Ceansescu stelt ontwapeningsconferentie voor Voorwaarden bestand Rhodesië voor in Giscard poetst zijn image op Weer persconferentie van vrij te laten gegijzelden Gromiko: „Het woord is aan het Westen" Patriottisch Front: Duitse terrorist gearresteerd GROTE PROBLEMEN BIJ VORMING VAN BOLIVIAANSE REGERING Regering van Nicaragua onteigent landbouwgrond DINSDAG 20 NOVEMBER 1979 BUITENLAND PAGINA 9 BOEKAREST (Reuter) - President Nicolae Ceausescu van Roemenië heeft gisteren op het 12e congres van de communistische par tij in een vijf uur durende rede een ontwape ningsconferentie op Europees niveau voor gesteld. Ook drong hij aan op het op wereld schaal beperken van de uitgaven aan bewa pening, en wel met 10 procent in 1985. Naar het oordeel van de Roemeense leider is het hoge niveau van de defensie-uitgaven een belangrijke oorzaak van de internationale economische crisis. Van de recessie op we reldschaal heeft ook het Zuidoosteuropese land te lijden: eens produceerde Roemenië voldoende olie voor de eigen behoefte maar tegenwoordig moet het die brandstof invoe ren. Van het bedrag dat elk land op zijn mili taire uitgaven bespaart, zou het in de gedach- tengang van Ceausescu de helft moeten be steden aan hulp voor de ontwikkelingslan den. Internationaal politiek pleitte hij er voor dat de vervolgconferentie over veiligheid en sa menwerking in Europa zich op ministers-ni veau afspeelt (in 1975 kwam in Helsinki een akkoord tot stand waarbij alle Europese sta ten met uitzondering van Albanië alsmede de Verenigde Staten en Canada partij zijn. De ondertekenende landen besloten periodiek opnieuw bijeen te komen om de uitvoering van de aanbevelingen zoals vastgelegd in de slotakte te controleren. In 1978 vergaderde men in de Joegoslavische hoofdstad Belgra do, in 1980 staat de volgende bijeenkomst op het programma, te houden in de Spaanse hoofdstad Madrid). Binnen vier jaar nadien wil Ceausescu een bijeenkomst van de staatshoofden en regeringsleiders. Wat de betrekkingen met de communistische buurstaten betreft (herhaaldelijk hebben die te lijden van de onafhankelijke koers die Boekarest vaart) verklaarde de 61-jarige par tijleider zich voorstander van rechtstreekse onderhandelingen ingeval er meningsver schillen uit de weg geruimd moeten worden. Hij verklaarde dat Roemenië "speciaal be lang" hecht aan het grote buurland, de Sow- jet-Unie met haar communistische partij. Wat het binnenlands-economische beleid be treft kondigde Ceausescu een verkorting aan van de werkweek van 48 uur nu, via 46 in 1980 tot 44 in 1985. Binnen vijf jaar voert Roemenië, volgens de plannen, kernenergie in. Daarnaast zal men onderzoek gaan doen naar alternatieve ener giebronnen. MADRID (AFP)- De Sowjet-minister van buitenlandse zaken, An drei Gromiko, heeft gisteren in Madrid verklaard met "alle geïn teresseerde landen" een verdrag te willen sluiten, waarin de Sowjet-Unie zich verplicht geen kernwapens te gebruiken tegen de landen die weigeren dergelijke wapens te produceren of die zich verzetten tegen het installeren ervan op hun grondgebied. De Sowjet-minister kritiseerde in scherpe bewoordingen het voor nemen van de NAVO om in een aantal lidstaten (waaronder Ne derland) kernraketten op te stellen waarvan het bereik zich tot in de Sowjet-Unie uitstrekt. "Als men raketten voor onze deur wil plaatsen moet men niet verwachten dat wij daar onverschillig onder blijven. Daarente gen is het eenvoudiger op tijd een ontketening van gevaarlijke omstandigheden te voorkomen dan vervolgens de gevolgen er van te neutraliseren", aldus Gromiko die verklaarde dat het woord nu aan het Westen is. Sowjet-Unie wil blijven onderhandelen WEST-BERLIJN (Reuter) - Ook indien de NAVO volgende maand besluit nieuwe atoomra ketten te stationeren in Europa, blijft de Sowjet-Unie bereid met het Westen te onderhandelen over beperking van de bewape ning. Dit heeft Vadim Zagladin, die onderdirecteur