actief in vrije tijd 'Woordblindheid kan ernstige gevolgen hebben Gemeente gaat praten met Digros Wurgpoging in vrouwenopvangcentrum Dr. Christine G. Kuipers: Een op de tien kinderen lijdt eraan Werkloosheid Leidse regio licht gedaald Ook werkgroep Kanaalgebied- West is tegen Rode Kruis Ook dit jaar houdt het Rode Kruisafdeling Leiden, weer een tentoonstellings-verkoop in zijn onderkomen aan de Morsweg 186. De tentoonstel ling is donderdagavond van zeven tot negen uur en vrijdag van elf tot vier uur geopend. Er zijn o.m. handwerk- en handenarbeidprodukten te koop, gemaakt door gehandi capten en langdurig zieken Hengelsport Visvereniging "De Brasem"vis te in het O eg stg eesterkanaal. De uitslag was als volgt: 1S. Gommans 1300 gram (22 stuks); 2. B. Eradus 690 gram (10 stuks); 3. P Eradus 625 gram (12 stuks); 4. A. v. d. Hulst 430 gram (4 stuks); 5. S. Den Dubbelden 400 gram; 6. G. Crama jr. 265 gram (2 stuks); 7. G. Crama sr 245 gram (3 stuks); 8. F v d. Pouw-Kraan 230 gram (3 stuks) FIOM Om wat meer bekendheid te ge ven aan het werk van FIOM- Leiden en om het nieuwe pand te laten zien houdt het regio naal bureau voor hulpverle ning bij zwangerschap don derdag open huis. Sinds juni van dit jaar is het FIOM on dergebracht in het pand Noordeinde 40b. Belangstel lenden zijn daar donderdag welkom van half vijf tot half zeven. Kerst-m Voor de vijfde maal in successie organiseert jongerenvereni ging Augustinus dit jaar een kerst-in op beide kerstdagen. Er zullen een speciale kinder ruimte, een theezolder, alge mene ontmoetingsruimte en creatieve zaal worden inge richt. De kerngroep die de kerst-in organiseert heeft momenteel nog dringend be hoefte aan vrijwilligers die een deel van de taken op zich nemen. Vanavond om half negen is er voor hen een ver gadering georganiseerd. Voor nadere informatie en opgave is het telefoonnummer 121531 Film Het Filmhuis van het Leids Vrijetijdscentrum, Bree- straat 66, draait morgen avond als laatste film van de cyclus Spaanse films "De geest van de bijenkorf' van regisseur Victor Erice. De film speelt in 1940, een jaar na de beëindiging van de Spaanse burgeroorlog Aanvang ne gen uur Arbeidersbestuur Bij jongerenvereniging Augus- tinus, Rapenburg 24, wordt vanavond een discussie-bij eenkomst gehouden over "ar beiderszelfbestuur" Mede werking verlenen het FNV, VNO, OVB en bouwbedrijf Moes. Aanvang acht uur LEIDEN - De gemeente gaat pra ten met de initiatiefnemers van het omstreden Digros-koopcen- trum, aan de Langegracht, dat volgend jaar april zal worden ge opend. De heer J. van den Broek, van Di- gros, zal door wethouder Fase worden uitgenodigd om, in een volgende vergadering van de raadscommissie voor economi sche aangelegenheden, een toe lichting te geven op de plannen om een aantal buurtwinkels in het koopcentrum te vestigen. Van den Broek heeft, in een brief aan de wethouder, het voorstel gedaan om de gemeente te be trekken bij de selectie van on dernemers. Het is de bedoeling dat in de Digros-vestiging een supermarkt komt en een tiental losstaande winkels, bijvoor- Van den Broek wil buurtfunctie handhaven beeld: een slager, een bakker, een kaas- en notenbar, een bloemen en plantenwinkel. De voorkeur van Digros gaat uit naar onder nemers uit de buurt. Volgens Van den Broek heeft dit ondermeer 'iet voordeel dat er geen nadelige gevolgen voor de ondernemers in de wijk zullen optreden, dat zij Aun klanten meenemen en dat bovendien de buurtfunctie door Digros wordt overgenomen. Hij wijst er verder op dat de ervaring (in Noordwijk) leert dat de positie van deze winkeliers aanmerke lijk verbeterd. De heer Van der Broek lichtte zijn plannen afgelopen donderdag al toe in een vergadering van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening, toen het bestem mingsplan voor de wijk Noord- vest aan de orde was. Door het buurtcomité werd toen aange drongen op overleg met Digros om de los-laad en de parkeer problemen op te lossen. Het PvdA-raadslid Bordewijk en het CDA-raadslid Van Zijp reageer den zeer afwijzend op de voor stellen van Digros. In de commis sie voor economische aangele genheden