Koopkracht alle ambtenaren in 1980 achteruit Verstrekken van gratis heroïne niet uitgesloten Alsunu naar de bank gaat, kunt u in uw wintervakantie al betalen met Eurocheques. Kunstgebit teveel in tab Mr. Aantjes niet in Omroepraad Minister Wiegel vindt extra offer gerechtvaardigd Muskusrat dreigt een ravage aan te richten Eurocheque: het handige en veilige betaalmiddel. DINSDAG 13 NOVEMBER 1979 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) - Mr. Willem Aantjes, oud-fractievoorzitter van het CDA, wil geen voorzitter worden van de Omroepraad. Dit heeft hij gisteren laten weten aan mevrouw Gardeniers, minister van CRM. De leden van de Om roepraad hadden al in een eerder stadium laten weten de heer Aan tjes geen acceptabele figuur voor deze functie te vinden. Zij heb ben als alternatieve keuze bur gemeester Drijber van Zwolle voorgesteld als voorzitter. Wel was de heer Aantjes nog uitgeno digd voor een gesprek, maar toen het eenmaal zo ver was, werd hem slechts meegedeeld dat de Omroepraad zijn standpunt al had bepaald en verder niet met Aantjes in discussie wenste te gaan. Dat was voor de heer Aantjes ken nelijk reden te over om de minis ter mee te delen verder geen en kele prijs te stellen op zijn even tuele benoeming. Over de gehele gang van zaken is hij nogal ge belgd, temeer daar er hier en daar gesuggereerd is dat Aantjes zijn voorzitterschap van de Omroe praad zou willen gebruiken als opstapje naar een terugkeer in de actieve politiek. „Pure onzin" noemde hij gisteren deze geruchten. „De aanvaarding van het voorzitterschap zou zelfs een extra belemmering voor te rugkeer zijn geweest. Echter, af gezien daarvan: ik heb altijd ge zegd dat ik niet meer in de actieve politiek terug wil keren, ook al heeft de achterban van het CDA mij op de groslijst geplaatst. En daar blijf ik bij." Nederlands zeiljacht in problemen AMSTERDAM (ANP) - Het zeil jacht "Spirit of Ramfish" dat als enig Nederlands schip meedoet aan de Pamelia-race van Ply mouth via Kaapstad naar Perth in Australië, verkeert op de Indi sche Oceaan in moeilijkheden. Schipper Rob Kwekkeboom (34) heeft gisteravond via Schevenin- gen Radio aan zijn vriendin laten weten dat het jacht in een storm grote schade heeft opgelopen. De zeilen zijn kapot en het schip is slecht bestuurbaar door een mankement aan het roer. On danks de problemen wil de acht- koppige bemanning toch probe ren op eigen kracht Perth te be reiken. Men verwacht daar rond 27 november aan te komen. Man aangehouden na veroorzaken dodelijk ongeluk OLDENZAAL (ANP) - In Olden- zaal is gisteravond de 30-jarige F. E. S. uit Coevorden aangehouden die ervan wordt verdacht zondag een dodelijke aanrijding veroor zaakt te hebben en vervolgens te zijn doorgereden. Bij dit ongeluk in het Drentse plaatsje Valther- mond kwam de 15-jarige Christi na Schoenmaker om het leven. De man kon aan de hand van tips worden gearresteerd nadat hij in een ziekenhuis was verpleegd wegens een shock. Hij heeft in middels bekend, aldus de politie. WESTZAAN - In Nederland lopen zo'n drie miljoen mensen rond met een kunstgebit. Boven de 50 jaar heeft de helft van de Neder landse bevolking niet de eigen tanden meer. In het kader van de ziekenfondsvergoedingen wordt jaarlijks ongeveer 350 miljoen gulden uitgekeerd aan de ge zondheidszorg. Daarvan is 80 a 90 miljoen bestemd voor het kunst gebit. Het dragen van zo'n gebit is bijna net zo gewoon als het op de neus hebben van een bril. Er is alleen één belangrijk verschil vindt drs. W. Kalk die op het proefschrift „Het kunstgebit een blij bezit?" aan de Vrije Universi teit in Amsterdam tot doctor in de geneeskunde is gepromoveerd. In het ziekenfonds zijn we nu zo ver dat we niet iedereen meer hetzelfde brilletje opzetten, maar met kunstgebitten is dat nog wel het geval. Een gebit en een gebit is namelijk niet hetzelfde. Er zijn bijvoorbeeld verschillen tussen de wijze waarop een tandarts een kunstgebit bekijkt en hoe een pa tiënt dat doet. „Een belangrijk verschil", zegt hij, „is dat een patiënt graag wat klei nere en witte tanden wil, terwijl de arts aan grotere en wat donke re tanden de voorkeur geeft. Ik vind datje daarover moet praten. Er zijn ook