LEIDSCH DAGBLAD Pleziervloot steeds vaker doelwit van dieven C •Ht Tien gegijzelden vrijgelaten Tumult bij begin van kort geding INBONT. To"Öfd"ö,ad pr Meubelfabriek feSr Oisterwijk Paniek in trein na stilstand bij Glimmen Zandvoort wil van circuit af I luitenant de bruin weer thuis Scholten: „Informatie kernwapens voldoende' Rustig weer mm m? Politieke moorden in Turkije Evro Medica KWALITEIT VANEGMOND BREESTRAAT BONTMODE Sint Nicolaas prijsvraag 1000,- aan prijzen toonaangevend in eiken ISDAG 20 NOVEMBER 1979 OPGERICHT 1 MAART 1860 36018 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN GRONINGEN (GPD)- Onder enke le treinreizigers van de intercity Utrecht-Groningen is gister avond lichte paniek uitgebro ken, nadat de trein in verband met een vertraging in de buurt van Glimmen vijf minuten stil bleef staan. Enige mensen dach ten aan een kaping en verlieten met hun koffer onmiddellijk de trein. Uit de richting Groningen kwam echter een trein aangereden, waardoor een gevaarlijke situa tie ontstond. Het is volgens een voorlichter van de NS niet be kend of deze mensen later weer in de trein zijn gestapt. Via de intercom werd over de ver traging geen mededeling gedaan omdat dit volgens een NS- woordvoerder bij een opont houd van vijf minuten geen voorschrift is. Proces voor overige Amerikanen dreigt 2 redactie buitenland) TEHERAN - Nog eens tien gegij zelden uit de Amerikaanse ambas sade in de Iraanse hoofdstad Te heran zijn vanochtend, na een gevangenschap van 16 dagen, in vrijheid gesteld. Gisteravond werden de tien - vier vrouwen en zes zwarte mannelijke Amerika nen - al aan de internationale pers getoond. (Zie hiervoor pagina 9). De tien zijn met een Iraans vlieg tuig naar Parijs vertrokken, van waar zij met een toestel van de Amerikaanse luchtmacht naar Wiesbaden in West-Duitsland worden gevlogen. Samen met de drie gegijzelden, die gisteroch tend werden vrijgelaten, zullen zij daar een uitgebreid medisch onderzoek ondergaan en langdu rig worden ondervraagd. Als Amerika de ex-sjah niet uitle vert, zullen de overgebleven 49 gegijzelde blanke Amerikanen terecht moeten «taan wegens spionage. Onder hen zijn twee vrouwen en nog één zwarte (een verbindingsofficier). Bovendien zijn er nog naar schatting 40 niet- Amerikanen in gijzeling. Eind vorige week was ook sprake van hun vrijlating. De dreiging van een proces wegens spionage maakt hun vooruitzich- te n erg somber. De Amerikaanse president Jimmy Carter heeft gisteravond opnieuw ook hun vrijlating geeist. Een spionage- proces zou „een flagrante schen ding" zijn van internationale wet ten en conventies, zo zei hij. De Iraanse waarnemend minister van buitenlandse zaken Bani- Sadr verscherpte de situatie nog met de bekendmaking dat- tenzij de afgezette sjah wordt uitgele verd - de resterende gegijzelden de eerste twee maanden hoe dan ook niet kunnen worden vrijgela ten, want eerst moet een nieuwe regering worden geïnstal leerd. ZANDVOORT (ANP, GPD) - Een meerderheid van de Zandvoortse gemeenteraad wil dat voor 1 ja nuari 1982 de beslissing wordt genomen het contract tussen gemeente en Cenav ten aanzien van de exploitatie van het circuit van Zandvoort op te zeggen. Dat werd gisteravond per motie vast gelegd. Een datum voor de definitieve slui ting van het circuit wordt echter nog niet genoemd. Het contract dat exploitant Cenav met de ge meente heeft loopt 1 januari 1988 af. Reden voor de toekomstige sluiting van het circuit is de woningnood in de gemeente. Het college van B en W moet van de gemeenteraad voorstellen gaan uitwerken om tot een ander gebruik van het cir- cuitgebied te komen. Circuit-directeur Beerepoot heeft al aangekondigd juridische stap pen te zullen ondernemen om het raadsbesluit terug te draaien. Hij is van mening dat er niet vol doende rechtsgrond bestaat om het contract met de Cenav op te zeggen. Beerepoot "Men stelt doodleuk vast dat het circuit de schuldige is aan de woningnood maar praat niet over een besluit van oud-mi nister Gruijters die bepaalde dat Zandvoort niet boven de 18.000 inwoners mag uitkomen om wel ke reden uitbreiding van het zui den van de badplaats werd verbo den" de sociale dienst van het leger Woonwagenbewoners (300) willen allemaal zaal in DEN HAAG (ANP) - Het kort ge