'BU LIBERALEN '80 ZIT IK OP EERSTE RIJ' "Katwijk moet eigen weg gaan voor bouw sportzaal Groen licht lyceum met Dertig jaar oude woon wijk straks tegen vlakte? DINSDAG 13 NOVEMBER 1979 LEIDEN/REGIO Alphense voorzitter van streekafdeling VVD teleurgesteld over zware invloed conservatieven ALPHEN AAN DEN RIJN - "D'66 verkoopt op een ver domd handige manier de VVD-filosofie. Wat ze verko pen is plagiaat, 't Is ónze filosofie, die ze verkopen. D'66 kan zich ook alleen maar zo ontwikkelen dankzij de tekortkomingen van andere partijen". Alphenaar Jan Hendriks (42) zal de eerste zijn om te beamen dat zijn partij, de WD, vele tekortko mingen telt. Het is dan ook voor namelijk uit teleurstelling over de huidige gang van zaken bin nen zijn partij, zowel plaatselijk als landelijk, dat hij de actieve politiek vaarwel zegt. Lid blijven van de VVD doet hij wél. "Maar", bekent hij eerlijk, "dat is bij ge brek aan een alternatief'. Aan de vooravond van zijn vertrek uit de actieve politiek - vanavond legt hij het voorzitterschap neer van de regio Rijnstreek van de WD (waaronder 12 afdelingen uit Alphen en omgeving ressorte ren) - wil hij wel uitleggen waar om. ,,'t Is eigenlijk een combina tie van factoren". Allereerst zijn daar de verwikke lingen in de afdeling Alphen ge weest. Die noopten hem om in maart van dit jaar als bestuurslid van de afdeling te bedanken. De procedure rond de verkiezing van een nieuwe voorzitter (die deze functie om gezondheidsre denen overigens nooit heeft aan vaard) was slechts de bekende druppel die de emmer deed overlopen. De ware oorzaak van Hendriks' teleurstelling zit diep er. Hendriks beschouwt zichzelf als een representant van een stroming binnen de VVD, die de partij in een vooruitstrevender richting wilde duwen. Die vond (en vindt) dat de WD-beginselen in het handelen van de gemeente raadsfractie niet voldoende uit de verf kwamen. Die vindt dat de "ouwe knakkers", de mensen van de zwarte pakken een onevenre dig groot gewicht in de politieke sfeer en kleur van de VVD leg gen. Waarbij Hendriks, in het da gelijks leven officier bij de ko ninklijke luchtmacht, onmiddel lijk aantekent de "conservatieve jongens" geen verwijten te willen maken. "Ik vind alleen dat zij een in verhouding veel te grote in breng hebben" Behoudend Zeventig procent van de WD-le- den - Alphen telt er zo'n vierhon derd - bemoeit zich niet met het reilen en zeilen van de partij. Slechts zo'n dertig procent be zoekt de ledenvergaderingen. En het is juist de meer behoudende groep binnen de WD die op die ledenvergaderingen altijd van de partij is. Juist bij degenen die je niet ziet zijn, denken Hendriks en consorten, de vooruitstrevender liberalen te vinden. Wat Hendriks nu nastreefde was de inbreng van die zwijgende meer derheid groter te maken. "Nou, ik moet tot mijn schade bekennen dat we daar niet in geslaagd zijn. De groep die ik geprobeerd heb erbij te halen, heeft zich niet bij de nekharen laten pakken". Wat Hendriks in zijn partij verfoeit is dat deze niet geneigd is om slecht funtionerende leden uit te rangeren. "Dat geldt niet alleen gemeentelijk, maar ook provin ciaal, nationaal en op Europees niveau". Volgens Hendriks is het "een ontzettend hachelijke zaak om iemand eenmaal van een ver overde stoel te krijgen. Terwijl er vervangers klaar staan die het be ter zouden kunnen doen. De par tij is niet geneigd om doortastend op te treden in deze zaken". Niet alleen plaatselijk heeft Hen driks zijn weg niet kunnen vin den, ook de landelijke ontwikke lingen in zijn partij staan hem niet aan. "De partij verkoopt zich zo ver domd slecht. Ik vind dat we als liberalen een erg goed produkt te verkopen hebben. Een produkt waar je trots op kunt zijn, maar de mensen die we kiezen om onze beginselen naar buiten te bren gen zijn de verkeerde mensen. Het is geen geheim dat Rietkerk (voorzitter van de tweede kamer fractie van de WD, red.) als poli tiek leider puur ongeschikt is. 