Vervallen vergaderingen Huizen in Derde Haver- straat mogen gesloopt f Naweeën van strenge winter Onderzoek „oninbare" vordering van slager Automobilist te water Keytown '80 moet de grote Leidse dixie- landklapper worden DINSDAG 20 NOVEMBER 1979 LEIDEN - De drie omstreden huizen aan de Derde Haverstraat (de nummers 85, 87 en 97) mogen plat. Dat besloot de gemeenteraad van Leiden gister avond. Met het hanteren van de slopershamer moet echter worden gewacht totdat in hoogste instantie (de Kroon) is beslist over de bezwaren van de bewoners tegen het "wegb.estemmen" van hun huizen. Dat "wegbestemmen" vond plaats in 1977, toen de ge meenteraad vaststelde dat er inplaats van de betref fende huizen tuinen moeten komen. Tuinen, die be stemd zijn voor bewoners van de Vierde Binnen vestgracht. Voor PSP, D'66, PPR en CPN bleek het sloopplan gis teravond onverteerbaar. Zij stemden tegen. Uitgebreid ging wethouder Waal (ruimtelijke orde ning) gisteravond in op de kritiek die de PSP uitte op de inspraakprocedure rond het onteigeningsplan. "De PSP is systematisch bezig om de indruk te wek ken dat dit college bezig is de inspraak af te breken", aldus Waal. Waal bleek met Van der Putten (PSP) van mening te verschillen over de vraag hoe de stemming over de sloop in een advies-projectgroep voor de Haver- en Gortbuurt nu eigenlijk was uitgevallen. De wethou der concludeerde aan het eind van het dispuut, dat Van der Putten nog steeds niet duidelijk gemaakt had wat er nou mis was gegaan bij de inspraak. Behalve enkele kleine partijen bleek ook het CDA gis teravond van mening dat er nog geen serieus bod op de te slopen woningen was gedaan, zodat onteigenen eigenlijk nog te vroeg was. Het CDA leed gisteravond een nederlaag waar het ging om de sloop van een viertal pakhuizen, waarin onder meer duivenhokken zijn ondergebracht. Het CDA vindt dat de pakhuizen voorlopig buiten het onteigeningsplan moeten blij ven. De (voor zijn beroep afgekeurde) duivenhouder heeft een beroep gedaan op de gemeente voor het vinden van nieuwe ruimte. Die heeft de gemeente nog niet kunnen vinden. i de vier LEIDEN - De commissie voor de rekeningen (een commissie waarin onder meer raadsleden zitting hebben, die het gemeen telijk financieel beleid onder zoekt) gaat een onderzoek in stellen naar het hoe en waarom van een "oninbaar" verklaarde vordering die de gemeente Lei den had op het slagersbedrijf Teekens. Die opdracht kreeg de gisteravond van een meerderheid in de gemeenteraad, bestaande uit CDA, WD en CPN/D'66/ PPR/PSP. De PvdA stemde en bloc tegen het voorstel, evenals de WD-wethouders in het colle ge. In de loop van 1978 besloot het col lege van burgemeester en wet houders om af te zien van een vordering op Teekens, in de ge meenteraad consequent aange duid als "een groot slagersbe drijf'. Teekens had namelijk en kele maanden geen geld meer be taald voor de "tweede keuring" van vlees. Aan die keuring werd als gevolg van een landelijke boycotactie al langer niet meer deelgenomen. De verplichte "tweede keuring (noodzakelijk wanneer vlees van de ene "keuringskring" naar de andere werd overgebracht) werd in januari 1978 helemaal afge schaft. Een aantal raadsleden bleek gister avond echter te vinden dat er on voldoende duidelijk is gemaakt waarom er geen heffing meer aan Teekens is opgelegd. Het zou gaan om t dan 50.000 gulden. Cees Hugens (links) en Jan Harland voor de Stadsgehoor zaal waar zaterdag 12 januari een spektakelstuk op dixie- land-gebied zal plaats hebben. "Dit moet een klapper worden. Volle bak en non stop muziek in drie zalen tegelijk". ICO Athibu presenteert