verschillende waarde oordelen tussen patiënt en tand arts. Voor een tandarts is voor de Andere houding tandartsen bepleit beoordeling van het functioneren van het gebit bijvoorbeeld be langrijk hoe het over elkaar heen schuift. Of hij hoort dat de patiënt een bepaalde spraakafwijking heeft". „Voor een patiënt kan het zijn dat die dingen helemaal niet mee spelen in een beoordeling van zijn gebit. Voor een patiënt is het veel belangrijker of het gebit hem geen pijn doet en hoe het func tioneert, of hij ermee overweg kan en wat zijn omgeving ervan vindt. Waar patiënt en arts het zelfde over denken, is of het gebit goed vastzit. Dat vinden beiden belangrijk". van de gebitsdragers ernstige moeilijkheden. Dat zijn zo'n half miljoen mensen die dagelijk last hebben van hun gebit. Dat is pas gebleken uit het onderzoek. Het komt ook door de taboesfeer waarin dit onderdeel van de ge zondheidszorg zich nog steeds bevindt. In bladen als Libelle en Margriet staat alleen hoe je je li chaam moet verzorgen; het kunstgebit wordt angstvallig doodgezwegen. De heer Kal die tandheelkunde heeft gestudeerd vindt dat over het algemeen niet goed met de klachten wordt om gesprongen. „Een tandarts krijgt vaak vage klachten van zijn patiënt", zegt hij. „Er wordt geklaagd over hier en daar pijn of hoofdpijn. Het enige dat een tandarts dan ge leerd heeft in zijn opleiding, is het werken met zijn handen, terwijl hij daar misschien helemaal niets mee bereikt. Vaak weet hij niet eens wat hij nou aan het prutsen is in die mond, maar hij heeft het gevoel iets te moeten doen. Waar ik dus voor pleit, is dat de patiënt begeleid wordt met zijn gebit. De mentaliteit die algemeen nog heerst van 'niet lullen, maar vul len' moet veranderd worden in: 'eerst lullen, dan hoeft er mis schien niet gevuld worden". „Een van de stellingen in mijn proefschrift is dan ook dat het niet-behandelen van een patiënt een goede behandeling kan zijn. Daarmee bedoel ik dan dat de arts eerst moet kijken wat hij wil gaan doen en dat ook met de pa tiënt moet overleggen voordat hij met de handen gaat wapperen. Dat de mentaliteit van 'niet lullen maar vullen' bestaat, komt ook doordat het honoreringssysteem zo werkt. Een tandarts wordt be taald naar het aantal technische handelingen dat hij verricht en niet voor de manier waarop ze tot stand zijn gekomen. Hier kom ik in mijn proefschrift ook tegen in verweer". - U staat dus een geheel ander soort tandarts voor ogen. „Ja, ik vind dat een arts op de eerste plaats een verzorger moet zijn en op de tweede plaats iemand die technisch iets in zyn vingers moet hebben. Ik zou, zoals bij voorbeeld ook in Zweden ge beurt, willen dat de afgestudeer de arts eerst een jaartje mee moet lopen in een gezondheidskundig centrum om met deze aspecten in aanraking te komen. Ik ben trouwens helemaal geen voor stander van de solist-tandarts. Ik ben voor een systeem net zoals dat op het moment hier en daar in Amsterdam draait. Dat zijn men sen met groepspraktijken; zelf werk ik daar ook part-time. Je geeft daar iedereen een vast ba sissalaris, zodat er ruimte over blijft om met de patiënt te praten en hem voor te lichten". Strafzaak tegen wachtmeester DEN HAAG (ANP) - - t ter mijn zal een strafzaak lienen te gen een 19-jarige wachtmeester van de rijkspolitie uit Oirschot, die vanuit een privé-auto en na diensttijd zou hebben geschoten op een mede-weggebruiker die zich hinderlijk zou hebben ge dragen. Minister De Ruiter (justitie) heeft dit de Tweede Kamer meege deeld in antwoord op vragen van de PvdA-kamerleden Roethof en Stoffelen. Op verzoek van de pro cureur-generaal in Den Bosch heeft de rijksrecherche een on derzoek in deze zaak ingesteld, waarop de betrokken wacht meester werd gedagvaard. Een bezwaarschrift tegen deze dag vaarding is inmiddels ongegrond verklaard. Uit het antwoord blijkt, dat de amb telijke werkgroep geweldsin- structie advies is gevraagd over het vuurwapengebruik door poli- tie-ambtenaren buiten diensttijd. DEN HAAG (ANP) - Het gratis verstrekken van heroïne aan verslaafden hoeft in principe niet te worden uitgesloten als behandelingsmethode. Voor zwaarverslaafden kan heroï- ne-verstrekking op kleine schaal zinvol