't Is een bijzonder knappe man, hij kan hele knappe betogen opzet ten, maar er is geen hond die naar hem luistert". "Ik ben ook niet zo'n Wiegel-fan, maar hij is wel in staat om voor zyn partij aan de weg te timme ren. Het is niet mijn manier-hij is wel wat erg luidruchtig - maar hij heeft wél veel bereikt. Hij is er ook in geslaagd de partij te profi leren. Niettemin, de top van de partij is niet in staat om overtui gend naar voren te brengen dat de partij een echte volkspartij is. Ze zijn gewoon niet in staat om zich op een eenvoudige manier uit te drukken. Uitzonderingen als Keja, Jacobse en Van de Kap- peyne daargelaten". Hendriks ziet de zaken voor zijn partij somber in. "Als de zaken niet veranderen gaat de WD naar de bliksem. Er zijn mensen die proberen de zaak op zijn kop te zetten. Als dat soort figuren een kans krijgt om gewicht in de schaal te leggen, kan er heel wat veranderen. Maar als dit zo door gaat, dan is de WD gedoemd om vierde of vijfde partij te worden in een nek-aan-nek race met D'66". Een laatste, niet onbelangrijke re den om als voorzitter van de regio Rijnstreek te bedanken is een toekomstige verhuizing naar Soesterberg, waar Hendriks zijn werkkring heefl. "Ja kijk", filoso feert hij wat voor zich uit, "ik kan natuurlijk heen en weer reizen, maar dat legt een wissel op mij zelf en mijn gezin. Ik vind het sop de kool niet meerwaard. Ik vind het die club gewoon niet meer waard. De motivatie ontbreekt". Provocerend Zoals gezegd, lid blijven van de WD doet hij wél. D'66 vindt hij geen "redelijk alternatief'. Het ontbreekt die partij volgens Hendriks aan een beginselpro gramma. "Iedereen doet het daar op zijn eigen, persoonlijke - ik moet ook zeggen zeer eerlijke - manier, maar onvoldoende ge steund door een politiek pro gramma. Ik zou best lid willen zijn van D'66, maar wel van D'66 zoals dat in de zestiger jaren was. De partij is steeds meer naar links opgeschoven". Èn dan enthousiast "Als er ooit een partij "Liberalen '80" gemaakt zou worden, vind je mjj op de eer ste rij. We moeten er gewoon een provocerende liberale partij bij hebben". VVD-voorzitter regio Rijnstreek Jan Hendriks neemt teleurgesteld af scheid van actieve politiek: "Vooruitstrevende groep heeft zich niet bij de nekharen laten pakken". Wethouder Parlevliet Wethouder over plan voor streekschoolbegeleidingsdienst KATWIJK - "Met de gegevens die ik nu heb kan ik de gemeente Katwijk alleen maar adviseren er niét aan mee te doen". Wethouder N. Par levliet (onderwijs) zegt het zonder enige aarze ling als hij het heeft over de schoolbegelei dingsdienst die dorpen in kust- en bollenstreek zou willen instellen. Aan het nut van een dergelijke dienst voor Katwijk twijfelt hij, omdat er in de badplaats al en kele belangrijke voorzieningen voor het onderwijs zijn. Par levliet doelt met die voorzienin gen op de logopedistes (spraakle- raressen), hulp-onderwijzers, de schoolarts en de stichting geestelijke volksgezondheid. In tegenstelling tot de andere kust en bollendorpen heeft Katwijk drie hulp-onderwijzers (dat zijn Autospuiterij in Katwijk door brand getroffen KATWIJK - Een fel uitslaande brand heeft gisteravond de uit deuk- en spuitinrichting Sebel aan de Valkenburgseweg in Kat wijk aan den Rijn goeddeels ver woest. Het vuur verspreidde zich zo snel dat de Katwijkse vrijwillige brandweer, die snel ter plaatse was, weinig meer kon redden. Zeven auto's die in het bedrijf stonden brandden grotendeels uit. Binnen een half uur had men het vuur bedwongen. De brand is ontstaan in de plaat werkerij en werd bestreden met zeven stralen. De brandweer van Katwijk deed ook