schadeclaim van 42 mille LEIDEN - Het Leidse keuken en sanitairbedrijf ICO/Athi- bu heeft bij de gemeente een schadeclaim ingediend van 42.000 gulden. De schade van het bedrijf, dat aan de Lam mermarkt is gevestigd, is volgens ICO/Athibu geleden omdat men in verband met de 3 oktober-kermis gedu rende enkele dagen zeer moeilijk bereikbaar was. In een brief aan het gemeente bestuur schrijft het bedrijf dat al op 28 september bij de toegang tot de Lammer markt draaghekken werden geplaatst. Op 1 oktober 's middags kwamen er sup poosten bij te staan die op dracht hadden het verkeer tegen te houden. "Slechts onze zeer vasthou dende klanten werden door gelaten, het merendeel werd teruggestuurd of keerde uit zichzelf om. Hetzelfde ge beurde met onze leveran ciers", aldus ICO/Athibu. Op 2 en 4 oktober was de situa tie zodanig dat ook het eigen vervoer van het bedrijf vast liep. Volgens ICO/Athibu was dat te wijten aan schots en scheef geparkeerde ker miswagens. "Door dit alles is onze omzet gedurende deze dagen tot een minimum ge daald, nog afgezien van irri tatie bij onze klanten". ICO/Athibu biedt het gemeen tebestuur aan dat een ge meentelijke accountant ver trouwelijk inzage kan krij gen in de resultaten van het bedrijf, zodat men kan beoordelen of de scha declaim gerechtvaardigd is. "Men moet bedenken dat wij ongeveer 70 werknemers in dienst hebben en dat de ge maakte bruto winsten zeer marginaal zijn." LEIDEN - Doordat zijn aan dacht werd afgeleid door werkzaamheden op het bouw terrein aan de Witte Singel reed een 61-jarige Leidenaar gistermiddag met zijn perso nenauto pardoes tegen een boom om vervolgens in het water van de Singel te belan den. De automobilist werd door twee mannen die op het bouwter rein werkzaam waren uit zijn benarde positie bevrijd. Het tweetal sloeg de achteruit van de auto kapot waarna de be stuurder het voertuig kon verlaten. De man is met hoofdwonden voor behande ling overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis Op de foto wordt de zwaar be schadigde personenauto uit het water getild met behulp van een kraan die normaliter zijn werk doet ten behoeve van de nieuwbouw van de Leidse universiteit. Tot grote hilariteit van de tal rijke omstanders bleken de ruitenwissers van de perso nenauto nog in werking toen het voertuig uit het water werd gevist ADVERTENTIE Het M HoHantsche' Huys Een eigen huis, ook voor jonge mensen! moeilijker een eigen 'huis te ku| Bereiden wij ons al weer voor op de volgende, bij de kantonrechter is men nog steeds bezig met de vorige winter. Want zeer veel mensen hebben de barre weersomstandigheden, en met name de gladheid, van toen gezien als een excuus voor verkeersovertredin gen. Dat dat excuus bij hem niet opgaat heeft officier van justitie Van der Ham al vaker duidelijk gemaakt. Zo zei hij vorige week nog tegen iemand die door rood licht was gegleden: "Er is een strenge se lectie gemaakt door politie en openbaar ministerie bij de over tredingen van de afgelopen win ter. Waar een bestuurder werke lijk werd verrast door de gladheid heeft geen vervolging plaats". Wie dus, op het moment dat hij in zijn auto ging zitten, wist dat het glad was, had of heel voorzichtig moeten rijden of niet in de auto moeten stappen, zo redeneert de officier van justitie. Én de meeste kantonrechters volgden hem daarin tot nu toe. Maar rechter Löweler gooide gisteren roet in het eten. In twee gevallen legde hij geen straf op aan wat volgens hem slachtoffers van de gladheid waren en volgens de officier slachtoffers van hun eigen on zorgvuldigheid. In twee gevallen geen straf In het