hollaridse garnalen "Wij stellen geen looneisen Een Randbrief biljet van f1.000,- groeit naar f 1.574,- Groen licht voor fusie zendingen Leo Ester, Industriebond CNV, over arbeidsvoorwaardenbeleid: "Van Veen moet niet te veel meer zeggen anders verpest hij klimaat nog meer" Westland Utrecht Hypotheekbank Vrouwelijke herfst- en wintermode. ADVERTENTIE voor heerlijke gerechten ^^en gezellige snacks. Tomaten gevuld met garnalen en movoni GamalencroqueMen •Gamalencockiail •Garnakmb •Garnalensaus h x.-gmxh Broodies gevuld met garnalen Doc n ndat 'I 9 lekker i« ALPHEN AAN DEN RIJN - "Met de manier waarop we nu discussiëren, komen we nergens terecht. Er wordt weer druk onderhandeld via de televisie. In één minuut legt men zich vast op uitspraken waarop men niet meer kan terugkomen" Aan het woord is Leo Ester, voorzit ter van de Industriebond CNV Het was aanvankelijk de bedoe ling dat hij gisteravond de afde ling Alphen aan den Rijn van de Industriebond CNV zou toespre ken. De uitnodiging bereikte de meeste leden echter niet op tijd. Vandaar dat om kwart voor acht niet meer dan vijf mensen, voor namelijk afdelingsbestuurders, in zaal 2 van gebouw Nabij aan wezig zijn om naar hun voorzitter te luisteren. Besloten wordt de avond af te lasten. Het gat dat nu plotseling in de agenda van Ester ontstaat, wordt gevuld met het geven van een interview. Er is genoeg stof om over te praten. Het arbeidsvoorwaardenbeleid van de twee grote vakcentrales FNV en CNV is nog maar nauwe lijks 24 uur bekend. Leo Ester, die nu voor de tweede maal als voorzitter van de Industriebond CNV voor een cao-onderhande lingsronde staat, heeft een be langrijke stem gehad in het ei senpakket van de christelijke vakcentrale. De Industriebond CNV is met 51.000 leden één van de belangrijkste beleidsbepalers binnen het CNV. De ambtena renbond NCOB is in ledental wel groter, maar het arbeidsvoor waardenbeleid wordt niet in de eerste plaats bepaald door de overheid maar door het particu liere bedrijfsleven en zodoende ook door de vakbonden die op dat terrein opereren. stellen van looneisen. Ik ben het volstrekt oneens met die uit spraak. Wij stellen geen loonei sen. Dat gebeurt op initiatief van de werkgevers die meer loon bie den. Dat gebeurt zowel bij kleine als bij grote ondernemingen. Ter Hart (de voorzitter van de me- Onmogelijk Hij wijst ook de beschuldigende vinger naar het kabinet. "Dat heeft zelf ook een loonstijging uitgelokt door in de Troonrede te praten over het extra betalen van vuil en zwaar werk. Zoiets had ja ren geleden al ingevoerd kunnen worden. Wij hebben dat als vak beweging niet gedaan vanwege het matigingsbeleid. Men moet eens ophouden met elke keer te zeggen dat de werknemers moe ten matigen. Van Veen moet eens ophouden met het steeds maar doorspelen van de zwarte Piet naar de werknemers. Hij heeft zelf de zwarte Piet. Hij is toch niet bereid te praten over de vermo- gensaanwasdeling, wij zijn toch niet de schuld van alle prijsstij gingen"' Duidelijk De werkgevers hebben bij monde van werkgeversvoorzitter Van Veen al laten weten de looneisen van de vakbeweging onmogelijk te kunnen inwilligen. Ester heeft er een uitgesproken oordeel over. "Van Veen zegt dat de vakbewe ging moet ophouden met het taaiwerkgeversorganisatie FME, MK.) weet dat er werkgevers zijn die meer betalen. Hij weet dat veel beter dan Van Veen. Van Veen moet niet te veel zeggen an ders verpest hij het klimaat nog veel meer. Laat hem maar op de VNO-toer blijven" Leo Ester zegt het allemaal duide lijk, zonder veel omhaal van woorden. Die duidelijkheid heeft de christelijke tegenhanger van Arie Groenevelt vooralsnog geen windeieren gelegd. Sinds Ester aan het roer is, komt de Indus triebond CNV veel vaker in de publiciteit. Op de vraag of dat zijn persoonlijke verdienste is, wil of kan hij echter geen antwoord ge- Het CNV gaat de loononderhande lingen in met een looneis van één procent. Ester stelt echter dat hij zich het recht voorbehoudt meer te vragen. "Als er