Karpov bedreigt medekoploper Genna Sosonko Circuit wil weg VR I J-U IT Tahamata's doelpunten: iets om in te lijsten LIMBURG HEEFT PLANNEN Baan vol lof over Thijssen KNGV: dieper in problemen Britse atleten gaan laat naar de Spelen DINSDAG 13 NOVEMBER 1979 Eind 1979 zal Studio Sport wel weer een overzicht geven van hetgeen het afgelopen jaar ons aan hoogtepunten en mar kante misère heeft gebracht. Het hoofdstuk voetbal neemt traditiegetrouw de meeste ruimte van dat programma in beslagEn je kunt er donder op zeggen dat dit jaar weer de meeste aandacht uitgaat naar de avonturen van het Nederlands elftal op weg naar de eindronde van het Europees kampioenschap voor landenteams. Dat gaan de mannen van Zwartkruis net wel of net niet halen. Een hoogtepunt? Het zal wel hoewel het voetbal dat in dat soort confrontaties op het gras komt wat mij betreft zo via de spoelbak het riool in kan. Ik vrees dat aan één van de ech te hoogtepunten die de voet balsport in Nederland dit jaar kende, achteloos voorbij zal worden gegaan. Ik bedoel: aan het spel van Simon Ta hamata tijdens Ajax-PSV op 11 november 1979. Het leek er op, zo las ik in één der kranten, of de kleine Ajacied in de wolken voetbalde. En zo was het ook. Dat verrukkelij ke dropkickje waarmee het tweede doelpunt werd ge scoord en die delicatesse-ach- tige boogbal bij de vierde. Doelpunten die niet meer van deze planeet leken. (Overdre ven natuurlijk, maar dat mag in dit geval best). Temidden van de botte-bijlwerkers die steeds meer de overhand krij gen in het huidige voetbal, stond daar eindelijk weer ie mand die fijnzinnig de floret hanteerde. Even was voetbal weer een feest, een lust voor het oog. Simon Tahamata En dan die oprecht beleefde vreuade van die jongen. Ge heel zonder dat ergerlijke ge- frutsel, die genante aanstelle rij van andere voetballers, die na het maken van een doel punt steevast de gedragingen van losgeraakte kettinghon den nabootsen. Tahamata's uitspraak na de wedstrijd dat het allemaal met straatvoetbal was begon nen, deed me natuurlijk hele maal goed na alles wat ik daarover vorige week had ge schreven. Elf november 1979. Ik denk dat ik die zondag laat inlijsten. Want hoe lang zullen we hier op weer moeten teren? Handleiding St. Etienne - PSV 6-0, Ajax - PSV 4-1Dreunende klappen voor de Eindhovenaren. Als zoiets met Ajax was ge beurd, zou trainer Beenhak ker nu al lang en breed in het abattoir liggen. Ook Feye- noord zou in zo'n geval de messen voor Jezek slijpen. Maar bij PSV lijkt alles gewoon door te gaan. Rijvers doet of er niets aan de hand is. Waar schijnlijk denkt-ie dat ie te gen St. Etienne alleen maar de eerste set heeft verloren. Ver der geen mekkerende voorzit ter en ook geen dreigend sa menzwerende spelers. Dat doet op het eerste gezicht prettig aan. Ik houd niet van die paniek na zware nederla gen. Wie sport bedrijft ook als prof) moet bereid zijn te aan vaarden dat je af en toe ook ongenadig op je ziel kunt krijgen. Maar eerlijk gezegd denk ik niet dat de PSV-ers zich door dit soort filosofieën laten leiden. Ik geloof veeleer dat die brave Brabantse borsten er geen idee van hebben hoe je revolu tie moet maken. Zou Piet Schrijvers uit die omvangrij ke encyclopedie die hij over deze materie bezit niet een handzaam uittreksel kunnen maken voor de in dat opzicht wat minder bedeelde Eindho- vense collega's? Van Hanegem Een dag of tien geleden stond in deze krant een interview met Willem vanHanegem,waarin deze o.a. zei dat hij nog niet wist of hij volgend jaar naar Amerika zou terugkeren. Dat hing mede van de positie van FC