"Kwaliteit van onderwijs wordt niet aangetast -eidse agenda Demonstratie innerlijke gesteldheid van paarden B en W van Leiderdorp over bezuinigingsplannen: Open huis van muziekschool Geld voor hulp aan kind met leerstoornissen? Burgerlijke stand PAGINA 2 STAD EN RAND MAANDAG 12 NOVEMBER 1979 LEIDERDORP - "Er hoeft geen vrees te bestaan dat de kwaliteit van het onderwijs wordt aangetast". Dit ant woorden burgemeester en wethouders van Leiderdorp op bezorgde vragen van een Leiderdorpse commissie die zich bezig gehouden heeft met het onderzoek van de be grotingen voor 1980. Daarin kondigen burgemeester en wethouders aan weer te willen bezuinigen op de afdeling onderwijs. De commissieleden menen dat aan de hand van de begrotingen niet beoordeeld kan worden of de be zuinigingsplannen op het onder houd van gebouwen bestemd voor het kleuter en lager onder wijs wel verantwoord zijn. Bij Gordijn (PPR), Hewitt (PvdA), Roest (CDA) en Scheffer (WD) bestaat de vrees dat de kwaliteit van het onderwijs aangetast zal worden. B en W zeggen nu van mening te zijn dat het technisch verant- Jeugdbende aangehouden LEIDERDORP - Voor de derde keer dit jaar heeft de rijkspolitie van Leiderdorp een jeugdbende aangehouden. De meesten van de twintig jongelui die van deze bende deel uitmaken, bekenden onder meer inbraken in scholen, winkels en bouwketen te hebben gepleegd. Ook hebben zij zich schuldig gemaakt aan diefstal van fietsen en bromfietsen, zowel in Leiderdorp als in Leiden. Geld gestolen uit bibliotheek LEIDERDORP - Uit de biblio theek aan de Van Tollenaersingel in Leiderdorp is in de nacht van donderdag op vrijdag een nog onbekend bedrag aan geld ont vreemd. De dader had zich de toegang tot het gebouw verschaft door een ruit aan de zijkant in te slaan. Omstreeks dezelfde tijd vond er aan de Steenbakkerslaan een po ging tot inbraak plaats. Hierbij werden drie meisjes gesigna leerd. Hoewel de inbraak niets opgeleverd heeft, zal de politie van Leiderdorp extra toezicht houden op het betreffende pand, omdat er zich een hoeveelheid antiek bevindt. Explosiegevaar in Leuvenstraat LEIDEN - Een bewoner van de Leuvenstraat heeft gisteravond door een tank benzine in een af- voerputje te lozen voor zeer ern stig explosiegevaar in die straat gezorgd. Bewoners die benzine roken belden de brandweer die een levensgevaarlijke situatie constateerde en het riool ijlings met water heeft doorgespoeld. De bewoners werd gevraagd alle vuur in hun huizen te doven. Om streeks half elf was de situatie weer veilig. De benzine was om vijf uur 's middags geloosd. Wassenaarse verongelukt in Katwijk KATWIJK - De twintigjarige Astrid Kortekaas uit Wassenaar is vannacht in het Academisch Ziekenhuis te Leiden overleden aan de gevolgen van een ver keersongeval waarbij zij gister middag in Katwijk betrokken Het ongeluk gebeurde op de split sing Provinciale Weg/Molen- tuinweg. Het slachtoffer zat ach terop een motor, bestuurd door S., eveneens uit Wassenaar. De motorrijder en zijn duo-passa- giere werden gegrepen door een auto die zonder voorrang te ver lenen de Provinciale Weg op reed. Het achterop zittende meisje werd daarbij dodelijk ge wond. De auto werd bestuurd door de 71- jarige G.K. uit Rijswijk. G.K., zijn echtgenote en de motorrijder werden met diverse verwondin gen naar het ziekenhuis overge bracht. De auto en de motorfiets waren total-loss. woord is om het grote onderhoud van de gebouwen uit te stellen. Volgens hen