ding van woonwagenbewoners tegen de Staat der Nederlanden cq minister Gardeniers van CRM is vanmorgen met enig tumult begonnen. Dat was voornamelijk te wijten aan de massale opkomst van woonwagenbewoners, die met ruim driehonderd man naar het Paleis van Justitie in Den DEN HAAG (ANP) - Het verwijt van een aantal dienstplichtigen, dat hun verzoek om meer infor matie over kernwapens en wat daarmee samenhangt, in de doofpot is verdwenen, is niet te recht. Dat stelt minister Scholten van defensie in een brief aan de Tweede Kamer. Tijdens de be grotingsbehandeling van defen sie had de PSP'er Van der Spek gewag gemaakt van een open brief van de dienstplichtigen met In de nacht en ochtend mist en mini mumtemperaturen om het vries punt. Overdag af en toe zon. Middagtemperatuur rond 8 graden, maar in hardnekkige mistgebieden enkele graden lager. Weinig wind. (Opgemaakt om 11.15 uur) 21 NOVEMBER Zon op: 8.09 uur; onder: 16.42 uu Maan op: 9.30 uur; onder: 18.27 i Hoogwater te Katwijk te 4.03 er uur; laagwater te 12.14 uur. dat verwijt. Voor het kamerlid was dat reden een motie in te die nen, die beoogde aan de informa tie-onthouding een eind te ma ken. De dienstplichtigen hebben dit probleem ook aangekaart in het overlegorgaan van hun on derdeel. Dat heeft geleid tot uit breiding van het zogenaamde opleidingsprogramma, aldus mi nister Scholten. Minister Scholten voelde tijdens het defensiedebat al niets voor de motie. In zijn brief licht hij zijn standpunt nader toe. Alle militai ren krijgen in hun opleiding les sen in bescherming van zichzelf en van hun onderdeel bij nucleai re, biologische en chemische oorlogsvoering. Militairen, die zonodig een nucleaire taak moe ten vervullen, krijgen een spe ciale opleiding. Ze horen dan wat nodig is te weten, niet meer. Een deel van die informatie is 'ge heim'. Er mag dus niet buiten ei gen kring over worden gepraat. Diepgaande informatie is niet no dig, aldus de bewindsman. Haag waren gekomen en allemaal de zaal in wilden. Uiteindelijk be sloot de president van de recht bank in Den Haag, mr. J.H. Blaauw, tot een "unieke" oplos sing: de deuren van de rechtzaal bleven bij aanvang van de zitting open, waardoor de tientallen woonwagenbewoners die de zaal niet binnen konden, het geding vanuit de hal voor de rechtzaal konden volgen. De woonwagen bewoners zijn uiterst ontevreden over de huidige woonwagenwet. Deze wet, die in 1968 tot stand kwam, gaf gemeenten een zekere vrijheid in het al of niet toelaten van woonwagens. Ook moest de wet het tot standkomen van gro tere woonwagenkampen bevor deren. Met het kort geding willen de woonwagenbewoners minis ter Gardeniers dwingen de be voegdheden van de gemeenten te beperken en meer macht naar haar ministerie te trekken. Zij vinden dat CRM iedere gemeente moet verplichten woonwagens op te nemen. Volgens Jan Schneiders, woordvoerder van de woonwagenbewoners, staan momenteel ongeveer 1200 wa gens op een illegale plaats omdat gemeenten weigeren een legale plek aan te bieden. De voorzie ningen op deze standplaatsen zijn vaak slecht, aldus Schnei ders. Voorts willen zij af van de grote kampen en weer terug naar de kleine. "Doordat wij van onze plaatsen werden gehaald, verlo ren velen hun bron van inkom sten en moesten van de bijstand gaan leven", aldus Schneiders. Tenslotte eisen de protesterende woonwagenbewoners een grote re vrijheid om te reizen. Daarom moeten meer standplaatsen ge creëerd worden, meent Schnei ders. "Als we met de wagen op vakantie of familiebezoek willen is daarvoor geen mogelijkheid." (Van r verslaggevers) Aat de Bruin is terug in Neder land. De uit Leiden afkomsti ge beroepsmilitair, die als Unifil-soldaat enkele maan den geleden in Libanon ge wond raakte, arriveerde vanmorgen samen met zijn vrouw op Schiphol. De afge lopen maanden werd De Bruin verpleegd in een zie kenhuis in Tel Aviv Op schiphol werd hij vanmor gen opgewacht door zijn ou ders en schoonouders en door enige vertegenwoordigers van de landmacht. Aat de Bruin, bedolven onder bloemenmaakt een opgewek te indruk. Gezeten in een rol stoel (hij is vanaf zijn middel verlamd) zei hij er het beste van te willen maken: ,Jk ga er van uit dat mijn situatie blijft zo als hij nu is. Dat betekent dat ik vanaf mijn middel geen