Olieboycot van Zuid-Afrika in Kamer onhaalbare zaak Geen onderzoek activiteiten Grijze Wolven Diefstal in zieken en bejaardenhuizen Het schilderen heeft mijn leven verknald CDA wil eerst overleg met EG-partners Kort geding om valse poppen van Ome Joop WAT KRAAKT 'T GEZELLIGST BIJ DE 9eYAN BEETHOVEN? i. DOOR HEROINEVERSLAAFDEN OPPOSITIE WOEDEND De Beurs Eigenhandig is zó! WOENSDAG 14 NOVEMBER 1979 DEN HAAG - Minister De Ruiter van justitie ziet geen aanleiding door de rijksrecherche een onderzoek te laten instellen naar de activiteiten van de Grijze Wolven. Het PSP-kamerlid Van der Spek heeft daar begin dit jaar om gevraagd na de moord op een Turkse jongen in Utrecht. Een groot aantal Utrechtse organisaties, waar onder de Stichting Buitenlandse Werknemers Midden-Nederland, drong toen aan op een ver bod van de Grijze Wolven. Er is, volgens de minister, in Nederland geen enkele Turkse vereniging die onder de naam Grijze Wolven optreedt. Het is de Turkse poli tieke partijen trouwens verboden in het bui tenland afdelingen op te richten. Overigens is een vereniging waarvan het doel of de werk zaamheid in strijd is met de openbare orde of goede zeden van rechtswege verboden. Voor een verbod van zo'n vereniging is derhalve geen tussenkomst van de rijksoverheid no dig. De minister onthoudt zich van een antwoord op de vraag of het in Utrecht ging om een poli tieke moord, beraamd en uitgevoerd door fas cisten. Dat moet de rechter uitmaken. Landelijk gezien is de minister gebleken dat zich in het verleden incidenteel een schermut seling tussen Turken onderling heeft voorge daan. Er is niet komen vast te staan dat daaraan duidelijke politieke achtergronden ten grond slag lagen. Vandaar dat een onderzoek van de rijksrecherche niet nodig is. Alleen in het Utrechtse geval heeft de schermutseling tot een strafvervolging geleid. Justitie en politie zijn geen feiten of omstandigheden ter kennis gekomen die zouden moeten leiden tot de conclusie dat in Turkse kringen in Nederland sprake is van terreur. Wel is bekend dat zich onder Turkse groeperingen spanningen voor doen. De procureurs-generaal is verzocht waakzaam te blijven. De minister geeft verder in zijn antwoord uit voerige omschrijving van de schietpartij op 22 september in het gebouw De Vereniging in Nijmegen. Volgens hem zou een terugketsende kogel een Turkse bezoeker van een symposium getroffen hebben. Er zou verder iemand door een messteek gewond zijn. De dader daarvan is nog niet opgespoord. Het symposium in Nijmegen was in hoofdzaak gericht op de problematiek rondom de zoge naamde „Grijze Wolven". Doel van die bijeen komst was te komen tot een solidariteits verklaring van aanwezige groeperingen, ge richt op een verbod van organisaties als de „Grijze Wolven" in Nederland. Tijdens een van de spreekbeurten ontstonden ongeregeldhe den tussen leden van het organisatiecomité en mensen die het kennelijk met de spreker on eens waren, omdat ze hem fascistische ideeën toedachten. Bovendien, aldus de minister, leidde het verbod van de ordedienst aan een kleine groep mensen, die in de verklaring van getuigen worden aangemerkt als: leden van de Turkse Arbeiders Vereniging Amsterdam, om pamfletten uit te delen, tot onenigheid. De vervolgens in de zaal ontstane schermutse ling verplaatste zich naar de gang waar een van de leden van de Amsterdamse arbeidersver eniging besloot het gevecht tot een eind te brengen door een paar keer met een pistool in de lucht te schieten. Een terugketsende kogel trof echter een medestander van diezelfde Am sterdamse vereniging in het hoofd. De schutter is nu in voorlopige hechtenis. 