„Landbou wprij zen moeten met vijf procent omhoog" dOER worden Slagers moeten betere voorlichting gaan geven LLfn Britten krijgen minder EG-geld Patiënten moeten meer betalen voor kunstgebit Voorzitter landbouwcomité Stichting helpt vijfduizend kapitaaivlucht werklozen aan tijdelijke baan DINSDAG 20 NOVEMBER 1979 AMSTELVEEN (GPD) - Ziekenfondsverzekerden zullen volgend jaar meer moeten bijbetalen voor kunstgebitten. De Zieken fondsraad zal donderdag moeten beslissen over de hoogte van die „eigen bijdragen", want er bestaat verschil van mening in de commissie die het advies over deze kwestie aan de staatssecreta ris van volksgezondheid heeft voorbereid. Voor een volledig kunstgebit betaalt een verzekerde nu f 337.- zelf. Dat zou volgend jaar f385,- of f371,- moeten worden. Voor een onder- of bovenprothese, waarvoor nu 189,- wordt betaald, zou volgend jaar f213,- of f208,- moeten wor den bijgedragen. Een verzekerde moet 60 procent van de kosten van een kunstgebit zelf betalen. Het meningsverschil komt voort uit het feit dat tandartsen op ver schillende manieren prothesen maken, afhankelijk van wat zij in hun studie hebben geleerd. Op de universiteiten wordt een ande re methode gedoceerd dan vroeger en daardoor lopen de kosten nogal uiteen. De vraag is nu of deze kostenstijging in 1980 ineens volledig dan wel geleidelijk zou moeten worden doorberekend. Men is het er wel over eens dat er één gemiddelde „eigen bijdra ge" moet komen. BILTHOVEN (ANP) - De slagers- branche moet zich gaan voorbe reiden op een steeds kritischer wordende consument. Dat bete kent onder meer een verbeterde informatie over het vlees, wat erin zit, hoe het bereid is en van welk dier het afkomt. Naast een duidelijke etikettering van ver pakte vleesprodukten kan de sla ger dit doen door duidelijke be namingen voor zijn produkten te kiezen, waaruit de huisvrouw kan opmaken wat voor vlees ze in de kuip heeft. Dit adviseerde de directeur van de slagersvak school in Utrecht, drs. J. J. G. Jonker, gisteren in Bilthoven tij dens de najaarsvergadering van de Algemene Nederlandse Sla gershond (ANS). Hij was niet de enige deskundige die de slagers voorhield dat ze steeds meer te maken krijgen met het publiek dat waar voor zijn geld wil. De directeur voedings- en kwaliteitsaangelegenheden van het ministerie van landbouw drs. C. C. J. M. van der Meijs, sig naleerde eveneens een "ruk" in het koopgedrag naar meer kwali teit. De diepvrieskip heeft daar om volgens hem de markt verlo- 'Er is geen interesse meer voor dat klompje ijs", zo zei hij. Om de zelfde reden heeft het publiek het fabrieksbrood laten vallen. Het fabrieksbrood heeft volgens Van der Meijs sneller verloren dan dat dit brood de markt veroverde. Hij adviseerde de slagers in te spe len op de veranderde wensen van de consument door de klanten te gaan voorlichten. Zo zou de sla ger in zijn nieuwe rol als adviseur de consument wegwijs moeten maken in aangelegenheden als vetconsumptie en zoutgebruik. De roep tot minder vet eten met minder zout zou vooral moeten doorklinken in de reclamecam pagnes van de slagers. Van der Meijs wees erop dat de slagers wat dit betreft grote mogelijkhe den hebben omdat ze dicht bij het publiek staan. "Nederland mag wat etiketterings verplichtingen betreft wel tot de achterlijkste landen van de Eu ropese Gemeenschap worden ge rekend", zo meent drs. C. A. H. Verhülsdonk van de Consumen tenbond, die de slagers eveneens toesprak. Verplichte datums tempeling en samenstellings aanduidingen zijn in ons land volgens hem ook nog nauwelijks gemeengoed. Ten aanzien van de eerlijke aanduiding van vers vlees is de Consumentenbond van mening dat hier nog wel eni ge opvoeding van zowel produ cent als consument dringend is gewenst, aldus Verhülsdonk. De directeur van de slagersvak school bond zijn