Utrecht af. Nou, Van Hanegem mag dan in twijfel verkeren, zijn Ameri kaanse club, de Chicago Sting, heeft vrijwel alle be langstelling voor hem verlo ren. Dat maak ik op uit een artikel van 2 7 oktober j .1in de Chicago Tribune, een krant die ik van bevriende zijde in handen kreeg gestopt. Ik ci teer even uit het stuk dat de forse kop draagt "Sting will lose Van Hanegem and. Sjo- berg" (Sting zal niet meer met Van Hanegem en Sjoberg uit komen). Daarin staat dat Van Hanegem deze zomer in Chi cago met hardnekkige blessu res kampte. Sting-coach Willie Roy: "Ik re ken niet meer op Wim. Zelfs als hij terugkomt, zouden we het elftal niet rondom hem bouwen. Het kunstgras bleek een slechte uitwerking op zijn benen te hebben. Ik denk trouwens niet dat hij in deze fase van zijn carrière er nog veel voor zal voelen terug te komen". Er blijft nog een piepklein ach terdeurtje over, zou je kunnen zeggen. Maar veel dollars zullen ze stellig niet meer voor hem op tafel leggen. Op een beleefde manier zegt coach Roy eigenlijk: blijf maar weg, we hebben je niet meer nodig. Als Van Hanegem in 1980 weer in Amerika wil spelen dan zal hij dus precies als vorig jaar van club naar club moeten trekken. Géén plezierig vooruitzicht. Zweet Er zijn van die mensen rond wie de sfeer van onrust en con troverse nooit helemaal meer wegebt. Tot die categorie be hoort, vrees ik, Tom Daey Ouwens. Ooit was hij direc teur van de Leidse Groenoordhal, maai de ge meente Leiden ontsloeg hem wegens gebrek aan tact. Daey Ouwens vocht dat ontslag aan en na een zeer bitter gevecht van ruim viif jaar stelde de rechter hem in het gelijk. Dat wil zeggen: hij kreeg zijn baan niet terug, maar de ge meente werd veroordeeld tot het betalen van een formida bel bedrag aan smartegeld en salaris. Afgelopen zaterdag werd Daey Ouwens gekozen tot secretaris van het het Kon. Nederlands Gymnastiek Verbond,één van de sportbonden in dit land waar het nogal eens gist, smeult of broeit. (Dit week einde overleefde het KNGV- bestuur met 144 tegen 80 een motie van wantrouwen). Dat bestuur nu had het KNGV- parlement laten weten Daey Ouwens niet te willen (overi gens op gronden die absoluut niets met zijn Groenoordhal- verleden uitstaande hadden), maar de vergadering schoof die bezwaren ter zijde. Daey Ouwens dus in een bestuur dat hem liever niet had zien komen. Met het zweet in de handen wacht ik af wat voor drama's ons te wachten staan. Excelsior Nu we het toch over gymnastiek hebben: vorige week meldde de Leidse heren-gymnastiek vereniging Excelsior dat het zijn 200ste lid had ingeschre ven. Dat lijkt geen al te imponerend getal. Tal van voetbalclubs bijv. zullen er om glimlachen. Zij zouden met gemak een veelvoud daarvan kunnen halen, als het aantal velden geen beletsel vormde. Ja, voor het voetballen zegt een ledental van 200 niks, maar voor de turnerij en dan vooral het herenturnen wel degelijk. Want dat zit in Nederland al jaren hevig in het slop. (Om een goed turner te worden is veel geduld nodig en dat heb ben we niet meer). De animo laat te wensen over. Ooit wa ren er in Nederland heren- turnclubs te kust en te keur. ik geloof dat er nu nog zeven zijn. Eén daarvan is het Leidse Ex celsior, dapper vechtend te gen de stroom in, zoals alleen heel sterke vissen dat kunnen. De club is overeind gebleven door de uitstekende sfeer in en de voorbeeldige werkkracht van bestuur en kader. Ama teurs in de allerbeste zin van het woord. De generaties Pommers, de Pannekoeken, Sievallen, Van der Hoevens e.a. hebben een huis gebouwd dat de tand des tijds lijkt te kunnen doorstaan. Het