gevoel meer in mijn lichaam heb. Ze gaan nu proberen met revalidatie de toestand te verbeteren. Maar het is nog niet te zeggen of er nog wel iets kan verbeteren Vandaag werd Aat vervoerd naar het militair ziekenhuis Oog en Al in Utrecht, waar hij door de medische staf van het leger zal worden onderzocht. Vanuit het ziekenhuis gaat Aat over enkele dagen tiaar een militair revalidatiecen trum. Intussen wordt bekeken in hoe verre het huis van het echt paar De Bruin, in Zundert aan de handicap van Aat moet worden aangepast. Mocht dat noodzakelijk zijn dan gebeurt dat op kosten van Defensie. Dat Aat aan zijn ongeluk in Li banon geen wrok tegen het le ger heeft overgehouden blijkt wel uit het feit dat hij het liefst weer een functie in het leger wil gaan vervullen: .Maar ik ben bang dat ik niet in actieve dienst kan blijven. Misschien dat ik binnen het leger een andere functie kan krijgen. Dat moet echter allemaal nog worden uitgezocht", aldus Aat. ZWARTSLUIS (GPD) - Dit jaar zijn - tot het begin van deze maand - in ons land bijna 2100 inbraken en diefstallen gemeld met betrekking tot pleziervaartuigen. De buit be stond uit zeiljachten, motorkruisers, speedboten, roeibo ten, visboten, volgboten, surfplanken en buitenboordmo toren. De Franse president Giscard d'Estaing in gesprek met Margaret Thatcher, de Brit se eerste minister. De Franse oppositie beschouwt de reis van Giscard naar Engeland als diens eerste publiciteits stunt voor de presidentsver kiezingen van 1981. PAGINA 9 I Andy Williams vindt Ed ward Kennedy een betere president. PAGINA 5 Beschadigingen bij kern centrale Borssele. PAGINA 7 Riethoven nog niet rond met Lévitan. PAGINA 11 Concierge Kuiters trok voor niets zijn nette pak aan. PAGINA 15 Dat is gebleken uit een bliksemon- derzoek bij de rijkspolitie te wa ter die ons land heeft verdeeld in vier werkgebieden met meldka mers in Nijmegen, Leeuwarden Amsterdam en Dordrecht In de Nederlandse jachthavens, op vaarten, 'kanalen, sloten, meren en plassen dobberen zo'n 200.000 pleziervaartuigen rond. Tegen de winter wordt daarvan een groot deel op het droge gezet of op jachtwerven in een overdekte stallingsruimte geplaatst. Daar komen nog bij de honderden thuis gestalde scheepjes, kleine roei- en bijboten etc. Er is in ons ISTANBUL (DPA) - Onbekenden hebben vandaag in de Turkse stad Istanbul een professor van de universiteit van die stad ver moord en een decaan verwond. De daders, vermoedelijk vier personen, ontkwamen in een au to. Vannacht werd in Istanbul ook een journalist vermoord. Hij behoor de tot de rechtse 'partij van de nationale beweging'. land een schreeuwend tekort aan jachthavens en dat betekent dat ruim 50.000 scheepjes zo maar langs een of andere oever liggen afgemeerd terwijl er zo'n 30.000 pleziervaartuigen thuis liggen. Een dankbaar object voor het die ven- en inbrekersgilde, aldus po litiefunctionarissen. In de kop van Overijssel voerden rijkspoli tiemannen van de disctricten Nijmegen, Zwolle en Apeldoorn gisteren een bliksemactie uit Doel was een indruk te krijgen van de slordigheid waarmee wa tersporters omgaan met hun kostbare eigendommen ("boten en buitenboordmotoren zo voor het grijpen") en tegelijkertijd jachthavenmeesters en bootbe- zitters tips te geven in het kader van inbraak- en diefstalpreven tie Tijdens de actie bleek dat in het vaargebied van Noordwest- Overijssel - representatief voor andere vaargebieden in ons lana - honderden boteil en buiten boordmotoren een te gemakke lijke prooi voor dieven vormen Kajuiten van scheepjes zijn niet afgesloten, boten liggen niet aan de ketting en ook sloten op de aanhangmotoren ontbreken r Breestraat 173 - Leiden. Telefoon 071-12 33 37 Deelnemer Stichting Bontwaarborg KOETS-O-THEEK KINDER DISCO met tekenfilms 6 t/m 12 jaar Iedere woensdagmiddag van 2 tot 5 uur Entree 2,50 met inbegrip van 2 Jimonades. Kruisstraat 40, Leiden (achter Lido) tel. 071-144979. Om mee te doen hebt u de krant van donderdag 22 november en vrijdag 23 november nodig. Bewaar dus deze kranten. Er staat alles in wat u moet doen om de hoofdprijs te winnen. Leidsch Dagblad Qhd krant b«zorgd7 Bal dan Maandag t/m vrijdag van 18 00-19.30 uur Zaterdags van 16.00-18 00 uur Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1