is van de af deling buitenlandse betrekkin gen van het centrale comité van de Russische communistische partij, gisteren gezegd in een vraaggesprek met het Westber- lijnse dagblad "Die Wahrheit" (partijblad van de Westduitse communistische partij). LONDEN (Reuter/UPI) - Op de Londense conferentie over de toekomst van Zimbabwe-Rhodesië hebben de vertegenwoordigers van het Pa triottisch Front gisteren nogal harde voorwaarden gesteld voor een be stand in Zimbabwe, waaronder de eis tot ontwapening van alle burgers Het uit tien punten bestaande plan van het front wijkt grondig af van de voorstellen die Engeland de vorige week op de conferentie indiende Joshua Nkomo en Robert Mugabe, de twee leiders van het front, hebben diverse malen laten weten dat zij zich niet zullen laten opjagen bij het streven om tot een akkoord te komen. Het Patriottisch Front eist voorts de vorming van een vredesmacht door het Britse Gemenebest die duizenden militairen zou moeten omvatten. Het vindt de door Engeland voor het toezicht op de naleving van een bestand voorgestelde paar honderd man beslist onvoldoende Nu al verkiezingsstunt? i de Amerikaanse ambassade in Teheran Nog deze week De voorzitter van de Londense conferentie, Engelands minister i tenlandse zaken Lord Carrington, wil dat de regelingen voor een be stand - de laatste horde die genomen moet worden voor het sluiten van een akkoord over de hele linie - deze week nog gereed komen. Het Patriottisch Front gaat niet akkoord met het voorstel van Carrington het bestand zeven dagen na de totstandkoming van een akkoord te laten ingaan. Op een persconferentie in Londen hadden Nkomo en Mugabe het over een 'progressief bestand', een bestand dat geleidelijk tot stand komt. Zij zeiden veel meer tijd dan zeven dagen nodig te hebben om contact te krijgen met al hun guerrilla-eenheden die al zeven jaar in de Rhodesi- sche rimboe vechten. De blanke minderheid in Zimbabwe-Rhodesië zal wel erg schrikken van de eis van de guerrillastrijders alle burgers te ontwapenen. Volgens Nkomo zijn er in Rhodesië privé-legertjes en naar schatting 155.000 wapens Eisen Het Patriottisch Front eist voorts. ontbinding van Rhodesische eenheden zoals de in het geheim opere rende 'Selous Scouts' die kampen van de guerrillastrijders moeten op sporen en vernietigen, een regeling voor de uitv/isseling van krijgsgevangenen. terugtrekking van alle Zuidafrikaanse troepen en buitenlandse huur lingen, naar schatting van het front rond 15.000 man. Aanvankelijk wilden Mugabe en Nkomo een VN-vredesmacht om toe zicht te houden op de naleving van een bestand en de verkiezingen. Later gingen zij akkoord met een vredesmacht van het Britse Gemene best. Maar, zo zeiden zij maandag, het moet dan wel gaan om een 'flinke' strijdmacht. Engeland wil geen gevechtstroepen naar Rhodesië sturen omdat het bang is dan 'verstrikt' te raken in een oorlog als in Vietnam heeft gewoed. Een ontmoeting tussen de tien gegijzelden die door de bezetters i zouden worden vrijgelaten. Aangezien zij in verschillende gebouwen hadden vastgezeten, was het een vrolijk weerzien TEHERAN (AFP/Reuter) - De be zetters van de Amerikaanse am bassade in Teheran hebben gis teravond de tien gegijzelden aan de pers gepresenteerd, die van nacht vrijgelaten zouden worden. De persconferentie werd gehouden op het terrein van de ambassade. De tien gijzelaars zaten onder een spandoek waarop, in het Engels, stond: "Carter steunt deze mis dadiger onder het voorwendsel van ziekte", duidelijk een verwij zing naar de sjah, die in een zie kenhuis in New York ligt. Boven het spandoek hing een portret van Chomeini. Dev i de z werden vanuit verschillende ge- ■'--'•fcfrinw bouwen van de ambassade naar buiten gebracht. Ze hadden el kaar kennelijk sinds het begin van de bezetting op 4 november niet meer gezien. De persconferentie werd bijge woond door 150, voornamelijk uit Westerse landen