bereiken van dat ledental van 200 moet een grote vol doening zijn. En een aanspo ring. Worstelaar Uit Zweden wordt de dood ge meld van Ivar Johansson, één van de grootste worstelaars aller tijden, op 73-jarige leef tijd. Hij werd in 1932 in Los Angeles Olympisch kampioen als middengewicht bij het vrij worstelen en als welterge- wicht bij het Grieks-romeins worstelen. In twee verschil lende categorieën dus. Een Toen hij als middengewicht in Los Angeles kampioen was geworden, ging hij terstond aan de slag met hardlopen en saunabaden om vijf kilo van zijn gewicht af te krijgen. De volgende dag al moest hij als weltergewicht uitkomen. Bij de weging bleek hij nog een pond te zwaar, maar een fikse harlooppartij en nog een heet bad brachten hem bij de laat ste controle nog net op het juis te gewicht. Twee dagen lang at hij vrijwel niets uit angst een onsje te zullen aankomen. Hij kauwde (alleen kauwde) op wat taai vlees. Zijn tegenstanders, die zijn problemen kenden, grijnsden hem vrolijk toe en lieten in de pauze tussen de wedstrijden zich het Califor- nische fruit goed smaken. "Ohhoe haatte ik die etende ke rels", zei hij jaren later. "En omdat ik ze haatte, won ik ook In 1936 werd deze beresterke man opnieuw Olympisch kampioen, doch nu slechts in één gewichtsklasse. Daar naast behaalde hij nog acht Europese titels. In het dagelijks leven was Jo hansson politieman in Norr- köpping. Als specialiteit had hij het arresteren van wilde dronkemannen Zijn wijk had jarenlang het laagste misdaadcijfer van heel de stad Cake LONDEN (Reuter) - De Engelse atletiekploeg voor de Olympische Spelen van het volgend jaar in Moskou zal de duur van het noodzakelijke ver blijf in de Russische hoofdstad tot een minimum beperken. De Engelse atleten, die hun land op de Spelen moeten vertegenwoordigen, behoe ven zich voor wat de Engelse atletiekbond betreft pas twee of drie dagen voor het begin van het onderdeel waar zij op uitkomen in Moskou te melden. David Shaw, de voorzitter van de Britse amateur atletiek bond (BAAB), verklaarde gisteren in Londen waar de details over het Engelse voorbe reidingsprogramma op de Olympische Spelen bekend werden gemaakt dat het besluit om de duur van het verblijf in Moskou tot een minimum beperkt te houden, is ingegeven door de ervaringen die zijn opgedaan tijdens de Spartakiade. De grote angst van de Engelse bond is dat de atleten zich in Moskou zullen vervelen. TILBURG - Karpov leider in het Interpolistoernooi? Dat werd gisteren in de negende ronde het grote vraagteken. Terwijl Sosonko en Romanishin zich tegen resp. Spasski en Hübner al snel met een half puntje tevreden stelden, verloor medekoploper Larsen later op de avond en brak Karpov met licht voordeel af. ZANDVOORT - De directeur van het Circuit van Zand- voort, Johan Beerepoot, gaat woensdag 21 november met de Limburgse gedeputeerde van sportzaken Lei Stals spreken over de mogelijke aanleg van een nieuw circuit in Noord- of Midden-Limburg. Beerepoot voelt zich tot deze on derhandelingen gedwongen door het gebrek aan medewerking van Aanvankelijk hing deze ontwikke ling niet in de lucht. Larsen moest het initiatief aan Portisch laten, terwijl Karpov aan Hort een vlotte ontwikkeling toeliet. Bovendien kon de Tsjech door zijn opponent het loperpaar te geven, zijn pionnenformatie dui delijk versterken. Het eind van het liedje was echter dat er door Karpov teveel materiaal geruild kon worden. De Rus kon hiermee profijt gaan trekken uit zijn pion- nenmeerderheid op de da- mevleugél. Of dat voordeel vol doende is, zal de tweede zitting moeten