naar lippen Ruimtenood Merenwijk stijgt scholen LWS wijst tv-monteurs de deur SKISCHOEN WINTERSPORT AANBIEDING Stichting voor praatjemet gedetineerde "Hij ontlaadde zich' tien maanden geëist LEIDEN LEIDEN - "De Leidse Woning stichting (LWS) heeft de firma Van Eijk uit Gouda, die in op dracht van de gemeente de kabel televisie in Leiden aanlegt, ver boden om nog langer werkzaam heden uit te voeren in haar wo ningcomplexen". Deze mededeling deed de heer Van Loon. van de beheerscommissie stadskabei, gisteravond in een vergadering van de commissie. De LWS zou een aantal klachten hebben, over ondermeer de slechte montage van de wand contactdozen, die niet direct door de pen. zouden zijn verhol- Volgens de heer Van Loon zijn de klachten terecht door de LWS geuit maar is één en ander inmid dels wel verholpen. Van Loon be schuldigde de Leidse Woning stichting ervan dat zij niets meer van zich laat horen maar vast houdt aan het verbod om in wo ningen van de LWS werkzaam heden uit te voeren. De Leidse Woningstichting zou bo vendien van de firma Van Eijk ei sen dat zij een garantie van tien jaar geeft op de geleverde aan sluiting. Volgens de heer Van Loon is zo n garantie volstrekt onmogelijk. Hij wees er op dat als de LWS haar verbod nog lang handhaaft de firma Van Eijk in moeilijkheden komt waardoor de aanneemsom zou kunnen stijgen. Wethouder Fase zegde toe de kwestie op korte termijn te zullen aankaarten bij de Leidse Wo ningstichting. Een woordvoerder van de Leidse Woningstichting deelde vanoch tend desgevraagd mee dat het verbod nog steeds kracht is om dat de problemen rond de kabel- tv-montage nog niet de wereld uit zijn. "Voor die complexen waar de kabeltelevisie-aanslui tingen nog gemaakt moeten wor den hebben we van Van Eijk te keningen gevraagd waaruit blijkt hoe men te werk wil gaan in de woningen. De ervaringen in an dere complexen hebben ons ge leerd dat er door de monteurs nogal wat onnodige vernielingen zijn aangericht. Het verbod blijft van kracht zolang we die tekeningen niet in ons be zit hebben. De afgelopen weken zijn er wel diverse besprekingen geweest, maar die hebben nog niet tot het gewenste resultaat geleid. Voor ons is het een be langrijke zaak. want als je een maal een gat in het beton hebt geboord, is de zaak niet zo ge makkelijk hersteld", aldus de LWS-woordvoerder. Op dit moment zijn tien wijken in Leiden bekabeld. Tien tot vijftien procent van de Leidenaars heeft tot dusver te kennen gegeven geen wandcontactdoos te willen. Tweeënzeventig procent heeft een abonnement op de kabel-tv. Naar verwachting zal dit percen tage de komende maanden oplo pen tot tachtig procent. LEIDEN - Leerlingenstops, kleuterklassen die in aula's hun lessen krijgen en schoolhoofden die categorisch wei geren om klassen in de hal van hun schoolgebouw onder te brengen. Dat beeld geeft het grote scholencomplex voor lager- en kleuteronder wijs in de Zijlwijk (Merenwijk) op dit moment te zien. De ruimtenood is de scholen naar de lippen gestegen, en oplossingen die écht accepta bel zijn heeft niemand voorhanden. Het gevolg is dat er nu binnen een paar maanden gekozen moet worden uit twee kwaden: óf een aantal scholen vormt dependan ces in andere schoolcomplexen in de Merenwijk. óf er worden leegstaande lokalen in de wijken De Kooi en Noord in gebruik ge nomen. De schoolkinderen moe ten dan wel de drukke Willem de Zwijgerlaan oversteken. Voor noodlokalen is vrijwel geen ruimte meer, of ze moeten wor den gebouwd op terreinen die een andere bestemming hebben. Wat noodlokalen betreft zou voor de betrokken schoolhoofden een terrein direct bij de school (aan de overkant van de rondweg) dat op dit moment nog braak ligt, even tueel acceptabel zijn. Op die rondweg - de Zwartemeerlaan - is het verkeer echter de laatste tijd ook flink toegenomen. "Ik heb