afkomstige, journalisten. Aan het begin van de persconferen tie las de leider van de bezetters nogmaals de verklaring van Chomeini voor dat vrouwen en zwarte Amerikanen vrijgelaten moeten worden, wanneer is gebleken dat zij niet bij spionage- activiteit betrokken zijn geweest Geheim Op een vraag van journalisten naar geheime documenten over po gingen van ex-premier Bachtiar oppositie tegen de islamitische republiek op de been te brengen, antwoordde één van de gegijzel den Joan Walsh, deze voor het eerst te hebben gezien toen de studenten haar deze zondag avond hadden getoond. In een van die documenten stond dat Bachtiar probeerde een bewe ging op de been te brengen om terug te keren en dat hij daarvoor geld in informatie over Iran nodig had. Hij zocht steun bij de VS, die hem echter werd geweigerd. Wel wilden de VS een dialoog met hem gaande houden, aldus me vrouw Walsh. Op de vraag of hij vond dat de VS de ex-sjah uitgeleverd moet worden om terecht te staan, antwoordde een van de zwarte gegijzelden bevestigend. Uit de woorden van de tien bleek dat zowel zij als de anderen bijna de hele tijd ge boeid waren geweest. Een van de zwarte gegijzelden zei dat hij zelfs 's nachts geboeid werd aan han den of voeten. Jay Robinson vertelde niet te we ten welke criteria de bezettërs hanteerden bij het vrijlaten van een aantal van de gegijzelden. Ook wist hij niet dat de overigen de kans lopen terecht te moeten staan wegens spionage. De tien hadden niet de indruk dat hun Dollars Ondanks alle bezwaren die Iran maakt tegen de dollar als betaal middel voor olie, heeft het tot dusver steeds dollars aangeno men. Dit"hebben Amerikaanse ambtenaren gisteren meege deeld. Van een weigering om dollars te aanvaarden is niets gebleken. Japan mag in dollars betalen voor olie die het uit Iran invoert, zo hebben Japanse handelmaat schappijen bekendgemaakt. De Iraanse staatsoliemaatschappij (NIOC) heeft enkele Japanse im porteurs gevraagd hun betalin gen in dollars via andere banken dan Amerikaanse te laten lopen. Meer gegevens zijn niet bekend. Verleden week zijn berichten ver schenen dat Iran geen dollars meer zou accepteren als beta lingsmiddel voor olie. Inmiddels heeft het Iraanse ministerie van olie dit overigens tegengespro ken. Maar de Iraanse minister van han del, Reza Sadr, heeft gisteren wel gezegd dat Iran zijn import niet meer wil betalen met dollars, zo meldt het Iraanse persbureau Pars. Het bureau liet verder we ten dat de minister van buiten landse zaken, Abolhassan Bani- Sadr, de olie-exporterende lan den heeft gevraagd geen dollars meer te accepteren voor hun olie teneinde het monetaire syteem te wijzigen. (Van onze correspondent Rudolph Bakker) PARIJS - De besprekingen die de Franse president Giscard d'Es- taing deze week in Londen met de Britse premier Margaret That cher heeft gehouden, vloeien voort uit een wederkerige af spraak elkaar geregeld te ont moeten. Toch heeft de socialisti sche oppositie zich in het dagblad Le Matin de kans niet laten ont gaan te suggereren dat de reis van de president naar Londen onder deel uitmaakt van zijn verkie zingscampagne. In 1981 vinden presidentsverkiezingen plaats Bijna twee jaar van tevoren is de politieke gemeente nu al in alle staten van opwinding. Het is een opwinding die op alle fronten voortvloeit uit grote zwakte. Kort voor zijn Britse reis was presi dent Giscard enige dagen in de meest afgelegen delen van het Zuiden, de Midi, Als onderdeel van een serie bezoeken aan de provincie die hij ,,La France pro- fonde" (het diepe Frankrijk) noemt. De president deed er schone beloften en sprak er in ly rische bewoordingen over de po pulieren langs het Midi-kanaal. Tevens ontmoette hij er met veel nadruk de vroegere president van de links-radicalen, Robert Fabre. Deze welgestelde apothe ker was een van de architecten van het gemeenschappelijk pro gram dat de communisten, de so cialisten en de