PvdA-top weer een op lijn Binnenskamers poggenpohl keukens/bad Kernwapen-visie Van Agt afgewezen ONVREDE IN VN-DELEGATIE helpt li kiezen: Keuze voor Van Agt geen automatisme Scherpere houding tegenover kabinet Jongen (17) vermoordt vrouw (28) MAANDAG 12 NOVEMBER 1979 BINNENLAND HILVERSUM (GPD) - Zowel de vraag met welke partij het CDA na de verkiezingen in 1981 wil gaan regeren als wie dan lijst trekker van het CDA zal worden, zijn „open kwesties". Daarbij kan geen sprake zijn van automatis me. Dat zei de nieuwe voorzitter van de KVP, het Tweede-Kamer lid Piet van Zeil, zaterdag na de KVP-partijraad in Hilver- Noch de WD, noch minister-pre sident Van Agt kunnen dus in 1981 van voortzetting van hun huidige positie verzekerd zijn. Van Zeil zei zaterdag overigens ook erop te rekenen dat het kabi net de rit tot 1981 zal uitzitten. „Het is pas na moeizame bespre kingen tot stand gekomen. In on ze democratie gaat een kabinet van start voor vier jaar, niet tot elke prijs, maar wel zo lang als mogelijk is. Ook in de politiek r r AMSTERDAM (GPD) - PvdA-fractieleider Den Uyl heeft zaterdag zijn partij opgeroepen scher pere alternatieven te ontwikkelen tegenover het beleid van het kabinet. Den Uyl haakte hiermee in op de kritiek van partijvoorzitter Van den Berg, die onlangs de PvdA-fractie verweet te weinig een socialistische koers te varen. Op een vergadering van de PvdA- partijraad in Amsterdam bleek, althans naar buiten toe, weinig te bespeuren van onenigheid tus sen Den Uyl en Van den Berg over de koers van de PvdA-ka- merfractie. Van den Berg steun de Den Uyl in zijn oproep tot meer helderheid over PvdA-al- ternatieven. Ook waren Den Uyl en Van den Berg eensgezind van mening dat een uitspraak van de partijraad over een fundamenteel andere koers op dit moment niet aan de orde hoeft te komen. Van den Berg herhaalde op de par tijraad dat hij procedure-fouten heeft gemaakt met zijn artikel van twee weken geleden in het partijblad Roos in de Vuist. Hierin betichtte hij de PvdA-ka- merfractie ervan te veel op de ma- GRONINGEN (ANP) - De 28-jari- ge mevrouw E.M. Stouten-De Rijk uit Annerveensekanaal (ge meente Anloo in Drente) is in de nacht van zaterdag op zondag tij dens haar werk in de Helper Ha ven, een opvangcentrum voor jongeren, in Groningen door één van de pupillen van deze inrich ting door messteken en een wurggreep om het leven ge bracht. De dader, de 17-jarige J.M.S.B. meldde zich kort nadat het misdrijf was gepleegd bij de politie. De jongen is in verzekerde bewa ring gesteld. Hij wordt verdacht van doodslag. Een duidelijk mo tiefvoor de moord heeft de politie Om nog niet. Het slachtoffer werkte in de Helper Haven op part-time basis als nachthoofd. Zij was gehuwd en moeder van een kind. B., die in een van de flats van de Helper Haven woonde, heeft vermoede lijk vlak voor zijn daad een kort gesprek met mevrouw Stouten gehad. De jongen kon aan de poli tie geen duidelijke verklaring voor zijn daad geven. Tot nu toe was van agressiviteit bij B. niets gebleken. tigingslijn te zitten van het kabi net. De fractie zou naar zijn me ning meer moeten doen aan een eigen, socialistisch, plan tot stu ring van de economie. Van den Berg werd nog voordat het artikel verschenen was op het matje geroepen door Den Uyl. Afgesproken werd dat Van den Berg niet meer zonder overleg dergelijke artikelen zou publice ren. Op de partijraad van zater dag verklaarde Van den Berg echter dat het artikel niet was in getrokken en dat hij nog steeds achter de inhoud staat. Scherper Den Uyl nam zijn critici zaterdag gedeeltelijk de wind uit de zeilen door zijn verklaring dat een scherpere opstelling tegenover het kabinet nodig is. Hij erkende dat de PvdA er minder dan voor heen in slaagt het verzet tegen het kabinet te bundelen. Hij zei ook een zekere teleurstelling bij de PvdA-aanhang te begrijpen dat de PvdA nog steeds in de opposi tie zit en het CDA er regelmatig in slaagt het kabinetsbeleid wat naar links bij te sturen. Den Uyl verwierp echter de sugges tie dat hij onderwijl bezig is te dingen naar de hand van het CDA, zoals uit zijn