Gas en elektriciteit in 1980 een stuk duurder „Verschuif parkeergarage Rijnland raamt winst op ruim tien miljoen RIJNLAND: „NIET VEEL KLACHTEN Produktie van stroom in Leiden ten einde George Gussenhoven verpakt z'n kritiek in ludiek werkje BIBLIOTHEEK NADERT VOLTOOIING Leids college ziet geen heil in motie tegen koopcentrum opheffings uitverkoop! v. Klarenbosch WOENSDAG 21 NOVEMBER 1979 LEIDEN LEIDEN - De consument moet er rekening mee houden dat hij volgend jaar aanzienlijk meer moet betalen voor aardgas- en elektriciteit. Gas wordt rond twintig procent duurder (een verhoging van 4 cent per m3 op 1 januari, en per 1 juli nog eens een stijging van 3 cent per m3) en de elektriciteitstarieven gaan met rond tien procent omhoog. Het tarief komt in 1980 rond de 17.5 cent per kilowattuur te liggen. Ondanks die forse tariefsverhogin gen verwacht het streekenergie- bedrijf Rijnland het komende jaar geen opvallende stijging van de winsten. Bij de elektriciteits afdeling is er zelfs sprake van een daling. In 1978 werd er nog meer dan 11 miljoen winst gemaakt, voor dit jaar ligt de raming op 6.6 miljoen en voor 1980 wordt de winst geschat op 5.4 miljoen gul den. Gunstig voor Rijnland is de ont wikkeling rond het aardgas. Tot 1978 zat die sector steeds in de rode cijfers ten gevolge van de hoge kosten 11 LEIDEN - Met ingang van 1 de cember zal er in Leiden geen elektriciteit meer geprodu ceerd worden. Daarmee komt een einde aan een lange reeks van jaren waarin op het be drijfsterrein van de voormali ge Lichtfabrieken aan de Langegracht stroom werd opgewekt. De twee opwekkingseenheden die tot nu toe in bedrijf waren tijdens de piekuren zullen worden stilgezet. Alleen een stoomturbine zal nog in wer king blijven voor de levering van stoom aan diverse bedrij ven voor verwarmingsdoel einden. De vraag of binnen de Leidse gmeeentegrenzen ooit nog elektriciteit zal worden ge produceerd moet beant woord worden door een werkgroep die daarop op het ogenblik studeert. Binnen de EZH (overkoepelend orgaan voor de elektriciteitsbedrij ven in Zuid-Holland) leeft nog altijd de wens om in het noordelijk deel van de pro vincie een produktiebedrijf neer te zetten. Dit in verband met het feit dat de meeste centrales op dit ogenblik in het zuidelijk deel van Zuid- Holland staan. De gemeenten binnen de Leid se regio worden op het ogenblik vanuit' twee aan- voerpunten door Rijnland voorzien van elektriciteit. Binnen afzienbare tijd komt daar een derde punt bij want in Alphen aan den Rijn zal een nieuw distributiestation worden gebouwd. Kosten: ongeveer 4 miljoen gulden. Daarnaast zal er een nieuwe koppelleiding aangelegd moeten worden naar dit sta tion wat Rijnland de eerst komende jaren op een bedrag van twee miljoen per jaar komt te staan. Voorlopig zullen de generato ren die aan de Langegracht staan en buiten bedrijf wor den gesteld niet worden 'ontmanteld'. De EZH heeft de gemeente Leiden verzocht om ze bedrijfsklaar te houden zodat ze in geval van calami teiten toch direct ingescha keld kunnen worden. Het stoppen van de produktie geeft geen personale gevol gen. De laatste jaren werd voor het in bedrijf stellen tij dens de 'piekuren' al gebruik gemaakt van 'uitgeleend' per soneel. bouw op aardgas destijds ge paard ging. Vorig jaar werd voor het eerst een winst van ruim 3 miljoen geboekt en voor dit jaar ligt de raming op ongeveer gelijk niveau. Voor het volgend jaar gaat men bij Rijn land uit van een winst van bijna 4.9 miljoen. Bij het energiebedrijf denkt men die winst hard nodig te hebben voor een aantal kostbare investe ringen, dat de komende jaren ge daan moet worden. Zo staat de vernieuwing van het hoofdbui zennet in Leiden op het pro gramma: een project dat over tien jaar gespreid dertig miljoen gul den gaat kosten. Rijnland zelf heeft overigens wei nig grip op de ontwikkeling van de aardgasprijs. De prijs waarte gen het wordt ingekocht wordt bepaald in besprekingen tussen de Gasunie en de Vegin (over koepelend orgaan van gasbedrij ven in ons land). Bij de vaststel ling van de verkoopprijs heeft het ministerie