Carter staakt de invoer van olie uit Iran 4000+2000m' Regering-Begin wankelt keukens, badkamers, zitkomfbrt onder één dak ETA claimt ontvoering parlementslid Brandende Canadese trein nu onder controle DINSDAG 13 NOVEMBER 1979 (Van c correspondent) BRUSSEL - De Verenigde Staten zijn bereid de totale kosten - 5 miljard dollar - van de produktie van de nieuwe voor West-Europa bedoelde raketten voor de mid dellange afstand voor hun reke ning te nemen. Voorwaarde is hierbij wel dat de Europese NA- VO-landen, waar de nieuwe wa pens worden opgesteld - in prin cipe Nederland. België, Duits land en Italië - de kosten van de installering (170 miljoen dollar) betalen. Dit werd gisteren ver nomen in Brusselse NAVO-krin- gen. Het voorstel om middellange af standsraketten - Pershing II- en Cruise-raketten - in West-Europa op te stellen als antwoord op het in gebruik nemen door de Sow- jet-Unie van SS-20-raketten, wordt vandaag en morgen be sproken door de defensieminis ters van de 11 NAVO-landen die deel uitmaken van de zogenaam de Nuclear Planning Group (NPG). Aan hun beraad in Den Haag nemen alleen Frankrijk. Portugal, Luxemburg en IJsland niet deel. Het Amerikaanse voor zal pas half december in Brussel worden genomen, vooropgesteld dat alle betrokken regeringen ermee kunnen instemmen. Te gelijkertijd zal aan de Sowjet- Unie worden voorgesteld te gaan onderhandelen over beheersing Het aanbod delen, valt een. Het eerst is het voorstel om een maximum te stellen aan het aantal raketten met kernkoppen "oor de middellange afstand. Het onderhandelingsdoel aan NAVO- te gaan onderhan- in de Sowjet-Unie zijn zestig lan- drie onderdelen uit- ceerinrichtingen voor SS-20-ra- ketten opgesteld. De lanceerin- richlingen zijn mobiel, hetgeen ze vrijwel onkwetsbaar maakt. Als de NAVO-landen akkoord gaan met de Amerikaanse plan- sel. Bij de nieuwe NAVO-wapens gaat het om 108 Pershing-raket- ten (bereik 1800 kilometer) en 116 Cruise-lanceerinrichtingen met elk vier Cruise-raketten. Het tweede onderdeel van het NA- In de zwaarbewaakte Prinses Juliana- kazerne in Den Haag, het hoofdkwar tier van de Landmacht, wordt donder dag en morgen het zoveelste bedrijf op gevoerd van het stuk dat „modernise ring van de kernwapens voor de mid dellange afstand" heet. Dan komen namelijk de ministers van defensie van elf van de vijftien NAVO-landen bijeen om te discussiëren over dit voor de NAVO hoogst belangrijke probleem dat - en niet alleen in Nederland - de gemoederen deze maanden zo volop be zighoudt. Besluiten zullen in Den Haag niet vallen. De vergadering van deze zogenaamde „Nuclear Planning Group" (NPG) is be doeld als een laatste officiële voorbe reiding voor de vergadering van alle NAVO-defensieministers, half decem ber in Brussel, maar wel beslist zal worden welk antwoord de NAVO geeft op de dreiging van de Russische SS-20- raket, die de NAVO als geen ander wa pen zou bedreigen. Alle aandacht gaat in Den Haag uit naar het optreden van de Nederlandse de fensieminister Scholten. Als er binnen de NAVO al verzet bestaat tegen een drastische modernisering van onze kernwapens (NAVO-ambtenaren heb ben de produktie van maar liefst 572 nieuwe raketten geadviseerd), dan zal het van hem moeten komen. stel is onderdeel van de veelbe sproken „modernisering" van de tactische kernwapens in Euro pa. Het formele besluit tot produktie en installering in West-Europa van de nieuwe wapensystemen en terugdringing van de kernwa pens in Europa. Modernisering en wapenbeheersing zijn, zo wordt in Brussel benadrukt, twee onderdelen van één besluit die niet van elkaar te scheiden zijn. zijde is een limiet te stellen aan het aantal SS-20-lanceerinrich- tingen, raketten en kernkoppen aan Sowjet-kant. Zoals bekend is de SS-20 een nauwkeurige raket met een bereik van 4000 kilome ter. nen om in West-Europa 572 Pers- hing II- en Cruise-raketten op te