vroegere leer lingen op het hart dat consumen teninformatie zinvol en begrijpe lijk moet zijn. Reclamekreten als "meervoudig onverzadigde vet zuren" zeggen de consument niets, zo meende hij. De informa tie moet ook controleerbaar zijn. De aanduiding "prima kwaliteit" is niet voldoende. Een opsom ming van louter ingrediënten achtte drs. Jonker ook niet erg zinvol. De naamgeving van het produkt kan de klant volgens hem al veel zeggen over het stuk vlees. De slager moet dan ook wel zorgen dat hij het vlees levert zo als de naam aangeeft. Dus geen ribkarbonade verkopen als er haaskarbonade opstaat. Overigens is de individuele slager volgens Jonker prima in staat bij zijn klanten een goed imago op te bouwen. Volgens Jonker scoort de Nederlandse slager hoog in vakmanschap en betrouwbaar heid en moet de bedrijfstak er voor waken dat dit positieve beeld niet ongunstig wordt beïn vloed door incidenten. D "Ar- n, REOELUjffVfti REUK EN SMAAK - In Den Haag is een reuk en smaak-informatie- centnini opgericht door de ver eniging van reuk- en smaakstof- fenfabrikanten NEA. Dit infor matiecentrum verstrekt voor lichting over de bedrijfstak, als mede over in dagelijkse produk ten toegepaste aroma's en par fums. Het richt zich vooral op de nieuwsmedia, overheid, consu mentenorganisaties en onder wijs. (ANP) - De Nederlandse boeren hebben een verhoging van de EG-landbouw- pnjzen met gemiddeld vijf procent nodig om met hun inkomen in de pas te blijven. Voorzitter ïr. D Luteijn van het zing, zoals die in sommige Euro- Konnjklijk Nederlands Land- pese kringen leven bouwcomité KNLC zei dit giste- de algemene vergadering Bedreiging Sprekend over de zuivelproblemen in de EG zei Luteijn het vooral als een bedreiging te zien, dat in Brussel een korte-termijnbeleid wordt gevoerd om over de rug van de boer de financiële problemen voor de Gemeen schap te verlichten. Zulks zonder dat er werkelijk naar een herstel van evenwicht tussen vraag en aanbod op de zuivelmarkt wordt toegewerkt. De wijze waarop daarbij met het grootste gemak over strafheffin- gen, prijsbevriezing of -verla ging, kortom over inkomsten verlaging van de Europese boe ren wordt gepraat, aldus Luteijn, begint in onze gelederen steeds meer wrevel op te roepen. 'Laat ik er geen enkel misverstand over laten bestaan", zo ging de KNLC-voorzitter verder. "Als van de boeren botweg, via een strafheffing en bevriezing van de melkprijs, een forse verlaging het inkomen wordt verlangd, van zijn organisatie in Den Haag. Zo'n verhoging is naar zijn mening nodig omdat de totale kosten ontwikkeling, vooral door geste gen energie- en veevoederkos- ten, duidelijk ongunstiger ver loopt dan vorig jaar. Ook moet rekening worden gehouden met de te lage prijsverhogingen van de afgelopen twee jaar en met de monetaire invloeden. In de EG als geheel is de inflatie en daar door het benodigde percentage prijsaanpassing nog hoger. Deze berekening, meende Luteijn, staat wel in schrille tegenstelling tot gedachten over prijsbevrie- Broodfabrieken gesloten op oudejaarsdag len willen niet uit economische noodzaak gedwongen worden de veestapel uit te breiden. Om tot een aanvaardbare oplossing te komen stelde de KNLC-vooi- zitter het volgende voor verrui ming van de afzetmogelijkheden binnen en buiten de EG., beper king van de produktiegroei (door verbetering van de huidige pre mieregelingen ter stimulering van overschakeling op andere produkties dan melkveehouderij en van het niet leveren van melkt aanvulling hiervan met een pre mieregeling voor bedrijven die zich contractueel verplichten ge durende bijvoorbeeld vijf' jaar hun melkproduktie te verminde- r* D"!ze"den demonstrerende boeren waren gisteren naar Den Haag gekomen, waar het Koninklijk Nederland gericht spandoek. "ergaderde- de fo'° Passeert minister Van der