„Ze hoeven nou niet meer bij me te komen Ander beleid nodig voor gehandicapte Knots van een peen 'BELASTINGVERLAGING TEN 35SSSS» KOSTE VAN UITKERINGEN' ZUID-EUROPESE LANDEN BEZORGD OVER TOERISME Protest tegen kernwapens DINSDAG 20 NOVEMBER 1979 VARIA PAGINA 15 door Sjak Jansen Elke ochtend, steevast om tien uur, ga ik de stad en regio in, op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor "Publiek", kunt u tot klok slag tien aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215 Schriftelijke reacties zijn ook zeer welkom. Jubileum Leidenaar Kuiters door stadhuis vergeten ,,Ik voel me op z'n zachtst gezegd vre selijk gepakt." Lei denaar W. Kuiters (59), conciërge op de Leidse Rem- brandtscholenge- meenschap, neemt geen blad voor de mond. Volkomen gedesillusioneerd zit hij in z'n stoel. Wat één van de mooiste dagen van zijn leven had moe ten worden, is uit gelopen op een bit tere teleurstelling. Afgelopen woensdag was hij op de kop af veertig jaar in dienst van de gemeente, maar in plaats van in het zonnetje te worden gezet werd Kuiters ijskoud door de heren van het stadhuis vergeten. „Huh, daar heb je je dan al die jaren voor uit gesloofd", zegt de jubileren de gemeenteambtenaar ver bitterd. De smaak in Kuiters mond werd des te wranger toen hij de volgende dag in de krant las, dat een collega van de af deling Belastingen, die even eens 14 november 1939 in ge meentedienst trad, wel uit voerig was gehuldigd. Nota- bene tot een koninklijke on derscheiding en een praatje met burgemeester Vis aan Personeelsbak Vinden ze die man soms ho gerAlsof jij iets minder waardigs bent", roept Kuiters nu honend uit. „Ja, zulke din gen gaan door je hoofd spo ken. Ze hoeven toch enkel maar je kaart uit de perso neelsbak te trekken. Dat ze in die bak wel degelijk hebben gesnuffeld, blijkt wel. Anders zou die meneer van Belastin gen toch ook niet zijn gehul digd? Er moet dus iets in het systeem hardstikke fout zit- .,Het zal me morgen wel wat worden, dacht ik nog dins dagavond. Niet dat ik er nou om zat te springen. Maar het zou toch een blijk van waar dering zijn geweest voor die zeventien trouwe jaren op het slachthuis en die 23 op de Rembrandt. Noem 't maar een klein beetje menselijk- .,Dus ik dinsdag, ik trek m'n mooie pak aan. Maar op school, ik hoorde niks en ik zag niks.... Was natuurlijk niemand op school kwalijk te nemen. Zij moeten immers die tip van het stadhuis krij gen. Zo ging dat ook met m'n 25-jarig jubileum. Toen twee weken van tevoren mensen van het stad huis bij de rector op bezoek. En werd mij verteld van: zo en zo is er aan de hand." Excuses ,Maar nu dus niks. Op school heb ik het ook expres stilge houden want voor mij hoeft het niet meer", zegt Kuiters vastberaden. „Ze vroegen op school van: 'Joh wat ben jij netjes. Is er iets aan de hand?' Hmmm, dacht ik, jullie moes ten eens weten." ,Maar ja, nou is het voorbij. Is het over. Met mosterd na de maaltijd hoeven ze bij niet aan te komen. En excuses ac cepteer ik evenmin. Te goed koop! Moeten ze maar beter organiseren. Aan rotsmoesjes heb ik niks. Als ik een blun der maak, word ik ook op het matje geroepen. Moeten ze dat systeem maar verbeteren, want er deugt geen ene moer van. Dat zie je nu maar." Na een korte stilte zucht Kui ters hoofdschuddend: „Dat speldje en die oorkonde mo gen ze ook houden.... Die woensdag is voor mij een diepe teleurstelling gewor den. De hele gemeente heeft me in de steek gelaten Wat ik al zei, ik voel me op z'n zachtst gezegd vreselijk ge pakt." Het commentaar van de heer Van der Velde, chef perso neelszaken van de gemeente reselijk gepakt - Leiden. ,JZen vervelende zaak. Waar de fout ligt? De heer Kuiters is conciërge op een school. Dus ik vermoed dat de vergissing is gemaakt op de afdeling onderwijs. Ik zal het laten uitzoeken en dan hoort u nog van mij. En de heer Kuiters, vraagt u? Nou dat regelen we wel." ,Dit is geen peen meer maar, maar eh.... een suikerbietmodel. Nog groter eigenlijk!" Vol trots tonen de heer en mevrouw J. van Oosten uit Noordwijk de knots van een winterwortel, die tuinder Van Oosten deze week bij het rooien tegenkwam Anderhalve kilo weegt dat ding", zegt mevrouw Van Oosten. „En 45 centimeter lang is-ie. Zo'n idioot grote peen heb ik nog nooit bij de hand gehad. Op de veiling in Katwijk stonden ze ook raar te kijken. 