zal het uitstellen van de geplande werkzaamheden niet leiden tot achterstallig on derhoud. B en W geven daarbij aan dat dit voorstel slechts "tijdelijk" van aard kan zijn. "Jaarlijks zal beoordeeld moeten worden of het technisch verantwoord is be paalde werken nog langer uit te stellen. Er komt een periode dat. van uitstel geen sprake meer kan zijn", aldus B en W. Zij willen nu groot onderhoud gaan uitvoeren aan de hand van een opgesteld onderhoudsschema, waarin ook alle gemeentelijke schoolgebouwen zijn opgeno men. "Gezien de staat van onder houd van de schoolgebouwen is het alleszins verantwoord om het "groot onderhoud" van die ge bouwen één jaar te verschuiven" Zo wordt nog eens meegedeeld. Volgens B en W wordt het onder wijs inhoudelijk gezien niet ge troffen door de bezuinigings maatregelen. Burgemeester en Wethouders hebben zelfs ruimte kunnen vrij maken voor een ver hoging van de gelden, die nodig Johnny Kraaykanip op Rode-Kruisbeurs Bejaarden boos op de gemeente WASSENAAR - De katholieke bejaardenvereniging in Was senaar heeft bezwaar ge maakt tegen de voorwaarden waaronder de gemeente be reid is een subsidie toe te kennen voor een schoollokaal achter de Wethouder Hui- bregtseschool. De bejaarden mochten deze ruimte gebrui ken wanneer het lokaal toe gankelijk zou zijn voor alle Wassenaarse bejaarden en niet alleen voor leden van de vereniging. Tegen deze voorwaarde heeft het bestuur van de vereniging bezwaar gemaakt. Zij wenst dat de kwestie besproken zal worden in de gemeenteraad. Burgemeester en wethouders stellen de raad nu voor een hoorzitting te houden en een advies uit te brengen. Omdat de tijd nog maar krap is, stel len ze verder voor om de be slissing op het bezwaarschrift met dertig dagen te verdagen. Geld voor minder validen WASSENAAR - De Stichting Be langenbehartiging Minder Vali den (Wamiva) in Wassenaar heeft van de vrouwenvereniging "Ome" 4000 gulden gekregen. Dit bedrag is een deel van de op brengst van de bazaar, die jaar lijks door de vrouwenvereniging wordt gehouden. De helft van de opbrengst is altijd bestemd voor de Kievietskerk, voor de andere helft wordt elk jaar een bestem ming gezocht. Dit jaar was de keuze gevallen op de Wamiva, die sinds enige tijd aangepast open baar vervoer organiseert voor ernstig gehandicaoten. zijn voor het geven van het on derwijs. B en W merken verder op dat ook zij best meer geld zouden willen uittrekken voor het on derwijs. Maar er moesten bezui nigingen gezocht worden om de gemeente in zijn geheel finan cieel gezond te houden en om gelden beschikbaar te krijgen voor andere zaken. "Met andere woorden, als u van mening bent dat meer gelden voor het onder wijs moeten worden uitgetrok ken dan moet u zich realiseren dat op andere terreinen minder uitgegeven kan worden", zo ant woordden B en W de commissie. Regio kiest Prins Carnaval LEIDEN - In vele gemeenten in geheel Nederland is dit weekein- Prins Carna- Het slagwerk mocht zich in een grote belangstelling verheugen. LEIDERDORP - De streekmuziekschool "Rijnakkoord" heeft dit weekeinde een open huis gehouden in de gemeenten Leiderdorp, Roelofarendsveen en Hazerswoude. Vrijdagavond waren belangstellenden welkom bij het open huis van de muziekschool in de Scheppingskerk in Leiderdorp. Leerlingen van deze school brachten eerst een muzikaal programma waarna er gelegenheid was de docenten van de muziekschool vragen te stellen over instrumenten. vol gekozen. Uiteraard