Slee van landbouw een legen :,j„ beleid plantaardige vetten voor de mar garine-industrie en stimulering van alternatieven voor de melk produktie (bv schapevlees, plantaardig'eiwit, hout) alle sub sidies die leiden tot verhoging van de melkprodukties zouden, zolang er sprake is van een over- schotproduktie, moeten worden opgeschort Voorts wilde hij verlaging van de o- „j n boter-import uit Nieuw Zeeland, -0-1JenKOIT belasting op de invoer van UTRECHT (ANP) - De Nederland se broodfabrieken zullen op 31 december niet bakken. Dat zijn de voedingsbonden FNV met twee werkgeversorganisaties Voorstellen overeengekomen. Volgende week gaan de bonden met werk gevers in het midden- en klein bedrijf onderhandelen om alle bakkerswinkels op die dag dicht te krijgen. Het akkoord met de broodfabrie ken betekent dat zevenduizend van de 20.000 werknemers in deze sector op oudejaarsdag in elk ge val vrij zijn. Dat houdt in: geen broodproduktie, geen bezorging, geen bevoorrading van super markten, en veel gesloten win kels. Een groot aantal bakkersza ken in ons land is namelijk ei gendom van broodfabrieken. dan valt er met ons niet verder te praten. Aan een dergelijk beleid wensen wij hoe dan ook niet deplichtig te zijn" Luteijn zei bij zeer veel melkvee houders te hebben bespeurd, dat men graag zijn produktie wil sta biliseren en vindt dat bedrijven die hun produktie nog verder willen opvoeren de gevolgen daarvan zelf moeten dragen. Ve- EINDHOVEN (ANP)-Dedivisie DAF-diesel in Eindhoven heeft - een nieuwe miljoenenorder in de wacht gesleept. Iran, Ierland en Belgie hebben in totaal 420 die selmotoren bij DAF besteld, ter waarde van 7,8 miljoen gulden Dit meldt de DAF-bode het per soneelsblad van DAF-diesel. BRANDMELDERS - In ons land worden momenteel op vrij grote schaal verboden radio-actieve brandmelders verkocht. Dit blijkt uit een onderzoek van de chemiewinkel van de rijksuni versiteit in Groningen. Deze brandmelders bevatten een dosis radio-actieve stof die tientallen malen groter is dan wettelijk is toegestaan. Deze stof kan bot- kanker veroorzaken, volgens de chemiewinkel. Bij normaal ge bruik zal de radioactieve stralin gen niet vrijkomen, maar wel bij voorbeeld wanneer de brand melder wordt gedemonteerd. Rotterdamse havenwerkers willen twintig gulden extra ROTTERDAM (ANP) - De leiders van de grote stukgoedstaking in de Rotterdamse haven hebben gisteravond op een druk door ha venarbeiders bezochte bijeen komst in de Maasstad het ar beidsvoorwaardenbeleid van de FNV voor 1980 afgewezen. Vol gens stakingsleiders Schults en Stavinga, die deel uitmaken van het gezamenlijke actiecomité "De Rotterdamse Haven", moet er het volgend jaar een loonsver hoging komen van twintig gul den netto per week voor de ha venarbeiders, in plaats van de door de FNV voorgestelde twee procent loonstijging. Verder moet er volgens het actiecomité een volledige prijscompensatie komen. Ook moeten naar het oordeel van Schults en Stavinga de oude stakingseisen overeind blijven, namelijk pensionering van de havenarbeiders op 60-jari- ge leeftijd, en terugbrengen van de werkweek tot 35 uur. Als de werkgevers niet op deze eisen willen ingaan zullen de havenar beiders naar het oordeel van de leiding van het actiecomité op nieuw de barricaden op moeten. Voor er echter weer stakingsac ties komen moeten zij eerst in de kantines druk uitoefenen op de werkgevers, aldus Schults en Stavinga. De bijenkorf was helemaal leeg, toen voorzitter Luteijn van het KNLC hem gisteren aan het eind van de algemene KNLC-verga- dering aan minister van der Stee van landbouw aanbood. Maar een waarschuwing kreeg de minister er wel bij: "Bijen kun je beter in hun korf met rust laten en dat geldt ook voor boeren op hun bedrijf. Val je ze lastig, dan gaan ze steken. Geef je de bijen niet de kans hun