Wetenschapswinkel gaat nu officieel uit startblokken FN V-Leiden: Overleg met CNV al verbroken' Toegangspoort tot kennis bij Leidse universiteit Forumavond werk vrij willigers DINSDAG 20 NOVEMBER 1979 NCRV-lustrum In verband met het elfde lus trum organiseert de NCRV vanavond een feestelijke bij eenkomst in de Stadsgehoor zaal. Aan de avond wordt meegewerkt door de Konink lijke Militaire Kapel onder leiding van J. van Ossen bruggen. De kapel begeleidt onder meer de samenzang on der leiding van Kees Deenik. Verder is er een quiz onder leiding van Judith Bosch en Dick Passchier. Aan de avond werken ook mee de sopraan Henny May, tenor Wim Koopman en Young Chapel Singers uit Scheve- ningen. De presentatie is in handen van Tanja Koen en voor de produktie van deze avond tekent Johan Bodegra ven. Aanvang 20 uur. Kaar ten zijn, voor zover nog voor radig voor f2,50 verkrijg baar aan de zaal. Jeugdfilm Morgenmiddag om twee uur is er in de Kapelzaal van K&O aan de Oude Vest 45 weer een jeugdfilmvoorstelling. De film heet Ontvoering op Mal ta" en handelt over Tom en Sukie die op het eiland Malta hun vakantie doorbrengen bij hun vader de archeoloog dr Trevor. Het avontuur begint wanneer dr. Trevor op het vliegveld wordt ontvoerd. De toegangsprijs bedraagt drie gulden. Lezingavond Vanavond wordt in het Ge- sprekscentrum aan de Vrou- wenkerkkoorstraat 17 de serie lezingen over het leven en de werken van de psychiater Carl Gustav Jung voortgezet Er wordt een inleiding ge houden door Pety de Vries over synchroniciteit en astrologie. De bijeenkomst begint om acht uur en de toe gangsprijs bedraagt 3,50. Postduiven De postduivenvereniging "Het Oosten" hield dezer dagen een tentoonstelling. De uitslagen waren: mooiste geheel, oude doffer en oude duivin: W Fokker - v. Ley den, mooiste jonge doffer: C.P. Gijsman. mooiste jonge duiven: W. de Wit. Hokkenshow: 1. Fokker - v. Leyden, 2. C.P. Gijsman, 3 G. Hendrikse. Kaartavonden Elke dinsdag om acht uur houdt de klaverjasclub "De Tam boer" een kaartavond in de kantine van LDWS. Van avond begint de kertdrive. Van de vijf speelavonden moet men er tenminste drie gespeeld hebben om voor een prijs in aanmerking te ko- Vrouwenroof "Vrouwenroof' is de titel i een uit 1977 daterende Bul gaarse film die vanavond wordt vertoond in het K&O- gebouw aan de Oude Vest 45. De rolprent van E. Zachariev handelt over een mooi jong meisje dat wordt gekidnapt door vier mannen. De film be gint om acht uur en de toe gangsprijzen bedragen f 3.75 en f4.75. Jubüarisavond De Industriebond FNV houdt vanavond een jubilarisavond in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare 43. Op deze avond - die om acht uur begint - worden 22 jubilarissen ge huldigd voor het feit dat ze 60, 5040 of 25 jaar lid zijn van de bond. Vice-voorzitter van de bond Piet Spijkers komt naar Leiden om de gouden speld uit te reiken aan deze jubilaris sen. Bovendien zal hij een kor te toespraak houden. De avond wordt muzikaal om lijst door de Leidse Harmonie Kapel. Lezingcyclus "De rechten van de mens en de ontwikkelingssamenwer king" is de titel van de lezing die drs. J.P. Verloren van Themaat, wetenschappelijk medewerker aan het instituut voor sociale studies vanavond houdt. Dat gebeurt in het Academiegebouw aan het Rapenburg in het kader van een lezingcyclus georgani seerd door het Nederlands Genootschap voor Interna tionale Zaken. Na de lezing is er gelegenheid voor discussi KNMI-onderzoek De Leidse Weer- en Sterrekun- dige Kring houdt vanavond een bijeenkomst in de college zaal van de oude Sterrewacht aan de Sterrewachtlaan. Dr G. Houtgast zal een lezing houden over het seismologisch onderzoek van het KNMI. Dr Houtgast is verbonden aan het KNMI in De Bilt. De bij eenkomst begint om acht uur Filmochtend Het Leidse Volkshuis organi seert morgen samen met Fem ke een filmochtend voor vrouwen. Vanaf tien uur wordt de film "Er zijn van die dagen dat ik me nutteloos voel" wordt gedraaid. De film gaat over een vrouw van zes tigjaar die terugkijkt op haar leven als moeder, vrouw en huisvrouw. Vanaf half tien