eerste geval betrof het een vrouw die inderdaad niet in haar auto was gestapt maar dat wel had moeten doen omdat het voer tuig verkeerd stond geparkeerd. Ze legde uit dat ze de auto er de vorige avond al had neergezet en niet meer had kunnen verplaat sen omdat het was gaan vriezen. "Ik kon hem niet verplaatsen omdat het slot bevroren was, maar al had het gekund dan had ik het nog niet gedurfd vanwege de gladheid", zei ze. Officier Van der Ham: "Voor be vroren sloten zijn er heel handige busjes in de handel en dat het om half twaalf 's ochtends nog glad was geloof ik niet want er werd al heel vroeg gestrooid. En dan heeft mevrouw tweemaal een schikkingsvoorstel gekregen van dertig gulden en tweemaal niet betaald. Daarom eis ik nu veertig gulden". De vrouw, die alleen maar wilde vertellen hoe het was gekomen en zeKei mei te beroerd bleek om een verdiende boete te betalen toonde zich onaangenaam ge raakt door deze woorden van de officier. Rechter Löweler maakte het daarna helemaal door haar geen straf op te leggen. Hij zei wel: "Ik hoop niet dat ik veel van dergelijke slachtoffers van de gladheid krijg want dan krijg ik het er ook moeilijk mee. Maar u bent de eerste". De tweede kwam al snel. Een bu schauffeur die geen voorrang had verleend aan een auto op een voorrangsweg. Beide voertuigen knalden bovenop elkaar. De bu schauffeur: "Ik gleed gewoon door, ik kon niets doen. En als ik langzamer ging kon ik niet rijden, dan gleed ik tegen de kant. Zelfs ais ik stilstond om passagiers in te laten gleed ik weg. Ik kon niet anders, want ik ben van nature helemaal geen brokkenpiloot, ik rijd al twintig jaar schadevrij". De officier van justitie eiste 150 gulden boete, rechter Löweler legde geen straf op. "Het was misschien te voorkomen ge weest, heel misschien", zei hij. "Hoewel ik dat als moedige be stuurder van een eend ten op zichte van een buschauffeur nauwelijks durf te zeggen". Tot slot nog even iets heel anders. Een automobilist had een af spraak met zijn vrouw in Voor schoten. Maar toen hij het dorp wilde inrijden bleek zijn vrouw al bij de afslag naar Leiden, waar ze naartoe wilden, te staan. Toen Stond de automobilist dus op de verkeerde rijstrook. Hij zei giste ren: "Ik dacht mezelf en het ver keer in Voorschoten een dienst te bewijzen door meteen linksaf te slaan naar Leiden". Maar hij be ging daarmee wel een overtre ding door niet de richting te vol gen die op zijn rijstrook stond aangegeven. "Ik kan er ook niets aan doen dat uw vrouw zich niet aan de af spraak houdt die ze met u had gemaakt", zei officier Van der Ham en eiste 50 gulden boete. Rechter Löweler kon het verweer van de automobilist heel goed begrijpen. "Maar het is wel een typisch Hollands verweer", zei hij. "Die regeltjes zijn allemaal heel mooi maar niet voor my. Ik denk dat mijn collega in Londen zo'n verweer niet zo snel te horen zal krijgen". Hij legde de boete van 50 gulden op. MARGA WUIS Het mes snijdt duidelijk aan twee kantenCees Hagens van "Haagland Promotions" heeft in de Stadsgehoorzaal een geschikte ruimte gevon den om zijn grote wens. het organiseren van een regel recht spektakelstuk op dixie- land-gebiedin vervulling te doen gaan en Jan Harland, bedrijfsleider van de Stads gehoorzaal, wil dit spektakel aangrijpen om zijn unieke zalencomplex in de schijn werpers te zetten Geen wonder derhalve dat beide heren compleet op dezelfde golflengte zitten getuige hun. Dit moet een klapper wor den Volle bak en non stop mu ziek in drie zalen tegelijk" Op zaterdag 12 januari is het zover. "Keytown '80" (Sleutel stad '80 dus), zo zal dit onge twijfeld