mm Meer kans dan vorige keer Nederlaag van Oranje een ramp Kom nou toch! Riethoven: nog geen uitsluitsel DDR-coach Georg Buschner: Voorzitter Meuleman: paspoort vergeten Dubbele winstpremie DINSDAG 20 NOVEMBER 1979 Zou het echt iets vréselijks zijn als het Nederlands voetbalelf tal morgen in Oost-Duitsland op zijn falie krijgt en niet de eindronde van het Europees kampioenschap bereikt? Ik vraag me dat af omdat ik de afgelopen week in tal van publikaties opmerkingen van deze strekking heb aangetrof fen. Bondscoach Zwartkruis heeft een mogelijke uitscha keling van Nederland zelfs "een ramp voor onze aanko mende voetbalgeneratie" ge noemd. Nou, nou, nou. Van dit soort gepraat krijg ik altijd het zuur. Er is iets fun damenteel verkeerd als men een nederlaag op het sport veld als "een ramp" betitelt Verliezen doet af en toe zeer, het komt soms zeer ongelegen. Allemaal tot je dienst. Maar een ramp? We blijven toch wel met onze poten op de grond staan hè. Het woord "ramp" behoort voor heel andere dingen te worden gebruikt. Want wat betekent uitschakeling nou eigenlijk? Dat Nederland in de eindron de in Italië een aantal belang rijke wedstrijden mist, zeker en wat in aanzien zakt. Nou en? Kortsjnoi ln de strijd om het wereldkam pioenschap schaken is men nu gevorderd tot de kwartfina les, de tweekampen. En daar loot warempel Viktor Kortsj noi, evenals een paar jaar geleden, Tig ran Petrosjan Opnieuw krijgen we dus het LEIDEN - Het eerste onderhoud dat Joop Riethoven in Parijs heeft gehad met de beide Tourdi recteuren Lévitan en Goddet heeft gisteren weinig concreets opgeleverd. De Leidse sportor- ganisator, die in gezelschap van Swift-penningmeester Roest en secretaris van Caubergh, naar Frankrijk was afgereisd om te bewerkstelligen dat de Ronde van Frankrijk in 1982 opnieuw in Nederland van start gaat, kreeg nog geen definitief uitsluitsel Wèl liet Lévitan doorschemeren zeer gecharmeerd te zijn geweest van de start in Leiden (in 1978), maar toezeggingen kon hij nog niet doen omdat drie grote Euro pese steden, waaronder Londen, nog in de slag zijn voor de start in 1982. Desondanks toonde Riet hoven zich zeer optimistisch over zijn kansen. "Want vooral Lévi tan wekte sterk de indruk dat hij het liefst in Holland wilde star ten. De naam van de plaats die wij zeifin gedachten hadden streepte hij door, maar hij noemde wèl Leiden als één van de drie steden waaruit hij graag zou willen ver trekken en hij had voor die drie (Zuidhollandse) gemeenten ook al een heel plan opgesteld. Dat was veel grootser dan wij hadden verwacht" Mochten Riethoven en Lévitan in een tweede gesprek, dat is vatge- steld op 10 december, tot over eenstemming komen, dan zal het niet gaan om het vertrek van de Tour alleen, maar om een proloog op donderdag en op vrijdag een hele etappe met start en finish in de betreffende plaats. Op zater dag zou de karavaan dan vertrek ken naar een Nederlandse etap peplaats, waar een ploegentijdrit van 40 kilometer tot de Belgische grens zou worden gereden. Riet hoven: "En ook de organisatie tot in België, zou dan door ons moe ten worden uitgevoerd" De kosten van het geheel liggen overigens ver boven de Leidse begroting, maar daar tilt Rietho ven vooralsnog niet te zwaar aan. "We hadden aanvankelijk gere kend op zes a zeven ton; nu wordt het duidelijk heel veel meer. Maar dat hoeft geen bezwaar op te leveren, omdat de voorv den een stuk gunstiger zijn" Kortsjnoi