Trijfel LIEVE CHOCO Meeste punten Treebeek op Leids muziekconcours Vechten tegen de slaap bij 'Waste of Time' MAANDAG 12 NOVEMBER 1979 VARIA Ik verwed er wat om dat uop 1 november naar het NOS-pro- gramma denkbeeld" hebt gekeken, al was het maar om dat Freek de Jonge, van Neerlands Hoop in Bange Dagen, dit programma voor het eerst presenteerde. Het ging over astrologie: 's men sen hoop in bange dagen. Vier gelovigen, en één ongelovige, Renate Rubinstein, wier horo scoop was getrokken aan de hand van haar exacte geboor tedatum: 16 november 1929 om 5 uur 's middags in Ber lijn. Het juiste uur had Renate niet zeker geweten maar na vraag in Berlijn leerde dat het inderdaad 5 uur was geweest. De 83-jarige astrologe me vrouw Ruiter, die alleen te ho ren had gekregen dat het om een vrouw ging die op die dag en in dat uur geboren was, had de horoscoop samenge steld. Korte stukjes Nu zijn uenik van nature nogal wantrouwig, dus u denkt nu net als ik dat het u weinig moeite zou kosten om even uit te vogelen welke bekende Ne derlandse vrouw op 16 no vember 1929 in Berlijn gebo ren werd. Vooral voor een astrologe moet dat geen hek sentoer zijn. Laten we echter aannemen dat mevrouw Rui ter alleen op dag en uur van geboorte is afgegaan, dan was het toch inderdaad frap pant dat zij, afgaand op de ascendant, de planeet die zich op je geboorteuur met je leven bemoeit (in Renates geval Ariës oftewel Ram) een reeks tamelijk kloppende eigen schappen wist op te sommen: behoudend, wispelturig, avant-garde, zeer gesloten, neiging haar wil over te bren gen op anderen, altijd in de oppositie en zeer agressief. En waar moest Ariës met die agressie heen? In de politiek? Needaar zou zij geen podium vinden, dus kon ze alleen maar schrijven, maar dan op de korte baan, geen dikke boeken maar alleen korte stukjes! Misverstand. Ik citeer dit uit het (bij uitzon ■- Door \ico Scheepmaker n dering) lange stuk van bijna een pagina dat Renate Ru binstein over haar ervarin gen met de astrologie in Vrij Nederland schreef, onder haar pseudoniem Tamar. So far, so good. Vooral het feit dat uit de sterren kon worden afgelezen dat zijdie voor me vrouw Ruiter toch een volsla gen onbekende was, korte stukjes schreef maakte indruk op Renate: ,JrIoewel het merkwaardig bleef. Want hoe konden die planeten dat nou toch weten? Ze zijn er al miljarden jaren en het alfabet is pas zes- of acht- of tienduizend jaar oud, hoe kunnen ze nu toch aange ven dat deze Ariës met haar agressie stukjes schrijft? En niet bijvoorbeeld op konijn tjes jaagt, of vlugge schetsen maakt in grotten of indivi duele of spirituele deuntjes op een grashalm blaast?" Eenmaal thuisgekomen, na de tv-opnamen, viel Renates oog op de horoscoop die van haar gemaakt was en waarop zij als Mevr. X, 16-11 '29, 3 u ME.T. Berlin stond aanciege- ven. Wat, 3 uur M.E.T. moest toch 5 uur zijn? Mevrouw Rui ter opgebeld, maar nee hoor, de NOS had het opgevraagd en het was 3 uur geweest. N OS-medewerkster opgebeld, nee hoor, het was wel degelijk 5 uur geweest. Misverstand dus, mevrouw Ruiter had het blijkbaar verkeerd verstaan (15 uur Renate was geen Ram maar een Gemini, dan was ze ook niet zo agressief maar had wel altijd wat te vitten, maar om zo'n kleinig heid zou ze toch niet de uit zending willen verhinderen, nietwaar? Belatafeld "Denkbeeld" werd een week la ter gewoon uitgezonden, inclusief de frappant klop pende horoscoop door me vrouw Ruiter, en na afloop werd ook niet even door Freek de Jonge of de omroepster ge zegd dat er eigenlijk een ver gissing was gemaakt, dat de horoscoop wel klopte, maar op een andere vrouw moest slaan die om 3 uur inplaats van 5 uur op 16 november 1929 was geboren. Honderdduizenden kijkers die op bevel van de kloppende horoscoop van Re nate hun scepsis hadden laten varen en geloof waren gaan hechten aan de .sterren in hun krant, waren dus willens en wetens door de .Denk beeld"-redactie belata feld. Nu moet ik eerlijk zeggen dat ik Freek de Jonge vroeger, tij dens de voorstellingen van Neerlands Hoop, ook al niet helemaal geloofde als hij vanaf het toneel bleef volhou den dat er buiten een kana riegele DAF verkeerd gepar keerd stond, maar dat was nog in zijn grapjassentijd. Dan wil je zoiets nog door de vingers zien. Maar astrologie is een bloedserieuze zaak, daar mag je niet mee romme len. Wat zei bijvoorbeeld de horoscoop over Renate Rubin stein ten aanzien van de le november, de dag van de uit zending van .Dankbeeld"? In het algemeen (zeis dus, net als ik, een schorpioen, ik haal dit uit het boekje „Uw horoscoop voor 1980". waarin november 1979 ook nog vermeld staat) blijkt de hele eerste helft van de maand niet gunstig voor haar te zijn: ,Houd u aan wat u bekend is en begin niet aan allerlei onduidelijke projec ten, die toch tot mislukken ge doemd zijn". Me dunkt, een rake raad in dit geval! En wat voorspelt de horoscoop voor die le november 1979? „Ga niet in op het voorstel van een kennis die weinig verstand van zaken heeft". Die kennis zonder kennis, daar kan dus alleen mevrouw Ruiter, de astrologe, mee bedoeld zijn... LEIDEN - Vechten tegen de bierkaai en vechten tegen de windmolens (waarin Don Quichotte ons de weg wees) is lucratiever dan vechten tegen de slaap tijdens een voorstel ling van 'Waste of Time', dat zaterdagavond voor de vijfde maal het Leidse LAK-theater aandeed. De theateraankon diging spreekt van 'het be lichten van het welhaast meest uitgemolken thema' en de groep noemt zichzelf 'Was te of Time'. Dit soort overduidelijke hand reikingen maken het werk van de recensent wel uiterma te gemakkelijk. Een kwartier lang kijken naar twee men sen, die een eitje pellen en hetzelfde doen als elke mor gen in miljoenen huisgezin- nen valt waar te nemen werd in hoge mate frustrerend. Fran Waller Zeper, Frits Jan sen en Henk Nuwenhoud hebben deze nieuwe theater- produktie 'Triple Sec' ge noemd en daarmee het thema van een vastgelopen huwelijk willen belichten. Zij zijn daarbij volkomen voor bijgegaan aan de volstrekte overbodigheid van hun be staan. Werkelijk niemand zit te wachten op hun profiello- ze, amateuristische, onver antwoord simplistische en incidenteel decadente inter pretatie van 'een vastgelopen huwelijk'. Het is bar slecht, wat 'Waste of Time' ons al seizoenen lang durft te tonen en het wekt verbijstering, dat men de kunstuiting in de loop der ja ren niet heeft aangepast. Het is geen mime, géén toneel, géén theater, géén kunst. Het is wél een onophoudelijke in sinuatie, die aan toneel refe reert en het groeit daarmee uit tot een regelrechte blamage voor deze kunstuiting. BERT KOEKEBAKKER LAK-galerie - Levendaal 250, Petra Hes, schilderijen en tekeningen; Aan van Houwelingen: journaal t/m 3 december. Galerie Denise Stephan - Bakkersteeg 18. Tentoonstelling: Tweehuysen - schilderijen, aquarellen en pastels. Ge opend, vrij, za en zo middag van 2-6 uur. De Waag - Aalmarkt 21, Triënnale, kun stenaars uit Leiden en omgeving, van 19 oktober t/m 10 november. Geopend ma van 13-17 uur, di t/m'za van 11-17 uur Galerie Scarabee - Pieterskerkchoor- steeg 24, "De beste werken van tentoon- stellingen uit 1979". t/m 31 november. Galerie Pulchri Studio - Passage 10, Kempenaerstraat Oegstgeest, Gerda van den Bosch, Bronsplastieken/L. van der Plas sr., olieverfschilderijen t/m 15 no vember. Geopend van 10—16 uur. Galerie de Poort - Herensteeg 11, Na jaarstentoonstelling van 31 okt - 31 dec olieverven, aquarellen, tekeningen. Openbare bibliotheek Wassenaar - ten toonstelling Piet Middelhoek, aquarel len en olieverven van 26 okt t/m 14 nov Geopend: openingstijden bibliotheek Academie gebouw - Rapenburg 73, Ten toonstelling Didenk Gelach, t/m 30 no vember. Museum Lakenhal - Tentoonstelling van Joop van Kralingen, beelden en mo- zaïken, van 26 oktober t/m 9 december. Galerie de Oude Rijn - Stille Mare 4, Ten toonstelling olieverfschilderijen olieverf op papier en sculpturen, van 20 oktober t/m 18 november. Geopend van do t/'m za 12.30-17.00 uur. Rijksmuseum van Oudheden - "Ont moeting met het oude Egypte", werk van de 19e eeuwse kunstenaar David Robert, vanaf 2 november LEIDEN - De Alg. Ned. Unie van Muziekverenigingen voltooide haar jongste vierdaagse in de Stadsgehoorzaal: 50 blazerskorp sen (een record), overwegend uit westelijk Nederland, lieten zich keuren door de jury-heren Piebe Bakker, Jac. Koops en J.P. Laro. De Unie heeft afdelingen van A tot F. De groep F, hoogste, wordt vaak vaandelafdeling genoemd. Daar er niet minder dan negen vaandelkorpsen verschenen, dient de aandacht wel tot deze negen beperkt te blijven. De verdeling was 4 koperblazers- korpsen en 5 harmonieën. Kou- dum, Purmerend en Vianen le verden elk een fanfare. Ze kregen resp. 313, 319, 324 jurypunten. Vianen heeft evenwel de Brass band Breukelen als concurrent en deze scoorde 329 punten. Rest de 5 harmonieën, die de laatste zaterdag- en zondagavonden voor veel spanning hebben ge zorgd. Wat Culemborg's "Pieter Aafjes" onder Heinz Friesen deed was van amateurs tamelijk "on gehoord"' (333 p.) en Jan Cobens "Concordia" van het Limburgse Treebeek (vrijwel geheel jeugd) bood zonder meer professioneel spel aan. Wim Steijn, voorheen een trouwe abonnee op de wimpel, zag zich nu tweemaal overvleugeld, welk feit in uitzicht brengt, dat het prestatieniveau binnen Anum nog groei aanwijst. Steijn was er Eén van de deelnemende korpsen op het muziekfeest van de ANUM i Leidse Stadsgehoorzaal, het korps 'Wittebrug' uit Amsterdam. met Apollo-Zaandijk (288 p.) en Hoogoven-Beverwijk (331 p.). Tragisch vind ik de inzinking van Apollo naar het meelijpuntje 288. Eén punt lager had degradatie betekend. Voor Steijn blijft de troost, dat Hoogoven maar twee lager kwam dan het sublieme Culemborg met 333. Daar het verplichte werk voor de vijf F-harmonieén (van welke nog Ransdorp met 301 p. te noemen) reglementair hetzelfde was, kwam vijfmaal de opgave Slavi sche Dansen 1,6 en 8 aan bod. Die ken ik nu wel voor de rest van mijn leven. Ze waren oorspron kelijk een uitgeversopdracht voor piano vierhandig, maar de herbergierszoon en aanvankelijk slagersjongen Dvorak had al vóór z'n achtste de instrumentatie voor de 1ste dans in z'n brein. On ze topkorpsen komen thans door de resultaten van de muziek scholen gemakkelijker aan houtblazers, zodat ook korpsen als Beverwijk, Culemborg. Tree beek bezettingen kunnen krijgen van 70. 