leren. Portisch en Larsen pakten de ope ning beiden origineel aan. Aller eerst werden de meeste pionnen tegenover elkaar geschoven, een ontwikkeling welke Portisch enig ruimtevoordeel en het lo perpaar opleverde. De Deen bouwde hiertegen een solide verdediging op en deed in de slotr fase het tij keren. Larsen pos teerde namelijk zijn paard op het sterke veld e4 en kon via de open A-lijn teven pressie op de A-pion gaan uitoefenen. In de avonduren werd hij niettemin verslagen door de Hongaar. Lijdensweg Voor Smyslov wordt dit supertoer- nooi een lijdensweg. De oud- we reldkampioen krijgt geen mo ment om op adem te komen en is nu dan ook volledig uitgeblust. De 58 jaren beginnen zwaar bij hem te wegen. Ditmaal kon Jan Timman zijn slag slaan, al ging dat niet erg overtuigend. In de Ragosin-variant van het dame gambiet weigerde de Rus op de negende zet een door Timman met Pd2 aangeboden pion. Dat werkte niet zo best uit, vooral omdat Smyslov met 13. Df6 de veertiende zet van Timman over zag. Db3 won een pion, i Nederlander rechtstreeks op de winst afging. Toch kreeg Smyslov remisekan sen, want de pion van Timman ging te optimistisch aan de wan del. Toen was het evenwel de beurt aan de Rus om weer in de fout te gaan. Timman accepteer de gretig de aangeboden dame- ruil en wikkelde af naar een ge wonnen pionneneindspel. Smyslov brak nog af, maar gaf zonder verder spelen op. Ruilhandel De drie remises waren weinig schokkend. Sosonko koos in het damegambiet een ongebruikelij ke variant, wat opponent Spasski de kans gaf om tot een enorme ruilhandel over te gaan. Sosonko is tevreden met wat hij tot nu toe bereikt heeft en maakte van het remiseaanbod op de 18e zet geen probleem. Sax-Kavalek beloofde in eerste in stantie een boeiende strijd te gaan worden. Langs omwegen werd een variant van het Ko- nings-Indisch bereikt, waarin het Sax was die met nieuwe ideëen voor de dag kwam. Kavalek is echter niet meer de vechter van voorheen. Voordat het geschut werkelijk in actie zou gaan ko men, wist hij zijn tegenstander tot een remise te verleiden. Ondanks het tegen Sosonko opge lopen pak slaag durfde Hübner Romanishin toch een Catalaanse verdediging voor te tóveren. De witspeler offerde een pion, welke hij op de lange termijn weer dacht terug te winnen. Dit ge schiedde evenwel niet, daar de Duitser met een sterke torenzet voor een kink in de kabel zorgde. Omdat Hübne» later enkele zwakke pionnen op de ko ningsvleugel met hand en tand moest gaan verdedigen, was de pluspion niet voldoende voor de zege. Vandaag is de voorlaatste ronde, met als toptreffen de partij tussen Timman en Karpov. RUUD DOBBELAAR 1. c2-c4 Pg8-f6; 2. Pbl-c3 e7-e6; 3. Pgl-fó d7-d5; 4. d2-d4 Lf8-b4; 5. c4xd5 e6xd5; 6. Lcl-g5 h7-h6; 7. Lg5-h4 g7-g5; 8. Lh4-g3 Pf6-e4; 9. Pf3-d2 Pe4xg3; 10. h2xg3 c7-c6; 11. e2-e3 Lc8-e6; 12. Lfl- d3 Pb8-d7; 13. Ddl-c2 Dd8-f6; 14. Dc2- b3 c6-c5; 15. Ld3-b5 Ta8-c8; 16. 0-0 Lb4xc3; 17. B2xc3 b7-b6; 18. Lb5xd7(schaak) Le6xd7; 19. Db3xd5 Df6-e6; 20. Dd5-b7 h6-h5; 21. Pd2-e4 f7-f6; 22. Tfl-dl 0-0; 23. d4-d5 De6xe4; 24. Db7xd7Tc8-a8; 25. d5-d6Tf8-f7; 26. Dd7-b5 Ta8-d8; 27. Db5-b3 Kg8-g7; 28. Db3-d5 De4-e5; 29. Tdl-d3 Tf7-d7; 30. Tal-dl De5-e8; 31. Dd5-f5 De8-e5; 32. Df5xe5 f6xe5; 33. Td3-d5 Kg7-f6; 34. f2-f4 G5xf4; 35. g3xf4 e5xf4; 36. e3xf4 het Zandvoortse gemeentebe stuur, waardoor uitbreiding van de accommodatie op het huidige circuitterrein niet mogelijk Mocht de CENAV in Limburg een geschikt terrein vinden voor de aanleg van een nieuw circuit, dan wil de vereniging de badplaats zo snel mogelijk verlaten. Aanleg van een nieuw