Hervormde kerk ..veroudert" WMm$ S^SsSotf1 Mannen kunnen het niet meer alléén bolwerken INGELANDEN a0t&T urn corduroy, Kerken moeten zich openstellen voor wat de vrouw beweegt VERGADERING VAN Hoogheemraadschap van Rijnland S het is voor de chirurg en de sjouwerman, en het komt elke dag in de bus «SHS ZIJDE JERSEY muslr— Auto,4fiets, bankstel, tafel, televisie kwijt? Een sleuteltje helpt. DINSDAG 20 NOVEMBER 1979 Nog steeds functioneren man nen en vrouwen niet op ge lijkwaardige wijze binnen de kerken. De situatie is niet bij elke kerk hetzelfde. Bij sommige staan wèl alle amb ten voor de vrouw open, bij andere niet. Maar ook waar alle ambten open staan blijkt dit nog niet tot werke lijke gelijkwaardigheid ge leid te hebben. Dat schrijft de werkgroep "Vrouw in kerk en samenle ving" van de Raad van Ker ken in Nederland xn een nota met een tussentijds verslag van haar werkzaamheden. De werkgroep is in 1977 ontstaan en is bedoeld als een perma nent beraad vooi binnen de kerken De positie van de vrouw is, zo zegt de werkgroep te hebben geconstateerd, niet alleen tweederangs maar ook on dergeschikt. Dat geldt zowel voor de bestuurlijke taken als voor de visie die nog binnen de kerken leeft op de plaats van de vrouw in kerk, maat schappij, huwelijk en gezin "Prediking, gemeentezangde kerkelijke bestuurslichamen, het is allemaal nog op man nen afgestemdDe kerken hebben de veranderingen en verschuivingen in de maat schappij voor wat betreft de zaken die vooral vrouwen aangaan eigenlijk niet kun nen bijhouden", aldus de werkgroep "Konden vrou wen voorheen zich zonder veel moeite schikken in de situatie zoals deze nu eenmaal was gegroeid, voor velen blijkt dit niet langer mogelijk te zijn Deze vrouwen realiseren zich in toenemende mate hoe een zijdig, irrelevant en vreemd de kerken vaak geworden zijn" Heelwording De werkgroep meent dat de kerken zich beslist niet mo gen isoleren van wat elders gebeurt. De processen die buiten de kerk op gang ko men zullen binnen de kerk moeten worden onderkend. "Het is noodzakelijk dat de ker ken zich niet in een schrik reactie toesluiten voor wat er gaande is, maar zich werke lijk openstellen voor wat de vrouw in deze tijd beweegt en het haar mogelijk maken de heelwording binnen de kerk te beleven. Alleen samen zullen mannen en vrouwen werke lijk kerk kunnen zijn" Een van de programmapunten van de werkgroep voor de komende periode is vrou wen-praatgroepenin de ver schillende kerken en in oecu- menisch verband op gang te brengen en te steunen. "In die praatgroepen zullen de resul taten van en de kritische vra gen aan de feministische theologie duidelijk moeten doorwerken" De werkgroep gaat ook een on derzoek instellen naar de werkpositie van de vrouw in de kerk en naar de gevolgen van emancipatie en feminis me voor de positie van de vrouw in huwelijk, seksuali teit en moederschap Botsing Drs. Wiebe Speelman, weten schappelijk medewerker op de afdeling ethiek van de theologische faculteit van de Vrije Universiteit in Am sterdam, zei vorige week in Bolsward in een voordracht over „feministische theolo gie" dat veel vrouwen het moeilijk hebben met de tra ditionele geloofsopvattin gen omdat ze daarin weinig van zichzelf terugvinden. ''Feministen die een wereld willen waarin ook vrouwelij ke waarden een rol spelen en die naast gelijkwaardigheid ook gelijke kansen eisen, mer ken dat hun overtuiging botst met wat in kerk en theologie leeft. Ze lezen een bijbel die overduidelijk de sporen van een door mannen beheerste cultuur draagt en ze horen een taalgebruik dat niet het hun ne is, zoals in het bekende lied "God roept ons broeders, tot de daad" Natuurlijk kun je in de bijbel teksten vinden die het tegen deel weerspiegelen, maar dan gebruik je hem, volgens Speelman, wel als een hand boek van bewijsplaatsen "Wc moeten niet geforceerd zoe ken naar teksten, want dan blijkt iedere ketter zijn letter te vinden. We moeten op zoek naar de kern: Christus. Hij en God maken geen onderscheid tussen mensen. Voor hen is ie dere mens uniek. Dat is het nieuwe van het christendom Daaraan moeten we ons spie gelen. Feministische theolo gen willen de bijbel dan ook met nieuwe ogen lezen" Speelman zag wel twee gevaren in de feministische theologie. Het eerste is dat alle bezwaren tegen kerk en theologie wor den geschoven