duel tussen de Rus die zijn vaderland ontvluchtte en het haat althans het schaakleven daar) en de man die altijd ge trouw de partijlijn volgde en later voor zijn gekuip en gein- trigeer in de hel zal belanden, althans volgens sommige schaakingewijden. In 1977 werd hun match ge speeld in IlCiocco, in de buurt van Milaan. In zijn zojuist verschenen kostelijke boekje "In den eersten stoot pat" (f 16.75; uitgave schaakfonds AndriessenIKeesing, Amster dam) geeft Hans Ree, toen één der secondanten van Kortsj noi, een beschrijving van het toneel van de strijd: "een ge heel geïsoleerd hotelcomplex bovenop een berg, het einde van de wereld" En daar hebben ze dan twee maanden met elkaar strijd geleverd. Petrosjan met zijn keur van secondanten en bo vendien met mevr. Petrosjan, aan wie Kortsjnoi een nog grotere pest heeft dan aan Pe trosjan zelf. En Kortsjnoi sa men met Ree en de woeste Is raëlische Rus Jacob Murej ,die Petrosjan gaarne zou begra ven onder al het ijs van Sibe- Echte incidenten waren er niet, maar de sfeer was constant om te snijden. "De eenzaam heid op de berg smoorde ons soms de keel toe", aldus Ree. "De politieke en persoonlijke spanningen vraten het spel peil aan. Geen partij werd. op normale wijze beslist. De achtste, die de match in feite besliste, was een bijna onge loofwaardig hoogtepunt van onzinnigheid" Toen de Deense\ grootmeester Larsen voor het eerst die par tij onder ogen kreeg meende hij oprecht dat de telex defect was geweest of dat iemand in verregaande staat van dron kenschap de zetten had door gegeven. Na zijn nederlaag sloeg Petrosjan in woede het raam van zijn hotelkamer kapot. En nu moeten die twee elkaar weer te lijf. Een twist van oud-testamentische omvang. Mijn fantasie schiet eenvou dig tekort om te kunnen zeg gen wat deze "nacht op de kale berg" ons nu weer zal brengen. Terug naar toen Zondagmiddag ben ik in de Vijf-Meihal gaan kijken naar de micro-korfbal wedstrijd De Danaïden - Westerkwar tier. Mijn belangstelling ging niet alleen uit naar de Leidse ploeg, maar ook naar de Am sterdammers. Een jaar of dertig geleden woonde ik in de hoofdstad en in die tijd was Westerkwar tier heer en meester in korf ballend Nederland. Namen als Koper, Van Es en Stoeltie waren een begrip. De club bulkte van het talent. Met de vreselijkste cijfers werden week in, week uit de tegen standers afgedroogd. Lands- competities waren een wassen Alleen in het eigen district moest Westerkwartier een beetje re kening houden met Blauw Wit, dat in de derby's vaak zeer sterk speelde. Er waren jaren dat de uitslag van die partij in feite beslissend was voor de landstitel. Ik stond dan altijd met het lijf vol sen satiezucht langs de kant. want er viel in die potjes veel te genieten. Vooral die Am sterdamse meiden konden el kaar op een nette manier mooi opsarren. jarenlang heeft Westerkwartier het volgehouden, maar het kon niet uitblijven: de terug val moest komen. Ten slotte ging het Griekse rijk ook voor de bijl, nietwaar. En al weer heel lang speelt de club een be scheiden rol. Maar nog steeds als de naam Westerkwartier opduikt, gaat er een deur in mijn herinnering open en denk ik aan de triomfen van toen. Fout, natuurlijk, maar dat krijg je als je zo'n club een kwarteeuw niet meer hebt zien spelen. Vandaar mijn bezoek aan de Vijf-Meihal. Ik dacht: mis schien zie ik de zonen en doch ters van Stoeltie, Koper enz wel spelen. Korfbal is ten