werkgevers zijn die meer bieden, dan moeten wij daar als vakbond op in kunnen spelen. Ik heb geen enkele be hoefte aan een situatie zoals in de havens. Als er centen verdiend moeten worden doen we dat lie ver zelf, op een ordelijke manier" Het dreigement van minister Albe- da van sociale zaken, dat bij een looneis van meer dan een half procent, de sociale premies wel eens verhoogd zouden kunnen worden, noemt de Industriebond CNV-voorzitter "onverstandig" "Hij (Albeda, MK.) kent de bere keningen waaruit blijkt dat de modale werknemer er volgend jaar op achteruit gaat. Wanneer Albeda meent dat een half pro cent voldoende is en de premies verhoogd, pakken wij dat weer terug van de werkgevers" zegt Ester. Morgen gaan werknemers, werk gevers en kabinet met elkaar om de tafel zitten. Ester hoopt dat Albeda "verstandig" is en de vakbeweging wat tegemoet komt door bijvoorbeeld de sociale premies en de belastingen te verlagen, zodat de koopkracht wel met een looneis van maai een half procent gerarandeerd kan worden. Hij gelooft niet dat er morgen een centraal akkoord zal worden bereikt. Zo'n akkoord betekent dat werkgevers, werk nemers en kabinet overeen stemming bereiken over een paar punten van het arbeidsvoor waardenbeleid, bijvoorbeeld hoeveel de lonen volgend jaar mogen stijgen. Ester noemt een centraal akkoord "vechten tegen windmolens". "In al die jaren dat er al over zo'n akkoord wordt ge sproken is het slechts één keer gelukt. Dat was onder het kabinet Biesheuvel. Maar toen heeft het kabinet wel zoveel moeten weg geven, dat een gigantische loon stijging ontstond" Vacatures Leo Ester van Industriebond CNV Van Veen moet niet teveel meer zeggen anders verpest hij klimaat nog n de strijd hebben geworpen, is het probleem van de onvervulbare vacatures. Dat moest eerst maar eens worden opgelost, voordat kan worden gesproken over za ken als arbeidstijdverkorting en dergelijke, zeggen zij. Ester kaatst de bal direct terug: "De werkgevers moeten ons niet ver wijten dat vacatures niet worden vervuld. We hebben al jarenlang bij de werkgevers gepleit voor het meer laten inspelen van de mensen op veranderende proces sen. De technologische ontwik kelingen overvallen de mensen als een zondvloed: de man aan een gewone draaibank zit de vol gende dag aan een computerge stuurde bank. Het grootste ver wijt geldt de werkgevers, die veel te laat zijn begonnen met her- en omscholingscursussen" Onvermijdelijk komt ook de sta- kingsactie van de Industriebond FNV bij Shell ter sprake. De actie en de nasleep daarvan hebben de verhouding tussen CNV en FNV niet verbeterd. Integendeel. Arie Groenevelt noemde het beleid dat de Industriebond CNV toen heeft gevoerd letterlijk "klote- rig". Het CNV steunde de sta kingsactie met, omdat de leden het laatste bod van Shell accep teerden. Ester: "Bij de FNV mag je meepraten als je hun beleid maar voert. Dat wij de kleinste Industriebond zijn, is waar, maar dat betekent nog niet datje geen verantwoordelijkheid meer hebt. Als de olifant nee zegt. hoeft de muis nog geen nee te zeggen. De muis heeft een zelfstandige be slissingsbevoegdheid. Kennelijk is het tot sommige mensen nog steeds niet doorgedrongen, dat er in Nederland twee vakcentrales zijn. De mensen moeten nu maar eens accepteren dat er geen fede- ADVERTENTIE Met Pandbriefbiljetten van de Westland/Utrecht Hypotheekbank spaart u veilig een behoorlijk kapitaal bij elkaar. Het hoge rentepercentage staat namelijk vanaf het moment van aankoop tot het einde van de looptijd vast, de rente wordt ieder jaar herbeiegi 11 krijgt 20 de hoogste-rente-van-de-hoogste-rente-cte. Hij het huidige rente percentage van 9' "ii groeit uw f 1000,- in 5 jaar naar f 1574,- (effectief rendement 9.50!' Verzilveren is na 2 jaar al mogelijk, u moet dan wel rekening houden met een renteaanpassing. Voor mensen die liever op korte termijn sparen zijn er Pandbriefbiljetten met een looptijd van 2 jaar; in deze relatief korte looptijd krijgt u toch het hoge rentepercentage van 8 i'.'