is er gelegenheid om een kopje koffie te drinken bij Femke aan de Haarlemmerstraat 73b. LEIDEN - Na onder meer Utrecht, Groningen en Delft is Leiden nu ook in het bezit van een zoge naamde wetenschaps winkel. Half januari zal deze winkel, die in augus tus een definitieve uni versitaire status kreeg, officieel worden geopend. Het "filiaal" van de Leid se universiteit is geves tigd aan de Stationsweg 37, de voormalige Tij dingzaal. Voor veel mensen is de universiteit een doolhof. Wie gebruik wil ma ken van de kennis van de mensen die aan een universiteit werken, weet vaak niet waar hij moet aan kloppen. Het gevolg hiervan is dat de meeste verenigingen, co mités, organisaties, actiegroepen en dergelijke maar zelden ge bruik maken van de weten schappelijke kennis en onder- zoekervaring van de universiteit. Een aantal mensen zag dit als een probleem en besloot een weten schapswinkel op te richten om zo de universiteit te ontsluiten. "De eerste aanzet voor zo'n weten schapswinkel in Leiden is nu ruim twee jaar geleden gegeven. Een aantal mensen richtte daar toe een initiatiefgroep op met een tweeledig doel. Ten eerste om Symposium van chemici in Gorlaeuslab LEIDEN - De Koninklijke Neder landse Chemische Vereniging (KNCV) houdt vrijdag 30 novem ber haar jaarlijkse symposium in de Gorlaeuslaboratoria aan de Wassenaarseweg in Leiden. On der het motto "De Toekomst van het Hoger Onderwijs naar aanlei ding van Voorontwerp van Wet Twee-fasenstructuur" hoopt de KNCV dat tijdens het sympo sium aandacht aan nieuwe ont wikkelingen op dat gebied zal worden besteed. 'De voorgestelde twee-fasenstruc tuur heeft inmiddels al veel stof doen opwaaien. Ook de KNCV acht het van het grootste belang om op een spoedig tijdstip te be zien aan welke voorwaarden dient te worden voldaan om tot een goede "invulling" van de twee-fasenstructuur te geraken. En dit met name voor de studie chemie en chemische technolo gie. Naast een chemiewinkeleen wetswinkel en een psychiatnewinkel is Leiden nu ook een wetenschapswinkel rijk Begin volgend jaar gaat de wetenschapswinkel officieel van start Op de foto Jos Posthuma en part-time mede werkster Marijke Hillege, begrip te kweken binnen de uni versiteit en ten slotte om een praktijkje op te bouwen", aldus Jos Posthuma de enige full-ti- mekracht van de wetenschaps winkel, die verder nog met twee part-timers en een groot aantal vrijwilligers draaiende wordt ge houden. Hoe werkt een wetenschapswin kel? Wat doet het? Om hier een antwoord op te kunnen geven heeft men een folder in voorbe reiding. Een voorbeeld over het werk van de winkel: "De ge meente is van plan een grote weg dwars door een wijk aan te leg gen. Een wijkcomité heeft grote bezwaren tegen deze plannen. Bovendien zijn er volgens het wijkcomité ook andere oplossin gen voor de verkeersproblemen Welke andere oplossingen zijn mo gelijk? Wat zijn de voor- en na delen van die oplossingen?" Wanneer er dergelijke vragen zijn heeft het volgens Jos Posthuma misschien zin om eens naar de wetenschapswinkel te gaan. Daar kan misschien zo'n vraag worden beantwoord" Als de vraag bij de wetenschaps winkel binnen is gaat "winkelier" Jos Posthuma eerst iemand (een onderzoeker) binnen de universi teit zoeken die aan de beant woording van die vraag kan wer ken. Als er niemand bij de Leidse universiteit is die met de vraag raad weet, dan gaat de weten schapswinkel na of de vraag mis schien ergens anders kan worden beantwoord. Is er iemand gevonden dan volgt een gesprek tussen de klant, de onderzoeker en een medewerker van de wetenschapswinkel. Tij dens zo'n gesprek kan de vraag of probleemstelling worden ver duidelijkt. Verder wordt afge sproken wat, hoe en wanneer on derzocht.gaat worden. Deze afspraken worden vastgelegd en de wetenschapswinkel ziet er op toe dat ze worden nagekomen. De klant blijft van het begin tot het eind bij de behandeling van de vraag betrokken. De onder zoeker doet verslag van zijn werk aan de klant. Deze beslist verder zelf hoe de resultaten van het on derzoek worden gebruikt. Wel kan de wetenschapswinkel hier over adviezen geven. 