een beroep op de „poedereenheid" van buur gemeente Rijnsburg, maar die hoefde niet in actie te komen. De nieuwe ladderwagen waarover Katwijk sinds kort beschikt werd voor het eerst ingezet. Een wa terkanon werd vanuit de lucht op de vuurhaard gericht. Aangezien er veel brandbaar mate riaal (verf en vloeistoffen) m de spuitinrichting lag opgeslagen, ging de brand gepaard met een grote rookontwikkeling. Ook de den zich enkele knallen voor ten gevolge van het springen van het asbest dak. De schade wordt volgens een voorlopige raming op 400.000 gulden geschat. Over de oorzaak tast men nog in het duister. De politie had handenvol werk om nieuwsgierige kijkers op een af stand te houden. Tijdens de blus- singswerkzaamheden was het verkeer op de Valkenburgseweg gestremd. leerkrachten die moeilijk lerende kinderen helpen). Onvoldoende Begin deze maand woonde de wet houder een regionale vergade ring bij waar leerkrachten van het openbaar onderwijs en besturen van lagere scholen voor openbaar onderwijs zich bogen over de plannen voor de schoolbegelei dingsdienst. Die plannen zijn op gezet door het SOB (Samenwer kingsorgaan Bollenstreek), waarin de gemeenten zitten. Parlevliet: "De plannen kregen een ruime onvoldoende. Wat je hoorde op deze vergadering was: "geef ons hulp-onderwijzers". Katwijk heeft de gemeente Noord- wijk al laten weten dat de hulp onderwijzers die Noordwijk eventueel in dienst neemt door het Katwijkse team wordt onder steund. Tevens heeft de gemeen te Valkenburg verzocht van de Katwijkse "hulpen" gebruik te maken. In overleg met Valken burg is besloten zoveel mogelijk aan deze vraag te voldoen, aldus Parlevliet. Parlevliet verwacht dat een streek schoolbegeleidingsdienst een veel te log orgaan wordt. "Er gaat veel te veel tijd verloren met het onderhouden van contacten. Je krijgt een kind met een water hoofd". In zijn twijfels over het nut van een streekschoolbegeleidingsdienst zei Parlevliet te worden gesterkt dooreen uitspraak van dr. W. van Hilten, hoofd dienst onderwijs ontwikkeling van de medische faculteit van de Leidse Universi teit. Parlevliet citeert een uit spraak die Van Hilten in een dagblad deed: "Wie de program ma's van schooladvies- of bege leidingsdiensten opvraagt komt er niet uit, al leest men ze zes keer. Ze hangen van vaagheden aan el kaar". "Hoe langer hoe meer kom ik tot de conclusie dat Katwijk zijn eigen weg moet gaan, hoe vervelend ik het ook vind voor andere plaat sen in de regio, die zo'n dienst misschien best willen hebben". Het dagelijks bestuur van het SOB heeft de aangesloten dorpen gevraagd zich vóór 1 december a.s. uit te spreken over het wel of niet oprichten van een regionale schoolbegeleidingsdienst. Heh definitieve plan van coördinator drs. Oosterveld (in dienst van het SOB) is echter nog niet afgerond. "Ik zie dat plan dit jaar niet op tafel komen. Dan moet er wel een wonder gebeuren", vertelde Parlevliet. Iri 1976 was ook al een nota over deze materie verschenen. De ge meenteraad van Katwijk nam op 31 maari 1977 het besluit het SOB te berichten dat de gemeente in principe wil meewerken aan de stichting van een regionale schooldienst. Parlevliet was toentertijd noch wethouder noch raadslid. "Met veel slagen om de arm heeft de raad toen ja gezegd", zegt hij. Begrip Dat er een protestants-christelijke schoolbegeleidingsdienst is op gericht kan hij heel best begrij pen. De prot-chr. scholen toaren bang hun gezicht te verliezen in de schoolbegeleidingsdienst in streek verband. Ook al zou daar voor een oplossing worden ge vonden, dan nog ziet wethouder Parlevliet een dienst voor Kat wijk niet zitten. De prot-chr. dienst zou er volgens hem waar schijnlijk niet zijn gekomen als er geen plannen voor een algemene dienst zouden bestaan. Overi gens bestaat die