zijn. De behan delend arts dient hierover te beslissen. Dit staat in een nog niet uitge komen rapport, dat acht amb tenaren uit Amsterdam, Den Haag en Rotterdam samen stelden na een bezoek aan Londen, waar zij zich hebben beziggehouden met de drug problematiek. Hoewel Enge land slechte ervaringen heeft met de gratis heroïne, en daar inmiddels vrijwel geheel is overgestapt op de methadon- behandeling, concluderen de ambtenaren dat in Nederland in bepaalde gevallen het leve ren van heroïne de voorkeur geniet boven andere behan delingsmethoden. R. Kerkhoven, beleidsmede werker van de Haagse afde ling maatschappelijk welzijn en volksgezondheid, één van de acht specialisten die Lon den bezochten, zei desge vraagd dat de drugproblema tiek in Engeland op belang rijke punten verschilt met die in Nederland. Het verstrek ken van heroïne is daar om technische en organisatori sche redenen mislukt, aluds Kerkhoven. Belangrijk verschil is volgens hem het grote aantal niet-ge- registreerde heroïne-ver- slaafden in Engeland. Zo werden in 1978 in Londense klinieken 2400 verslaafden behandeld, terwijl in de Brit se hoofdstad naar schatting vijf- tot vijftienduizend aan heroïne verslaafden wonen. In de drie grote Nederlandse steden is het aantal verslaaf den beduidend kleiner, en is ook de verhouding tussen ge- registreerden en niet-geregi- streerden veel gunstiger. Ie dere behandeling heeft hier dus meer zin, zo stelt Kerkho- DEN HAAG (GPD) - Alle ambtenaren met een inkomen boven het minimumloon zullen in 1980 moeten rekenen met een vermindering van hun koopkracht. Dit zei minister Wiegel (bin nenlandse zaken) gisteravond in het Zeeuwse Oostvoorne. De te verwachten achteruitgang omschreef hij als „zeer bescheiden". DEN HAAG - De Molukse eenheidsorganisatie Badan Persatuan en minister Wiegel van binnenlandse zaken zullen in de toekomst rechtstreeks met elkaar gaan praten. De minis ter heeft daartoe gisteren zijn bereidheid uitgesproken tij dens een eerste ontmoeting met vertegenwoordigers van de HENGELEN - De hengelmoge- lijkheden op snoekbaars zijn voor 1980 verruimd. Vissen met een hengel, waarbij als aas een stukje vis kleiner dan drie centi meter wordt gebruikt, zal dan in rivieren ook in maart en juni en in de binnenwateren de eerste helft van maart en in juni mogelijk zijn. Hiertoe heeft minister Van der Stee bij wijze van proef beslo ten, aldus heeft zijn ministerie meegedeeld. Badan Persatuan. Op de foto overhandigt dominee Metiary (links) een aantal Molukse re soluties aan de minister. DEN HAAG (GPD) - De waterschappen zijn behoorlijk bang voor de schade die de muskusrat door heel Nederland aanricht. Zij hebben het over een situatie die nu al rampzalig is: behalve voor aantasting van dijken en kaden zorgt de muskusrat ook voor schade aan landbouw gronden, spoordijken en wegen: „Op sommige plaatsen kunnen bij voorbeeld brede stroken landbouwgrond al niet meer worden benut vanwege fnstortings- en afschuivingsgevaar", zei mr. Th. Vosters, voor zitter van de Unie van Waterschappen, gisteren in Utrecht. De bestrijding is kennelijk niet goed aangepakt, constateerde mr. Vosters: er komen steeds meer muskusratten en de dieren hebben ook de kwets bare, lage delen van het land bereikt. We zyn er niet gerust op dat iedereen zich wel realiseert welke ravage de muskusrat in ons land dreigt aan te richten en hier en daar al heeft aangericht. Er is alle aanlei ding voor krachtige maatregelen om de situatie niet nog rampzaliger te laten worden dan ze nu al is, aldus mr. Vosters. ADVERTENTIE Bent u al een van de bezitters van het handige en veilige betaalmiddel? Zo niet, dan verdient 't echt aanbeveling om bij uw bank Eurocheques aan te vragen. Want daarmee kunt u op vertoon van uw pasje overal in Nederland tot f300,- per cheque betalen. In winkels, restaurants, benzinestations of waar dan ook. En datzelfde is ook mogelijk in bijvoorbeeld Duitsland, België en Zwitserland. Bovendien kunt u er bij banken in geheel Europa en nog een paar andere landen geld mee opnemen. En... een extra-voordeel is: Eurocheques zijn verzekerd tegen verlies en diefstal. De Gezamenlijke Banken en Spaarbanken. Dus: op naar uw bank voor Eurocheques! En