het sterke vermoeden dat de afdeling onderwijs van de ge meente de ontwikkeling van het aantal leerlingen in de Zijlwijk verkeerd heeft ingeschat. Daar staat tegenover dat cr in deze wijk erg veel verloop is. Toch had ik de voorspelling dat deze school uit eindelijk 12-klassig zou worden, al vorig jaar gedaan. En toen had den we nog maar 9 klassen". Dat zegt B. Schwartz, hoofd van de openbare lagere school "De Duc- dalféén van de scholen die nu in de moeilijkheden dreigt te komen. Volgens hem wordt het "nagenoeg onmogelijk" om een Jena-Plan onderwijssysteem in te voeren wanneer de lokalen te ver uit el kaar liggen. De "Ducdalfwil dat systeem eigenlijk binnen 2 tot 3 jaar volledig rond hebben. De katholieke lagere school in het Zijlwijk-complex ("De Zonne wijzer") heeft al een compleet Je na-Plan systeem ingevoerd. Op die school zegt schoolhoofd Th. J. G. A. van Everdinck: "Er is ei genlijk geen peil op de ontwik keling van het aantal leerlingen in de Zijlwijk te trekken. De schoolhoofden van de drie be trokken scholen hebben wel af gesproken dat we gezamenlijk in deze zaak een vuist zullen ma ken" Twee volledige kleuterklassen (42 leerlingen) worden op 1 augustus volgend jaar op de protestants- christelijke school ("Zijlwijk- school") verwacht. Er is eigenlijk maar ruimte voor één klas, zo blijkt uit de woorden van school hoofd J. J. Mooten. Dat betekent dat er straks een aantal ouders hun kinderen naar een andere school in de Merenwijk moet stu ren. Hoe bepaald moet worden wélke kinderen niet op de Zijl- wijkschool terecht kunnen, daar is volgens de heer Mooten nog geen beslissing over genomen. Hij heeft de afgelopen tijd een toenemende irritatie onder de ouders opgemerkt. Veel ouders begrijpen volgens hem niet, waarom er niet eerder lokalen gebouwd konden worden. Van een verkeerde schatting van het aantal leerlingen is volgens de gemeentelijke onderwijsinspec tie geen sprake. Er zal alles aan worden gedaan om te voorkomen dat de lokalen in de Kooi en Noord in gebruik moeten worden genomen, voegt de inspectie daaraan toe LEIDEN/DEN HAAG - "Een zeer agressief mens", "vormt een vrij groot gevaar voor de samenle ving". In die bewoordingen liet de Haagse officier van justitie Den Os zich gisteren uit over de 23-jarige Leidenaar D.N. die te recht stond wegens diefstal en mishandeling. De officier eiste daarvoor tien maanden hechtenis waarvan drie maanden voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. Het ging om diefstal van een auto radio en luidsprekerboxen uit een auto, samen met een vriend gepleegd, en twee mishandelin gen. De officier achtte in één ge val een poging tot het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel be wezen. D.N. sloeg een jongen driemaal met een ijzeren staaf op het hoofd en stompte hem nog enkele malen toen hij al op de grond lag, omdat hij wilde voor komen dat de jongen hem zou herkennen. D.N. liep de avond van 19 augustus samen met zijn vriend in de om geving van de Verdistraat toen twee jongens in het donker in hun richting kwamen lopen. Hij sloeg er één met de staaf die hij bij zich had en die ze diezelfde avond hadden gebruikt bij het inbreken in auto's. "Hij ontlaadde zich op het moment dat hij zich betrapt voelde. Ik geloof niet direct dat hij de opzet tot mishandeling had", aldus de advocaat Van Hartingsveld. "Dat is belache lijk", reageerde rechtbank-pre sident Kootte. Evenmin kon de president veel respect opbrengen voor het ver weer van de advocaat met be trekking tot de tweede mishan deling. D.N. had een man die hem en zijn vrienden op 28 december vorig jaar aansprak over het af steken van rotjes voor zijn deur zo'n harde klap in het gezicht ge geven dat die er een gebroken neus- en jukbeen aan overhield. Volgens de verdachte was het een schrikreactie omdat de man hem plotseling