Onderdelen in kerncentrale blijken beschadigd Mannen met een technische knobbel: houdt donderdagavond 'nhalf uurtje vrij. 'Ziekenhuisbestuur schuld beddenstop' LATKA WEER THUIS Enschede niet blij met depot legermateriaal Verwarring en gekrakeel in zaak-Siert Bruins HEINEKEN BORSSELE WORDT NERVEUS VAN KERN CENTRALE In de ogen van deskundigen niet ernstig ENSCHEDE (GPD) - De Ensche dese zakenman Paul Latka (53), die sinds 18 mei op beschuldiging van spionage in Polen gevangen werd gehouden, is afgelopen vrijdag weer thuisgekomen. Naar verluidt is Latka, een geboren Pool, maar sinds 1947 in Neder land wonend, het slachtoffer ge worden van een Poolse zakenre latie. Deze, een concurrent, zou een paar dia's in Latka's auto hebben gelegd en daarover de Poolse justitie hebben getipt. Op weg terug naar Nederland werd Latka aan de Poolse grens aan gehouden. De man die het film materiaal in Latka's auto depo neerde, zou inmiddels bij de Poolse autoriteiten bekend zijn. Latka zelf weigert tot nu toe iets over de zaak mee te delen. Zijn „Zijn toestand is goed. Enschedese zakenman door Polen vrijgelaten maar hij heeft veel moeite om al les te verwerken. Vooral zijn ze nuwen hebben een knauw ge kregen en daarom wil mijn man zich eerst onder doktersbehan deling stellen". Nog vrij onverwacht hoorde me vrouw Latka vrijdagmorgen van het ministerie van buitenlandse zaken dat haar man in de loop van de dag op Schiphol zou arriveren. Over de behandeling in Polen vertelde mevrouw Latka dat die redelijk is geweest. In de loop van deze week zal Latka over de zaak nog een onderhoud hebben met het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag. Over een eventuele eis tot scha devergoeding bij de Poolse auto riteiten wilde mevrouw Latka geen mededeling doen. „Voorlo- zei zij. De zaak-Latka is de laatste maan den regelmatig in het nieuws ge weest. Aanvankelijk was ondui delijk waarom de man. die maan delijks voor zaken in zijn geboor teland verbleef, was gearres teerd. In het begin kon de Ne derlandse ambassade maar moeilijk contacten leggen. Fami lie mocht brieven en soms le vensmiddelen sturen, maar een bezoek van mevrouw Latka aan haar echtgenoot bleek, ondanks stevige aandrang, niet moge lijk. In brieven naar huis verklaarde Latka onschuldig te zijn inzake de hem ten laste gelegde spiona ge voor de NAVO. Zijn zaak werd bij de hoogste Poolse autoriteiten aan de orde gesteld door minister van buitenlandse zaken Van der Klaauw tijdens een officieel be zoek dat deze in het najaar met premier Van Agt aan Polen bracht. Toen werd de toezegging gedaan dat consulaire bijstand - tot dat moment erg moeilijk - mocht worden verleend en dat mevrouw Latka haar man mocht bezoeken, hetgeen inderdaad is gebeurd. ENSCHEDE (ANP) - De Ensche dese gemeenteraad heeft zich gis teravond tijdens een ingelast de bat fel gekant tegen de bouw van een mobilisatieeomplex van het Amerikaanse leger op Ensche- BORSSELE (ANP) - Het ge meentebestuur van Borssele heeft de minister van volks gezondheid en milieuhygiëne verzocht zo snel mogelijk een beslissing te nemen over de definitieve opslag van radioactief afval. Wanneer het parlement besluit het contract tussen de PZEM en de Franse opwerkingsfa briek voor radioactief afval Cogéma niet te bekrachtigen, waardoor de kerncentrale in Borssele genoodzaakt wordt steeds nieuwe splijtstof te kopen, dan zou dat kunnen betekenen dat de afgewerkte splijtstof in of nabij de kern centrale in Borssele moet worden opgeslagen. In feite zou dan, volgens het gemeen tebestuur, de gemeente Bors sele als opslagplaats voor