stellen, dan is er nog geen sprake van evenwicht in de kernbewa pening voor de middellange af stand tussen NAVO en Sowjet- blok, aldus deskundigen in Brus- VO-aanbod is een eenzijdig be sluit 1000 tactische kernwapens uit West-Europa terug te trekken. Amerika beschikt nu in Europa over in totaal 7000 tactische kernwapens. Zes jaar geleden boo Washington al eens ar 1000 tactische kernkoppen uit Europa weg te halen in ruil voor het terugtrekken van een Rus sisch tankleger. Het ging hier om kernkoppen voor Honest-John- raketten die al naar de VS waren teruggezonden om te worden vernietigd. Het derde onderdeel van het NA- VO-aanbod aan Moskou heeft be trekking op de onderhandelin gen in Wenen tussen NAVO-lan den en het Oostblok over troe penvermindering m Centraal Eu ropa (MBFR). Duitsland, ge steund door Amerika, wil deze onderhandelingen, die tot nu toe vruchteloos zijn gebleven, nieuw leven inblazen. Bonn heeft een voorstel gelanceerd, dat voorziet in een afspraak over terugtrek king van Amerikaanse en Russi sche troepen in een eerste fase van een algeheel akkoord over troepenvermindering. (Van onze correspondenten) TEHERAN-WASHINGTON - Terwijl een volledige im passe was ontstaan in de acties om de ruim zestig gegij zelden in de ambassade van de Verenigde Staten in Tehe ran te bevrijden, kondigde de Amerikaanse president Jimmy Carter gisteravond in een televisierede aan alle olie-import uit Iran te zullen staken. Met deze meert resolute stap sinds de gijzeling vorige week zondag begon, zou het Witte Huis het ge vaar willen bedwingen dat het islamitische bewind in Teheran zelf de oliekraan - goed voor tien procent van de Amerikaanse olie import - dichtdraait. Overigens was Carter nog niet uitgesproken of de Iraanse minister van olieza ken liet weten de VS geen olie meer te zullen leveren. „Niemand moet de vastbesloten heid van de Amerikaanse rege ring in deze zaak onderschatten," zei een grimmige Carter, die be nadrukte dat de maatregel moet worden gezien „als onderdeel van internationale pogingen om de gegijzelden vrij te krijgen. Ons standpunt moet duidelijk zijn," aldus de Amerikaanse president. „We willen op geen enkele wijze de indruk wekken dat economi sche druk van invloed zal zijn op onze politiek." oppermachtige Revolutionaire Raad, die gisteren een bezoek brachten aan de ambassade. President Jimmy Carter "Herverdeling olie nodig" NEW YORK (Reuter) - Nu de VS hebben besloten geen olie meer in te voeren uit Iran moet het mogelijk zijn de olielevering in de wereld te herverdelen ten gunste van de VS. Dit heeft Raleigh War ner, president van Mobil Cor poration, meegedeeld. De gevolgen van de maatregel van de Amerikaanse regering zullen afhangen van het ant woord van Iran. Indien Iran besluit om de olieproduktie op het huidige niveau te handhaven kan de schade voor de VS beperkt worden, zo meende Warner. Leden van de Amerikaanse re gering hebben meegedeeld dat de VS geen regelingen treft om olie te kopen om te voorzien in het olietekort als gevolg van het wegvallen van de invoer uit Iran. Gehoopt wordt dat de Amerikanen meer op olie gaan bezuinigen. Als elke auto in de VS dagelijks drie mijl (bijna vijf kilometer) minder rijdt dan tot dusver, zal de Iraanse olie niet gemist worden, zo deelde een hoge regeringsfunctionaris mee. De VS beschikken over een olievoorraad die vrijwel nooit zo groot is geweest als nu en het verbruik is vorige maand vergeleken met september 1978 met acht procent ver minderd. Niet duidelijk In hoeverre Carter met zijn onver wachte invoerstop de Iraniërs een slag voor wilde zijn, was gis teravond nog niet duidelijk. Ali Akbar Moinfar, Chomeini's mi nister van oliezaken, verklaarde in Teheran met stelligheid dat het besluit de VS geen olie meer te leveren al was genomen vóór Car ters toespraak. „We waren toch van plan de olieleveringen aan Amerika binnen 