van Economische Za ken weer een stevige vinger in de pap. In- en verkoopprijs liggen in feite vast en dus bepalen de efficiency en het investeringsniveau binnen het bedrijf de uiteindelijke resul taten. Wat de elektriciteitstarie- ven betreft is men bij Rijnland niet helemaal gerust op de ont wikkelingen op langere termijn. Voorzitter Van Dam van het dage lijks bestuur sprak gistermiddag de vrees uit dat de kosten wel eens sneller zouden kunnen stij gen, dan de verhoging die vol gens het ministerie van economi sche zaken mag worden doorbe rekend. Bestuurslid Bezemer vindt dat niet al te hoog moet worden opgeke ken tegen de ruim 10 miljoen winst die volgend jaar geraamd zijn. Op een omzet van 350 mil joen aan aardgas en elektriciteit is dat niet zoveel. Zou de energie besparing van vijf procent waar op de regering mikt worden ge haald dan is al een fors deel van de winst verdwenen. Komt men tot tien procent bezuiniging dan is er zelfs niets meer van over. Wat die bezuiniging betreft in ja nuari belegt Rijnland een bijeen komst voor alle aangesloten ge meenten waarop bekeken kan worden hoe het energiebedrijf een bijdrage zou kunnen leveren aan besparingen op gas en elek triciteit. Bovendien zal het vol gend jaar een voorlichtingsfunc tionaris worden aangesteld die zich voor een deel met de ener giebesparingsmogelijkheden zal gaan bezighouden. LEIDEN - Het energiebedrijf Rijn land heeft tot dusver niet meer dan enkele honderden brieven ontvangen waarin wordt gerea geerd op de voorschotnota's die dezer dagen zijn verstuurd. Dat is niet meer dan 0.3 procent van de 90.000 aanslagen die afne mers hebben ontvangen. Volgens de heer Zuiddam van Rijnland lopen de reacties sterk uiteen. "Er zijn mensen die het bedrag te hoog vinden, er zijn er ook die vragen om een verho ging omdat ze vrezen later te veel bij te moeten betalen. Ver der zijn er verbruikers die alleen om een nadere uitleg vragen". Inmiddels is er een schriftelijke verklaring opgesteld door Rijn land die aan elke afnemer die opmerkingen heeft wordt toege stuurd. Op het kantoor aan de Langegracht loopt het volgens Rijnland niet storm met protes terende afnemers. "Wie meent dat er iets niet klopt kan langs komen en krijgt van ons uitleg", aldus directeur Brooshooft. Volgens hem is de onrust vooral ontstaan doordat men zich niet voldoende heeft gerealiseerd dat het juist om de maanden gaat waarin de meeste energie wordt gebruikt. Bovendien zijn in september-oktober geen re keningen verstuurd en is bij de bepaling van het voorschot re kening gehouden met de forse verhoging van de energietarie ven die volgend jaar plaats heeft. Overigens zijn er gemeenten zoals Rijnsburg en Leiderdorp waar pas in 1981 een definitieve me terstand zal worden opgenomen ter vaststelling van het voor schotbedrag. Omdat men die pe riode ook bij Rijnland rijkelijk lang vindt bestaan er plannen om in de loop van 1980 steek proeven te houden en wanneer dat nodig blijkt aanpassingen uit te voeren. Inmiddels blijken steeds meer verbruikers over te gaan tot au tomatische overschrijving Dat aantal is de afgelopen maand gegroeid van 12.000 tot 25.000. Rijnland ziet daarin het bewijs dat de consument een groot ver trouwen heeft in het energiebe drijf. George Gussenhoven fun geert al jaren als het "gewe ten" van de gemeente Leiden. Ditmaal heeft hij zijn kritiek verpakt in een uitvoerige nota. ^g££ifrJZk m.' FIETSER WILDE TE SNEL LEIDEN - "Beter vijf minuten later thuis dan vijf minuten eerder in het ziekenhuis". Dat is zeker van toepassing op de zestienjarige fietser die gisteren vlakbij de Zijlbrug viel en ver moedelijk zijn elleboog brak. Hij moest in elk geval voor onder zoek naar het DiacQnessenhuis. De jongen had zich laten trekken door een vriend op de bromfiets. Toen hij die vlak voor de brug losliet verloor hij zijn evenwicht en viel. LEIDEN - De gemeente Leiden moet, op wettelijke verplichtingen na, niets doen om de winkels in het toekomstige koopcen trum van Mijnders/Digros aan de Langegracht een betere concurrentiepositie te geven ten opzichte van andere