van achteren aanraak te. "Ik vraag u rekening te houden met een percentage medeschuld van het slachtoffer", zei de advocaat. "Hij had zich er niet op deze ma nier mee moeten bemoeien" "Nee, je moet alles maar goed vinden tegenwoordig!", riep mr Kootte zeer verontwaardigd uit. Nordica Cosmos kunststof skischoen, leren binnenschoen, teen met wol gevoerd, van 259,-voor Vrijwilligers gaan de gedetineerden in de inrichtingen (op de foto Scheveningenl opzoeken. Stichting Vrijwillige Hulpver lening aan (ex) gedetineer den. Dat is voluitde naam van een nieuwe regionale stichting die zich naast de professionele instanties met gedetineerden ofwel gestraf ten gaat bezighouden Het initiatief tot de oprichting van de stichting is afkomstig van de Coomhert Liga - regio Den Haag (LeidenBedoeling van de nieuwbakken stich ting is dat haar vrijwilligers vrijblijvend, vriendelijk con tact hebben met gedetineer den zodat deze ook in aanra king komen met mensen die met het hele gevangeniswezen niets te maken hebben. In Amsterdamse en Rotterdam se inrichtingen draaien der gelijke stichtingen al met veel succes. In Amsterdam is zelfs al een creche aan de gevange nis verbonden waar vrouwen van gedetineerden hun kin deren tijdens bezoekuren kunnen achterlaten. Boven dien draait eréen praatgroep voor vrouwen van gestraften De Stichting Vrijwillige Hulp verlening in deze regio is nog niet zover. Voorlopig gaal ze zich met de inrichtingen in Scheveningen bezighouden. Een aantal vrijwilligers pro beert momenteel contacten te leggen via de Reclasserings- raad en de maatschappelijke werkers ran de inrichting met de gedetineerden. Twee van hen zijn inmiddels met de ge sprekken begonnen. De anderen (zo'n dertien vrij willigers) moeten nog even wachten; de contacten met de Reclassermgsraad en direc ties van de instellingen nemen meer tijd in beslag dan werd De vrijwilligers kunnen de ge vangenispoort binnenkomen via een (op 1 september) in werking gestelde regeling die zegt dat niet-justitieel gebon den organisaties daartoe de mogelijkheid moeten krijgen. Een speciale commissie moei per "geval" tper vrijwilliger én per gedetineerdebeslissen of toegang tol de gevangenis mogelijk kan worden ge maakt. De betreffende vrij williger krijgt dan een pasje waarmee hij of ;ij in staal wordt gesteld ook buiten de bezoekuren de gevangenis binnen te komen. Het bestand vrijwilligers is uit Het plaatsen van brieven van lezers betekent niet dat de redactie de daarin weergege ven mening onderschrijft. Brieven kunnen van redac- tiewege worden ingekort. Vrouwenstudies (1) Op 9 november trof mij in deze krant een artikel onder de titel "Onderzoek binnen Leidse uni versiteit. "Vrouwenstudies" nog onontgonnen terrein". Daarin komt onder meer een volzin voor van de volgende inhoud: "Bij be paalde studierichtingen in Lei den (geschiedenis, medicijnen, psychologie) krijgen studenten bij dergelijke "vrouwenstudies" ook weinig medewerking van de wetenschappelijke leiding, aldus het drietal". Dit nu is, wat de studierichting der geschiedenis betreft, een beslist onjuiste voorstelling van zaken. Daar worden namelijk sinds lang werkstukken en scripties in dit kader gemaakt, mét medewer king van de wetenschappelijke staf. terwijl bovendien op dit ge bied ook een kandidaten-werk college wordt gegeven, uiteraard onder leiding van stafleden. Ten slotte mag worden vermeld dat er sinds enige tijd - en zo iets kan niet zonder een beslissing van de subfaculteitsraad - een staflid is aangetrokken speciaal voor "vrouwengeschiedenis". Het zou beter zijn geweest als het drietal, de studenten Marlies Coomans. Gonny Oosterling en Marjolein Cancrinus, zich niet ovèr deze studierichting had uitgelaten zonder het nodige "onderzoek" Hadden zij grondig navraag ge daan bij betrokkenen, dan was deze passage niet in