honing te ver zamelen dan zwermen ze uit Boeren zouden dat ook kunnen doen en dat zou weer tot verstop te wegen kunnen leiden" Minister Van der Stee, zei dat de boeren er op kunnen rekenen dat hij en zijn medewerkers het ui terste zullen doen om de uitslag van de komende discussie over het landbouwbeleid zo gunstig mogelijk te doen zijn voor de Ne derlandse landbouw BRUSSEL (ANP) - De Britten zullen op de Europese topconferentie aan het eind van deze maand in Dublin maximaal kunnen rekenen op een financ!ele tegemoetkoming van 1440 miljoen gulden van de acht andere Lu-lidstaten. Die acht willen bovendien die tegemoetkoming een tijde lijk karakter (2 a 3 jaar) geven, dat wil zeggen dat het verenigd Konink- rijk zeker niet mag rekenen op een permanente korting op hun bijdrage aan de Europese begroting. Deze conclusie kan getrokken worden na de bijeenkomst van de ministers van financiën van de negen EG-landen gisteren in Brussel. Dat betekent dat de Britse regering op geen stukken na krijgt wat ze claimt, namelijk een bedrag variërend van 4,15 tot 4,98 miljard gulden. Niemand accepteert de calculatie die de Britten zelf inzake het "teveel" van hun bijdrage aan het Europese Budget hebben gemaakt, aldus de Nederlandse minister van financiën, Andriessen. Geen van de delegaties heeft gisteren overigens bedragen genoemd. Maar wel hebben vrijwel alle landen (het Verenigd Koninkrijk uitgezonderd) een voorkeur uitgesproken voor het oplossen van de Britse problema- ao°r middel van een verruiming van het zogeheten "dublinmecha- nisme Dit mechanisme is 4.5 jaar geleden in Dublin, eveneens op een Europese topconferentie, ingesteld. Het is een technisch ingewikkeld tormuledieop grond van factoren zoalseconomischegroei.de bijdragen van de lidstaten aan de Europese kas enigszins vermindert. Berekenin gen hebben aangetoond dat de Britten aan een "verruimd Dublinme- chanisme' hooguit 520 miljoen Europese rekeneenheden 1440 miljoen gulden) kunnen "verdienen" Dat zou de Nederlandse schatkist op maximaal 100 tot 130 miljoen gulden kunnen komen te staan KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling: 19 november, andijvie 0,61-0,71, boerekool 0,34-0.48. rode kool 0.23, groe ne kool 0,27, spitskool 0,59-0.67 per kg waspeen AI 6,60-11.60, All 3.20-9.90. BI 9.-16.20. Cl 4.-6.40. CII 2.20, per kist Aanvoer 97.000. breekpeen BI 7.30, Cl 3.90-8.20 per kist, prei A 0.71-0.74 per kg, specificatie bloemkool sortering 6 p bak 12,79.8 I 1.92-2.55.8II 0,42-0,91.121 1,06. Veemarkt Leiden Deze week werden 5872 dieren aange voerd, waarvan vandaag 3869 stuks. Te weten: 200 slachtrunderen, 283 stuks gebruiksvee, 40 graskalveren. 1600 nuchtere kalveren. 15 pony's. 904 var kens, 101 biggen, 633 schapen of lamme ren en 103 geiten. Prijsnoteringen slachtvee: stieren le kwal. van ƒ7,25 tot ƒ7,95 per kg. geslacht gewicht; stieren 2e kwal. ƒ6.80 - ƒ7,15 vaarzen le kwal ƒ7.25- ƒ7.90vaarzen 2e kwal. ƒ5,60-ƒ6,20koeien le kwal. ƒ6.80 - ƒ7,80 koeien 2e kwal. ƒ5,70 - ƒ6,10 koeien 3e kwal. ƒ5,30 - 5,60 worst koeien ƒ4.40 - ƒ5.50 extra kwal dikbil- len 9,00 - ƒ14,00 nuchtere slachtkalve- ren 1,25 - ƒ2,00 per kg. levend gewicht slachtzeugen ƒ2,80 - ƒ2,90. Prijsnoteringen gebruiksvee: melk- en kalikoeien van ƒ1575 tot ƒ2475 per stuk varekoeien 1100 - ƒ2000pinken 1000 - ƒ1600 graskalveren ƒ500- ƒ1000 nuch tere kalveren rood ƒ425 - 600 nuchtere kalveren zwart ƒ350 -ƒ525; biggen 100- ƒ105 schapen ƒ155 - ƒ195 lammeren ƒ155 - ƒ205 pony's ƒ250 - 700 geiten ƒ20 - ƒ100. Toelichtingen: aanvoer, handel en prij zen. Slachtrunderen: matig, matig, sta biel; kalf- en melkkoeien: matig, matig, iets lager; varekoeien: matig, matig, iets lager; pinken; matig, matig, iets lager; graskalveren: matig, matig, stabiel; nuchtere kalveren: redelijk, goed. sta biel; pony's: matig, matig, stabiel; var