swingende festival hoogstwaa rsch ijnlijk worden gedoopt. Kosten noch moeite (dat laatste vooralworden door Cees Hugens gespaard om er voor te zorgen dat zijn jazz-evenement een "wereld bezetting" krijgt. Hij lijkt daar aardig in te slagen. Wat dacht u van de deelname van de befaamde Engelse kla rinetvirtuoos Mr. Acker Bilk en zijn "Paramount Jazz Band" uit Engeland.' Daar naast zullen ook de Engelse trombonist Roy Williams en Jonny Barnes (Hugens: "Een beest van een saxojonistac te de présence geven. Dit twee tal zal optreden met de meest populaire Nederlandse dixieland-formdtie "The Ted Easton Jazz Band". En wat dacht u van de komst van het illustere duo Danny Moss (saxofoon) en zangeres Jeane Lamb? Hugens over dit laatste tweetal: "Die twee zijn getrouwd en Danny Moss zal zijn vrouw nooit alleen laten optreden. Hij reist overal met haar mee Als je dat vrouwtje ziet be grijp je wel waarom. Dit charmante tweetal willen we laten optreden met een echt Leids triootje van wie dan ui teraard ook Dolf Delprado deel zal moeten uitmaken" Het Leidse aandeel m "Key town '80" zal niet alleen uit de deelname van dit nog nader te formeren trio bestaan maar ook de "Old Black Horse Sa loon Band" en de "Key Stork Jazzmen" zullen op het festi- Het idee voor het organiseren van een groot festival ont stond volgens Cees Hugens bij de laatste uitwisseling tussen de universiteitssteden Leiden en Oxford. Hugens: "Tijdens een wandeling met Ted Eas ton door de Leidse binnenstad is het idee eigenlijk geboren. Die man. met zijn ongekend arsenaal aan contacten, steunt me trouwens enorm bij de voorbereidingen. Ted ziet dat festival helemaal zitten Ik ook uiteraard" Sta dsgehoorza a l-bed r ijfsleider Harland vult aan: "We zullen alles in het werk stellen om het publiek zo veel mogelijk aan zijn trekken te laten komen. Vanaf kwart over acht, wan neer de deuren opengaan, tot in de kleine uurtjes zal het publiek zowel in de grote zaal als in de foyer en de koffieka mer terecht kunnen. De capa citeit van de grote zaal zal worden uitgebreid door de bouw van tribunes" Hugens vult aan: "Niet zozeer om meer mensen te kunnen herbergen maar om het publiek meer de ruimte te ge ven. Er zal dus nadrukkelijk ruimte worden gecreëerd om te kunnen swingen. Het is de bedoeling om er een echt "loop-festival" van te maken Daarmee bedoel ik dat de mensen zich vrij van de ene naar de andere zaal kunnen begeven" Hugens en Harland zullen alle pogingen in het werk stellen om op zaterdag 12 januari nagenoeg heel Leiden in de ban van dixieland te brengen Er wordt gedacht aan de or ganisatie van een "Street-pa rade" en verder zal de Leidse drumband "De Burcht" waarschijnlijk worden ge vraagd om voorafgaande aan het festival, vanaf het balkon van de Stadsgehoor zaal, de. Breestraat met een geheel eigen interpretatie van dixieland-muziek te vullen De toekomst. Wordt het "Key- town-festival"waarvan de kaartverkoop overigens al begin december start, een jaarlijks terugkerend gebeu ren? Hugens "Misschien. Ik hoop het". Harland: "Na tuurlijk. Wanneer zaterdag nacht 12 januari de laatste tonen zijn geblazen moeten we al een datum voor 1981 heb ben vastgesteld" ADVERTENTIE De vergaderingen van de Commissie voor Volkshuisves ting en de Adviescommissie inzake het Huisvestingsvraag- stuk, zoals aangekondigd in de gemeente-advertentie van vrijdag j.l. gaan hedenavond niet door. In plaats daarvan wordt de raads vergadering van gisteravond heden voortgezet. Deze vergadering be gint om 19.30 uur in de raadzaal van het stadhuis. MnTrfliIi

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3