de krant gé- komen. Nu kregen de lezers on juiste informatie. D. J. Roorda Subfaculteit der Geschiedenis Middelstegracht 4 Vrouwenstudies (2) Op vrijdag 9 november j.l. hebben Marlies Coomans. Gonny Oos terling en Marjolein Cancrinus hun onderzoek naar de mede werking aan en betrokkenheid van de wetenschappelijke staf bij vrouwenstudies binnen hun vakgebied gepubliceerd. Ruime bekendheid geven aan zo'n rapport juich ik van harte toe daar dit andere studierichtingen binnen de universiteit kan sti muleren een onderzoek in eigen huis te organiseren. De resultaten van het onderzoek wil ik voor wat Pedagogie en Andragogie betreft niet bestrijden daar ik geen lid van deze vakgroepen ben. Waar ik mij aan heb gestoten, is het feit dat de onderzoeksters de Subfa culteit Geschiedenis noemen als een studierichting waar studen ten geen medewerking van de wetenschappelijke staf krijgen wanneer zij een onderwerp uit de vrouwengeschiedenis willen be studeren. De werkgroep Vrouwengeschie denis en de Vereniging van Ge schiedenisstudenten te Leiden hebben twee jaar voor die mede werking geijverd. Maar dat er te genwoordig wel degelijk mede werking bestaat, blijkt uit het feit dat de subfaculteitsraad op 6 april 1979 heeft besloten een we tenschappelijk assistent speciaal voor vrouwengeschiedenis aan te tiekken. Zowel in de kandidaats- als in de doctoraalfase van de studie wor den colleges over thema's uit de vrouwengeschiedenis verzorgd. Ik betreur het daarom zeer dat door een grote onzorgvuldigheid een studierichting, waar de vrouwenstudies reeds een plaats in het vakgebied innemen, zo ne gatief in het daglicht wordt ge steld. Ton van der Pijl, Nieuwe Rijn 70, LEIDEN Vrouwenhuis In deze krant werd dinsdag 6 no vember een verslag gegeven van de gemeenteraadsvergadering van de avond daarvoor. In het ar tikel "Raad geeft vrouwenclubs geld" werden deze woorden van gemeenteraadslid Oosterman aangehaald: "dat de functies die het vrouwenhuis in het pand Hooigracht denkt te vervullen (opvang vrouwen in moeilijkhe den. "Blijf van m'n lijf-afdeling) ook en beter door deskundige in stellingen worden vervuld". Voor de duidelijkheid willen wij hierover het volgende opmerken: een Vrouwenhuis is niets meer en niets minder dan een plaats waar vrouwen (alle vrouwen, zonder onderscheid) elkaar kunnen ontmoeten: voor activiteiten, of gewoon om met elkaar te praten. Een vrouwenhuis is (of herbergt) dus geen vrouwenopvanghuis of Blijf van m'n lijf-huis; dat idee is ontsproten aan het brein van de heer Oosterman. (Dit betekent overigens niet dat een dergelijk huis in Leiden overbodig zou zijn; de overvolle Blijf van m'n lijf-huizen in andere steden wij zen op de grote behoefte hieraan. Op de 'deskundigheid' van deze huizen kunnen we dan altijd nog terugkomen). Verder waren wij nogal verbaasd over een artikel van 31 oktober, waarin over 4 kolommen met foto uiteengezet werd in welke abo minabele toestand het pand Nieuwe Rijn 20a verkeert. Als bewoners werden daar uitslui tend NVSH en LWH genoemd, terwijl het vrouwenhuis al even zoveel jaren onder deze omstan digheden is gehuisvest. Namens de Vrouwenhuiskommis- Margriet van Lith Herensteeg 8 Leiden Kantonrechter krant van zes november gelezen. Naar aanleiding van het fietsen zonder licht het volgende: "ver dachte" werd vrijgesproken door een "gemaakte fout??" van de verbalisant, waarbij inderdaad een vraagteken moet worden ge plaatst. Het gaat om het woord 'gedurende', wat een tijdruimte aangeeft. En wel, gepreciseerd, een half uur na zonsondergang en een half uur voor zonsopgang, het tijdvak waarin de wetgever ver lichting voorschrijft. De logica van samenvallen van ge noemde tijdstippen door gebruik van het woord 'gedurende' ont gaat mij ten ënenmale, immers, men wordt bekeurd voor rijden in donker zonder licht en dat