72. 74. Ik moet van Treebeek het punten tal nog noemen: 340! Hoogste van allen. KEES VERHOEF O JA CAN ZOO IK AA AAK ÖAUW££N ANCESE &uri£J? GAAN ZDÊKÊN want ceze zie j£ NOOIT M£EIZ TE1SU&, +-IAHAHA Als ik binnenkom en ik ben koud en not, word ik alleen maar even af gedroogd met 'n f Vroeger werd ik eien afgedroogd met 'n \iarde handdoek èn ik kreeg'n ttaelepefcje jenever' De avonturen van Jommeke GEHAKTE BIEF STUK MET KAAS Klop een e. los c n weck brood zonder korst Maak 600 gr runderge eersePbie uurlijk I. Agenda Leidse bioscopen CAMERA; "Bridge on the river Kwai" dag. 8.00 uur, 12 jaar. Nachtvoorstelling: "Bonnie and Clyde, LUXOR: "Gejaagd door de wind", dag. 1.45 uur en 7.45 uur, 12 jaar. LIDO 1: "Alien", dag. 230, 7 en 9.15 uur. zo. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. 16 jaar LIDO 2: "Grijpstra en De Gier", dag. 2.30,7 en 9.15 uur. zo. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur, 12 jaar. LIDO 3: "I never proised you a rose gar- 9.15 uur. do., vr., ma. en Kindermatinee: "Woody Woodpecker" za. en wo. 2.30 uur. zo. 2 30 en 4 45 uur. STUDIO: "Die Ehe der Maria Braun" dag. 7 en 9.15 uur, do., vr., ma. en di. ook 16 jaar. 4.45 uur. TRIANON: "Kort Amerikaans", dagf. 2.30, 7 en 9.15 uur, zo. 2.30,4.45, 7 en 9.15 REX: "De verleiding", dag. 2.30,7 en 9.15 uur. zo. 2.30,4.45, 7 en 9.15 uur. 16 jaar Nachtvoorstelling: "Het pornoparadijs' vr. en za. 11.30 uur, 18 jaar. Bioscopen Alphen EURO 1: "Gejaagd door de wind", dag. 1.30 en 8 uur, 12 jaar. Nacchtvoorstelling: "Poesjes uit het pa radijs", za. 12.15 uur, 18 jaar. EURO 2: "The Wiz, dag. 1.45,6.45 en 9.15 uur, zo. 1.45. 4.15. 6.45 en 9.15 uur, a.l. Nachtvoorstelling: "Poesjes uit het pa radijs", za. 12.15 uur. EURO 3: "Escape to Athena", dag. 2,7 en 9.30 uur, zo. 2,4.15,7 en 9.30 uur, 16 jaar. Nachtvoorstelling: "Dodende angels", za. 12.15 uur. 16 jaar EURO 4: 'The main event", dag. 2.15, 6.45 en 9.45 uur. wo. en za. niet om 2.15 uur, zo. 4, 6.45 en 9.45 uur. a.l. Kindermatinee: "Pim Pandoer in het Nachtvoorstelling: "Midnight cowboy", za. 12.15 uur. Bioscoop Voorschoten GREENWAY: "Once upon a time in the west", do. 7.30 f Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13.00 uur tot woensdag 13.00 uur. (Diacones- senhui^ en van vrijdag 13.00 uur tot za terdag 13.00 uur Elisabeth-ziekenhuisJ Bezoekuren ziekenhuizen L>iaconca^iu.u.o. Middagbezoekuur 13.45-14.30 Avondbezoekuur 18.30-19.30 uu Kraamafdeling: vaders extra va 18.00-18.30 uur. Kinderafdeling dag< lijks van 14.00-19.00 uur. (Niet r 2 bezoekers per patiënO- Kraamafdeling: dag. van 11.15-12.OOuur (alleen voor echtgenooO van 15.00-16.00 uur en van 18.30-19.30 uur Babyshow laatste kwartier van middag- en avond bezoek. Kinderafdeling: dag. van 15.00-18.30 Academisch Ziekenhuis Voor alle patiënten behalve kinderen) zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag: 