Homofiel ie mens niet /\ni 1 ci Dcnancicj "pastora* i_en ais \l probleem" De hoogste NMB spaarrente. Arrest Beyers Naudé opheffen; band met Nederland herstellen Gift geeft spanning in hervormd werelddiakonaat sumEESBS Gereformeerde commissie ("deputaten"): NMB Kunstgebit? DINSDAG 13 NOVEMBER 1979 MDVERTENTIE VasteTèrmijn Spaarrekening: vaste looptijd,vaste rente. Binnen de kerken moet niet het gesprek over homofilie maar met homofielen worden gestimuleerd. Daarbij zul len homofiele mannen en vrouwen gelijkwaardige ge sprekspartners van hun heterofiele medechristenen moe ten zijn. gesprek met homofielen. Er is een handreiking nodig die aan dacht schenkt zowel aan de le venssituatie van homofiele man nen en vrouwen als aan de vragen die deze oproept bij heterofiele medechristenen. De commissie ("deputaten") van wege de synode van de Gerefor meerde Kerken in Nederland die de opdracht kreeg een pastorale handreiking voor homofielen te schrijven heeft om deze reden niet aan de opdracht kunnen vol doen. Zij is steeds meer tot het besef gekomen dat het toch niet de goede weg is om de homofie len als probleem" te behandelen. Deze benadering zou de toch al vaak kwetsbare situatie van homofie len eerder in stand houden dan opheffen. Daarom kiezen de "deputaten" nu voor een andere weg: het Standpunten Toen de commissie aan haar door de synode gegeven opdracht werkte, tekenden zich binnen haar twee standpunten af. De ene groep meent dat de bijbel gedragsregels geeft ook over het verschijnsel homofilie. In elk ge- Mevrouw De Ruiter. De vrouw van minister De Ruiter van Justi tie, mevrouw mr. J.GB.E. de Rui- ter-Been 48 jaar, Naarden), is de eerste vrouwelijke curator ge worden aan de theologische hoge school van de Gereformeerde Kerken in Kampen. De synode benoemde haar als zodanig op voordracht van de regionale sy node van Noord-Holland-Oost. Mevrouw De Ruiter studeerde in dertijd rechten in Utrecht. Zij is een poos secretaris geweest van de gereformeerde kerkeraad in Naarden. Nu is zij daar gemeen teraadslid voor het CDA. Zij maakt ook deel uit van het be stuur van de* Vereniging van Vrouwen met een academische Opleiding. Beroepingen Hervormde Kerk: beroepen te Poortvliet Tj. de Jong te Doorn spijk, te Elburg K.A. Abelsma Wateringen, te Nijverdal W. Tij- ink Kolderveen, te Ochten G. Voordijk Oldebroek, te Wasse naar W. van Bruggen Hillegom, te Drachten M. Jansen Hengelo, te Boskoop A. Schipper Willem stad; aangenomen naar Veenen- daal (deelgemeente) A. Bos Ren- kum; bedankt voor Strijen G. Zonneveld Capélle aan de IJssel, voor Waardenburg-Neerijnen P.L. de Jong Laar (West-Duits- land). Gereformeerde Kerken: beroepen te Meppel J.G. Arensman Kam perland, te Oudega (Smallinger- land) A.C. Koeman Boechout (België). Nederlands Gereformeerde Ker ken: beroepen te Oegstgeest- Leiden kandidaat G. de Lange Middelstum. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Harderwijk H.K. Bouwkamp Gramsbergen; bedankt voor Zoetermeer B. Kamphuis Vlissingen. Christelijke Gereformeerde Ker ken: aangenomen naar Schiedam kandidaat J.P. Boiten Zeist. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Borssele P. Blok Dirksland. Schadelijk Onrecht. De Nederlandse Mis sieraad zegt in een brief aan de pauselijke nuntius (vertegen woordiger) in Nederland mgr. B. Wüstenberg, bezorgd te zijn over het onderzoek in Rome naar de rechtzinnigheid van de Nijmeeg se theoloog Schillebeeckx. Niet over het feit dat een onderzoek wordt ingesteld. "De Heilige Stoel heeft het recht, nieuwe theologische formuleringen te toetsen aan de geloofsbelijdenis van de universele kerk". Maar wel over de geheimzinnige ma nier waarop er te werk wordt ge gaan. De werkelijke aanklachten zijn immers niet bekend en ook de verdediging is geheim. Volgens de Missieraad wordt Schillebeeckx onrecht aange daan; men onthoudt hem het recht op inzage van de stukken, op een open en controleerbare procesgang en op een vrije keuze van zijn verdediger. Dat doet, aldus de Missieraad, afbreuk aan het gezag en de geloofwaar digheid van de kerk zelf. val vinden deze "deputaten" het onvoldoende, uit te gaan van het algemene liefdegebod