Driejarige mavo gaat verdwijnen Katwijkse werkgroep beijvert zich voor puur peuterprogramma Conciërge Kuiters tossen wal en schip IM door Sjak Jansen Zelfs Sesamstraat is nog te moeilijk voor peuters Êm MS& Ik-" flfwBl R" t m jpsj Kortsjnoi pleit voor vrijlating van gezin 'n Ei hoort erbij Ik weet een raadsel: 't is lekkerder op broo en gezelliger op tafel. Makkelijk hè? Niet te versmaden. Er is óók weer Kerstboter. Echte Boter voor een feestelijke prijs. WOENSDAG 21 NOVEMBER 1979 VARIA PAGINA 21 Elke ochtend, steevast om tien uur, ga ik de stad en regio in, op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor "Publiekkunt u tot klok slag tien aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. Schriftelijke reacties zijn ook zeer welkom. Ik kom nog even terug op de kwestie Kuiters, de Leidse conciërge die afgelopen woensdag precies 40 jaar in dienst was van de ge meente Leiden maar door zjjn collega's in de Bree- straat op deze gedenk waardige dag volslagen werd vergeten. De heer F. J. van der Velde, chef personeelszaken van de gemeente, zou, zoals u gisteren in deze kolom men kon lezen, intern een onderzoek instellen naar de oorzaak van deze flater. Afijn, daar is hij nu mee klaar. Van der Velde: „Zo als ik al dacht is de fout op de afdeling onderwijs ge maakt. Onlangs zijn de persoonsgegevens van ambtenaren die werkzaam zijn in het onderwijs, dus ook die van de heer Kui ters, naar die afdeling overgebracht. Ik vermoed dat de goede man toen tus sen wal en schip is ge raakt." „Zoiets mag natuurlijk nimmer voorkomen", meent Van der Velde. „Maar ja", stelt hij, „waar gewerkt wordt, worden fouten gemaakt. Ook een signaleringssysteem kan falen. En dat die meneer van de afdeling Belastin- gen wel is opgemerkt, tja dat had onder meer te ma ken met het feit dat de man in kwestie ons er zelf aan heeft herinnerd." „Niet meer dan logisch ei genlijk, dat je even een seintje geeft. Bij zo'n 40- jarig jubileum gaat het immers om een extra bru to maandsalaris. Een fiks bedrag vaak. Maar wat de Van der Velde heer Kuiters betreft we zullen er direct werk van maken. Wat dat inhoudt? Wel, allereerst onze excu ses aanbieden natuurlijk." Maar tegenover mij vertelde de heer Kuiters dat hij die niet zal accepteren? „Kun je nagaan", zegt Van der Velde, „hoe merk waardig mensen toch kunnen reageren Van de heer R. J. Carrière uit Lei derdorp een reac tie gehad op dat stukje van vorige week, waarin ik meldde dat Leide- naar B. de Grijs in een oud boek de voorspelling had gelezen, dat de po liticus die volgend jaar het president schap van de Ver enigde Staten van Amerika aan vaardt, tegelijker tijd zijn grafkist bestelt. Immers, zo stelde het boek, iedere VS-president ge kozen in een jaar eindigend op een nul, zou nog voor het aflopen van zijn ambtstermijn komen te overlij den. Althans die stelling gaat op vanaf 1840. Nu beweert de heer Carrière dat deze voorspelling reeds in 1963, na de moord op John F. Kennedy, naar vo ren werd gebracht in de Nieuwe Rot terdamse Courant. „Het is mij niet bekend of deze ge schiedenis toen al bekend was of eerst toen ontdekt is. Ik heb wel ver nomen dat, naar aanleiding van dat artikel in de NRC, Het idee is enige tijd geleden ontstaan in de peuterspeelzaal aan de Katwijkse Willem de Zwijgerlaan. Moeders van de daar spe lende peuters raakten aan de praat over een enquete over kleuterprogramma's en kwamen tot de slotsom dat de Nederlandse televisie voor peuters (kinderen in de leef tijd van 2 tot 4) eigenlijk geen enkel pro gramma heeft te bieden. Daar moest iets aan gedaan