circuit, waarop ook karting en motorcross be dreven kunnen worden, zal twin tig tot vijfentwintig miljoen gul den gaan kosten. „Het collegeprogramma heeft ons in een onmogelijke positie ge bracht", verteit Beerepoot. „Wij als CENAV willen graag elke cent die binnenkomt gebruiken voor de ontwikkeling van het circuit. Maar van het gemeentebestuur mogen we dat geld alleen gebrui ken als het bestemd wordt voor het vergroten van de veiligheid. Wij zouden het circuit voor de toeschouwers graag wat aan trekkelijker maken door in het terrein extra paden aan te leggen en er een paar restaurants neer te zetten. Maar dat is allemaal niet mogelijk". Beerepoot voelt bovendien sterk de dreiging, dat het circuit binnen korte of misschien wat langere tijd zal moeten verdwijnen omdat de gemeenteraad dat wil. „Daar komt nog bij, dat als ze ons niet wegjagen maar ons het leven wel moeilijk blijven maken, de kans erg groot is dat we toch verdwij nen", aldus de circuit-directeur. Hij wijst er dan ook op, dat als zich serieuze gegadigden melden voor de aanleg van een nieuw cir cuit, de CENAV er het best aan doet zo snel mogelijk te verkas- Timman tijdens zijn partij tegen de Rus Smyslov. Td8xd6; 40. Th6xd6 Ke7xd6; 41. c3- Smyslov geeft op. Sax 1. Sosonko en Romanis- jin 5,5 pnt., 3. Karpov 5 en 1 al Larsen, Spasski en Portisch 5, 4,4 en 1 afg., 8. Kavalek en Timman 4, 10. Hübner en Hort 3,5 en 1 afg., 12. Smyslov 1,5. ROTTERDAM - Assistent-bonds- coach Rob Baan is het afgelopen weekeinde naar Engeland afge reisd om zowel Frans Thijssen als Arnold Mühren aan het werk te zien bij Ipswich Town tegen As ton Villa. Baan keerde vol lof te rug uit Ipswich, vooral over ex- FC Twente-speler Frans Thijssen, die tegenwoordig bij zijn Engelse werkgever in het centrum van het middenveld speelt in plaats van aan de rechterzijde. AMSTERDAM - De tumul tueuze gebeurtenissen op de bondsvergadering van afge lopen zaterdag in Utrecht hebben ertoe geleid dat vice- voorzitter ir. Wim Singer en penningmeester Cor Klay van het Koninklijk Neder lands Gymnastiek Verbond uiterlijk op de bondsverga dering van november 1980 Voorop bij deze beslissing staat dat beide functionaris sen ervan uitgaan dat de continuïteit in het bestuur lijke werk moet worden ge handhaafd. Daarbij sluiten zij de mogelijkheid niet uit dat ze al eerder, wanneer zich daartoe perspectieven met het oog op de opvolging openen, namelijk op de bui tengewone bondsvergade ring van 1 maart 1980, aftre den. Bondsvoorzitter John Tielrooy blijft bij zijn be sluit op de vergadering van november 1980 afscheid te nemen. Baan heeft inmiddels Jan Zwart kruis van zijn bevindingen op de hoogte gesteld. Deze overweegt nu inderdaad om zijn uitgedunde middenveld met Thijssen aan te willen voor de wedstrijd tegen Oost-Duitsland. Thijssen kwam vier keer uit voor Oranje.de laat ste keer op 22 november 1975 te gen Italië. Voorts is nu zeker dat Wim Jansen definitief is afgevallen voor de Oranje-selectie voor de wedstrijd tegen Oost-Duitsland. De medi sche staf van Feyenoord heeft hem een week volledige rust voorge schreven. Jansen mag aanstaan de maandag weliswaar de trai ning hervatten, maar dan nog zonder een bal aan te raken. Het gesprek dat Jan Zwartkruis gisteren met en bij PSV voerde over de eerder gelanceerde uit spraken van trainer Kees Rijvers over het Nederlands elftal, is vol gens de bondscoach voorspoedig verlopen. „We hebben afgespro ken in de toekomst meer met el kaar in contact te treden", aldus een vermoeid klinkende bonds coach.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13