ging dit gepaard met de nodige feeste lijkheden. In Wassenaar werd behalve de nieuwe prins, ook de opbrengst van de collecte die carnavalsver eniging "De Deylknotsen" had gehouden voor het Nationaal Fonds Gehandicapten, bekend gemaakt. Deze bedroeg 1800 gul den. Kort na elf uur verscheen de nieu we prins, vermomd als Neptu- nus, per schip in de feestzaal van "Het Praethuys". Na de onthul ling bleek het Jan van Leusden te zijn, die al verscheidene jaren ac tief is in de vereniging. Hij koos zich als prinses Monique Rijs- dam. De nieuwe prins en prinses in Zoe- terwoude zijn Leonardus Voge laar en Helena de Boer-Vervoren. Hoewel er zaterdag niet zo'n gro te belangstelling was bij de car navalsvereniging "De Hangkon- ten", werd de avond toch zeer ge slaagd. "Duizenden Zoeterwou- denaren hebben weer eens onge lijk gehad", sprak een lid van de raad van elf, die ook aanwezig Joep Tieken en de hoofdmajorette van de Leiderdorpse majorette vereniging mogen zich het ko mende carnavalsjaar prins en prinses noemen van de gemeente Leiderdorp. Zij werden gekozen tijdens een feestelijke avond in het Zijlkwartier. In Warmond werden Nol Sikking en Ineke van Schavemaker res pectievelijk prins en prinses Car naval. VOORSCHOTEN - De Voorscho- tense afdeling van het Neder landse Rode Kruis houdt don derdagavond weer haar jaarlijkse Welfair verkooptentoonstelling. De beurs, die om 20.00 uur begint, wordt bijgewoond door de televi siester Johnny Kraaykamp. De verkooptentoonstelling vindt plaats in de Schoolstraat in Voor schoten. Op de tentoonstelling is een stand ingericht voor de wer ving van nieuwe leden. Johnny Kraaykamp, die op het ogenblik op het toneel staat als Shakespea re's "King Lear", zal die avond van 21.00 tot 22.00 uur de persoonlijk inschrijven. De heer Drost tijdens zijn demonstraties gistermiddag in manege "Santhorst" in Wassenaar. WASSENAAR - Enkele tientallen paardenliefhebbers hebben zaterdagavond en gistermiddag in Wasse naar genoten van een demonstratie met paarden waarbij de psychologie van het dier centraal stond. De heer Drost, die zich bezig houdt met onderzoeken naar de innerlijke gesteldheid en het gedrag van het paard toonde zaterdagavond dia's waarbij hij toe lichtingen af Gistermiddag bracht hij zijn dialezing in de praktijk in manege "Santhorst" in Wassenaar. Met behulp van de paarden liet hij bepaalde onderzoe- Boeketten en etsen Onder auspiciën van de evene menten commissie Benthuizen en het gemeentebestuur Bent huizen wordt donderdag om 20.00 uur de expositie van Aria- ne Arnold en Dieneke Blijden- stein geopend in het gemeente huis van Benthuizen. vrouw die het grootste gedeelte van de Tweede Wereldoorlog in een concentratiekamp heeft doorgebracht. De voorstellingen, die onder regie staan van Joep van Egmond vinden plaats in het Jeroenhuis aan de Kerkstraat i Aanvang 20.00 uur te zien. De expositie duurt tot en met 15 december en is dagelijks ge opend van 8.00 uur tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.30 uur. Zater dag van 11.00 tot 15.00 uur. Tij dens de opening van de tentoon stelling zal een demonstratie gegeven worden van de tot standkoming van een ets. De toegang is gratis. Toneelstuk De Wassenaarse Toneelcombina tie "Dialoog" geeft zaterdag en zondag een uitvoering van het toneelspel "Terug naar War schau" van de Nederlandse to neelschrijver Jan Staal. Dit stuk belicht de geschiedenis van een in Nederland wonende Poolse Meditatie In het