winkels in Leiden. Ook moet de gemeente aan Digros geen hulp geven bij het uitzoeken van gegadigden voor de winkels in het nieuwe koopcentrum. Dit is de kern van een motie (uit spraak) die de Leidse PvdA bij de gemeenteraad heeft ingediend. Woordvoerder Bordewijk zei gis teravond in de raad dat elke me dewerking aan het koopcentrum het nemen van een stuk verant woordelijkheid betekent. Digros hoeft er als het aan hem ligt ook niet op te rekenen dat er aan de Langegracht een parkeergarage komt. CDA-raadslid Bleijie bleek er gis teravond tegenstander van te zijn om communicatie met Digros helemaal uit te sluiten. Wethou der Waal deelde mee, dat het col lege in meerderheid de indieners van de motie (Naast PvdA ook D'66 en PPR) gelijk geeft, maar de verstrekkende gevolgen van de uitspraak zijn voor hem reden om de motie toch af te wijzen. Van WD-zijde viel gisteravond te beluisteren, dat het aannemen van de motie negatieve gevolgen LEIDEN - De nieuwe Centrale vestiging van de Openbare Biblio theek Leiden nadert z'n voltooiing. Het Heerenlogement ('bij de Burcht) is goeddeels gerestaureerd. De di rectie van de bibliotheek heeft haar intrek op de eerste verdieping op de hoek Nieuwstraat-Burchtsteeg al genomen. Op dit moment wordt het Van de Heide-complex onder handen ge nomen. Het is de bedoeling dat aan de kant van de Hooglandse kerk appartementen komen; de giganti sche ruimte tussen het Van de Hei- decomplex en de Hooglandse Kerk- gracht wordt uitleenruimte. bJjvoorbeeld op„het Als alles volgens plan verloopt kun- B 05 HOU W, nen de filialen Br eestraat Leven- verhuizen naar een andere plaats daal m 'Stemschuur vóór de zomer verhuizen. ADVERTENTIE Leiden. Was u al bij de sensationele woninginrichting Haarlemmerstraat 51-53 Leiden. "U zult zich afvragen, "weet die Gussenhoven niets beters te doen dan alsmciar de stedelij ke overheid lastig te vallen met brieven en opmerkingen over van alles en nog wat.Wel zeker, ik weet echt wel plezie riger zaken, waar ik mijn tijd aan kan en wil geven, maar als je dagelijks zó met je neus op feiten wordt gedrukt, zeker de laatste maanden, die schreeuwen om reacties, zoals de open Mare, verscheidene bruggetjes, de Langebrug voor tien weken dicht, de Bin nenvestgracht weer open etc. etc. dan klim je, of je wilt of niet, toch weer in de pen om de nodige stoom af te blazen". Op deze wel unieke wijze wijdt de voormalige eigenaar van een banketbakkersbedrijf en huidige medewerker van een Leidse uitgeverij en micro filmbedrijf, de 50-jarige George Gussenhoven, zijn "binnenstadsnota" in. Een ludiek werkje dat Gussenho ven helemaal in zijn eentje tot stand heeft gebracht. In een oplage van 100 is de profes sioneel en verzorgd ogende nota, die door Gussenhoven zelf "een uitgebreide brief aan de gemeenteraad in een fraaie verpakking" wordt genoemd, van de persen ge rold. Het werkje van de geboren en getogen Leidenaar (vanaf zijn geboorte woonachtig aan de Oude Rijn) is tamelijk lu diek van opzet. De inhoud, forse en weloverwogen kritiek op het gemeentebeleid, is cy nisch soms bijna komisch van toon. Gussenhoven: "Dat heb ik met opzet zo gedaan. Wanneer je droog en zakelijk schrijft dan schuift iedereen het na twee bladzijden opzij. Maar je moet het beslist niet als een zuiver ludieke zaak zien. Ik ben in dit werkje bloedserieus. Het is absoluut geen geintje. Ik hoop de raadsleden en wet houders op deze manier wak ker te schudden. Te bereiken dat ze zich gaan afvragen waarmee ze nu eigenlijk bezig zijn". Even terug naar de inhoud van Gussenhovens "uitgebreide brief', die de titel heeft mee gekregen "Leiden: een door het rijk gesubsidieerd mu seum?". In de inleiding merkt de schrijver op: "Het ver trouwen, wat iedere bewoner toch mag hebben in zijn stadsbestuur, wordt af en toe goed beschaamd" Verderop vervolgt hij: "Van gemeentewege is mij wel eens verweten geen oog te hebben voor alle positieve zaken die er in Leiden toch ook gebeuren onder de huidige bewinds voerders. Natuurlijk is dat niet zo. Ik durf gerust testellen dat er in Leiden de laatste ja ren meer activiteit