.'i (effectief rendement 8.75" In geld betekent dit, dat een Pandbriefbiljet van f 1000,- in slechts 2 jaar groeit naar f 1185,-. Pandbriefbiljetten zijn ook verkrijgbaar in coupures van 110.000,-. Pandbriefbiljetten zijn aan toonder, u kunt dus zon der formaliteiten uw geld beleggen. Meer informatie over deze profijtelijke spaarvorm kunt u inwinnen bij een van de kantoren van de Westland/Utrecht Hypotheekbank of bij uw makelaar of assurantieadviseur. Leiden, botermarkt 28/hoek 't Gangetje, 071-13 26 45 BBC KRIMPT I NIET IN LONDEN (Reuter) - Onder druk van alle politieke partijen heeft de Britse regering besloten de uitzendingen van de BBC in het Frans, Italiaans, Grieks, Turks, Maltees, Birmaans en Spaans naar Europa niet in te krimpen, zoals eerder was aangekondigd. Zij wilde op die manier elf mil joen gulden besparen. De regering gaat nu bezuinigen op de uitgaven ter verbetering van de hoorbaarheid van de uitzen dingen naar overzee. Daaraan wordt overigens nog 21 miljoen gulden besteed. Tony Poncet overleden BORDEAUX (AFP) - Tony Poncet, één van de grootste Franse tenoren van de twii tigste eeuw, is gisteren in L bourne in Zuidwest-Frank rijk overleden aan een her senbloeding. De 11921 geboren Poncet werd 1954 onderscheiden met de grote prijs van het internatio naal muziekconcours van Cannes. Acties Wat verwacht Ester van de komen de cao-onderhandelingen. Wordt er binnen de bond al over acties dan wel harde acties gesproken? "We moeten niet bij voorbaat denken aan harde acties" zegt hij. "Ik ben geen voorstander van het bij voorbaat ophangen van ac tiemodellen in de vitrine. Het is nog altijd zo dat onderhande lingsresultaten, bereikt door overleg, beter zijn dan resultaten bereikt door actie. Na een actie blyft er altijd een stukje zeer zit ten tussen werknemers onder ling en werknemers en werkge- Het gesprek loopt ten einde. We praten nog even over het imago van de vakbeweging. Steeds maar weer die gespierde vak bondstaai. Die kan je toch niet aan de mensen blijven verkopen? Ester zit er zelf ook wel een beetje mee, zo lijkt het "Er zijn dingen die je niet kunt zeggen in dit land: dat de mensen hier worden uit gebuit en dat er onrecht wordt gedaan. De mensen worden hier niet uitgebuit zoals in Chili en Korea. Mijn moeder kan zich deksels goed redden met haar aow. De mensen die in het Willem Drees huis in Utrecht zitten, zijn heel gelukkig. De kinderen die in Afrika door Bokassa zijn ver moord. die zijn gepakt. Binnen onze rijkdom kan natuurlijk wel wat scheef zitten, maar als je als vakbond praat over uitbuiten en over onrecht, dan praat je wel buiten onze grenzen" MARK KRANENBURG TIOMKIN OVERLEDEN LONDEN (UPI) - Dmitri Tiomkin, een van de bekendste componis ten van filmmuziek, is op 85-jari- ge leeftijd in Londen overleden. In zijn lange loopbaan werd hij 20 maal voorgedragen voor een Os car. Hij schreef de muziek films als .High noon' en ,The high and the mighty'. De in Rusland geboren Tiomkm was daar als jonge pianist leerling van de componist Alexander Glazoenov. Na de revolutie in 1917 vertrok hij naar Berlijn, waar hij studeerde bij Ferruecio Busoni. een Italiaanse componist en pianist van Italiaans-Duitse afkomst. In die tijd kreeg Tiomkin belang stelling voor populaire muziek. Op een reis naar New York maak te hij kennis met Gershwin In 1928 verzorgde hij in Parijs de Europese premiere van diens pianoconcert in f grote terts. Later trad Tiomkin op met de vio list Jascha Hcifetz. Toen hij 40 was, vestigde hij zich in Holly wood. De eerste film waarvoor hij daar de muziek schreef was .Lost horizons', het klassieke werk van Frank Capra. Tiomkin was ge trouwd met de al eerder overle den ballerina Albertina Rasch Hervormde synode: DRIEBERGEN - Met algemene stemmen heeft de synode van de Her vormde Kerk - deze week in Driebergen bijeen - haar instemming betuigd met een uiteindelijk samengaan van de hervormde en gere formeerde zendingen. Er lag daartoe een intentieverklaring op tafel, die