radioactief afval zijn aange- "Als de Nederlandse samenle ving de zoutlagen in het noordoosten van ons land on voldoende veilig vindt voor die opslag, dan kan zij een langdurige opslag in Borssele zeker niet toelaten. Er zou dan met twee maten gemeten worden", schrijft het Borssel- se college aan de bewinds in haar brief zegt het gemeen tebestuur dat de vele discus sies over kernenergie verwar ring veroorzaken bij de be volking van Borssele. Dat komt ook omdat niemand de finitieve beslissingen neemt ten aanzien van nieuwe kern centrales en het gebruik van kernenergie. De start van de brede maatschappelijke dis cussie duidt op een afwach tende houding. Het gemeen tebestuur van Borssele zegt overigens zeer benieuwd te zijn naar de wijze waarop de resultaten van de brede maat schappelijke discussie wor den gemeten. Maar als na de discussie in de Tweede Ka mer over het ongeval met de kerncentrale van Harrisburg (VS) zou worden besloten dat de kerncentrale Borssele moet worden gesloten, dan zal de gemeente zich ondanks het feit dat de gemeenteraad zich tot nog toe niet tegen kernenergie heeft uitgespro ken, toch achter het sluiten van de kerncentrale stellen, aldus B en W van Borssele in hun brief aan de'minister. de's grondgebied. De raad vond dat het aantal arbeidsplaatsen, dat dit project oplevert, te klein is in verhouding tot de benodigde oppervlakte voor de opslag plaats. Het gaat om 75 arbeids plaatsen per hectare. De gemeen te gaat bij de v BORSSELE (GPD/ANP) - Zo'n 50 U-vormige pijpen, onderdeel van de beide stoomgenerato ren in de Borsselse kerncentrale, blijken zoda nig te zijn aangetast, dat ze "dicht moeten wor den gestopt", maar daarnaast zijn er nog enige honderden pijpjes waaraan in de afgelopen da gen beschadigingen zijn geconstateerd. Die beschadigingen zijn in de ogen van deskundigen echter niet ern stig. Dat zei ir. U. W. Banga gis termiddag. Hij is een van de top mensen uit de leiding van de kerncentrale. De pijpen spelen een rol bij de warmteregulatie tijdens de splijtstofprocessen in de centrale. Inmiddels ligt de kerncentrale al vanaf 21 oktober stil. Dat kost ongeveer 360.000 gulden per dag. Een wezenlijk onderdeel van die schadepost wordt gevormd door de stroom die de PZEM (Provin ciale Zeeuwse Energie Maat schappij) via het landelijk kabel net moet inkopen om Pechiney van brandstof te voorzien. Vol gens de contracten kan de Franse multinational te allen tijde reke nen op elektriciteit tegen de kostprijs van kernenergie - het doet er in die opzet niet toe of de PZEM zelf de stroom via de kern centrale levert of de duurdere stroom via het landelijk net moet aankopen. Het is de PZEM nog niet duidelijk hoe het komt dat de pijpjes wor den aangetast. "Het is een vorm van corrosie", zegt Banga. Corro sie die hij in verband brengt met het feit dat de kerncentrale zout koelwater uit de Westerschelde gebruikt. Hij noemt dat zoute wa ter als een van de mogelijke oor zaken; het is niet onomstotelijk vastgesteld. Een ander probleem is het ontstaan van een lek in een van de aange taste pijpjes. Ir. Banga heeft het over een "herkenbare bedrijfssi tuatie", een mogelijkheid waar mee men in de bedrijfsscenario's rekening heeft gehouden. Als de instrumenten in de stoomgenera toren een lekje ontdekken dat zo groot is dat het kan worden opge spoord, wordt de centrale ge stopt. Gistermorgen heeft zich in de kerncentrale in Borssele een brandje voorgedaan tijdens las- werkzaamheden in het nucleaire deel van de centrale. De schade bleef beperkt en er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De