LEIDSCH DAGBLAD Actie tegen jeugdig Uiteenlopende reacties op besluit Carter Times na jaar herrezen mm km vandaag m Meubelfabriek imp Oistervvïjk Akkoord over sanctiewet van FNV dreun voor werk gelegenheid" Zeven burgemeesters leggen functie neer toonaangevend in eiken DINSDAG 13 NOVEMBER 1979 OPGERICHT 1 MAART 1860 36012 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN JERUZALEM - De uit Lei den afkomstige luitenant Aat de Bruin (rechts) van het Ne derlandse Unifll-detachement in Zuid-Libanon krijgt op de foto een medaille van de bur gemeester van Jeruzalem, Teddy Koliek (links). Dat gebeurde tijdens een rond rit per ambulance door de stad. De Bruin, die in Libanon tij dens een vuurgevecht gedeel telijk verlamd raakte en die de afgelopen maanden heeft doorgebracht in een zieken huis in Tel Aviv, had laten we ten Jeruzalem graag te willen zien voor zijn terugreis naar Nederland. De Legervoorlichtingsdienst deelde vanmorgen mee dat De Bruin op korte termijn naar Nederland zal terugkeren. Het wachten is op een geschikte mogelijkheid voor vervoer per vliegtuig. (Van onze correspondent.) LONDEN - Voor ongeveer 300.000 Britten was het vandaag, bijna een nationale feestdag, want na een jaar herrees het dagblad The Times als was het een religieus verschijnsel. Tot op het laatste ogenblik bleef onzekerheid be staan over de wederopstanding omdat twee vakbonden het niet eens konden worden over wie de knop mocht indrukken die de snelheid bepaalt waarmee de persen draaien. Hoofdredacteur Rees-Mogg achtte dat conflict geen kwestie voor de krantendirectie maar een probleem dat de vakbonden on der elkaar dienden uit te vechten. „Wij hebben in ieder geval met de bonden het beste contract afgeslo ten dat er op Fleet Street de Lon- dense krantenwijk) bestaat", al dus Rees-Mogg. Wij hebben nu eindelijk garanties voor de in voering van de nieuwe computer techniek en ongehinderde pro- duktiviteit" Hij zei verder dat de resultaten van één jaar moeizame onderhande lingen een vermindering van 20 procent van de personeelsbezet ting hadden opgeleverd. Een deel daarvan bestaat uit technisch personeel dat in de lange sta kingsmaanden werk vond bij andere dagbladen. The Times zal morgen vermoedelijk een extra bijlage van acht pagi na's uitbrengen, overzicht wordt gegeven van de belangrijkste gebeurtenissen van het afgelopen jaar en in het bij zonder een bloemlezing van over lijdensberichten waarin The Ti mes altijd was gespecialiseerd voor zover het personen van aan zien betrof. Ongetwijfeld zal de dood van lord Louis Mountbatten daarin nog één keer uitvoerig vermeld worden. Aanstaande zondag zal ook het weekblad „The Sunday Times" verschijnen met niet minder dan twee kleurenbijlagen. Het be langrijkste artikel in een van de ze supplementen is onvermijde lijk gewijd aan het koninklijk huis, met name aan prins Char- WASHINGTON (AFP/AP) - Het besluit van president Carter de olie-invoer uit Iran stop te zetten vanwe ge de gijzeling in de Ame rikaanse ambassade in OTTERSUM (GPD) - Een combi natie van menselijk falen en een technische storing is waarschijn lijk de oorzaak geweest van een ongeval in een tehuis voor zwak zinnigen, waarbij een patiënte in een te heet bad is verbrand. De patiënte, de 32-jarige Margare tha E., verbleef nog maar een week in het tehuis Maria Roe paan in het Limburgse Ottersum. Ze overleed afgelopen zondag in het Sint-Canisius-ziekenhuis in Nijmegen, nadat ze enkele dagen eerder ernstige brandwonden had opgelopen. Een directielid van huize Maria Roepaan: „Het ongeval gebeurde toen ze in bad ging. Een verpleeg ster was nog haar kleren aan het wegleggen, toen ze zelf in het bad stapte. Het is ons nog niet duide lijk hoe het kwam, maar het bad water was veel te heet" De directie veronderstelt, dat het badwater niet goed gemengd is geweest. „Er was eerst heet water ingegaan, toen badschuim, en la ter het koude water. Het is denk baar dat het hete water onderin het bad is gebleven. Dit is een hy pothese die op dit moment door justitie wordt uitgezocht". De meeste badkamers in het Lim burgse observatie- en behande lingscentrum zijn uitgerust met een extra-thermostaat bij de mengkraan, die voor een juiste verdeling van heet en koud water zorgt. Zo kan het badwater nooit heter dan 70 graden worden. Het bad waarin de 32-jarige patiënte stapte, had niet de beschikking over zo'n mengkraan. Een woordvoerder van de rijkspoli tie in Ottersum zei vanochtend te verwachten dat nog vandaag het onderzoek naar de toedracht van het tragische ongeluk zal worden afgerond. IN HAARLEMMERMEER (Van één onzer verslaggevers) HAARLEMMERMEER - De politie van Haarlemmermeer heeft de laatste weken de handen vol aan agressieve jeugd. In nauwelijks anderhalve maand moest zij vijf keer uitrukken om gewelddadig optreden de kop in te druk ken. De actie van de politie leverde een rijke buit aan slagwapens op. Alle verdachten (73 jongens in de leeftijd van 15 tot 22 jaar) zijn gearresteerd. Zij zullen zich, na dat de officier van justitie hen binnenkort heeft verhoord, voor de rechter moeten verantwoor den. De politie beweert dat deze gang van zaken (eenmaal in de week een geweldpleging) nog niet 'ver ontrustend' is. Adjudant Koop stra denkt dat de agressie wel kan worden ingedamd. Hij zegt met ouders van de jongens te hebben gesproken die bereid zijn de poli tie een handje te helpen. KOETS-O-THEEK KINDER DISCO met tekenfilms 6 t/m 12 jaar Iedere woensdagmiddag van 2 tot 5 uur Entree 2,50 met inbegrip van 2 limonades. Kruisstraat 40, Leiden (achter Lido) tel. 071-144979. Tijdelijk regen Vannacht opklaringen en minimum temperaturen omstreeks min 2 graden. Overdag veel bewolking en tijdelijk regen. Tot vrij krachtig toenemende zuidoostenwind. (Opgemaakt om 11.15 uur) 14 november Zon op: 7.57 uur; onder: 16.51 uur. Maan op: 1.50 uur; onder: 15.06 uur. Hoogwater te Katwijk om 11.30 uur. Laagwater om 7.00 en 19.22 uur. "Als er weer op los wordt g zullen wij zonder meer optre den", stelt adjudant Koopstra, "en de daders arresteren. Niet alleen wij maar ook justitie is er op gebrand dat dit soort zaken zo min mogelijk voorkomen. Het is toch een kwalijke zaak als je als onschuldige burger op straat loopt en het ziekenhuis in wordt geslagen." Of de agenten bij hun acties geweld zullen gebruiken, wilde Koopstra niet kwijt. De politie van Haarlemmermeer is vooralsnog niet van plan om een speciale groep samen te stellen die bij de vechtpartijen zal kun nen worden ingezet. "Zo erg is het nu ook nog niet", zegt Koop stra, "dat we hiertoe al zouden moeten overgaan." In twee van de vijf knokpartijen ging het om een wraakactie. De sporthal in Nieuw Vennep en het jeugdcentrum 'De Boerderij' kregen het daarbij zwaar te ver duren. Voor vele duizenden gul dens schade werd er aangericht. Bij de andere gevallen spreekt de politie van 'verveling' en een 'overmatig gebruik van alcohol'. De 'kwalijkste zaak', zoals de poli tie die omschrijft, speelde zich eind oktober af. Éénentwintig jongens uit Hoofddorp renden als dolle stieren een kermis in Rij- senhout op. Zij waren gewapend met fietskettmgen, honkbalk nuppels, wurgstokjes en nog meer wapentuig. Enige knapen hadden zelfs een masker voor hun gezicht om niet te worden herkend. Zwaaiend rnet hun wa Teheran is in politieke kringen in de Verenigde Staten in het algemeen gunstig ontvangen. Verscheidene gegadigden voor het presidentschap, zoals senator Edward Kennedy, gouverneur Edmund Brown en twee Re publikeinen, de voormalige gou verneur van Texas, John Con- nally en senator Howard Baker, hebben Carter om diens resolute houding geprezen. „Ik zou in deze zaak vrijwel gelijk hebben gehandeld", verklaarde Edward Kennedy en Baker zei dat hij het optreden van de presi dent "volledig steunt". Rantsoen Met ingang van 18 november zal in de Amerikaanse staat Californië de benzine weer gerantsoeneerd worden. Dit houdt verband met de door president Carter aange kondigde stopzetting van de in voer van olie uit Iran. De gouverneur van Californië, Ed mund Brown, deelde gisteren mee dat hij tot deze maatregel had besloten uit 'solidariteit' met de president. Brown stelde zich vorige week kandidaat voor de Democratische nominatuur voor de presidentsverkiezingen van volgend jaar. President Carter kreeg niet alleen steun, maar ook kritiek voor zijn beleid inzake het Iraans-Ameri- kaanse conflict. Van voornamelijk conservatief- Republikeinse zijde werd hem verweten dat hij drastische ac ties had moeten ondernemen, zo als wellicht een militaire operatie tegen Iran. "Een dreun voor de werkge legenheid". Zo noemde de voorzitter van de christelij ke werkgeversorganisatie NCW, S. van Eijkelenburg (foto), vanmiddag de looneis van twee procent die de FNV gisteren aankondigde. Hij vroeg zich af hoe de FNV denkt dat bij een dergelijke looneis de werkgelegenheid kan worden gegarandeerd. De tweede vakcentrale van het land, het CNV kondigde gisteren een looneis aan van één procent, maar voegde er onmiddellijk aan toe dat over die eis nog te praten valt. De regering zou dan wel met concrete voorstellen moeten komen om de koop kracht van de inkomens tot 32.000 gulden