'Toto's van demonstranten niet in archief" de blauwe tram terug?" Vraag uit Kamer: "Komt Meerburg: geen wielerbaan op vuilstortplaats Alpha-hulp heeft "Wegslepen woonboten wekt vreemde indruk" Het Hollaiitsc/ieffc HnsW Stekelig karweitje eigen plekje bij Gezinsverzorging LEIDEN - "Wijkkomitee Meerburg" beschuldigt het college van burge meester en wethouders van Leiden ervan zich niet aan gemaakte afspraken over inspraak te hebben gehouden. Het comité is zeer verontwaardigd over de gang van zaken met be trekking tot de wielerbaan die op de voormalige vuil stortplaats in Roomburg zal worden aangelegd. Op acht augustus werd de verte genwoordiger van Meerburg in de werkgroep Roomburg daar van op de hoogte gesteld. Toen bleek de wielerbaan op de asfal tering na echter al klaar. Welis waar werd verzekerd dat de werkgroep om advies gevraagd zou worden voordat er een be stuurlijke beslissing zou worden genomen, maar de leden van het wijkcomité kregen de indruk dat de wielerbaan zonder inspraak van de wijk toch zou worden aan gelegd. Ze voelen zich temeer ge it Alpha-hulp, hier bij bejaar den in Zuid-West: welkome aanvulling op het 'pakket' van de Gezinsverzorging. passeerd omdat er wel overleg gevoerd is met sportinstanties. Het wijkcomité heeft bovendien bezwaren tegen de aanleg van de wielerbaan zelf, waartoe inmid dels wel een bestuurlijke beslis sing is genomen. Het vreest dat veiligheid en rust van de parkbezoekers er onder zullen lijden, dat het park omsin geld zal worden door een brom- merbaan, dat al het verkeer naar en van de wielerbaan door de wijk Meerburg zal gaan, en dat de wijk geluidshinder zal ondervin den. Daarnaast vindt het comité dat de toegang tot het park aan de ver keerde kant ligt, wat bezwaarlijk is voor de vele bejaarden in Meerburg die nu eerst om het hele park heen moeten lopen. LEIDEN - "Het wegslepen van die woonboten uit de Boshuizerwe- tering heeft op mij een bijzonder vreemde indruk gemaakt. Want van ambtelijke zijde werd gesug gereerd dat het advies van de commissie voor beroepschriften zou worden afgewacht en de voorzitter van die commissie schrijft dat hij het niet erg elegant zou vinden als het niet zou wor den afgewacht. Het wekt boven dien een onbevredigende en nare indruk dat daarbij zo'n grote ambtelijke en politiemacht op de been moest worden gebracht". De heer Ham, raadslid voor het CDA zei dit gisteravond in een vergadering van een raadscom missie. Burgemeester Vis, voor zitter schoof de kwestie echter af naar wethouder Verboom onder wiens verantwoordelijkheid het woonbotenbeleid valt. De burgemeester zei alleen: "We hebben de zaak in het college uit gebreid besproken en we hebben heel bewust een beslissing ge- Toen het de heer Ham bleek dat het wat de burgemeester betrof hier bij zou blijven kondigde hij aan het onderwerp in de commissie Volkshuisvesting aan de orde te stellen. Een eigen huis, ook voor jonge mensen! morrnJL-rccn 'f' H"' koop. I.n U.H II kunt kupciL cm n de banfen vjaitk Vi tc la«t hygi.thcck. ^Hct (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG - Komt de zgn. blauwe tram tussen Lei den en Den Haag terug en zo ja wanneer? Dat is een van de vele vragen die mi nister Tuijnman en staats secretaris Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) uit de Tweede Kamer hebben bereikt. Aanleiding hier toe is het Structuursche ma Verkeer en Ver voer. Dit schema geeft de verkeersplan nen van de regering voor de lange termijn aan en moet niet worden verward met het zgn. Meerjaren plan Personenvervoer, dat on langs werd gepresenteerd en het karakter heeft van een actieplan op korte termijn izeg maar de eer ste vijf jaar). Begin volgend jaar gaat een speciale commissie uit de Tweede Kamer aan het Struc tuurschema Verkeer en Vervoer een aantal vergaderingen wij den. Alvorens dat te doen, wenst deze commissie antwoord op 472 schriftelijke vragen. De vraag over de eventuele terugkeer van de blauwe tram is ingegeven door het feit dat in het structuursche ma die mogelijkheid is opengela ten. In het zgn. Leidse Baange- bied (het gebied is genoemd naar een weg die niet werd aangelegd) is