bedrijfsbrandweer van de kerncentrale wist het vuur zeer snel te doven. Ruim 700 inwoners van de kleine Betuwse gemeente Dodewaard hebben het afgelopen weekeinde hun handtekening gezet onder een petitie aan de Tweede Kamei: waarin om sluiting wordt ge vraagd van de kerncentrale in Borssele en in hun eigen gemeen te. De petitie zou vandaag tegelijk met de resultaten van een on langs door het Twents energie comité in Almelo gehouden en quête op het Binnenhof in Den Haag worden aangeboden aan het kamerlid Van Houwclingen, de voorzitter van de tweede-ka mercommissie voor kernener gie-vraagstukken. DEN HAAG - Acteur Ruiger Hauer (links) kwam gisteren namens enige honderden actievoerders die zich beijveren voor meer faciliteiten voor het Groningse Academisch Ziekenhuis 250.000 handtekeningen aanbieden aan minister Pais van onderwijs rechts). Het gesprek tussen de twee verliep uiterst onbevredigend zodat Hauer de handtekeningen maar weer meenam. "Daar zoeken we wel een betere bestemming voor" aldus de filmacteur Uitgejouwde Pais over AZ Groningen: GRONINGEN (GPD) - Het ging er af en toe grimmig aan toe in de zaal van het Schwurgericht in het Westduitse Hagen, waar gisteren het proces tegen Siert Bruins en August Neuhauser zijn vierde week inging. Waren er vorige week vrijdag felle discussies tus sen enerzijds de verdediging van de twee van oorlogsmisdaden be schuldigde oud-SS'ers uit Delf zijl en anderzijds de rechtbank en de openbare aanklager over de nog opgeroepen getuigen, giste ren ontstond er gekrakeel over de datum waarop de moord op de joodse broers Meijer en Lazarus Sleutelberg nabij het joodse kerkhof in Farmsum zou hebben plaatsgevonden. Was het op 25 april 1945, zoals in de tenlasteleg ging staat, of was het in de mor gen van 26 april? August Neu hauser maakte de verwarring nog groter door weer met een nieuw verhaal over de Sleutelberg-affai- re voor de dag te komen. Daar mee verbrak Neuhauser het stil zwijgen dat hij tot nu toe beoe fende. De lezing van Neuhauser luidt nu, dat hij met iemand anders - of dat Bruins was of een ander wiens naam hij intussen vergeten is, weet de voormalige SS'er niet meer te vertellen - de broers Sleutelberg uit de gevangenis in Delfzijl heeft gehaald. Met z'n vieren zouden ze naar Farmsum zijn gereden tot aan de oude spoorbaan daar. Terwijl hij, Neu hauser, in de auto bleef zitten, zou de ander de beide broers aan de Canadezen hebben overgedra gen, die al aan de andere kant van de spoorbaan lagen. Neuhauser had ook een lezing over zijn verklaring voor de rechtbank in Groningen in 1949, waar hij beweerde dat Siert Bruins de beide Sleutel bergs had doodge schoten nadat deze eerst hun ei gen graf hadden moeten graven Volgens Neuhauser was hij des tijds in Groningen zó mishan deld, dat hij tenslotte die verkla ring had afgelegd die de Hollan ders wilden hebben, namelijk dat Bruins de moord gepleegd had Want Bruins moest hangen. De verwarring werd in feite nog vergroot door de getuigenverkla ring van de heer Jacob Bottema (45) uit Delfzijl, een leraar die zich sinds een paar jaar bezighoudt met een onderzoek naar de ge schiedenis van de joodse ge meenschap van Delfzijl. Bottema heeft over de zaak-Sleutelberg gesprekken gevoerd met diverse mensen. In de maanden mei en juni van dit jaar heeft hij ook be zoeken gebracht aan de heren Bruins, Neuhauser en Bordeaux (de chef van de SD-Dienststelle in Delfzijl gedurende de laatste oorlogsmaanden Bottema vertelde de rechtbank van de geruchten die in de loop der jaren over de zaak-Sleutelberg de ronde hebben gedaan in Delfzijl. Van