Standpunten van Amerika en Iran verhard Actie VS in Teheran kansloos WEINIG UITZICHT GIJZELINGSZAAK TEHERAN Deze week 't varkensvlees 2« 500 gramHALVE PRIJS Thaise kritiek op reis van Rosalynn Carter Washington Post op de bres voor sjah Ian Smith: Rhodesië- conferentie vrijwel beëindigd En vlees is on$ vak. vSensiappen VUUCNtfiBBSTBR ftiËBÜ MASSALE EVACUATIE NAEXPLOSIE IN CANADA MAANDAG 12 NOVEMBER 1979 BUITENLAND PAGINA 9 Politie-agenten bewaken gearresteerde Iraai geraakt tijdens een betoging tegen het verblijf v WASHINGTON (Reuter/UPI) - Een Amerikaanse militaire ope ratie om de gijzelaars in de am bassade in Teheran te bevrijden, zou geen kans van slagen hebben. De enige weg is de diplomatieke. Een vergelijking met de red dingsactie van de Israëli's op En tebbe is oniuist. Dat heeft Les Aspin, lid van het Huis van Afgevaardigden, in het weekeinde in Washington ver klaard. Aspin is lid van de com missie van het huis inzake mili taire aangelegenheden en ook lid van de commissie die zich met de veiligheidsdiensten bemoeit. Hij noemde suggesties om langs mi litaire weg de gijzeling in Teheran te beëindigen "idioot" In Amerika wordt de druk sterker om de strijdkrachten te gebrui ken, zoals de Israëli's dat hebben gedaan met een bliksemoperatie op het vliegveld Entebbe in 1976 in Oeganda. Volgens Aspin hebben Amerikaan se helikopters wel de actieradius om de ambassade te bereiken vanaf een vliegdekschip, maar kunnen zij niet terugkeren of doorvliegen naar Turkije zonder bij te tanken. Ook president Carter staat niet te trappelen om militair in te grij pen. Volgens een woordvoerder van het Witte Huis heeft Carter dit vrij dag al laten weten aan verwanten van gijzelaars, die op het Witte Huis werden ontvangen. Carter heeft zaterdag het hoofd van het Amerikaanse departement van justitie, Benjamin Civiletti, opdracht gegeven stappen te nemen, die er toe kunnen leiden, dat honderden Iraanse studenten uit de Verenigde Staten worden gezet. Woordvoerder Jody Powell van het Witte Huis verklaarde, dat de president Civiletti had gelast alle Iraanse studenten in het land op te sporen, wier visa verlopen zijn ol anderszins ongeldig en de no dige stappen te nemen, die nodig zijn procedures mogelijk te ma ken, waaronder zij het land kun nen worden uitgezet. Volgens Powell is er reden om aan te nemen, dat "vele" Iraanse stu denten illegaal in de VS verblij ven. Volgens de Amerikaanse or ganisatie voor buitenlandse stu denten bevinden zich dit jaar in totaal 45.239 Iraanse studenten in het land. Carter besloot tot de stap nadat hij en miljoenen Amerikanen vrij dag op de televisie beelden had den kunnen zien van Iraanse stu denten die door het hele land demonstreerden wat soms tot felle reacties van woedende Amerikanen leidde. De kwestie van de uitwijzing van Iraanse studenten was volgens regeringsfunctionarissen over- werp van .studie geweest nadat vorig weekeinde de gijzeling in de Amerikaanse ambassade in Teheran begon om de uitlevering van de sjah door de VS af te dwingen. Doel van Carter zou volgens hen nu voornamelijk zijn Iraanse studenten af te houden van verdere demonstraties in de VS, daar deze hebben geleid tot gewelddadige tegenacties van Amerikanen. Volgens de presi dent zouden, als de beelden van dergelijk geweld naar Iran zou den worden doorgezonden, de levens van de rond zestig Ameri kaanse gijzelaars in Teheran in gevaar kunnen komen. Een Iraanse student heeft gisteren in Denver een Amerikaan dood geschoten en twee anderen ge wond, zo heeft de politie meege deeld. De Iraanse student greep naar zijn geweer toen de Ameri kaanse jongelui hem bij zijn wo ning lastig vielen. Het incident volgde op twee demonstraties in Denver tegen de bezetting van de Amerikaanse ambassade in Te heran. WASHINGTON (Reuter/UPI/AFP) - De Washington Post heeft gisteren felle kritiek geleverd op die Amerikanen die eens heb ben geprofiteerd van het bewind van de afgezette sjah van Iran, maar nu uitroepen dat hij de VS maar uit