24 uur te stop pen," aldus Moinfar. Voor de gegijzelden in het ambas sadegebouw is de situatie er niet rooskleuriger op geworden, nu bemiddelingspogingen van het Vaticaan en de Palestijnse Be vrijdingsorganisatie (PLO) rond uit zijn mislukt en Irans sterke man, ajatollah Chomeini, heeft laten weten de rest van de week niet aanspreekbaar te zijn. Nu de PLO-missie op niets is uit gelopen, wordt overigens ont kend dat het om een bemidde lingspoging ging. Een naaste medewerker van PLO-chef Jas- ser Arafat sprak daarentegen van pogingen meer inzicht te krijgen in de motieven van de Iraanse leiders. Wel heeft de PLO-delega- tie de Iraanse machthebbers la ten weten dat huns inziens de VS niet kunnen worden bestreden door een bezetting van de ambas sade en gewezen op de mogelijk heid van Amerikaans militair in grijpen. Diplomatiek offensief Los van de gijzeling in de ambassa de heeft de Iraanse regering gis teren ook een groot diplomatiek offensief ingezet tegen de Ver enigde Staten. Bij monde van de pas benoemde minister van bui tenlandse zaken, Abdolhassan Bani Sadr, lid van de regerende Revolutionaire Raad, heeft Iran de daartoe opgetrommelde am bassadeurs van alle landen die diplomatieke betrekkingen met Iran onderhouden, gevraagd pressie uit te oefenen op de rege ring-Carter. Bani Sadr formu leerde drie eisen: uitlevering van de sjah, die momenteel in een ziekenhuis in New York wordt behandeld wegens kanker; te ruggave van alle bezittingen van de voormalige keizerlijke familie in de Verenigde Staten en een of ficiële verklaring waarin duide lijk zal staan dat de Verenigde Staten zich nooit meer zullen mengen in de binnenlandse affai res van Iran. In zijn toespraak tot de verzamelde ambassadeurs beloofde Bani Sadr plechtig dat wanneer de VS de sjah zouden uitleveren, deze kon rekenen op een eerlijk proces en dat hij vrij zou zijn naar de VS terug te keren als hij onschuldig zou worden bevonden. Volgens diplomatieke bronnen in Teheran hebben de ambassa deurs van de Europese Gemeen schap tijdens de samenkomst geprotesteerd tegen de gijzeling Amerika voert per dag maar 300.000 tot 400.000 vaten olie rechtstreeks uit Iran in. De overi ge 300.000 tot 400.000 vaten ko men uit Iran de Verenigde Staten binnen als geraffineerde produk- ten van elders. De invoerstop zal vermoedelijk betrekking hebben op de rechtstreekse invoer, omdat de herkomst van de rest moeilijk is na te gaan. Volgens kringen van de industrie zou de stopzetting van de invoer weinig effect hebben op de Ame rikaanse bevoorrading .omdat de tekorten waarschijnlijk zullen worden aangevuld door aanko pen op de zogenoemde vrije markt en door andere leveran- als politiek drukmiddel om de sjah uitgeleverd te krijgen. Iran had zich moeten wenden tot het Internationaal Hof van Justi- De 400 jongeren die de Amerikaan se ambassade bezet houden, zijn gisteren begonnen aan een vijf daagse hongerstaking om hun ei sen nog eens te onderstrepen. In een verklaring lieten ze weten vastbesloten te zijn de gijzeling vol te houden tot de sjah is uitge leverd. Het Iraanse persbureau Pars meldt dat ook buiten de am bassade „duizenden" Iraniërs in hongerstaking zijn gegaan. De gegijzelden schijnen tot dusver nog in een lichamelijk goede conditie te zijn, zo wordt door westerse diplomaten gemeld. Geestelijk komen zij echter met de dag onder zwaardere druk te staan Intussen groeit de stroom buiten landers, vooral Amerikanen en Westduitsers, die Iran gehaast verlaten. De Duitsers geven daarmee gehoor aan een oproep van de regering in Bonn. Alle ver tegenwoordigers van Westduitse banken in Iran zijn bovendien gisteren „voor overleg" naar de Bondsrepubliek geroepen, aldus westelijke kringen in Teheran. Sinds de jongste crisis zijn naar schatting 200 Amerikaanse za kenlieden vertrokken. Nederlaag in parlement door abortuswet (Van onze correspondent) JERUZALEM - De regering-Begin heeft een nederlaag geleden in de viermansfractie van deze partij de regering-Begin nog langer zal steunen. Knesset doordat de wijziging van Die steun de abortuswet is verworpen door het staken van de stemmen (54-54, met twee onthoudingen). Op grond van het coalitieakkoord in 1977 met een zeer orthodoxe partij, Agoedat Jisraeel, had de regering zich verplicht abortus op „sociale gronden" uit de be staande wet te schrappen. De Agoedat Jisraeel had zijn deel neming aan de coalitie afhanke lijk gemaakt aan deze wetswijzi ging, zodat de vraag nu is of de r de regering e ADVERTENTIE tieel, omdat de parlementaire meerderheid zonder de Agoedat onzeker is als gevolg van het op treden van een aantal splinter partijen, die zich van de coalitie hebben afgescheiden. Hetlot van de regering is daarmee in handen komen te liggen van de raad van wijze rabbijnen, een ultra-ortho dox college, dat echter in tegen stelling tot Goesh Emoeniem of nauwelijks of geen belangstelling heeft voor nationale, of politieke zaken, doch slechts strikt reli gieuze doeleinden nastreeft. Het schijnt dat binnen dit college de meningen verdeeld zijn, met een meerderheid die voor uittreden In Israël is vruchtafdrijving toege staan, zowel op sociale gronden als op medische indicatie. Elk jaar worden ongeveer 18.000 vTouwen behandeld. De indie ners van het amendement, het regerende Likoedblok, willen de mogelijkheid van „sociale gron den" uit de wet schrappen. Ook premier Begin is een krachtig verdediger van het amendement. Zijn nederlaag is dan ook als een complete verrassing geko- Op papier heeft de regering-Begin, ook zonder de Agoedat Jisraeel. de steun van 62 van de 120 Knes- setleden, een kleine meerderheid dus. Maar die meerderheid is problematisch. Er hebben zich namelijk binnen de Likoed twee éénmansfracties afgescheiden, die de laatste tijd tegen de rege ring plegen te stemmen, hoewel zij de coalitieovereenkomst niet formeel hebben opgezegd. Bo vendien is daar nog de eenmans fractie van Mosje Dajan, die bij zijn aftreden steun aan de rege ring heeft toegezegd - voorlopig dan - maar onverwachts toch naar de Knesset kwam om tegen de abortuswet te stemmen, hoe wel zijn belangstelling voor dit soort zaken in het algemeen bui- tengwoon gering is. Een stem die ook opeens zeer be langrijk is geworden is die van de eenmanspartij van Flatto Sharon, een uit Frankrijk geëmigreerde multi miljonair. Deze Flatto Sha ron placht met de Likoed mee te stemmen, maar daar is sinds de opheffing van zijn parlemetaire onschendbaarheid door de Li koed enigszins de klad in geko- Voeg daar nog aan toe dat binnen vice-premier Jadins democrati sche partij de stemdiscipline de laatste weken ook zoek is, en de conclusie lijkt gerechtvaardigd dat het voor Begin zonder Agoe dat Jisraeel een dubbeltje op zijn kant wordt. Het rabbijnen college van de „Wijzen der Tora" komt nog deze week bijeen. (Van onze correspondent) MADRID - De Baskische pres siegroep ETA-Politico Militar heeft gistermiddag de ver antwoordelijkheid opgeëist voor de ontvoering op zondag in Madrid van Javier Rupe- rez, Tweede-Kamerlid en se cretaris-generaal buitenland se betrekkingen van de rege ringspartij Unie van het De mocratisch Centrum (UCD). In een uitvoerig communiqué aan de Baskische communi qué verklaarde de Baskische pressiegroep dat de „arresta tie" het begin is van de derde fase in de campagne: „Estatu- to arekin presoak kalera" - „Met het Baskisch statuut van zelfbestuur de gevange nen op straat". ETA-Politico Militar levert in het communiqué scherpe kri tiek op het martelen van gear resteerde leden van de ETA en op de centrumpartij UCD, die volgens de Baskische pressiegroep de autonomie in het Baskenland onnodig be knot. ETA-Politico Militar stelt dat de amnestie voor de ruim 200 Baskische gevange nen en voor de „verbannen Basken in