een doodgraver zou hij heb- beh gehoord dat de beide broers nooit in één uur tijd in staat zou den zijn geweest twee graven te delven in de zware klei. De broers hadden tenslotte de hele oorlog ondergedoken gezeten en waren dus verzwakt, aldus deze „vak man", die tegen Bottema gezegd heeft zelf drie uur nodig te heb ben gehad voor één graf. Daar mee zou het verhaal van Bruins en Neuhauser in twijfel kunnen worden getrokken. Bij zijn naspeuringen is Bottema ook op een gerucht gestoten vol gens welke de gebroeders Sleu telberg zich bij het naderend oorlogsgeweld in een kuil zouden hebben verstopt en daar door een brandbom getroffen zijn. De ver koolde lijken zouden begraven zijn op het kerkhof van Delf zijl. De rechtbank heeft besloten de dochter van de boer bij wie de joodse broers ondergedoken za ten, Jantje Dijkema. die nu in Zuid-Afrika woont, over te laten komen. Zij werd, samen met de Sleutelbergs, naar de SD in Delf zijl gebracht door de Duitse sol daten die hen hadden gevangen genomen, maar korte tijd later werd zij weer vrijgelaten. Me vrouw Wieringa-Dijkema (zoals zij nu heet) heeft al laten weten dat ze komt. Zij zal vermoedelijk op 28 of 29 november in Hagen getuigen. De rechtbank komt morgen en donderdag in Groningen om aanwezig te zijn bij het verhoor van een aantal Nederlandse ge tuigen door rechter-commissaris Meijeringh. De resultaten van dit verhoor, dat niet openbaar is, zullen begin volgende weèk in dé „Hauptverhandlung" van het Schwurgericht ingebracht wor den. DEN HAAG (GPD) - Minister Pais (onderwijs en wetenschappen) geeft het bestuur van het Acade misch Ziekenhuis in Groningen de schuld van de lege bedden in dat ziekenhuis, waar kankerpa tiënten moeten worden gewei gerd. Hij heeft gisteren laten we ten dat er geen geld bij het minis terie beschikbaar is om de Gro ningse noodtoestand op te los sen. PvdA, D'66 en het CDA wil len deze week toch proberen geld van de minister los te praten om aan de toestand in Groningen een eind te maken. Het gaat om een paar miljoen gulden om ver pleegkundig personeel te kun nen betalen, zodat alle bedden gebruikt kunnen worden. Tijdens een demonstratie in de hal van zijn ministerie werd minister Pais gisteren door 400 patiënten en familieleden, alsmede andere actievoerders uitgejouwd. De voornamelijk uit het Noorden naar het ministerie getrokken ge troffenen vonden de houding van de minister zo negatief, dat ze hun kwart miljoen verzamelde handtekeningen op een zieken huisbed weer meenamen en niet meer aanboden. Dat was wel de bedoeling geweest. „We zoeken een betere bestemming", aldus Rutger Hauer, de filmacteur die de actie coördineert uit persoon lijke betrokkenheid. Zijn zwager is namelijk kankerpatiënt. Minister Pais sprak op verzoek van Rutger Hauer (de enige die hem in de ministeriële kamer kwam opzoeken) de demonstranten in de hal van het ministerie tóe. Pais zei, leunend vanaf de balustrade tot de noordelijke demonstran ten. dat niet hij, maar het bestuur van het ziekenhuis in Groningen verantwoordelijk is voor de ma nier waarop het geld wordt be steed. Omdat de minister de demonstran ten naar de Tweede Kamer ver wees (die kan tot méér uitgaven besluiten), trokken de demon stranten met hun handtekenin gen naar het Binnenhof. De actievoerders ontwrichtten het verkeer in Den Haag gisteren omdat Rutger Hauer met zijn kampeerauto vol patiënten mid den op een trambaan ging staan. De patiënten trokken ook in rol stoelen door het Haagse centrum. Een aantal „aansprekers" droeg een ziekenhuisbed met daarin de kwart miljoen verklaringen van mensen