opstelling tij dens de algemene beschouwin gen door sommige PvdA-leden was afgeleid. Van meer dan een strikt zakelijke verhouding met het CDA kan in de toekomst geen sprake zijn, aldus Den Uyl. De partijraad besloot voorts om de bijdrage van twee procent te handhaven, die politieke ambts dragers (tevens PvdA-lid) van hun inkomen in het PvdA-„Fonds Bijzondere Activi teiten" moeten storten. Een aan tal burgemeesters en raadsleden weigert die bijdrage te voldoen, omdat men zulks in strijd acht met de eed van zuivering. i dit besluit tegemoet te ko men zal de bijdrage niet meer vooraf verplicht worden gesteld. Wel loopt een weigerachtig PvdA-lid het risico geroyeerd te worden. Voor het lopende jaar bedraagt de bijdrage dus 2 pro cent, maar voor de toekomst wordt een koppeling van het per centage aan het totale inkomen van de betrokkene overwogen. Het Pvd A-partij bestuur heeft za terdag overigens niet willen zeg gen dat het het besluit ook zal uitvoeren. Van Zeil somde de partijraad een aantal punten op die tot ernstige kritiek aanleiding geven, zoals het „nauwelijks aanvaardbare" uitblijven van de Sanctiewet (die economische boycots tegen o.a. Zuid-Afrika moet mogelijk ma ken), de vermogensaanwasdeling en de grondpolitiek. Ook moeten er volgens de nieuwe KVP-voor- zitter maatregelen worden ge nomen om zwakke regio's, zoals Zuid-Limburg, Oost-Groningen, Zuidoost-Drente, Twente en Noord-Brabant, uit de proble men te helpen. Ook moet er ein delijk eens een sociaal-econo misch plan voor de lange termijn van de grond komen. De kritiek die andere politieke par tijen steeds uitoefenen op de machtspositie, die het CDA in het centrum van de Nederlandse po litiek bezet, wees Van Zeil zater dag van de hand. „Die aversie is ten onrechte. Men veroorzaakt dat zelf, door te roepen dat men niet met elkaar wil regeren", zei hij in de richting van PvdA en WD. De gesprekken die regelmatig plaatsvinden tussen vertegen woordigers van deze partijen en D'66, over eventuele samenwer king in de toekomst, nam Van Zeil niet zo zwaar op. Die ge sprekken komen meer voort uit aversie tegen het CDA dan uit af finiteit voor elkaar. Hij sprak van een „negatieve keuze". De KVP-partijraad koos Van Zeil zaterdag unaniem als voorzitter en opvolger van Willem Vergeer, die lid van het Europees Parle ment is geworden. Van Zeil's voorzitterschap zal overigens maar kort duren, omdat zijn par tij volgens de CDA-plannen vol gend jaar oktober in het CDA zal opgaan. De partijraad van de KVP ging ak koord met de regeling van de fu sie met ARP en CHU tot het CDA. In de door het bestuur voorge stelde maatregelen werden slechts weinig veranderingen aangebracht. Eén daarvan is dat elke ingezetene, dus ook in Ne derland wonende buitenlanders, lid van het CDA worden, en werd de bepaling dat mensen van 64 of ouder zich niet kandidaat mogen stellen voor gemeenteraden ge schrapt. De positie van de jonge ren in het CDA werd versterkt door het verlenen van stemrecht aan 50 jongeren op alle CDA-con- gressen. De besluiten zijn overi gens nog niet definitief, zij moe ten door de andere partijen nog worden goedgekeurd. AMSTERDAM - Het lijkt er op of Joop den Uyl (links) en Anne Vondeling zich op de Pvd A-partij raad, zaterdag in Amsterdam, bij de neus genomen voelen. Waarschijnlijk is dat echter niet want de partijraad schaarde zich vrij eendrachtig achter het beleid van Den Uyl. Door CDA-clefensiewoordvoerder DEN HAAG (GPD) - De CDA-defensiewoordvoer der Frinking is het vol strekt oneens met minis ter-president Van Agt, die vindt dat ook de opvattin gen van de VVD over de kernbewapening in het NAVO-overleg over de modernisering van de kernwapens mee moeten Geen jacht meer op neushoorns ZEIST (GPD) - Vanuit Nederland zal wat reisorganisator Chassor- bis uit Amsterdam betreft, geen jachtsafari's meer worden geor ganiseerd waarbij op neushoorns kan worden geschoten. Chassor- bis heeft dit het Wereld Natuur Fonds laten weten. Het WNF had deze organisator van jachtreizen nogal kwalijk geno men dat hij de gelegenheid tot jachtsafari's met de mogelijkheid tot het doden van neushoorns