slot te een familiespnrt. Bij het afroepen van de namen hoorde ik echter niets bekends en het spel van Westerkwar tier....ach, dat miste nou toch wel zo de allure, de hautaine beslistheid van weleer dat ik er stil van werd. Ik weet wel dat je tijdperken niet zo maar kunt vergelijken, maar toch. Alleen al het strijdplan van Westerkwartier was om te gruwen: zodra de bal in het aanvalsvak zat, werd er op de korf geschoten, terwijl het al vlug zonneklaar was dat ze geen afstandsschutter van formaat bezaten. Een mini mum kans op succes werd zo gecombineerd met een maxi mum kans op balverlies. Spe len tegen de percentages noemt men dat in Amerika. De Danaïden speelde veel ver standiger. Evenwichtig aan- valsspel of in elk geval de po ging daartoe. Trainer Gerard Bos is en blijft een vakman. De enige zwakte van De Danaï den vond ik dat er kleine pe riodes waren waarin het spel inzakte en er weinig uit haar handen kwam. Westerkwar tier profiteerde er niet van (verknalde bovendien drie strafworpen), maar de Leide- naars mogen niet verwachten dat het elke week zo mooi zal lopen. Cake Een paar weken terug heb ik u het recept gegeven van de Wimbledon cake, dat mij ter hand was gesteld door een zeer oude, bijna breekbare dame tijdens een herfstbezoek aan het tennis centrum. Om dat mijn Engels in gastrono mische zin zeer te wensen overlaat, heb ik u toen ge vraagd mij eens te laten we ten of het geheel wel door de strot te krijgen was. Want zo ben ik: eerst de lezers de kas tanjes, pardon de cake, uit het vuur laten halen en dan risi coloos zelf aan de slag gaan. Een verfoeilijk karakter, maar dat was al heel lang be kend. Tot mijn vreugde en verrassing zijn toch heel wat mensen aan het bakken geslagen en ik kan Door Ruud Paauw u nu aan de hand van de reac ties verzekeren dat het ding de toets der kritiek ruimschoots kan doorstaan. Mevr. Visser uit het Essenpark in Leiderdorp nodigde mij via haar zoontje uit een plak je bij de thee te komen proeven en ik moet zeggen dat ik bij het nuttigen van de cake meteen de groene tenniskathedraal voor ogen kreeg. Mijn wettige echtgenote liet zich evenmin onbetuigd en leverde een cake af om te zoenen. Als ze haar best doet kan ze zeer veel, dat roep ik trouwens al van het moment af dat wij in de echt werden verbonden. Een heel puntige reactie kreeg ik van mevr. Van Gelderen - Van Lookeren Campagne uit de Cartesiuslaan m Oegst- geest: "Cake volgens recept gebakken en volkomen eet baar bevonden. Gezin beves tigt dit" Een zeer nuttig advies bevatte de brief van W. Snijder uit de W.v.d. Zwaandreef in Voor schoten (ik neem aan mevr Snijder). Zij schrijft dat de cake "erg lekker is. alleen even oppassen dat het deeg niet te slap is anders zakt de vulling. Om dat tegen te gaan moet men de vorm na het invetten bestrooien met suiker dan blijft het gebak niet hangen onder het rijzen". Prachtig. Ook telefonisch kreeg ik nog enkele aardige reacties. Leden van de cake-club, ik dank u allen zeer LEIPZIG (GPD) - In tegenstelling tot collega-bondscoach Jan Zwartkruis wenst Georg Buschner, eerste verantwoordelijke man van het DDR-team, geen blufpoker te spelen. Buschner heeft weliswaar de de afgelopen maanden aanzwellende kritiek op zijn werk wijze enigszins naar de achtergrond kunnen dringen door enkele aansprekende resulta ten (een 1-1-spel in Polen en de 5-2-zege in Leipzig op Zwitserland), maar een volgende „misstap" zou hem weieens heel