99 99 DEN HAAG (GPD) - Binnen de Tweede Kamer lijkt geen meerderheid te vinden te zijn voor één van de voorstellen tot instelling van een olieboycot tegen Zuid-Afrika. Hoe wel zowel PvdA-woordvoerder Ter Beek Beek als CDA'er Scholten zich gisteren uitspraken voor een olieboycot zag het ernaar uit dat hun fracties niet voor eikaars moties over dit onderwerp zouden gaan stemmen. Het verschil tussen de benadering van het CDA en die van de PvdA inzake de olieboycot tegen Zuid- Afrika ligt in de wens van het CDA dat de regering eerst pro beert in overleg met de EG-part- ners te komen tot een gezamen lijke olieboycot tegen Zuid-Afri ka. Over de uitkomst van dat overleg zou de regering voor 1 ju ni a.s. verslag moeten uitbrengen aan de Kamer. In de motie-Schol ten staat bovendien dat Neder land „positief dient te reageren" op de oproepen van de Verenigde Naties tot instelling van een wet telijk olieembargo tegen Zuid- Afrika. Ter Beek, die zijn motie overigens nog niet indiende, wenst zonder meer een Nederlandse olieboy cot, waarna Nederland ervoor zou moeten ijveren dat de EG- partners het Nederlandse voor beeld navolgen. De VVD, die s i met het CDA geworden, voor zover de uitlatin gen van de regering in deze nade re memorie van antwoord inder daad bindend zijn voor komende regeringen. Ook in WD-kring bleek ontevre denheid te bestaan over de „op lossing" die het kabinet meende te hebben gevonden voor het probleem van de Sanctiewet. De rechtsonzekerheid, die wordt ge schapen doordat de wet elke toe komstige regering alle mogelijke vrijheid geeft om op grond van uitspraken van „een" internatio naal orgaan Nederlandse bedrij ven en personen te verbieden be paalde economische relaties te onderhouden met bepaalde lan den, is in VVD-ogen blijven be staan. De nadere toelichting die de regering nu heeft gegeven heeft, zo wordt in WD'kring ge zegd, geen kracht van wet en bindt toekomstige regeringen niet voldoende. AMSTERDAM (GPD) - „Dit hele schilderen heeft mijn leven ver knald. Ik ben er alles door kwijt geraakt. Als ik het niet meer wist ging ik naar het museum en dan keek ik hoe Van Gogh geschil derd heeft. Daar kreeg ik een enorme kick door. Met Van Gogh is het voor mij begonnen. Mis schien heb ik daarom gedacht- stop ermee". Deze verklaring heeft de 34-jarige kunstschilder Matthijs R. gisteren aan de Am sterdamse rechtbank gegeven voor de kras die hij op 7 maart 1979 met een sleutel over het schilderij De Aardappeleters van Van Gogh heeft gemaakt. Voor de Amsterdamse rechtbank stond de vraag naar de reden cen traal, vooral omdat het niet de eerste maal is dat R. een schilderij in het Van Gogh Museum heeft beschadigd. In 1978 heeft hij met een mes een zelfportret van Van Gogh be werkt. R. is toen van rechtsver volging ontslagen op grond van ontoerekeningsvatbaarheid. Hij verkeerde in een crisis omdat hij vrouw en huis was kwijtgeraakt en zijn werk door de stadsreini ging was opgeslagen waardoor hij niet kon inleveren bij de Beel dende Kunstenaarsregeling. De openbare aanklager is tegen de uitspraak van de rechtbank in 1978 in hoger beroep gegaan. Over de tweede actie, waarvoor R. gisteren terecht stond, zei hij: „Ik was zwaar overspannen. Ik zat in een pension te wachten tot ik een atelier kreeg toegewezen. Toen ik geen raad meer wist ben ik naar de reclassering gegaan die me verwees naar de eerste hulp van het Wilhelmina Gasthuis. Daar was het zo druk dat ik ben door- Collegeld voor alle studenten DEN HAAG (ANP) - Met ingang van volgend studiejaar moeten weer alle studenten aan universi teiten en hogescholen college geld betalen. Tot dan zijn de stu denten slechts collegegeld ver schuldigd voor ten