Afghaanse "bazaar" kern van nieuwe tentoonstelling Wegwijs in Leiden Middenstand klaagt over beleid gemeente [P I Hond bijt hond; Hij staat z'n mannetje Eerste kinderzegels DINSDAG 13 NOVEMBER 1979 Politie In het Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66. wordt van avond een filmthema-bijeen komst gehouden over 'de poli tie'. Het Filmhuis van het LVC vertoont de film "Politie werk" van het Amsterdams Stadsjournaalwaarna er gediscussieerd kan worden met brigadier Kersten van de Leidse Gemeentepolitie en Rinus van Kan van de Rechtswinkel. De avond be gint om acht uur. Filmweek In het LAK-theater aan het Le vendaal wordt van 13 tot en met 16 november een filmweek gehouden. Achtereenvolgens staan op het programma films uit Hongarije (van avond) Polen, Rusland en (vrijdag) Bulgarije en Tsje- choslowakije. Elke avond worden er twee films ver toond. Aanvang acht uur en half elf. Hengelsport Hengelsport Vereniging V.O.P. '74 hield een wedstrijd in Zaandam. De uitslag was als volgt: l.J.Noppe2850gram(8 stuks); 2. M. Kerkvliet 1480 gram (6 stuks); 3. H. v.d. Meij 2725 gram (5 stuks); 4. GJ. Kokkedee (1460 gram (6 stuks); 5. F. Reijken 1900 gram (3 stuks); 6. A. Segijn 1275 gram (5 stuks); 7. A. v.d. Meij 1450 gram (2 stuks); 9. H. van Tongeren 325 gram (2 stuks); en 10 J. Heijmans 430 gram 1 exemplaar). Lezing 1 In het Rijksmuseum van Geolo gie en Mineralogie wordt vanavond een lezing gehou den met als titel "van natuur steen tot bouwsteen" door dr. CDS. Arps. Het museum is gevestigd aan de Hooglandse Kerkgracht 19. De lezing be gint om acht uur. Lezing 2 De eerste van de twee lezingen die het Rozekruisers Genoot schap in de maand november organiseert vindt vanavond plaats in 't Parlement aan de Nieuwe Rijn. Titel van de le zing is "het innerlijk weten van de Rozekruisers"De bij eenkomst begint om acht uur. Lezing 3 De tweede lezing over het leven en werken van de bekende psychiater Carl Gustav Jung in het Gesprekscentrum aan de Vrouwenkerkkoor straat vindt vanavond plaats. Pety de Vries houdt voorafgaande aan de lezing een inleiding over 'de grondslagen van Jung's psychologie'De avond begint om acht uur. Jeugdprogramma Zoals gebruikelijk op woensdag stelt het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steen straat de deuren morgenmid dag open voor de jeugd. Cen traal staat morgen Mexico. Vanaf twee uur wordt er over dit land een diaserie ver toond, de kinderen brengen een bezoek aan de afdeling en kunnen zelf een hoofdtooi ma ken. Om kwart voor drie wordt de film "de vliegende mannen" gedraaid. Het is voor deelnemertjes wel nood zakelijk om morgenmiddag na 13 uur een toegangsbon af te halen. Aquaria De Leidse aquariumvereniging houdt vanavond een contact bijeenkomst in de kantine van de Adler-fabrieken aan de Rooseveltstraat 20. De avond, die om acht uur begint, staat in het teken van de huiskeu ring '79. Huiskeurmeester Van de Bosch zal een toelich ting geven op de uitslag van deze wedstrijd. LEIDEN - "De positie van de de tailhandel in ons centrum is wer kelijk nijpend", schrijft het be stuur van het Leids City Centrum aan het college van Gedeputeer de Staten van Zuid-Holland. Het LCC constateert dat de werk gelegenheid in het winkelcen trum van Leiden de laatste jaren sterk is afgenomen en verwacht een nog groter verlies van de re gionale functie van de Leidse de tailhandel. Oorzaak i: rentie van omliggende winkel centra die beter bereikbaar zijn dan dat van Leiden. een optimale bereikbaarheid n een winkelcentrum een eer- vereiste is wordt volgens de binnenstadwinkeliers door de gemeente Leiden onderschat. "Het openbaar vervoer ondervindt stagnatie in het centrum door het op grote schaal uitvoeren van openbare werken. Na de renova tiewerkzaamheden van wegen en straten is de parkeergelegenheid alleen maar afgenomen", aldus het LCC in de brief aan GS. aan wie het vraagt hun invloed aan te wenden "om een verdere aftake ling van onze positie te voorko- Munneke (35): met meetlint over de markt LEIDEN - Alleen maar rondkijken op een "ba zaar" (markt) in Noord- Afghanistan, dat was