links-radicalen als basis hadden aangenomen voor een gezamenlijke regering. De flirt van Giscard met Fabre doet de vroegere program-partners nog steeds in razejrnij ontsteken. De president tracht door deze .dialoog" een opening te vinden naar een gesprek op bredere ba sis met de sociaal-democratie" in de oppositie. Het spreekt van zelf dat de oppositie ook in de reis van Giscard naar de Midi op nieuw een levensgrote verkie zingstruc heeft gezien. Verkiezingstruc of niet, in elk geval bieden de veelvuldige reizen de president een mogelijkheid het stof van de binnenlandse onrust gemakkelijker van zich af te schudden. Eerst was er het drama van de diamanten die hij van de afgezette menseneter Bokassa zou hebben geaccepteerd. De president heeft nog steeds niets uitgelegd. En vervolgens was er om enige kleinere schoonheids- fouten over het hoofd te zien - de dood van de minister van arbeid Boulin, waarvan men zich steeds meer afvraagt of het wel zelf moord is geweest. Boulin had kort voor zijn dood de gaullistische ministers van ge brek aan loyaliteit beschuldigd. Toen het drama zijn hoogtepunt naderde, sprak premier Barre in het parlement de eenvoudige woorden: ,,Er is geen affaire- Boulin". De president liet de Fransen nauwelijks kans van hun verbazing te bekomen. Hij ging over tot de orde van de dag, dat wil zeggen: op reis. De sturende rol van de communis ten en de socialisten - dat wil zeg gen van de oppositie - is in al deze stormen opvallend gering ge weest. Met name in de affaire- Boulin speelden de communis ten via hun partij-orgaan „l'Hu- manité" een uiterst curieuze rol door zich te scharen achter de re gering en uiterst-rechts in hun veroordeling van elke onthulling van persoonlijke achtergron den. Een van de redenen is duidelijk Communistenleider Georges Marchais voelt zich zelf constant bedreigd door zijn nimmer opge helderde rol als dwang- dan wel gastarbeider in een vliegtuigfa briek van de Duitse bezetters in de buurt van Hamburg. Dezer dagen kwam het tot een explosie tijdens een bekend radio-pro gramma, waar Marchais een journalist begon uit te schelden alleen maar omdat hij dacht dat deze de befaamde kwestie aan de orde zou stellen. Het steeds onbeschofter wordende optreden van Marchais. met zijn duidelijke draai in de richting van een overwonnen stalinisme, vervreemdt hem steeds verder van de „basis". Een isolement van de partij is dan ook niet denkbeeldig van waaruit de pre sidentsverkiezingen voor de communisten in een debacle moeten aflopen. Nadat de communisten eerst de so cialisten van hand- en spandien sten in het kamp van president Giscard hadden beschuldigd, be schuldigen nu de socialisten de communisten daarvan. Met name in hun aanvallen op de pers, die de schuld van de affaire-Boulin en de diamantenaffaire krijgt Het geruzie kost beide groepe ringen stemmen. Aan het andere front heeft het vage beeld dat gaullistenleider Chirac yan zich zelf na zijn nederlaag (op bin nenlands terrein) in de Europese verkiezingen ontwerpt, zijn po pulariteit nog verder doen da len. In deze wanhoopstoestand stijgt ineens de waardering voor de on verstoorbare premier Barre, wiens populariteit is gegroeid sinds bleek dat hij ook van vlees en bloed was, echt overwerkt was geraakt en enige dagen in een ziekenhuis moest worden opge lapt. Ook het vertrouwen in president Giscard is met envge punten ge stegen, al is de grote meerderheid van de Fransen er voor dat ook de president nu eindelijk voor de dag komt met een verklaring over alle affaires die hij tot nu in de doofpot heeft gestopt. Zijn tac tiek van „doorgaan of er niets aan de hand is", is weliswaar een juis te gebleken. Maar de gevaarlijke hindernis van een geloofwaardi ge uitleg over de Bokassa-dia- manten en de affaire-Boulin zal hij toch moeten nemen. LA PAZ (Keuter) - Mevrouw Lidia Gueiler, die pas tot waarnemend president van Bolivia is be- Zwitserse politiefunctionarissen