gemeentecentrum aan de Prinses Marijkelaan in Voor schoten wordt vanavond een le zing gehouden over transcen dente meditatie. Er zal worden gesproken over effecten van de transcendente meditatietech niek voor het individu en zijn omgeving. Centraal staan "toe genomen rust, stabiliteit, crea tiviteit en energie". De avond begint om 20.00 uur. "Koek-vergulden" In het Clubhuis "De Houtkamp" aan de Van Diepeningenlaan in Leiderdorp wordt er op dinsdag 20 november een avond "koek- verguldcn" gehouden. Men kan zich voor dinsdag aanmelden. Telefoon 890603. ken zien die hij met deze dieren heeft gedaan en waaruit wat meer duidelijkheid is verkregen over onder meer de reukzin, het gehoor en het geheugen. Zo ging Drost, die in Woubrugge de "Stal Ouden Dijke" beheert, ook in op wat een paard wel en niet aangeleerd kan worden. De demonstraties werden georganiseerd door de rij- vereniging Rijnland (manege "Santhorst"), de rij- vereniging "Riders Paradise" en de Leidse rij- en jachtvereniging. WASSENAAR - De Wassenaarse gemeenteraad besluit volgende week maandag over het toeken nen van 125.000 gulden aan het zogenaamde remedial teaching. Eenvoudig gezegd houdt dit het extra begeleiden van leerlingen op lagere scholen in, die kampen met leerstoornissen. Bij een goe de begeleiding kunnen die stoor nissen opgeheven of op zijn minst verminderd worden. Uit een onderzoek, gehouden door de onlangs door de gemeente aangestelde orthopedagoge, me vrouw Baas-Roorda die is toege voegd aan het jeugdadviesbu- reau, is gebleken dat er behoefte is aan 2 a 3 remedial teachers in Wassenaar. De bedoeling is ech ter om met enkele part-time krachten te gaan werken. De kin deren zullen tweemaal per week gedurende een half uur door de remedial teacher worden gehol pen. Burgemeester en wethouders zijn van plan de remedial teaching in Wassenaar geleidelijk aan in te passen. Op de duur zullen alle kosten van de remedial teaching, oök voor kinderen die nu al op het particuliere vlak worden ge holpen, voor rekening van de gemeente moeten komen. In een aantal gevallen lukt het de klasse-onderwijzer de benodigde extra hulp te bieden. In zeer ern stige gevallen moet een kind worden overgeplaatst naar één van de scholen voor buitenge woon onderwijs. Er is echter een aantal leerlingen dat zich tussen deze twee uitersten bevindt: zij hebben meer hulp nodig dan de klasse-onderwijzer kan geven, maar ds stoornis is niet ernstig genoeg om de leerlingen naar het buitengewoon onderwijs te ver wijzen. Voor deze kinderen is de hulp van een gespecialiseerde leerkracht de aangewezen oplos sing. Er zijn drie soorten gespe cialiseerde leerkrachten: de spraakleraar, de fysiotherapeut (als het om bewegingsafwijkin gen gaat) en de remedial teacher voor leerstoornissen. Maandag Bevolkingsonderzoek lonjïtnbereulose WASSENAAR - Er wordt op dit moment in Wassenaar een bevol kingsonderzoek op longtuber- culose gehouden. Het onderzoek is vorige week begonnen in de christelijke school aan de Bloem- camplaan en wordt morgen en overmorgen voortgezet in ge bouw "Sion" aan de Violierweg. De daaropvolgende vrijdag, maandag en dinsdag wordt het onderzoek gehouden in de christelijke school aan de He renweg. Geen verhoging belasting Z'woude ZOETEWOUDE - De verhoging van de onroerend-goedbelasting met 3,5 procent voor 1980 zal niet doorgaan. Burgemeester en wet houders hebben tenminste hun voorstel tot verhoging terugge trokken. Reden hiervoor is