actief in I vrije tijd LEIDEN: VEEL WONINGBOUW "IN DE PEN" <f/WINTER- Carnaval kiest zijn "prinsen" Buurthuis voor Dodelijke aanrijding Politie draait gas dicht: explosie voorkomen MAANDAG 12 NOVEMBER 1979 LEIDEN LEIDEN - Het is misschien aan een groot aantal Leidenaren voorbijgegaan, maar enkele honderden stadgenoten heb ben zaterdag op niet mis te verstane wijze het nieuwe carnavalsseizoen ingeluid. Dat begon 's ochtends om elf minuten over elf al voor het station Lammenschans waar Prins Hendrik den Eerste van de carnavalsvereniging de Hutspotten het beeld van Cornelis Joppensz. de steek opzette. De geweldige hagel bui die net op dat moment los barstte stond niet in het d raa i boek .maar verhinderde niet dat de hap peen en ui er daarna met smaak inging bij de ongeveer zestig aanwezige Hutspotten". De aangekondigde hartverster king in een naburig café was nu extra welkom. Maar wie dacht daar alvast de naam van de nieuwe Prins te kun nen ontfutselen had het goed mis. De vijf mensen die hem kenden hielden hem angst vallig geheim zodat een be zoek 's avonds aan het Prin senbal in het Antoniusclub- huis vereist was. Geen straf echter voor wie van gezellig heid en bier. houdt. Daar werd dan om elf over elf de nieuwe Stadsprinsin een hutspot naar binnen gereden. Theo den Eerste, in het dagelijks le ven Theo van Egmond gehe ten. Onder zijn leiding zullen de Hutspotten dit carnavalssei zoen weer volop van zich laten horen en zien. Via bezoeken aan bejaardenhuizen bij voorbeeld en natuurlijk via de optocht op zestien februari waarvoor de voorbereidingen weken geleden alweer zijn be gonnen. Maar er zijn nog twee carna valsverenigingen in Leiden, de al tien jaar oude vereni ging "De Jolige Hutspotters" in de Merenwijk en de in april van dit jaar opgerichte "Me- repinters" in dezelfde wijk. Laatstgenoemde vereniging vierde het Prinsenbal zater dag in de aula van de chr school aan het Valkenpad Daar werden Prins Pieter den Eerste (Gerrit van Leeuwen) en Prinses An den Eerste (An van der Lucht) geïnstalleerd. De Merepinters hebben zich af gescheiden van de Jolige Hut- spotters, vertelt voorzitter Bol De onderlinge verhouding tussen beide verenigingen blijkt niet erg hartelijk. Dit was voor de beheerders van het buurthuis in de Meren wijk, tot nu toe de residentie van de Jolige Hutspotters, aanleiding om het gebouw dit jaar niet beschikbaar te stel len voor het Prinsenbal van die vereniging omdat ze moeilijkheden vreesden nu de Iets rustiger ging het toe bij de Merepinters: maar ook daar werden Prins Pieter de Eerste (Gerrit van Leeuwen, midden) en Prinses An den Eerste (Ad van der Lucht, rechts) met gepaste eerbied begroet. Merepinters hun residentie in de tegenovergelegen school hebben. De Merepinters (zestig leden willen in tegenstelling tot de Jolige Hutspotters een stadse vereniging zijn. Toch is er op 16 februari een optocht door de Merenwijk en zegt voorzit ter Bol: "Wij willen proberen de Merenwijk los te krijgen. Want het was de eerste wijk met kabel-tv en nu blijven de mensen thuis zitten" De Jolige Hutspotters zijn noodgedwongen uitgeweken naar een zaal in Nieuw Ven nep. Daar werden hun Prins Hanno den Eerste (Joop Han no) en Prinses Sylvia (Sylvia Kluivers) geïnstalleerd. Wat ze met de optocht in februari gaan doen weten de Jolige Hutspotters nu nog niet, mis schien lopen ze mee in die van de Hutspotten. Maar voorlo pig staat wel vast dat ze za terdag bij het bezoek van Sint Nicolaas aan winkelcentrum