Zondags hier net Kal verstraat... Grafsteen-vondst in Aarl anderveen ma ,Van binnen is de ruimte grandioos' Liberale Omroep krijgt geen zendtijd COLLIE NA TIEN DAGEN WEER GEVONDEN DINSDAG 20 NOVEMBER 1979 Eerste bewoners van Alphens Chinese Muurnemen intrek ALPHEN AAN DEN RIJN - "Ik werd er doodziek van, van al die kritiek, 't Is onbillijk om al een oordeel te vellen over iets dat nog niet klaar is. 's Zondags is het hier net de Kalverstraat. Dan wan delen ze hier allemaal langs en de kritiek is niet van de lucht". Wonen in Alphens meest om streden huïzenbouwplan, het Arenaplan in Ridderveld II. Degenen die daar het beste over kunnen oordelen zijn de bewoners zelf. De eerste be woners zijn de afgelopen week gearriveerd. Aan hen vroegen we hoe het wonen is in de wat de Alphense volks mond noemt de "Chinese Enthousiast "Ik kan m'n geluk niet op", ver telt mevrouw C. ter Haar, als we op goed gelijk bij haar aanbellen. Helemaal inge richt, klinkt ze zeer enthou siast over het wonen in de "ronde muur" langs de Ken- nedylaan. "Heel apart", vindt ze die ronde muur, maar vooral enthousiast is ze over de ruimte in huis. Dat telt on der meer vier behoorlijke slaapkamers en een zeer royale badkamer. "Van binnen is het fantastisch, de ruimte is grandioos". Van buitenaf oogt de "muur" wei nig gastvrij, maar binnen valt dat alleszins mee. "Men heeft gezegd dat de lichtinval niet goed zou zijn, nou, die is pri ma. 't Is helemaal geen don ker huis", vindt mevrouw Ter Haar. Een belangrijk punt van kritiek vormde de steile trap. Die is inderdaad erg steil, beamen de door ons benaderde bewo ners. Maar, vindt mevrouw Ter Haar, hiervóór woonde ik in de Vliestroom. Vier hoog en geen lift. Daar moest ik 48 trappen lopen en hier 10. Dus ik ben er reuze op vooruit ge gaan. En verder ligt het er maar net aan waar je vandaan komt. Als je uit een heel huis met een tuin komt, ben je gek als je hier gaat wonen". Haar buren, de familie C. Schel lingerhout, afkomstig uit het centrum van Alphen, waar ze "een heel huis" achterlaten: 't Is net als met auto's. Je moet een auto van f 8000 niet gaan vergelijken meteen auto van f 18.000. Het ligt er maar net aan wat voor eisen je stelt". De kritiek op het Arenaplan noemt het echtpaar Schellin gerhout "ver overdreven" "Halverwege de bouw", be kent mevrouw Schellinger hout, "zag ik het niet meer zit ten. Maar als je me nu vraagt, heb je er spijt van, dan kan ik dat niet zeggen, nee". Een de finitief oordeel over hun nieuwe woning kan het echt paar Schellingerhout ook nu nog niet geven. "Je moet hier eerst een half jaar wonen en dan pas kan je zeggen of het bevalt of niet" Aanicht Jammer vinden ze het dat hun (schoon)vader, die slecht ter been is, niet (of met veel moei te) naar huis kan komen. "Maar dat hebben we van te voren geweten", voegt me vrouw Schellingerhout daar direct aan toe. De familie Schellingerhout is ook best te spreken over het aanzicht van het plan. Me vrouw Schellingerhout: "Ik vind het aanzicht leuk. Zeker als de rommel van de bouw straks weg is en er wat mooie aanplant staat" En tenslotte en dat geldt natuurlijk voor iedere nieuwe Arenabewo ner: je moet er zelf wat van maken" DGEEERSTE BEWONERS HEBBEN HUN INTREK GENOMEN IN DE Chinese muurin Alphens jongste nieuwbouwwijk. Mevrouw Ter Haar (foto) beaamt dat de trap naar de voordeur nogal steil is. Maar hier zijn het 10 treden, voor