIDEN - Winkeliers uit de wijken Noorderkwartier en De Kooi hebben gisteravond, op een ver gadering in de buurt, hun nood geklaagd over de stadsvernieu wingsactiviteiten in hun wijk. Het openbreken van straten en de bouw of verbouw van woningen heeft voor hen niet alleen veel ongemak maar bovendien vaak een onaanvaardbare omzetdaling tot gevolg. De landelijke steun maatregel voor bedrijven en winkeliers in stadsvernieu wingsgebieden blijkt niet toerei kend te zijn om alle problemen op te lossen. Zoals bekend wordt in de wijken Noorderkwartier en De Kooi vol op gerenoveerd, gebouwd, riole ringen gelegd, straten en pleinen gewijzigd en opnieuw bestraat. De vele werkzaamheden hebben niet alleen tot gevolg dat er een betere en gezelliger winkelstraat ganiseerd speciaal ontstaat maar brengt ook een tij- fiers en bedrijven in De Kooi winke- vallen van de klantenkring met zich mee. Voor sommige winke liers is het steeds weer openbre ken van straten een vele maan den, en soms zelfs jaren, durend ongenoegen. "Het is hier altijd prima geweest", riep één van hen. "Maar nu is het een zooitje. Je kunt zelfs als je nuchter bent niet meer met je auto door De Kooi rijden". Voor de negatieve gevolgen van de stadsvernieuwing is sinds april van dit jaar een landelijke finan ciële regeling in Leiden van kracht de Beschikking Steun Bedrijven Stadsvernieuwing. Over het hoe of wat van deze re geling werd gisteravond, door de gemeente, een vergadering geor- delijke onbereikbaarheid van de Noord. winkels en een (tijdelijk) weg- Volgens de nieuwe regeling kun- bedrijven en winkeliers in aanmerking komen voor drie soorten subsidies. Dat aan de nieuwe regeling nog wel het één en ander schort bleek gis teravond tijdens de vergadering. Ambtenaren van de gemeente konden niet steeds een pasklaar antwoord geven op vragen wat nu wel en niet in de steunregeling thuis hoort. Een aantal proble men, dat door winkeliers uit Noord en De Kooi werd voorge legd, bleek bovendien niet in de nieuwe regeling te passen. De te kortkomingen hebben er inmid dels voor gezorgd dat de nieuwe regeling volgend jaar al weer op de helling gaat waarna weer een verbeterde regeling van kracht wordt.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4