14.15-15.00 uur 18.30-19.30 uur Voor de prematurenafdeling gelden de volgende bezoekuren (alleen voor ou- der9 Maandag tlm vrijdag 1830-18.45 uur Zaterdag en zondag: 14.45-15.00 uur. i ernstige patiënten ige patiënten doorlo. zoek wordt toegestaan kan de hoofdvi pleegkundige hiervoor speciale kaarten verstrekken. Bezoektijden Kinder kliniek: Dagelijks: 15.00-15.45 uur 18.30-19.00 uur Bezoektijden kinderafdeling: Elke dag: 14.15-15.00 uur 18.30-19.00 uur Alphen aan den Rijn Rijnoord: le en 2e klas li-11.30; 13.30-14.15 en 18.30-19.30 uur 3e klas 13.30-14 15 en 18.30-19.30 uur Kraamaf deling 13.30-14.45 alleen voor echtgeno- Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vlieg verkeer van en naar Schiphol kunnen dag en nacht worden gemeld bij het in formatiecentrum Geluidshinder Schip hol (020-175000 8 30 li 7 30 'The big boss", vr 9.30 uur. za. 9.30 uur, zo. 6.3 uur, 16 jaar Kindermatinee: "Marlijn en de magiër, za. 2.15, zo. 2 uur en wo. 2.15 en 4 uur ^ad^lieums 12 november 1979 Honderd jaar geleden stond in de krant: - Twee maanden lang heeft in de Faubourg St.-Antoine te Pa rijs een geheimzinnige gebeur tenis de gemoederen bezig ge houden. Men had nl. zekere juf frouw Morel opgehangen in ha re woning gevonden, waar zij door twee onbekenden was be stolen en mishandeld nadat zij zich hadden voorgedaan als personen die goederen bij haar kwamen koopen. Zoo luidde het verhaal van de juffrouwdie op het nippertje uit haar gevaar lijke positie was verlost. Juf frouw Morel is nu een kwaad aardige dievegge gebleken. Zij had op een daarvoor gunstig oogenblik uit de woning der concierge, juffrouw Dubuc, kleinoodiën ter waarde van duizend fr. gestolen om zich een kleed van fluweel te kunnen aanschaffen ten einde te kun nen voldoen aan haar zucht tot opschik. Na den diefstal had zij zich zelve opgehangen, maar wel zóó dat zij nog in staat was luide te schreeuwenopdat men ook in haar een slachtoffer zou zien in plaats van een schuldige. Zij beweerde - en dit is juist gebleken - dat degeen. die haar had opgehangen, ook de dief moest zijn. De 23-jarige dieveg ge bevindt zich nu in handen van justitie. Vijftig jaar geleden. - Duizenden boeren van Duit- schen oorsprong trachten Rus land te verlaten om naar Cana da en andere landen te gaan. Zij stuiten echter op moeilijkhe den. omdat de Sovjet-regeermg voor elk paspoort 220 roebel eischt. Ook voeren de regee- ringsorganen der Wolga-Duit- sche Republiek een actie tegen de emigratie, waarbij zij o.m. beweren, dat de Duitsche kolo nisten in Canada en andere landen slecht behandeld wor- den. Ook boeren uit de Duitsche kolonies in de noordelijke Kau- kasus probeeren te emigrceren, aangezien het leven in de Sov jet-Unie tengevolge van den strijd tegen de boeren volkomen onverdragelijk is geworden. Voorts zijn er vijftigduizend personen van Griekschen oor- sprtmg, zooals tabaksplanters, kleine handwerkslieden en kooplui, die uit Zuid-Rusland, naar hun moederland terug willen vanwege de ongunstige economische omstandigheden. Wel wonen de meesten al eenige geslachten lang in Rusland, maar zij hebben hun Gheksche nationaliteit behouden. Grie kenland kan echter niet alle emigranten ineens opnemen. WAT ££M_ T IK wAfi-r jowfcop 15 IN GEVAAI?...

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 25