daarentegen reageer den raadsleden van beide partij en aanmerkelijk positiever. Ranner (PvdA) wilde niet zonder overleg met zijn fractie een be nen maar stelde wel - de heer Van der Broek uit te nodigen om een toelichting te komen geven op de plannen. Bleijie (CDA) meende dat de ge meente zich niet kan blijven ver zetten tegen de Digros-vestiging. Hij kreeg ondermeer bijval van het.VVD-raadslid Van Duyn. Digros wijst er op dat nu al, zonder adverteren, veie gegadigden zijn voor de losstaande winkels. "Samenwerking zal echter een aantal problemen waarvoor ook de gemeente staat makkelijker oplossen", aldus Van der Broek. In de brief wordt tenslotte op een aantal voordelen gewezen voor de consument en voor de werk gelegenheid. Het koopcentrum zou werk kunnen geven aan 240, hoofdzakelijk vrouwelijke, werknemers. Van der Broek zegt bereid te zijn in overleg te treden met het Gewestelijk Arbeidsbu reau om bij voorkeur werklozen te kunnen plaatsen. LEIDEN - Eén op de tien kinderen is meer of minder "woordblind", en voor sommige kinderen heeft dat een noodlottige uitwerking op hun hele leven. Het is vrij algemeen bekend, dat heel wat kinderen op de lagere school moeilijkheden met het lezen en het schrij ven ondervinden, waar geen voor de hand liggende oor zaak voor aan te wijzen valt. Omdat deze kinderen nor maal of zelfs goed begaafd kunnen zijn worden ze nogal eens voor slordig of lui gehouden, totdat blijkt dat woordblindheid de mogelijke oorzaak van de ellende is. Bij de Staatsuitgeverij verscheen dezer dagen het boek Woordblind. De Haagse psycho- Voor steun aan bedrijven en winkels 1.2 miljoen nodig LEIDEN - Volgens een globale ra ming van de gemeente is voor de steun aan winkels en bedrijven in een aantal stadvernieuwingsge- bieden een bedrag van 1,2 mil joen gulden nodig. Door de vier grote gemeenten en de gemeente Leiden is bij de rege ring aangedrongen op extra steun en een beter toepasbare steunregeling voor bedrijven in stadsvernieuwingsgebieden. Op verzoek van het ministerie is een raming gemaakt van de finan ciële hulp die noodzakelijks is voor winkels en bedrijven die binnen de wijk ofwel naar een andere wijk moeten verhuizen. De ramingen zijn gebaseerd op de verbeterings- en bestem mingsplannen voorde wijken De Camp, Havenwijk-zuid, Pan- cras-oost, De Kooi, Noorder kwartier en Maredorp. loge dr. Christine G. Kuipers schreef deze bewerking van haar proefschrift "Dyslexie (woordblindheid T.J.) bij begaaf den" - waarop ze aan de Leidse universiteit promoveerde - in samenwerking met drs. C Weg- gelaar "Drie op de vier jeugdige delin quenten, lijden volgens schattin gen aan woordblindheid. Zorg vuldige bestudering van het ge drag van deze jongelui wijst uit, dat het één van de machtigste drijfveren kan zijn van hun op standigheid, die tot misdadige handelingen voert" Gelukkig", zegt dr. Christine Kui pers, "is zeker niet iedere woordblinde voorbestemd om misdadig te worden: er zijn ge leerden en kunstenaars die aan het verschijnsel hebben geleden De sprookjes van Hans Chris- tiaan Andersen tonen er de spo ren van, evenals het werk van Aart van der Leeuw en ook Nel son Rockefeller was woordblind" Volgens sommige geleerden wordt ongeveer een derde van het aan tal baby's dat het stadium van het kruipen overslaat later woordblind. Dat komt doordat het kind de oriëntatie in de ruim te niet voldoende ontwikkelt: het raakt "verloren in de ruimte" Dr. Kuipers met haar boek Woordblind LEIDEN - De werkloosheid is vorige maand in Leiden en omgeving licht gedaald. Deze daling wordt toegeschreven aan de vermindering van de werkloosheid onder jeugdige werkzoekers. Vergeleken met vorig jaar zijn er nu bijna 280 minder werklozen, dat is een daling van 12,5 procent. De vraag naar arbeidskrachten is in oktober gestegen. Vooral de vraag naar geschoolde metaalbewerkers steeg bij de mannen, terwijl de stij ging bij de vrouwen voor een goed deel is toe te schrijven aan een aanvraag van part-timegezinsverzorgsters. Werkloosheid in de regio. Hieronder een overzicht van de werkloosheid in Leiden en omgeving. Alkemade Katwijk Leiden leiderdorp Oegstgeest