de Kopermolen zullen zijn. en op zeventien november in het Amsterdamse Hilton hotel waar de opvolger van Stads prins Ben Cramer zal worden geïnstalleerd. Juichend komt Theo den Eerste (Theo schijn uit een hutspot: hij is de nieuwe carnavalsvereniging "De Hutspotten". van Egmond) tevoor- "Stadsprins" van de Poolse cyclus De filmcyclus "Poolse avant- garde" in het Kijkhuis wordt deze week voortgezet met twee films van Andrej Wajda, één van de meest opvallende re gisseurs van deze tijd. Van avond wordt de film "De Bruiloft" uit 1972 vertoond waarna donderdag "de mens uit Marmer" uit 1977 aan de beurt komt. Beide films wor den in het Kijkhuis. Vrou- wenkerkkoorstraat 17 ver toond. Er zijn voorstellingen om 20 en 22.15 uur Lezing "De rechten van de mens en het Nederlands buitenlands be leid". Zo luidt de titel van een lezing die ex-minister Van der Stoel vanavond houdt in het Academiegebouw, Ra penburg 73. De lezing vindt plaats in het kader van de le zingencyclus van het Neder lands Genootschap voor In ternationale Zaken, in sa menwerking met het Instituut voor Internationale Studiën van de Rijksuniverstiteit Lei den. De lezing begint om acht uur. Na afloop is er gelegen heid tot discussie Instructie-avond De Centralé Organisatie van Voetbalscheidsrechters orga niseert vanavond een instruc tie-bijeenkomst voor voetbal scheidsrechters en belang stellenden. Een drietal topa- mateur-scheidsrechters gaan praten over de techniek van het scheidsrechteren. Boven dien is er gelegenheid om vra gen te stellenDe avond wordt gehouden in het clubgebouw van V.TL.en begint om kwart over acht. Hengelsport 1 Hengelsportvereniging Zuid West viste in de Ringvaart. Negen man ving 233 stuks. De uitslag was ais ixilgt: 1. C. Schouten 6410 gram (40 stuks): 2. W. Moeiten 5270 gram (29 stuks). 3. H. Schou ten 4345 gram 136 stuks). 4. H. de Bezemer 3900 gram ,28 stuks). 5. D. Schoten 3640 gram (22 stuks). 6.1 Mazurel 2860 gram (21 stuks). 7. A Ruis 2650 gram (16 stuks). 8. H r (l l.oan 2050 gram 16 stuks). 9. H. Moenen 1830 gram (19 stuks). Vrouwenhuis In het Vrouwenhuis. Nieuwe Rijn 20au-ordt morgenavond de film "Du- Macht der Man ner ist die Geduld der Frauen" nan Cristina Penn- cioh gedraaid. De film werd gemaakt in samenwerking met beicoonsters van een Blijf ran m'n lijf- huis in Berlijn. De actrices die meedoen spe len gewoon zichzelf in de film. Aanvang acht uur. LEIDEN - Op 1 juli van dit jaar waren er in Leiden 1073 woningen in aan bouw. Dat waren er ruim 150 meer dan het jaar daarvoor. In voorberei ding was de bouw van 1581 woningen, ruim 100 meer dan in 1978. Van de in aan bouw zijnde woningen vallen er 125 in de wo ningwetsector, 374 zijn premiekoopwoningen, 192 premiehuur en 382 huizen worden gebouwd in de vrije sector. De bouw van de woningwetwonin gen vindt geheel in Noord plaats, namelijk ter vervanging van de zogenaamde 'platte daken'-wo ningen in de omgeving van de Sophiastraat en in twee nieuw bouwprojecten op het Spoortje en aan de Julianastraat. De wo- ADVERTENTIE Op itte Singel LEIDEN - De 59-jarige C.J. van den Berg uit Leiden is zaterdag om het leven gekomen bij een aanrijding op de Witte Singel. De man kwam per fiets uit de Kaiserstraat de Witte Singel op rijden. Waarschijnlijk heeft hij de auto die hem aanreed door de bomen langs de singel niet op gemerkt. De bestuurder van de auto, een 26-jarige Leidenaar, bleek niet meer in staat de fiet ser te ontwijken. De heer Van den Berg overleed op weg naar het