Buitenlandse vrouw uit isolement halen Buurthuis komt er wel van bibliotheek en muziekschool Initiatief Voorschotense inwoonsters VEEL ANIMO VOOR WINKELRUIMTE ROOFOVERVAL OP POSTAGENTSCHAP "Plan 'Starrenburg' nog veel te vaag" [Le/cfee agenda PAGINA 2 STAD EN RAND DINSDAG 13 NOVEMBER 1979 VOORSCHOTEN - "We willen met z'n allen de bewust wording van de vrouw in alle facetten van de samenleving bevorderen". Met deze uitspraak treft Resie Dekker, voorzitster van de Voorschotense Vrouwenraad, de kern van het heilige doel dat ze samen met nog zeer vele andere vrouwen uit Voorschoten nastreeft. Resie Dekker vertelt hoe ze er twee jaar geleden toe kwam om ook in Voorschoten een vrouwenraad op te richten. "In Leiden waren ze al een aantal jaren bezig op dit gebied. Er werden allerhande cursussen gegeven voor vrouwen en ook werden bijvoorbeeld baarmoederhalsonderzoeken gedaan. Vanwege mijn toenmali ge werk bij verschillende instel lingen voor dienstverlening was ik daar erg voor geïnteresseerd. Ik dacht toen: dat moeten we in Voorschoten ook hebben". Inmiddels bestaat de vrouwenraad al weer twee jaar en naar het zich laat aanzien draait de raad heel goed. Eén van de activiteiten is sinds kort het geven van cursussen Neder landse taal aan buitenlandse vrouwen. De idee daarvoor is af komstig uit Amerika. Daar wer den aan de Michigan Universiteit namelijk in 1963 al cursussen ge geven aan vrouwen die voor kor tere of langere tijd in het buiten land verbleven. Dat waaide over naar Holland en zo werd in 1975 ook in Leiden begonnen met Ne derlandse lessen. De lessen wor den gegeven in kleine groepjes die onder leiding staan van een gastvrouw. Eén van die gastvrouwen, Mary Dullemeijer. We kregen voor het vrouwenwerk in Leiden een pand aan het Rapenburg toege wezen dat al snel International House werd genoemd. Naast cur sussen wordt er tegenwoordig ook gezorgd voor de eerste op vang van buitenlandse gezinnen. Voor zolang er nog geen passen de woonruimte is gevonden, vin den zij een onderkomen in het In ternational House. Op dit mo ment zijn er zo'n 300 buitenlan ders, onder wie de ESTEC, die het International House bezoeken. De zaak begint je boven het hoofd te groeien, je kunt wel zeggen dat we de ES TEC hebben geadopteerd". Beatrijs Kuyck was evenals Mary Dullemeijer gastvrouw in Lei den. Ze vertelt "Er wonen hier in Voorschoten erg veel buitenlan ders. Dat komt omdat het dorp zo centraal is gelegen en de British School trekt natuurlijk ook aan. In Leiden was ik met veel plezier bezig, maar op een gegeven mo ment dacht ik: waarom niet in Voorschoten iets dergelijks be ginnen? Veel buitenlandse vrouwen leven namelijk in een isolement. De mannen hebben hun werk en ontmoeten daar veel mensen zodat integratie in de Nederlandse maatschappij voor hen niet zo'n probleem is. De vrouwen zitten echter vaak thuis en door hun problemen met de taal is het voor hen erg moeilijk vrienden te maken". Beatrijs Kuyck is echter niet over één nacht ijs gegaan. "Ik wilde dus cursussen gaan geven aan buitenlandse vrouwen die in Voorschoten wonen. Maar alleen kon ik dat natuurlijk niet. Daar om heb ik toen de idee geopperd om vanuit de Vrouwenraad te beginnen. Om te peilen of er in Voorschoten vrouwen waren die belangstelling hadden voor het werk als gastvrouw hebben we toen een enquete gehouden. Nu, de reacties waren allemaal posi tief, met als resultaat dat we nu beschikken over 23 gastvrouwen. Verzekerd van een goede opvang hebben we toen in alle plaatselij ke bladen een artikel laten plaat sen waarin we de buitenlandse vrouwen in kennis stelde van het plan van de Vrouwenraad. Via via kwam ik toen ook op het adres van Sue Wellborne. Zij was heel enthousiast en wilde graag aan een dergelijk project meewer ken". Sue Wellborne, een Engelse, legt de reden van haar enthousiasme uit Toen mijn man en ik ruim twee jaar geleden naar Nederland kwamen, hadden we ons voorge nomen alleen maar met Holland se mensen