op de manne lijke overheersingHet tweede dat het seksismewordt om gedraaid door nu ineens alle nadruk op het vrouwelijke te leggen. Hij kon zich overigens wel voor stellen dat vrouwen in een soort tussenfase er behoefte aan hebben zich af te zonde ren en alle aandacht aan hun bewustwording te wijden. Uiterlijk Bij de discussie iri Bolsward bleek dat vrouwen de sfeer in de kerk heel verschillend aan voelen. Sommigen meenden dat je kunt volstaan met het doorprikken van het mannelijke taalge bruik. Pas wat tot mannen wordt gezegd toe op jezelf, en je bent er. Anderen deelden echter de onlustgevoelens van de feministische theologen. Uiterlijk lijkt het of vrouwen meer kansen krijgen in de kerk. Maar dat is uitsluitend omdat de mannen het niet meer alléén kunnen bolwer ken. In 1971 telde ons land, vol gens de uitkomsten van de volkstelling ongeveer 3,1 miljoen hervormden, 23,5 procent van de totale bevolking. Toen bleek dat sedert het begin van deze eeuw het percentage her vormden nagenoeg was gehalveerd. De uitkomst van drs. M.J.J. van He- mert voor 1981 is: 2.600.000 hervormden. Van Hemert geeft die prognose in het rapport "De hervormden in Nederland; aantal, leeftijdsop bouw en ontwikkeling", een uit gave van het Katholiek Sociaal Kerkelijk Instituut (KASKI) in Den Haag. De daling van het aantal hervorm den wordt onder andere veroor zaakt door het feit dat de afne ming ten gevolge van overlijden groter is dan geboorte-aanwas De geboortevermindering in ons land was vooral in hervormde kring merkbaar. De laatste jaren worden daar naar verhouding minder kinderen geboren dan bij andere groepen. Ook is er een toenemende tendens te bespeuren onder hervormde ouders om kinderen niet meer als hervormd aan te geven bij de burgerlijke stand. In 1957 nog werd 30 procent van alle kinde ren geboren uit 1 of 2 hervormde ouders als hervormd aangegeven en 23 procent van alle in ons land geboren kinderen. In 1977 waren die cijfers respectievelijk 20,1 en 14,9. Van Hemert, die voor zijn rapport gebruik heeft gemaakt van en kele volkstellingen, kerkelijke gegevens en de burgerlijke stand, verwacht voor de komende jaren een afneming van het aantal her vormden van 37.000 per jaar Opbouw De hervormden kennen belijdende Jongere leeftijdsgroepen onder-vertegenwoordigd leden (die openbare belijdenis hebben gedaan), doopleden en geboorteleden. Het grootste aan tal belijdende leden is te vinden in de leeftijdsklasse van 65 jaar en ouder, namelijk ruim 54 procent. Het ledenverlies was het sterkst bij de doopleden en de "overige hervormden. Van Hemert "De leeftijdsopbouw is in vergelijking met die van de gehele bevolking oud te noemen. De jongere leeftijdsgroepen zijn onder-, de oudere groepen zijn over-vertegenwoordigd. Het rela tief kleine aandeel van de belij dende leden in de leeftijdsklasse van 19 tot 34 jaar, te weten ruim 29 procent, doet vermoeden dat het totale percentage belijdende le den in de komende jaren eerder zal af- dan toenemen" In de prognose voor 1981 houdt Van Hemert rekening met een toenemende vergrijzing van de bevolking. Hij komt dan uit op de volgende cijfers. Van de gehele bevolking zal ongeveer 39,3 pro cent jonger dan 25 jaar zijn, van de hervormden 32,4 procent. Tussen 25 en 50 jaar zal over twee jaar 34,4 procent van de hele be volking zijn en van de hervorm den 31,4 procent. En ouder dan 50 jaar van de totale bevolking on- de n 36,3 procent Verschil Van Hemert tekent in zijn rapport nog aan dat het aantal hervorm den volgens de kerkelijke regi stratie hoger ligt dan de volkstel lingen aangeven. Dat komt om dat bij de aangifte van een kind aan de burgerlijke stand vaak nog "hervormd" - en ook wel "katho liek" - als kerkelijke richting wordt opgegeven terwijl dat in feite niet .juist is. Ook zijn de volkstellingen perio diek, terwijl de aangifte bij de burgerlijke stand maar één keer gebeurt. Die opgave wordt vaak pas na jaren veranderd. DeRaad van Kerken in Neder land heeft de hulp van de Wereld raad (Genève) ingeroepen om een oplossing te vinden voor de be narde positie van een aantal Turkse christenen in ons land. Er zijn asielzoekers die een ver blijfsvergunning hebben gekre gen, maar anderen lopen gevaar te worden uitgewezen Dezelfde raad vraagt president Brezjnev van de Sowjet-Unie om vrijlating van de priester