te garanderen. Werkgevers, werknemrs en regering gaan aanstaande donderdag weer om de tafel zitten om het arbeidsvoor waardenbeleid voor volgend jaar te bespreken. PAGINA 21 EO brengt documentaire over zelfmoord-sekte PAGINA 5 O Kunstgebit nog steeds in ta boe-sfeer PAGINA 7 ETA eist verantwoordelijk heid ontvoering parlements lid op PAGINA 9 Karpov bedreigt mede-kop loper Sosonko PAGINA 13 Leidenaar vreest voor leven Edward Kennedy PAGINA 15 24 PAGINA'S Werkgeversvoorzitter Van Eijkelenburg: "Hoe kan werk gelegenheid worden gegaran deerd?" Man overlijdt na ongeval met machine BAARLE-NASSAU (ANP) - De 49-jarige landbouwer C. van Beek is gisteren in Baarle-Na- ssau overleden nadat hij ruim vijf uur bekneld had gezeten in een bietenrooimachine. Nadat de man na ruim drieëneen half uur werd ontdekt, duurde het nog anderhalf uur voordat de brandweer - die de grootste moeite had door de drassige grond van het veld te komen - ter plaatse was. Kort na zijn bevrijding overleed de landbouwer aan zijn opgelopen verwondingen. Volgens de poli tie raakte de man bekneld toen het landbouwwerktu.g ineens op gang kwam, nadat hij tegen de machine had geschopt omdat de ze weigerde. Protesten op Jordaanoever tegen houding van Israël JERUZALEM (UPI) - In het door Israël bezette deel van Jordanië zijn vandaag zeven burgemees ters afgetreden uit protest tegen de voorgenomen uitwijzing van hun collega van Nabloes, Bassam Sjaka die nu in een Israëlische gevangenis zit. Naar de burge meester van Bethlehem, Elias Freij, meedeelde, zullen de lei ders van andere gemeenten in het bezette gebied met een beslissing wachten, totdat vier van hen een gesprek hebben gehad met de Is raëlische minister van defensie, Ezer Weizman. Freij zei dat hij van de leiding van de Palestijnse bevrijdingsorgani satie (PLO) in Beiroet instructies had ontvangen niet massaal af te treden. De burgemeesters die wel hun functie beschikbaar stelden, zijn afkomstig uit het gebied van Ramallah, ten noordemvan Jeru zalem. Zij overhandigden van morgen hun ontslagbrief bij het plaatselijke militaire bestuur. Onder hen bevonden zich de burgemeester van Ramallah zelf en van El-Bireh. Het was niet direct bekend of de ontslagen zijn aanvaard. De Is raëlische regering gelastte de uitwijzing van Bassam Sjaka omdat hij in een particulier ge sprek met een functionaris van het Israëlische militaire bestuur steun zou hebben betuigd aan Palestijnse guerrilla-acties tegen Israel. Morgen zal het hoogge rechtshof beslissen over het uit wijzingsbevel. Allerlei slagwapens, een wurgstokje, bivakmutsen en dergelijke. Aldus bewapend stormde een groep jeugdigen de kermis van Rijsenhout op. pens probeerden zij iedereen te Niet één van de 73 verdachten, van raken die in hun buurt kwam. wie de meesten uit Haarlem- Van de niets vermoedende ker- mermeer komen en een paar uit misgangers werden er vier ge- Amsterdam, was betrokken bij wond. meer geweldplegingen. Leidsch Dagblad Qmh krant baxorgd? Bal dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur Zaterdags van 16.00-18 00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. Mogelijkheid van economische boycots DEN HAAG (GPD) - Binnen het kabinet is ovéreenstemming be reikt over de Sanctiewet, die Ne derland de mogelijkheid geeft economische boycots af te kon digen tegen andere landen. Ook minister Van Aardenne (econo mische zaken) heeft nu zijri hand tekening gezet onder de nadere memorie van toelichting die de Eerste Kamer vandaag is toege stuurd. Van Aardenne lag lange tijd dwars, omdat hij vond dat de belangen van het Nederlandse bedrijfsleven in de Sanctiewet niet voldoende werden gegaran deerd. De afhandeling van de Sanctiewet (het wetsontwerp werd inge diend door het vorige kabinet- Den Uyl) is vooral door het CDA sterk bepleit. Het wetsontwerp stuitte vorig jaar in de Eerste Kamer op grote bezwaren van WD- en CD A-zijde. De CDA- Tweede-Kamerfractie onder schreef onlangs een motie-Den Uyl, waarin werd gevraagd de Sanctiewet in ongewijzigde vorm snel af te handelen. In politiek Den Haag verluidt dat in i de memorie van toelichting voor al de nadruk wordt gelegd op ge zamenlijke EG-beslissingen over economische boycots tegen an dere landen. In het parlement, dat vandaag begint aan het debat over de begroting van buiten landse zaken, is een meerderheid voor een economische boycot van Zuid-Afrika. Binnen de EG hebben de meeste landen echter hun afkeer van economische sancties als protest tegen het apartheidsbeleid, uitgespro ken. 1

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1