zónder te vragen naar wat de bijbel con creet over bepaalde ethische za ken zegt. Zij kiezen echter wel voor de dialoog, de ontmoeting tussen de verschillende stand punten. "waarmee we als kerk wellicht verder kunnen komen". In dat gesprek moet men elkaar aanvaarden, maar met een voor behoud ten aanzien van homofiel gedrag. De andere groep binnen de com missie houdt zich aan de grote lijn in de bijbel voor de omgang van mensen met elkaar (liefdege bod en aanvaarding) en ziet geen afzonderlijke aanwijzingen met betrekking tot de homofilie. In plaats van de dialoog - onmoge lijk, omdat er geen sprake is van gelijkwaardige partners - wil zij een keuze voor een minderheid, die kerkelijk en maatschappelijk in de knel zit. "Het spreken van de kerk moet een daad van soli dariteit zijn met een kwetsbare minderheid. Het pastoraat moet stem geven aan of de stem ver sterken van mensen die homofiel zijn". Het was de botsing van deze twee gedachten die de commissie tot het besef bracht dat een behan deling van de homofiele mens als "pastoraal probleem" toch niet de goede weg is. Zij wenst ook niet dat de synode het door haar geproduceerde materiaal laat "zeven" om er toch nog de be doelde pastorale handreiking uit te halen. volgende uitgangspunten: aan vaarding van de homofiele me demens, erkenning van de ho mofiele relatie en de christelijke vrijheid om als zelf verant woordelijk mens inhoud en vorm te geven aan het eigen le- Ukunt nü profiteren van de hoge spaarrente hij de NMB.Van die hoge rente kunt u 6 jaar lang verze kerd zijn. Met een Vaste Termijn Spaar rekening van de NMB weet u tevo ren precies waar u aan toe bent Naar keuze 6. 5. 4. 3 of 2 jaar. Bij de langste looptijd hoort de hoogste rente, lin lel u eens op het percentage: nu is het voor u bijzon der gunstig om zo'n rekening te openen. De NMB denkt met u mee. Nederduits-gereformeerde (Zuidafrikaanse) theologen: Bij belverklaring De commissie stelt de synode voor dat het adviesorgaan van de sy node voor kerk en theologie de vragen over de manier van bij belverklaring eens gaat behan delen. "Want de verschillen die daarover bestaan als het over homofilie gaat, zijn niet anders dan de verschillende inzichten bij elk ander ethisch probleem". Verder adviseren de deputaten de synode het gesprek over homofi lie en met homofiele mannen en vrouwen te bevorderen. Dat ge sprek dient te worden gevoerd in het brede kader van "mensen en relaties" in het algemeen. De meerderheid van het gerefor meerde deputaatschap aan vaardt bij deze gesprekken de De acht theologen van de Nederduits-Gerefor- meerde Kerk in Zuid- Afrika die in april van dit jaar gesprekken hebben gevoerd met de synode van de Gereformeerde Kerken in ons land willen dat hun kerk de Zuidafri- kaanse regering vraagt om opheffing van de beper kingen tegen dominee Beyers Naudé. Het rap port hierover wordt nog bestudeerd, aldus een zegsman van de grootste kerk in Zuid-Afrika. Beyers Naudé (63) is directeur van het "Christelijk Instituut voor Zuidelijk Afrika", dat tegen de apartheid strijdt. Twee jaar gele den werd dit instituut verboden en sinds dat ogenblik mag de predikant zich niet vrij bewegen. Zo mag hij Johannesburg niet verlaten, moet hij zich elke week bij de politie melden en mag de pers hem niet benaderen of cite- Band herstellen Een andere aanbeveling van de Zuidafrikaanse delegatie die Nederland bezocht is, de banden met de Gereformeerde Kerken in Nederland te herstellen. De Zuidafrikaanse kerk verbrak die in 1978 met als argument dat de Nederlandse gereformeerden geen maatregelen namen tegen De delegatie zegt in haar rapport, met dankbaarheid te hebben kennisgenomen van het feit dat de behandeling van de leerklacht tegen Wiersinga een 'beslissende fase' heeft bereikt. "De gerefor meerden in Nederland moet worden gevraagd, met grote nauwkeurigheid aandacht te schenken aan mogelijke afwij kingen van de leer binnen de kerk", zo luidt een aanbeveling. De afvaardiging handhaaft haar be zwaren tegen de gereformeerde steun aan het anti-racisme-pro- gramma van de Wereldraad van Kerken. "Over dit ernstige en diep ongelukkige geschilpunt heen moet gepoogd worden el kaar te vinden". Ook deze aanbevelingen van de acht theologen worden momen teel binnen het Zuidafrikaanse synodebestuur "ernstig bestu deerd". ADVERTENTIE Met Dentofix zit het steviger Dcntofix vormt een zazbeschc-er;! laagie en hcjdt he", -.