de Raad voor de Zending (hervormd) en het Centraal orgaan voor de Zending (gereformeerd) hadden opgesteld. De synode koos voorzichtigheidshalve voor de geleidelijke weg. De eerste stap naar samenvoeging van beide zendingsinstanties zal, zo is de be doeling, in Indonesië worden gezet. Daar werken hervormden en gere formeerden al heel goed samen. De gereformeerde synode heeft de intentieverklaring in haar onlangs ge houden vergadering nog aangehouden. Men wilde eerst wat meer dui delijkheid over de hedendaagse doelstellingen van de zending. Het hervormde besluit viel gisteren na een breedvoerig gesprek over en met de zending. Vroeger betekende de zending voor velen: geld geven om arme, onwetende gekleurde mensen te bekeren tot de godsdienst en de kerk van het Westen. Inmiddels zijn in tal van landen zelfstandige kerken gegroeid. Een aantal jaren kregen die kerken uit Nederland hulp via zendingspredikanten en artsen. Nu is men weer in een andere fase gekomen: het susidieren door de Nederlandse kerken van bepaalde onderdelen van kerkewerk in de Derde Wereld. Maar dan werk dat die landen zelf belangrijk vinden en dat wordt uitgevoerd op de manier waaraan men ginds de voorkeur geeft. Uit de discussie van gisteren bleek wel dat niet iedereen met deze ontwikkeling gelukkig is. De synode aanvaardde het verslag over 1978 van de Raad van de Zending. Deze gaf in dat jaar zo'n 11,5 miljoen uit aan zendingsactiviteiten. Ook het jaarverslag 1977 van de Gereformeerde Zendingsbond in de Her vormde Kerk - het zendingsorgaan van de Gereformeerde Bond - werd besproken. In 1977 besteedde de 40.000 leden tellende bond ongeveer 5 miljoen. Kernwapens Opnieuw discussieert de hervormde synode over de kernwapenproble- matiek. Er ligt een voorstel om naar de Nederlandse regering een oproep inzake de vernieuwing van kernwapens te laten uitgaan. Ge vraagd wordt, de op gang gekomen oordeelsvorming daarover en de bezinning op de wapenwedloop niet te ontkrachten door een opge drongen beslissing. Herinnerd wordt aan de begin dit jaar door de synode gegeven impuls in de vorm van een nieuw rapport. Dat rapport is onlangs na te zijn herzien, aan de hervormde gemeenten toegezonden om in de komende winter te bespreken. Het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) deed gisteren in een telegram een dringend beroep op de synode om zich opnieuw en ondubbelzinnig uit te spreken tegen de modernisering van de kernbewapening door de Navo. "Als het tot modernisering komt, wordt een weg terug praktisch onmogelijk", aldus het IKV. Hervormde Kerk: beroepen te 's Grevelduin-Capelle S P van Assen berg Nijkerk. te Denekamp H. Brouwer Stiens, te Stolwijk A van de Beek Genemuiden; aangenomen naar Oudewater (nieuwe predikants plaats) kandidaat M. van de Linde Rotterdam, naar Zeist J. Boersma Bloemendaal, naar Alblasserdam W.G. Gerritsen De Lier, naar Enkhui zen J.H. Hockert Oudenhoorn, de benoeming tot predikant voor vor ming en opleiding voor het evangelisatiewerk (Bond voor Inwendige Zending) L. Westland Dinteloord. de benoeming tot voorzitter van de Generale Diakonale Raad A. Romein Ede: bedankt voor Akkerwoude J van 't Ende Groningen, voor Minnertsga R.C. Cupenis, ziekenhuispre dikant te Bennekom. Gereformeerde Kerken: beroepen te Workum G Torenbeek Gramsber- gen; aangenomen naar Bierum (Gr) W.J. van de Hoek Kampen, naar Ermelo (voor kadervorming in Noord-Sumatra) kandidaat S. Haagsma Kampen. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt: beroepen te Bmnssum-Treebeek H.A. Strating Langerak. ADVERTENTIE Total Woman biedt u haar nieuwe herfst- en wintercollectie Exclusief en vooral gevarieerd door geregelde aanvulling met nieuwe modellen. Ook "grote maten" slagen bij ons probleemloos. Naast rokken, blouses, jappnnen en vele andere mode-artikelen hebben wij een zeer uitgebreide collectie mantels U zult ontdekken dat mode bij Total Woman betaalbaar is. Total Woman, Botermarkt 14; Leiden

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13