hoogste vijf jaren. Het collegegeld bedraagt thans 500,- en hoeft niet te wor den betaald door hen die alleen examens en tentamens doen. Deze maatregel heeft minister Pais van onderwijs en wetenschappen meegedeeld in het antwoord, dat hij de Tweede Kamer heeft gege ven op schriftelijke vragen over de begroting van onderwijs en wetenschappen. De opbrengst ervan is achttien miljoen gulden in 1980. gelopen naar het Van Gogh Mu seum. Ik zag toen weer het tafe reel voor me van wat vorig jaar is gebeurd. Ik dacht: het interes seert me niet meer of ik in de ge vangenis of in een kliniek zal te rechtkomen". Het schilderij De Aardappeleters, waarvan de waarde ten behoeve van het politierapport is geschat op 1 miljoen gulden, bleek niet onherstelbaar beschadigd. Het hangt weer in het museum en moet alleen nog een keer ver doekt worden. Tijdens de rechts zitting zei R. dat h ij Van Gogh een van de geweldigste schilders vindt en de president van de Am sterdamse rechtbank voegde hieraan toe: „Met u nog miljoe nen anderen in de wereld". Na de kras over het schilderij is de kunstschilder via het politiebu reau op 9 maart naar het provin ciaal ziekenhuis Santpoort ge bracht. Hij is daar vrijwillig op genomen, maar liep diverse ke ren weg. In juni bleef hij vier da gen weg en daarna heeft het zie kenhuis hem ontslagen. Hij ging zwerven en stond op 21 juni op nieuw in het Van Gogh Museum in Amsterdam. Nu met een na- gelvijl in de hand. Hij bleef voor het schilderij met de zonnebloe men staan en dreigde de sup poosten dat het schilderij eraan zou gaan als er niet onmiddellijk een broeder van de GG en GD zou komen. Sindsdien is R. gedetineerd en hij voelt zich door de gedwongen rust van vijf maanden zo goed dat hij meent geen hulp meer nodig te hebben. Zeker niet de ter be schikkingstelling van de regering die door de openbare aanklager nu tegen hem is geèist. In het huis van bewaring heeft hy niet meer geschilderd of getekend. „Ik ben niet in de stemming en ik kryg toch niet het materiaal dat ik no dig heb" De officier van justitie, mr. L. van den Berge, meende dat de hele zaak tegen R. m een eerder sta dium anders had moeten worden behandeld. Verschillende psy chiatrische inrichtingen zijn te gemakkelijk. Als iemand niet meewerkt willen ze hem niet hebben, maar veel gestoorde mensen zijn nu eenmaal niet ge makkelijk". aldus de officier die in herinnering bracht dat R. zelf steeds heeft aangedrongen op opname. „In zekere zin heeft de rechtbank hem ook op het droge geworpen door hem te ontslaan van rechtsvervolging". Hij eiste behalve een gevangenis straf van zes maanden met aftrek, ter beschikkingstelling van de regering. De rechtbank doet op 27 november uitspraak. UTRECHT (ANP) - De cash- en carrygroothandel van Vliet uit Vleuten De Meern moet alle gele verde valse speelgoedpoppen van Ome Joop (bekend uit de Dikvoormekaarshow) onmid dellijk terugnemen. Verder moet dit bedrijf zeggen waar het de poppen vandaan heeft en moet de produktie worden gestaakt. Dit eiste de Amsterdamse advocaat mr. Ch. Gielen gisteren in het kort geding voor de president van de rechtbank in Utrecht, mr. V. J.A. van Dijk, dat zijn cliënten - de importeurs Nedco in Wasse naar en Forto in Den Haag - tegen Van Vliet hadden aangespannen. De twee importeurs hebben het exclusieve recht voor de Benelux en West-Duitsland om de Ome Joop-poppen te laten produceren en te verhandelen. De pop wordt voor de importeurs gemaakt door een Italiaans bedrijf en kost tus sen de 29,75 en 39,75 gulden. Sinds enkele maanden brengt Van Vliet echter nagemaakte Ome Joop-poppen op de markt, die ongeveer vijftien gulden goedkoper zijn en die