'Het is niet mogelijk op iedere vraag een antwoord te geven en soms is dat ook niet de bedoeling De winkel is opgericht voor die genen die hun positie in de sa menleving kunnen verbeteren door gebruik te maken van de re sultaten van wetenschappelijk onderzoek en die dit onderzoek niet zelf kunnen betalen ue we tenschapswinkel onderstreept dit laatste. 'De wetenschapswinkel zal een vraag niet beantwoorden als men zelf in staat is het onderzoek te betalen en dit zal ook het geval zijn als er onderzoek wordt ver richt voor commerciële doelein den. In beginsel zijn de resultaten van het onderzoek openbaar" Volgens Jos Posthuma is de weten schapswinkel een vertaling van de democratiseringsgedachte zo als die aan het eind van de jaren zestig gestalte kreeg. "De actie groep "Leefbaar Leiden" uit die tijd was een eerste samenwer king tussen universiteit en Leid se bevolking. Die samenwerking tussen studenten en bevolking is uiteindelijk uitgemond in een wetenschapswinkel" Van het werk van de wetenschaps winkel heeft de laatste maanden al een groot aantal instellingen uit Leiden en omgeving gebruik gemaakt. Zo is er advies gegeven aan het buurtcomité Groenoord over de gevaren van, en wettelij ke regelingen over LPG-gas en aan het wijkcomité Zeehelden buurt over de aard en oorzaken van de stankoverlast in het woongebied. In totaal zijn in middels al ruim dertig van der gelijke adviezen verstrekt. THIJS JANSEN LEIDEN - Vrijwilligerswerk bete kent emancipatie voor de huis vrouw. Het enige vrijwilligers werk dat een bijdrage levert aan de emancipatie is het werk dat speciaal op vrouwen is gericht. Het verschilt in niets van ander werk, behalve dat het vrijwilli gerswerk niet wordt betaald. Dat zijn enkele stellingen die van avond tijdens een forumbijeen komst worden geponeerd. De fo rumavond is georganiseerd door de Vrijwilligerscentrale en heeft als thema "vrouwen en vrijwilli gerswerk" Aanleiding tot het houden van zo'n avond was voor de Vrijwilligers centrale de discussie die de laat ste jaren, met name in de vrou wenbeweging, is ontstaan over de positie en de rol van de vtouw in het vrij wiDigerswerk. De Vrij willigerscentrale, die nu een jaar draait, denkt zelf door het hou den van de forumavond te kun nen afrekenen met het sprookje dat vrouwen voor vrijwilligers werk kiezen omdat het vrijblij vend zou zijn. Ook is in de avond een stukje inspraak ingebouwd: wat vindt men van vrijwilligers werk en wat kan een vrijwilli gerscentrale betekenen voor vrouwen en vrij wiDigerswerk. De Centrale wil naar aanleiding van de forumavond gaan onderzoe ken of vrouwen in het algemeen vrijwilligster willen zijn of dat ze betaald werk willen doen maar door de werkloosheid niet aan bod komen bij 'echte' banen. Momenteel is 65 procent van het aantal bij de Vrijwilligerscentrale bekende vrijwilligers vrouwelijk. Het forum zal vanavond op deze en andere punten ingaan. Elke stelling zal door één van de fo rumleden worden beantwoord waarna een discussie volgt. In het forum hebben zitting mevrouw Meyer (schrijfster van een rap port over vrouw en vrijwilligers werk), Saskia de Hoek van de NW-vrouwenbond, de Rooie Vrouwen van de PvdA, mevrouw Van Aken van de Leidse Vrou wenraad en van het ministerie van CRM mevrouw Gerritsma. De avond, die in het Parlement (Nieuwe Rijn 52) wordt gehouden begint om acht uur. Kleine fracties maken bezwaar tegen beperking van spreektijd LEIDEN - Zeer tegen de zin van een aantal kleine raadsfrac ties heeft de gemeenteraad van Leiden gisteravond be sloten, dat de spreektijd bij de behandeling van de gemeen tebegroting (in december) mede naar grootte van de fracties zal worden verdeeld. De meerderheid van de raad volgde met deze beslissing het voorstel van burgemees ter en wethouders. Wél leed het college een forse neder laag bij haar poging om mo ties (uitspraken van de ge meenteraad) en amendemen ten (wijzigingsvoorstellen op de begroting) tien dagen vóór de begrotingsbehandeling in te laten dienen. Alle raadsleden bleken daar te genstander van te zijn. Beslo ten