vergeet u dan niet om het boekje met tips mee te nemen, waarin u alles vindt over het hoe en waar uw cheques te gebruiken. Wiegel zei dat Bestek '81 van de ambtenaren een extra offer ver wacht bij het oplossen van de economische problemen in ons land. Een dergelijk offer is vol gens hem gerechtvaardigd omdat ambtenaren een sterke arbeids plaatsenzekerheid en rechtsposi tieregeling hebben. De achteruitgang komt, aldus Wie gel, tot stand omdat voor de werknemers in de particuliere sector de nullijn geldt in 1980. „Duidelijk is dat het extra offer tot een koopkrachtverlies van ambtenaren boven minimumni veau moet leiden", verklaarde de bewindsman. Hij zei verder dat hij de centrales van overheidspersoneel inmid dels heeft voorgesteld definitief af te zien van de verwerking van de bouw- en de uitzend-cao in de ambtenarensalarissen Verwer king ervan zou leiden tot een „onaanvaardbaar sterke stijging van de collectieve lasten", ver klaarde de bewindsman. Wiegel verklaarde zijn instemming met een groot deel van de „per soonlijke ideeën" van premier Van Agt over dc eigen bijdrage in de sociale zekerheid. Een derge lijk systeem van eigen bijdragen leidt er volgens hem toe dat de eigen verantwoordelijkheid van de gebruikers gestimuleerd wordt. Ook de kosten van de be trokken gemeenschapsvoorzie ningen worden ermee gema tigd. Wiegel was het alleen oneens met de suggestie van de minister-pre sident om die eigen bijdragen in- komensafhankeljk te maken. Heipalen door cabine truck: één dode Een dergelijke maatregel zou vooral de middengroepen tref fen, aldus Wiegel. Sociale uitkeringen Het CDA gaat niet zonder meer ak koord met het vorige week inge diende wetsontwerp op de so ciale uitkeringen. Fractieleider Lubbers verklaarde dit gister avond in Den Helder. Hij zei dat het ontwerp „geamendeerd en aangevuld" zal worden. Vooral de positie van mensen die nu reeds een uitkering ontvangen, weegt bij het CDA zwaar. Lubbers verklaarde dat zijn fractie er onder meer aan denkt dat deze lopende uitkeringen hun finan ciële voorsprong op een of andere manier kunnen behouden. „Daar zal een nadere afweging moeten plaatsvinden tussen correcte be rekeningswijze en verkregen rechten", aldus Lubbers. Het wetsontwerp heeft tot doel sys- teemfouten uit het stelsel van so ciale voorzieningen te halen. De ze hebben ertoe geleid dat uitke- ringsrechtigden nu schoon meer ontvangen dan mensen met een even hoog salaris. Nieuwe geval len hoeven echter niet op een te gemoetkomende houding van het CDA te rekenen. Man in leger krijgt LEIDSCHENDAM (ANP) - Op de rijksweg A4 bij Leidschendam is gisteravond de bestuurder van een truck met oplegger om het leven gekomen toen hy met zijn wagen achterop een met heipalen geladen vrachtwagen botste. Het slachtoffer reed met zijn wagen met een snelheid van honderd kilometer per uur op de vracht wagen voor hem die ongeveer tachtig kilometer per uur reed, aldus de politie. De heipalen boorden zich dwars door de cabine van de achterop komende wagen. Het verkeer op de A4 moest enige tijd omgeleid worden. Rond 21.30 uur werd de rijbaan weer voor het verkeer vrijgegeven. "voorlichting" over vrouw DEN HAAG (GPD) - Samenwer ken met vrouwen schijnt iets te zijn waarover mannen uitgebreid moeten worden voorgelicht En mannelijke soldaten hebben daar kennelijk nog meer behoefte aan. Tenminste, dat denkt men op het ministerie van defensie waar, in het kader van de „integratie van de vrouw in de krijgsmacht", voorlichtingsbijeenkomsten voor de mannen worden gehou den. Doel daarvan is de mannelijke mili tairen te leren omgaan met vrou wen. In het werk dan. wel te ver staan. Officieel heet het doel van die bijeenkomsten dan ook „het verstrekken van informatie aan mannelijke militairen die nood zakelijk moet worden geacht voor hun functioneren in geïnte greerde situaties". In de opleidingscentra voor militai ren zal voorts een (oudere) vrou welijke militair worden aange wezen voor de functie van men- trix. Deze vrouw wordt belast met het begeleiden van de in op leiding zijnde militairen. Werken met vrouwen kost een mannelij ke militair kennelijk veel moei-

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7