Rijns burg Valkenburg Voorschoten Warmond Zoeterwoude Overigen Bij de mannen vond de daling van de werkloosheid gedeelte in de gemeente Leiden nlaats (65%), bij de daling voor 40% op rekening van Leiden. Scheldwoord "Woordblind" hebben Weggelaar en Kuipers dit boek gedoopt, en dat is een term die in Nederland zo is ingeburgerd dat hij soms als scheldwoord wordt gebruikt. "Deze storing heeft echter met blindheid niets te maken", zegt dr. Kuipers. "Een betere en meer gebruikte term is "dyslexie". Dat betekent vanuit het Grieks moei lijk of slecht lezen" Onverwacht kreeg dr. Kuipers de kans om op de TH in Delft stu denten te onderzoeken die aan "woordblindheid" leden. In haar eerste proefschrift had dr. Kuipers al aangetoond, dat woordblindheid niet alleen bij kinderen voorkomt - en zeker niet in het bijzonder bij minder begaafde kinderen - maar ook bij (begaafde) volwassenen. Er blij ken minstens twee soorten woordblindheid te zijn. Dat biedt aanknopingspunten om Uit het onderzoek van dr. Kuipers blijkt dat woordblindheid altijd een ernstige zaak is, die aandacht verdient, omdat het gaat om een onvoldoende wisselwerking tus sen de twee grote hersenhelften. Dr Kuipers was niet de eerste die tot deze conclusie is gekomen. "Het frappante is echter dat wat door een Amerikaanse autoriteit werd gevonden voor groepen van schoolkinderen, bleek overeen te komen met de bevindingen bij groepen woordblinde Delftse studenten" Achterstand "In het ene geval", zegt dr. Kuipers, "heeft het kind moeite met het onderscheiden van klanken in een woord en met het combine ren van letters tot een woord; dus met horen. In het andere geval heeft het moeite met het zien van letters in een woord en van woor den in een zin. De eerste vorm is door de Amerikaan Myklebust "matig gestoord" genoemd, dat wil zeggen de achterstand in schoolvorderingen voor lezen en schrijven (en rekenen) is niet meer dan twee jaar. De andere vorm is ernstiger en de achter stand bedraagt méér dan twee jaar" "We moeten in het midden laten of het bij sommige mensen die woordblind zijn later beter gaat. Dit kan het geval zijn. Het betreft dan (meestal) kinderen die hulp hebben gehad en wat zou er zijn gebeurd indien ze die niet had den gehad? Zeker is dat èn op de scholen voor gewoon (lager) onderwijs ën bij examens veel meer rekening moet worden gehouden met de dyslectici die in elke scholenge meenschap voorkomen. Ook schooladviesdiensten schijnen nog weinig belangstelling voor kinderen met deze problemen te hebben" Onmacht Dr. Kuipers: "De school geeft zich- LEIDEN - De boze bewoners van de wijk Meerburg die vinden dat de voormalige vuilstortplaats bij hun wijk ten onrechte door de ge meente tot toekomstige wie lerbaan is verklaard, hebben nu steun gekregen uit de Pro fessoren-, Burgemeesters- en Rijndijkwijk. De werkgroep Kanaalgebied- West heeft zich namens de drie laatstgenoemde wijken solidair verklaard met het Meerburg-protest. "Ook wij zijn van mening dat het ge woon niet kan, dat afspraken op deze manier de grond in worden geboord. Zeer ge makkelijk ontstaat op deze wijze het idee dat inspraak een farce is", schrijft de werkgroep. Het Meerburg-protest, waar van wij gisteren melding maakten, komt er op neer dan men vindt dat de wie lerbaan zonder inspraak van de wijk wordt aangelegd. Men vreest voor de rust van de parkbezoekers en voor de verkeersoverlast in de wijk Meerburg. Het laatste heeft ook de werk groep Kanaalgebied-West in de pen doen klimmen. De werkgroep is bang voor gro te overlast van sluipverkeer door de drie wijken, omdat de wielerbaan ontsloten zou worden via een brug over het Rijn-Schiekanaal. De werk groep wil niet op deze ma nier voor "voldongen feiten" worden gesteld. zeil een brevet van onmacht door deze kinderen te verwijderen. Waar moeten ze naar toe? Wat komt er van ze terecht? En dan de examens! Woordblinde mensen lezen langzamer en ze maken spelfouten. Bij het ein dexamen zou het zo'n kind toege staan moeten worden het gehele examen mondeling af te leggen. Wat momenteel incidenteel ge schiedt, namelijk dat een school zijn dyslectische leerlingen