moet om zo de betrek kingen te verbeteren met de nieuwe Iraanse regering. Toen de sjah aan het bewind was berustten de VS in zijn wreedheden en profiteerden van hetgeen de vriendschap rpet de sjah opleverde, aldus de Washington Post. De VS moeten nu de verantwoorde lijkheid dragen voor hun eigen gedrag. Ook de voormalige Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Kissinger, liet zich in dergelijke bewoordingen uit. In een inter view met het Amerikaanse tijdschrift "News and World Report" zei de oud-minister dat de VS niet moeten toegeven aan de chan tage van Iraanse studenten. Hij voegde eraan toe dat de regering- Carter voor een groot deel schuld had aan de val van de sjah, maar gaf niet verder aan hoe hij dit precies bedoelde. Oud-premier Bachtiar van Iran veroordeelde in een interview met de Amerikaanse televisieomroep "ABC" de gijzelingsactie in de Amerikaanse ambassade in Teheran. Hij merkte op dat de pogin gen de gijzelaars vrij te krijgen stuk lopen op het feit dat Iran geen regering heeft. (Van c correspondent) TEHERAN/WASHINGTON/PARIJS (Reuter/AFP/Dpa) - In de manoeuvres rond de gijzeling in de Amerikaanse ambassade in Teheran heeft zich dit weekeinde een ver harding van de standpunten van Washington en Teheran afgetekend. LONDEN - Volgens de voormalige blanke premier van Rhodesië, Ian Smith, is de Rhodesië-confe- rentie zo goed als beëindigd. Hij vertrok zaterdagavond naar Sa lisbury en zei op het vliegveld Heathrow dat overeenstemming op de conferentie moest worden beschouwd als een vaststaand feit. Hij dacht dat het niet meer dan twee of drie dagen zou duren voordat een overeenkomst zou kunnen worden getekend. De doorbraak, vermoedelijk gefor ceerd door de Conservatieven, was de bekendmaking dat het Britse parlement de economi sche boycot van Rhodesië niet zou verlengen behalve voor en kele produkten. Dit heeft het Pa triottisch Front min of meer voor een voldongen feit geplaatst. De Zambiaanse president Kenneth Kaunda die op het ogenblik op Ian Smith. uitnodiging van premier Marga- reth Thatcher in Londen is, be schuldigde Engeland ervan de boycot te vroeg te hebben opge geven. De conferentie is op het ogenblik in het stadium van discussies over de details van de overgangspe riode totdat het nieuwe Zimbab we kan worden uitgeroepen. Het Patriottisch Front wil nog steeds dat er een VN-macht in Rhodesië wordt gestationeerd gedurende de verkiezingsperiode. Londen is niet bereid op dat punt toe te ge ven en heeft zelfs al maatregelen getroffen om in plaats van deze macht tussen de vijftig en hon derd Britse politie-officieren en experts naar Rhodesië te sturen, die dan door het land heen ver spreid zouden moeten worden om toezicht te houden. Iraanse minister van buitenlandse zaken Abdul Has- sanbani-Sadr kondigde gisteren aan dat hij de buitenlandse am bassadeurs in Teheran zal ont bieden om hen te verzoeken druk uit te oefenen op de Verenigde Staten. Iran verlangt uitlevering van de afgezette Sjah, die in een Newyorks ziekenhuis wordt ver pleegd, in ruil voor de vrijlating van de ongeveer honderd gijze laars in de ambassade. Ook in een interview met de Franse radio nam minister Banisadr een onverzoenlijk standpunt in: "een compromis, of onderhandelin gen. is niet mogelijk". Hij zei dat de gijzelaars worden vastgehou den door Iraanse studenten, en niet door de regering, maar ver zekerde niettemin dat de gijze laars ook in het geval van een mi litaire interventic goed zullen worden behandeld. Hij zei het le ger geen opdracht te kunnen ge ven "te schieten op het volk" om zo tot ontruiming van de ambas sade te komen. Ook de Verenigde Staten moeten zich aan het internationaal recht houden, aldus Bani-Sadr. en het internationaal recht verbiedt het beschermen van een "internatio nale misdadiger". Volgens de minister hebben de Verenigde Staten de sjah in hun land toege laten "om Iran te vernederen" "Als de sjah sterft in de Verenig de Staten, of naar een ander land wordt uitgewezen, zullen