worden, vonden zij. Maar hoe? Een werkgroep werd gevormd, maar het zaakje begon eerst goed te rollen, toen men in contact kwam met enkele werkgroepen in Noord-Hol land en Friesland, die toe vallig hetzelfde doel voor ogen hadden. Gezamenlijk werd besloten meteen in de pen te klimmen om allereerst de omroepen op de hoogte te brengen van hun grieven. Klachten die er vol gens Renske Stuiver en Ineke Klinkenberg in het kort op neerkomen dat de huidige kinderprogramma's te moei lijk zijn voor peuters en te veel geweld bevatten. Zendtijd Het leek echter tegen doveman soren gezegd, want geen der omroepen reageerde aanvan kelijk. Het was uiteindelijk de NOS die te langen leste op de brief inhaakte. Zij bood hun spontaan zendtijd aan, opdat de werkgroepen hun babbel voor gans televisiekijkend Nederland konden houden. Zo wilde het gebeuren dat de werkgroepen onlangs in een uitzending van 'Sprekers- hoek' te zien waren. „Op 23 ook in de Ameri kaanse pers hier over berichten zijn verschenen", zo schrijft Carrière. Ere wie ere toe komt. Amerikaanse pre sidentskandidaten zouden er dus weet van moeten hebben welk zwaard hun boven het hoofd hangt, wanneer zij (zo zij daartoe worden gekozen) ja zeggen tegen het presi dentschap van de VS. Maar of dat, zoals het boek van De Grijs vermeldt, het zwaard is van Damocles jr 1 /'4 ja»;.* Renske Stuiver en Ineke Klinkenberg in de peuterspeelzaal, waar het peuterpro gramma-idee ontstaan is. december komen we weer in Sprekershoek", zegt Renske. „Maar dan met een echt peu terprogramma. Dat gaan wij nu met zijn allen maken. De NOS verleent ons alle facili teiten." Ineke: „Eergisteren hebben we met z'n allen de hele boel doorgepraat." Renske: „En over een week of drie gaan we het resultaat bekijken. Het vi suele zal uiteraard de boven toon voeren. En dan maar ho pen dat het veel reacties zal opleveren." „En vurig hopen dat een goed peuterprogrammaer einde lijk komt. Want voor m'n dochtertje van drie is er alleen •Sesamstraat. En zelfs dat is eigenlijk nog te moeilijk voor kinderen in die leeftijd", al dus Renske Stuiver. DEN HAAG (GPD) - De afschaffing van de drie-jarige ma vo-opleiding mag niet leiden tot een vermindering van het aantal leerkrachten. De daardoor vrijkomende leraren- plaatsen moeten worden overgeheveld naar de vierjarige mavo's. Dat is de wens van de gehele Eerste Kamer, die daartoe gisteren een motie aannam. ADVERTENTIE Viktor Kortsjnoi. Igor Kortsjnoi. De Senaat besprak het initiatief voorstel van het PvdA-Tweede- Kamerlid Martin Konings om de driejarige mavo volledig in de vierjarige te integreren. Evenals de Tweede Kamer ging ook de Eerste Kamer met algemene stemmen met het voorstel ak koord. Maar er bestonden bij diverse sena toren twijfels over de financiële gevolgen van deze maatregel. Volgens Konings is de opheffing van de driejarige opleiding „bud- ADVERTENTIE gettair neutraal", wat wil zeggen dat het noch geld kost, noch geld oplevert. Maar de Eerste Kamer wilde toch duidelijker garanties hebben, dat eventuele bezuini gingen de kwaliteit van het on derwijs niet zullen aantasten, en aanvaardde daarom bovenge noemde motie van de CDA'er Van Oudenhoven. Overigens kon Konings zelf niets toezeggen, omdat hij „slechts" kamerlid is. Uitvoerder is staats secretaris De Jong (onderwijs), die overigens al te kennen gaf de voorstellen zelf te steunen. Om dat te benadrukken, zat hij ook naast het Tweede-Kamerlid ach ter de regeringstafel. De sprekers bleken grote waarde te hechten aan de nieuwe mavo-op zet, waarbij de leerlingen op twee - zelf te kiezen - moeilijWieids- niveaus examen kunnen doen. Dat vergroot de keuzemogelijk heden van de leerlingen en geeft veel meer kans om in te spelen op hun eigen belangstelling en de mogelijkheden om vervolg-on- derwijs te gaan doen, zoals de so cialist Oskamp zei. De nieuwe wet, waarbij de driejari ge mavo verdwijnt, treedt op 1 augustus 1980 in werking. De op heffing zal overigens geleidelijk geschieden, door elk jaar een schooljaar minder uit te voeren. De laatste examens voor de drie jarige mavo kunnen zo in de zo mer van 1983 worden afgelegd. Dat is ook het eerste jaar waarin het eindexamen met twee ni veaus per vak kan worden afge legd aan de dan nog uitsluitend vierjarige mavo. AMSTERDAM (GPD) - „Ze doen alles om mijn gezin gegijzeld te houden. Ik ben geen spion, ik ben geen belangrijk mens. Hoe kun nen ze mij als verrader beschou wen". Met deze emotionele woorden heeft schaakgrootmees ter Viktor Kortsjnoi gisteren in Amsterdam gereageerd op het bericht dat zijn 20-jarige zoon Igor in de Sowjet-Unie is gearres teerd. Igor Kortsjnoi is donderdag tussen Moskou en Leningrad aange houden en op beschuldiging van het ontduiken van de dienst plicht opgesloten in de zoge naamde Pruisengevangenis in Leningrad. De jongen is in okto ber 1978 ondergedoken nadat hem en zijn moeder tot drie keer toe een uitreisvisum naar Israël was geweigerd. De autoriteiten hebben mevrouw Kortsjnoi in de zomer van 1977 geadviseerd om haar zoon van de polytechnische hogeschool te halen. Hij zou toch worden ver wijderd en op deze manier kon hij narigheid voorkomen. Kort daarop ontving hij een oproep voor het leger. In de Sowjet-Unie kan een dergelijke oproep eerder ingaan als een jongen zijn studie afbreekt. Volgens Viktor Kortsj noi zou de dienstplicht voor Igor een oponthoud van zeven jaar be tekenen. Ex-militairen mogen pas vijfjaar na het afzwaaien het land verlaten omdat zij kennis hebben van „staatsgehei men". Viktor Kortsjnoi heeft zijn zoon in augustus 1979 nog telefonisch gesproken. Hij zag zijn gezin voor het laatst op 7 juli 1973 en woont nu als politiek vluchteling in Zwitserland. Verschillende po gingen om zijn gezin te laten emi greren zijn mislukt. De problemen begonnen voor de schaker zelf al in het begin van de jaren zestig. Hij zou zich in het buitenland niet volgens de mo rele gedragscode van de Russen gedragen, onder meer door zich op Curasao in het casino te ont spannen, toen hij niet goed schaakte. Een voor een werden zijn privileges de jaren daarna in getrokken. Zoals het ontvangen van buitenlandse vakliteratuur, het reizen en het geven van spreekbeurten. Hij hield ten slot te alleen een naar Sowjetrussi- sche maatstaven grote flat over. Kortsjnoi stuurt de laatste tijd als een gedrevene brieven en tele grammen aan de regeringshoof den van de Sowjet-Unie, de Ver enigde Staten en Europese lan den, alsmede aan de paus, waarin hij protesteert tegen het vast houden van zijn gezin. Hij zegt „Iemand die een visum heeft aangevraagd voor Israël behoort volgens de Israëlische wet tot Is raël. Mijn zoon beschouwt zich zelf al jaren niet meer als een Sowjet-burger". Op advies van Amnesty Internatio nal heeft Kortsjnoi zich tot zijn eigen vakorganisatie gewend, het FIDE. Maar deze internationale schaakbond heeft hem, naar zijn idee, in de kou laten staan. Wan hopig zegt Viktor Kortsjnoi: „Het enige wat ik kan doen is de zaak aan de wereldpers voorleg gen". Afgelopen zaterdag heeft een dele gatie van Nederlandse schakers Timman, Ree, Donner, Ligterink, Hübner en Vreeken en de parle mentsleden Dolman, Roethof, Den