om te gaan. Elk con tact met Engels sprekende men sen wilden we vermijden, want het leren van het Nederlands stond voorop en we wilden zo snel mogelijk deel uitmaken van de Nederlandse maatschappij. r rechts: Mary Dullemeijer, Sue Wellbt Die illusie werd ons echter al heel snel ontnomen. Iemand uit de buurt waar wj wonen zei direct al dat hy het niet nodig vond ons in zijn kennissenkring op te nemen "want we zouden na verloop van tijd toch wel weer terugkeren naar Engeland". In winkels ondervind je weer ande re moeilijkheden. Begin je in het Nederlands te spreken dan ant woorden ze in het Engels, met het gevolg dat de Engelse Neder lands spreekt en de Hollander Engels. Dat is bepaald niet bevorderlijk voor je kennis van de Nederlandse taal. Op het laatst ben je zo wanhopig dat je het op wilt geven. Je raakt dan geheel geïsoleerd. Daarom vind ik het initiatief van de Voorschotense Vrouwenraad zo goed. Er draaien nu al negen groepjes in Voor schoten. Door het leren van de taal van het land waar je verblijft wordt al een groot deel van het isolement opgeheven. Het be langrijkste is de taal echter niet. Het komt er vooral op aan dat de vrouwen hun huis uitkomen. Ze krijgen de gelegenheid om el- kaars ervaringen en problemen uit te wisselen en krijgen op die :r het gevoel "erbij te 5? VOORSCHOTEN - De oprich tingsvergadering van de buurt huisvereniging "Bloemenbuurt/ Boschgeest" is volledig geslaagd. In de ontmoetingsruimte van de Moeder Godskerk kwamen giste ren viiftig buurtbewoners biieen Subsidie voor speciale bus WASSENAAR - Er komt een sub sidie voor een speciale bus die bezoekers van "De Prinsenhof' van en naar Wassenaar moet brengen. De subsidie wordt door de gemeente Wassenaar verleend aan de stichting "Ontspanning voor gehandicapte jeugd in 's- Gravenhage", die sinds kort ook het vervoer met een aavgepaste bus organiseert voor ernstig ge handicapten. Het besluit tot het geven van een subsidie is genomen omdat "De Prinsenhof' tot dusver zeer slecht met het openbaar vervoer was te bereiken. Bejaarden uit de gemeente Wassenaar zijn echter, wanneer zij moeten worden op genomen in een verpleegtehuis, veelal aangewezen op "De Prin senhof'. Bezoekers van de ver pleegden moeten minstens an derhalf uur reizen, willen zij het verpleegtehuis met het openbaar vervoer bereiken. Om die situatie te verbeteren vond de gemeente Wassenaar het raadzaam een aparte bus in te zetten. Wanneer de raad akkoord gaat met het voorstel, zal er voor dit ver voer vanaf december tot eind 1980 een subsidie verleend wor den. LEIDERDORP - De finalewed strijden waarmee de Leiderdorp- se lagere scholen hun basketbal- toernooien hebben afgesloten is gewonnen door de Prins-Wil- lem-Alexanderschool. Deze won ruimschoots al haar wedstrijden. Uit handen van wethouder Ver- dier mocht de aanvoerder van het winnende team de eerste prijs èn de wisselbeker in ontvangst ne men. De tweede prijs ging naar "De Schakel". De Zijlkwartier- school en de Springschansschool eindigden gelijk. De Spring schansschool had echter een be tere score zodat de derde prijs naar deze school ging en de vier de prijs naar de Zylkwartier- school. die vertegenwoordigden twee honderd gezinnen. Twee maanden geleden kreeg de commissie welzijn een verzoek van burgemeester en wethouders medewerking te verlenen om te komen tot de oprichting van een buurthuis in de Bloemenwijk. Omdat binnen de Bloemenwyk geen ruimte gevonden kon wor den, zou het buurthuis komen in Boschgeest. Die medewerking zou de gemeente een bedrag van ruim 18.000,- gaan kosten. De commissieleden wilden eerst na dere gegevens. Na die vergade ring zijn enige dames de wijk gaan afstropen en het resultaat waren 200 gezinnen die aktief iets willen doen en daarnaast vele ge zinnen, die bereid zijn de hele zaak te steunen. De nieuw opgerichte buurthuis vereniging valt of staat met een eigen onderkomen. In de wijk zelf is geen enkele gelegenheid om bijeen te komen. Tot