ernstig aangerekend kunnen worden. Voor het vertrek van het Nederlands elftal naar Leipzig werden trainer Jan Zwartkruis en de Oranje-spelers op Schiphol onderscheiden door een carnavalsvereniging uit Zeist. Een dame van die vereniging wenste de bondscoach en Frans Thijssen (l) geluk. Te lang, zo werd Georg Buschner in de DDR verweten, heeft het na tionale team geteerd op de suc cessen van weleer de 1-O-over winning op West-Duitsland tij dens het WK van 1974 en het ver overen van de gouden Olympi sche medaille in Montreal. Vrijwel vijf jaar lang heeft Busch ner met dat zelfde elftal inter landwedstrijden gespeeld, zon der dat hij gericht bezig is ge- AMSTERDAM (GPD) - KNVB-voorzitter Wim Meuleman was er de oorzaak van dat het Nederlands elftal gistermiddag met een kleine vertraging vanaf Schiphol naar Leipzig moest vertrek ken. De voetbalpraeses was namelijk zijn paspoort vergeten en moest daarom spoorslags terug naar Den Haag om het docu ment, dat voor een land als Oost-Duistland nu eenmaal onont beerlijk is, op te halen. Toen het toestel om 12.00 uur moest vertrekken, was Meuleman nog altijd niet gearriveerd. Ondanks aandringen van elftal-be geleider Jack van Zanten om desnoods dan maar zonder de bondsvoorzitter te vertrekken, werd het vertrek toch met een kwartiertje uitgesteld. Juist voldoende om een nog nahijgende Wim Meuleman aan boord van het vliegtuig te kunnen hij sen. LEIPZIG (GPD) - Wanneer het Nederlands elftal zich morgen plaatst voor de eindronden van het Europees landenkam- pioenschap (minimaal een gelijkspel tegen de DDR is daarvoor een vereiste) zal de KNVB de uit te keren winstpremie aan de spelers verdubbelen. De Oranje-spelers zouden bij plaatsing voor Italië 1500 gulden ontvangen. Dat wordt dus nu 3000 gul den. Bovendien zal de KNVB bij het bereiken van de eindron den de spelers die geselecteerd waren voor de wedstrijd tegen Polen, vorige maand in Amsterdam, ook nog een extra beloning doen toekomen in de vorm van een bedrag van 1500 gulden. Deze spelers kunnen dus morgen in Leipzig bij kwalificatie een bedrag van 4500 gulden toucheren. Keegari weet t nog niet LONDEN - Kevin Keegan (op de foto linksheeft gisteren bij aankomst in Londen, waar hij zich voegde bij de Britse selectie voor de wedstrijd tegen Bulga rije, verklaard dat hij binnen drie weken besluit bij welke club hij zijn carrière zal vervolgen. "Contractbesprekingen met Ham burger SV zijn gaande", aldus Keegan. "maar ik weet niet nog of ik op het aanbod zal ingaan" weest met het inpassen van jon ge, beloftevolle spelers. Welis waar lijkt de positie van Busch ner, die in de laatste tien jaar exact honderd wedstrijden met het DDR-team speelde, voorlopig nog niet ter discussie te staan, maar Buschner beseft toch drommels goed dat hij op korte termijn weer met een paar suc cessen moet komen aandra gen. ,In de laatste twee wedstrijden, uit tegen Polen en thuis tegen Zwit serland. heeft het elftal eindelijk weer karakter getoond", zo vindt Georg Buschner, die nog altijd wat huiverig is om jongere spe lers aan zijn selectie toe te voe gen. „Men verwijt mij wel dat ik de jeugd geen kans zou hebben gegeven, maar dat is toch niet helemaal juist. Bij herhaling heb ik een beroep gedaan op jonge ren: Kotte, Brauer, Rudwaleith, Schnupphase. Eigendorf (die overigens na zijn vlucht naar het Westen nu bij Kaïserslautern speelt) en Baum. Maar wanneer de oudere spelers, die bovendien