Uyl, Beimena, E. van Thijn en Brinkhorst zich via een petitie tot de president van de Sowjet- Unie gewend. In de brief die aan de Russische ambassadeur in Den Haag is aangeboden, wordt aangedrongen op het om huma nitaire redenen verstrekken van uitreisvisa aan Isabella en Igor Kortsjnoi, zodat zij zich weer bij hun echtgenoot en vader kunnen voegen. Nee tegen bom. Opnieuw en voor de derde keer in een paar jaar heeft de Raad van Kerken in een brief aan de ministerraad een duidelijk nee laten horen tegen de neutronenbom en tegen elke voortgaande ontwikkeling en uitbouw van de kernbewape ning. De argumenten gelden met nog meer kracht, nu er sprake is van produktie en opstelling van een geheel nieuwe generatie kernwapens in Europa, aldus de raad. Havens. Minister Albeda van so ciale zaken kreeg van de Raad van Kerken een brief met het ver zoek, op korte termijn na te gaan hoe conflicten zoals de recente stakingen in de Rotterdamse ha ven kunnen worden voorkomen. De arbeidsverhoudingen in de havens staan al heel lang onder ernstige spanning, waardoor moeilijkheden niet konden uit blijven. Zij hebben, zo zegt de raad in zijn brief, de menselijke verhoudingen grote schade be rokkend. De raad heeft de indruk dat onvol doende aandacht wordt besteed aan de achtergronden van een door vele betrokkenen als on recht ervaren situatie. Te veel is ervan uitgegaan dat dit gevoelde onrecht kan worden afgekocht met verbetering van de primaire arbeidsvoorwaarden. De raad doet de suggestie, een groep on afhankelijke deskundigen te la ten nagaan welke organisatori sche verbeteringen in de havens mogelijk zijn. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Barendrecht G.S.A. de Knegt Barneveld, te IJsselmuiden J. Kooien IJssel- stein, te Harderwijk J. Smit Hil versum; aangenomen naar Om men W. Tijink Kolderveen. Gere formeerde Kerken: beroepen te Utrecht (Fr.) P. Moet Bruinisse. Christelijke Gereformeerde Kerken: beroepen te Emmen J. de Jonge Stadskanaal; bedankt voor Zaamslag P. Roos Harder wijk. Gereformeerde Gemeen ten: beroepen te Katwijk aan Zee J. Koster Barneveld. Evan- gelisch-Lutherse Kerk: aange nomen naar Zeist-Utrecht H.J.A. Haan Naarden. Bezoeken. De paus is voorne mens, eind deze maand een be zoek te brengen aan de orthodoxe patriarch van Constantinopel en aan de Turkse regering en in fe bruari volgend jaar aan de Filip pijnen. Engeland. De Britse Raad van Kerken heeft op de Britse rege ring een beroep gedaan om af te zien van de vervanging van de Polarisraketten, dit om een voor beeld voor ontwapening te stel len. ft Wereldraad. Het internationale Leger des Heils zal pas volgend jaar een definitieve beslissing nemen over zijn lidmaatschap van de Wereldraad van Kerken. Dat werd in 1978 opgeschort uit protest tegen de gift aan het Rho- desische Patriottisch Front Evangelisatie. Ds. W. Bouw uit Doorn spreekt morgenavond om 8 uur in de Petrakerk te Leiden (Noord) over evangelisatie in Ne derland, op uitnodiging van de Hervormde Bond voor Inwendi ge Zending. Mishandeling - De rechtbank in Den Bosch heeft besloten een nieuw onderzoek te laten verrich ten in de zaak "Genderhorst". Twee stafmedewerkers van het doorgangshuis "Genderhorst" in Veldhoven worden ervan be schuldigd patiënten te hebben mishandeld. Tengevolge van problemen in het doorgangshuis liepen begin dit jaar zeven patiën ten weg en werden later de twee medewerkers ontslagen. In Genderhorst verblijven ex-psy chiatrische patiënten die zich voorbereiden op een terugkeer in de maatschappij.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 21