Zuid-Frankrijk", de opneming van de half- Baskische provide Navarra in het autonome Baskenland en de vervanging van de Spaanse politie in de streek door een eigen veiligheidsap paraat onontkoombare voor waarden zijn voor een pro gressieve ontwikkeling van het Baskische zelfbestuur. Het communiqué besluit met de mededeling dat de concre te eisen aan de regering voor de vrijlating van Javier Rupe- rez binnenxort worden be kendgemaakt. Premier Adolfo Suarez, voorzit ter van de UCD. heeft gister avond een spoedvergadering met het bestuur van zijn partij belegd om de strategie tegen over ETA-Politico Militar te bepalen. Juan Maria Bandres, Tweede-Kamerlid voor de Baskisch-links nationalisti sche coalitie uit Euskadiko Eskerra, waarin opgenomen EIA, de partij voor de Baski sche revolutie en politieke vleugel van ETA-Politico Mi litar, heeft de ontvoering van Javier Ruperez veroordeeld. Bandres deed gisteravond een beroep op de Baskische pressiegroep om het UCD- parlementslid vrij te la ten. Drie gemaskerde mannen heb ben gistermiddag in het Bas kische Oyarzun de 50-jarige Fernando Rodriguez Espi- nola in een café doodgescho ten. Het slachtoffer, boswach ter en free-lance journalist voor een aantal Baskische dagbladen, stond aan de bar met een vriend te praten. Di rect na de aanslag vluchtten de daders in een gereed staande auto. Op de plaats van de aanslag is een aantal kogelhulzen gevonden van het type ..Parabellum 9 mm", de munitiesoort die de radi cale Baskische afscheidings beweging ETA-Militar ge woonlijk gebruikt. Volgens de inwoners van Oyarzun had Fernando Rodriguez Espi- nola extreem-rechtse politie ke ideeën, maar was hij geen lid van een partij. In Pamplona kwam het gisteren tot ernstige ongeregeldheden tussen de politie en ruim 600 demonstranten die protes teerden tegen het optreden van de Guardia Civil, waar door zondagnacht een ge meenteraadslid uit Lacunza in Navarra per ongeluk werd doodgeschoten. Tijdens de demonstratie hoorde men kreten als: „ETA. maak de politie af!" en „Weg met de Spaanse onderdruk kers!". Op het moment dat de manifes tanten de politie met stenen bekogelden dreven de orde bewakers de menigte uiteen met het afvuren van rubberen kogels. In tal van steden in de provincie Navarra staakten bedrijven uit protest tegen het brute optreden van de po litie in het Baskenland. MISSISSAUGA. CANADA (AP) - Brandweerlieden hebben ge meld dat zij de brand in de tan kwagons van de trein die zater dag in de buurt van de Canadese plaats Mississauga ontspoorde, onder controle hebben gekregen. Hiermee werd een mogelijke ramp voorkomen aangezien slechts enkele meters van de acht bran dende wagons met propaangas een met 90 ton vloeibare chloor gevulde wagon lag. De autoriteiten gaven zondag on geveer 220 000 inwoners het ad vies het gebied rond Mississauga, 15 kilometer ten westen van Ont ario, te verlaten vanwege de ver stikkende dampen en de misse lijkmakende gassen. De politie verklaarde dat waarschijnlijk de meeste mensen aan deze oproep gehoor hadden gegeven. De eva cuatie was een van de grootste die ooit in vredestijd in Canada zijn uitgevoerd. Gisteren konden de brandweerlie den echter melden dat zij erin wa ren geslaagd de wagons die in de buurt van de met vloeibaar chloor gevulde wagon lagen, met een laag ijs te bedekken hoewel uit enkele scheuren nog vlam men lekten. De overgebleven branden op de plaats van de ontsporing waren eveneens onder controle, aldus brandweercommandant Gordon Bentley. Het giftige chloor lekte langzaam uit de wagon en verdampte, maar een functionaris van het ministe rie van milieuzaken van Ontario zei dat de hoeveelheid 100 maal groter moest zijn, wilde het gas een ernstig gevaar voor de volks gezondheid betekenen Hét kan nog n ki i t.>t mot en lu ren voordat de branden helemaal zijn geblust.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9