op zijn programma had genomen, terwijl het WNF juist een grote actie tot bescherming van deze ernstig bedreigde diersoort had gelanceerd. Chassorbis heeft nu de jachtsafari's naar Zaire geheel van zijn programma ge schrapt. Het WNF heeft inmiddels van de directeur van het bureau voor na tionale parken in Zambia verno men dat voor dit jaar alsmede voor 1980 geen afschotvergun ningen meer voor neushoorns zullen worden verstrekt. tellen. „Wij zouden niet graag op het hellend vlak terechtkomen en nog ver der glijden", zei Frinking zaterdag over de opmer kingen van de pre mier. Van Agt zei in een radiogesprek dat „een minister, welke dan ook, minister is van een coalitiekabi net en dus rekening moet houden met de visies van beide partners in dat kabinet. Ook de WD". Hij wees daarmee op het afgelopen week door minister Scholten in de Tweede Kamer ingenomen standpunt, dat de CDA-uit- gangspunten door het kabinet in het NAVO-overleg verdedigd zullen worden, maar dat de WD- opvattingen alle aandacht krij gen als dat mislukt. Frinking wijst die gedachtengang af. „Dat zijn niet de vertrekpun ten zoals het moet. De uitgangs punten moeten die van het CDA zijn. Van terugvallen op de WD- standpunten kan geen sprake zijn". Frinking zei dat het CDA- standpunt in dc NAVO-onder- handelingen richtlijn voor de re gering moeten zijn. Het CDA wil dat in december wel besloten wordt tot produktie van nieuwe wapens, maar geen be sluit over plaatsing wordt geno men. De WD wil beide zaken wél koppelen. Frinking zei overi gens steun voor het CDA-voor- stel te verwachten van andere landen, zoals Denemarken en Noorwegen, die al kritische ge luiden hebben laten horen over de NAVO-plannen. De partijraad van de PvdA ver wierp zaterdag in Amsterdam het standpunt dat de PvdA actie dient te voeren om onmiddellijk alle kernwapens uit Nederland te verwijderen. Een motie van de afdeling Amsterdam werd met 62 tegen 53 stemmen afgewe- Aanvaard werd wel een motie van het partijbestuur waarin wordt uitgesproken dat de door de Tweede-kamerfractie voorge stelde terugdringing van de Ne derlandse nucleaire taken tot één of twee, beschouwd moet worden als slechts een eerste stap op weg naar totale afstoting van alle kerntaken. PPR-fractieleider Ria Beckers zei zaterdag op het PPR-congres in Utrecht „niette pessimistisch" te zijn over de afloop van het kern wapendebat, ook al negeert het kabinet op dit moment de ge voelens die leven bij de meerder heid van het Nederlandse volk. Het duurt nog vier jaar alvorens de nieuwe kernwapens geïnstal leerd kunnen worden, zei zij, en in die tijd heeft die publieke opi nie de kans door te breken, ook in het buitenland. „De Duitse kran ten spreken niet voor niets over de Hollandse ziekte, die wel eens andere landen zou kunnen aan steken", aldus Ria Beckers. DEN HAAG .(GPD) - In de Tweede Kamer staat volgen de week de behandeling van de begroting van minister Van der Klaauw (buitenland se zaken) centraal. Een vol gende krachtproef voor de bewindsman, die er nog altijd maar niet in slaagt zich in de Tweede Kamer als een zelf verzekerde minister met een duidelijke visie te presente ren. Een andere begroting die deze week wordt behandeld, is die van binnenlandse zaken, waarbij minister Hans Wiegel meer duidelijkheid zal wor den gevraagd over de provin ciale herindeling. Maar hij zal niet nu kunnen zeggen of het 24, 17, 13 of gewoon 11 pro vincies worden, omdat het kabinet er zelf nog lang niet uit is. Bemoeizucht Tweede-Kamerdebatten over buitenlandse zaken zijn al lang niet meer de gezapige, onpolitieke uitwisselingen van kamerbrede visies op het verre wereldgebeuren, met de NAVO als hoeksteen van het buitenlands beleid en de Eu ropese samenwerking als hoofddoel. Sinds een jaar of tien is in Den Haag buiten landse politiek ook politiek en in plaats van vrijblijvend heid verwijten de politici el kaar nu bemoeizucht. Zuid- en Zuidelijk Afrika, het Midden-Oosten, de inwendi ge verzwakking van de Euro pese Gemeenschap en de zich wijzigende internationale krachtsverhoudingen als ge volg van de energiecrisis. Dat zullen, naast