bevordert zonder cijfers of ande re beoordelingen te geven voor de talen, zou regel behoren te zijn. Het komt voor dat een voortva rende rector, in samenwerking met een goedwillende Inspectie, gedaan weet te krijgen dat schrif telijke eindexamenopgaven op de band wordt ingesproken. Dit zou een standaardprocedure moeten worden" "Zou het vreemd zijn om bij on derwijsvernieuwing te beginnen met deze groep?", vraagt dr. Kui pers zich af. Het gaat om tien pro cent van onze schoolbevolking... THIJS JANSEN Aanrijding met gestolen auto LEIDEN - Een onbekende heeft gistermiddag in de Merenwijk een vijfjarig jongetje aangereden en is daarna met hoge snelheid doorgereden. Het kind werd ge raakt op het moment dat het de Milanenhorst overstak en liep een lichte hersenschudding en kneuzingen aan zijn ribben op. Later bleek dat de auto waarmee deze aanrijding gebeurde eerder op de middag gestolen was vanaf de Zaagjesbank, ook in de Me renwijk. De eigenaar had hem daar geparkeerd, maar niet afge sloten en het sleuteltje erin laten zitten. Om half zes werd de auto, beschadigd, teruggevonden op de Stellingmolen in de Meren wijk. Gebroken pols LEIDEN - Een negentienjarige bromfiet§ter uit Voorschoten brak gisterochtend haar pols toen ze op het licht beijzelde wegdek op de Ter Waddingerbrug, Haagweg, slipte en viel. Ze is voor behandeling naar het Acade misch Ziekenhuis gebracht. Een leeftijdgenote uit Leiden liep later op de ochtend licht hoofd letsel op toen ze op de fiets geen voorrang verleende aan een auto Dat gebeurde op de kruising Ho- gewoerd, St. Jorissteeg. Afscheid dr. Van Praag LEIDEN - Met een openbaar colle ge, getiteld "Levensovertuigin gen, filosofie en wetenschap" heeft dr. J.P. van Praag gister middag afscheid genomen van de Leidse universiteit. Dr. Van Praag was hoogleraar in de hu manistiek en wijsgerige anthro pologic. mannen vrouwen >t. '79 okt.'79 sept. '79 okt. 79 41 42 36 40 206 180 98 93 1440 1386 643 622 97 92 74 66 74 79 38 38 40 37 12 13 3 5 4 3 90 88 56 44 17 14 17 15 16 17 23 7 8 4 4 2031 1948 1005 953 LEIDEN/DEN HAAG - De 31-jarige café houder C.G.v.d.M. uit Lage Zwaluwe hoorde gisteren een geldboete van 1500 gulden en een voorwaardelijke straf van zes maanden met een proeftijd van twee jaar tegen zich eisen door de officier van justitie, mr. Den Os. V.d.M. probeerde op 2 juli van dit jaar de keel van zijn vrouw dicht te knijpen. De vader en de broer van de verdachte scho ten de vrouw te hulp, zodat zij c geen ernstige gevolgen van heeft ondervonden. Zijn vrouw bevond zich op dat moment met haar twee kinderen in de Sint Margaretha van Cortonastichting in Leiden (een op vangcentrum voor vrouwen met huwe lijksproblemen) en v.d.M. kwam bij haar op bezoek. Sr waren al lange tijd huwelijkproblemen. Het hoogtepunt van de gespannen situatie werd bereikt in maart 1979 toen de vrouw en de kinderen het niet langer uithielden en naar de Sint Margaretha van Cortonas tichting vertrokken. De caféhouder had na het vertrek van zijn vrouw last van spanningen en agressief en prikkelbaar gedrag, temeer daar zijn vrouw in die pe riode omging met een van zijn vrienden. Op 12 mei probeerde de verdachte om 03.00 's nachts zijn vrouw te bezoeken in het opvangtehuis in Leiden. Toen hem de toegang ontzegd werd, vernielde hij di verse ruiten van het tehuis ter waarde van 1270 gulden. Het echtpaar is inmiddels gescheiden. De officier van justitie had een schimmige indruk van het huwelijk, dat gepaard ging met geweld en intimidatie. In zijn eis hield hij rekening met het advies van het psy chiatrisch rapport. Maar toch kon de offi cier niet voorbij gaan aan de daad. Hij achtte poging tot doodslag bewezen. Advocaat Klinkhamer pleitte voor een ge heel voorwaardelijke straf, omdat de geldboete voor zijn cliënt moeilijk is op te brengen. Het café, dat de verdachte ex ploiteert staat op de rand van faillisse ment. Volgens mr. Klinkhamer kon de verdachte de verbroken relatie met zijn vrouw moeilijk verwerken. Na het gebeu ren heeft de verdachte erg veel spijt ge had. De uitspraak is over twee weken.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4