onder meer een andere kleur overhemd en das en een andere bril hebben. Volgens mr. Gielen heeft Van Vliet al duizenden poppen verkocht. De advocaat zei dat zijn cliënten een gevoelige financiële klap hadden gekregen door de activi teiten van Van Vliet. Bovendien dreigt nu het contract met het Italiaanse bedrijf in gevaar te komen. Daarin staat dat de im porteurs per jaar minstens 100.000 exemplaren van Ome Joop moeten afnemen. Namens de in het buitenland ver blijvende heer Van Vliet zei mr. J. Deen uit Rhenen dat Ome Joop voor zijn cliënt geen vetpot was. "Het is een flop". In verband met vermeende schending van de au teursrechten heeft Van Vliet alle afnemers gevraagd alle poppen terug te geven tegen betaling. Hij wil helemaal geen Ome Joop poppen meer verkopen", aldus Deen. Uitspraak op 21 november. Hond bezorgt agenten wit pak EINDHOVEN (ANP) - Een Duitse dog heeft gisteren drie Eindhovense adspirant-agen- ten een wit pak bezorgd. Het drietal, dat vrijdag aanstaan de wordt geïnstalleerd, werd erop uitgestuurd om een Duitse dog op te halen. Het beest had zich de afgelopen dagen agressief gedragen en moest worden overgebracht naar het politiebureau. Tevoren was de adspirant-agen- ten op het hart gedrukt vooral voorzichtig te zijn met het uniform, in verband met de op handen zijnde installatie. De hond werd uiterst omzich tig benaderd en in de politie wagen geleid. Nadat de agen ten zelf waren ingestapt be sloot ook de hond te gaan zit ten. Ongelukkigerwijs deed hij dat bovenop een brandblusappa- raat, dat prompt begon te werken. Het resultaat was dat de drie adspirant-agenten van top tot teen bedolven werden ondér het witte bluspoeder. ADVERTENTIE Smiths chips. Dc gezel I ii»stc k rakers van Nederland. Smiths Chips© het kabinet-Van Agt vormt, ziet niets in sanctiemaatregelen tegen Zuid-Afrika. Woordvoerder Bol- kestein stelde zich achter de on langs door minister van der Klaauw uitgegeven notitie, waarin het wapen van de eenzij dige olieboycot van de hand werd gewezen als niet effectief, om praktische, juridische en politie ke redenen. Een meerderheid zal waarschijnlijk wel kunnen worden gevonden voor een voorstel van Scholten en oud-staatssecretaris Brinkhorst (D'66). Zij vragen de regering het geheel van de economische be trekkingen tussen Nederland en Zuid-Afrika te analyseren om na te gaan waar deze relaties, door middel van boycotmaatregelen kunnen worden gebruikt als pressiemiddel tegen de Zuidafri- kaanse apartheidspolitiek. De Kamen oordeling van de bezetting van de Amerikaanse ambassade in Te heran, waarbij Brinkhorst sprak van „door de overheid gesanctio neerde terreur". Een „Kamer brede" motie over dat onderwerp werd voorbereid. In de marge van het kamerdebat speelde ook de juist gisteren in gediende nadere memorie van antwoord op de Sanctiewet een rol. De indiening van deze memo rie, waarmee het kabinet-Van Agt de draad opneemt van de parle mentaire behandeling van een al door het kabinet-Den Uyl inge diend wetsontwerp, heeft enkele jaren op zich laten wachten. VVD en CDA hadden aanvankelijk grote bezwaren tegen de Sanc tiewet, omdat die de regering - dus ook een eventueel toekom stig links kabinet het recht geeft eenzijdig verplichte economi sche boycots, af te kondigen. On der meer golden de bezwaren het ontbreken van een schadever goedingsregeling voor bedrijven die schade zouden leiden door een sanctiemaatregel. Het kabinet-Van Agt heeft de be zwaren nu willen ondervangen door in de nadere memorie van antwoord onomwonden te stel len dat economische sancties al leen zullen worden afgekondigd samen met andere landen, met name de EG-partners. De eerste