bestuderen de plek, waar Wagner werd gearresteerd. Bij de schietpartij werd een passerende vrouw gedood entwee politie-agenten gewond. BONN - Een van de vermoedelijk meest gezochte Duitsë terroris ten, Rolf Clemens Wagner (35), is gisteren in Zürich gearresteerd nadat hij samen met drie andere mannen een bankoverval had gepleegd. Bij de schietpartij tus sen politie en bankovervallers kwam een passerende vrouw om het leven. Twee agenten werden levensgevaarlijk gewond. Behal ve Wagner, die ervan wordt ver dacht te hebben meegedaan aan de ontvoering en moord op de vroegere werkgeversvoorzitter Hans-Martin Schleyer, konder alle overvallers ontsnappen. Gisteren drongen vier gewapende mannen het hoofdfiliaal van de Zwitserse Volksbank in Zürich binnen. Zij maakten 473.000 Zwitserse franc buit. De vier ver lieten het pand per fiets. Tijdens een achtervolging kon Wagner worden gearresteerd. De andere overvallers schoten zich vrij. Al leen een kort door hen gebruikte auto is teruggevonden. De fede rale recherche in Wiesbaden heeft inmiddels een beroep op de Duitse bevolking gedaan haar bij de opsporingsactie te helpen. Vorig jaar mei wei d Wagner samen met de vermoedelijke terroristen Brigitte Mohnhaupt, Peter Boock en Sieglinde Hoffmann in Zagreb gearresteerd. De Bonds republiek verzocht daarop Joe goslavië de vier uit te leveren. In plaats daarvan werden zij echter vrijgelaten, omdat West-Duits- land op haar beurt geen gevolg wilde geven aan de Joegoslavi sche wens twee Kroaten uit te le veren. De woordvoerder van de CDU-fractie in de Bondsdag, Ac- kermann, verklaarde dat voor de dood van de vrouw ook diegenen verantwoordelijk zijn die Wagner destijds hebben vrijgelaten. West-Duitsland zal „te zijner tijd" om de uitlevering van Wagner verzoeken. In eerste instantie zal hij zich voor zijn daden voor een Zwitserse rechtbank moeten verantwoorden. MANAGUA (Reuter) - De regering van Nicaragua heeft zestig pro cent van de landbouwgronden van het land, die in het bezit wa ren van aanhangers van de afge zette president Somoza, ontei gend. Dit heeft de minister voor landbouwhervorming, Jaime Wheelock, gisteren op een pers conferentie meegedeeld. Whee lock zei ook dat boeren die stuk ken grond van minder dan tien hectare bewerken, het verzoek hebben gekregen in coöperaties te gaan samenwerken. Zij zouden daarbij steun ontvangen van de overheid. De minister verwacht dat de staatsboerderijen volgend jaar een winst van zestig miljoen gul den zullen maken. Veertig pro cent zal opnieuw worden geïn vesteerd. de rest zal worden be steed aan woningbouw op het platteland, gezondheidszorg en de aanleg van wegen. noemd, is gisteren op verzet van' linkse partijen gestuit bij haar pogingen om eèn kabinet op bre de parlementaire basis te vor men. Twee linkse partijen, de na tionalistische links-revolutionai re beweging van ex-president Siles Suazo (MNRI) en de links- revolutionaire nationalistische partij, weigeren tot het kabinet toe te treden daar zij niet willen samenwerken met de rechtse partij van de voormalige presi dent Banzer. De MNR, de natio nalistisch revolutionaire bewe ging die een centrumpositie in neemt, wil wel aan de regering deelnemen. Vïevrouw Gueiler werd door het parlement tot waarnemend pre sident benoemd toen het leger, dat op 1 november door een staatsgreep aan de macht kwam, de macht weer had afgestaan in verband met het sterke verzet van de bevolking tegen het be- De regering van de 52-jarige links georiënteerde mevrouw Gueiler wil voor volgend jaar augustus verkiezingen uitschrijven. Overstromingen i het lev ele fc overstromingen als ge- i zware regenval een dam t. In vijf districten is-de stand uitgeroepen. On- 30 dorpen werden door •r verwoest Over het lot stuks zijn nken Verscheide ■n zijn door het water mee- rd. Het spoor- en overige rkcer werd geblokkeerd.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9