werd dat wanneer nieuwe feiten naar voren komen als nog moties en amendemen ten mogen worden ingediend. In de gemeenteraad zal dan telkens wanneer zo'n nieuw amendement wordt inge diend een kort debat volgen, waarin over het lot van het voorstel wordt beslist. Het CDA bleek ook van het laatste nog een fel tegenstan der te zijn. Volgens CDA- fractieleider Driessen is het volstrekt ongewenst dat an dere partijen zouden moeten beoordelen welke moties wél en welke niét alsnog zouden mogen worden ingediend. LEIDEN - Driekwart van de aan bewoners van de Leidse Willem straat (Noord) verzonden voor schotrekeningen van gas en licht zijn gisteren aan het Energiebe drijf Rijnland teruggegeven. De bewoners, verenigd in het Straat comité Willemstraat, gaven daarmee uiting aan hun onge noegen over de hoogte van de voorschotten. Nu Rijnland de verbruikers elke maand een nota stuurt blijkt deze bij velen veel hoger uit te vallen dan gebruike lijk was. Het bedrag zou hoger liggen omdat er een deel van de Energienota's teruggebracht niet verzonden nota september oktober in is opgenomen en omdat het is geënt op de komende win terperiode. De nota's werden gisteren overhan digd aan het hoofd verbruikers- dienst Vonk. De bewoners ver klaarden niets van de schattin gen te begrijpen. Het comité stelde Rijnland voor om iedereen een gespecificeerde rekening te stu ren plus een eindafrekening van het oude systeem. Tot die tijd zag het zich genoodzaakt zelfde meter op te nemen en een eigen bereke ning te maken. Van de kant van Rijnland werden (nog) geen toe zeggingen gedaan over het al dan niet opvolgen van de verlangens van de bewoners. Overigens ver klaarde het comité geen voedsel te willen geven aan de geruchten als zouden de gebruikers moeten op treden als financierders voor de nieuwbouw van Riinland. LEIDEN - Met de mededeling van FNV-afdelingsvoorzitter Bloem, dat sinds mei van dit jaar elk for meel contact met het CNV is ver broken/is gisteravond een dis cussie tussen het afdelingsbe stuur en de Bouwbond FNV af gesloten. Het punt van de samenwerking was op speciaal verzoek van de Bouwbond op de agenda van de najaarsvergadering van de FNV- afdeling gezet. De bond had er principieel bezwaar tegen dat op plaatselijk niveau nog een over legorgaan bestond, terwijl dit landelijk al was opgeheven. Volgens voorzitter Bloem heeft de afdeling de landelijke FNV- richtlijnen gevolgd door in mei van dit jaar het plaatselijk over legorgaan op te heffen. "Hierdoor is de gestructureerde samenwer king met het CNV verbroken. We praten alleen nog in enkele inci dentele gevallen met elkaar", al dus Bloem. Hierop zei de secretaris van de Bouwbond, Bossaert, verbaasd te zijn over een uitlating die FNV^secretaris Wortel vorige week in deze krant heeft gedaan. Deze zei namelijk dat het over legorgaan niet meer bestond, maar dat ze het, als vriendelijk- heidje naar de Bouwbond toe, nu contactorgaan noemden. Bos saert: "Ik vind het niet interes sant hoe het beestje heet, er mag gewoon geen orgaan meer zijn". Voorzitter Bloem verzekerde de Bouwbond dat dit contactorgaan niets te maken had met gestruc tureerd overleg. De bond en daarna de vergadering gingen met deze uitleg akkoord. LEIDEN - Na op de Lammen- schansweg in Leiden een lesauto in de linkerflank te hebben aan gereden vervolgens een paaltje op de middenberm te hebben ge ramd kwam deze auto uiteinde lijk tot stilstand tegen een boom. De bestuurder, een 19-jarige inwo ner van De Lier, en een eveneens 19-jarige vrouw werden gewond uit het wrak gehaald. De be stuurder bleek een beenbreuk en vlees- en schaafwonden te heb ben opgelopen. De vrouw was er erger aan toe. Zij werd met vlees- en snijwonden, een zware her senschudding en inwendig letsel opgenomen in het Academisch Ziekenhuis. De oorzaak van het ongeval is niet geheel duidelijk. De leswagen was juist vanuit de Tomaten- straat de Lammenschansweg op gereden toen de aanrijding volg de. Mogelijk reed de inwoner van De Lier te hard om de lesauto te kunnen ontwijken.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4