wordt ont plooid dan in jaren het geval was maar dat weerhoudt mij er niet van om kritiek te uiten op voor mij gewoon absurde toestanden in Leiden". Vervolgens begint George Gus senhoven op cynische wijze tal van voorbeelden te noemen waaruit volgens hem over duidelijk blijkt dat de huidige bewindslieden voortdurend bezig zijn om van het rijk bin nengesleepte miljoenen over de spreekwoordelijk balk te gooien. Gussenhoven: "Er worden in Leiden inderdaad best aar dige dingen tot stand ge bracht. Zo vind ik de nieuw bouw rondom het Burchtcom plex en de vervanging van de eeuwenoude rioleringen prachtige stukken werk. Ik heb ook bewondering voor de manier waarop de stadsbe stuurders er telkens weer in slagen om bij het rijk miljoe nen los te peuteren maar de ellende is dat er tegelijk vele miljoenen guldens worden verspild In dit verband noe hoven ondermeei opengraven van grachten en de stadsontsierende gers- en fxetsbruggetjes binnenstad. "En dat terwijl er in wijken als de Kooi en Lei den Noord tal van mensen zijn die zeer slecht zijn ge huisvest". "In dit verband vind ik het ook ronduit belqchelijk dat men sen die met spandoeken naar het stadhuis trekken om te smeken voor de aanleg van een voetgangerstunnel onder de gevaarlijke Willem de Zwijgerlaan naar huis wor den gestuurd met het onbe vredigende antwoord: "Daar is geen geld voor". Een kwa lijke zaak". Gussenhoven, die vanaf 1975 een geregelde en boeiende briefwisseling onderhoudt met het Leidse college van B en W ("Ondanks dat ik op sommige brieven pas na twee jaar antwoord krijg"), be sluit: "De mensen die nu in de raad zitten doen maar wat. Ze zijn niet doordacht bezig. Misschien dat ze door dat werkje van mij met de neus op de feiten worden gedrukt. Daarom hoop ik vurig dat mijn epistel niet slechts door B en W voor kennis wordt aan genomen". nt Gussen- het weer gedempte an leg van voetgan- CDA pleit voor hoek Pelikaanstraat-Langegracht: ADVERTENTIE LEIDEN - In plaats van zo'n zestig woningen kan er op de hoek van de Pelikaan straat en de Langegracht (Noordvest) beter een par keergarage worden ge bouwd. Dat stelde het CDA-raadslid Van Zijp gisteravond voor bij de be handeling van het bestemmings plan voor de wijk Noordvest. Een parkeergarage op de betref fende hoek is volgens Van Zijp voor iedereen goed zichtbaar. Bovendien kan in één klap ook het probleem rond een te bouwen stallingsgarage in het naburig Maredorp (Hekkesteeg) worden opgelost, aldus Van Zijp gister avond. Bij wethouder Waal vond Van Zijp gisteravond weinig gehoor voor zijn plan, dat de bouw van een parkeergarage op het Krantz- complex (Langegracht) overbo dig zou maken. Waal vindt dat niet meer plotseling afgeweken moet worden van uit gangspunten die al eerder in het structuurplan voor de binnen stad en het verkeerscirculatie plan zijn vastgesteld. "De Hekkensteeg-garage is be doeld voor bewoners van Mare dorp. Die gaan hun auto niet in een garage aan de Langegracht stallen, want dat is te ver", lichtte Waal gisteravond toe. Terecht zouden bewoners van Maredorp en Noordvest volgens hem be zwaar kunnen maken wanneer Van Zijp's idee wordt uitgevoerd. Het aantal van zestig huizen zou op de plaats van de parkeergarage op het Krantz-complex lang niet kunnen worden gehaald, stelde Waal gisteravond verder. Volgens de PSP in de Leidse raad moet bij alle plannen voor wo ningbouw in Noordvest worden vastgehouden aan de eis dat er minstens voor 50 procent in de woningwet-sfeer wordt ge bouwd. Wethouder Waal verzette zich gisteravond tegen een der gelijke uitspraak. Het bouwen van huizen zou (omdat zeer veel grond in Noordvest in eigendom van particulieren is) dan worden bemoeilijkt, vreest hii. Van der Putten (PSP) stelde dat de komende verkeersmaatregelen rond Molen de Valk, waar nieuwe wegaansluitingen zullen komen, en de bouw van het politiebureau de leefbaarheid van Noordvest niet zullen vergroten. Hij vindt met Hoeven (CPN) dat de politie beter naar het Schuttersveld kan uitwijken. fawilms floet O SPORT LEIDEN B V.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3