er ruimte voor. Ook wil de kamercommissie weten waarop de regering de uitspraak baseert dat aanleg van rijksweg 11 ten zuiden van Leiden het ste delijk wegennet van Leiden en Voorschoten zal ontlasten en dat deze weg de verkeersveiligheid zal vergroten. Er is binnen de kamercommissie weerstand tegen de aanleg van nieuwe of verbreding van be staande wegen, zo blijkt uit en kele vragen: „Erkent de regering dat het tot stand brengen van nieuwe wegen, met name in de Randstad, de neiging om het openbaar vervoer te gebruiken zal verminderen?" In dit verband wordt ook de vraag gesteld of verbreding van ryks- weg 4 (Rotterdam-Amsterdam, langs Leiden en door Leiderdorp) niet tot gevolg zal hebben dat de Schiphollijn tussen Leiden en Amsterdam minder intensief ge bruikt zal worden. Ook uit andere vragen blijkt dat er in de Tweede- Kamercommissie twyfels be staan over de voorgenomen ver breding van Rijksweg 4. De commissie wil weten waarom Rijksweg 3 niet van het wegen plan is geschrapt. Deze verbin ding is dwars door het GlOOM Hart van Holland geprojecteerd, langs Alphen aan den Rijn Aan leg van Rijksweg 3 is de komende jaren niet te verwachten, maar de regering wil deze mogelijkheid wel in reserve houden. LEIDEN - Het is ontoelaatbaar dat mensen tijdens de monstraties door de politie worden gefotografeerd en daarna in het foto-archief van de politie belanden. de eerste paal voor het Witte Sin gel-complex door onderwijs mi nister Pais en ongeregeldheden bij de oratie van professor Buik- huisen. Na afloop daarvan vroeg de Leidse politie enkele aanwezi ge fotografen om foto's. "De de monstranten traden veel agres siever op dan voorheen gebrui kelijk was", geeft burgemeester Vis als reden daarvoor op. Volgens de Leidse communist maakt de politie het te bont als zij foto's verzamelt van mensen van wie niet het vermoeden kan be staan dat zij ooit een misdrijf zullen gaan plegen. Hoeven doelt hierbij op de activi teiten van de inlichtingendienst van de Leidse politie. Deze dienst probeerde bij aanwezige fotogra fen foto's los te praten van het ge beurde. "Een dergelijke activiteit is regelrecht in strijd met onze grondwettelijke principes. De demonstratie was volkomen le gaal", zegt Hoeven. Burgemeester Vis zegt dat de poli tie dergelijke foto's wil gebruiken om als aangifte van eventuele strafbare feiten wordt gedaan zo veel mogelijk een overzicht te hebben van het gebeurde. "Als binnen korte tijd geen aangifte bij de politie is binnengekomen of als geen strafbare feiten zijn gepleegd, worden de foto's ver nietigd zonder dat de daarop voorkomende personen zijn geï dentificeerd", aldus burgemees ter Vis. Dit antwoordt burgemeester Vis van Leiden op vragen van het CPN-gemeenteraadslid D. Hoe ven. Burgemeester Vis voegt daaraan toe dat de politie alleen een foto archief heeft van criminele die voor een misdrijf werden aange houden en in verzekering werden gesteld. Aanleiding voor de vragen waren demonstraties bij het slaan van Universiteit blijft open tussen kerst en nieuwjaar LEIDEN - De Leidse universiteit zal tussen Kerstmis en nieuwjaar niet worden gesloten. Dit antwoord gaf het college van bestuur tijdens een vergadering van de universiteitsraad gister avond aan het raadslid dr. M.J.M.de Haan, die de universi taire gebouwen in die periode wilde sluiten om energie te be sparen. Voor energieverbruik moest de universiteit vorig jaar ruim zeven miljoen gulden uittrekken. Het college van bestuur heeft bere kend dat rondom de jaarwisse ling ongeveer 38.500 gulden per dag aan energie wordt verbruikt. Dat bedrag kan echter alleen wor den bespaard als alle installaties volledig buiten gebruik zijn. "Daarom is de kans dat een der gelijke besparing kan worden be reikt uiteraard zeer gering. Im mers de binnentempératuren in de universiteitsgebouwen zullen minimaal op 12 tot 15 graden moeten worden gehouden om apparatuur, collecties en derge lijke te beschermen". Dat zegt het college van bestuur dat vermoedt dat een besparing door sluiting van de gebouv/en rond om de jaarwisseling minder dan een derde van die 38.500 gulden zou bedragen. Derhalve is