kens: ruim, goed, iets hoger; biggen; ma tig. matig, stabiel; schapen en lamme ren: redelijk, matig, stabiel; geiten: re delijk, redelijk, stabiel. Onderzoek naar Belgische A u BRUSSEL (GPD)- Minister Frar nriTinA A Mn\ r>..:T-\__. i GOUDA (ANP) - Ruim vijfduizend werklozen waarvoor het arbeids bureau geen vaste baan kon vin den, zijn dit jaar door de uitzend organisatie Start tijdelijk aan het werk geholpen. Voor iets meer dan duizend van hen zal het voorlopig dienstverband na eni ge tijd worden omgezet in een vaste betrekking. Dit zei minister Albeda van sociale zaken giste ren ter gelegenheid van de ope ning van het nieuwe hoofdkan toor van de Stichting Uitzendbu reau Arbeidsvoorziening Start in Gouda. Deze landelijke stichting zoekt sinds twee jaar in nauwe samen werking met de gewestelijke ar beidsbureaus tijdelijk werk voor mensen die langer dan drie maanden bij het GAB staan inge schreven. De werkgever moet echter wel de mogelijkheid van een vast dienstverband in het vooruitzicht stellen. Groot voor deel van dit systeem is volgens minister Albeda dat zowel werk gever als werknemer zonder ge volgen de arbeidsovereenkomst met elkaar kunnen beëindigea Volgens Start-woordvoerder G. Oirschot voorkomt het beperkte takenpakket van de stichting een botsing met de belangen van de commerciële uitzendbureaus. De stichting mag alleen die mensen aan werk helpen die door het GAB zijn doorverwezen. Start verwacht dat het totale aantal plaatsingen dit jaar iets meer dan 6000 zal bedragen. Volgend jaar denkt de organisatie tienduizend mensen aan het werk te kunnen helpen. Het aantal vestigingen bij de Gewestelijke Arbeidsbureaus zal eind volgend jaar zijn ge groeid van 19 naar 40. BRUSSEL (GPD) - Minister Frans Andriessen (financien) gaat zich op de hoogte stellen van de ach tergronden van de Belgische ka pitaaivlucht naar Nederland. Daama zal hij over dit voor de Belgische regering vervelende probleem contact opnemen met zijn Belgische collega Gaston Geens. Beide bewindslieden kwamen dit gisteren in Brussel overeen. Belgische spaarders kunnen in Ne derland een zeer hoge rente - 13 procent en meer - krijgen als ze hun geld voor korte-termijnle ningen bij Nederlandse banken beleggen. De Nederlandse ban ken lenen de Belgische franken direct weer uit aan Belgische banken, die daarvoor 14 procent rente betalen. NVd Shccpsy 229,00b 230,00e Ned. Springs!.4400,00 4300.00 1330,00 1330.00 DINSDAG 20 NOVEMBER 1979 ;ener C Cert 75,7 336-0° 335.50e GOUD EN ZILVER 420,00b 430.00b 331,00 330.01 187.00 193.50 189,00 191.50 24.10 24,10 205,50 205.00 ffr'N 204,00 204,00 2080,00 2000,01 380,00 375,00 75,00e 76.00 123.50 123,50 66.00 67,30 173.00 172.10 26,90 15.30 341.00 28,50 1000.0Q 125.00 88.00 91.00 38.10 980.00 127,00 79.00e 79,50e 2120.00 2110.00 43,00 42.00 306,00 312.00 830,00 850,00 860.00 870.00 705.00 705.00 109,50 109,50 234,70 234,50 127.50 127.50 123,00 123.00 AMSTERDAM (ANP) - De markt toonde vandaag een tamelijk op geruimd beeld, waarbij met name Olies en vliegtuigwaarden in de lift zaten. Deli Mij zette de afda ling voort en de financiële waar den waren in herstel. Daarente gen heerste op de obhgatiemarkt een flauwe stemming en veel staatsfondsen gingen behoorlijk achteruit met hier en daar verlie zen tot een halve gulden. Kon. Olie was in navolging van Royal Dutch in Wall Street zeer vast waarmee de tendens van gis teren versterkt werd voortgezet. Geopend werd op f 154,20 en dit was bijna een rijksdaalder meer dan gisteren. Daarna ging de koers verder omhoog tot 154,80. Opvallend vast was KLM. In New York deden deze waarden niets maar hier was flink wat belangstelling. Na een ope ning op 75.50 ging de notering snel verder omhoog tot 77,30 en dit hield een winst in van 3,30

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19