haar vorige (flat)woning moest ze 48 treden nemen Man onder deze steen heeft de ontdekking van Amerika nog meegemaakt AARLANDERVEEN - Het "oudste monument" van Aarlanderveen staat weer boven aarde. Bij tuin- werkzaamheden rond de Nederlands Hervormde kerk aan de Kerkvaarts- weg in Aarlanderveen kwamen eind vorige week een aantal oude grafstenen boven de grond. Eén van die zerken dateert uit 1521 en wordt genoemd op de monu mentenlijst. Daarmee is duide lijk, dat "men" in elk geval op de hoogte was van het bestaan van die grafsteen. En ook is duidelijk dat "men" zich tot voor kort niet bekommerde om die steen Het oudste monument" van Aarlanderveen is weer gevonden de grafsteen van pastoor Zaal, die in het jaar 1521 stierf Daarin gaat nu echter verande ring komen. Volgens scriba J Groot gaat het kerkbestuur op het kerkhof een geschikt plaatsje voor de grafstenen zoeken. Ook op de hoogte van het feit dat de grafstenen moesten worden ver wijderd. Zodat ook de zerk van Klaas Jansz van Schellingerhout die zaterdag al eerste boven de grond werd gehaald, werd be schadigd. stenen nog ergens op het kerkter- Van die Van Schellingerhout i moesten liggen én erg blij dat 1&4 boven de grond zijn geko men is Jan den Hengst. Den Hengst is zeer geïnteresseerd in de geschiedenis van zijn dorp, houdt ook een uitvoerig archief bij. Toen hij dit weekeinde dan ook hoorde van de vondst ging hij onmiddellijk een kijkje nemen. Met behulp van een stuk uit z'n archief (een fotocopie van een ar tikel van W.M.C. de Regt, getiteld "De hervormde kerk te Aarlan derveen", dat stond in het blad de Navorscher van 1908) viel het hem niet moeilijk om vast te stellen om welke zerken het ging. De meest interessante zerk is die van 1521. In moeilijk te lezen Go tische letters en nog slechter te ontcijferen Romeinse getallen staat op die grafsteen: "Vranck Lambrechtsz. Zaal, priester van dese kerck, sterft in het jaar 1521 op St. Anthoniedach. Bidt voor mij tot Godt". Dankzij deze graf steen is althans de naam bekend van één van de priesters van de van oorsprong katholieke kerk die stond op de plaats waar nu de in 1905 gebouwde Nederlands Hervormde kerk staat. De naam van deze priester is overi gens in een ander archiefstuk uit 1540 ook te vinden. Over een kwestie met betrekking tot het bevaren van de Kerkvaart wordt opgemerkt "Doe heer Vranck sa- liger gedachtenisse pastoer was f arleveen ("doe" is toen, red.) Jan den Hengst is zeer ingenomen met het feit dat deze steen nu op nieuw voor de dag is gekomen. "Je moet je voorstellen, dat de man die onder deze steen begra ven lag, nog heeft meegemaakt dat Columbus Amerika ontdek te". De zerk is bovendien nog erg gaaf, de tand des tijds had er maar wei nig vat op. Dat de steen niet he lemaal heel bleef is dan ook toe te schrijven aan mensenwerk. Kruisen die op de steen waren aangebracht zijn vermoedelijk in de tijd van de reformatie, toen de katholieken uit hun kerk werden veijaagd, weggebeiteld. .Ook een tweede zerk kwam de ge schiedenis niet ongeschonden door, zij het dat die verminkingen later werden aangebracht. Naar Den Hengst vermoedt in de tijd van de Bataafse Republiek. Men wilde toen kennelijk elke herin nering aan het verleden vernieti gen, waarbij de heersers zo ver gingen dat familiewapens van heel wat meer bekend. Hij ondermeer schout en secretaris van de ambachten Oudshoorn en Gnephoek. Van