prot-chr. dienst alleen nog maar op papier. De kort na 1950 gebouwde huizen in de wijk Oud Rhynenburgh te HazerswoudeVolgens de minister kunnen de woningen het best binnen tien jaar tegen de vlakte. Opknappen zou te duur worden. HAZERSWOUDE - De gemeente Hazerswou de wil zo mogelijk nog vóór het verstrijken van dit jaar in de slag met de minister van volskhuisvesting om een oplossing te vin den voor de problemen rond ongeveer 50 hui zen in Oud Rhynen burgh. Een jaar geleden kwam de ge meente met een opknapplan voor dit wijkje, maar de mi nister wilde daaraan niet meewerken vanwege de kos ten. Het opknappen en verbe teren van de huizen zou zo'n 90.000 gulden per woning moeten gaan kosten en dat vond hij teveel. Volgens de minister kunnen de kort na 1950 gebouwde woningen maar het beste binnen een pe riode van tien jaar worden ge sloopt. Mede als gevolg van een tekort aan personeel heeft de ge meente nog steeds geen nader overleg gepleegd met het mi- nisterie en verkeren de be woners al geruime tijd in on zekerheid. Volgens wethou der J.D. de Wit (volkshuisves ting) is het zelfs nog niet zeker of de huizen gesloopt zullen worden. "De meningen lopen nog uiteen over de vraag of behoud al dan niet mogelijk is, al zullen we wel geen fi nanciële medewerking van het ministerie krijgen. Het probleem is dat de huizen niet zijn onderheid met als gevolg verzakkingen en scheuren. Opknappen van de huizen alleen kost al 50.000 gulden en met het aanbrengen van een fundering zit je op 90 mille. Daar bouw je een nieuw huis Als definitief blijkt dat op knappen van de woningen geen haalbare kaart is. zal vervolgens met het ministerie besproken moeten worden hoe de komende tien jaar doorgekomen moet worden. De Wit: "Als ik het goed heb, is er voor die tien jaar onder houd zo'n duizend gulden per huis beschikbaar. Dat is niet veel. Alleen met een schilder- beurt zit je daar al boven". Ook zal met de bewoners over legd moeten worden over hun toekomstige huisvesting. De 50 gezinnen sullen binnen een periode van tien jaar, tijdelijk of voorgoed, elders onderge bracht moeten worden. Ver moedelijk zal Oud Rhynen burgh in zijn geheel plaats gaan maken voor een nicuw- bouwplan. "Maar we hebben nog geen vastomlijnde mermeer lyceum komt in de Hoofddorpse wijk Pax op de hoek van de Geniedijk en het Ramaerpad (het fietspad achter de Wilsonstraat). De school krijgt 60 klassen, de aula. 530 vierkante meter groot, zal ook van buitenaf bereikbaar zijn. De totale bouw prijs, inclusief de inrichtingskos ten, zal rond de 16 mihoen bedra gen. De bouwkosten worden ge heel door het rijk vergoed. In middels hebben Gedeputeerde Staten van Noord-Holland laten weten geen bezwaar te hebben tegen de bouw van de school en de daaruit voortvloeiende kos ten. De aannemer is nog niet be paald. Bij de school komen ook 4 sportlo- kalen. Twee ervan kunnen wor den gecombineerd tot één sport zaal met een plafondhoogte van 7 meter. Deze sportzaal kan wor den gebruikt door sporters die wegens de grote drukte niet in de Fanny Blankers-Koenhal terecht kunnen. Tussen de school en de Paxlaan komen naar alle waarschijnlijk heid sportterreinen. Zeker 1600 leerlingen zullen de klassen van het nieuwe schoolgebouw gaan bevolken. Momenteel zitten zij nog in 5 gebouwen in Hoofddorp verspreid. HOOFDDORP - De eerste paal van het nieuwe ly ceum voor de Haarlem mermeer gaat naar alle waarschijnlijkheid rond de zomervakantie de grond in. De bouw van dit scholencomplex in Hoofddorp zal ongeveer anderhalf jaar duren. Het ministerie van onderwijs heeft het plan voor het ly ceum reeds goedgekeurd. De nieuwbouw van het Haarlem- Zó moet het nieuwe lyceum (1600 leerlingen) in Hoofddorp er gaan uitzien. De bouw begint medio 1980

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19