voor Roelof Munneke (35) niet genoeg. Exact wilde hij weten hoe de kapcon structie van de overdekte bazaars in elkaar stak, hoe breed de gangpaden waren, enzovoorts Dat zoiets wel eens in de gaten kan lopen, ondervond Munneke. Toen hij op zijn laatste Afghanis- tan-reis een meetlint uit zijn zak haalde om de markt nauwkeurig op te meten, kreeg hij prompt van de politie het verzoek om het maar een dorp of stad verderop te zoeken. In een ander geval kreeg Munneke ook zo'n verzoek: dat was nadat hij de gehele dag op een bazaar aan Afghanen had ge vraagd welke beroepen zij zoal uitoefenden Wie is Roelof Munneke? In 1974 werd hij conservator voor het Is lamitisch Cultuurgebied van het rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steenstraat in Leiden. In de jaren daarop maakte hij in to taal drie reizen naar Afghanistan, samen met zijn vrouw. Sinds zijn allereerste reis naar dat land, in 1967, was hij nu eenmaal geïntri geerd door de sfeer daar, "een apart land, een apart slag men sen, je proeft iets van de onaf hankelijkheid omdat Afghanis tan nooit gekoloniseerd is ge weest". De drie reizen na 1974 kon Munne ke maken in opdracht van het museum, dat bereid was om een tentoonstelling over Afghanistan in te richten. Roelof Munneke (midden, de anderen zijn poppen) bij het Noord-Afghaanse theehuis in de hal van het museum voor Volkenkunde, dat straks naar de expositie op de bovenverdieping verhuist. Bazaar Die tentoonstelling, die vanaf 18 ja nuari volgend jaar in LEIDEN - De Leidse politie is op zoek naar getuigen van het ver keersongeval op rijksweg 4 tus sen Leiden en Zoeterwoude waarbij in de nacht van afgelopen vrijdag op zaterdag de 42-jarige M. Hendriks uit Bloemendaal om het leven kwam. Degene die van dit ongeval telefo nisch melding heeft gemaakt bij het ANWB-station Badhoeve- dorp wordt verzocht zich in ver binding te stellen met de ver- keersongevallendienst van de Leidse politie. te bezichtigen zal zijn, zal voor het overgrote deel in het teken van de "bazaar" staan. Wie dat woord met "markt" vertaalt zit er waarschijnlijk dichtbij, maar Munneke licht toe: "Zeker, een bazaar is een marktplaats. Elke grotere dorp of stad in Noord-Af- ghanistan heeft er wel één. Maar er worden op een bazaar ook veel produkten gemaakt. Ambachts lieden hebben er een belangrijke plaats. Op de bazaar kunnen de mensen alles krijgen wat ze zelf niet hebben en wat toch nodig is. Voor nomaden en landbouwers is de bazaar heel belangrijk". Apart moet de sfeer op een bazaar beslist wel zijn. Een geheel over dekte ruimte in het centrum van een plaats, met smalle en brede straatjes, waar het overdag bruist van de activiteit. Vrouwen heb ben er moeilijk toegang. Iets van die sfeer probeert Munneke nu samen met een aantal medewer kers in de tentoonstelling over te brengen, door een deel van een bazaar na te bouwen. Daar had hij zijn meetlint in Afghanistan dus voor nodig. Naast een bazaar zal er op de ten toonstelling ook een "algemeen" gedeelte over Afghanistan te zien zijn, en een compleet ingericht theehuis. Dat theehuis is op dit moment al klaar, en staat in de hal van het museum. Incidenten Behalve de genoemde incidenten tijdens zijn laatste reis, die Mun neke toeschrijft aan het verslech terde klimaat in Afghanistan na een staatsgreep, heeft het echt paar bij zijn reizen niet veel weer standen ondervonden. Het opge kochte materiaal (kleding, hon derden gebruiksvoorwerpen, sie raden enzovoorts) werd in con tainers per boot en met vracht wagens naar Nederland ge bracht. Daar heeft het voorlopig een plaats gevonden op de zolder van het museum. Het grootste deel zal straks in de tentoonstel ling worden gebruikt. Eigenlijk heeft hij met zijn expedi ties nog geluk gehad, geeft Mun- nike toe. Wie op dit moment nog zou proberen om als "pottekij- ker" Afghanistan binnen te ko men, zou méér moeilijkheden ondervinden. Oorzaak is de toe genomen invloed van de Sowjet- Unie op de politiek in het land, gelooft de conservator van het rijksmuseum. De "tijdelijke" tentoonstelling zal ongeveer een jaar lang in het mu seum te bewonderen zijn. Daarna gaat het materiaal dat Munneke heeft verzameld terug in de kas ten. Wie zich in Afghanistan inte resseert, kan vanaf dat moment in de "studiecollectie" terecljt. 