ziekenhuis. ningen in de premiehuursfeer liggen geconcentreerd in het He- rengracht-Zijlsingelgebied en worden gebouwd in opdracht van de Stichting Nieuwe Groen- hovën. Het gaat hier om meren deels bejaardenwoningen in het gebied tussen Zuidsingel en Oos terkerkstraat. De nieuwbouw waarvoor in mei van dit jaar de eerste paal werd geslagen zal waarschijnlijk over twee jaar ge reed zijn. De resterende 54 woningen in dit plan vallen in de vrije sector. Dat geldt ook voor de 266 eengezins woningen die op het Waardeiland worden gebouwd door Van Wij nen. Verder bouwt Proper Be heer BV aan de Van Beuningen- laan 34 luxueuze eengezinswo ningen. Bovendien is er nog een aantal kleinere complexjes in aanbouw aan Anthonie Duijk- laan (4), Rijndijk (8) en Valken- burgseweg (8). VRMG ONZE NIEUWE en omgeving (57) en aan de Bronkhorststraat en omgeving (74). En dan zijn er nog de plan nen van de woningbouwvereni ging "Ons Doel" om op de vroe gere bedrijfsterreinen van Van Wijk en Zaalberg aan Uiterste gracht en Vestestraat in totaal 105 woningen te bouwen. Van echte nieuwbouw is sprake bij de bouw van 42 woningen op het voormalige LAF-complex aan de Lusthoflaan, de bouw van 56 wo ningen door "De Goede Woning' in Boekhorst (Morskwartier) en 92 bejaardenwoningen in Zuid- West door de Humanistische Bouwstichting Leiden. Plannen voor premiekoop- en premiehuurwoningen zijn er op het ogenblik slechts in beschei den mate. In Boekhorst komen in totaal 218 woningen. In de be schutte sfeer bouwen "De Goede Woning" en het Bouwfonds Ne derlandse Gemeenten er 105. Met de bouw van de overige 113 pre miekoopwoningen is door het BNG inmiddels een begin ge maakt. Voor de premiehuurwoningen zijn het de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren en de Stich ting Leidse Studenten Huisves ting die met plannen rondlopen. Voor de werkende jongeren moe ten er 50 woningen gebouwd worden in de Waard en in Kop- pelstein komen te zijner tijd 102 woningen voor studenten. Ten slotte zijn er nog de bouwplan nen van Nationale Nederlanden in het Warmondse deel van de Merenwijk. Daar moeten 93 pre miehuurwoningen komen en 378 vrije sectorwoningen. In de premiekoopsector wordt het grootste aantal gebouwd in het plan Koppelstein in opdracht van de Stichting Onder Eige'n Dak. Onlangs kregen de eerste bewo ners de eerste sleutel van hun nieuwe woning. Gedeeltelijk op geleverd zijn inmiddels ook de flats die Nevanco BV aan de Morssingel bouwt. In totaal ko men daar 120 flatwoningen, 116 in de premiesector en 4 in de vrije sector. Daarnaast worden in de Kooi en op het Spoortje premiekoopwonin gen gebouwd voor mensen met lagere inkomens (de zogenaamde "beschutte sfeer"). In totaal ko men er 62 woningen. Dan zijn er nog 32 premiekoopflats aan de Herengracht en de Langestraat op de plaats van de vroegere Oos- terkerk en 18 woningen die on derdeel uitmaken van het plan aan het Galgewater op de plek waar eens het bedrijfscomplex van de Rotogravure stond. Opmerkelijk is het grote aantal wo ningwetwoningen dat op het ogenblik in voorbereiding is. Vo rig jaar waren dat er nog geen honderd, nu zijn het er 677. De grootste bouwactiviteit voor de komende jaren ligt voor de wo ningwetsector in het noordelijk- stadsdeel. Met name de vervan gende nieuwbouw voor wonin gen die niet meer gerenoveerd kunnen worden maken daarvan een belangrijk onderdeel uit. Zo heeft Werkmanswoningen plan nen op stapel staan voor ruim 150 woningwetwoningen aan de