Schellingerhout stierf op "19 januari 1648, oud 64 jaar" Voor het feit dat Van Schellingerhout uiteindelijk ten grave werd gedragen in Aarlan derveen heeft Den Hengst een hedendaagse verklaring: "Moge lijk had hij het geld binnen en vervolgens een huisje buiten. Ik denk, dat hij de laatste jaren van zijn leven is gaan rentenieren in Aarlanderveen. Schout of zo is hij er in elk geval niet geweest. Want in 1521, het jaar dus dat pastoor Vranck overleed, kwamen de ambachten Oudshoorn en Gnep hoek bij Dirk de Vlaming van Oudtshoorn, terwijl Willem Moons Aarlanderveen en Vrije Hoef kocht. Die vier ambachten behoorden daarvoor toe aan de maitresse van Prins Maurits. jonkvrouw Margaretha van Me- chelen" Het Aarlanderveense kerkbestuur wil de grafstenen nu dus een wat betere plaats geven. De stenen komen waarschijnlijk uit de oor spronkelijke kerk, die in 1905 moest plaats maken voor het huidige gebouw. Jan den Hengst vermoedt, dat het toenmalige be stuur toen eigenlijk niet goed wist wat het met de zerken aan moest. De stenen zijn waar schijnlijk domweg op het kerkerf neergelegd en uiteindelijk onder het grind beland. Ranne r raadslidmaatschap niet langer te combineren met werk Ranner (PvdA) verlaat raad LEIDEN - PvdA-er Alphons Ran ner verlaat op korte termijn de Leidse raad. In een ontslagbrief aan het college van B en W schrijft Ranner dat zijn huidige werkkring bij het ministerie van financiën het hem onmogelijk maakt om dat te combineren met het raadslidmaatschap. Zijn voornaamste taak binnen de PvdA-fractie was het beoordelen van zaken binnen de economi sche sector. Zo was hij de "geestelijke vader" van een eco nomische nota van de fractie, waarin met name op de moeilijke positie van bedrijven in stads vernieuwingsgebieden werd ge- Ranner kwam in november 1975 in de Leidse raad en zal worden op gevolgd door René Eikerbout, die op het ogenblik werkzaam is bij de griffie van de Tweede Ka- DEN HAAG (ANP) - De Raad van State heeft het beroep van de Stichting Liberale Omroep van daag verworpen. De liberalen waren naar het hoge college van staat gelopen omdat ze vonden, dat minister Gardeniers in maart van dit jaar hun ten onrechte ra dio- en televisiezendtijd had ge weigerd. Die weigering zou onzorgvuldig zijn gemotiveerd en moest ver nietigd worden, had de stichting geconcludeerd. De stichting was NOORDWIJK/ZOETERMEER - Tien dagen heeft de Zoetermeer- se familie 't Hart in de rats geze ten. Eten deed zij nauwelijks en van slapen kwam er ook niet al teveel terecht. Reden voor dit ge drag: in de Noordwijkse bossen was 't Hart zijn hond 'Gipsy', een harige colleykwijtgeraakt. In het grote gebied was het zoeken naar een speld in een hooiberg. De fa milie vreesde het ergste. Toch ging zij niet bij de pakken neerzitten. Zeker zes keer ging 't Hart overdag naar Noordwijk om te zoeken. Staatsbosbeheer werd ingeschakeld, de politie kreeg melding van de vermissing, een speciale vereniging die zich be zighoudt met het opsporen van weggelopen honden kwam eraan te pas, er werd een advertentie geplaatst en de eigenaar ver spreidde signalementen en teke ningen van de hond. De eerste dagen bleven de resulta ten uit. Tot op de tiende dag de Noordwijkse familie Ammeraal de colley signaleerde. De Noord - wijker was met zijn hond ver de bossen ingegaan. Onder een den ontdekte hij 'Gipsy', die daar een holletje had gegraven. Ammeraal probeerde