nu toe waren de aktiviteiten beperkt tot huiskamerbijeenkomsten. De Nederlandse en Engelse cursus draait al enige jaren, maar is thans zo uitgebreid met deelne mers, dat vrijwel geen enkele huiskamer meer groot genoeg is. Naast die talencursussen zijn nu diverse andere cursussen en ont spanningsontmoetingen vastge steld. De vereniging heeft een op tie op een houten bouwkeet. Vol gens toezeggingen van wethou der Marselis zal ds gemeenteraad in de decembervergadering een definitieve beslissing nemen. Geldinzameling Het agentschap aan de Rijksstraatweg in Wassenaar. WASSENAAR - Op het postagentschap "Den Deyl" aan de Rijksstraat weg in Wassenaar is gistermiddag een gewapende overval gepleegd. Volgens de Wassenaarse politie stapte gistermiddag omstreeks 12.00 uur een man het postagentschap binnen, die de beheerster, op dat moment de enige aanwezige, onder bedreiging van een pistool dwong tot de afgifte van 2000 gulden. Na zijn daad vluchtte de overvaller, waarover nog geen nadere gegevens bekend zijn, het postagentschap uit en is toen vermoedelijk in een gereedstaande blauwe BMW richting Leiden/Am sterdam gereden. LEIDERDORP - Er zijn 14 mid denstanders, die zich willen ves tigen in het winkelcentrum, dat gaat verrijzen op de plaats waar nu onder meer het oude raadhuis staat. Omdat er echter maar plaats is voor 8 a 9 winkels, zullen nog een aantal gegadigden moe ten afvallen. Zoals bekend zal het winkelcen trum een oppervlakte krijgen van ongeveer 1500 m2, waarvan 500 m2 wordt gereserveerd voor een "publiekstrekker" (supermarkt). Boven het winkelcentrum zullen - om het plan financieel haalbaar te maken - 40 woningen worden gebouwd. Het college van burgemeester en wethouders van Leiderdorp heeft in grote lijnen geen bezwaar tegen het bouwplan van de mid denstanders. Wel moet het probleem van de vestging van het gezondheidscentrum nog wor den opgelost. Ook over de par keergelegenheid is nog overleg gaande. Het is dus niet precies bekend, welke winkeliers zich in het nieuwe gebouw zullen gaan ves tigen. "Dit trage tempo is gedeel telijk te wijten aan de op handen zijnde selectie van de winkeliers voor Winkelhof', meende PvdA- wethouder J. Bezemer gister avond in de vergadering van de raadscommissie economische aangelegenheden. Die selectie begint in december en zal pas in april volgend jaar afgerond zijn. Een aantal "oude dorp"-winke- liers is namelijk geïntereseerd in vestiging in Winkelhof. Dit was voor raadslid R. Mommaas (PPR) reden om zich af te vragen, of er garanties zijn, dat de geselecteer de gegadigden voor het "raad huisplan" zich niet gedeeltelijk zullen terugtrekken, wanneer zij in Winkelhof een plaats toegewe zen krijgen. Daardoor zou dit plan op losse schroeven komen te staan. Volgens de heer Schouten, één van de betrokken midden standers, is deze vrees echter on gegrond. In de eerste plaats al, omdat er meer gegadigden zijn dan er plaats is, maar ook, omdat er een aantal winkeliers zich graag in beide winkelcentra wil vestigen. Wanneer eenmaal het winkelcen trum in het oude dorp voltooid is, zullen de tegenwoordige winkel panden geen winkelbestemming meer mogen krijgen. Het totaal aantal winkels in Leiderdorp zal - na ingebruikneming van Win kelhof eind 1980 - namelijk niet meer mogen toenemen. Overi gens is het ook nog steeds onbe kend, welke gegadigde er in de grootste winkel in Winkelhof komt. "En dat betreur ik", zei voorzitter Bezemer. Er zijn wel onderhandelingen gaande met het Ahold-concern, dat onder meer de Albert Heijn-winkels exploiteert. gehandicapten Grote onrust in raad over bouw WASSENAAR - Op het ogenblik worden in geheel Wassenaar huis-aan-huis-circulaires ver spreid van het plaatselijk comité van het Nationaal Fonds Gehan dicapten, dat in het gehele land tot zondag een inzameling houdt. Het geld dat wordt opgehaald zal worden gebruikt om het geeste lijk en lichamelijk gehandicapten mogelijk te maken een voor hen geschikte sport te