die willen dat de bed denstop verdwijnt. Aandacht voor de actie is er ook van de zijde van de koningin. Die heeft een brief vai Pronk - de moeder van de over leden Cathrinus - beantwoord. De koningin laat weten dat zij Pais heeft gevraagd om haar in te lichten over de toestand in Gro ningen. Aldus vertelde gisteren mevrouw Pronk in Den Haag. Het aanbieden van de handteke ningen aan de koningin te Soest- dijk stond even op het program ma, toen Pais niet waardig werd gevonden ze te ontvangen. Daar een actie te Soestdijk vrijwel ze ker geen succes zou worden, is besloten de half miljoen handte keningen aan te bieden aan de voorzitter van de Tweede Kamer dr. Dick Dolman. bedrijven uit van minstens twee- a driehonderd per hectare. Als bezwaar gold ook dat door de bouw van het omvangrijke depot de spanning op de Twentse ar beidsmarkt in de bouw nog ver der toeneemt. Nu al komt het voor dat bedrijven bij elkaar bouwvakkers wegkopen. Vooral h«t CDA «n do PvdA waren de mening toegedaan, dat een depot voor tanks, geschut, voer tuigen en munitie te riskant is in een dichtbevolkte streek zoals Twente. De socialisten zagen bo vendien als gevaar dat het depot ooit kan worden gebruikt voorde opslag van tactische kernwa pens. Evenmin als de provincie Overijs sel en het gewest Twente, is de gemeente Enschede vooraf door de regering geïnformeerd over de bouw van legerdepots, dit in te genstelling tot de gemeente Em- men. Helemaal verrast toonde burgemeester Wierenga zich gis teravond overigens niet, omdat de Overijsselse ontwikkelings maatschappij ruim anderhalfjaar geleden namens het ministerie van defensie al eens had ge vraagd naar ruimte voor een le- geropslagplaats. Of het toen om hetzelfde depot ging als in het huidige plan, kon de burgemees ter niet zeggen. "De behoefte aan nader contact erover hadden we niet, aangezien de zaak was om geven met de grootst mogelijke geheimzinnigheid. Bovendien waren met het plan eveneens te weinig arbeidsplaatsen gemoeid, aldus Wierenga. Uit een gesprek met staatssecreta ris Van Eekelen van defensie had de Enschedese burgemeester gis teren opgemaakt, dat er tussen Zuidoost-Drente (Emmen) en Twente in feite drie depots zijn te verdelen. Hoe die verdeling vol gens Defensie uit moet vallen, was Wierenga niet duidelijk ge worden. Kolonel Wenders van het ministerie van defensie ver klaarde gisteren - desgevraagd dat er voor wat betreft Emmen wordt gedacht aan één depot en in Twente wordt gestreefd naar twee opslagplaatsen, verdeeld over twee gemeenten. Met na druk heeft de staatssecretaris te genover Wierenga verklaard, dat bij de depots geen oefenterreinen komen. Afgesproken werk UDEN (ANP) - De 17-jarige pomp bediende W. van L. uit Veghel die in oktober bij een overval op een benzinestation in Uden door de daders werd opgesloten, blijkt van te voren een afspraak met de overvallers te hebben gemaakt. Uit onderzoek door de politie bleek dat Van L. met twee vrienden de overval in scène heeft gezet. De twee vrienden (17 en 18 jaar) gin gen er bij de overval met twee duizend gulden vandoor. ADVERTENTIE Donderdagavond 22 novëmber aanstaande van half zeven tot half acht zitten de mensen van Heineken in het GAB gebouw, Oosterkerkstraat 1 in Leiden. Om u daar vrijblijvend alles te vertellen over de zekere, goedbetaalde banen als bedieningsman of heftruckchauffeur in de ploegendienst bij Heineken Zoeterwoude. Best interessant om even mee te luisteren. Heineken Brouwenjen B.V. - Burgemeester Smeetsweg 1 - 2382 PH Zoeterwoude - tel (071) 814265.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7