beslo ten de gebouwen open te houden. LEIDEN - Een stekelig karweitje. Zo mag je het stelselmatig afza gen van de takken van een zieke iep, dat gistermiddag op de Nieuwe Rijn begon, wel noemen.' De iep, die vanwege de gevreesde iepziekte niet meer kon worden gehandhaafd, wordt uit de grond gehaald. De stam zal daarna misschien nog diensten verrichten op een kinderspeelplaats. Ook een aantal andere bomen op de Nieuwe Rijn wordt dezer dagen weggehaaldomdat de vernieuwing van de walmuren en de riole ring op de Nieuwe Rijn gaat beginnen. Zes van deze bomen zullen tijdelijk worden opgeslagen op de stads- kwekerij een tweetal linden (ook ziekzal definitief het veld moe Zo langzamerhand heeft ae ai- pha-hulpverlening zich een eigen plekje verworven bin nen het soort hulp dat de stich tingen voor Gezinsverzorging aan bejaarden, langdurig zieken en onvolledige gezin nen geven. Zo is de stichting Gezinsverzor ging Leiden, destijds één van de voorlopers wat de alpha- hulpverlening betreft, erg te vreden met het systeem waar bij zij bemiddelt bij het zoeken naar particuliere hulp voor degene die dat dringend no dig heeft. Bij de alpha-hulpverlening beoordeelt de stichting of er puur huishoudelijke hulp no dig is. Vervolgens probeert zij een helpster te vinden die bij de cliënt in dienst treedt. Niet de stichting, maar de cliënt zelf treedt dan op als werkge ver. Onderling wordt het werk en het tijdstip daarvan gere geld. Daarbij wordt in het oog ge houden dat het door de stich ting vastgestelde aantal uren - nooit meer dan twaalf uur verdeeld over twee dagen - niet wordt overschreden. Voor het betaalde loon ontvangt de cliënt subsidie via de stich ting, onder aftrek van de ei gen bijdrage die naar draag kracht wordt geheven. De instellingen voor Gezinsver zorging protesteerden vorig jaar april massaal tegen de door CRM gecreëerde alpha- hulp.Ze waren bang dat help sters omdat ze maar een be perkt aantal uren werken een te slechte rechtspositie zouden krijgen. Ook waren ze tegen de invoering van alpha-hulp als bezuinigingsmaatregel. In tegenstelling dus tol een aan tal collega-instellingen zag de stichting Gezinsverzorging Leiden destijds wel degelijk voordelen aan de alpha- hulpverlening. Nu, anderhalf jaar later, is de alpha-hulp- verlening een zelfstandig en onmisbaar onderdeel gewor den in haar dienstverle ningspakket. Directeur Van der Meij: "We vinden alleen de manier waarop CRM het stelde als be zuinigingsmaatregel niet juist. We hebben het ook nooit zo gezien. Daarvoor vonden we al dat het een goede hulp- verleni ngsvorm was en de moeite waard om die aan te bieden". In Leiden kon de Gezinsverzor ging door de invoering van alpha-hulp zelfs uitbreiden. Andere voordelen volgens Van der Meij en alpha-leid- ster mevrouw Deutekom: de ouderen zijn trots op de werk gever srol nog te kunnen ver vullen, voelen zich mede ver antwoordelijk voor de kosten die de hulpverlening met zich meebrengt. Voor de stichting geldt boven dien dat de begeleiders van cliënten die het echt puur om huishoudelijke hulp is te doen niet nodig is. Wellicht ook is de band tussen client en helpster sterker dan bij de traditionele hulp. Zo is bijvoorbeeld het ziektepercentage beduidend laag: nog minder dan één procent. De alpha-helpsters, het zijn er momenteel 130, is het er veelal om te doen zonder verdere be geleiding van een stichting hulp te geven aan mensen die daar echt om zitten te sprin gen. Het afgelopen jaar heeft de Leidse stichting herhaalde malen gefungeerd als infor matiecentrum voor instellin gen die overwogen met Al pha-hulp te beginnen. Zo zijn de stichtingen in Hazerswou- de en Voorschoten er onlangs ook mee gestart. Uit een en quête onder de cliënten is de stichting gebleken dat ook zij de hulpverlening als positief Al met al gaat het de stichting Gezinsverzorging Leiden na een paar moeilijke jaren voor de wind. Omdat Leiden ach ter lag bij het landelijk ge middelde kreeg zij er voor dit jaar 130.000 hulpverlenings uren bij. Uren die verspreid over 1979 en het komende jaar zullen worden opgesoupeerd.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3