nachtelijk duister is wettelijk omschreven en op dit moment ongeveer veertien uren durende. De uitspraak dat er in het verbaal "tussen een half uur enz." had moeten staan lijkt mij aanvecht baar. Dat de suggestie van sa menvallen van de criteria door het ontbreken van het woordje 'tussen' door de kantonrechter is aanvaard door vrijspraak blijft voor mij onduidelijk, of het moet verkeerd zijn overgekomen in de krant. Overigens was het probeersel in de eerste vermelde overtreding (zelfde stukje, door rood licht rij den) beter op zijn plaats. Daar kan een oproep, juist gedateerd tien september '79 nimmer klop pen met een constatering op tien september '69. Wettelijk had hier Postcode Vele maanden geleden liet de P.T.T. via de pers weten, dat het raadzaam was de postcode te ge bruiken. omdat anders de post wel eens langer onderweg kon blijven. Met verbazing las ik vori ge week in Uw blad. dat die zelfde PTT. nu als excuus voor de slechte postbezorging onder meer aanvoert de postcode. Een goede en duidelijk geadresseerde brief van mij, met postcode, bleef in Leiden vele dagen onbezorgd en kwam tenslotte op het ver keerde adres. Inayah Khan zei iceds: "BrengUwthèoiieéneet t zélf in de praktijk, voordat U ze verkondigt". H J Maas. Burggravenlaan 114, 2312 HX Leiden. echt geen straf kunnen volgen, moreel plus een bekentenis mis schien wel, maar er had immers geen oproep kunnen plaatsvin den? Aangezien het rechtsgevoel, ook van een middelmatig (geletterde) Nederlander hierdoor soms een deuk(je) kan oplopen, kan dit misschien wat meer duidelijk worden gemaakt? T.C.Vermeulen Hoge Morsweg 97 Leiden. een gemeleerd gezelschap sa mengesteld, variërend van winkeliers tot studenten. Van de gestrafte zelf hangt af hoe vaak en wanneer (tijdens oj juist na de bezoekurenhet contact plaatsvindt. De stich ting laat dat aan de gedeti neerde zelf over omdat het be slissen van het tijdstip van zo'n gesprek min of meer de enige is die hij mag nemen. De organisatie bij de stichting is rond. Moeilijkheid vormen alleen nog de financien. Sub sidie-aanvragen bi j regio gemeenten, rijk en ministeries verlopen moeizaam. Wel staat vast dat de stichting 10.000 gulden krijgt van de provin cie. Regiogemeenten hebben de subsidie-aanvraag al af gewezen omdat de stichting geen echte aktiviteiten voor hun eigen inwoners organi seert. De overheid noemde het initiatief "een aan reclasse ring grenzende aktiviteit" en stelde daarom (nog) geen geld beschikbaar. Organisator Hans Wessehnk, in het dagelijks leren werkzaam bij het Bureau voor Rechts hulp in Den Haag"Maar het gaat ons er juist om de gedeti neerde niet professioneel te benaderen, in tegenstelling tot justitie, reclassering en advocaten. Noem het 't gezel lige praatje" De stichting hoopt wat meer geld los te kunnen peuteren als het jaarverslag en daar mee meer liewijsmateriaal dat zij hard bezig is,uitkomt. Een van de vrijwilligers die al contact met een gedetineerde heeft gelegd, de Leidse Inge Eymaal over haar ervarin gen: "We pro ten orer de ge wone dagelijkse dingen. Net of je met vrienden zit te pra ten. Ik was nog nooit in een gevangenis geweest dus je kijkt wel even op van al die deuren en sleutels. Maar ben je eenmaal aan het praten dan vergeet je waar je zit Het contact tussen de gedeti neerde en Inge verloopt goed. "Het is iemand waar ik goed mee kan opschieten. We heb ben afgesproken om elke week bij elicaa r te komen aid us een opgewekte Inge. De stichting is begonnen in het gebouw van Humanitos. Suriname- straat 19 m Den Haag Ze houdt spreekuur op maandag en woensdag van drie uur tot half zes en op vrijdagmiddag MDVERTENTIE TIP VAN HET REISBURO Het scholencomplex in de Zijlwijk (Merenwijk): de toename van het aantal leerlingen kan niet worden opgevangen. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3