wat nasleep van de nucleaire modernise ringskwestie, de hoofdpun ten zijn van het debat over de begroting van buitenlandse zaken, zoals dat de komende week in de Tweede Kamer wordt gehouden. De verhouding met Zuid-Afrika en de mogelijkheid dat Ne derland zelfstandig, zonder medewerking van Benelux- en EG-partners, een olieboy cot uitroept tegen dat landzal een hoofdrol spelen tijdens het debat. Juist enkele dagen geleden liet minister Van der Klaauw in een brief aan de Tweede Kamer weten, dat zijns inziens een eigen Ne derlandse olieboycot tegen Zuid-Afrika, als protest tegen het apartheidsbewind, niet veel zin zou hebben en eigen lijk zelfs onmogelijk zou zijn. Het staat vast dat de PvdA noch het CDA met de nogal forma listische technische benade ring van de minister (van het ministerie, zou men eigenlijk moeten zeggen) genoegen neemt. Een Nederlandse olieboycot mag economisch niet veel zoden aan de dijk zetten en praktisch - gezien de open grenzen in Benelux en, tot op zekere hoogte, EG - zeer moeilijk zijn, het gaat om het politieke gebaar. Zowel PvdA-woordvoerders als Arie van der Hèk en Relus ter Beek als CDA-buitenland- specialist Jan Nico Scholten hebben van hun ontevreden heid over de lauwe houding van de minister al doen blij ken. Het zit erin dat de minis ter in deze zaak zal worden geconfronteerd met een mo tie. In zijn rede voor de Algemene Vergadering van de Verenig de Naties in New York had Van der Klaauw overigens wel aangekondigd dat Ne derland actief zou meewer ken aan internationale initia tieven tot economische sanc ties (zoals een olieboycot) te gen Zuid-Afrika, wanneer dat land zijn apartheidspolitiek niet herziet. Met uitspraken, in die zelfde rede, over be paalde hoopvolle ontwikke lingen in Zuid-Afrika (doe lend op uitspraken van pre mier P.W. Botha, die zich niet meer zou verzetten tegen wet ten die huwelijken tussen blank en zwart mogelijk zou den maken) versterkte Van der Klaauw echter het wan trouwen dat de bestrijders van de apartheid tegen hem koesteren. Ook binnen het kader van de relaties met Zuid-Afrika valt het gestuntel met de Para lympics, de Olympische Spelen voor gehandicapten, waarvoor eerst wel, maar uit eindelijk toch weer niet een Zuidafrikaanse ploeg werd toegelaten. Terwijl, ondanks tegenstrib belen van rechts, de Neder landse houding tegenover Zuid-Afrika door de jaren heen steeds afwijzender wordt, is ook in de relatie tus sen Nederland en de partijen in het conflict in het Midden- Oosten geleidelijk veranderd. Samen met de EG-partners, met wie over dit soort zaken overleg wordt gevoerd in het kader van de zogenaamde EPS (Europese Politieke Sa menwerking), is het Neder landse standpunt steeds dich ter komen te liggen bij het Arabische en steeds verder weg van de vroegere min of meer kritiekloze steun voor Israël. De (een) volgende stap zou nu zijn een vorm van erkenning van de PLO, de Palestijnse Bevrijdings Organisatie. Die stap heeft de regering tot nu toe niet willen zetten. Ook tij dens een vergadering, begin vorige week. met de Tweede- Kamercommissie voor bui tenlandse zaken, wilde Van der Klaauw niet verder gaan dan praktische contacten op lager ambtelijk en diploma tiek niveau goedkeuren. Ook de vestiging in Den Haag van een Palestijns voorlichtings bureau met een semi-diplo- matieke status is tot nu toe steeds afgewezen door BZ. Een wat huiselijker onderwerp tenslotte zal zijn de discussie over de komende integratie van de buitenlandse dienst met het ambtelijk apparaat op het ministerie van buiten landse zaken. Zoals bekend zijn vele ambtenaren van de binnendienst aan het Haagse Plein het niet eens met deze integratie, die ertoe zal leiden dat op de lange duur alle amb tenaren van buitenlandse za ken in principe ovcrplaats- baar zijn naar verre lan den. Dat is eigenlijk een puur tech nische, niet politieke kwestie. Maar omdat veel BZ-ambte- naren, vooral in de sector van de ontwikkelingssamenwer king, vrezen dat zij na de inte gratie uit hun eigen specia lisme worden gehaald en moeten meedraaien in het al gemene diplomatieke werk, het gesmade .cocktailprik- ken" ijn deze bezwaren vooral leven bij de groep ambtena ren die in de periode-Pronk het ministerie betrad, een groep die zich niet erg thuis voelt tussen de wat behou dender traditionele diploma ten en BZ-ambtenaren, gaat het hier ten dele ook om een politiek probleem. De Nederlanders die de kamer debatten rechtstreeks via de kabelradio kunnen volgen, kunnen eerst morgenmiddag om twee uur luisteren naar een groot aantal stemmingen over het landbouw- en visse rijbeleid. over de Nota Spe ciaal Onderwijs, het grond water in het Lauwersmeerge- bied en de opleiding van ver pleegkundigen. Daarna worden de rest van de dag en de hele woensdag ge bruikt om afwisselend de eer ste en tweede ronde van de begrotingen van buitenland se en binnenlandse zaken te behandelen. Voor donderdag staan mondelinge vragen over de winsten van oliecon cerns op de agenda en de voortzetting van de vorige week onderbroken behande ling van de defensiebegro ting, waarbij vooral staatsse cretaris Van Lènt (perso neelszaken) zal moeten ant woorden op de scherpe kri tiek die dc gehele Kamer op zijn personeelsbeleid heeft geuit. En aan het einde van deze drukke vergaderweek moet dan ook nog de vorige week gestaakte behandeling van de begroting van volks gezondheid worden afge maakt. bv Gebr. Rolff's Handelmij. Industrieweg 14 De Grote Polder Zoeterwoude-Rijndijk Tel 071-899206 Winkelcentrum Babyion Den Haag Tel. 070 - 85 13 08 NEW YORK (ANP) - Nederlandse parlementariërs die als niet-ambtelijke delegatieleden de algemene ver gadering van de Verenigde Naties bijwonen, vragen zich af in hoeverre hun aanwezigheid nog langer zin vol kan worden geacht. Het CD A-tweede-kamerlid Joep de Boer zei teleurge steld te zijn door de toespraak die de Nederlandse VN-ambassadeur Hugo Scheltema afgelopen don derdag namens de regering over de apartheid heeft gehouden. Het bezwaar van De Boer is dat de opvattingen van een meerderheid van de Tweede Kamer inzake de apart heid in het regeringsstandpunt nauwelijks terug te vinden zijn. De Boer "Nergens blijkt uit dat de rege ring bereid is om over de streep te gaan. Vooral de passage waarin waarderend over de liberalisering in het apartheidsbeleid geoordeeld wordt, past in de sfeer van te aardig doen over Zuid-Afrika. Eenzijdi ge economische dwangmaatregelen tegen Zuid- Afrika werden niet als efficient beschouwd, terwijl er een goede kans is dat de Kamer zich volgende week tijdens het debat over buitenlandse zaken in andere zin zal uitspreken. Verder werd met geen woord ge rept over de motie inzake de sanctiewet en het weige ren van de ploeg van Zuid-Afrika in het kader van de Paralympics". (Het internationale toernooi voor ge handicapten dat volgend jaar in Arnhem gehouden zal worden). Op de aanmerkingen die van tevoren door de kamerle den op de speech gemaakt werden, kregen zij van de minister van buitenlandse zaken ten antwoord: "De niet-ambtelijke delegatie dient zich op mijn beleid te richten". Die reactie schoot b(j de parlementariërs in het verkeerde keelgat. De Boer "Ik vind dat een onberaden stap van de minister We begonnen ons af te vragen wat we hier eigenlijk nog doen. En ik spreek hier mede namens mijn collega's Meijer (PvdA), Uijen (PvdA) en Jacobse (WD!. Ons com mentaar dreigt politiek zinloos te worden. De zaken worden nodeloos op de spits gedreven. De gegroeide praktijk was. dat er meestal serieus naar de kamerle den geluisterd werd. De vraag is of dat nog steeds geldt. Als zodanig staat onze aanwezigheid op de tocht. Ik wil hier door Den Haag serieus genomen worden". De diverse fracties zijn op de hoogte gesteld van de onvrede van de in New York vertoevende kamerle den. "In plaats van de kritiek op de toespraak over de apartheid door de kamervertcgenwoordigers ter har te te nemen, werd de inhoud verder afgezwakt", al dus De Boer. Daarover zei Pvd A-tweed e-kamerlid Wim Meijer "Vorig jaar zei de ambassadeur over de situatie in Zuid-Afrika dat het vijf voor twaalf is. Als je de toespraak van dit jaar hoort, dan lijkt het eerder elf uur".

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7