Gleb Jakunin, die onlangs op beschul diging van anti-Sowjet agitatie werd gearresteerd. De Wereld raad en de Conferentie van Euro pese Kerken is verzocht, zich ook voor Jakunin - "een oecume nisch figuur" - in te spannen. Van parochies, religieuze groe peringen, instellingen en parti culieren zijn tot dusver 25.000 handtekeningen binnengeko men ter ondersteuning van de Nijmeegse theoloog Schille- beeckx, die volgende maand naar Rome gaat ter toetsing van zijn theologische inzichten aan de of ficiële leer van de kerk. Ook het stichtingsbestuur van de Nij meegse universiteit heeft zich nu in een brief aan de congregatie in Rome bezorgd uitgelaten over de procedure tegen Schillebeeckx. Een andere, soortgelijke brief werd door 182 hoogleraren en lec toren ondertekend. Er is ook een aantal dat zich van de brief dis tantieert. I Hervormde Kerk: beroepen te Vriezenveen J. Quak Vianen, te Vlissingen J. M. Krijger (zen dingspredikant) te Oegstgeest: bedankt voor Baarn W. van der Plas Rijssen, voor Westerhaar D. van Meulen Goudriaan, voor Bo- venhardinxveld J. Wieman Vlaardingen, voor Werkendam P J. Droogers Bodegraven. Gere formeerde Kerken: aangenomen naar Vrouwenpolder kandidaat A. Poleij IJsselmuiden; bedankt voor Boksum-Hijlaard (Fr.) G. Torenbeek Gramsbergen. De oudste dominee van ons land. J.E. Westerhuis, is 101 jaar geworden Hij woont in het verzorgingshuis "De Beukenhof' te Velp. Over zijn gezondheid heeft ds. Westerhuis, die nu behoort tot de Nederlands Ge reformeerde Kerken ,niet te klagenAfgezien van wat kleine ouder doms- ongemakken staat deze hem nog steeds toe. zich bij allerlei zaken betrok ken te voelenDoor veel te lezen en te luisteren blijft hij op de hoogte,al geeft hij wel toe dat dit hem meer inspanning kost dan vroeger. Maar dat ligt, zo verklaart hij dat, niet alleen aan hém: er gebeurt nu veel meer in een veel kortere tijd. Ds. Westerhuis werd predikant in 1907. Dat was in het Drentse Zuidwolde Daarna werkte hij in Gramsbergen, Asperen, Oud-Loosdrecht en Helle- voetsluis. Eerst was hij gewoon gereformeerd. Later (na 1944) ging hij met de "Vrij making" mee en tenslotte trad hij toe tot de Gereformeerde Kerken Vrijge maakt Buiten Verband,sinds kort "Nederlands Gereformeerde Kerken" Pensioen geniet ds. Westerhuis al 35 jaar. In maart 1944 nam hij afscheid wegens emeritaat. DE POLDERAFDELINGSRAAD MIDDENGEEST nodigt de inge landen van de gebieden van de polderafdeling Middengeest van het hoogheemraadschap van Rijnland uit tot het bijwonen van een verga dering van ingelanden, te houden op 23 november 1979, aanvang 20.00 uur, in het Congrescentrum Leeuwenhorst aan de Langelaan 3 te Noordwijkerhout. De gebieden van de polderafdeling omvatten- Warmonderdam- en Alkemaderpolder Polder De Bonte Kriel Zemelpolder Meer-en Duinpolder Elsbroekerpolder Vosse- en Weerlanerpolder Oosteinderpolder Lageveense polder Polder Berg en Daal Beekpolder Mottigerpolder Roodemolenpolder Luizenmarktpolder Polder Boekhorst Klinkenbergerpolder Voorhofpolder Noordzijderpolder Zilkerpolder Hogeveense polder Zwetterpolder Polder Hoogeweg Polder Elstgeest Polder Morsebel Polder Kamphuizen Overveerpolder In de vergadering van ingelanden zal het ontwerp van de begroting 1980 worden besproken en informatie worden gegeven omtrent aangelegenheden de polderatdeling betreffende De Polderafdelingsraad Middengeest, H.M.A. de Paauw, secretaris V.C. Lemmens, voorzitter Leidsch Dagblad b v., uitgeefster van Leidsch Dagblad, Alphens Dagblad, Alleman en wijknieuws Ridderveld vraagt voor de periode van één jaar voor haar administratieve afdeling, bestaande uit 15 personen ADMINISTRATIEF MEDEWERK(ST)ER en behoeve van de advertentie-administratie. Vereisten: - Havo/Mavo-niveau en typediploma of type-ervaring. Heeft u interesse in deze functie, dan kunt u inlichtingen krijgen onder telefoonnummer 071-144941vragen naar de heer J. Oudshoorn. Schriftelijke sollicitaties aan de personeelscoórdmator de heer R. Metman van Leidsch Dagblad b.v., Witte Singel 1 ,2311 BG Leiden. ra ra de krant natuurlijk! UNNEROYwcmbr m 15 modekleuren normaal 20.- SURPRlSê4Mt25 in fraaie dessins 150cm. breed normaal 15- SURPRISE 0%95 PRUSV- TERLENKA in alle modekleuren 150 cm. breed normaal 16- SURPRISi Be! 071-f23256

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 16