beoefenen. Er wordt in Wassenaar niet met col lectebussen gewerkt. Men kan zijn of haar bijdrage storten op de rekening van het Wassenaars Sportcontact by de AMRO-bank Wassenaar, giro 9200, met ver melding "sport gehandicapten". LEIDERDORP - „Wij zullen u zo lang mogelijk blijven informe ren". Met deze woorden probeer de wethouder mevrouw Gehmer gisteravond tijdens de gemeente raadsvergadering in Leiderdorp in haar relaas de "bange gevoe lens" weg te nemen die heersten bij de verschillende partijen over de procedure rond de nieuw bouw van de bibliotheek, de Dil lenburg en de muziekschool. De Leiderdorpse raad ging in een eerdere vergadering al in princi pe akkoord met de nieuwbouw aan de Engelendaal. De bouw van deze drie gebouwen die als één complex in het zuide lijk deel van Buitenhof moeten verrijzen, werd weliswaar door de politieke partijen met enthou siasme ontvangen, maar de wijze waarop en met name de snelheid het geheel uitgevoerd VOORSCHOTEN - Het bestem mingsplan "Starrenburg", een plan voor een nieuw te bouwen wyk in Voorschoten, moet nader worden uitgewerkt. Tot deze conclusie kwam gisteren de commissie financiën van Voor schoten. Vooral het CDA vindt het plan te vaag. Drs. Meershoek vindt dat het een loze kreet is om te stellen dat er in Starrenburg sociale wo ningbouw moet komen. Volgens hem moet eerst bekend zijn wat de verwerving van de benodigde gronden gaat kosten. Verder wil de PvdA-er ir. Van Leeuwen een uitwerking van de bespreking van het plan zoals dat in de com missie openbare werken is ge beurd, terwijl Aikens (D'66) de uitwerking vanaf de grond als noodzaak ziet. Wethouder Van Dalen (WD) verwacht echter dat pasinhetvooijaarvan 1980 nade- re uitwerkingen mogelijk zijn. De commissie besloot gisteren om in het plan Starrenburg grond te re serveren voor de noodzakelijke uitbreiding van kleine bedrijfjes. Voorschoten telt ruim 600 kleine bedrijven en 450 winkels. Een ruime schatting van de kosten van het plan Starrenburg komt tegen de honderd miljoen, omdat eerst over vijf jaar iets definitiefs uitgewerkt kan worden. Het rap port over de verkeersafwikkeling in de Nassauwijk is nog niet ge reed, zo werd gisteren in de commissie gemeld. Na de hoor zitting van enige maanden gele den zou spoedig een rapport worden samengesteld, waarin een eventuele doorbraak van de Prins Bernardlaan naar de Wijn gaardenlaan centraal zou staan. Omdat de verkeersafwikkeling nogal een kostbare zaak gaat worden, hebben burgemeester en wethouders dit niet als het belangrijkste punt opgevoerd voor het jaar 1980. Wethouder Van Dalen legde deze handels wijze uit als het voorkomen on nodig reserveren van gelden. Het geld voor de verkeersafwikkeling zou namelijk nu al gereserveerd moeten worden terwijl met de werkzaamheden toch pas eind 1980 kan worden begonnen. De commissieleden konden wel be grip hebben voor dit argument, maar dwongen de wethouder wel af dat voortgang zal worden ge maakt met de uitwerking van de vele plannen die ingediend wer den tijdens de hoorzitting. De commissie besloot gunstig te ad viseren op het verzoek van de winkeliers voor koopavonden rond Sinterklaas en Kerstmis moet worden riep gisteravond wel twijfels op bij de raadsleden. WD-er Stuivenberg waarschuwde voor té overhaast handelen. Leijnse (PvdA) meende dat een "ja" tegen de bouw een sprong in het duister zou inleiden. De raadsleden toonden zich onder meer bevreesd voor de onzeker heid in de kosten die komen zou den. Leijnse: "Er heerst bij ons gebrek aan vertrouwen in de weg van de procedure zoals die nu is uitge stippeld. Er zijn een aantal problemen: in de eerste plaats is er nog geen bestek en nog geen duidelijke bestektekeningen. Het enige wat we hebben zijn globale tekeningen. We zijn bezig met het beslissen over het afge ven van het project aan een bou wer, terwijl we zelf weinig inzicht hebben in het geheel". Verder vroeg Leijnse zich af in welke ma te de gemeente invloed op de uit voering