dat volgens het college het onderdeel "kosten sociale zorg" van de al gemene uitkering uit het ge meentefonds 28.000 gulden hoger kan worden geraamd. De verhoging van de onroerend- goedbelasting zou een opbrengst van 34.545 gulden hebben opge leverd. Het geringe verschil wordt nu aangevuld met een ex tra beschikking van 7.000 gulden over de reserve winstuitkering van het Energiebedrijf Rijnland. LEIDEN/LEIDERDORP/VOOR- SCHOTEN/OEGSTGEEST - Geboren: (Leiden), Bouchra, dochter van T. El Fa- kih en Z. Es-Zalki; Paulus J., zoon van P. J. Wetselaaren S. P. Gijzenij; Alexander E., zoon van E. E. van de Lustgraaf en A. J. Dijkman; Jasper, zoon van P. Nagte- gaal en A. Bos; Cynthia, dochter van W. A. Roggeveen en G. Hartman; Geert zoon van E. van der Starre en J. Scher- der; Elsemieke A., dochter van J. Lan- sink en M. C. Paes; Doortje D. F. A., dochter van F. de Zoete en R..M. R. E. Wassenaar; Veronique C., dochter van H. P. J. van der Stegen en E. M. L. H. Pans; Arnold M., zoon van M. J. Helfer- steijn en H. C. Landweer; Dorien A., dochter van A. W. H. M. Ruiter en T. Hoogendorp; Chantal, dochter van A. A. van der Hulst en N. C. van der Werff; Elisabeth M., dochter van J. A. Jansen en A. J. M. van der Hoorn; Joanne A., doch ter van J. F. Reilly en S. Margrath, Marga M. J., dochter van J. H. M. Strubbe en P. D. B. M. Meiresonne; (Leiderdorp), Sandra, dochter van W. van der Ark en C. H. P. Nolten; Elsemieke A.. dochter van J. Lansink en M. C. Paes; Gabriëlle R., dochter van D. J. van Ispelen en J. Ra- vensbergen; Christian J., zoon van J. van der Boon en H. A. Oldenhof; Chnstiaan L. J., zoon van J. O. Amersfoort en M. W. Heus; (Voorschoten), Femke L., dochter van P. H. J. Vogelezang en E. J. M. Wel- schen; (Oegstgeest) Martin, zoon van A. G. Bogerd en E. S. Blaauwgeers. n As en D. gweest met J. Vermont; P. J. Oudshoorn (75), gehuwd met Z. B. Veneberg; H Foks (87), gehuwd met J. W. Loef; P. J. van der Burg (83); M. C. Suurland (66), gehuwd met M. L. Brittijn; H. G. van der Hoeven (74). gehuwd met H M M van Velzen; C. Prins (86), gehuwd met M van der Weijden. (Leiderdorp), J. Jongeboer (69), gehuwd met A. N. C. Kuter. (Voor schoten), K. Meijer (91), gehuwd geweest met C. Wijbenga. Volkshuis - Haarlemmerstraat 73b, Vietnamavorid, 20 uur. Stadhuis - Cie ABA, 20 uur. Leiderdorp - Gem. huis, 19.00 uur. Raadsvergadering Voorschoten - Cie finan. en econ. aan gelegenheden, 20.00 uur. Benthuizen - Raadsvergadering, 20.00 APOTHEKEN n 9-16 nov., door Doe- za apotheek, Doezastraat 31, tet 121313. Apotheek Beest Smallenburg, Loeve- stein 6, tel: 899211, Leiderdorp. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer moge lijk is met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men uitsluitend voor spoedgevallen van een taxi, tel: 122444, gebruik maken. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel: ten noorden van de Rijn, 134604, tel. ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp/zoeterwoude Rd. - Ge zondheidscentrum Berkenkade, Lei derdorp, tel: 410131, spreekuur, r do v Oeg 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel: 4641. Warmond - Zr. S. Posthuma, Kagerplein 308, tel: 02522-11463. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor. Witte Singel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 43,05 Kwartaalabonnement per post f 60,90 Jaarabonnement f 160,70 Jaarabonnement per post f232,10 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2