reacties die gisteren op het Bin nenhof werden vernomen duiden erop dat voor de linkerzijde de hele Sanctiewet waardeloos is ALMELO (GPD) - Drie aan heroïne verslaafde jongelui uit Coevor- den konden op 21 juli dank zij doortastend optreden van een verpleger in het roomskatholiek ziekenhuis in Almelo worden ontmaskerd als geraffineerde ziekenhuis- en bejaardentehuis- dieven. Geld, cheques en betaal- passen leverden 24.000 gulden op, waarmee zij onder meer in hun heroïnebehoefte voorzagen. In totaal bekende het trio 38 ge vallen, waaronder bezit van he roïne en het verzilveren van che ques. Gistermiddag eiste de Almelose of ficier van justitie, mr. J. Haze- winkel, de zwaarste straf tegen de 24-jarige H. A.: zes maanden met DEN HAAG (ANP) - PvdA en D'66 zijn woedend dat de regerings partijen het wetsontwerp over de aanpassingsmechanismen voor de sociale uitkeringen in een paar weken door de Kamer willen la ten afhandelen. "WD en CDA buigen voor de druk van het ka binet dat de bezuinigingen in ge vaar ziet komen. Voor 1 januari moet het wetsontwerp van de re gering door Eerste en Tweede kamer gejaagd worden. Het is voor het eerst dat de Kamer zich zelf zo'n overhaaste procedure oplegt. Iedere redelijke besluit vorming is uitgesloten", zo zei het PvdA-kamerlid van der Doef gis teren. Terlouw van D'66 stelde dat CDA en VVD met hun han delwijze de rechten van het par lement aantasten. aftrek van zeven weken voorar rest. Tegen de vriendin van A., de 20-jarige mej. A. D., en tegen zijn vriend, de 25-jarige A. S., vorder de hij vier maanden met af trek. Het drietal was op het gebied van drugs, diefstal en valsheid in ge schrifte geen onbekende voor de justitie. Meestal trokken A. en mej. D., of A. en S., er met de trein op uit. In Heino hadden ze by het station onmiddellijk aan een voorbijganger gevraagd: „Waar is hier een bejaardentehuis"? Behalve in Almelo en Heino had den de drie hun sporen achter gelaten in ziekenhuizen in Apel doorn, Baarn, Haarlem, Hilver sum, Hoogeveen, O verveen en Zwolle en in bejaardentehuizen in Meppel en Nyverdal. In het bejaardenoord Reestoord ia Meppel werd een tas buitge maakt, waarin de huissleutel en cheques, maar niet de betaalpas van een verpleegster zat. Met be hulp van deze sleutel waren ze haar huis binnengedrongen en hadden daar nog meer cheques en het onmisbare pasje gevon den. Mej. D. verzilverde de cheques. Dat zij daarbij op alle cheques van J. M. Elling had getekend met.J. M. Eling was de PTT-ambtenaren niet opgevallen. De cheques wa ren verzilverd in Amsterdam. Zwolle en Almelo. Het drietal was in september op vrije voeten gesteld. In oktober waren A. en S. alweer aangetroffen in een ge bouw van de IJsselcentrale in Zwolle, waar S. een colbertjasje had doorzocht. Mej. D. en A. zeiden dat ze tijdens het voorarrest waren afgekickt. S gebruikt nog heroïne Zyn v» der had na zijn vrylating gezegd. „Waarom heeft de rechtbank hem vrijgelaten? Hij komt alleen thuis om de uitkering van sociale zaken te halen". S. was bij een inbraak gevallen en daardoor in valide geraakt. Als oorzaak van hun ontsporingen - volgens de officier „liederlijk gedrag" - voe ren de verdachten conflicten met hun ouders aan. De rechtbank doet 20 november uitspraak. ADVERTENTIE Verder veel r over doe-het-zelf materialen e gereedschappenvoningverbe tering. Uigonderhoudenergiebesparing binnen-en buitentuinen, handenarbeidmodelbouw, hobbies. Grote sanitairpreser.tatie! Trein toegangsbewijzen op vele stations. De beurs is open van 11.00-17. OOu en ',9.00-22.30a Zat.enion.1l.0017.00u. t/m 18 november Ahoy'Rotterdam

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7