-ftget' vee Beyers Naudé .gemuilkorfd theologische afwijkingen van de leer, zoals geconstateerd bij dr. Voor eerst kerkgeld naar politieke organisatie Rode cijfers Tekort. De begroting van het Va- tikaan voor dit jaar vertoont een gat van f 40 miljoen. Dat staat in een officiële mededeling die in Rome werd gedaan aan het eind van een vijfdaagse vergadering van de paus met 123 kardinalen. De kardinalen zeggen dat de in komsten van hun kerk "absoluut ontoereikend" zijn om de uitga ven van het centrale kerkbestuur en de kosten van het evangelisa tiewerk te dekken. Bij zijn terug keer op Schiphol verklaarde kar dinaal Willebr^nds, in overleg met zijn collega's hier te willen nagaan of de Nederlandse bijdra ge aan het Vatikaan kan worden verhoogd. Hoe groot die bijdrage nu is, zei mgr. Willebrands niet te weten. "Maar het zal niet veel zijn". (Van onze redactie geestelijk leven) In het werelddiakonaat van de Hervormde Kerk zijn spannin gen ontstaan naar aanleiding van een gift aan het Patriottisch Front van Zimbabwe-Rhodesië. De werelddiakonaten van de Her vormde Kerk en de Gerefor meerde Kerken besloten on langs, 55.000 aan dit Front te schenken om zijn delegatie op de conferentie in Londen - waar de strijdende partijen op uitnodi ging van de Engelse regering bijeen zijn - uit de financiële moeilijkheden te helpen. De hervormd-gereformeerden in de commissie voor het werelddia konaat zijn het met deze schen king niet eens. De hoofdbesturen van de Gereformeerde Bond en van de Gereformeerde Zen- dingsbond zijn van oordeel dat de zaak van het werelddiako naat in de Hervormde Kerk hierdoor zeer is geschaad. Anderhalf jaar geleden kreeg het hervormde werelddiakonaat een drie man sterke Vertegen woordiging uit de kring van de Gereformeerde Bond (de rechter vleugel van deze kerk). De eigen commissie van de bond en van de Gereformeerde Zendings- bond werd toen opgeheven. Men wist van tevoren dat het overleg niet altijd even soepel zou ver lopen, maar de ervaring leerde toch dat er ook over netelige kwesties in grote openheid kon worden gepraat. Bovendien kan de commissie als gehéél de ver antwoordelijkheid voor het to tale hulpverleningspakket aan vaarden. Spanningen ontstaan alleen op het punt van het „poli tieke diakonaat". Afwezig In de vergadering van de commis sie waar tot de gift aan het Pa triottisch Front werd besloten waren de drie hervormd-gere formeerdevertegenwoordigers - ds. C. Lam, ir. L. van der Waal en ir. J. van der Graaf - niet aanwe zig. Een paar waren er ziek, de derde was buitenslands. Hun afwijzing van de gift betreft met name het feit dat nu een officieel orgaan van de kerk uit de alge mene middelen heeft geput om een zo omstreden beweging als het Patriottisch Front recht streeks te steunen. Het hoofdbestuur van de Gere formeerde Bond vraagt zich af of deze delegatie in Londen wel ex tra steun behoeft. Volgens de Engelse ambassade in ons land betaalt de Engelse regering de kosten. En als ze in financiële moeilijkheden komt, waarom springen politieke organen dan niet bij? Het hoofdbestuur denkt aan het ministerie van ontwikkelingssamenwerking of de Interkerkelijke Coördinatie commissie voor Ontwikkelings samenwerking die als hulpver leningsorgaan, samenwerkend met de Nederlandse regering, voor doelen als deze geld be schikbaar heeft. Ook het anti-racismefonds van de We reldraad van Kerken heeft voor vrijwillige bijdragen een speciaal gironummer openge steld. Nu zijn voor het eerst al gemeen-kerkelijke gelden naar een politieke organisatie ge gaan. Diepgaand Ir. Van der Graaf, een van de drie hervormd-gereformeerde leden van de commissie en secretaris van de Gereformeerde Bond, meent dat deze zaak om „diep gaand overleg" vraagt. Niet al leen binnen de commissie maar ook binnen de hoofdbesturen van de bond en de Gereformeer de Zendingsbond. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17