99 Een Duitse herder, geen agres sief beest aldus zijn baas. Had wel een keer een poedeltje doodgebeten, maar dat was de fout van de poedel zelf. "Als hij wordt uitgedaagd staat hij zijn mannetje"aldus zijn baas. Op oudejaarsavond, vorig jaar, vloog de herder de hond van een ander aan. Beide eigena ren kenden elkaar al langer dan die dag en konden elkaar, dankzij de honden, niet zo vreselijk goed zetten. De aan klacht van de baas van de ge beten hond kwam er op neer dat de ander zijn hond heeft opgehitst om hem aan te val len. De versie van de baas van de herder luidt dat zijn hond werd uitgedaagd door die ander en toen niet meer te houden was. De ketting brak en de herder vloog op de ande re hond af, "een rasloos beest; nou ja, 't is een hond". Hij had zijn hond daarna zelfvan dat andere beest af moeten trek ken. Hoe het ook zij, de baas van de herder was ten laste gelegd dat hij zijn hond had opge hitst, hem in elk geval niet had tegengehouden toen hij op de ander afvloog en dat zijn hond de andere hond had ge beten. Officier van justitie Van der Ham: "Het betreft hier een gevaarlijk exem plaar en ik geloof niet dat zijn baas hem altijd voldoende onder controle heeft". Met dat laatste was rechter Teekens het eens, hij legde er 250 gul den boete waarvan de helft voorwaardelijk voor op. Het ophitsenwaarvoor de officier van justitie eenzelfde boete eiste, achtte de rechter niet bewezen. lijk, het is in feite ongeschikt om aan het verkeer deel te ne men en de reparatiekosten zullen de handelswaarde ver te boven gaan". Toch wilde de officier de in beslag genomen buggy teruggeven, maar en kel en alleen omdat de ver dachte samen met een vriend was aangehouden. Die vriend kwam twee weken geleden voor, kreeg 275 gulden boete en mocht zijn auto houden. De officier van justitie gunde beide vrienden een gelijke rechtsregeling en eiste nu het zelfde. Rechter Teekens von niste conform. De volgende verdachte kreeg drie dagvaardingen in zijn brievenbus, alle drie betrek king hebbende op dezelfde overtredingrijden door rood licht op de Hooigracht, maar alle drie met een andere da tum waarop de overtreding zou zijn gepleegd (23 januari, 24 januari en 29 maart). Hij bekende een dergelijke over treding op 24 januari, maar hij stond terecht voor die op 29 maart. Het zou een vergissing in de datum kunnen zijn, het zou ook een overtreding kun nen zijn van een ander met dezelfde aulo, zelfde kleur, zelfde kenteken want de man zei te kunnen aantonen dat die bestaat. Al met al een zeer gecompliceer de zaak. Wat officier van jus titie Van der Ham er wel van begreep was dat hem niets anders overbleef dat vrij spraak te vragen en dat deed hij dan ook maar. De kanton rechter volgde hem. MARGA WUIS Alweer een buggy, een zelfge bouwde auto, voor de kanton rechter. Deze keer met een te grote spoorbreedte van de wielen, het verkeerde type banden, geen behoorlijke stuurinrichting, uitlaat en remmen, doorgeroeste chas- sisbalken en gaten in de bo dem. "Een beetje overdreven allemaal", vond de eigenaarI bouwer, een student bouw kunde met verstand van au to's zo hij zelf zei. Hij had de auto een half jaar en had er erg veel aan gedaan. "Mijns inziens was ie goed", zei hij. "Mijns inziens niet", zei de offi cier van justitie. Hij baseerde dat inzicht op het proces ver baal van de politie waarin ondermeer de volgende pas sage voorkwam: "Het voer tuig is in deze staat gevaar- Vaandel Augustinus" weer terug LEIDEN - Het oude vaandel van "Augustinus" is weer op de eigen plek, de vitrine in de bestuurs kamer van de jongerenvereni ging, teruggekeerd. Nadat de 'verontruste Augustijnen' het vaandel een maand geleden hadden ontvreemd besloten ze gisteren het vaandel ter gelegen heid van de 1625-ste geboortedag van Sanctus Augustinus maar weer terug te geven. Aan hun eisen o.m. van "Augusti nus" weer een besloten studen tenvereniging te maken werd niet