'Je moet de krant maar bellen', zeiden ze daar." Intussen hebben zich al heel wat mensen gemeld, met de vraag of ze 'm mochten kopen. Maar we verkopen 'm voorlopig niet", verklaart mevrouw Van Oosten. „Zo'n unicum, nee voorlopig geen denken aan." Voegt er aan toe: „M'n man hebben ze de oren van het hoofd gevraagd: hoe hij dat nou heeft versierd? Maar dat zit 'm gewoon in de grond. We hebben een hele hoek, waaruit van die wonder baarlijk grote penen tevoorschijn komen. Maar zo'n grote, als deze, hebben we nog nooit gehad." Wildgroei van tehuizen voor jeugdigen UTRECHT (GPD) - De voorzit ter van de Raad van Kerken, H. Berkhof, en de Nijmeegse hoogleraar-theologie pater Schillebeeckx zullen zater dag het woord voeren tijdens een demonstratieve bijeen komst in de Utrechtse Vee- markthallen, gericht tegen de geplande modernisering van de NAVO-kernwapens. Andere sprekers op deze bij eenkomst, die georganiseerd is door het Interkerkelijk Vredesberaad, Pax Cristi, Stop de Neutronenbom, CPN, PPR, PSP en PvdA, zijn onder anderen Ria Beckers (PPR), Fred van der Spek (PSP) en de fractieleider van de PvdA Joop den Uyl. Ook de voorzitter van de Vlaamse socialistische partij, Louis Tobback, zal een korte ver klaring afleggen. Aan de bijeenkomst, die om 12.00 uur begint, gaat een de monstratieve tocht door Utrecht vooraf. S1NAI - President Sadat (links. knielt neer op de berg Sinaï. Hij vierde daar gisteren de tweede ver- teruggeven. AMSTELVEEN (GPD) - De Zie kenfondsraad vindt dat er geen samenhangend beleid is op het stuk van de opvang van jeugdige lichamelijk gehandicapten. Er is sprake van een soort „wildgroei" van tehuizen en woonvormen voor jonge gehandicapten die de planning en financiering in de war dreigt te sturen. De perma nente opvang van deze categorie laat een zorgelijke ontwikkeling zien die niet in overeenstemming is met de uitspraken die de ZFR daarover eerder heeft ge daan. Voorgesteld wordt deze mening ter kennis te brengen van de staats secretarissen van volksgezond heid en CRM. Opneming en verder verblijf in een beschermde woonvorm voor ge handicapten is geen verstrekking volgens de Ziekenfondswet of de awbz. Inhoud en aard van de verleende zorg en de aard van het patiëntenbestand zijn niet gere geld, deze huizen vallen ook niet onder erkenningsnormen. Som mige woonvormen streven wel naar erkenning als gezinsvervan gend tehuis. Om aan de eisen te voldoen worden in bepaalde ge vallen de ernstig gehandicapte bewoners dagelijks naar een col lectieve ruimte voor dagopvang verplaatst. Ook richten de woonvormen zich op de opneming van jongere li chamelijk gehandicapten. Maar zij kunnen niet in aanmerking komen als verpleeginrichting, omdat zij onder andere te klein zijn. Soms worden al tijdelijke fi nancieringsmaatregelen aange wend voor een min of meer per manente opvang. Deze gang van zaken geeft zorgen: aan de ene kant doet het gebrek aan plaatsingsmogelijkheden in erkende inrichtingen een groep verzekerden te kort in hun aan spraken op verstrekkingen, aan de andere kant ontstaat een serie niet erkende inrichtingen gericht op mensen die ook voor opne ming en verder verblijf in erken de instellingen in aanmerking komen. BERGEN OP ZOOM (GPD) - Op positieleider Den Uyl vindt dat de vakbeweging het voorstel tot belastingverlaging moet afwij zen. Tijdens een spreekbeurt in Bergen op Zoom riep de PvdA- leider de vakbonden op zich „tweemaal te bedenken" voor ze het aanbod van minister An- driessen (financiën) aanvaar den. Volgens Den Uyl zal de f300 mil joen, die de belastingverlaging zal kosten, terug verkregen moe ten worden door verdere ombui gingen. Bij voorkeur zal dit be drag bespaard worden op de so ciale uitkeringen, zei hij. Den Uyl verweet het kabinet de klok op dit terrein terug te willen zetten. In het verlengde hiervan ligt ook het voorstel van premier Van Agt tot het invoeren van eigen risico's in een aantal sociale voorzienin gen. ,Het vergroten van de afstand in inkomens tussen werkenden en niet-werkenden is een typisch WD-verlangen, dat nu door het CDA gehonoreerd wordt". Het CDA laat volgens hem daarmee de ontvangers van sociale uitke ringen in de steek. Het optreden van de christen-de mocraten met betrekking tot de modernisering van de kernwa pens noemde de PvdA-leidcr „halfslachtig en verwarrend." De huidige discussie binnen het CDA toont volgens hem aan dat niemand weet waar hij aan toè is. „De komende weken zullen dui delijk maken of het CDA bereid is te staan voor de opvatting die in het kamerdebat naar voren werd gebracht", aldus Den Uyl. „Ze worden een toetssteen voor de geloofwaardigheid van het CDA" Graven vernield HAAKSBERGEN (ANP) - Op het Bonifatius-kerkhof in Haaksber gen zijn zeven grote en drie kin dergraven vernield. Er is net zo lang tegen de kruisen geschopt tot die kapot vielen, zo heeft de politie vastgesteld. Hoewel de grafschenners enige sporen heb ben achtergelaten, is niets be kend over hun identiteit. De schade is vermoedelijk het afge lopen weekeinde aangericht. MADRID (ANP) - De landen rond de Middellandse Zee maken zich zorgen over het toerisme naar hun landen. Met name zijn zij bang, dat door de gestegen brandstofprijzen de vliegreizen het komende zomerseizoen aan populariteit zullen inboeten. Maar of de buitenlandse bezoe kers in plaats daarvan met de au to zullen komen is gezien de af stand en de ook voor de auto ge stegen benzineprijzen voor hen nog een vraag. Vertegenwoordigers van de toeris tische industrie van Spanje, Por tugal, Frankrijk, Italië, Joego slavië, Griekenland, Turkije, Malta, Cyprus en Monaco zijn in laatstgenoemde vorstendom bij eengekomen om de ontwikkelin gen onder ogen te zien. Men heeft daarbij de prijzen onder de loep genomen, maar daarnaast aan dacht besteed aan bijvoorbeeld hotelklassificatie met in het ach terhoofd het idee, dat de vakan tieganger zonnevakanties toch belangrijk vindt. Initiatiefnemer voor deze "Opec- bijeenkomst voor het toerisme" was Spanje. De deelnemers zijn van plan voortaan twee keer per jaar samen te komen om over hun inkomend toerisme van gedach ten te wisselen. Zeer bezorgd over het toerisme toonde zich de Spaanse staatsse cretaris voor Toerisme, I. Aguir- "Niet alleen zorg voor het toerisme in Spanje, maar ook in andere landen, mede omdat de toeristi sche toekomst afhankelijk is van oliesituatie". "Onze middellange termijnplan ning loopt aardig in het honderd door de ontwikkeling van de olieprijzen", zei de Spaanse staatssecretaris. "Er zijn wellicht landen, waar het toerisme nog vooruit zal gaan, maar de groei zal minder spectaculair zijn dan in het verleden", meende hij. Zijn directeur-generaal voor de bevordering van het toerisme. J.L. Zavala, meende, dat de sta kingen van het afgelopen seizoen en de aanslagen van de ETA me el'' erantw oordelijk zijn voor de enkele miljoenen buitenlanders, die dit jaar niet naar Spanje zijn gekomen. Ook komt daarbij het feit, dat elk jaar meer Spanjaar den met vakantie naar het bui tenland gaan in plaats van in ei gen land te blijven. Maar de in komsten uit het toerisme zijn dit seizoen toch nog gestegen. Hij zag nog wel lichtpuntjes: door de in Spanje gehouden volksstem ming heeft de bevrijdingsbewe ging veel morele steun onder de Basken verloren met alle moge lijke gevolgen van dien, bijvoor beeld geen bomaanslagen in toe ristische oorden. Ook ten aanzien van mogelijke ho telstakingen, die vorig jaar ook niet bevorderlijk zijn geweest voor het toerisme, zei de voorzit ter van de hotelassociatie: "Ik durf om wat dan ook te wedden, dat er het komend zomerseizoen niet meer in hotels zal worden ge staakt. Wij hebben de afgelopen drie jaar over loonsverhogingen gepraat en vorig jaar is er achttien dagen gestaakt. Wij hebben ons gerealiseerd dat dit niet de goede weg is. Wij willen geven wat nor maal is, te weten een verhoging, die in de pas loopt met de prijs verhogingen" Daarmee komt hij aardig in het straatje van de woordvoerster van één der bonden van hotel- en restaurantpersoneel aan de zon- nekust. De kosten van levenson derhoud zijn gestegen en wij willen een loonsverhoging, die daarmee in overeenstemming is, zo sprak Maria Gloria Fernandez Zij merkte op. dat de verhouding tussen werkgevers en werkne mers jarenlang slecht is geweest Aanvankelijk konden de bonden niet eens tot een gesprek komen met de werkgevers. De laatste ja ren is dat steeds beter geworden Maar, aldus de woordvoerster, wij hebben bij de tot nu toe ge voerde loon-onderhandelingen nooit overvraagd. Volgend jaar zullen wij van tevoren onze wen sen kenbaar maken en dan is er een basis voor gesprek. KERNWAPENS - Er is nog geen duidelijkheid over de vraag of er nu wel of geen kernwapens via Rotterdam worden vervoerd. Dat heeft burgemeester Van der Louw de fractievoorzitters van de Rotterdamse gemeenteraad meegedeeld. Al sinds ruim een jaar worden re gelmatig in de pers meldingen gemaakt over "kernwapens in de Rotterdamse haven", waarna zowel de gemeente Rotterdam als de Rijnmondraad navraag deden. Een officieel antwoord van mi nister Scholten (defensie) is ech ter uitgebleven.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 15