veel meer routine in hun bagage hebben, de concurrentie van de jeugd vrij gemakkelijk kunnen doorstaan, ligt de uiteindelijke keuze voor mij bepaald niet zo erg moeilijk" De kritiek op Buschner (gepro grammeerd voetbal zonder ruim te voor enige creativiteit) doet de DDR-trainer verwijzen gische aantrekkingskracht. Het valt te vergelijken met Chorzow, waar de Polen bij voorkeur moeilijke thuiswedstrijden ple gen af te werken, omdat daar - in tegenstelling tot bijvoorbeeld in de hoofdstad Warschau - het publiek hartstochtelijk bij het voetbalgebeuren betrokken is Dat was dan ook de reden dat na het 1-1-gelijke spel van de DDR in Chorzow tegen Polen - een resul taat dat opnieuw perspectieven bood voor de finaleronde van het Europese landenkampioenschap - het „onoverwinnelijke" stadion van Leipzig binnen de kortste ke ren totaal (92.000 plaatsen) uit verkocht was. Toch. ondanks het feit dat Neder land bij lange na niet in zijn sterk ste opstelling zal aantreden, en Buschner zelf het falen van het Nederlands elftal recentelijk in Amsterdam tegen Polen heeft gezien, is de Oostduitse bonds coach allerminst gerust op het uiteindelijke resultaat, al voegt hij daar onmiddellijk aan toe dat dit elftal meer kans van slagen heeft tegen Orar\je dan het team van vorig jaar. „Nederland kan evenwel vrij rustig in de wedstrijd groeien. Zij be hoeven geen enkel risico te ne men, omdat voor hen een gelijk spel winst betekent. Wij moeten zonder meer winnen, en dat kan uiteraard een psychische belas ting zijn voor het tea etbal zoals dat tegenwoordig Georg Buschner beschikt de Architect Een uitzondering maakt Georg Buschner voor Ruud Krol, één van de weinige spelers die in een elftal een architectenrol kunnen vervullen en die derhalve op het veld iets meer vrijheid mag heb ben dan de rest van het team Buschner ..Bij ons leek Hans- Jurgen Riediger zich als zodanig te ontwikkelen. Dooreen blessu re kan ik hem evenwel morgen middag tegen Nederland niet in zetten. En dat is bijzonder jam mer, want juist hij inspireerde het DDR-team in de wedstrijden te gen zowel Polen als Zwitser land". Hoewel ook Georg Buschner zijn definitieve selectie pas vlak voor de wedstrijd zal prijsgeven, liet hij gisteravond toch doorsche meren dat hij tegen Nederland meer dan waarschijnlijk hetzelf de team zal inzetten als in de laat ste twee interlandwedstrijden. Buschner „Na de uitstekende prestaties in Chorzow en Leipzig zie ik geen redenen om het elftal drastisch tc veranderen". Bovendien, zo is de stellige indruk van Buschner, heeft het Zentral- stadion van Leipzig op spelers en toeschouwers een welhaast ma- olgende selectie: arin geen doel: Grapenthin en Croy; werkelijk Verdediging: Brauer. Dorner, Schnupphase. Weise, Kische en Weber; middenveld: Hafner, Lindemann, Pommerenke en Kurbjuweit en Schade; inval: Streich, Hoffmann. Kuhn en Kotte. Feyenoord: gewoon op zondag ROTTERDAM - In tegenstel ling tot eerdere publikaties, zal de wedstrijd in de eredi visie tussen Feyenoord en FC Utrecht niet op zaterdag avond worden gespeeld, maar op zondag. Gewoonlijk verplaatst de Rot terdamse club de competi tiewedstrijden, voorafgaan de aan een duel in een toer nooi om een Europese beker, naar de zaterdagavond. Deze keer echter niet. omdat de clubleiding de internatio nals van de club, die zijn mee geweest naar l^eipzig, een extra dag rust wil geven.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11