tegemoet gekomen. LEIDEN -Als eerste Leidenaar heeft burgemeester A J. Vis zich vanmorgen op het postkantoor aan de Gerestraat een aantal kinderpostzegels aan geschaft. Hij sloot deze transactie onder het toeziend oog van zijn vrouw, die de eerste zegels voor de burgervader afscheurde De kinderzegels zijn vanaf vandaag op alle postkantoren te krijgen, tot 21 december. SOS-dienst Gehoor per telefoon. Als u in nood verkeert of eenzaam bent, kunt u al tijd per telefoon (uit)praten of in formatie krijgen. U vindt dag en nacht gehoor. Vertrouwelijke. Tel. 071-125202. Burgerraadslieden Koornbrugsteeg 7, telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00, do. 18.30-20.00 Dierenhulpdienst Dierenhulp- en ambulancedienst Leiden e.o. tel. 071-125141. Gratis hulpverlening aan gewond geraakte of anderszins in nood verkerende dieren in de gemeenten Leiden, Lei derdorp, Oegstgeest, Warmond en Dierenbescherming Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 17-21, aanvragen voor hulp voor bejaarden en langdu rig zieken en gezinsverzorging. Tele foon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelijk werk Bureau Maatschappelijk werk. Ou de Rijn 44c, spreekuur dagelijks van 14.00-15.00 uur. Donderdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. FIOM Fiom bureau v. hulpverl. bij zwan gerschap en alleenstaand ouder schap. Noordeinde 40B, tel. 144715. Onderwijswinkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, tel. 071-126325, geopend maandag t/m vrijdag van 12-17.30 uur. Praat- en kontaktgroep Praat en kontaktgroep Leiden, voor mensen die door spanningen of an dere oorzaken tijdelijk wat moeilijk zitten, telefoon 142154/761557. Help even Help even, Leiderdorp, ook voor hulp geven, tel: 410903/895587/410357/892597. Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, even tueel met kinderen. St. Jacobs- gracht 1, tel. 142497. Dag en nacht bereikbaar. - SP hulp- en informatiedienst (medisch, juridisch en milieu- werk. sociale verzekering en huurkwesties) donderdagavond 20-21 uur spreekuur, Groenes- teeg 33. tel. 134640. Jongeren Advies en Begelei dingscentrum, Langegracht 246a, tel. 149064. Open elke maandag, woensdag en vrijdag van 16 tot 22 uur. Moeders voor Moe ders Mevrouw zuster E. Janssen-Nie- meijer, Hofdijck 32, Oegstgeest, tele foon 071-153652. Bureau Rechtshulp Bureau voor Rechtshulp, Heren gracht 50, tel. 123942. Spreekuur ma. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Binnenstad: Gerecht 10, woe. 17.09-18.00 uur. Noord: Van Hogen- dorpstraat 36. ma. 10.30-11.30 uur, Kooi: Driftstraat 49a, di. 1D.30-11.30 uur, Morskwartier. Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordein de 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, voor advies op gebied van wonen, werken, uitkeringen en belastingen. Openingstijden: ma en wo 10-12.30 uur, di en do 18.30-20.30 Vrijwillige hulpverlening Vrijwilllgerscentrale Leiden, Lan gegracht 246a, telefoon 149064. In formatie over vrijwilligerswerk. Da gelijks geopend van 9-17 uur. Dienstencentrum Hooglandse Kerkgracht 32, tel. 140483. Algemene informatie dag. 9.00-10.00 uur. Rutgershuis Papeng Spreekuren ma. en vr. 14U 15-21 uur, wo. 9-10, do. 19-20 uur. Tel. 126802. Werkende jongeren KWJ, beweging voor werkende jon geren, Noordeinde 2a, klachten spreekuur di 17-20 uur, tel. 121139. Alcohol en drugs Consultatiebureau voor alcohol en drugs, Lange Mare 45, tel. 130547, spreekuur ma. en do. 19-20 uur. Op werkdagen geopend van 9 tot 17 uur. Cortona-stichting Cortona-stichting, Haagweg 47. Voor opvang en begeleiding van al leenstaande ouders met kinderen (in crisissituaties), tel. 769253. Werklozen Werklozen Advies Centrum, Bree straat 19. Spreekuur ma. en wo. 10-12 uur, vrij. 14-16 uur, tel. 130983. V.B.O.K. Vereniging Bescherming Ongebo ren Kind. Hulp voor moeder en kind bij ongewenste zwangerschap, tel. 071-895724 Bejaarden Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen afd. Leiden, Rapenburg 48. Soosmiddagen ma., di., do., vrij. 13-16.30 uur, tel. 124252.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4