van het plan zou houden. Hij stelde dan ook evenals de woordvoerders van de andere partijen voor een onafhankelijk advies in te winnen over de fi nanciële maar ook de bouwkun dige haalbaarheid van de nieuw bouw. Wethouder mevrouw Gehner stel de de raadsleden gerust door te zeggen dat verscheidene zaken van het plan nog binnen gemeen telijke commissies kunnen wor Beatrijs Kuyck. horen", er ontstaat een stimulans om het Nederlands onder de knie te krijgen". CONNY SMITS Dinsdag Leiden Stadhuis - Cie Stadskabei, 19 Stadhuis - Cie economische aangele genheden, 21.30 uur. Stadhuis - Cie finan. 19.00 uur. Rijksmuseum voor Geologie en Mine ralogie - Hooglandse Kerkgracht 17, le zing "van natuursteen tot bouwsteen", 20.00 uur. Rijksmuseum van Oudheden - Pape gracht, lezing "een Romeinse villa", 20 Leids Vrijetijdscentrum - Breestraat 66, thema avond over de politie, 20.00 uur. Schouwburg - A Gala Night of Gilbert and Sullivan, 20.15 uur. Jongeren advies en begeleidingscen trum - JAL, hulpverlening aan jongeren, kosteloos, ma, woe en vrij van 16-22 uur, Lange Gracht 246a, tel: 143762, ged. ope ningstijden. Algemene Reclasserings Vereniging - Rijnsburgerweg 167, tel 156440, bereik baar op werkdagen van 9-17 uur, voor hulp en informatie aan meerderjarigen (vanaf 18 jaar) die door problemen in konflikt zijn of dreigen te komen met de politie en/of justitie. Breehuys - ingang Schoolsteeg, werklo zen advies centrum, woe van 10-12 uur, tel: 130938. Nieuwe Rijn 20a - Vrouwencafé, 21 uur, NVSH-trefcentrum, middelenverkoop, bibliotheek en filmverhuur, 20-21 uur. KWJ-bewegmg werkende jongeren, Noordeinde 2a, klachtenspreekuur van 17-20 uur, geopend mat/m vrij van 10-17 Woensdag den getoetst. "De eerste tekenin gen komen 11 december. Pas als deze klaar zijn kunnen we de bouw aanbesteden. De definitie ve tekeningen komen nog later". De wethouder sprak verder haar vertrouwen uit in het ingescha kelde architectenbureau Stuur man en had dan ook geen behoef te aan een onafhankelijk advies van een deskundige. Wethouder Meerburg vertelde dat de beheer- en exploitatiemaatschappij Van der Heyden BV uit Woerden pas de opdracht krijgt "als wij ak koord gaan". Storing bij "De Vink" LEIDEN - De Leidse politie heeft gisteravond ongeveer een uur lang regelend opgetreden bij spoorwegovergang "De Vink" in Leiden. Dït in verband met een storing waarvan om kwart voor acht melding werd gemaakt. Even na half negen arriveerden technici van de Nederlandse Spoorwegen om de storing te verhelpen. Volgens de politie heeft het au toverkeer niet al te veel hinder van de storing ondervonden. Augustinus - Rapenburg 24, discussie avond over arbeiderszelfbestuur. 20 uur. K O - jeugdfilm, vakantie op stelten; 20.15 u Nieuwe Rijn 20a - Vrouwencafé 21 uur. Oegstgeest - Ledenvergadering PPR, Warmonderweg 20, 20 uur. Leiderdorp - Cie beroep- en bezwaar schriften, 20 uur. Gem. huis. Warmond - Cie finan. 20 uur in de Dil lenburg. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 9-16 nov., door Doe- za apotheek, Doezastraat 31, tel: 121313. Apotheek Beest Smallenburg, Loeve- stein 6, tel: 899211, Leiderdorp. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer moge lijk is met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men uitsluitend voor spoedgevallen van een taxi, tel: 122444, gebruik maken. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel: ten noorden van de Rijn, 134604, tel. ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp/zoeterwoude Rd. - Ge- 14-15 uu Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel: 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel: 4641. Warmond - Zr. S. Posthuma, Kagerplein 308, tel 02522-11463. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Witte Singel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 43,05 Kwartaalabonnement per post f60,90 Jaarabonnement f 160,70 J aarabonnement per post f232,10 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2