het dier te lokken maar dit ging aan de haal. Wél strooide hij op de plek wat voed sel in de hoop dat de hond in de buurt zou blijven. Telefoontje Voor Ammeraal was dit aanleiding om links en rechts eens te gaan informeren of er van een vermis sing melding was gemaakt. Toen kreeg hij ook de advertentie on der ogen. Een telefoontje naar Zoetermeer was voldoende om de familie 't Hart in een sneltrein vaart naar de badplaats te laten komen. Mevrouw 't Hart had een oude duster meegenomen en een bord eten 'Die duster", maakt zij duidelijk, "had ik daar achtergelaten als we 'Gipsy' niet zouden hebben ge vonden. Dan had 'ie toch iets van thuis geroken. Op de plek waar Ammeraal hem had gezien, lag hij niet. Een paar honderd meter verder lag hij te slapen. Ja, we waren hardstikke blij dat we 'Gipsy' hadden gevonden. Dat is wel duidelijk. We kwamen, toen wij aan het zoeken waren, nog een ander echtpaar tegen. Dit was ook eten voor onze hond aan het strooien. Geweldig hoor, wat ze allemaal voor 'Gipsy' hebben ge daan." Niet mager Tien dagen zwerven hadden het dier nauwelijks aangetast. Me vrouw 't Hart "Hij zag er hele maal niet vermagerd uit. Ja, na tuurlijk was 'ie smoezelig en zat er wel wat troep in z'n vacht. Maar dat stelde niet zo bar veel voor. Wat 'ie in die dagen heeft gegeten, ik weet het niet. Best mogelijk dat 'Gipsy' van dode konijntjes heeft geleefd." Wat mevrouw 't Hart niet wist, had Ammeraal al heel gauw in de ga ten. Tussen de tanden van de hond zat een takje geklemd. "We hadden daarom niet veel later moeten komen", vertelt me vrouw Ammeraal, "want dan had dat dier niet meer kunnen eten." -et was overigens niet de eerste keer dat 'Gipsy' aan de haal is ge gaan. De Zoetermeerse familie had de hond nog maar enkele da gen (ze hadden hem in Zwitser land gehaald) toen hij er vandoor ging. Dat was in Arnhem. Vijf da gen is de colley toen zoek ge weest. De eigenaar van een motel vond hem toen met bevroren ogen en een vacht vol ijsklonten. opgericht voor de verbreiding van het liberalisme als een geestelijke stroming die niet vol doende aan haar trekken komt De stichting zou een leemte op vullen en iets wezenlijk nieuws aan het omroepbestel toevoegen, naar vorige maand voor de Raad van State was betoogd. De Raad van State heeft nu alleen zijn oordeel gegeven. De overwe gingen en gronden voor deze uit spraak worden later verstrekt. Geleerd Nu heb ik wel geleerd", reageert mevrouw 't Hart. "In een vreem de omgeving zal ik 'Gipsy' beslist niet meer loslaten. Thuis is dat niet zo'n punt. Daar blijft hij wel in de buurt. Ik heb tien erg nare dagen achter de rug. 's Nachts lag ik wakker en dacht, ik hoor wat aan de achterdeur krabbelen. Dan ging ik er maar weer uit om te kijken. Zeker toen de hond was gezien. Vanaf dat moment deed ik helemaal geen oog meer dicht. En eten kookte ik voor niets." 'Weet je", zegt mevrouw 't Hart, "overdag zijn we zeker wel een keer of vijf, zes naar Noordwijk gereden. Om te zoeken, 's Avonds had totaal geen zin. We kenden het gebied niet en moesten van de paadjes afwijken. Daarom kón den wel eigenlijk alleen maar met bekenden de bossen in. Ja, het is inderdaad een groot geluk dat de familie Ammeraal 'Gipsy' heeft gevonden. Dat is me wel duide lijk." En op de goede afloop hebben bei de families achteraf een stevige borrel gedronken.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17