wij een tribunaal MDVERTENTIE De Vleeschmeesters 500 gram 5.48 2" 500 gram schouderkarbonaden 500 gram 4.98 2e 500 gram V Ook geidig in Rosmolen/Winkelcentrum-De Kopermolen Amerikanen berechten "Wij willen de Amerikanen berech ten voor hun misdaden, alle mis daden die ze in Iran hebben ge pleegd sinds Mossadegh, de staatsgreep (waarbij de linksna- tionalistische Mossadegh werd verdreven en de sjah weer aan de macht kwam - red.) en alles wat tot op heden is gebeurd", aldus Bani-Sadr. Volgens hem maakte in het verleden niet het keizerlijk hof, maar de Amerikaanse am bassade de dienst uit in Iran. "Het was geen ambassade, maar een waar regeringscentrum". Maar een verbreking van de diploma tieke betrekkingen met de Ver enigde Staten wordt op dit ogenblik niet overwogen, aldus de minister. Bemiddelingspogingen van de Verenigde Naties, de paus en de Palestijnse bevrijdingsorganisa tie PLO leken gisteren in een im passe te verkeren. Wel kreeg de apostolisch nuntius, mgr. Anni- bale Bugnini, toestemming de gijzelaars in de ambassade te be zoeken. Na een verblijf van bijna twee uur in het ambassade-ge- bouw zei Bugnini dat de gijze laars die hij had gesproken er li chamelijk niet slecht aan toe zijn, maar wel "moreel vermoeid" ra ken. Zaterdag kregen de ambas sadeurs van Zweden, Frankrijk, Algerije en Syrië gelegenheid de gijzelaars te bezoeken. Na afloop daarvan deelden ze mee dat er bij Iraanse studenten houden foto's op worden vastgehouden. de gijzelaars geen tekenen van mishandeling waarneembaar zijn. gijzelaars die in de bezette Amerikaanse ambassade in Teheran Anti-Egypte Verklaring De bezetters lieten fotocopieën cir culeren van een verklaring, on dertekend door 33 gijzelaars, waarin wordt aangedrongen op uitlevering van de sjah. De Ame rikaanse regeringswoordvoerder Hodding Carter liet daarop weten dat aan een dergelijke verklaring, gezien de omstandigheden waarin de gijzelaars verkeren, niet veel betekenis moet worden gehecht. Hij herhaalde dat er geen sprake kan zijn van uitleve ring van de sjah. De bezetters van de ambassade hebben gisteren verklaard dat het ambassadepersoneel voor een vals paspoort had gezorgd voor de voormalige bevelhebber van de Iraanse marine. Kamal Habibollah, zodat deze in juli jl. het land illegaal kon verlaten. De bewijzen daarvoor hadden ze gevonden in een briefwisseling tussen de amoassade en de Ame rikaanse minister van buiten landse zaken Cyrus Vance. Eer der publiceerden de bezetters soortgelijke verklaringen waar uit moet blijken dat de Ameri kaanse ambassade het centrum van een omvangrijke spionage- net in Iran was. Ajatollah Cho- meini betitelde de ambassade za terdag als een "spionage-nest". Egypte heeft gisteren Iraanse stu denten, die op het vliegveld van Cairo arriveerden, terugge stuurd, zo maakte het Iraanse ministerie van buitenlandse za ken bekend. De betrekkingen tussen Iran en Egypte zijn in april al verbroken. Sinds president Sadat herhaaldelijk asiel heeft aangeboden aan de sjah en Cho- meini, voor idioot heeft uitge maakt. is in de Iraanse pers een felle anti-Egyptische campagne op gang gekomen. De sjah heeft zich bereid verklaard na afloop van zijn medischè be handeling in New York naar Egypte te reizen, dit heeft de Egyptische ambassadeur in de Verenigde Staten. Ashraf Gorbal, gisteren gezegd. Hij zei dit nadat hij in het ziekenhuis in New York waar de sjah wordt verpleegd een officiële uitnodiging van presi dent Sadat van Egypte had over handigd. Gorbal bracht volgens het persbu reau Reuter een half uur bij de sjah door. Volgens hem kikkerde de sjah van de uitnodiging zicht baar op. Het Franse Persbureau AFP meldde echter dat de sjah absoluut niet van plan zou zijn in de nabije toekomst naar Egypte te reizen. Berichten daarover wa ren "vals en zonder grond", aldus een verklaring van een verte genwoordiger van de sjah. In de Libanese hoofdstad Beiroet zijn gisteren ongeveer vijftig Pa- BANGKOK (DPA) - Het blad 'Bangkok Post', dat vaak de me