Ringkade, Timorstraat, Suma- trastraat, Javastraat en in het Kooipark. De Leidse Woning Stichting heeft plannetjes op sta pel staan 'voor de Oostdwars- gracht-Emmastraat (50), Prin senstraat (8) en in de Haver- en Gortbuurt (12). Ons Belang heeft plannen voor vervangende nieuwbouw aan de Marnixstraat In opdracht van de Stichting Nieuw Groenhoven worden in het Herengracht-Zijlsingel-gebied 192 woningen gebouwd die merendeels voor bejaarden zijn bestemd. LEIDEN - Politieagenten hebben door het dichtdraaien van vier gaskranen en het uitblazen van een paar kaarsen gisterochtend een explosie in het trefcentrum aan het Rapenburg 100 voorko- Het opendraaien van de kranen en aansteken van de kaarsen was het werk van een 36-jarige man die is opgenomen in Endegeest. Zater dagavond was hij bp de Hooi gracht aangehouden wegens diefstal van ettelijke doppen van benzinetanken. Tijdens het ver hoor op het bureau bekende hij ook de diefstal van drie flessen wijn uit een etalage aan de Haar lemmerstraat vorige week, waar bij 1200 gulden schade ontstond. Na dat verhoor is de man door de politie weer heengezonden. Tot hij gisterochtend weer werd aan gehouden richtte hij niet alleen de gevaarlijke situatie in het tref centrum aan het Rapenburg aan, maar gooide hij ook enkele ruiten in (ondermeer van de koffieshop bij het station) stal hij ongeveer veertig andere benzinetankdop- pen en gooide hij een brandbom in de vorm van een plastic fles met brandbare vloeistof tegen de deur van de universiteitsbiblio theek aan het Stationsplein. De man is na zijn aanhouding weer naar Endegeest overgebracht. Fietser gemolesteerd LEIDEN - Een 24-jarige fietser is gisteravond laat op de Haarlem merstraat door vier jongens van een jaar of achttien van zijn fiets getrokken en een paar maal in zijn gezicht gestompt. Zijn flets werd in elkaar getrapt. De politie wist drie van de vier jongens aan te houden. LEIDEN - Twee maanden nadat de eerste activiteiten er begonnen had zaterdag de officiële opening plaats van het buurthuis voor de Professoren-, Burgemeesters-en Rijndijkwijk, de aula van de voormalige Du Rieuschool aan de gelijknamige straat. De ope ning werd verricht door oud voorzitter Leenders van de Stich ting Buurthuis. Hij overhandigde een voorzittershamer aan de heer Van Dam die hem in juni van dit jaar als voorzitter is opgevolgd. Wethouder Tesselaar was namens de gemeente aanwezig. Hij zei tot de aanwezige buurtbewoners "De Professorenwijk stond en staat bij het gemeentebestuur niet bovenaan het lijstje voor so ciaal-culturele voorzieningen, want deze wijk staat er over het algemeen beter voor dan bepaal de andere wijken in Leiden. Aan de andere kant heb je hier een aantal enthousiaste mensen en het is niet onze bedoeling de za ken tegen te werken. Toen we merkten dat het leerlingenaantal van deze school terugliep hebben we dat gaatje benut". Voor de inrichting van het buurt huis is ondermeer een collecte gehouden in de week van acht tot dertien oktober. Die heeft zes duizend gulden opgeleverd. De wanden van het buurthuis wor den gesierd met werk van een aantal amateurkunstenaars uit de buurt. Er zijn in het buurthuis een kinderkantine, een moeder- Oud-voorzitter Leenders op weg naar het podium: hij zal het buurthuis officieel openen praatgroep. klaverjas-avond. Zowel ideeën voor andere active leiding ervan zijn echter nog wel volksdansen, spelavonden, enz. teiten als vrijwilligers voor de kom.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3