ning weergeeft van de regering van Thailand, heeft naar aanlei ding van de reis van mevrouw Carter naar Thailand geschreven, dat als de vluchtelingensituatie in dat land alleen maar aandacht krijgt omdat er een verkiezings jaar voor de deu r staat of omdat er op het ogenblik geen qndere on derwerpen zijn, het beter zou zijn. dat het vraagstuk in het geheel geen belangstelling zou hebben. De Thaise regeringsleider Kriang- sak Chomanan heeft vrijdag ver klaard, dat Thailand, dat thans reeds ongeveer 350.000 Cam bodjaanse vluchtelingen her bergt, er in de komende weken en maanden waarschijnlijk nog 50.000 bij zal krijgen. Mevrouw Rosalynn Carter heeft za terdagochtend haar bezoek van twee dagen aan Thailand beslo- het verlede ten. "Ik keeri notie problee ir huis terug met enige de omvang van het hoewel dit bijna niet te overzien is", aldus mevrouv ter. Volgens haar gaat het oi internationaal vraagstuk, president en de m< land zijn bereid om zoveel moge lijk te helpen", zo verklaarde zij. Suggesties dat haar bezoek in verband moest worden gezien met de presidentsverkiezingen van volgend jaar, wees zij van de hand. "Ik ben hierom humanitai- •n. Het is geen politieke v Car- a mijn kwestie, zaak elijkheid die gehele wereld aangaat aldus mevrouw Carter De legerleiding van Thailand heeft een deel van het grensgebied tus sen Thailand en Cambodja, waar eek tot een treilen Thailandse solda ten en troepen van de anti-com munistische Khmer Serei (Vrije Khmer), gesloten verklaard voor journalisten. Dit heeft kolonel Sawangchit gisteren aan verslag gevers laten weten. De Rode Khmer, de legermacht van de uit Phnom-Penh verdreven Cambodjanen onder leiding van Pol Pot die gesteund wordt door China, heeft zaterdag bevestigd dat grote aantallen CambocJjanen van honger sterven. De 'stem van Democratisch Kam puchea" verklaarde in een te Bangkok opgevangen uitzending dat de communiques van het pro- vietnamese bewind van Heng Samrin. die het tegendeel bewe ren. in feite bedoeld zijn om het zenden van hulp door internatio nale organisaties te voorkomen. lestijnse en Iraanse studenten op het terrein van de Amerikaanse ambassade doorgedrongen. Ze hielden daar een gebedsdienst en verbrandden een Amerikaanse vlag. Verscheidene studenten raakten gewond toen zij'na an derhalf uur door leden van de Sy rische vredesmacht in Libanon met geweld van het terrein wer den verdreven. MISSISSAUGA (Reuter UPI)-De Canadese politie heeft de bevol king van de Canadese industrie stad Mississauga aangeraden het gebied te verlaten, uit vrees voor verdere explosies van tankwa gons met het giftige chloorgas. De politie zei dat de evacuatie bedoeld is als voorzorgsmaatre gel, en dat geen onmiddellijk ge vaar dreigt. Zaterdagochtend ontspoorde bij Mississauga, een industriestad bij Toronto, een vrachttrein. Zeker acht van de elf met propaangas geladen wagons explodeerden. Uit een tankwa gon die 70 ton van het dodelijke chloorgas bevat ontsnapt een kleine, maar gestage stroom chloorgas. De mogelijkheid be staat dat door de enorme hitte van de brandende propaangas- wagons ook de wagon me1 chloorgas kan openscheuren. Tot dusver is geen melding ge maakt van gewonden, alleen van klachten als misselijkheid, bran dende ogen en hoofdpijn. Het evacuatie-advies geldt voor zon 220.000 mensen, ongeveer 90 procent van de bevolking van Mississauga. Na de ontruiming, de grootste evacuatie-operatie uit de Canadese geschiedenis, leek Missassauga een spookstad Meer dan 700 man politie moet er voor waken dat de verlaten hui zen niet worden geplunderd. OOST BERLIJN (Reuter) - On bekenden hebben zaterdag een bomaanslag gepleegd op een deel van de grensafzetting tussen Oost- en West-Duitsland, bij het dorp Geisa, zo meldde gisteren het Oostduit se persbureau A DN Volgens ADN kwamen daders uit West-Duitsland. ADN noemt de aanslag, waarbij een stuk grensafzetting werd beschadigd bij mensenlevens in gevaar zyn gebracht.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9